چهارشنبه, 28 مهر 1400 - Tuesday, 19 October 2021

سخن مردم" پیام آدینه امام جمعه دشتستان مورخ ۱۶ آبان ۹۹

sokhanemardom 260

به گزارش سخن مردم" امروز مردم عزیز کشور ما با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. مردمی که در بحران های مختلف و در عرصه‌های گوناگون در صحنه بودند و از آرمان‌ها و حیثیت نظام دفاع کردند و جانانه ایثارگری نمودند.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی سیدنا و طبیب نفوسنا وحبیب قلوبنا ابی القاسم مصطفی محمد وعلی اله الطیبین الطاهرین

با سلام و احترام به پیشگاه مقدس حضرت بقیه الله الاعظم روحی و ارواح العالمین لمقدمه الفدا و آرزوی صحت و سلامتی و طول عمر با عزت برای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) و مردم عزیز، شریف و متدین دشتستان

بخش اول

این هفته نیز به دنبال سلسله مباحث اخلاقی با موضوع اعتقاد به معاد و نقش تربیتی آن در زندگی انسان به بخش های دیگر این مبحث می پردازیم.

تا کنون به پنج عاملی که موجب جلوگیری از گسترش و تعمیق معاد در جامعه می شود اشاره کرده ایم.

حال راهکارهای گسترش و تعمیق اعتقاد به معاد با عنایت به موانع مذکور را مورد بررسی قرار می دهیم.

1- حاکمیت فرهنگ دینى و نفى فرهنگ بیگانه

اعتقاد به قیامت، رکنى مهم از ارکان اعتقادات مذهبى است که در سایه حاکمیت فرهنگ دینى گسترش و عمق مى یابد. در نتیجه براى تعمیق این باور باید در راستاى حاکمیت فرهنگ دینى و نفى فرهنگ بیگانه و غربگرایانه تلاش کرد. نکته قابل تأمل آن است که فرهنگ، شامل همه روابط آشکار و پنهان فردى و اجتماعى مى شود. بنابراین، حاکمیت فرهنگ دینى نیز باید تمامى زوایاى زندگى فردى و اجتماعى و روح حاکم بر جامعه را در بر گیرد و کلیه نهادها و ارگان هاى اجتماعى را متأثر سازد.

در جامعه دینى کلیه روابط اقتصادى، سیاسى، اجتماعى و فرهنگى از اهداف و آرمان هاى دینى نشأت مى گیرند و متناسب با ارزش ها و برنامه هاى الهى سازماندهى مى شوند. نهادهاى اجتماعى براى تحقق اهداف و برنامه هاى دینى مسوؤلیت مشترک دارند و ضمن تلاش براى اجراى برنامه هاى خود، باید براى حاکمیت فرهنگ دینى نیز برنامه ریزى و تلاش نمایند. از این رو، حاکمیت فرهنگ دینى را نباید صرفا از ارگان ها و نهادهاى فرهنگى و اجتماعى انتظار داشت بلکه همه و همه باید دینى بیندیشند، دینى برنامه ریزى کنند و دینى عمل کنند.

به بیان دیگر، کافى نیست که یک نهاد اجتماعى یا اقتصادى در کنار فعالیت خود به فعالیت هاى فرهنگى بپردازد، بلکه باید تحقق اهداف جامعه و گسترش فرهنگ دینى را وظیفه اصلى خود بداند و در راستاى تحقق آن فعالیت اقتصادى و اجتماعى خویش را ساماندهى کند.

براى گسترش باور به معاد نیز تمامى ارگان هاى اقتصادى، سیاسى، اجتماعى و فرهنگى باید تلاش مشترک و همسو را سازماندهى کنند. در غیر این صورت فعالیت یک نهاد مى تواند فعالیت بخش دیگر را آسیب پذیر و خدشه دار سازد. از آن جا که تعدادى از سازمان هاى اجتماعى در زمان حکومت غیر دینى گذشته به وجود آمده و برنامه ها و اهداف خویش را متأثر از فرهنگ ضد دینى غربى طراحى و اجرا نموده اند و متأسفانه با گذشت چندین سال از حکومت اسلامى هنوز نتوانسته اند، اهداف و برنامه هاى خویش را متناسب با تعالیم و ارزش هاى مکتب توحید متحول و اصلاح نمایند.

لذا آسیب زایى عملکرد آنها بر باورهاى اخروى مردم به خوبى مشهود است و ناخواسته مردم را به سوى ارزش هاى فرهنگ غرب، نظیر مادی گرایى، مصرف زدگى، تجمل گرایى، ارزش هاى طبقاتى و دورى از ارزش هاى معنوى و الهى سوق مى دهند.

براى نمونه، یکى از پایه هاى اصلى اقتصاد در فرهنگ غرب دریافت مالیات از مردم است. اجراى ناقص آن در کشورهاى جهان سوم سبب مى شود کارگزاران حکومت معمولاً با اجبار و اکراه نسبت به اخذ آن از مودیان مالیاتى اقدام کنند. بنابراین، مردم نیز معمولاً براى فرار از پرداخت آن به انواع حیله ها و پنهان کاریها روى میآورند. این اعمال، رابطه مالیات دهنده را با باورهاى دینى و آخرتى خدشه دار مى سازد. در حالى که در سیستم اقتصاد اسلامى، براى پرداخت خمس، فرد خمس دهنده سعى مى کند آگاهانه با پرداخت بیشتر، رابطه خود و خدا را محکم تر کرده و براى آبادى آخرت خویش ذخیره اى از قبل بفرستد. در نتیجه، این دو روش دو اثر متفاوت را بر رویکرد انسان نسبت به معاد بر جاى مى گذارد.

بنابراین، گسترش و تعمیق اعتقاد به معاد نیازمند نفى فرهنگ و دستاوردهاى فرهنگ غربى در جامعه و حاکمیت جدى فرهنگ دینى در تار و پود و در زندگى فردى و اجتماعى افراد جامعه است.

بخش دوم

گرانی ها و مدیریت نابسامان اقتصادی

این هفته رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) در روز میلاد با سعادت پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) بیانات مهمی را ایراد فرمودند که بخش دوم پیام آدینه را به این امر و بررسی بخشی از این پیام اختصاص می دهم.

امروز مردم عزیز کشور ما با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. مردمی که در بحران های مختلف و در عرصه‌های گوناگون در صحنه بودند و از آرمان‌ها و حیثیت نظام دفاع کردند و جانانه ایثارگری نمودند.

این مردم می بایست بیشتر از اینها در رفاه و آسایش باشند متأسفانه بر اثر ناهماهنگی بین مسوؤلین گاهاً مشکلاتی گریبانگیر مردم عزیز می شود که تحمل آن برای همگان سخت و غیرقابل توجیه است.

در همین زمینه رهبر عزیز انقلاب فرمودند:

بسیاری از مشکلات کنونی اقتصادی ارتباطی به تحریم ندارند و ناشی از ناهماهنگی‌ها هستند. بسیاری از گرانی‌های اخیر توجیه ندارد و باید با هماهنگی بین دستگاههای مربوطه هرچه زودتر علاج شوند.

ایشان، گرانی گوشت، مرغ، گوجه تا پوشک بچه را به رغم موجود بودن جنس و کالا، گرانی‌های بی مبنا و بی‌دلیل خواندند و افزودند: همه این گرانی ها و مشکلات، با هماهنگی دستگاهها قابل حل هستند و باید مشکلات از جلوی پای مردم برداشته شود.

بنابراین فرمایشات معظم له فصل الخطابی است برای کسانی که در بُعد نظارت و یا اجرای قوانین اهمال و کوتاهی می‌کنند و آن وظیفه قانونی خودشان را به نحو مطلوب انجام نمی‌دهد.

انتظار می‌رود مسوؤلین مربوطه با هماهنگی یکدیگر و دستگاه‌های ذیربط در حل مشکل گرانی و نابسامانی اقتصادی اهتمام داشته باشند و منویات رهبر عزیز انقلاب را به نحو احسن اجرایی و محقق نمایند.

وصلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین

حسن مصلح

امام جمعه دشتستان

۱۶آبان ۱۳۹۹

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه