چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1400 - Wednesday, 21 April 2021

سخن مردم:مراسم پیش اجلاس نماز شهرستان دشتستان با موضوع :پیوندنماز،خانه ،مدرسه ،مسجد باحضور باقری مدیرآموزش وپروش،حجت الاسلام مصلح امام جمعه دشتستان وحجت الاسلام طالبی امام جمعه دالکی ، بوستانی معاون پرورشی و تربیت بدنی شهرستان دشتستان ،وحجت الاسلام قائدی کارشناس نماز آموزش وپرورش شهرستان دشتستان درسالن آموزش وپرورش شهرستان دشتستان برگزار گردید .

IMG 4232

این مراسم با تلاوتی از آیات قرآن کریم توسط دانش آموز هادی مبین آغازشد.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان دشتستان:بهترین کارها در نزد خداوند نماز اول وقت است

ابوالفضل قاسمی"به گزارش سخن مردم"سهراب باقری مدیر آموزش و پرورش شهرستان دشتستان بابیان اینکه نهمین اجلاسیه سراسری نماز درسراسراستان درحال برگزاری است افزود:نماز یکی از آداب اولیه تمام ادیان الهی است و واجبی است که از زمان حضرت آدم(ع) تاکنون وجود داشته است ،حضرت ابراهیم (ع) فرمود : رَبّ اجعلنی مُقیمَ الصلاه وَ مِن ذریتی (خدایا من و فرزندانم را از نمازگزاران قرار بده)

IMG 4269

وی درادامه گفت:اقامه نماز بهترین وسیله تقرب و نزدیکی به خداوند است که در شریعت همه‌ پیامبران الهی مرسوم بوده استوبزرگان دینی ماهم اهمیت ویژه و خاصی به نماز می دادند چنانچه پیامبر (ص) می فرمایند "بهترین کارها در نزد خداوند نماز اول وقت است وسپس نیکی به پدر و مادر و جهاد در راه خدااست.

حضرت علی (ع) نیز آنچنان به نماز اهمیت می دادند که در حساس ترین لحظه های جنگ نماز را در اول وقت می خواند و حاضر نبود لحظه ای آن را به تاخیر بیندازد ویا وقتی به نماز می ایستادند چنان غرق در عبادت می شدند که وقتی تیر را از پایشان کشیدند متوجه آن نشدند و درد را احساس نکردند .

ایشان بااشاره به نکاز ظهرعاشورا اظهارداشت: امام حسین (ع) در ظهر عاشورا در اوج حماسه و دلیری وقتی زمان نمازش فرا می رسد زیر بارش مدام تیر عاشقانه قامت به نماز می بندد .

مدیر آموزش و پرورش شهرستان دشتستان اجلاس سراسری نماز را یکی از همایش های خوب دانست و گفت : فلسفه برگزاری همایش سراسری نماز ، اعتلا و توسعه فرهنگ نماز به عنوان یک واجب دینی است که نقش اساسی و مهمی در شکل دهی شخصیت دینی افراد و تحکیم بنیاد خانواده و اصلاح فرد و جامعه دارد .

 حجت الاسلام مصلح:قبولی اعمال انسان بستگی به قبولی نماز است

حجت الاسلام مصلح امام جمعه برازجان نیز در این جلسه ضمن تشکر ازبرگزارکنندگان واعضای شورای اقامه نماز شهرستان ومدیریت آموزش وپرورش ومعاونین ایشان وهمه مدیران مدارس شهرستان که درسالهای گذشته دربرگزاری اقامه نمازاهمیت تلاش می نمودند گفت:امسال این نعمت بزرگ به خاطر بیماری منحوس کرونا ازما سلب شده است که امیدواریم هرچه زودتر این بیماری از سرمسلمین ومردم جهان رفع شود.

IMG 4276

ایشان یکی از مسئولیت های کارگزاران جامعه اسلامی را برگزاری نماز جماعت دانست و تصریح نمود : وظیفه همه مدیران ، وزیران و دست اندرکاران دستگاه های اجرایی برگزاری نماز است و این امر بر عهده همه مسئولین می باشد .

حجت الاسلام مصلح دعوت مشترک همه انبیا الهی را نماز دانست و افزود : چنانچه در قرآن این فریضه به عنوان نشانه ایمان و ستون دین از آن یاد شده که انسان بوسیله این فریضه به خداوند تقرب پیدا می کند .

وی خاطرنشان کرد : در روایات داریم که قبولی اعمال انسان بستگی به قبولی نماز است و نماز علاوه بر قبولی اعمال زمینه نشاط و هدفمندی زندگی انسان را نیز در پی دارد و از زشتی و پلیدی باز می دارد .

امام جمعه برازجان خاطرنشان کرد : اگر بخواهیم جامعه ای سالم و باتقوا داشته باشیم باید فرهنگ نماز را در جامعه گسترش دهیم و به آن توجه ویژه داشته باشیم .

حجت الاسلام حسن مصلح افزود: معلمان با روش های مختلف می توانند زمینه آسان سازی ، تسهیل و بسترسازی شرکت حداکثری دانش آموزان را در نماز جماعت مدرسه فراهم کنند و پدر، مادر نیز در برپایی اول وقت نماز در میان جوانان و حضورشان در مساجد بسیار تاثیرگذار هستند .

وی با اشاره به نقش این فریضه دینی در کاهش آسیب های اجتماعی، خاطر نشان کرد: اقامه نماز آن هم در اول وقت در کاهش طلاق، اعتیاد و فساد اخلاقی و آسیب های اجتماعی بسیار تاثیرگذار است.

حجت الاسلام طالبی:فرهنگ نمازخوانی بایددردانش آموزان نهادینه شود

امام جمعه دالکی نیز افزود: همه نیازهای غذایی و بهداشتی و عاطفی کودک از ناحیه پدر و مادر تأمین می شود به همین جهت والدین خود را بهترین اشخاص می داند که می توان آنها را سرمشق و الگوی زندگی قرار دهد و از رفتارشان پیروی نماید بنابراین پدر و مادر را می توان به عنوان اولین و مؤثرترین و بادوام ترین و مطمئن ترین الگوها برای فرزند معرفی کرد.

IMG 4291

حجت الاسلام طالبی خاطرنشان کرد : والدين بايد خود اهل نماز باشند و با شيوه هاي مختلف فرزندان خود را تمرین نماز دهند، آن هم از كوچكي، دستور از ائمه رسيده كه به بچه از هفت سالگي تمرين نماز ياد بدهيم. فرزند از هفت سالگي مي تواند به نماز عادت كند، چه پسر و چه دختر. يعني همان اولي كه بچه به دبستان مي رود، بايد نماز را در دبستان به او ياد بدهند و در خانواده هم به او بياموزند.

وی گفت : در مدرسه هم باید این فرهنگ و آموزش ادامه داشته باشد و با برگزاری نمازجماعت با حضور مدیر و معلمان ، دانش آموزان را معتقد به نماز و انجام واجبات الهی تربیت نمود .

امام جمعه دالکی خاطرنشان کرد : نماز در خانه و مدرسه به منزله دو بال فرزند است که اگر در یکی از این فضاها به نماز اهمیت داده نشود یکی از بال ها آسیب دیده و امکان پرواز وجود ندارد .

حجت الاسلام طالبی بیان داشت : دانش آموزان بهترین اوقات عمر خود را در مدرسه می گذرانند و معلمان می توانند در کنار مسائل آموزشی و درسی که به دانش آموزان انتقال می دهند ، فرهنگ نمازخوانی را نیز در وجود آنان نهادینه نمایند .

وی  با بیان اینکه نماز ا پله ترقی انسان است اذغان نمود:  تنها چیزی که به انسان توفیق می دهد و باعث عروج انسان می شود نماز است و باعث پیشرفت انسان در همه زمینه ها می گردد .

این مراسم به همت معاونت پرورشی آموزش وپرورش شهرستان دشتستان ودرپایان با تقدیر از فعالان عرصه برپایی نمازدرمدارس ودبیر ستاداقامه نمازشهرستان تقدیر شد.

همچنین این جلسه به صورت آنلاین از شبکه مجازی شاد پخش شد.

IMG 4236IMG 4238IMG 4240IMG 4247IMG 4248IMG 4251IMG 4258IMG 4259IMG 4265IMG 4284IMG 4296IMG 4305IMG 4306IMG 4307IMG 4310IMG 4312IMG 4313IMG 4318IMG 4314IMG 4315IMG 4328IMG 4334IMG 4329

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه