چهارشنبه, 02 مهر 1399 - Wednesday, 23 September 2020

سخن مردم"برازجان مرکز بزرگ ترین شهرستان استان بوشهر از نظر جمعیت است ،این شهر باستانی از قدیم تاکنون با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی همواره مورد توجه ایرانگردان و ایران شناسان و علاقمند به طبیعت بوده است.

305834

در باره وجه تسمیه برازجان نظرات مختلفی بیان شده ولی این نظر شاید به حقیقت نزدیک تر باشد این واژه از دو بخش تشکیل شده
براز+جان
براز واژه ای پهلوی است که به پسوند جان همراه شده و به معنی مکان روشن و درخشنده است.
این شهر از نظر طبیعی موقعیتی بسیار مناسب دارد،در شرق به رشته کوه گیسکان و در جنوب به دشت های سرسبز و با طراوت و در مغرب به نخلستان های سرسبز پیوند دارد.
برازجان دارای آثار دیدنی بسیار زیبایی است که در نوع خود بی نظیر هستند از جمله :منطقه عظیم چرخاب با آثار ارزشمندی چون تل مر، تل پهن ،کاخ زمستانی کوروش و کاروان سرای مشیر الملک که از بی نظیر ترین کاروان سراهای سنگی ایران است و دهها اثر تاریخی و دیدنی و زیارتی دیگر که نیاز به معرفی بیشتر دارند .
بازارهای قدیمی برازجان که محلی برای خرید مردم استان بوشهر است و با توجه به قیمت های مناسب همواره مورد توجه هم استانی ها قرار گرفته است.

IMG 72224

مردم این دیار از قدیم تاکنون در برابر متجاوزان ایستادگی نموده و شجاعت های آنان در تاریخ ثبت شده است .در جنگ جهانی اول و هشت سال دفاع مقدس دلاوران برازجانی همواره از وطن و دین و ناموس خود دفاع نموده و در برابر دشمنان ایستادند و  شهیدان بزرگواری را تقدیم وطن نمودند .
و امروز این شهر با عظمت در تمام زمینه های علمی ورزشی حرف برای گفتن دارد جوانان این شهر هر ساله در کنکور سراسری بیشترین رتبه های تک رقمی و دو رقمی در سطح استان را به خود اختصاص می دهند.
این شهر بیشترین نویسندگان و مولفان در سطح استان را به خود اختصاص داده که در طول تاریخ توانسته اند آثار ارزشمندی را خلق نموده و تقدیم هم وطنان نمایند .
این شهر از نظر تربیت کادر علمی هم توانمند بوده به صورتی که بیشترین فرهنگیان و دانش آموزان و دانشجویان در سطح استان را به خود اختصاص داده و مردم این دیار همواره به کسب علم و دانش توجه داشته اند.
گرچه این شهر در سال های اخیر توسعه یافته و شهرداران پرتلاش با همراهی شورای شهر اقدامات عمرانی انجام داده اند ولی همواره در انتظار عمران و توسعه و پیشرفت است.

12اسفند روز برازجان گرامی باد

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه

عضویت در خبر نامه