دوشنبه, 11 مهر 1401 - Monday, 03 October 2022

سخن مردم" نماز جمعه، یکی از اعمال واجب بسیار مهم در دین اسلام است که روایات بسیاری درخصوص اهمیت شرکت در آن و نیز اجر و پاداش فراوان این فریضه الهی وارد شده است.

ابوالفضل قاسمی

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: «نماز جمعه، حج فقیران است». هم چنین ایشان فرمودند: «فرشتگان روز جمعه فرستاده می شوند تا بر درب مساجد ایستاده و نام شرکت کنندگان در نماز جمعه را به ترتیب بنویسند.

به گزارش سخن مردم" به مناسبت گرامی داشت پنجم مرداد ماه وچهل ویکمین سالگرد اقامه اولین نماز جمعه درکشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفتگویی را با آقای عباسعلی اسدی مسئول ستاد نماز جمعه برازجان انجام داده ایم .

همکاری شما با ستاد نماز جمعه چگونه است؟

بسم الله الرحمن الرحیم  

اذا نودی للصلوه من یوم الجمعه فاسعو الی ذکرالله و.......

با عرض ادب به محضر اقا امام زمان( عج) و گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام ره و شهیدان سرفراز انقلاب اسلامی و آرزوی سلامتی و سربلندی مقام معظم رهبری ،پنجم مرداد ماه سالروز اقامه اولین نماز جمعه در ایران اسلامی را خدمت همه مومنین و مومنات و مردم متدین و انقلابی شهرمان تبریک و تهنیت عرض نموده و امید وارم خداوند به دعای ولی عصر( عج). وهمه مومنین این بلیه و گرفتاری را از سر آحاد جامعه بشری مرتفع بگرداند و انشاالله هرچه زودتر شاهد رونق مساجد و برگزاری نماز پر فیض جمعه و مراسمات مذهبی و معنوی باشیم.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فریضه الهی نماز جمعه، برای نخستین بار در اولین جمعه ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۹ ه . ق، برابر با ۵ مردادماه ۱۳۵۸ با شرکت بیش از یک میلیون نفر از مردم مسلمان روزه دار تهران، در گرمای شدید تابستان به امامت مجاهد نستوه، مرحوم آیت اللّه طالقانی در دانشگاه تهران با شکوه و جلوه خاصی برگزار گردید.

sokhanemardom 431

درخصوص همکاری بنده با ستاد نماز جمعه بر می گردد به اوائل دهه شصت که با مسئولین برگزاری در زمینه های امنیتی و بازرسی همکاری داشتیم و بعد دوران دفاع مقدس که ستاد به صورت رسمی تشکیل گردید تقریبا از اوایل دهه هفتاد بعنوان معاونت پژوهشی ستاد توفیق خدمت داشتم و از اوائل دهه هشتاد تا کنون هم بعنوان مسئول ستاد در خدمت نماز گزاران عزیز هستم.

نظرتان را در خصوص نقش نماز جمعه در تحکیم پایه های نظام اسلامی بیان دارید؟

از بدو اقامه نماز تا کنون الحمدولله نماز جمعه سنگری برای دفاع از انقلاب اسلامی، تبیین اسلام ناب محمدی و اصول انقلاب ، حمایت از ولایت فقیه ، تعلیم و تربیت نیروهای تراز انقلاب اسلامی ،معرفی چهره دشمنان انقلاب و منافقین، سنگر بندگی و عبادت و وحدت و یکدلی برای حفظ ارزشهای بدست امده از انقلاب اسلامی بوده است و انشاالله تا حضور حضرت حجت(عج) تداوم خواهد داشت.

sokhanemardom 430

از سابقه اقامه نماز جمعه در شهرمان نکاتی را بفرمایید؟

اقامه نماز جمعه از خرداد ۵۹ در شهر ما با امامت زنده یاد مرحوم حاج شیخ غلامحسین رحیمی آغاز و الحمدولله تا کنون بلاانقطاع ادامه داشته است.

وهمچنبن یادی کنیم از ائمه جمعه برازجان در سال های قبل حجج اسلام حاج شیخ عباس رحیمی، حاج شیخ حبیب الله حسینی مهری، حاج شیخ صفر علی احیا

unnamed

وازسال 1386تاکنون حاج شیخ حسن مصلح در شهر ما امامت جمعه را عهده دار هستند .

لطفا از فعالیتهای الان ستاد برای ما بفرمایید؟

با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری که نماز جمعه باید قرار گاه فرهنگی هر شهر ی باشد .این فعالیت قرار گاهی در ستاد شهر ما بلافاصله شروع و با فر ماندهی امام جمعه محترم در بخش ها گسترده فرهنگی و با حضور قشرهای نوجوان، جوان . بزرگسال اعم از برادر و خواهر اغاز و امروز فعالیتهای قرانی، معرفتی، اموزشی، ورزشی، حمایتی ،جلسات دعا و مداحی و مراثی، جلسات وعظ و سخنرانی،مراسمات مذهبی در کنار اقامه جمعه و جماعات با حضور پر شور ادامه دارد که جا دارد از همکاری همه نهاد ها و دستگاه های دولتی و مردم ولایی شهرستان در خصوص فعالیتهای گوناگون تشکر و قدردانی گردد.

جادارد یاد و خاطره همه نماز گزارانی را هم که امروز در بین ما نیستند و در جوار حق ارمیده اند را هم گرامی میداریم و رحمت و مغفرت الهی را برایشان طلب می نماییم.

 خاطره ای از نماز جمعه در سال های گذشته برای نسل جدید بیان نمایید؟

در سال های دوران دفاع مقدس اکثر اعزام های رزمند گان اسلام از محل مصلی های جمعه بود، و پس از سخنرانی امام جمعه کاروان ها اعزام می شدند و خیلی از شهدا از همین مصلی جمعه به یاری جبهه ها شتافتند و آسمانی شدند.که یاد شهیدان خادم زاده، حور اسفند کشتکار،،موسوی نژاد،تمیمی، شهید سلیمی فردراگرامی می داریم،همچنین زنده یاد شحنه پور و پدر شهیدان حسینی و موسوی که همکاری نزدیک با ستاد نماز جمعه داشتند را گرامی می داریم.

در پایان اگر مطلبی دارید بفرمایید؟

واقعا جا دار تشکر و قدر دانی نماییم از مردم ولایی و انقلابی برازجان و حومه که در طول برگزاری نماز طی سالیان گذشته در سرما و گرما حضوری پر شور و ارزشمند داشته اند و با این حضور در صحنه از ارزشهای بدست امده از انقلاب اسلامی و خون شهدا پاسداری نموده اند همچنین اعضا محترم ستاد اعم از خواهر و برادر که مخلصانه خدمتگزار نماز گزاران بوده اند و رسانه های جمعی که در توسعه و اشاعه فرهنگ این فریضه عبادی سیاسی در کنار ائمه جمعه و ستاد نماز جمعه بوده اند.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه