چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1400 - Wednesday, 21 April 2021

سخن مردم"هشتاد وهشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان با سخنرانی سرکار خانم دکتر طاهره لباف برگزار شد.

IMG 9508

گزارش:ابوالفضل قاسمی

به گزارش سخن مردم"پنج شنبه7 اسفندماه هشتاد وهشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان دشتستان با موضوع بررسی سبک زندگی اسلامی و فرزند آوری به ریاست امام جمعه شهرستان با حضور نوروزی فرماندار دشتستان و مهمان ویژه دکتر لباف واعضای شورای فرهنگ عمومیدرسالن اجتماعات کانون امام خمینی (ره) برگزارشد

IMG 9485

شنان پور دبیر این شورا در ابتدا باتبریک میلاد حضرت علی (ع) گزارشی از مصوبات جلسه قبل رابیان نمود.

ایشان بابیان اینکه یکی ازمصوبات جلسه قبل سبک زندگی وفرزندپروری بود افزود: برگزاری برنامه های فرهنگی پخش اذان ،برگزاری کارگاه های تخصصی و... ازموضوعاتی بودکه در جلسات گذشته شورای فرهنگ عمومی مطرح شد.

امام جمعه دشتستان: نظارت جدی بربازاردرخصوص عید نوروز

امام جمعه دشتستان باتبریک میلاد حضرت علی (ع)افزود: هشتم اسفند سالروز تاسیس نهادمقدس امورتربیتی به همه ی مربیان پرورشی ومشاوران مذهبی و اولیاء گرامی دانش آموزان تبریک می گویم.

IMG 9484

ایشان درخصوص امیرمومنان علی (ع) گفت: به یُمن زادروز مولای متقیان، این روز مبارک را روز پدر نامیده اند. حضرت علی (ع) در دامان نبی مکرم اسلام پرورش یافت بنابراین نمونه کاملی از انسانیت و اسوه و الگویی کامل برای مردان مسلمان است.

ایشان افزود:زندگی پربرکت مولود کعبه سرشار از علم و تقوا، حماسه و جوانمردی، ایثار و احساس مسئولیت، مظلومیت و اقتدار بود.

حجت الاسلام مصلح بااشاره تشریح ابلاغیه سیاست های کلی جمعیت توسط رهبر حکیم انقلاب اسلامی که اهداف آن به قرار زیر است افزود: ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت-رفع کردن موانع ازدواج-اختصاص تسهیلات برای مادران-تحکیم بنیان و پایداری خانواده-ترویج و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی-ارتقاء امید به زندگی-فرهنگ سازی برای تکریم سالمندان-توانمندسازی جمعیت در سن کار-مدیریت مهاجرت به داخل و خارج

واما پیامدهای منفی کاهش جمعیت : پائین آمدن قدرت اقتدار سیاسی-کاهش نشاط اجتماعی-آسیب دیدن باروری و قدرت تجدید نسل-بوجود آمدن شکاف های نسلی-کاهش رشد اقتصادی-بوجود آمدن تغییر در ترکیب های مذهبی-پائین آمدن قدرت دفاعی است.

راههای تحقق سیاست های کلی جمعیت : تسهیلات مناسب برای مادران در دوران بارداری و شیردهی-پوشش بیمه ای هزینه های زایمان-درمان ناباروری زنان و مردان-بالابردن سطح امید به زندگی-راهنمایی خانواده ها در زمینه سلامت ، تغذیه و بهداشت-آموزش مادران در زمینه شیوه تامین سلامت و تغذیه مناسب کودکان و نوجوانانبالا بردن سطح آگاهی های بهداشتی روستائیان-ارائه راهکار در مورد نگهداری و پرستاری کودکان و زنان شاغل

امام جمعه دشتستانخیرمقدم به سخنران ویژه جلسه شورای فرهنگ عمومی  خانم دکتر لباف اعزامی از قم و عضو شورای عالی انقلاب اسلامی اظهارداشت:تشکر می کنم از برگزارکنندگان برنامه های دهه فجرومراسمات دهه فاطمیه  (س)که با شکوه وبارعایت پروتکل های بهداشتی برگزارشد

ایشان خاطرنشان نمود:در دهه مبارک فجر شاهدافتتاح پروژه های خوبی درسطح شهرستان بودیم ،تقدیرازمردم به خاطررعایت شیوه نامه های بهداشتی ،تقدیرازمدافعان سلامت که همواره درخدمت بیماران هستند.

واما نکته مهمی که اینجا باید گفته شوددرخواست ازاداره صمت جهت کنترل ونظارت بربازاردرخصوص عید نوروزکه به طور جدی پی گیری شود،دعوت همگان به توحید کلمه و همصدایی بویژه در بین مسئولین که توصیه اکید مقام معظم رهبری می باشد .

وی ضمن تبریک فرا رسیدن 14 اسفند سالروز تاسیس نهاد مقدس کمیته امداد امام خمینی (ره) و هفته احسان و نیکوکاری گفت: مسئولین وخیرین مشارکت وهمکاری لازم را درآستانه سال جدیدداشته باشند، دعوت به تبلیغ و حضور باشکوه مردم در انتخابات سال 1400 که باعث عزت و سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و بار دیگر دشمن را نا امید می کند.

فرمانداردشتستان:کرونای انگلیسی درپشت درهای استان دق الباب می کند

مهندس نوروزی فرمانداردشتستان ضمن تبریک میلادمولودکعبه امیرمومنان علی (ع)وتبریک روزپدر گفت:جادارد این روز را به همه ی مردان عزیزو نمونه مخصوصا شهید سلیمانی ، 670 شهید شهرستان دشتستان ،شهدای گمنام ،وتمامی شهدای امنیت مدافع سلامت تبریک بگوئیم.

IMG 9486

ایشان درادامه ضمن تشکر از عباس اسدی مسئول شورای هماهنگی تبلیغات گفت:درحوزه فرهنگ پروژه های خوبی داشتیم که دردهه فجر بارعایت پروتکل بهداشتی افتتاح شد.

فرمانداردشتستان درخصوص انتخابات نیز گفت:اصل بی طرفی ،سلامت وامنیت انتخابات رامدنظرقرارخواهیم داد، وبا همراهی ومشارکت حداکثری همه ی مردم شاهدانتخاباتی سالم درسطح شهرستان خواهیم بود.

وی بااشاره به اینکه کرونا تمام قدایستاده است یادآورشد، اکنون کرونای انگلیسی درپشت درهای استان دق ا لباب می کند وباید مردم خیلی هوشیارباشند چون غافل شدن ازپروتکل ها بهداشتی عواقب خوبی ندارد واکنون کرونا اصلی ترین مشکل فعلی جامعه می باشد که مردم با آن درگیر هستند.

ایشان بیان نمود:اکنون دردشتستان شاهد کنترل این بیماری هستیم که جا دارد از مدافعان سلامت وبهداشت درمان شهرستان تشکرکنیم .

ایشان با بیان اینکه قرارنیست مداح وسخنران ازخارج استان آورده شود گفت: مادرسطح شهرستان مداحان وسخنران خوبی داریم که باید ازآنها درمراسمات استفاده شود،مراسمات درپیش رورا با رعایت پروتکل های بهداشتی و باتعداد کم برگزارمی کنیم .

وی افزود: توجه به مسائل اجتماعی کرونا مانند فاصله گذاری اجتماعی، فرهنگ سازی برای استفاده از ماسک و دیگر موارد بهداشتی در کنار مشکلات اقتصادی موضوعاتی هستند که باید مرتب گوشزدشود.

فرمانداردشتستان درپایان به مسئله فرزند پروری وسبک زندگی سالم اشاره نمودوافزود:باید درخصوص آموزش مادران ،فرزندپروری،وجامعه هدف درسطح شهرستانی وملی گام های بهتری برداشته شود.

دکترلباف:جمعیت جوان عامل توسعه اقتصادی و قدرت است

خانم دکتر طاهره لباف سخنران اعزامی از قم درجلسه شورای فرهنگ عمومی ضمن تبریک مولودکعبه گفت: در منابع متعدد آمده است که عباس بن عبدالمطّلب و عده‌ای دیگر در مقابل خانه کعبه در مسجد الحرام نشسته بودند که ناگهان فاطمه بنت اسد که درد زایمان فرزند او را ناراحت کرده بود،‌ پدیدار گشت و نزد خانه آمد و گفت: پروردگار من ایمان دارم به تو و به همه پیامبران و کتاب‌هایی که از سوی تو آمده و گفتار جدم ابراهیم خلیل را تصدیق دارم و به او که این خانه کعبه را بنا کرد، پروردگارا به حق همان کسی که این خانه را بنا کرد و به حق این نوزادی که در شکم من است، ولادت او را بر من آسان گردان.

IMG 9488

ناگهان دیدند قسمت پشت خانه کعبه شکافته شد و فاطمه به داخل خانه رفت و از دیدگاه ما پنهان گردید و دیوار خانه نیز مانند نخست به هم پیوست، ‌ما که چنین دیدیم خواستیم قفل در را باز کنیم، ولی در باز نشد.

این مطلب به سرعت در شهر پیچید، سه روز از این ماجرا گذشت و چون روز چهارم شد فاطمه از همان مکان بیرون آمد و علی علیه‌السّلام را در دست داشت و به مردم گفت: خدای تعالی مرا به زنان پیش از خود برتری بخشید، و من در خانه خدا رفتم و از روزی و میوه بهشتی خوردم و چون خواستم از خانه بیرون آیم، ‌هاتفی ندا کرد ای فاطمه نام این مولود را علی بگذار که خدای علیّ اعلی می‌فرماید: من نام او را از نام خود جدا کردم و او کسی است که بت‌ها را در خانه من می‌شکند.

بنابراین جریان تولد امیرمؤمنان حقیقتی است که نه تنها شیعه بلکه برادران اهل سنّت نیز به آن اذعان دارند که در کتاب به تفصیل آورده شده است.

اگر کمترین دقت و تأمّلی در این مسائل انجام گیرد، بی گمان به فضیلت والای این نوزاد و مادر می‌توان پی برد که چگونه معجزات متعددی به احترام آن دو انجام می‌گیرد.

ایشان درادامه گفت:ماشیعیان افتخاراین راداریم با وجود یازده امام پس ازحضرت علی (ع)شاهد آخرین هدیه الهی برجهان بشریت بوده وهستیم وهم اکنون هم درانتظار آخرین امام هستیم.

درادامه دکترلفاف درخصوص سبک زندگی سالم وفرزندآوری مطالبی را بیان نمود:والدین برای به ثمر رسیدن فرزندان هر یک وظایفی را بر عهده دارند، که در این میان بیش ترین سهم در تربیت و تأثیرپذیری بر فرزندان را مادران بر عهده دارند،بنابراین سلامت روانی، جسمانی، اجتماعی مادران که بر گرفته از سبک زندگی آنها است لازم و ضروری است.

ایشان درادامه گفت:تأخیر در ازدواج و بارداری و فرزندآوری در جوانان موجب شده است اغلب زنان جوان زمان طلایی مادر شدن و فرزندآوری را از دست بدهند و با عنایت به فاصله‌گذاری توصیه شده بین فرزندان، هر خانواده در بهترین شرایط بتواند دو فرزند داشته باشد، آن هم در شرایط کنونی که کشور با بحران کاهش و پیری جمعیت دست و پنجه نرم می‌کند.

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه نرخ باروری ایران درآمار سال 65 به 6.4تا6.8درصد رسیده بود، تصریح کرد: در این شرایط سازمان ملل به ایران اعلام کرد که اگر افزایش جمعیت با همین وضعیت پیش رود به انفجار جمعیت می رسد و شاخص های سلامت و اقتصاد، تکاپوی اداره مملکت را نمی دهد، همچنین نبود آب بهداشتی، افزایش مرگ و میر نوزادان و قحطی از دیگر مخاطرات انفجار جمعیت عنوان می شد.

وی با اشاره به توزیع انواع داروهای ضدبارداری در ایران گفت: در کشوری مانند انگلیس که پیشرفته ترین سیستم درمانی و بیمه ای را در اختیار دارند، فقط سه نوع قرص پیشگیری به شهروندان ارائه می شود این در حالی است که در کشور ما در دوره ای که داروهای حیاتی قلب و عروق با هزینه های بسیار و با چندین واسطه به کشور می رسید، دست کم ۱۳ نوع داروی پیشگیری از بارداری به شهروندان ارائه می شدکه عوارض خیلی بدی دارد.

ایشان اضافه کرد: متاسفانه فرهنگی در جامعه ما شکل گرفت که فرزندآوری عامل افزایش مشکلات خانواده است و اعتقاد به روزی‌دهی از سوی خداوند کمرنگ شد،همچنین تغییر سبک زندگی در ایران باعث شد که علاقه به فرزندآوری کاهش یابد.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به مستند جمعیتی راه بی بازگشت خاطرنشان کرد: باید این اقدامات فرهنگی فراگیر شود و خانواده ها از مشکلات کاهش جمعیت کشور آگاه شوند.

ایشان:ما حتی اگر مشکلاتی هم داریم ولی نباید ازفرزندآوری غفلت شودچون فرزندآوری باعث افزایش جمعیت جوان وکاهش جمعیت پیرمی شود که امروز نیازجامعه ایران است ،بنابراین جمعیت جوان و مستعد، عامل توسعه اقتصادی و قدرت است.

وی در پایان گفت از منظر الهیات ما معتقدیم روزی هر کس توسط آفریدگار تامین می شود و در این زمینه احادیث فراوانی داریم. همچنین از دیدگاه علوم سیاسی، نظریه‌پردازان معتقدند جمعیت در کنار ایدئولوژی، موقعیت سرزمینی و دیگر عوامل از شاخصه‌های اصلی قدرت در بعد داخلی، منطقه ای و جهانی است.

IMG 9489

IMG 9483IMG 9490IMG 9501IMG 9505IMG 9508IMG 9509WhatsApp Image 2021 02 25 at 14IMG 9517IMG 9519IMG 9536IMG 9537IMG 9538IMG 9546IMG 9550IMG 9573IMG 9574

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه