یکشنبه, 19 مرداد 1399 - Sunday, 09 August 2020

سخن مردم"نشست مطبوعاتی ستاد پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی با رویکرد پیشگیرانه با حضور مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان بوشهر ،دادستان بوشهر و پلیس فتا استان ،معاون پیشگیری دادگستری استان بوشهر ،عضو هیات نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان استان بوشهر ،اصحاب رسانه درسالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر برگزار شد.

IMG 4526

مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی :انتخابات مجلس شورای اسلامی رویداد مهم سیاسی

به گزارش سخن مردم:فاطمه کرمپور ضمن تقدیر از همراهی همیشگی اهالی رسانه و مطبوعات در تمامی رویدادهای اجتماعی گفت: اهالی مطبوعات و رسانه‌های استان در جهت آگاهی بخشی نقشی مهم و تاثیر گذار دارند.

IMG 4522

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت تشکیل این جلسه در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در شرایط حساس فعلی کشور، انتخابات مجلس شورای اسلامی رویداد مهم سیاسی پیش روی تمام آحاد جامعه است که همه ما باید با شور شعور در آن نقش‌آفرینی کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ فضای سالم در برگزاری انتخابات گفت: شفاف‌سازی ایجاد شور و شوق و جلب مشارکت بالای مردم و تحقق مردمسالاری در اداره امور کشور با انتخابات محقق می‌شود که رسانه‌ها نقش بسیار پررنگی در این رویداد مهم پیش رو دارند.

معاون پیشگیری دادگستری استان بوشهر :مهم‌تر از مشارکت در انتخابات انتخاب افراد اصلح از میان نامزدهاست

در ادامه گشتاسبی با اشاره نقش رسانه‌ها در ارتقاء آزادی‌های قانونی جامعه اظهار داشت: انتشار اخبار مبتنی بر اخلاق‌مداری و نرم‌خویی و آگاهی‌بخشی به جامعه و ایجاد شعور و حضور حداکثری و حفظ سلامت انتخابات بعنوان یک هدف در ستاد پیشگیری از تخلفات جرایم انتخاباتی در استان بوشهر مورد توجه قرار دارد.

IMG 4537

معاون پیشگیری دادگستری استان بوشهر نقش پیشگیری‌های اجتماعی و فرهنگی در ارتباط با جامعه را بسیار مهم دانست و گفت: گاها ممکن است بدلیل عدم اطلاع از قانون رسانه‌ها هم خود مرتکب جرم شده و به تبع ان جامعه را نیز به ارتکاب جرم تشویق کنند بنابراین اشراف به قانون در انتخابات بعنوان فصل‌الخطاب ضروری به نظر می‌رسد.

IMG 4525

وی تشویق مردم به مشارکت در انتخابات پیش رو را رای تعیین آینده کشور مهم دانست و گفت: مهم‌تر از مشارکت در انتخابات انتخاب افراد اصلح از میان نامزدهاست.

وی بر تهیه و تنظیم خبر، نگارش و انتشار آن با رعایت اصل بی‌طرفی و سلامت تاکید کرد و گفت: تشریح و تشویق و قانون‌مداری درخواست نهاد قضا از رسانه‌ها و مطبوعات استان است.

معاون پیشگیری دادگستری استان بوشهر ترویج روح قانون‌مداری برای تمامی آحاد جامعه،کاندیداها، ناظرین و برگزارکنندگان انتخابات ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد: با همکاری مطبوعات ورسانه‌های کمتر شاهد بداخلاقی و نشر اکاذیب و تخریب چهره‌ها و افراد در انتخابات پیش رو باشیم.

دادستان بوشهر بیان کرد: هدف همه مجریان امر انتخابات حرکت در مسیر تقویت وحدت و همبستگی است.

علی حسن‌پور ضمن تقدیر از همراهی همیشگی رسانه‌ها در رویدادهای اجتماعی با اشاره به تلاش همه دستگاه‌ها برای برگزاری انتخابات سالم و با حضور حداکثری مردم در جهت تقویت نظام اظهار داشت: برگزاری انتخابات عادلانه و منصفانه، و ایجاد فرصت عادلانه تبلیغ برای هر نامزد و ایجاد فضای رقابت انتخاباتی در فضای سالم و همچنین پیشگیری از هرگونه تخلف و ارتکاب جرم و امنیت انتخابات مسائلی قانونی هستند که باید در انتخابات مورد توجه قرار گیرد.

IMG 4586

وی با اشاره به اینکه تخلف احتمالی از سوی رسانه‌ها عنوان مجرمانه خواهد داشت، گفت: همه باید در راستای وحدت و همبستگی گام برداریم و از دو قطبی کردن انتخابات پرهیز کنیم.

حسن پور با اشاره به اینکه دشمنان انقلاب و نظام در تلاش هستند حضور حداکثری در انتخابات وجود نداشته باشد، گفت: رسانه‌ها باید نسبت به این موضوعات آگاه باشند.

وی گفت: هدف از برگزاری نشست تشریح و تبیین تخلفات و جرائم انتخاباتی با رویکرد پیشگیرانه این نیست که بخواهیم قانون و مجازات را اعلام کنیم بلکه هدف ایجاد همکاری و تعامل برای برگزاری انتخاباتی خوب و سالم است و دوست نداریم برای هیچ کسی در مرجع قضایی پرونده‌ای تشکیل شود.

حسن پور ادامه داد: امروز رسانه‌ها در معرض خطر هستند و باید مراقب بود که عنوان‌های منتشر شده خلاف واقعیت نباشد زیرا ضمن اینکه به آبرو و حیثیت افراد صدمه وارد می‌شود با عنوان افترا، نشراکاذیب، توهین و تشویش افکار و اذهان عمومی قابلیت پیگیری وجود دارد.

دادستان بوشهر به رسانه‌ها گفت: در آستانه انتخابات رسانه‌های بیگانه با هدف کاهش حضور پرشور مردم و با انتشار نهایی اسامی کاندیداها نسبت به خدمات نظام و مراجعه قانونی اقدام به سیاه‌نمایی می‌کنند.

وی افزود: در باره تایید صلاحیت‌ها مراجع قانونی کار قانونی خود را انجام می‌دهند ممکن است مواردی باشد که هیات نظارت تنها به خود فرد اعلام کند و برای حفظ آبروی فرد از انتشار آن خودداری می‌کند پس رسانه‌ها نباید در راستای چرایی رد صلاحیت‌ها گام بردارند.

حسن‌پور اضافه کرد: ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در دادگستری با هدف پیشگیری از جرائم و تذکر تشکیل شده‌است و هدف ما تشکیل پرونده برای هیچ یک از کاندیداها و هواداران نیست.

حسن‌پور با بیان اینکه در دادسرا و دادگاه شعبه ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی تشکیل شده‌است گفت: اگر موردی از تخلف مشاهده شد از سوی این ستاد تذکر لازم داده می‌شود و تلاش ما این است که پرونده‌ای در دادسرا و دادگاه ایجاد نشود.

عضو هیات نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان استان بوشهر: صلاحیت نامزدهای انتخاباتی از طریق منابع چهارگانه در استانی در حال بررسی است.

در ادامه حسین حیدری حضور حداکثری مردم در انتخابات و انتخاب اصلح را مهمترین نتیجه این رویداد برشمرد و گفت: انتخاب افراد اصلح از میان نامزدها باید با تحقیق و اشراف صورت بگیرد که این شفاف سازی و آگاهی بخشی توسط رسانه‌ها در جامعه اتفاق می‌افتد.

IMG 4559

عضو هیات نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان استان بوشهر با اشاره به اینکه صلاحیت‌های نامزدها در هیات‌های بدوی و اجرایی بررسی شده و در اختیار هیات‌های استانی قرار گرفته است، گفت: صلاحیت نامزدهای انتخاباتی از طریق منابع چهارگانه در استانی در حال بررسی است.

حیدری با اشاره به مواد ۲۸ تا ۳۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به ایجابی یا صلبی بودن برخی از ویژگی‌های کاندیداها اشاره کرد و گفت: ممکن است برخی نامزدها عدم احراز داشته باشند و این به معنی عدم تایید ایشان نیست، بلکه ویژگی لازم برای قوه مققنه را ندارند و برای کارهای دیگر دارند.

IMG 45561

سرهنگ مهدی قاسمی :تبلیغات انتخاباتی در بستر فضای مجازی فقط در مهلت زمانی قانونی باشد

سرهنگ مهدی قاسمی دراین نشست با بیان اینکه در انتخابات سال 96 استان بوشهر جزو استان های با کمترین تخلفات انتخاباتی بوده است اظهارداشت:تبلیغات انتخاباتی در بستر فضای مجازی فقط در مهلت زمانی قانونی باشد که شامل سایت های خبری و‌شبکه های اجتماعی می باشد.

سرهنگ قاسمی تصریح کرد: تا قبل از اعلام نظر شورای نگهبان رسانه ها نباید حدسیاتی در خصوص ردصلاحیت ها نشر دهند.

وی بیان کرد: درج و‌ بارگذاری نظرسنجی در خصوص انتخابات ممنوع است.

ایشان درخصوص نتایج آراء نیزگفت:تا اعلام رسمی آرا، رسانه ها حق اعلام تدریجی آرا چه قبل و در روز انتخابات و چه بعد از انتخابات را ندارند.

IMG 4530

7796060 9293IMG 4553IMG 4570IMG 45741IMG 45761

در پایان جلسه اهالی مطبوعات ورسانههای استان به ایراد نقطه‌نظرات خود پرداخته و سئوالاتی از مسئولان حاضر در جلسه پرسیدند که توسط مسئولان ذیربط پاسخ داده شد.

لازم به توضیح است یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲ اسفندماه امسال در کشور برگزار می‌شود و از ۱۰ شهرستان استان بوشهر چهار نفر در قالب چهار حوزه انتخابیه به مجلس راه می‌یابند.

تاکنون مراحل ثبت نام داوطلبان و احراز صلاحیت آنها در هیات‌های اجرایی به انجام رسیده و هم‌اکنون در هیات‌های نظارت در دست بررسی است.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه

عضویت در خبر نامه