شنبه, 09 مهر 1401 - Friday, 30 September 2022

سخن مردم"سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: هزاران صیاد این استان براساس مصوبه کمیته صید، از امروز تورهای خود را برای صید میگو از در آب‌های خلیج فارس گستردند.

2874036 249

به گزارش سخن مردم"، رضا جعفرابراهیمی گفت: براساس مصوبه کمیته صید، صیادان قایق دار استان بوشهر از روز دوشنبه (۱۳ مردادماه) تور‌های خود را در دریا گستردند و لنج‌های صیادی نیز از ۱۵ مردادماه برای صید میگو درآب‌های این استان به دریا می‌زنند.

وی بیان کرد: ۷۵۵ شناور صیادی شامل ۳۶۹ فروند قایق و ۱۸۰ فروند موتور لنج در استان بوشهر فعال هستند و شناور‌هایی که مجوز صید می‌گیرند امکان دریاروی دارند.

جعفرابراهیمی اضافه کرد: مجوز صید میگو برای قایق‌ها یک‌روزه و برای لنج‌های صیادی شمال استان بوشهر چهار روزه و برای مابقی شناور‌ها پنج روزه صادر می‌شود.

وی ادامه داد: پنج زیستگاه مصنوعی شامل منطقه منگف و یرول در بوشهر، مناطقی در آب‌های دیر، گناوه و خارگ به عنوان زیستگاه مصنوعی به شمار می‌روند که تا شعاع نیم مایلی این ایستگاه‌ها صید ممنوع است.

جعفر ابراهیمی اضافه کرد: همچنین براساس مصوبه کمیته صید امسال صید در خور‌ها نیز ممنوع شده‌است براین اساس صید در خور ایاز و پارک ملی نایبند در شهرستان دیر از جمله مناطقی هستند که صید در آن‌ها به طور کامل ممنوع اعلام شده و صیادان باید از صید در این منطقه‌ها خودداری کنند.

وی اظهار داشت: همچنین صید لاک پشت (پشت سبز) به عنوان یکی از گونه‌های نادر خلیج فارس ممنوع است و در صورتیکه این گونه وارد تور صیادان شد باید رها سازی شود.

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: صیادان توجه داشته باشند عمق صید گاه پایین‌تر از ۳۲ متر نباشد.

وی برضرورت رعایت قوانین و مقررات از سوی صیادان در راستای حفظ این گونه دریایی تاکید کرد.

جعفرابراهیمی اضافه کرد: صیادان با دریا و ساحل زندگی می‌کنند براین اساس بهتر است با رعایت اصول و قوانین از این ذخیره دریایی به عنوان ثروت خدادادی به نحوی استفاده شود که برای آیندگان نیز باقی بماند.

سال گذشته یکهزار و ۴۰۰ تن میگو از آب‌های استان بوشهر صید شده است.

رئیس پژوهشکده میگوی کشور مستقر در بوشهر گفت: براساس نتیجه گشت‌های تحقیقاتی بیشترین ذخایر میگو در اعماق ۲۰ تا ۳۰ متر قرار دارد و از صیادان درخواست می‌شود که تلاش آن‌ها اقتصادی باشد و در اعماق کمتر از ۳۰ متر تور‌های خود را به دریا بیندازند.

عقیل دشتیان نسب افزود: با توجه به اینکه درهر تورکشی یک ساعته گشت تحقیقاتی ۱۱ تا ۱۲ کیلوگرم میگو به دست آمده، پیش‌بینی می‌شود امسال یکهزار و ۴۰۰ تن میگو در آب‌های استان بوشهر صید شود که نسبت به سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.

وی یادآور شد: بررسی گشت‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد بیش از ۹۰ درصد ذخایر میگوی استان ببری سبز است که از بهترین انواع میگوی خلیج فارس به شمار می‌رود و بقیه سرتیز و از سایرگونه‌هاست.

۱۲ تا ۱۵ هزار صیاد در استان بوشهر فعالیت می‌کنند.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه