چهارشنبه, 15 تیر 1401 - Tuesday, 05 July 2022

سخن مردم"نماز جمعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است به این دلیل که سوره ای به نام جمعه و درباره اهمیت آن نازل شده که در آن می فرماید به محض شنیدن صدای اذان جمعه هر گونه کسب و کار و برنامه دیگری را رها کنید و به سوی آن بشتابید.

به گزارش سخن مردم" به مناسبت گرامی داشت پنجم مرداد ماه وچهل ویکمین سالگرد اقامه اولین نماز جمعه درکشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفتگویی را با حجت الاسلام والمسلمین حسن مصلح امام جمعه برازجان انجام داده ایم.

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و احترام دارم محضر مردم شریف و متدین و انقلابی شهرستان دشتستان

ابتدا تقدیر و تشکر می کنم از شما و همه اصحاب رسانه که وظیفه و رسالت خطیر اطلاع‌رسانی را بر عهده دارید و این مصاحبه را به مناسبت سالروز اقامه اولین نماز جمعه در کشور ترتیب دادید.

۱) لطفاً درباره جایگاه و اهمیت نماز جمعه در دین مبین اسلام و انقلاب اسلامی بفرمایید؟

نماز جمعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است به این دلیل که سوره ای به نام جمعه و درباره اهمیت آن نازل شده که در آن می فرماید به محض شنیدن صدای اذان جمعه هر گونه کسب و کار و برنامه دیگری را رها کنید و به سوی آن بشتابید.

 

در احادیث نیز به اهمیت نماز جمعه تأکیدهای فراوانی شده است. در خطبه ای از پیامبر گرامی اسلام صلّی اللّه علیه و آله آمده: «خداوند نماز جمعه را بر شما واجب کرده هر کس آن را در حیات من یا بعد از وفات من از روی استخفاف یا انکار ترک کند خداوند او را پریشان می کند، و به کار او برکت نمی دهد، بدانید نماز او قبول نمی شود، بدانید زکات او قبول نمی شود، بدانید حج او قبول نمی شود، بدانید اعمال نیک او قبول نخواهد شد تا از این کار توبه کند»!

دلیل دیگر بر اهمیت نماز جمعه این است که نماز جمعه یک عبادت بزرگ دسته جمعی است که خواندن آن موجب تلطیف روح و جان، پاک شدن دل از آلودگی های گناه و زدودن زنگار معصیت از قلب می شود. از نظر اجتماعی و سیاسی، نماز جمعه یک کنگره عظیم هفتگی است که بزرگترین کنگره اسلامی بعد از کنگره سالانه حج است . در روایتی از پیغمبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله نقل شده که: «نماز جمعه حجّ مستمندان است

در حقیقت اسلام، به سه اجتماع بزرگ اهمیت می دهد:

اجتماعات روزانه که هنگام خواندن نماز جماعت تشکیل می شود.

اجتماع هفتگی که در مراسم نماز جمعه حاصل می گردد.

و اجتماع سالانه که در قالب کنگره عظیم حجّ انجام می گیرد.

در این بین نقش نماز جمعه بسیار مهم است زیرا در خطبه های آن مسائل مهم سیاسی و اجتماعی و اقتصادی جامعه و جهان اسلام بیان می شود.

۲) پیشینه و سابقه نماز جمعه برازجان به چه زمانی برمیگردد؟

نماز جمعه، نمایش وحدت و هماهنگی هفتگی مسلمانان است و اسلام بدین طریق با احکام و برنامه های وحدت بخش، روحیه تعاون و همکاری را در کالبد جامعه اسلامی میدمد.

اسلام، جماعت و وحدت را رحمت و تفرقه و جدایی را عذاب میداند. یکی از رسالت های بسیار مهم که در متن نماز جمعه قرار دارد، تقویت وحدت مسلمانان است.

همین کارکرد باعث شد که بیش از چند ماه از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که حضرت امام خمینی (ره) طی حکمی مرحوم آیت الله طالقانی را به عنوان امام جمعه تهران منصوب کردند و نخستین نماز جمعه در تاریخ 1358/5/5 اقامه شد.

به فاصله چند ماه پس از آن شهرستان دشتستان نیز در خرداد سال 1359 شاهد اقامه این همایش هفتگی به امامت مرحوم حجت الاسلام شیخ غلام حسین رحیمی گردید.

مسجد شهید عاشوری اولین محل اقامه نماز جمعه ی دشتستان بود پس از آن در محل میدان امام و سپس دبیرستان شهید بهشتی و نیز در محل دخانیات و نهایتاً نیز در مکان فعلی مصلا (مسجد جامع) این آیین عبادی، سیاسی برگزار گردیده و مردم با شرکت پر شور و با نشاط خود در این اجتماع از نظام و آرمانهای رهبری شایسته نظام پشتیبانی کرده اند.

نماز جمعه، به عنوان یکی از جریان های موثر فرهنگی، سیاسی و عقیدتی از آن تاریخ تا کنون به طور مداوم در هر جمعه برگزار گردیده است.

از همین فرصت استفاده می کنم و یادی می کنم از مرحوم حجج الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامحسین رحیمی اولین امام جمعه برازجان ، مرحوم شیخ عباس رحیمی، حاج سید حبیب الله حسینی مهری ، حاج‌ شیخ صفرعلی احیا که سالهای متمادی امامت جمعه شهر برازجان را بر عهده داشتند و خدمات شایانی را به این منطقه ارائه نمودند

شهرستان دشتستان اکنون با برگزاری 6 نماز جمعه در شهرهای آب پخش، برازجان، دالکی، سعدآباد، شبانکاره و وحدتیه یکی از برترین های کشور از نظر تعداد برگزاری نماز جمعه می باشد.

۳) نهاد نماز جمعه غیر از اقامه نماز جمعه چه اقدامات دیگری را در طول سال انجام میدهد؟

امروزه هر کاری و هر فعالیتی که در اجتماع قرار است صورت بگیرد می‌بایست یک مدیریت واحد و متمرکز داشته باشد تا بتواند به هدف برسد.

در حقیقت مدیریت در هر کاری که انسان می‌خواهد انجام دهد اساس و مبنای آن کار است.

نهاد امامت جمعه نیز به نوعی مرکز مدیریت راهبردی فعالیت های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و مذهبی هر شهر است.

و به تعبیر دیگر، نهاد امامت جمعه وظیفه رهبری و هدایت فعالیت‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مذهبی را در چارچوب اهداف نظام اسلامی و انقلاب برعهده دارد و همانگونه که رهبری معزز انقلاب اسلامی فرمودند: نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر است.

طرح و پیگیری مطالبات مردم و بیان توفیقات نظام اسلامی و ایفای نقش واسطه میان مردم و مسوؤلین دولتی از مهمترین کارکردهای نهاد نماز جمعه است و پیگیری و آمایش فضای فرهنگی و مذهبی در شهر از جمله ساخت مساجد در محلات مختلف شهر تحت عنوان نهضت مسجد سازی بگونه ای که الحمدلله کمتر محله ای در شهر یافت می شود که فاقد مسجد باشد و همینطور پیگیری ساخت و ساز و نوسازی مسجد در شهرها و روستاهای شهرستان از دیگر اقدامات نهاد است.

#پیگیری و ساخت خانه های عالم در مساجد شهرها و روستاهای شهرستان و استقرار روحانی در آنها از طرح های سالهای اخیر نهاد است که در کنار نهضت مسجد سازی با همت خیرین، مردم و برخی از صنایع از جمله شرکت سیمان دشتستان اجراء می گردد.

# مجتمع تجاری و اداری متقین مسجد جامع اهل البیت جهت ایجاد درآمد پایدار برای مصارف و هزینه های فرهنگی و حمایت از تشکلهای دینی مردم و گروههای جهادی ایجاد گردیده است.

نهاد امامت جمعه در بحران ها و ابتلائات نیز همواره پیشتاز بوده است از جمله بحث بحران ویروس کرونا در چندین بخش فعال بوده است:

۱. همکاری همه جانبه با ستاد مقابله با ویروس کرونا و تشویق مردم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و تلاش در جهت اجرای مصوبات آن مثل تعطیلی نماز جمعه و نماز های جماعت در مساجد

۲. کمک به ستاد مبارزه با کرونا در گندزدایی محلات با همکاری بسیج طلاب و روحانیون و نیروهای جهادی و تهیه امکانات و تجهیزات لازم

۳. برگزاری رزمایش مواسات، همدلی و کمک مومنانه بمنظور رسیدگی و کمک به کسانی که در اثر شیوع ویروس کرونا آسیب دیده اند با انجام فراخوان و بسیج تشکلهای دینی و مذهبی و نیروهای جهادی و مردمی و موسسات خیریه

در طول سال نیز همین هماهنگی ها و هدایت ها با مجموعه ها و تشکل های مذهبی و دینی در موضوعات و مناسبات های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی صورت می‌گیرد و خروجی آن مجموعه اقداماتی است که در سطح شهرستان اجرا می شود

مضافاً اینکه امروز نهاد نماز جمعه پس از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یک نهاد قدرتمند و موثر در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور شناخته شده و در بسیاری از فعالیت ها و اجرای سیاست های دولت ها در دوره های مختلف همکاری و مساعدت داشته اند

حرف پایانی

با توجه به ادامه ی بحران بیماری کرونا و لزوم کمک به فقرا و نیازمندان، نهاد امامت جمعه طرحی را به عنوان «نهضت تعاون و احسان»، در سرتاسر کشور آغاز کرده است که از همه ی خیرین و عموم مردم برای مشارکت در این نهضت دعوت می کنم و در پایان از همه کسانی که با نهاد نماز جمعه همکاری داشته و دارند،

از بسیجیان و فرزندان حزب اللهی نظام، از گروه‌های جهادی و مردمی، از موسسات خیریه و فرهنگی نهایت تقدیر و تشکر را دارم.

از مجموعه‌های اداری و در رأس آن فرمانداری و فرمانداران محترم سابق و فرماندار فعلی که با نهاد امامت جمعه همکاری داشته و دارند صمیمانه تشکر می کنم.

از مجموعه های نظامی، سپاه مقتدر و مخلص، نیروی محترم انتظامی و فرماندهان محترم آن، از حوزه های علمیه و دانشگاه ها و روسای محترم آن خالصانه تشکر می کنم.

لازم به ذکر است شعار امسال نهاد نماز جمعه به مناسبت پنجم مرداد سالروز اقامه نماز جمعه در کشور، "ایران قوی، همبستگی ملی و مسوؤلیت اجتماعی" است که می بایست همه به عنوان سرباز نظام اسلامی برای اعتلای نظام خدمت کنیم و در راستای حل مشکلات مردم می بایست دوشادوش یکدیگر تلاش کنیم و همکاری داشته باشیم تا ان شاءالله به فرموده رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای «مدظله العالی» کشور را به ساحل امن سلامت برسانیم.

بار دیگر از اصحاب رسانه و جراید که زحمت انجام این مصاحبه را کشیدند تشکر می کنم.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه