شنبه, 08 آذر 1399 - Saturday, 28 November 2020

سخن مردم به مناسبت روز خبرنگار، فرماندار دشتستان میزبان اصحاب رسانه و خبرنگاران شهرستان بود تا ضمن تجلیل از آنان، پاسخگوی سوالات آنان باشد.

hdf4_untitled-2.jpg

به گزارش سخن مردم"فرماندار دشتستان در ابتدای این نشست صمیمی ضمن تبریک مناسبت خجسته روز خبرنگار از تلاش های آنان و همه کسانی که در عرصه اطلاع رسانی اعم از نشریات، سایت های خبری و کانال های مجازی فعالیت می کنند قدردانی کرد و گفت: بدون تردید در عصر حاضر، رسانه ها، به خصوص نشریات، سایت های خبری و کانال های مجازی تار و پود نمادین زندگی را تشکیل می دهند و نقش تسهیل گر و تسریع کننده نهادی در جامعه را دارند. بیشتر فعالیت رسانه ها ، همواره در راستای حقوق شهروندی است که تاثیرات بسزایی هم در جامعه می گذارند.

jbwm_img_3278.jpg

همچنین ارسلان زارع در بخش اول سخنان خود گفت: از آنجایی که از نخستین وظایف هر فرماندار مسئولیت برقراری نظم و امنیت عمومی در شهرستان است، آن هم از طریق هدایت، هماهنگی و تشکیل مرتب جلسات شورای تامین و نظارت بر حسن اجرای مصوبات آن، علاقمندم در مطلع سخن در این خصوص صحبت کنم و از مردم فهیم و شریف دشتستان، صمیمانه قدردانی کنم زیرا دستیابی به شاخص های خوب امنیتی حاصل شده شهرستان عمدتا به سبب همکاری شایسته آنان و سپس تلاش شبانه روزی دست اندرکاران تامین نظم و امنیت، اعضای محترم شورای تامین دشتستان و همکاران پر تلاش و خدومشان بوده است.

09kr_untitled-1.jpg

فرماندار دشتستان در ادامه تصریح کرد: مهمترین قابلیت و ظرفیت دشتستان منابع انسانی آن است. وی افزود: فرزندان مستعد، سختکوش و توانمند دشتستان در تحصیل علم و دانش ، فرهنگ و هنر ، ورزش و سایر عرصه ها از پیشتازان در استان و جنوب کشور بوده اند. دولت تدبیر و امید در چند سال اخیر کوشش کرده است تا زمینه های بیشتری اعم از تامین امکانات سخت افزاری و اجرای طرح های عمرانی در راستای اعتلای آموزش عمومی، ورزش همگانی و قهرمانی و فرهنگ و هنر فراهم آورد. از آنجایی که آموزش و پرورش رکن توسعه هر جامعه ای است، تحقق اهداف آن برای ما مهم بوده است.

دکتر زارع افزود: کسب مقام های برتر استانی و کشوری در مسابقات و جشنواره های معتبر علمی، آموزشی، ورزشی و هنری توسط جوانان دشتستانی در سال های اخیر موید ظرفیت بالای دشتستان، تلاش و پشتکار ستودنی جوانان و توجه دولت به آنان می باشد.

فرماندار دشتستان در ادامه به موضوع آب اعم از آشامیدنی و کشاورزی پرداخت و در پاسخ به سوالات خبرنگاران در این خصوص گفت: چالش جدی نه تنها شهرستان ما و استان ما بلکه کشورمان آب به ویژه آب آشامیدنی است، ولیکن کاهش یکباره بیش از پنجاه درصدی و در بعضی روزها بیش از شصت درصدی آب دریافتی دشتستان از تاسیسات بوشیگان کازرون، شهرستانمان را به مراتب بیش از هر شهرستان دیگر دچار مشکل کمبود شدید آب آشامیدنی کرد. اگرچه شرکت آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری و روستایی در سال های اخیر پیش بینی جبران کمبود ده درصدی سالیانه در برنامه های خود کرده بودند اما بدیهی بود تامینِ   مابه التفاوت کمبود یکباره حدود شصت درصدی یعنی بیش از چهل هزار مترمکعب در روز کار آسانی نباشد به همین سبب مردم عزیز دشتستان به ویژه شهرهای برازجان، آبپخش، سعدآباد، وحدتیه، شبانکاره و دالکی و روستاهای در مسیر خط، دچار مشکلات جدی شدند که با بردباری و صبوری خود در این ایام، همکاری شایسته، ستودنی و کم نظیری کردند.

ارسلان زارع در همین خصوص افزود: مهندس گراوند استاندار محترم، نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، آقای سعادت، نیروی انتظامی، سپاه و بسیج، ائمه ی جمعه، بخشداران، شهرداران، دهیاران، شوراهای اسلامی ، فعالان مدنی ، همگی تلاش وافر و پیگیری مستمر نمودند تا برای گذر از مرحله بحرانی، از همه امکانات و ظرفیت ها استفاده شود تا مشکلات کمتر شود. تامین بخشی از کمبودی آب از طریق اتصال به خط دوم، اجاره ، حفر و تجهیز چاه آب آشامیدنی، استقرار پکیج آب شیرین کن دهقائد و تقویت پمپاژ پوزگاه و توزیع آبرسانی سیار و اصلاح خطوط انتقال و شبکه ها از جمله کارهایی بود که می شد در کوتاه مدت انجام داد، که با تلاش مستمر و البته با تحمل سختی مردم انجام گرفت.

فرماندار دشتستان افزود: علاوه بر دستگاه تصفیه و آب شیرین کن 2000 مترمکعبی سعدآباد که دو سال پیش احداث گردید، سرمایه گذار و پیمانکار 8500 مترمکعبی سعدآباد و آبپخش و 6500 مترمکعبی وحدتیه و دالکی بزودی و در اول شهریورماه انتخاب و در فصل بهار آینده به بهره برداری می رسند.

ایشان همچنین به اقدامات صورت گرفته تامین آب در بخش های بوشکان، ارم، سعدآباد و مرکزی از طریق حفر و تجهیز چاه، خطوط انتقال و احداث سد تنگ ارم با ظرفیت 3.5 میلیون مترمکعب با اعتبار 250 میلیارد ریال اشاره کرد و افزود: با اتمام برنامه های در دست اجرای کوتاه مدت شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری و روستایی در سال آینده وضعیت به مراتب بهتری خواهیم داشت و با اجرای برنامه های میان مدت، وابستگی شهرستان به منابع آب خارج از استان کمتر خواهد شد.

وی در خصوص آب کشاورزی نیز گفت: دشتستان قطب مهم کشاورزی استان است که کشاورزان پرتلاش آن هر ساله بالغ بر 460 هزار تن انواع محصولات کشاورزی را تولید می کنند که از این میزان حدود 120000 هزار تن تولید خرماست. 95% آبهای سطحی استان بوشهر در دشتستان است و مصرف سالیانه بخش کشاورزی 485 میلیون مترمکعب می باشد.

با توجه به خشکسالی های متوالی سالهای اخیر ضرورت داشت برای صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی و افزایش راندمان از شیوه مدرن آبیاری تحت فشار به جای آبیاری غرقابی در باغات و اراضی کشاورزی استفاده گردد. به همین خاطر در دولت یازدهم طرح تحول کشاورزی دشتستان (نخلستان) به عنوان یکی از طرح های مهم اقتصاد مقاومتی کشور تصویب گردید که اجرای آن بیش از 16000 میلیارد ریال هزینه در بر دارد. احداث سد دالکی و انتقال آب با لوله های جی آر پی و شبکه ها بخشی از این طرح بزرگ است که با اجرای طرح پایلوت 170 هکتاری آبپخش ، زمینه اجرای 2400 هکتاری بخش سعدآباد نیز فراهم گردید که در سال گذشته آغاز شده و بخش متعلق به آب منطقه ای یعنی سامانه انتقال و ایستگاه پمپاژ، 40% پیشرفت فیزیکی دارد.

0nl7_img_3359.jpg

ضمنا مجوز فاینانس داخلی انتقال آب با لوله، 10100 هکتاری فاز اول توسط دولت صادر شده و فراخوان عمومی به منظور انتخاب سرمایه گذار در ماه جاری صادر می شود.

eyqk_img_3341.jpg

فرماندار دشتستان در خصوص گازرسانی به شهرستان نیز گفت: در سال 1392 از 9 شهر دشتستان، 5 شهر و 9 روستا گازدار بوده اند که اکنون همه ی 9 شهر و همه روستاهای شهرستان جز تعداد اندکی از روستاهای مناطق صعب العبور گازدار شده اند که در یک سال اخیر حدود 40 میلیارد تومان در این خصوص هزینه شده است.

fueq_img_3317.jpg

flmq_img_3288.jpg

ارسلان زارع به فعالیت عمران شهری توسط شهرداری ها و عمران روستایی توسط دهیاری ها نیز اشاره کرد و اظهار امیدواری نمود با تخصیص اعتبارات، زمینه آبادانی بیشتری فراهم گردد.

فرماندار دشتستان به اجرای طرح تحول سلامت و اقدامات عمرانی و احداث خانه های بهداشت، پایگاه های بهداشت، مراکز جامع سلامت، کلینیک های دندانپزشکی و تخصصی و بیمارستان 17 شهریور نیز اشاره کرد و گفت: اسکلت این بیمارستان بیش از سی درصد پیشرفت فیزیکی دارد. ضمنا در چهار ماهه اول امسال بیش از هفتاد هزار نفر در مراکز دولتی ویزیت شده اند.

o8k_img_3400.jpg

0boy_img_3399.jpg

شایان ذکر است در بخش پایانی نشست، از خبرنگاران حاضر در جلسه تقدیر به عمل آمد.

a6s_img_3428.jpg

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه