شنبه, 09 مهر 1401 - Friday, 30 September 2022

سخن مردم"آخرین پرواز‌ تقدیم  به روان پاک سرهنگ ستاد شهید خلبان مسعود خواجوی یکی از شیرمردان ((ایل قشقائی (فارسیمدان-قره میرشاملو)))می شود.

کاظم دشمه قره میرشاملو

به گزارش سخن مردم"سرهنگ ستاد خلبان شهید مسعود خواجوی در سال ۱۳۵۵ در زیر سیه چادرهای ایل قشقائی (فارسیمدان-قره میرشاملو) در روستای بسپر(پشت پر) بخش ارم دشتستان قدم به عرصه وجود نهاد.

3253182 993

دوره ابتدائی را در مدارس عشایری، دوره راهنمائی را در مدرسه شهید مفتح بسپر و دوره دبیرستان های کازرون به پایان رسانید. ایشان با توجه به هوش و استعداد سرشاری که داشتند، در همه مقاطع تحصیلی از دانش آموزان ممتاز مدارس به حساب می آمد.

شهید خواجوی از روزگار کودکی و نوجوانی در شبهای زیبای ییلاق و قشلاق با تماشای با تماشای آسمان پرستاره ایل اندک اندک به آسمان و پرواز علاقه مند گردیده بود، به همین سبب بعد از اخذ دیپلم در رشته ریاضی فیزیک در سال ۱۳۷۴ در آزمون خلبانی ارتش جمهوری اسلامی ایران شرکت نمود و بعد از قبولی، در دانشگاههای هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در تهران و اصفهان به تحصیل و آموزش مشغول شد.

این جوان شجاع و فداکار قشقائی بعد از تکمیل دوره آموزش خلبانی و فارغ التحصیلی از دانشگاه با پرواز در آسمان نیلگون جمهوری اسلامی ایران سالهای زیادی را در مسجد سلیمان، کرمان، تهران، سیستان و بلوچستان، اصفهان، مرکزی، چهارمحال بختیاری، فارس، بوشهر و...... در جهت خدمت به همنوعانش مشغول به کار بودند.

در در زلزله بم، سیل سیستان، زلزله کرمانشاه و..... نقش مهمی را ایفا نمودند.
این خلبان شجاع و لایق که تمام ماموریت ها و وظایف محوله را به نحو احسن انجام داده و فداکاریها و خدمات ارزنده ای را از خود بر جای گذاشته بود، در سال ۱۳۹۶ موفق شد عالی ترین دوره عرصه نظامی کشور را با موفقیت پشت سر گذاشته و مدرک و درجه «دافوس» را اخذ نماید. طبق گفته کاپیتان ایمانی شهید خواجوی از معدود خلبانان ایرانی بود که مهارت و توانایی پرواز در شب را داشتند.
سرهنگ ستاد شهید خلبان مسعود خواجوی در زمستان ۱۳۹۶ هنگامیکه هواپیمای مسافربری خطوط تهران-یاسوج در قله دنا دچار سانحه شد، با تعدادی از همکاران و همپروازانش به منطقه «پادنا» آمدند و همچون فرشتگان نجات بر فراز قله پربرف و مه آلود دنا به پرواز در آمدند و به جستجوی لاشه هواپیما و پیکر پاک جانباختگان پرداختند.

کاپیتان ایمانی می فرماید شهید خلبان خواجوی خواستیم که مرکز پرواز و مقر فرماندهی خود را به یاسوج انتقال دهند اما هر بار ایشان پاسخ دادند که: «همین که بر فراز سرزمین ییلاقی ایل و تبارم به پرواز در می آیم بسیار خوشحال و خرسندم.»

بدون شک فارسیمدانها و قشقائیها بسیار مفتخر بودند که خلبانان قشقائی نیز به یاری هموطنانمان شتافته اند.
آخرین سمت سرهنگ خلبان شهید خواجوی فرماندهی گردان هوائی امداد و نجات بود که استانهای اصفهان، مرکزی، چهارمحال بختیاری و فارس را تحت پوشش داشتند، که در این راستا فداکاریها و خدمات ارزنده ای را از خود به یادگار گذاشتند.
 باز هم طبق گفته سرهنگ خلبان  ایمانی، کاپیتان خواجوی برای ماموریتهای عادی امداد و نجات به استانهای اصفهان و مرکزی سایر همکارانش را می فرستاد.

اما عملیاتها و ماموریتهای سخت پروازی به مناطق صعب العبور و کوهستانی ایلات و عشایر بختیاری را خود شخصا به عهده میگرفت.

این فرمانده مومن و متدین و فداکار علاوه بر حفاظت از جان همکارانش به تاسی از خلبانان شهید(دوران، کشوری و شیرودی...) علاقه داشتند به عنوان یک فرمانده همیشه در خط مقدم عملیاتها حضور داشته باشند. در هر صورت عملیات امداد و نجات سرهنگ خلبان شهید خواجوی به مناطق جنگلی، صعب العبور و کوهستانی چهار محال بختیاری کمتر از عملیاتهای برون مرزی دوران دفاع مقدس نبود.
این فرمانده شهید از فرزندان ِغیرتمند ایل قشقائی بود و در رگهایش خون ایلیاتی جریان داشت و به همین سبب علاقه داشتند با ماموریت و انجام وظیفه در مناطق صعب العبور عشایری دین خود به ایلات و عشایر ایران را ادا نمایند.
و سرانجام سرهنگ ستاد شهید خلبان مسعود خواجوی در ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ در حالی که با بالگرد خود می رفت که مادر بیماری را از مناطق کوهستانی و عشایری چهار محال بختیاری به مراکز درمانی برساند، دچار سانحه شد و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

به قول کاپیتان ایمانی، «پرنده آهنین از آسمان به زمین فرود آمد، اما روح لطیف سرهنگ خلبان شهید مسعود خواجوی در آسمانها به پرواز درآمد.»(روحش شاد و گرامی باد.)
از این شهید قهرمان دو فرزند به نامهای «ماهان» و «صبحان» به یادگار مانده است که صبحان به به شدت علاقه مند هستند که راه پدر قهرمانشان را ادامه دهند.نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

دیدگاه‌ها  

0 #1 علیایی 1399-10-10 11:48
دوست بابای منه بابای منم خلبانه
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه