شنبه, 06 آذر 1400 - Saturday, 27 November 2021

سخن مردم"پویش مردمی «به پای دل» با توجه به حضور نداشتن زائران ایرانی در راهپیمایی اربعین حسینی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، راه‌اندازی شد.

sokhanemardom 1346

به گزارش سخن مردم"این پویش پیشنهاداتی برای مردم وجاماندگان اربعین در این ایام دارد.

برگزاری روضه و حضور در مجالس توسل:برپايي روضه خانگي در منزل و حضور در مجالس توسل به اهلبيت (عليهمالسلام)

نصب پرچم سَر دَر:نصب پرچم سر در منزل يا خانه خود و پوشيدن لباس عزا در ايام سوگواري اهلبيت، کاري پسنديده است که ميتوانيد در اين روزها، انجام دهيد.

تغيير پروفايل: فضاي مجازي هم ميتواند درگاهي باشد براي ابراز ارادت به ساحت مقدس اهلبيت (عليهمالسلام). بنابراين با تغيير پروفايل، ميتوان فضا را به دسمت اربعين تغيير داد

پخت نذری:اين روزها که ممکن است مراسمهاي کمتري برگزار شود، پخت نذري و تقسيم آن بين همسايه، دوست و آشنا، کاري پسنديده است. همچنين ميتوانيد اين اطعام را به نيازمندان نيز اهدا کنيد.

نذر فرهنگی:ويروس کرونا، شايد بعضيها را براي پخت نذري در معذوريت قرار دهد. بنابراين ميتوان با اهداي نذريهاي فرهنگي مثل خريد و پخش کتاب، کتب ادعيه، کارتهاي زيارت و هداياي فرهنگي، نذر فرهنگي را رواج دهيد.

انجام اعمال فردی:هرجا که هستيد، ميتوانيد با امام (عليهالسلام) حرف زده و درددل کنيد. چون او، صداي ما را ميشنود و از حالمان، باخبر است.

نشر پست‌های اربعینی:حالا که مجال زيارت اربعين و کربلا نيست، ميتوانيد خاطرات، عکسها و تجربيات خود از اين سفر را منتشر کنيد

تماشاي لايو از حرم: گسترش رسانه، کار را تا حد زيادي براي ما آسان کرده است. کافي است تلفن همراه هوشمند يا رايانه و اينترنت داشته باشيم تا از راه دور، پخش زنده حرمهاي اهلبيت را ببينيم و ديدار تازه کنيم. براي اين کار، به سايت رسمي حرم امام حسين مراجعه کنيد.

داستانگويي: خانواده را دور هم جمع کنيم و به زبان ساده براي جمع حاضر، داستانهايي از زندگي اهلبيت و يا ماجراي اربعين را بيان کنيد.

ختم قرآن ساده: خواندن سه قلهوالله، ثواب يکبار ختم قرآن کامل را دارد. ميتوانيد در روز، با اين روش، بارها قرآن را ختم کنيد و ثواب آن را به امام زمان (عليهالسلام) تقديم کنيد.

حضور در بقاع متبرکه: راه کربلا، گرچه دور است و فرصت نيست، اما ميتوان با حضور در حرم امام رضا (عليهالسلام)، جناب عبدالعظيم حسني يا بقاع متبرکه در محل زندگي خود در روز اربعين، زيارت اين روز را هم بخوانيد. يادمان باشد هرجا که باشيم، با مدد گرفتن از اهلبيت و بردن نامشان، آنان، بيش از پيش به ما نظر ميکنند.

زيارت امام حسين (عليهالسلام) از دور: امام صادق (عليهالسلام) فرمودند: اگر ميخواهي از راه دور، سيدالشهداء را زيارت کني و مورد قبول باشد، روز جمعه يا هر روز ديگري، غسل کن، لباس پاکيزه بپوش، به بام يا بلندترين نقطه خانه برو، رو به قبله بايست و بخوان: السلام عليک يا مولاي و ابن مولاي و سيدي و ابن سيدي

دعا براي فرج و خواندن نماز استغاثه: در عصر غيبت، در گرفتاريها و سختيهاي بزرگ، با مدد گرفتن از امام زمان (عليهالسلام)، دعا براي سلامتي، فرجشان و خواندن نماز استغاثه، ميتوان ارتباط قلبي برقرار کرد که اين، سيره علماي بزرگ شيعه نيز بوده است.

در کيفيت نماز استغاثه به امام زمان آمده است: نمازي دو رکعتي است که بهتر است در رکعت اول، بعد از حمد، سوره فتح و در رکعت دوم، بعد از حمد، سوره نصر را بخوانيد.


نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه