سه شنبه, 14 تیر 1401 - Tuesday, 05 July 2022

گفتگوی اختصاصی با یکی ازمداحان اهل بیت (ع)شهربرازجان:خدا را شاکرم که به من در این دنیا توفیق داد که نوکروذاکر اهلبیت (ع ) باشم.

سخن مردم"عاشورا نمایش پرشکوه عشق است که با ایثار و از خودگذشتگی حسین(ع) و یاران فداکار آن حضرت در صحنه کربلا خلق می شود،حماسه کربلا حقیقتی را در کهکشان عشق و خون به تصویر کشید تا دیگر کسی برای چشم پوشیدن از آفتاب حقیقت، بهانه ای نیابد.

به گزارش سخن مردم"درادامه گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری سخن مردم (مردم جنوب )را با یکی از مداحان اهل بیت (ع)شهربرازجان ((کربلایی مجیدحسین پور))بخوانید:

گفتگو :ابوالفضل قاسمی

من مجید حسین پور هستم، ۲۴ ساله از برازجان، تحصیلاتم لیسانس کامپیوتر رشته نرم افزار

مداحی رو از ۸سالگی واساتیدی همچون اقایان مهدی محمدی وهادی فرحناکی ویک ماه دوره تخصصی حاج اقا میرزا محمدی در شهر قم

photo 2020 08 28 17 23 03

آثار وبرکات اهلبیت (ع) باعث شد که همیشه در زندگی خود پاک وسالم مانده ورزق وروزی حلال وگرفتن دست نیازمندان وامر به معروف ونهی از منکر در اولویت زندگیمان باشد،عالی است که وارد دستگاه امام حسین (ع) شد.

توصیه من به نوجوانان این است قبل از وارد شدن به عرصه مداحی مطالعه کامل داشته وسیره زندگی اهلبیت (ع )را مطالعه کنند وهمیشه سعی کنند در مداحی الگویی  برای هم سن وسال های خود وهمچنین در میان مردم باشند.

در سبک مداحی برپایه چهار نکته استوار است که باید رعایت شود:۱- پایه یا چهارچوب اصلی آهنگ،۲- ایجاد تنوع و شکست ریتم با استفاده از چهار عنصر مکث، تکرار، کشش، اوج و فرود،۳- تکنیک ها و ریزه کاریها مثال:رعایت انواع تحریر ها، موجی،پله ای،و ریز

۴رعایت قافیه ها مثال:پیدا کردن قافیه ها در دعا، در زبان حال، در بخش های خود شعر،قافیه سازی لحنی برای قسمت هایی که هم قافیه نیستند.

ریتم و شکست ریتم،لحاظ کردن هجای کوتاه و کشیده و عدم لحاظ آن،ادای سریع بعضی کلمات و کشش بعضی حروف

یادآوری صحن عاشورا از نظر من...عاشورا نقطه عطف تاریخ اسلام است.

از امام خمینی ره که فرمودند: این محرم وصفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

عاشورا روز خونین ومصیبت ال الله بود که درک کردنش سخت است ودل هر پیر وجوانی را می سوزاند.

همکاری خودم را از سال ۸۰ با هیئت زوار الحسین (ع )و هیئت حضرت جوادالائمه علیه السلام و در سال ۹۴هیئت علمدار ودر سال ۹۳هیئت ذاکرین برازجان در عرصه فرهنگی ومداحی مشغول به نوکری در دستگاه امام حسین (ع) بوده ام.

از خاطراتم درهیئت باید بگویمیک روز داخل هیئت داشتیم نظافت می کردیم یه بنده خدایی وارد شد خیلی غمگین بود وناراحت ازش پرسیدم گفتم که میتونم کمکتون کنم (ایشون تازه اومده بودن وارد محل شده بود تقریبا دو هفته ای می شد) بعد گفتند که دستم خالی هست همسرم مریضه پول بیمارستان رو ندارم بدم و من خیلی ناراحت شدم،با بچه ها صحبت کردیم وازشون از هرنفر ۱۰ هزار تومن گرفتیم وبه هر نحوی تونستیم به این بنده خدا کمک کنیم که کارش راه بیفته بتونه خرج همسرش رو بده وبعداز هیئت رفتند بیرون وبعد از چند روزی نگذشت که با خانواده به جمع هیئت ما اضافه شد وباعث خوشحالی ما شدکه توانستیم یه خانواده ای را از کمبود مالی نجات بدهیم که این باعث شد خاطره شیرینی در آن روز برای من وبقیه بچه های هیئت شد.

در پایان خدا را شاکرم که به من در این دنیا توفیق داد که نوکروذاکر اهلبیت (ع ) باشم ونمک گیر این خانه که هم در این دنیا ودر آخرت باعث عاقبت بخیری بنده میشود وتشکر میکنم از پدر ومادرم که باعث تشویق بنده در این راه پر سعادت باشم وتشکر از بقیه دوستانم که به من کمک می کنند که بتوانم در هیئت با اراده قوی ومحکم پا گذاشته والگویی برای دیگران در عرصه مداحی باشم.

وهمچچنین تشکر از شما درپایگاه خبری سخن مردم (مردم جنوب)که بسیارزحمت می کشید.

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته


 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه