سه شنبه, 12 اسفند 1399 - Tuesday, 02 March 2021

علیرضا احمدی خرم -هنرمندرشته هنرهای تجسمی (گرایش کاریکاتور)

سخن مردم"علیرضا احمدی خرم فرزنداکبر در آخرین روز از بهار سال 1361 در برازجان از شهرهای استان بوشهر و در خانواده ای فرهنگی و معتقد دیده به جهان گشود.پدر او دبیر آموزش و پرورش و از معلمین متعهد و کوشای عرصه تعلیم و تربیت و هم اکنون در سلک بازنشستگان است.

pini_628100_orig.jpg
علیرضا احمدی خرم دوران ابتدایی را در دبستان شهید مهدی محمدی برازجان سپری کرد و از همان دوره کودکی عشق و علاقه به هنر و خصوصا نقاشی در او نمایان بود.
وی در این باره می گوید:»دوران تحصیلات خاطره انگیز ابتدایی من تلفیقی از درس و هنر بود.از هر فرصتی برای نقاشی استفاده می کردم تا آنجا که روی هر کاغذ باطله یا حتی کارتون مقوا هم نقاشی می کشیدم.
درمدرسه هم زنگ تفریح خودراگاهی درکلاس درس می ماندم ونقاشی می کردم و در کنار بازی های کودکانه برای بچه ها نقاشی می کشیدم . یادم هست گاهی حتی دستمزد به من می دادند حداقل با تنقلات.»این هنرمند دشتستانی دوران راهنمایی و دبیرستان خود را نیز در برازجان سپری کرد و در رشته علوم تجربی موفق به اخذ دیپلم گردید و پس از آن تحصیلات دانشگاهی خود را درسال  80 13 دررشته مهندسی کشاورزی دردانشکده کشاورزی خلیج فارس بوشهر ادامه داد.
در دوران راهنمایی و دبیرستان در کنار موفقیت های تحصیلی که همواره از برترین های تحصیلی و رتبه های برتر درسی بود،فعالیت هنری خود را در نقاشی و طراحی ادامه داد و در مسابقات فرهنگی و هنری مدارس حضور و موفق به کسب عناوین هنری متعدد شد.وی می گوید:»خانواده من خانواده ای فرهنگی ،و هنر دوست بودند و پدرم که همواره بزرگترین معلم زندگی من است همیشه مرا به رعایت اخلاق و حرمت هنر و تعهد به ارزشهای انسانی و اخلاقی دعوت می کرد و همین امر باعث شدهرگز در کار هنری این ارزشها را فراموش نکنم.» احمدی خرم ازاواخر دهه هفتاد فعالیت هنری خود را در گرایش کاریکاتور که زمینه موفقیت در آن از دوران نوجوانی در او مشهود بود ادامه داد و علاوه بر شرکت در جشنواره های استانی و کشوری نمایشگاه های هنری خود را به صورت انفرادی ادامه داد
.اولین حضور وی شرکت در نمایشگاه گروهی تجسمی به مناسبت هفته بسیج در سال 1381بود و در سالهای بعد ادامه یافت.او در سال 1385 اولین نمایشگاه انفرادی خود را در بوشهر برگزار کرد که این نمایشگاه با استقبال خوبی همراه شد.
احمدی خرم با اشاره به اهمیت هنر در کمال جامعه می گوید:»هنرمند رسالت والایی در ارتقای اخلاق و کرامت انسانی دارد و نبایدهنر خود را صرفا وسیله تخلیه هیجانات قرار دهد بلکه باید در راستای کمال فرد و جامعه قدم بردارد و هنر خود را متعهد بداند». این هنرمند در خصوص مشوقین هنری خود می گوید:»از زمانی که خودم را شناختم با مداد و دفتر و مداد رنگی همراه و مانوس بودم و عشق به نقاشی در درون من بود طبعا در دهه شصت و اوایل هفتاد زمینه حضور من در کلاسهای آموزشی محدود بود و من هنر را بر مبنای علاقه و استعداد شخصی خود دنبال کردم اما خانواده من و خصوصا پدر و مادر اولین مشوقان من بودند و بعد از آن تک تک مخاطبان آثار من نیز در تکامل هنری من و رشد آن تاثیر گذار بودند.
در این سالها بزرگانی در نمایشگاه های من حاضر شدند که تشویق های آنها همراه من بود.از کودکانی که مشتاقانه تکه کاغذی به من می دادند تا برایشان طرحی بکشم تا اساتیدی که خود در عرصه هنر وزنه ای بودند همه و همه در این راه همراه بودند.»او در کنار پرداختن به هنر ،  مقالات هنری متعددی را منتشر کرده است.وی در حال حاضر عضو انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران،عضو انجمن هنرهای تجسمی برازجان و همکار ی مستمر در برنامه های هنری بسیج هنرمندان شهرستان دشتستان است.
این هنرمند می گوید:»هنر زبانی روان و ساده در انتقال مفاهیم دارد و اگر می خواهیم خصوصا در راستای ارزش ها گام برداریم باید از ابزار هنر نیز در کنار سایر کارهای فرهنگی بهره مند شویم.»
علیرضا احمدی خرم در طول حدود دو دهه فعالیت فرهنگی و هنری افتخارات زیادی را کسب و نمایشگاه های متعددی نیز برگزار نموده که به پاره ای از آنها اشاره می شود:

نمایشگاه های انفرادی:
1383 -نمایشگاه انفرادی کاریکاتور- برازجان
1384 -نمایشگاه انفرادی کاریکاتور باموضوع آزاد-برازجان
1385 -نمایشگاه انفرادی کاریکاتور»نیش ونوش» -بوشهر و برازجان
1386  - نمایشگاه انفرادی کاریکاتور» قندتلخ « باموضوع آزاد-بوشهر، حوزه هنری استان بوشهر
1387 -نمایشگاه انفرادی کاریکاتور»مرگ خاموش» باموضوع اعتیاد-بوشهر
1394 - نمایشگاه انفرادی کاریکاتور « زمین ناتمام من» با موضوع محیط زیست -بوشهر،حوزه هنری استان بوشهر
1395 - نمایشگاه انفرادی کاریکاتور « گامی برای زمین « با موضوع محیط زیست - برازجان
1396 - نمایشگاه انفرادی کاریکانور «ما و محیط زیست» - بوشهر
1396 - نمایشگاه انفرادی کاریکاتور « منو کتابام یهویی» با موضوع کتاب - برازجان
1396 - نمایشگاه انفرادی کاریکاتور «سکانس آخر « با موضوع هفته بدون دخانیات - برازجان
1397-نمایشگاه انفرادی کاریکاتور (شهرمن شهرما ) باموضوع مسائل شهروندی- برازجان

نمایشگاه های گروهی:
1381 -نمایشگاه آثارتجسمی به مناسبت هفته بسیج-برازجان
1387 -دومین  جشنواره آثاروتولیدات مراکزاستانی حوزه هنری - اصفهان
جشنواره هاومسابقات:
1378 -شرکت درمسابقات فرهنگی گرامی داشت یکصدمین سالگردمیلادامام خمینی(ره) -برازجان
1386 -شرکت درمسابقات هنری به  مناسبت هفته سلامت-بوشهر
1387 -شرکت درمسابقه کاریکاتور»فوتبال» -کرمان
1387 -شرکت دربخش طنزتصویری نخستین جشنواره مطبوعات استان بوشهر- بوشهر
1395 - شرکت در جشنواره کشوری گنجه های تجسمی - تهران
1396 - شرکت در بخش کاریکاتور جشنواره پیامکی به ملکه - بوشهر

افتخارات:
- مقام سوم،کسب لوح تقدیروجایزه مسابقات فرهنگی هنری گرامیداشت یکصدمین سال میلادامام خمینی (ره) - 1378
- لوح تقدیربسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه خلیج فارس - 1381
- لوح تقدیرانجمن صنفی دانشکده کشاورزی دانشگاه خلیج فارس - 1384
- مقام اول،لوح تقدیروجایزه انجمن هنرهای تجسمی دانشگاه خلیج فارس 85و 87
-لوح تقدیردومین جشنواره آثاروتولیدات مراکزاستانی حوزه هنری- 1387
-مقام اول،تندیس،لوح تقدیروجایزه نقدی جشنواره مطبوعات استان بوشهر- 1387
- لوح تقدیرمعاونت دانشجویی ومرکزمشاوره دانشگاه خلیج فارس - 1387
- لوح تقدیردانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر - 1387
- لوح تقدیرانجمن هنرهای تجسمی وامورفرهنگی دانشگاه خلیج فارس - 1388
- لوح تقدیروجایزه نقدی شبکه بهداشت ودرمان دشتستان - 1396
- لوح تقدیرمدیرکل محیط زیست استان بوشهر- 1396
- لوح تقدیروجایزه نقدی مرکزبهداشت شهرستان بوشهر - 1396
درضمن وی اولین کتاب طنزنوشته وداستان های کوتاه خودراباعنوان ( یک فنجان چای دبش )درسال 1395 منتشرنموده اند.هفته نامه مردم جنوب برای این هنرمند پرتلاش آرزوی موفقیت بیش از پیش می نماید.

گردآورنده:علیرضارهسپار

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه