پنج شنبه, 07 مرداد 1400 - Thursday, 29 July 2021

سخن مردم" کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد. لازمه خبرنگار خوب بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت، که سه اصل مهم در کار خبری است بتواند موفق عمل کند.

به گزارش سخن مردم"در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید ، به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

به خاطر این روز بزرگ وفراموش نشدنی به سراغ خبرنگاران فعال عرصه رسانه استان رفتیم درادامه گفتگوی ما را با ابوالفضل قاسمی یکی ازجوان ترین خبرنگاران موفق بخوانید:

ابوالفضل قاسمی3

با سلام وعرض ادب وتبریک عید غدیر خم دهه ولایت وامامت وتبریک روز خبرنگار خدمت همکاران رسانه ای، ابوالفضل قاسمی هستم سال یازدهم رشته شبکه و نرم افزار، خبرنگاروعکاس وطراح نشریه مردم جنوب»روز خبرنگار در کشور ما (17 مرداد) مقارن با روزی است که شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در افغانستان توسط گروه طالبان به شهادت رسید.

من از سال 93 کار خودرا با عکاسی شروع کردم درنشریه مردم جنوب» ونکته جالب که من درآن زمان بعنوان کوچکترین ونوجوانترین رسانه ای استان بوشهر بودم ،که برای اولین بار جایزه روزخبرنگاررااز دست آقای انتظامی؛ معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفتم ایشان ازمن پرسید شما بااین سن کم کاررسانه ای می کنید، جواب دادم بله گفت: آفرین واقعا جای تشویق داریدوهمین باعث شد تادررسانه فعالترشوم.

IMG 20190508 WA0007

هم اکنون یکی از اعضای فعال نشریه مردم جنوب وپایگاه خبری سخن مردم وحدود شش سال است که طراح نشریه مردم جنوب هستم ودرزمینه طراحی پوستروساخت کلیپ فعالیت دارم وحدود 4سال است کار خبرنگاری می کنم

چون نشریه مردم جنوب وپایگاه خبری سخن مردم مدیر مسئولش پدرم می باشد وعشق وعلاقه ای که داشتم باعث شد خبرنگارشوم،وما خانوادگی رسانه ای هستیم ،خبرنگاری شغلی است به ظاهر لذت بخش و شیرین. اما در باطن انبوهی از رنج ها و مشکلات طاقت فرسا را به همراه دارد که سختی کار خبرنگاری را دو چندان می کند.

به عنوان ساده ترین تعریف می توان گفت: خبرنگار کسی است که به حرفه خبرنگاری مشغول است، یعنی خبر و گزارش های خبری را برای چاپ وبارگزاری درفضای مجازی انتخاب و ارائه می کند.

درکاررسانه ای حسادت جایی ندارد،امانت داری و صداقت در نوشتار و نیز رعایت ملاحظات اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ازویژگی وخصوصیات بارز و قطعی کار خبرنگاری است که اگر این خصوصیات نباشد خطای خبرنگار به سرعت برملا می شود.

خبرنگار باید با راستی و صداقت در مسیر استیفای حقوق مردم و در جهت آگاه سازی جامعه تلاش کند. تبیین دقیق واقعیت‌ها و بیان حقیقت، هدف اصلی یک خبرنگار متعهد و حرفه‌ای است.

متاسفانه اهمیت خبرنگاران با توجه به ماهیت کاری و حرفه ای که دارند در جامعه به خوبی شناخته نشده است ودریک کلام امنیت شغلی ندارند، خبرنگاران با مشکلات زیادی روبرو هستند،متاسفانه مسئولین حاضر نیستند هیچ هزینه ای برای خبرهایشان پرداخت کنند وفقط اخباررامی فرستند برای پوشش تا بتوانند امتیازرسانه ای بگیرند،فکرنمی کنند کمکی کنند وگاها نشست خبری برگزارمی کنند وبا کارت هدیه ای تمام می شود، جایگاه خبرنگاران بواسطه ارتباط با مردم و پیگیری مطالبات و بیان مشکلات آنان و از طرفی بیان خدمات و دستاوردهای نظام در جامعه قابل احترام است.

IMG 6075

متاسفانه با وجودفراگیرشدن بیماری منحوس کرونادرکشور ازروزاول خبرنگاران درکنارمسئولان بودند وباارائه گزارش وخبر آنهارایاری نمودند اما هیچوقت یادی ازاین قشرزحمتکش نشدوبه فراموشی سپرده شدند

لازم است ازخدمات خبرنگاران به طورشایسته تقدیرکنندنه سالی یکبار یاد خبرنگاران باشندباید همیشه قدردان زحمات اصحاب رسانه باشند.

پیشنهادمن این است صاحبان این شغل از مزایای مشاغل سخت بهره مند شوندومورد حمایت قرارگیرند.

IMG 9037

بیان حقیقت رسالت اصلی یک خبرنگار متعهد است، بدون تردید حرکت قلم‌هایی که حق را برای مردم بیان می‌کنند از بالاترین عبادت‌هاست و این موضوع در روایات و احادیث متعدد مورد اشاره واقع شده است،عقلانیت بشر هم تقدس قلم و آثار آن را تایید می‌کند، بنابراین آثار قلم و گفتار خبرنگار در حوزه خبر و اطلاع رسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از پدر بزرگوارم که همواره مشوق من دراین راه بوده است تشکر می کنم.

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه