یکشنبه, 19 مرداد 1399 - Sunday, 09 August 2020

سخن مردم:معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر گفت: هیچ سازمانی بدون دستیابی به منبع اطلاعات ثبت احوال قادر به ارائه خدمت نیست .

742

به گزارش سخن مردم به نقل ازروابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر،همایش روز ملی ثبت احوال روز سه شنبه سوم دیماه در سالن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر، جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی، ثبت یاران، کارکنان و بازنشستگان ثبت احوال استان بوشهر برگزار شد.

مدیر کل ثبت احوال استان در این همایش با بیان اینکه ثبت احوال جزء سازمان های پیشرو در ارائه خدمات الکترونیک است گفت: هم اکنون بیش از 200 نقطه و دستگاه بانکی و اداری از این مرکز کسب اطلاعات می کنند.

پاسالار افزود:طبق آمارها در نه ماه امسال ،12 هزار و 300 ولادت در استان داشته ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل 18 درصد کاهش یافته است و در فوتی ها هم بیش از 10 درصد افزایش داشته ایم.

745

وی گفت: میزان عمومی ولادت در استان 15 و سه دهم درصد است که نسبت به میانگین کشور متوازن است.

پاسالار افزود: جمعیت استان بر اساس آخرین برآورد تا پایان آذر یک میلیون و 172 هزار و 60 نفر است که 71 درصد آن در شهرها و 29 درصد در روستاها ساکن هستند.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با بیان اینکه در حال حاضر اسناد به صورت 100 درصدی به صورت الکترونیکی آرشیو شده اند، اظهار کرد: بر همین اساس خدمات ثبت احوال نه بر اساس محل صدور، بلکه بر اساس محل سکونت به شکل پایگاه محور ارائه می شوند.

اسکندر پاسالار با اشاره به ارائه کارت هوشمند ملی در راستای حذف اسناد کاغذی هویتی، افزود: در پایان برنامه ششم توسعه تمامی دستگاه های اجرایی و بانک ها کپی مدارک هویتی دریافت نمی کنند و تمام اطلاعات فیزیکی و کاغذی به فراموشی سپرده می شود.

پاسالار تصریح کرد: سازمان ثبت احوال مورد اعتماد آحاد جامعه است و جزو دستگاه های برتر انتخاب شده است.

وی افزود: رتبه استان بوشهر در کشور در ثبت ولادت ها و وفات ها 99.8 درصد است و شرایط خوبی دارد.

749

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهرگفت: مبنای تمامی خدماتی که یک نظام سیاسی در کشور ارائه می‌کند بر مبنای خدمات سازمان ثبت احوال است.

مجید خورشیدی روز سهشنبه در همایش بزرگداشت روز ملی ثبت احوال در بوشهر افزود: چنانچه فردی از سوی سازمان ثبت احوال مورد تائید قرار نگیرد عملا نمی‌تواند شهروند کشور تلقی شود و در آن صورت تمام مزایایی که می‌‏تواند در قالب شهروند ارائه شود از وی سلب میشود.

وی بیان کرد: به عنوان نمونه اینکه این موضوع در حال انجام است ازدواج بانوان ایرانی با اتباع بیگانه است که برای سالها فرزندان حاصل از این ازدواج یک گره کوری بود که روی دست مملک مانده بود و آنها هر چند در خاک ایران و یکی از والدین آنها ایرانی متولد میشدند اما به طور کل فاقد هویت شناخته می ‏شدند و مزایای شهروندی به آنها تعلق نمی ‏گرفت.

750

خورشیدی ادامه داد: با این حال اگر شهروند هستیم و به ایرانی بودن خود افتخار میکنیم مبنای آن خدماتی است که کارکنان سازمان ثبت احوال کشور عهدهدار آن هستند.

وی گفت: وقتی قرار است افراد از لحظه تولد تا بعد از مرگ با این سازمان سر و کار داشته باشند یقینا می‏ توان بگوییم اگر دستگاهی مورد مراجعه نباشد ثبت احوال مورد مراجعه تمامی شهروندان جمهوری اسلامی است و از این باب باید به تلاش کارکنان این سازمان دستمریزاد گفت.

خورشیدی عنوان کرد: برای نمونه دستگاهی است که شاید مورد مراجعه ۵۰ درصد از شهروندان نیز نباشد اما جامعه هدف ثبت احوال تمامی شهروندان جمهوری اسلامی ایران اعم از خردسالترین تا کهنسالترین افراد است.

وی ادامه داد: سازمان ثبت احوال قدرتی در خودش دارد که چون پنهان است به چشم نمیآید و آن هم قدرت اطلاعات این سازمان است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر گفت: بعد از کارت هوشمند ملی این قدرت برای سازمان یاد شده افزایش بیشتری پیدا کرده و هیچ سازمانی خدماتی را نمی‏تواند ارائه دهد مگر اینکه از ظرفیت اطلاعات ثبت احوال کمک گیرد.

خورشیدی ادامه داد: در ۱۰۱ سال گذشته تلاش زیادی داشته تا در راستای یکی از مهم ترین کارکردهای نظام سیاسی که مسئله انسجام ملی است ثبت احوال در این موضوع به کشور کمک شایان کرده است

وی بیان کرد: همین که آحاد یک کشور خود را دارای هویت دانسه و از یک کلان فرهنگ استفاده و خود را متعلق به یک نام ملی بدانند که این اتفاق نمیافتاد مگربه واسطه خدماتی که در ۱۰۱ سال گذشته توسط ثبت احوال ارائه شده است.

خورشیدی اظهارکرد: تا زمانی که یک کشور اطلاعات جمعیتی شهروندان را متمرکز در یک بانک اطلاعاتی نداشته باشد نمی‏تواند برنامه ریزی مناسبی داشته باشد.

خورشیدی گفت: در یکی از بهترین‏ های یادگارهای دوران اخیر از باب شهروندی در مقایسه با برخی کشورها انجام شد موضوع هوشمند سازی کارت ها و اسناد هویتی ایرانیان است.

وی بیان کرد: هر چند دیر اتفاق افتاد ولی با شتابی که سازمان ثبت احوال به آن داد اکنون سطح پوشش ثبت هویت شهروندان در این بانک اطلاعاتی و خروجی آن به عنوان کارت ملی بخوبی در حال انجام است.

خورشیدی افزود: پاسبانی و پاسداری از فرهنگ یک کشور یکی از کارهای خوب ثبت احوال است که با برآیند و برجستگی بیشتر انجام شود هر چقدر بتوانیم از مخزن نام‌های ایرانی اسلامی خود بیشتر محافظت کنیم می‌توانیم در این پاسداری نقش قابل توجهی داشته باشیم.

752

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با بیان اینکه 43 درصد علت های مرگ در استان بوشهر بر اثر بیماری های قلبی و عروقی است، گفت: دومین علت مرگ سرطان و تومورها با 14 درصد و سومین علت مرگ حوادث ترافیکی و غیرترافیکی است که 10 درصد است.

سعید کشمیری افزود: در چند ماه گذشته در استان بوشهر 27 مورد بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند.

گفتنی است: در پایان این همایش از ثبت یاران نمونه و دفاتر پیشخوان دولت خدمات هویتی برگزیده، تجلیل شد.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه

عضویت در خبر نامه