شنبه, 05 آذر 1401 - Saturday, 26 November 2022

سخن مردم"نشست هم اندیشی ائمه جمعه شهرستان با حضور آیت اله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، معاون سیاسی ،امنیتی واجتماعی استانداری بوشهر،فرماندار دشتستان،مدیر کل سیاسی استانداری، جانشین فرماندهی سپاه امام صادق،مدیران آب استان و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در محل دفتر امام جمعه برازجان برگزار گردید.

201r_5.jpg

به گزارش سخن مردم" ،معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر در این نشست پس از عرض سلام و تسلیت شهادت صادق آل محمد (ص) ، رییس مکتب تشیع امام جعفر صادق (ع)گفت: بسیار خرسندم که امروز در جمع ائمه محترم جمعه شهرستان دشتستان ودر حضور آیت اله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان بهمراه فرماندارمحترم و مدیران آب استان حضور دارم و این فرصت را برای تشریح مجموعه اقدامات انجام شده در خصوص مساله آب شهرستان دشتستان مغتنم می دانم. وی در ادامه افزود: در ابتدای سخن باید از مردم نجیب و صبور تمامی شهرها و روستاهای دشتستان که در این مدت متحمل رنج و زحمت شده اند تشکر کنم و خاضعانه از محضر یکایک این عزیزان بخاطر شرایط پیش آمده، عذر خواهی‌ میکنم.
دکتر مجید خورشیدی افزود: در باب مسئله آب دشتستان، همگی میدانیم که چه اتفاقی افتاده است. مدیریت عالی استان مسئله ضرورت استمرار جریان آب در شهرستان را به خوبی واقف بوده اند و لذا از فروردین امسال با وجود اینکه کشاورز کازرونی میبایست در فصل برداشت به پول خود میرسید، پول طرح نکاشت آنها پرداخت شد به سبب اینکه مبادا در اراضی مورد نظر کاشت صورت پذیرد و مشکلات امروز حادث شود. اما مسئله ای که نه ما و نه هیچ کس دیگر آن را پیش بینی نکرده بود مسئله جریانات کازرون بود که تمام توان و نیروی استان فارس متوجه آن شد و باعث شد برداشت های غیرمجاز آب از مسیر آب رسانی به دشتستان صورت گرفته و همچنان ادامه داشته باشد. برای جلوگیری از این برداشت غیرمجاز، هر آنچه که به ذهن خطور میکرد انجام گرفت تا این مسائل امروزی پیش نیاید. بارها جلساتی در بخش های مختلف و با حضور معاونین محترم عمرانی دو استان بوشهر و فارس برگزار شد ولی متاسفانه این برداشت غیر مجاز در حال انجام است.
معاون سیاسی استانداری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چهارشنبه هفته گذشته شخصا خودم با اینکه کار من حوزه سیاسی است و مسائل آب به امور عمرانی ربط دارد در معیت فرماندار محترم دشتستان و مدیران آب استان، در شیراز حضور یافته و در جلسات و ملاقاتهایی با معاونین  محترم استانداری فارس و مدیران مربوطه، طی صورتجلسه ای مقرر شد در خصوص تامین حداقل 360 لیتر آب در ثانیه از رودخانه جهت تامین آب شهرستان دشتستان توسط فرمانداری کازرون اقدام شده و استان فارس تمامی تلاش خود را برای استمرار جریان آب در حد مورد تعهد به کار بندد. از جمله مسائل دیگری که خواستار شدیم اینکه متنفذان کازرونی از نزدیک مشکلات کم آبی دشتستان را ببینند و نسبت به جمع آوری پمپ های غیر مجاز همکاری لازم صورت پذیرد. بر اساس آماری که داریم بالغ بر 40 پمپ غیر مجاز از رودخانه آب برداشت میکنند، که در این خصوص با بخش امنیتی وزارت کشور و استان فارس نیز صحبت شده و هر آنچه لازم بوده در این مسیر انجام داده ایم و اکنون از هر پیشنهادی که صورت اجرایی داشته باشد استقبال می کنیم. اگر چه از طرفی خود استان فارس بر اساس آمار رسمی در سال گذشته جز مناطق کم بارش کشور در کنار استانهای بوشهر، هرمزگان و سیستان بلوچستان بوده است و خود نیز درگیر بحران کم آبی حتی بیشتر از استان ماست بطوریکه میزان کاهش بارش آنها نسبت به سال گذشته 56% و استان ما 54% بوده است اما این نافی تعهد تامین آب حداقل 360 لیتر در ثانیه نمیشود.
 دکتر خورشیدی همچنین در ادامه سخنان خود گفت: استاندار محترم و تمامی مدیران مربوطه در استان هر آنچه در توان دارند برای کاهش مشکل کم آبی در استان و بخصوص در شهرستان دشتستان به کار بسته اند. استاندار محترم گشاده دستانه با دستورات اکید به تمامی مدیران ذیربط اعلام نموده اند که هر چه می توانند برای کاهش مشکل کم آبی تلاش نمایند و در این راه بودجه جاری کافی در اختیار آنان می باشد. عزیزان مطلع در این امر استحضار دارند که برای تامین آب در بخش جاری تقریبا اعتباری منظور نشده است اما ایشان با مسئولیت شخصی و برغم وجود برخی معاذیر مقرراتی و موانع موجود از قبیل محذورات دستگاههای نظارتی دستور داده اند هر آنچه برای تامین آب شرب نیاز دارید اختصاص دهید. تاکنون بیش از ده میلیارد تومان با دستور استاندار در بخش آب هزینه شده است. ایشان فرموده اند هر کجا لازم باشد تانکر بکارگیری کنید، هرکجا نیاز به خرید آب داشتید انجام دهید با اینکه اصلا در بودجه جاری چیزی برای این امر دیده نشده بود. اما علیرغم همه آن محدودیت های بودجه ای و سخت گیری دستگاه های نظارتی که در این 5 سال سخت ترین نظارت ها را داشته ایم با قبول همه مسئولیتها، دستورات لازم را صادر نمودند.
 معاون سیاسی استاندار در ادامه سخنان خود به این نکته اشاره کرد وگفت: صرف نظر از اقدامات، باید در مصرف آب فرهنگ سازی شود و همانگونه که در گذشته بستن کمربند ایمنی خودرو امری شیک بود ولی امروزه بعنوان یک فرهنگ در میان همه سرنشینان بشکل یک فرهنگ نهادینه شده است، باید مصرف بهینه آب نیز به فرهنگ تبدیل شود. مصرف آب در کشور ما بیش از میانگین جهانی است با اینکه یک کشور کم آب هستیم و باید متاسفانه بگویم بر اساس پیش بینی ها این خشکسالی که چندین سال است درگیر آن هستیم در سالهای  آینده نیز تداوم خواهد یافت. فلذا خواهشم از ائمه جمعه خصوصا از حضرت آیت اله صفایی که نسبت به موضوع واقف هستند، این است که مصرف بهینه آب بصورت یک فرهنگ را به مردم گوشزد نمایند و این فرهنگ سازی نه فقط از تریبون نماز جمعه بلکه از هر طریق ممکن باید انجام شود. در این امر فعالین اجتماعی و سمن ها و فعالین حاضر در فضای مجازی را به کمک طلبیده و از آنان نیز استمداد می طلبم. نکته دیگراینکه ناخواسته توقعات را در میان مردم افزایش ندهیم. تمامی تریبون ها و نخبگان از جمله شوراهای اسلامی شهرها و روستاها باید به این امر واقف باشند که احداث تاسیسات آب شیرین کن، پروسه ای زمان بر و گرانقیمت می باشد. امروزه برخی میگویند باید آب شرب مردم از طریق شیرین سازی دریا سریعا انجام شود ودر اختیار مردم قرار گیرد در صورتی که حداقل زمان لازم برای تامین آب شرب از دریا بوسیله آب شیرین کن با لحاظ تامین اعتبار لازم، دو و نیم سال میباشد. اعتبار لازم ارزی از دولت محترم درخواست شده است و امیدواریم با تامین اعتبار لازم مراحل اجرایی احداث آب شیرین کن های بیشتر در استان هر چه سریعتر آغاز گردد.
 ایشان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به حوادث اخیر دشتستان گفت: درخصوص تجمعاتی که در دشتستان اتفاق افتاد، این تجمع ، از سطح انتظامی فراتر نرفت و البته این امر به دلیل نجابت و خوبی مردم دشتستان و درایت فرماندار محترم و اعضای محترم شورای تامین شهرستان بود که با بردباری و سعه صدر مانع از بروز حوادث ناگوار شدند. البته مردم عزیز باید توجه نمایند در سالی قرار داریم که  دشمنان ایران  علنا اعلام کرده اند که باید نارضایتی ها و تجمعات را دامن زد و سبب جدایی ملت از نظام شد. لذا باید همگی به این امر توجه کنیم که آب به آسیاب دشمن نریزیم و با دامن زدن به تجمع و اعتراض سبب خشنودی دشمنان نگردیم. شهروندان عزیز  باید مواظب باشند که در جریان یک خواسته به حق، عملا آلت دست برخی مطامع بیگانگان و یا برخی تسویه حسابهای سیاسی با دولت خدمت گزار نشوند و راهمان را از کسانی که به انگیزه های غیر خیرخواهانه موجبات تجمع و زحمت برای شهروندان فراهم می کنند جدا کنیم. در همین فضای غبارآلود برخی اقدامات هم می شود که جای تامل و مراقبت دارد و باید خانواده های محترم، فرزندان و عزیزانشان را نسبت به همراهی با این جریانات هشدار داده و آگاه نمایند. بنده کلیپی را دیدم که بی تردید توسط شبکه های خارجی و ضد انقلاب ادیت شده بود و صداگذاری کاملا حرفه ای روی آن انجام شده بود مبنی بر اینکه فلان شخص در صحنه حاضر نشده، فلان مسئول چرا بین مردم نیامده و از این دست مسائل. واقعا اگر مسئولین در صحنه نبودند این تجمعات به خوبی مدیریت می شد؟ و آیا امنیت شهروندان به این خوبی تامین می گردید و مهم تر اگر مسئولین در صحنه نبودند آیا در این سالی که کمترین بارش صورت پذیرفته آیا آب شهروندان تامین می گردید؟ در این خصوص  با تدبیر و بردباری  موضوع از سطح انتظامی بالاتر نرفت. الحمدلله امروز شهرستان دشتستان سربلند است.
بنده در پایان مجددا از مردم شریف دشتستان که بردباری نشان دادند و به مسئولین خود اعتماد کردند تا در رفع بحران کار خود را به نحو احسن انجام دهند قدردانی کرده و از بابت کمبودهایی که ناخواسته بر‌ مردم عزیز عارض شده است به نوبه خود مجددا عذرخواهی می کنم. امیدوارم با همراهی همدیگر بتوانیم بر مشکلات موجود فایق آییم.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه