شنبه, 27 شهریور 1400 - Saturday, 18 September 2021

سخن مردم" امسال به دلیل وجود بیماری کوید 19(ویروس کرونا)راهپیمایی 13 آبان به صورت مجازی برگزارمی شود به همین منظور به سراغ مسئولین شهرستان رفتیم ودرخصوص این روز بزرگ گفتگویی انجام دادیم .

55

به گزارش سخن مردم"به مناسبت فرا رسيدن هفته بسيج دانش آموزي و 13 آبان روزدانش آموز و که این هفته نماد استکبار ستیزی و مبارزه با استکبار جهانی و همچنین گراميداشت ياد و خاطره شهدای دانش آموزاست، با حیدربردبارنسب فرمانده حوزه بسيج دانش آموزي باقرالعلوم (ع) شهرستان دشتستان مصاحبه اي ترتيب داده شده است كه در ادامه می خوانید:

در  شهرستان دشتستان حدود 163 شهید دانش آموز تقدیم اسلام گردیده است /دانش آموزان  در مبارزه با استکبار، همواره نقشی فعّال و فراموش ناشدنی ایفا کرده اند

گفتگو : ابوالفضل قاسمی

ضمن تشکرازحیدربردبارنسب فرمانده حوزه بسیج دانش آموری باقرالعلو(ع) بفرمائید سيزده آبان چه روزی است و چه اتفاقی در این روز افتاده است؟

IMG 1104

13آبان، تاریخ مهمی در جریان پیروزی و تدام انقلاب اسلامی ایران است. در این روز سه واقعه اتفاق افتاده است که هرکدام به نوبه خود باعث پیشبرد جریان مبارزات شدند.

اولین واقعه تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در سال 1343 است،دومین واقعه کشتار دانش آموزان بی گناه در سال 1357 و سومین رویداد نیز تسخیر لانه جاسوسی در سال 1358 توسط دانشجویان پیرو خط امام است.

تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه،در روز 13 آبان در سال 1343 فرمان تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه توسط شاه صادر شد. امام خمینی (ره) مبارزات خود علیه رژیم پهلوی را از سال 1341 در پی تصویب قانون انجمنهای ایالتی و ولایتی به صورت علنی آغاز کرده بود. وی در تاریخ 4 آبان همان سال سخنرانی کوبنده ای در مورد طرح کاپیتولاسیون انجام داد.

IMG 1103

کشتار دانش آموزان در دانشگاه تهران،علت نام گذاری روز 13 آبان به عنوان روز دانش آموز، به شهادت رسیدن تعدادی از دانش آموزان تهرانی است، این دانش آموزان صبح روز 13 آبان سال 1357 برای اعتراض به حکومت پهلوی در محوطه دانشگاه تهران تجمع کرده بودند.

در حالي که انقلاب اسلامي مردم ايران به رهبري امام خميني به روزهاي سرنوشت سازي نزديک مي‌شد همه اقشار مردم ايران از زن و مرد و پير و جوان، سعي در ايفا نمودن نقش تاريخي خود و عمل به تکليف الهي داشتند.

در اين ميان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال ديگري داشتند.

چند درصد شهدای دفاع مقدس دانش آموز بودند؟

در ابتدا سلام و عرض ادب دارم خدمت شما و همه مردم عزیزمان که در تمامی سختی های انقلاب اسلامی در کنار ولایت و انقلاب مانده اند و آرزوی سلامتی برای همه آنان دارم، و آرزوی تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) و تبریک این ایام پر خیر برکت ، هفته وحدت ، هفته بسیج دانش آموزی ، روز دانش آموز و ۱۳ آبان و همچنین گرامی می دارم روز ۸ آبان سالروز شهادت دانش آموز محمدحسین فهمیده که با عمل خود خط ایستادگی و مقاومت را برای دانش آموزان به واقعیت تبدیل و دست یافتنی کرد.

در خصوص سوال مطرح شده باید به عرض برسانم که در دوران دفاع مقدس قشر دانش آموز نزدیک به ۳۶ هزار شهید تقدیم انقلاب گردید بهتر بگم ۳۶ هزار شهید تقدیم راه آزادی و سربلندی یک‌ ملت گردید.

در استان بوشهر ۴۷۰ شهید دانش آموز و در شهرستان دشتستان حدود ۱۶۳ شهید تقدیم اسلام گردیده است که این نشانه ولایی بودن مردم این شهر و دیار می باشد.

صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان در حالي که مدارس را تعطيل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صداي اعتراض خود را به گوش همگان برسانند.

اين جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجويان و گروه‌هاي ديگري از مردم در زمين چمن دانشگاه اجتماع کردند.

ساعت يازده صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در ميان اين جمعيت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حاليکه به سختي نفس مي‌کشيدند، صداي خود را رساتر کرده و با فرياد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند.

در اين هنگام تيراندازي آغاز شد و جوانان و نوجوانان بي‌گناه، يکي پس از ديگري، در خون خود غلتيدندودر اين روز، 56 تن شهيد و صدها نفر مجروح شدند.

بی گمان، دانش آموزان آگاه و رشید ما در مبارزه با استکبار، همواره نقشی فعّال و فراموش ناشدنی ایفا کرده اند.

این عزیزان بودند که در 13 آبان 1357 از آیینه احساس و شعور مردم انقلابی و مسلمان ایران غبار برگرفتند و هویت مسلمانی، خوداتکایی و مبارزه با استکبار را به همگان آموختند.

تسخیر لانه جاسوسی-واقعه بعدی که یک سال بعد از کشتار دانش آموزان اتفاق افتاد، تسخیر لانه جاسوسی است. با پیروزی انقلاب اسلامی، امریکا تمام تلاش خود را برای به شکست انجامیدن نهضت مردم انجام داد.

سفارت امریکا مرکز و کانون کارشکنی های امریکا در مسیر انقلاب بود. دانشجویان پیرو خط امام در روز 13 آبان در سال 1358 حماسه آفریدند و آخرین امید امریکا برای ایجاد خلل در عزم و خواست مردم را ناامید کردند.

وظیفه ما دانش آموزان بسیجی در این برهه زماني چیست ؟

دانش آموزان عزیز در شرایط بسیار خاصی قرار دارند و به اعتقاد من وظیفه دانش آموزان اولا توجه به تحصیل آن هم با هدف ارتقاء و رشد سطح علمی کشور و همچنین در آینده با هدف تحول در اقتصاد کشور است و دوماً شناخت ریشه های انقلاب و اسلام ناب است.

متاسفانه در شرایط کنونی در هر دو مورد دچار یک سطحی نگری شده ایم که باید همگی تلاش کنیم تا از این پیچ خطرناک تاریخی عبور کنیم.

مسئولین درروز 13 آبان چه نقشی می توانند داشته باشند؟

زنده نگهداشتن این روزها یعنی یاداوری آرمانهای اصیل انقلاب ، یعنی ما به خودمان برگردیم و و ببینیم چقدر با آن عهدی که بستیم ،هستیم.... مسئولین جمهوری اسلامی نیز باید تمام تلاش خود را برای معرفی عمیق این تجربیات تاریخی و رشادت های خالصانه انجام دهند تا نسل فعلی نیز بتوانند ادامه دهنده آن ارمان ها باشند.

امسال مراسم 13 آبان به خاطر درگیری ویروس کرونا برگزار نمی شود نظرشما چیست؟

مراسم راهپیمایی ۱۳ ابان یک نماد بود که متاسفانه با شرایط بیماری کرونا و نظر ستاد ملی کرونا امثال با سبکی جدید برگزار خواهد شد.

همانطور که مدارس ما به تلفن های همراه و منازل منتقل شده ماهم سعی کرده ایم با ایجاد برنامه های متنوع ۱۳آبان را در تلفن های همراه و منازل ببریم و از آنجا شناخت واقعی را به دانش آموزان منتقل کنیم ،۱۳ آبان و مبارزه با استکبار تعطیل شدنی نیست.

اهم برنامه های در هفته بسیج دانش آموزی امسال چيست ؟

در این هفته بسیج دانش آموزی باقرالعلوم (ع) شهرستان دشتستان نمایشگاه استکبار ستیزی را در ۱۱آبان افتتاح که در این نمایشگاه جنایات آمریکا را به تصویر کشیده شده است.

این نمایشگاه به مدت ۷ شبانه روز فعالیت خواهد دشت و در هر شب یک ویژه برنامه دارد.

همچنین برگزاری تریبون های آزاد و کرسی های آزاد اندیشی در سطح شهر ، اجرای سرود های میدانی ، دیدار با خانواده شهداء ، عطرافشانی قبور شهداء ، اجرای مسابقات مختلف در سطح مدارس به صورت مجازی از دیگر برنامه های مجموعه بسیج دانش آموزی می باشد.

اعضاي بسيج دانش آموزي از چه امتيازات و تسهيلاتي برخوردارند؟

سازمان بسیج دانش آموزی با ایجاد بسترهای مختلف برای رشد و تعالی دانش آموزان تلاش می کند . در این راستا دانش آموزانی که تلاش بیشتری دارند و در شوراهای واحد و هسته های مرکزی بعنوان اعضای فعال، فعالیت میکنند ، به امتیازاتی از قبیل کسر از خدمت سربازی ، معرفی به دستگاهای مختلف جهت اشتغال و فعالیت در زمینه های مختلف علمی و تحصیلی دست خواهند یافت.

محور فعاليتهاي سازمان بسيج دانش آموزي چيست ؟

اصلی ترین محور و هدف سازمان بسیج دانش آموزی پرورش جوان مومن انقلابی پای کار است یعنی فرد را تربیت کند که برای مردم ، کشور و انقلاب مفید باشد.

فعالیت گروه های جهادی دانش آموزی ، هیئت های دانش آموزی از نمونه بارز این محورها هستند که به صورت شبانه روزی به خدمترسانی و کار فرهنگی تشکیلاتی می پردازند.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه