پنج شنبه, 10 آذر 1401 - Thursday, 01 December 2022

سخن مردم: تلاش های دروازه ورودی استان در جلوگیری از ورود کرونا به استان بوشهر در گفتگو اختصاصی با شهردار و رئیس شورای شهردالکی

گزارش: اسماء بوستانی / عکاس: ابوالفضل قاسمی

IMG 8258

به گزارش سخن مردم: شهردار دالکی در خصوص فعالیت های خود در پیشگیری از انتقال این ویروس به مدیر مسئول نشریه مردم جنوب وپایگاه خبری سخن مردم می گوید: پدیده کرونا یک پدیده جهانی بود، مجموعه شهرداری اولویت فعالیت خود را در این ایام سلامت شهروندان قرار داده و در جهت رفاه حال و سلامت شهروندان اقدامات ارزشمندی از سوی ستاد مقابله با ویروس کرونا در شهر دالکی انجام دادند.

IMG 8272

در پی شیوع کرونا ویروس در جهان، بعضی از افراد در جامعه به صورت داوطلبانه تلاش می کنند با کمک های خود تا جایی که می توانند از شیوع این ویروس پیشگیری کنند. کمک به هم نوع به هر شکلی در استان بوشهر و شهرستان دشتستان صورت گرفت. از بانوان و آقایان، پیر، جوان و ...

اولین خبر رسمی از وجود کرونا ویروس در ایران، به یکباره همه نگاه‌ها را متوجه خود کرد، اما ترس از ابتلا به این بیماری، نگران کننده‌تر از شیوع این ویروس شده است. تا به امروز، هیچ درمان قطعی برای این ویروس وجود ندارد؛ نه داروی مشخصی برای درمان آن وجود دارد و نه واکسیناسیون ویژه ای برای شکست این ویروس طراحی شده است؛ به همین دلیل تمامی استان ها و شهرهای کشور ورودی و خروجی های خود را به شدت کنترل کردند، مسوولین استان بوشهر و شهرستان ها نیز اقداماتی در خصوص ورود و خروج مسافران و هم استانی ها اندیشیدند تا شاید بتوانند از شیوع بیشتر این ویروس جلوگیری کنند. اما مسوولین شهرهایی که در ورودی استان قرار دارند فشار بیشتری را در این خصوص متقبل شدند، یکی از این شهرها شهر دالکی بود که با تلاش های فراوان بسیج، نیروی انتظامی، هلال احمر ومجموعه شهرداری و نیروهای مردمی توانست مدیریت خوبی در این خصوص داشته باشد.

تلاش مردم و مسئولین شهر دالکی از ورودی استان بوشهر در جلوگیری از کرونا

IMG 8260

تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در شهر دالکی و در اوایل ورود این بیماری به استان ۳ نفر بود، اگر مدیریت و نظم و برنامه هدفمندی نبود این ۳ نفر می توانستند ۳۰۰ نفر را مبتلا کنند اما با همکاری مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر دالکی و دیگر ارگان ها، نه تنها آمار از سه نفر بیشتر نشد بلکه این ۳ نفر نیز بهبود یافته و به زندگی خود برگشتند.

شهردار دالکی در خصوص فعالیت های خود در پیشگیری از انتقال این ویروس به مردم جنوب می گوید: پدیده کرونا یک پدیده جهانی بود، مجموعه شهرداری اولویت فعالیت خود را در این ایام سلامت شهروندان قرار داده و در جهت رفاه حال و سلامت شهروندان اقدامات ارزشمندی از سوی ستاد مقابله با ویروس کرونا در شهر دالکی انجام دادند.

جاودانی با اعلام اینکه به محض ورود این ویروس در استان بوشهر، ستاد مبارزه با ویروس کرونا در شهر دالکی شکل گرفت اظهار کرد: در ایام سخت ورود این ویروس به استان تمامی طیف های سیاسی و گروه های مختلف از جمله مردم جهت مقابله با این ویروس بر خاستند. مردم به صورت جد پای کار بودند و اگر اکنون شاهد بهتر شدن اوضاع هستیم حاصل یک تلاش جمعی بوده زیرا تلاش های همگانی و اتحاد و همدلی می تواند هر برنامه ای را موفق کند.

وی با بیان اینکه در این مدت شهر دالکی در دو شیفت ضدعفونی و گندزدایی می شد عنوان کرد: مکان های عمومی، ادارات، فضاهای سبز و مابقی مکان ها روزانه توسط شهرداری ضدعفونی انجام می گرفت، با تهیه مواد ضدعفونی توسط شهرداری و در اختیار قرار دادن این مواد به نیروهای مردمی و بسیجیان شبانه نیز ضدعفونی در سطح شهر و محلات مختلف این شهر انجام می شد.

شهردار دالکی در این خصوص با دانشکده علوم پزشکی، شبکه بهداشت و درمان دشتستان، هلال احمر و کارگاه جهادی ماسک شهر دالکی همکاری های لازم را انجام داده به صورتی که وی در ادامه می گوید: خیلی از مردم در این خصوص با ما همکاری کردند از جمله شیخ محمد عرب و سید اصغر موسوی کسانی بودند که حدود ۲۰ روز تا یک ماه توزیع ماسک در بین خانواده ها و مراکز بهداشتی را تحت پوشش قرار دادند.

جاودانی با تشکر از نیروهای کنترل ورودی استان خاطر نشان کرد: در اوایل ورود این ویروس به استان نیروهای بسیج شهر دالکی و سایر شهرها و بزرگوارانی از جمله عباس تدین، هادی بحرینی و مرتضی رحمانی پای کار بودند و ۲۴ ساعت در کنترل ورودی استان شیفت می دادند.

وی افزود: در شهر دالکی مبتلایان به این ویروس ۳ نفر بودند، ما جهت جلوگیری از انتشار این ویروس بنرهای مختلفی در سطح شهر انجام دادیم و راه و روش پیشگیری از این ویروس را برای شهروندان روشن کردیم، آموزش های لازم به شهروندان داده شد تا بتوانند از خود در مقابل این ویروس محافظت کنند.

IMG 8296

وی با تشکر از گردان جنگ نوین منطقه دوم (حاج مصطفی احمدی و همکارانش) تشکر کرد و ادامه داد: وقتی متوجه وضعیت قرمز شهرستان شدیم از هر راهی برای در خانه ماندن شهروندان استفاده کردیم، حتی یک بلندگو بر روی ماشین قرار دادیم تا وضعیت وخیم این شهرستان برای مردم اطلاع رسانی شود و حتی شیوه های پیشگیری از این بیماری را به شهروندان از این طریق نیز آموزش دادیم.

شهردار دالکی در خصوص رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی نیز بیان کرد: در این خصوص خط کشی هایی برای رعایت فاصله اجتماعی در نانوایی ها و عابر بانک های سطح شهر انجام دادیم، این اقدامات و پافشاری های ما تا جایی پیش رفت که متوجه خالی شدن شهر شدیم، از این رو خرسند شدیم که مردم در خانه ماندند تا بتوانند این ویروس را شکست دهند.

جاودانی ادامه داد: افراد زیادی در ورودی و خروجی های شهر ما را همراهی کردند، افرادی از جمله احسان تدین، حامد حسین پور، سعید ترکی، وحید ترکی، صادق حماد پور و حمزه جوکار واقعا پای کار بودند که تاثیرات بسیار خوبی داشت، به صورتی که بعد از سه نفر مبتلا دیگر آمار مثبتی در شهر دالکی اعلام نشد.

شهردار دالکی با اشاره به نقش بانوان در مقابله با این ویروس نیز بیان کرد: بانوان نیز به نوبه خود نقش بسزایی در شکست این ویروس ایفا کردند، بسیاری از بانوان ما به صورت ۳ شیفت در کارگاه جهادی تولید ماسک فعالیت می کردند به صورتی که حتی چرخ خیاطی را نیز از منزل به کارگاه می آوردند، محل این کارگاه حسینیه محمد رسول الله شهردالکی بود، بانوان سخت کوشی از جمله(اژه، بحرینی و مهتدی) و آقای عباس عرب تلاش های فراوانی در تولید ماسک انجام دادند.

وی افزود: با توجه به شرایط بد اقتصادی اما کاسبان شهر دالکی جهت رفاه حال خود و همشهریان به مدت دو ماه مکان کسب خود را تعطیل کردند و همکاری های لازم را با مجموعه شهرداری انجام دادند. در این ایام آرامستان نیز به صورت کامل تعطیل بود و مدیریت همکارانم در مجموعه شهرداری خصوصا در جمعه آخر سال در آرامستان ستودنی بود، با وجود تعطیلی ۲ ماه ستاد نماز جمعه، امام جمعه محترم شهر دالکی نیز در خصوص تعطیلی مساجد و دیگر فعالیت ها پای کار بود.

وی با اعلام اینکه شهرداری جهت رفاه حال برخی قشرها اجاره بهای مغازه ها، بازار هفتگی، اماکن و چمن های مصنوعی را بخشید ادامه داد: در ایام مقابله با ویروس کرونا مجموعه شهرداری دالکی حدود ۴۰۰ میلیون ریال در این خصوص هزینه کرد تا بتواند سلامت را به شهروندان برگرداند و در راه شکست این ویروس گام بردارد.

وی در پایان با اشاره به نقش فعالین اجتماعی در کشور عنوان کرد: فعالین اجتماعی در مقابله با این ویروس واقعا نقش پررنگی داشتند، می توان گفت فعالین اجتماعی موتور متحرک مسوولین بودند.

سمن ها باید در برنامه تمامی دولت ها باشند و به آن ها بها داده شود، اگر فعالین اجتماعی رشد کنند بحران ها راحت تر حل می شود.

IMG 8273

غلامحسین پناه رئیس شورای شهردالکی: بزرگترین کارگاه تولید ماسک شهرستان در شهر دالکی مشغول به فعالیت بود

غلامحسین پناه رئیس شورای شهردالکی: بزرگترین کارگاه تولید ماسک شهرستان در شهر دالکی مشغول به فعالیت بود که ۱۸ نفر در این کارگاه مشغول به فعالیت بودند.

رئیس شورای اسلامی شهر دالکی با تشکر از حضور مردم و همکاری فعالین اجتماعی در مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: مردم و دوستان از روز اول در کنار ما همکاری های لازم را انجام دادند، ۲۷ اسفند ماه نیز با فعالین اجتماعی و مردم ورودی و خروجی را کنترل می کردیم که از ۵ فروردین ماه به بعد فعالیت های سطح شهر مانند ضد عفونی و مسائل پیشگیرانه را با مدیریت شهردار این شهر انجام دادیم.

غلامحسین پناه با اعلام اینکه بزرگترین کارگاه تولید ماسک شهرستان در شهر دالکی مشغول به فعالیت بود افزود: ۱۸ نفر در این کارگاه مشغول به فعالیت بودند اما اکنون دو روز است که این کارگاه تعطیل شده است.

پناه یکی از زیبایی های مقابله با ویروس کرونا را همدلی، همکاری و پای کار بودن مردم دانست و ادامه داد: عزیزانی چون شهرداری، بسیج، نیروی انتظامی و امام جمعه در راس این فعالیت ها بودند.

اما در خصوص خانواده های نیازمند دولت اگر بخواهد کمک کند می تواند وام بلاعوض، معافیت مالیاتی و عوارض می تواند کمک های زیادی به مردم کند.

وی از توزیع ۱۰۰ بسته غذایی در بین خانواده های نیازمند شهر دالکی خبر داد و افزود: مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر دالکی توانست با صحبت کردن با برخی صاحبان املاک، اجاره بهای اسفند و فروردین ماه بعضی از کاسبانی که در این دو ماه تحت فشار بودند را ببخشند تا این مغازه داران فشار کمتری را در این ایام متقبل شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر دالکی با بیان اینکه دستگاه ها باید آمادگی های لازم را داشته باشند تا از اتفاقات بد پیشگیری شود ادامه داد: می طلبد که مسئولین در بحث زیر ساخت ها مدیریت و عملکرد بیشتری داشته باشند تا اینکه فقط سخنرانی کنند.

رئیس شورای شهردالکی : چرا در استان بوشهر یک بیمارستان برای بیماران خاص نباید وجود داشته باشد؟

وی ادامه داد: با وجود اینکه در استان زرخیزی چون بوشهر هستیم اما از بیمارستان نفت متاسفانه محروم هستیم، چرا در استان بوشهر یک بیمارستان برای بیماران خاص نباید وجود داشته باشد؟ مسولین باید اعتبار یک بیمارستان نفت را در استان ما بدهند.

پناه افزود: در این شهر مردم بیشترین همکاری را داشتند و از برگزار کردن مراسمات غیر ضروری جهت رفاه حال شهروندان جلوگیری کردند، به صورتی که چند روز پیش یک مراسم ازدواج در شهر دالکی فقط با ۶ نفر برگزار شد.

در اینجا جا دارد از نقش مرکز بهداشت خانم زیارتی و همکارانشان در مجموعه بهداشت و درمان دالکی تشکر کنم چرا که مجاهدت کادر درمان در این دوره ستودنی بود.

پرستاران با جان و دل کار می کردند و حدود ۳۰ روز از دیدن فرزند خود محروم بودند.

بر اساس این گزارش شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر دالکی از حضور مدیر مسئول و همکاران هفته نامه مردم جنوب در دفتر شهردار دالکی تشکر کردند.

IMG 8264

IMG 8288

IMG 8292

IMG 8294

 

375 3

375 6

375 8

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه