یکشنبه, 03 مهر 1401 - Sunday, 25 September 2022

سخن مردم"سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی دشتستان در سال ٩٧ با موضوعات گزارش برنامه های غدیر، گزارش دهه اول محرم و فرهنگ سازی بهینه الگوی مصرف انرژی برگزار گردید.

به گزارش سخن مردم"، در این جلسه که باحضور اعضاء شورا در محل دفتر امام جمعه برازجان و به ریاست حجت الاسلام والمسلمین مصلح تشکیل گردید، عملکرد مصوبات جلسه گذشته مورد بررسی قرار گرفت، گزارشی از برنامه های غدیر توسط دبیر ستاد و برنامه های دهه اول محرم توسط اداره تبلیغات اسلامی ارائه گردید و همچنین در مورد فرهنگ سازی بهینه الگوی مصرف انرژی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

11

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتستان واقعه غدیرخم و اعلام ولایت امام علی (ع) توسط پیامبر بزرگوار اسلام (ص) را یکی از مهم ترین وقایع تاریخ اسلام ذکر کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) با این اقدام مسیر آینده دین اسلام و امت اسلامی را مشخص کرد و همه را به این مسیر و قبول ولایت بهترین، آگاه ترین و شایسته ترین فرد در جامعه اسلامی یعنی امام علی (ع) دعوت کرد تا دین توحیدی اسلام از مسیر اصلی خود منحرف نشود.

محمدحسین زندویان عید اعلام کردن این روز بزرگ را نشانه اهمیت بسیار زیاد و تاریخ ساز آن برای مسلمانان ذکر کرد و افزود: به همین دلیل هر ساله این روز به عنوان عید بزرگ امامت و ولایت توسط مسلمانان و به خصوص شیعیان آن حضرت جشن گرفته می شود.

وی به برگزاری برنامه های عزاداری و سوگواری به مناسبت شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش اشاره کرد و گفت: مردم دوستدار اهل بیت (ع) و عاشقان امام حسین (ع) همچون سال های گذشته دهه اول محرم را با برنامه های متعدد و در حسینیه ها و مساجد جای جای شهرستان با برپایی مراسم سینه زنی و زنجیرزنی به سوگواری پرداختند و سخنرانان نیز پیرامون این قیام بزرگ و اوج آزادگی و ظلم ستیزی امام و یارانش سخن گفتند.

زندویان اضافه کرد: خون حسین و یارانش همواره می جوشد و مردم را به ایستادگی در برابر ظلم و ستم یزیدیان دعوت می کند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی دشتستان در ادامه در خصوص اصلاح الگوی مصرف انرژی گفت: استان ما در منطقه ای گرم و خشک واقع شده و کاهش شدید بارندگی نیز مزید بر علت شده تا منابع آب به شدت کاهش پیدا کند.

وی افزود: فرهنگ سازی را ابتدا باید از خود شروع کنیم و دستگاه های دولتی باید طوری برنامه ریزی کنند که حداقل مصرف آب و برق را در طول سال داشته باشند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: در این جلسه مقرر گردید به منظور ترویج فرهنگ بهینه سازی مصرف انرژی، همایش اصلاح الگوی مصرف انرژی به صورت هر سه ماه یک بار برگزار گردد و فرهنگ سازی در این زمینه به طور جدی دنبال شود.

امام جمعه برازجان: فرهنگ سازی برای اصلاح الگوی مصرف انرژی اولویتی اساسی است

حجت الاسلام والمسلمین مصلح: فرهنگ سازی برای اصلاح الگوی مصرف آب و انرژی اولویتی اساسی است و باید به طور جدی دنبال شود و با برنامه ریزی مناسب در جامعه نهادینه شود.

 امام جمعه برازجان در سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی در سال جاری به موضوع اصلاح الگوی مصرف انرژی اشاره کرد و گفت : این مسئله ای مهم و اساسی است که باید مد نظر و توجه مسئولین و مردم قرار گیرد.

مصلح اظهار داشت: در بحث منابع آب باید محدودیت شدید آن را بپذیریم و قبول کنیم متاسفانه جامعه ای پرمصرف هستیم و بپذیریم که هیچ راه حلی جز اصلاح الگوی مصرف و صرفه جویی و عدم اصراف چه در بخش شرب چه در بخش کشاورزی نداریم.

وی با تاکید بر انجام برنامه ریزی مناسب برای نهادینه کردن فرهنگ صرفه جویی در جامعه گفت: با مدیریت منابع آب و نظارت کافی و مناسب می توان از هدر رفت آب جلوگیری کرد تا شاهد مشکلاتی که در تابستان گذشته به وجود آمد نباشیم.

امام جمعه برازجان در ادامه ضمن تقدیر از برگزاری برنامه های ارزشمند به مناسبت عید بزرگ غدیر خم، به مناسبت های گذشته و پیش رو اشاره کرد و گفت: دهه امامت و ولایت از مهم ترین مناسبت های بزرگ دینی است که مشروعیت نظام مبتنی بر آن است.

وی افزود: حقانیت شیعه بر اساس همین واقعه بزرگ و مهم تاریخی شکل گرفته و لذا هر سال باید مردمی تر و باشکوه تر برگزار گردد.

حجت الاسلام والمسلمین مصلح با اشاره به ایام محرم و صفر گفت: با توجه به اینکه ما در جنگ دائمی با جبهه کفر و یزیدیان هستیم باید این ایام را خیلی بزرگ بداریم، فرهنگ عاشورایی را ترویج و تقویت کنیم و درس های آزادگی و تسلیم نشدن و بر اصول و ارزش های خود ماندن و دفاع کردن از نهضت امام حسین (ع) را فراگیریم.

مصلح اظهار داشت: انقلاب ما چون رنگ الهی دارد و بر پایه حق استوار است و با رهبری یک انسان بی نظیر مثل امام خمینی (ره) و بعد از آن خلف صالحش رهبر معظم انقلاب هدایت می شود، همیشه پیروز و شکست ناپذیر است.

وی نسبت به ورود خرافات در برنامه های عزاداری و بزرگداشت قیام امام حسین (ع) هشدار داد و اضافه کرد: باید با برگزاری جلسات روشنگری، مواظب بود که این حرکت های انحرافی و خرافی وارد برنامه و مجالس عزاداری نشود تا بهانه به دست دشمنان نیفتد که در کل دین و واقعه عاشورا شک و شبهه ایجاد کنند.

امام جمعه برازجان گفت: با بررسی، ارزیابی و شناسایی آسیب ها و تقویت نقاط قوت و اصلاح نقاط ضعف برنامه ها از به انحراف کشیده شدن برنامه های عزاداری و معرفی قیام عاشورا جلوگیری کنیم.

حجت اسلام والمسلمین مصلح به آغاز سال تحصیلی اشاره کرد و افزود: باید برای آگاهی بخشی نسل جوان کشور برنامه ریزی مناسب صورت گیرد که اگر غفلت کنیم نسل جوانی که باید حامی انقلاب باشد، چه بسا با انقلاب زاویه پیدا کند.

وی افزود: تربیت جوانان انقلابی و مومن و متدین نظام را در مقابل آسیب های اجتماعی بیمه میکند لذا دانشگاه ها و مدارس کشور باید تلاش کنند خروجی انقلابی داشته باشند.

حسن مصلح برگزاری مراسم اربعین در سطح شهرستان را نشانه عشق و علاقه غیرقابل وصف مردم به اهل بیت (ع) دانست و گفت: باید با تشکیل ستاد اربعین برنامه ریزی مفصل و مناسبی برای برگزاری مراسم در سطح شهرستان انجام شود همچنین تسهیل، ترویج و تبلیغ برای اربعین و تلاش برای حفظ وحدت و دوستی در کشورهای اسلامی از جمله اهداف این عزاداری ها باشد.

امام جمعه برازجان در پایان در خصوص وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم گفت: دشمن تا کنون از همه راه ها وارد شده که به این نظام مقدس لطمه بزند ولی تا کنون موفق نشده به هدف خود برسد لذا جنگ ترکیبی را انتخاب کرده است و تلاشش برای واردار کردن جامعه به تسلیم کامل است. ما باید جنگ اقتصادی را به یک فرصت خوب تبدیل کنیم که یکی از آنها خودکفایی مردم و کشور است.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه