شنبه, 22 مرداد 1401 - Friday, 12 August 2022

سخن مردم" پیام آدینه امام جمعه دشتستان مورخ ۲ آبان ماه ۹۹

sokhanemardom 260

به گزارش سخن مردمبیش از 1200 سال است که مردم منتظرند تا مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) با اجازه خداوند ظهور کند تا حکومت جهانی خود را بر پایه عدل و صلح و امنیت برپا کند.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی سیدنا و طبیب نفوسنا وحبیب قلوبنا ابی القاسم مصطفی محمد وعلی اله الطیبین الطاهرین

با سلام و احترام به پیشگاه مقدس حضرت بقیه الله الاعظم روحی و ارواح العالمین لمقدمه الفدا و آرزوی صحت و سلامتی و طول عمر با عزت برای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) و مردم عزیز، شریف و متدین دشتستان

بخش اول

به دنبال مباحث اخلاقی بیان شده با موضوع اعتقاد به معاد و نقش تربیتی آن در زندگی انسان عوامل و موانعی که موجب عدم گسترش و تعمیق اعتقاد به معاد در جامعه دینی می شود برمی شماریم:

3ـ عدم تبیین دقیق معارف اسلامى در زمینه معاد

تصویر تاریک از زندگى پس از مرگ و تاکید افراطى بر ترس از آخرت و عذاب هاى الهى، یکى از موانع گرایش به باورهاى مذهبى است. برداشت هاى غلط از قرآن کریم و احادیث، به همراه استناد به بعضى از روایات ضعیف، چهره اى هول انگیز و وحشت زا از معاد و قیامت ارائه مى دهد که نتیجه آن تلخ کردن زندگى روزمره در کام معتقدان و مختل نمودن گردش کار و زندگى است و استمرار آن مى تواند این تصور غلط را به وجود آورد که دین و سمبل هاى دینى (نظیر مسجد و روحانى) فقط از مرگ و مردن و گریه و زارى سخن مى گویند و با شادى و نشاط مخالف هستند. هم چنین تاکید بر جنبه عاطفى اعتقاد به قیامت و عدم پرداختن به مبانى استدلالى و جنبه هاى عقلى و ذهنى آن، موجب کاهش گرایش به باور مزبور به ویژه در بین نسل جوان مى شود.

از سوى دیگر، بیان سطحى و تکرارى معارف الهى در برخى از محافل و مجالس و رسانه هاى گروهى، سبب اشباع کاذب در بعضى از جوانان شده است و آنان انگیزه و نیاز جدى به درک و فهم معارف اسلامى و از جمله مباحث مربوط به معاد در خود احساس نمى کنند.

بخش دوم

شهادت امام حسن عسکری علیه السلام

آغاز امامت حضرت حجة ابن الحسن مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

بیش از 1200 سال است که مردم منتظرند تا مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) با اجازه خداوند ظهور کند تا حکومت جهانی خود را بر پایه عدل و صلح و امنیت برپا کند.

در روز جمعه، هشتم ربیع الاول سال 260 هـ.ق ناگهان خبر ناگوار شهادت امام حسن عسکری، بر اثر زهر کشنده ی معتمد، خلیفه وقت عباسی، در سراسر شهر سامرا پیچید و تمامی مردم را روانه خانه حضرت نمود. بازارها تعطیل شد و توده های محرومی که سالها محبت خود را نسبت به امام، از ترس سرکوب نظام، نهان می داشتند، نالان و گریان به سوی خانه امام حرکت کردند.

سامرا در طول تاریخ خود چنان تشییع جنازه ای را ندیده بود. امواج خروشانی از انسان ها که همگی سخن از فضایل و ویژگی ها و صفات امام حسن عسکری (ع) می گفتند. یکی از یاران نزدیک امام هادی، امام عسکری و امام مهدی (ع) به نام عُثمان بن سعید عَمْری، متصدی غسل و کفن و دفن حضرت شد. "جعفر" برادر امام حسن عسکری (ع) نیز قصد نماز خواندن بر بدن مطهر امام را داشت که ناگهان کودکی خردسال به میان جمع آمده و فرمود: "ای عمو! عقب بایست، من شایسته ترم که بر جنازه پدرم نماز بخوانم ." آن کودک، تنها فرزند امام حسن عسکری، امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بود که پس از نماز گزاردن بر پیکر پاک پدر و دفن آن حضرت وارد منزل شد و دیگر کسی آن حضرت را در اجتماع و در جمع مردم ندید.

شهادت امام حسن عسکری علیه السلام را محضر همه عاشقان اهل البیت علیهم السلام اجمعین تسلیت و تعزیت عرض می نمایم و همچنین آغاز امامت فرزند آن امام همام حضرت ولی عصر (عج الله تعالی فرجه الشریف) را به همه منتظران آن حاضر همیشه غایب تبریک و تهنیت می گویم.

شهادت شهید فهمیده (روز بسیج دانش آموزی و روز نوجوان)

8آبان 1359 محمدحسین فهمیده، نوجوان بسیجی به درجه رفیع شهادت نائل آمد. به‌همین مناسبت، هشتم آبان‌ماه تحت عنوان «روز نوجوان» و «روز بسیج دانش‌آموزی» نام‌گذاری شده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهید فهمیده را یک نوجوان نمونه، استثنایى و پرورش‌یافته در آب و هواى تحول یک ملت توصیف کردند. شهید فهمیده آنگونه بود که حضرت امام خمینی (ره) درباره او فرمودند: «رهبر ما آن طفل ۱۲ ساله‌ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صد‌ها زبان و قلم‌ ما بزرگتر است، با نارنجک، خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید

این روز را به همه نوجوانان و دانش آموزان بسیجی تبریک عرض می کنم.

آغاز هفته وحدت

اهل سنت، دوازدهم ماه ربیع الاول و شیعیان هفدهم این ماه را سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص) میدانند.

حضرت امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که خود از منادیان وحدت در جهان اسلام بودند، از این مساله برای اتحاد و نزدیک شدن گروه‌های اسلامی استفاده کردند و فاصله بین این دو تاریخ ( 12 تا 17 ربیع الاول) را «هفتۀ وحدت» نام گذاری کردند.

این هفته، فرصت مناسبی است تا ضرورت همبستگی و یکدلی جهان اسلام به ویژه در این زمان پُر از فتنه و آشوب، با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

اگرچه مسلمانان از مذاهب مختلف در برخی آراء و احکام اختلاف نظر دارند، اما دارای اشتراکهای متعدد چون باور به خدای واحد، کتاب آسمانی، پیامبر و قبله یکسان نیز هستند.

همچنین مسلمانان بر انجام عبادات مهمی چون نماز، روزه، حج، زکات و غیره اتفاق نظر دارند. پیشاپیش میلاد نبی اکرم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله و سلم و حضرت امام جعفرصادق علیه السلام را به همه مسلمانان گیتی تبریک عرض میکنم.

و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و اله الطاهرین

حسن مصلح

امام جمعه دشتستان

۲آبان ماه ۹۹

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه