جمعه, 28 خرداد 1400 - Friday, 18 June 2021

سخن مردم" فضای مجازی امروزی برای همه ضروری است اما اگر این مساله نامحدود نباشد نتیجه مخرب به همراه دارد ، متاسفانه امروز دنیای مجاز آسیب های زیادی به جامعه و خانواده ها وارد کرده است.

sokhanemardom 1998

گفتگو: ابوالفضل قاسمی

به گزارش سخن مردم" در ادامه گفتگوی ما را با محمد امین بشکوفه مسئول واحد فضای مجازی حوزه بسیج دانش آموزی باقرالعلوم (ع) شهرستان دشتستان رابخوانید.

در حوزه بسیج دانش آموزی شما چه فعالیت هایی در راستای آموزش دانش آموزان دارید؟

یکی از اهدف اصلی ما در راستای آموزش دانش آموزان آموزش و آشنایی دانش آموزان با ابزار های تولید محتوا است که در جبهه انقلاب اسلامی یکی از ضروریات فضای مجازی تولید محتوای مناسب در قالب‌ های متفاوت است.

مهمترین فعالیت هایی که در سال‌ های گذشته داشته اید را توضیح دهید؟

حدود یک سالی هست که در حوزه بسیج دانش آموزی فعالیت می کنم از مهم ترین فعالیت ها می شود ، سازماندهی بسیجیان جهت فعالیت های فرهنگی در سطح واحد های بسیج دانش آموزی ، آموزش های کاربردی فضای مجازی از جمله چندین دوره آموزشی تدوین با نرم افزار های پریمیر و افترافکت و برنامه های گوشی مانند inshot و همچنین برگزاری 20 جلسه آموزشی در قالب یکشنبه های مجازی با محوریت آموزش نرم افزار های کاربردی مانند نرم افزار های ورد , پاورپوینت , اکسل و برنامه اندرویدی ویرایش عکس پیکس ارت

دورهای آموزشی شما به چه شکل برگزار می شود و چه کسانی می توانند شرکت کنند؟

اصل برگزاری کلاس های ما گفتگو و تعامل و یادگیری موثر می باشد ابتدا این دوره ها به صورت حضوری در محل حوزه بسیج دانش آموزی برگزار می شدند ، ولی بعد از  ظهور ویروس منحوس کرونا دوره ها به صورت آنلاین برگزار شدند.

شرکت کنندگان در این دوره ها دانش آموزان بسیجی مدارس و مسئولین حوزه بسیج دانش آموزی بودند.

فضای مجازی دارای چه آسیب هایی است؟

فناوری ابزاری مفیدی است اما اغلب افراد روش استفاده درست از آن را نمی دانند ، استفاده غیر صحیح و کنترل نشده آسیب های مختلفی را به دنبال خواهد داشت که مثال کوچکی از ان تعاملات فرد به فرد یا رو در رو را کاهش می دهد با استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی نه تنها وقت کمتری برای گذراندن با افرادی خواهید داشت که به صورت فیزیکی در اطراف شما حضور دارند بلکه دوستان و اعضای خانواده تان زمانی که ببینند شما به دستگاه های الکترونیکی و موبایل بیش از آنها اهمیت می دهید از محبت شما نا امید شده و ناراحت خواهند شد.

این مثال کوچکی از آسیب های فضای مجازی بود که همان طور که ابتدای سخن گفته شد استفاده غیر صحیح و کنترل نشده ، آسیب های مختلفی را به دنبال خواهد داشت.

این روزها فضای مجازی ساعت ها و روزهای افراد را پر کرده است نظرشما چیست؟

بله همین طور است استفاده بدون برنامه و بیش از حد از فضای مجازی می تواند انسان را عقب بیندازد ولی از طرفی دیگر اگر استفاده از آن با برنامه و اصولی باشد موجب پیشرفت و موفقیت می شود.

چطور می توان از فضای مجازی استفاده کرد؟

نوجوانان و جوانان بغییر از استفاده های شخصی می توانند در این فضا به دنبال یادگیری باشند ، ولی این را فراموش نکنند که این یادگیری از فضای مجازی مفید و در راستای اهداف انقلاب اسلامی در فضای مجازی باشد .

خانواده ها چگونه می توانند فرزندان خود را در فضای مجازی کنترل کنند؟

یکی از راه کار های ساده ایجاد محدودیت در استفاده از اینترنت می باشد این محدودیت ها می ‌تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم هم صورت گیرد.

شناسایی سایت های معتبر علمی و تفریحی و خبری و ... و ذخیره آنها در سیستم و ارائه آن سایت ها به فرزندان جهت استفاده ایشان می ‌تواند از جستجوی بدون هدف و اصطلاحا وبگردی ‌های بی ‌هدف در اینترنت مانع شود تا فرزندان از آسیب های فضای مجازی و اتلاف وقت و جوانی در امان بمانند.

اعتیاد و وابستگی به شبکه های مجازی چه خطراتی دارد؟

برای مثال یکی از این خطرات که میتواند شبکه های اجتماعی بر دانش آموزان و نوجوانان داشته باشد افت تحصیلی است.

سخن پایانی:

در پایان از فرمانده حوزه بسیج دانش آموزی باقرالعلوم شهرستان دشتستان و شما خبرنگار پرتلاش پایگاه خبری تحلیلی سخن مردم که در جهت معرفی ما جوانان زحمت می کشید تقدیر و تشکر می کنم.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه