شنبه, 05 آذر 1401 - Saturday, 26 November 2022

استانداربوشهر: تکمیل پروژه سد دالکی نقش مهمی در توسعه و آبادانی 14 هزار هکتار نخیلات استان دارد.

سخن مردم : در آیینی با حضور استاندار ،فرمانداردشتستان، مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر ،مدیرعامل هلدینگ نیرو قرارگاه خاتم الانبیا و جمعی از مسئولان استانی و فرماندهان ارشد نظامی ،پروژه تونل های انحرافی سد دالکی افتتاح و عملیات اجرایی خاکریز فراز بند آغاز شد.

sokhanemardom 587

به گزارش سخن مردم : وی باتبریک دهه ولایت وامامت در ادامه با توجه به نام گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال جهش تولید خاطرنشان کرد: تکمیل این سد می تواند آغازگر جهش و رونقی در تولید، صنعت و کشاورزی شهرستان دشتستان باشد.

عبدالکریم گراوند در آیین افتتاح پروژه تونل انحرافی سد دالکی با اشاره به اینکه روند توسعه کشور در شرایط تحریم متوقف نشده است، اظهار داشت: امروز شاهد جنگ اراده ها در پروژه های مهم و حیاتی کشور هستیم، با وجود تحریم های و فشارهای مالی اما چرخ توسعه کشور متوقف نشده و یکی از نمونه های بارز این امر، اجرای پروژه سد دالکی است.

وی با قدردانی از مسئولان قرارگاه خاتم الانبیا در اجرای پروژه سد دالکی گفت: آغاز عملیات اجرایی سد دالکی در زمان شروع تحریم ها بود و انتظار تسریع در اجرای پروژه را نداشتیم اما امروز شاهد این هستم کار بزرگی در سد دالکی اتفاق افتاده است که تونل های انحرافی سد به بهره برداری رسیده که این کار نقش مهمی در روند اجرای پروژه سد دالکی دارد.

استاندار بوشهر افزود: تکمیل پروژه سد دالکی نقش مهمی در توسعه و آبادانی 14 هزار هکتار نخیلات استان دارد.

وی تصریح کرد: امروز کار بزرگی در سد دالکی انجام شده و اساسی ترین کار برای پروژه سد دالکی ساخت تونل هاست و با این کار روند اجرایی پروژه تسریع می شود.

گراوند افزود: در سفر رئیس جمهور به استان 80 میلیارد تومان برای سد دالکی مصوب شد هر چند اجرای سد نیازمند اعتبارات بیشتری است و امیدواریم با حمایت سازمان برنامه وبودجه و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بتوانیم شاهد این باشیم که سد دالکی به مرحله آبگیری برسد.

استاندار بوشهر با تاکید بر تسریع در اجرای پروژه سد دالکی اضافه کرد: برای افتتاح بخش تونل های انحرافی سد دالکی 100 میلیارد تومان هزینه شد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر: برای تکمیل این سد و احداث فرازبند و بدنه آن به اعتباری قریب به 10هزار میلیارد ریال نیاز است

مهندس علی محمدی مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر اظهار داشت: برای تکمیل این سد و احداث فرازبند و بدنه آن به اعتباری قریب به 10هزار میلیارد ریال نیاز است که بخشی از آن از طریق اعتبارات سفر ریاست جمهوری و بخشی از آن از محل اعتبارات پیوست بودجه تامین خواهد شد.

مهندس علی محمدی گفت: برای تامین مالی این پروژه روش های مختلفی پیش بینی شده است که یکی دیگر از این روش ها نیز استفاده از محل ماده 56 فاینانس داخلی است که این مسیر نیز در حال پیگیری است.

محمدی افزود: حجم مخزن سد دالکی 270 میلیون مترمکعب و حجم تنظیمی آن 430 میلیون مترمکعب است. با آبگیری این سد می توان رها سازی آب به صورت تنظیم شده برای نخلستان ها را آغاز کرد.

وی ابراز امیدواری کرد: با اقدامات صورت گرفته امیدواریم تا با تامین اعتبار به موقع، تا سال 1400 به مرحله آبگیری سد برسیم و آب سد دالکی به نخیلات اراضی پایین دست آن اختصاص یابد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر با اشاره به مشخصات فنی تونل های انحراف آب گفت: دو رشته تونل با مجموع طول 1500 متر و ظرفیت انتقال آب 2870 مترمکعب در ثانیه جهت این پروژه احداث شده است.

مهندس علی محمدی خاطرنشان کرد: برای تکمیل این تونل ها بیش از 54هزار مترمکعب عملیات بتن ریزی و 350 هزار مترمکعب حفاری و خاکبرداری صورت گرفته است.

لازم به ذکر است قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به عنوان پیمانکار پروژه سد دالکی با 550 نیرو و 200 دستگاه تجهیزات مورد نیاز در حال اجرای این پروژه است.

مدیر عامل هلدینگ نیرو قرارگاه سازندگی خانم الانبیا: یکی از پروژه های مهم و حائز اهمیت سد سازی، سد دالکی استان بوشهر است

مدیر عامل هلدینگ نیرو قرارگاه سازندگی خانم الانبیا گفت: در کشور تا کنون ۵۱ میلیارد مترمکعب ظرفیت ذخیره سازی آب سطحی وجود دارد که ۵۰ درصد از آن توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه پاسداران ساخته شده است. این بدان معنی است که توان مهندسی و سد سازی بسیار بالایی در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا وجود دارد که توانسته ۵۰ درصد از ظرفیت مخازن سدهای کشور بعد از انقلاب اسلامی را تکمیل کند.

وی اظهار داشت: یکی از پروژه های مهم و حائز اهمیت سد سازی، سد دالکی استان بوشهر است.

مهندس محمد رستمی خاطرنشان کرد: رودخانه دالکی از دیرباز مورد بهره برداری کشاورزان دشتستانی بوده و با احداث این سد، جریان طبیعی رودخانه کنترل و تنظیم می‌شود و آبیاری سنتی پایین دست به مدرن تبدیل می‌شود.

رستمی افزود: تکمیل این پروژه و بهره برداری از آن، مایه افتخار و خرسندی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا خواهد بود.

وی گفت: بهره برداری از تونل و سیستم های انحراف آب، در ساخت هر سدی، نقطه‌ی عطفی در پیشبرد آن پروژه می باشد که از امروز با بهره برداری از تونل های سد دالکی نیز، عملیات اجرای فرازبند و بدنه اصلی آن آغاز می‌شود.

مدیر عامل هلدینگ نیرو قرارگاه سازندگی خانم الانبیا بیان کرد: برای تکمیل این پروژه، نیاز به نقدینگی بالایی است و برای تامین آن عزمی استانی و ملی را می طلبد.

رستمی گفت: هم اکنون ۵۵۰ نفر نیروی انسانی و بیش از ۲۰۰ دستگاه ماشین آلات و تجهیزات در این پروژه مشغول به فعالیت است که با استفاده از این پتانسیل های موجود، تنها به عزمی ملی و استانی جهت تامین مالی آن نیاز است.

sokhanemardom 588

sokhanemardom 589

sokhanemardom 590

sokhanemardom 591

sokhanemardom 592

sokhanemardom 593

عکاس: علی اصغر رجایی

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه