یکشنبه, 13 آذر 1401 - Saturday, 03 December 2022

مریم پاپری مقدم فرد - کارشناس ارشد فیتوشیمی

سخن مردم"آنچه که به تازگی موجب ترس و بیماری بسیاری از هموطن های ما شده است، ویروس جدیدی است که اولین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد، این ویروس جدیدترین آنها از خانواده ویروس های کرونا است،این ویروس به نام COVID-19 نامگذاری شده است.

مریم پاپری مقدم

به گزارش سخن مردم"درهمین خصوص خانم مریم پاپری مقدم فرد کارشناس ارشد فیتوشیمی درباره ی استفاده ازداروهای گیاهی که در طب سنتی جایگاه ویژه ای دارد،توضیحاتی را برای خوانندگان گرامی ارائه نمودند.

استفاده از گیاهان دارویی سالیان طولانی است که در طب سنتی جایگاه ویژه ای دارد، به گونه ای که یکی از مشهورترین طبیبان ما ایرانیان ابوعلی سینا، از گیاهان جهت درمان بیماری ها استفاده می نمود.

اما اکنون نیز می‌توان از گیاهان دارویی بعنوان یک مکمل دارویی در بیماری ها زیر نظر متخصص این حوزه استفاده نمود.

تا کنون تحقیقات فراوانی در استفاده از گیاهان دارویی در برابر خانواده کرونا ویروس ها صورت گرفته است.

ویروسی که از خانواده cov می باشد و این خانواده طیف وسیعی از بیماری ها را از سرماخوردگی تا نشانه های حاد شدید تنفسی را ایجاد می کنند. عمدتا در حیوانات و در معدودی از موارد در انسان ایجاد بیماری می نمایند.

این ویروس‌ها امکان جهش زایی و کشی توانایی جدیدی دارند که تا کنون 7 گونه آن شناخته شده است که امکان بیماری زایی در انسان را دارا می باشند.

آخرین آن کویید 19 است که نمونه جهش زای گونه های قبلی با سرعت انتشار بالا می باشد.

تا کنون تحقیقات بسیاری بر استفاده گیاهان دارویی در مقابله با این ویروس ها صورت گرفته است که نتایج قابل توجهی به همراه داشته، برای مثال در چین، در مناطقی که از گیاهان دارویی بیشتری استفاده می‌شده است در بین مبتلایان به این ویروس میزان مرگ میر در این مناطق نسبت به مناطق دیگر تنها0/1 درصد مشاهده گردیده است یعنی کمترین میزان مرگ میر متعلق به این مناطق بوده است.

از آنجا که گیاهان در هر منطقه خواص منحصر به فرد خود را دارند در ایران بخصوص در جنوب کشور رطوبت باعث پیشرفت و قدرت بیشتر انتشار این ویروس می گردد.

بنابراین با توجه به اینکه این ویروس موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود می‌توان از گیاهانی همانند آویشن، سیاه آنه، زنجبیل، پنیرک(توله) و... استفاده نمود و می تواند در مبارزه با خانواده این ویروس کارساز باشند و همچنین جهت افزایش ایمنی بدن از جنسینگ قرمز(جنسینگ چینی) به روش یک قاشق چای خوری آن در یک کیلو عسل جزو مصارف هفتگی قرار گیرد.

توجه داشته باشید مصرف روزانه گیاهان دارویی در حد دز خوراکی هیچ مانعی ندارد به شرط آن که از مصرف خوراکی خارج نشده و زیر نظر متخصص این حوزه باشد.

در غیر این صورت ممکن است موجب تداخلات دارویی و حتی ایجاد مسمومیت کند.

بیماری کویید 19 در تاریخ دنیا ثبت می شود و در کنار آن نام بزرگانی از دشتستان (غلامرضا فخری) و استان بوشهر ماندگار می ماند اما بیایید این بیماری را جدی بگیریم با رعایت اصول بهداشتی فرد به فرد خود را کمی مسئول بدانیم و از کاهش این بیماری بکاهیم و آن را با هم از بین ببریم.

کرونا ویروس تا کنون جان میلیونها نفر را گرفته است فراموش نکنیم!!!!

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه