جمعه, 21 مرداد 1401 - Friday, 12 August 2022

سخن مردم : سید موسی موسوی فرزند سیدمصطفی متولد ۱۳۵۰ در محله قدیمی قلعه برازجان است ایشان می گوید: اهل بیت (ع) سراسر هدایت ،برکت ، معرفت و بزرگی هستند این ما هستیم که باید لیاقت پیدا کنیم و به میزان معرفت و آگاهیمان از آنها بهره مند شویم.

IMG 0296

به گزارش سخن مردم : در ادامه گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری سخن مردم (مردم جنوب) را با یکی از مداحان اهل بیت (ع) شهر برازجان ((سید موسی موسوی)) بخوانید:

((گفتگو:ابوالفضل قاسمی))

بنام خدا

ان الحسین مصباح الهدی وسفینه النجاه 

بارعرض سلام وادب واحترام خدمت جنابعالی و همه مشتاقان ائمه معصومین سلام الله علیهما اینجانب سید موسی موسوی فرزند سید مصطفی متولد ۱۳۵۰ در محله قدیمی قلعه برازجان هستم.

همانطور که همه عزیزان و همشهریان عزیز مستحضر هستند محله قلعه برازجان از قدیمی ترین محلات برازجان در تاریخ بیش از ۲۵۰ سال تا۳۰۰سال برازجان جدید است و به روایت تاربخ شهر برازجان بارها مورد هجوم خوانین و حکمرانان مختلف قرار گرفته بواسطه موقعیت خوب اقتصادی و شاهرگ ارتباطی آن و همچنین رونق کشاورزی این شهر درآن زمان لذا بعد از تغیرات فراوان برازجان جدید بر روی یک بلندی که قلعه خان نیز در آن ساخته شد بنا گردیدکه به محله قلعه معروف شد.

ودرزمان های قدیم شهرها با چند بنای اساسی گسترش می یافتند قلعه حکمرانان . بازار . حمام و مسجد آب انبار وکاروانسرا که بعدها جهت امنیت بیستر دیوار و دروازه شهرها هم به آن اضاف شد و شهر برازجان نیز از این مسئله جدا نبود واز بدو گسترش شهر جدید برازجان مسجدقلعه توسط خاندان شهید محمدخان برازجانی تاسیس و از همان تاریخ تاسیس تا کنون مراسم عزای سالارشهیدان و ائمه معصومین (ع) و ادعیه و نماز  جماعت در آن پرپاست .

در زمانهای قدیم بواسطه کم بودن هیئات مذهبی شهر عزاداری مسجد قلعه از رونق چشمگیری برخوردار بود مخصوصا روضه خوانی مرحوم حاج رضا ذاکری رحمت الله علیه و پامنبری مرحوم مغور عباس سلمانی معروف به عباس کرم .

و همچنین سینه زنی های پرشور تاجائی که مسجد که پرمی شد هیچ در کوچه هم ازدهام جمعیت قابل توجه بود و هرکس با تاخیر به مراسم می رسید فقط گوش دادن از بیرون مسجد نصیبش می شد. و مراسم دارای نظم و انضباط خاصی بود و همه هم به ان احترام می گذاشتند و به روایتی در این صد سال اخیر بواسطه گسترش نعش قجر که میزبانی آن را خانواده های خادم زاده و به میزبانی مسجد جنت به عهده گرفتند رسم شد که در پایان سینه زنی در مسجد قلعه مخصوصا شبهای تاسوعا عاشورا همه مردم سینه زنان به سمت مسجد جنت یا همان نعش قجر می رفتند و در اصل دسته سینه زنی نعش قجر را سینه زنان مسجد قلعه تشکیل می داد و تا سینه زنی مسجد قلعه تمام نمی شد رسما نعش قجر آغاز نمی شد و در این مسیر همه می گفتند .

شب عاشورا است امشب کربلا غوغاست امشب . یا العطش العطش اصغرم کرده غش و...... تابه نعش می رسیدند . اماحضور من بواسطه قرابت و نزدیکی با مسجد از کودکی با اذان گفتن و قران خواندن و مکبری در مسجد قلعه که مصادف باپیروزی انقلاب اسلامی بود آغاز شد ولی مداحی را رسما از سن ۱۴ سالگی و اواخر سال ۱۳۶۴ شروع کردم: خداوند به من توفیق داد درخانواده ای پابه عرصه وجود بذارم که همه بزرگانمان عاشق قرآن وعترت بودند.

آن زمان همه ما در خانه جدمادری مان مرحوم آسید محمدرضا (سیاسی) موسوی زندگی می کردیم و عموما همه به این شکل بودند یعنی خانه ها بزرگ و پرجمعیت و همه فرزندان ونوه و نتیجه ها باشوق و شور و صفای خاصی درکنار هم زندگی می کردند .

مرحوم آسید محمد رضاسیاسی جدمادری ما که از رجال دینی و معتمد آن زمان بود اعتقاد خاصی به برپائی جلسات قرآن ادعیه و روضه معصومین سلام الله علیه ومخصوصا سیدوسالارشهیدان آقا اباعبدالله علیه السلام داشت.

مادرم درخاطراتش می گوید مرحوم شیخ رضا ذاکری که آن زمان با خانواده از روستاهای اطراف به برازجان و به محله قلعه نقل مکان کرده بودند به تشویق پدرش در منزل جد مادریمان روضه خوانی را آغاز کرد و بعد با تشویق آن بزرگوار و دیگر مشتاقان و لطف خداوند معروف گردید.

خلاصه همین برپائی مجالس قرآن و روضه خوانی و توسل به معصومین سلام الله علیها و تشویق خانواده مخصوصا مادرم باعث شد با شورو شوق خاصی که هم زمان شده بود با پیروزی انقلاب اسلامی دراین مسیر گام بردارم .

مادرم با اینکه سوادخواندن و نوشتن نداشت اما اکثر ادعیه ها و نوحه ها رو از حفظ باصوتی زیبا بر این زمزمه میکرد وبه من می گفت اینها روحفظ کن ثواب داره مخصوصا دعای سحر ماه مبارک رمضان و روضه خوانی مشکل گشای هر دو عالم علی (ع) در شبهای جمعه که هنوز هم ادامه دارد.

IMG 0310

همین انس والفت با قرآن وعترت باعث شد که در سن کودکی وارد این وادی شوم واز اذان در مسجد .مکبری نماز ، قرآن درصف صبحگاه مدرسه .شرکت در گروههای سرود و نمایش و تعزیه و فعالیت گسترده در بسیج و انجمن های اسلامی مدرسه با جدیت آغاز نمودم تاجائی که قبل پایان مدرسه و شروع سربازی در سن ۱۴ سالگی بواسطه سن کم با معرفی مرحوم اکبرشهنه و محمدثبوت به جبهه فاوخورعبدالله اعزام شدم و بعد از جبهه در اواخر سال ۶۴ بود که با تشویق سینه زنان و لطف خداوند مداحی را رسما آغاز و مسئولیت هیئت حسین بن علی (علیه السلام) مسجد قلعه را عهده دارشدم .

ولی از آن زمانها بگویم که باتوجه به قدمت مسجدقلعه مداحی درآن جرات جسارت وتسلط خاصی می خواست ودر آن موقع رسم بود که چند نوحه خوان نوحه می خواندند وچند واحد وبین خودشون عوض می کردند وگاها سینه زنی تا دوساعت ادامه داشت ومثل الان نبود وهمه به شکل حلزونی سینه می زدند و یک نفر بزرگ سینه زنی ینام سرسینه بود. آن اول و بقیه یکی یکی کنار آن می ایستادند .

کسی جلوتر از سرسینه نبود و او سرعت سینه و ساخت حلقه ها وایستادن سینه موقع واحد رومشخص می کرد . کاری که امروز برساز سینه انجام می دهد و حلقه های سینه زنی درست می کند.

خلاصه من پیشنهاد خواندن به مداحان مسجد دادم آن ها چون سن و سالم پائین بود و می دانستند شاید نتوانم از عهدش بر بیام گفتن اگه می خواهی بخونی باید واحد بخونی و شاید می خواستن تسلت و جسارت من را ببینند که به حمدالله خوب خواندم وموردتشویق سینه زنان قرار گرفتم .

نوحه خوانان قدیمی مسجد قلعه عبارت بودند از مرحوم نعمت الله بهزادی . مرحوم معمارزاده . مرحوم سروری . محمدبهزادی . سیدمحمودابطحی . سیدغلامحسین موسوی . محمود زنده باد . اسکندر خسروی و مرحوم حاج احمدمکاری وناصرحاج باقری

توصیه این حقیر این است که تا عاشق نشدی و شناختی از این وادی پیدا نکردی مداحی بی معناست و صدای ما ماندگار نخواهد شد حتی اگر صدایمان خوب باشد . چون این وادی وادی آوازخوانی نیست بلکه وادی عشق و معرفت است پس ابتدا شناخت کلی وآگاهی از احوالات و سیره معصومین سلام الله علیهاورعایت احکام شرعی وحلال وحرام خدا وخودمراقبتی برای مداح ضروریست .

دوم توکل برخدا وائمه معصومین (س)

سوم تقلید وداشتن استاد

چهارم جدیت وتلاش مضاعف

پنجم مراقبت ازصدا وتمرین مستمر

اهل بیت (ع) سراسر هدایت ،برکت ، معرفت وبزرگی هستند این ما هستیم که باید لیاقت پیدا کنیم و به میزان معرفت وآگاهیمان از آنها بهره متد شویم . آنهانها چون خدایی هستند همیشه حق هستند و حق لایتناهی ست . هرکس خود را در این دریای بیکران بیندازد بینیاز است تا ابد و من هر چه دارم از برکت وجود آنان است .

سینه زنی سنتی هم یک نوع روش ابراز ارادت به ساحت مقدس معصومین (س) درزمان شهادت این بزرگواران است که در مناطق جنوب کشور مرسوم می باشد که مشتاقان فراوانی به خود جذب کرده لکن می بایست شعرای آیینی نسبت به ورود نوحه ها و اشعار جدید برای مخاطبین آن از نسل جوان اقداماتی انجام دهند و مداحان نیز در خصوص آهنگ گزاری اشعار جدید اقدام نمایند تا برای تسل جدید جذالیت ایجاد نماید .

photo ۲۰۲۰ ۱۰ ۱۸ ۱۹ ۰444444444۳ ۵۰

واقعه عاشورا وصحنه هایش درآن زندگی جاریست تا ابد برای مشتاقان

کل یوم عاشورا وکل ار ض کربلا ، زندگی با ایثار رشادت شجاعت ، حق طلبی، دفاع از مظلوم ، ایستادن درمقابل ظالم ، عبادت تانفسهای آخر ، زیر بارظلم نرفتن در سخترین شرایط ،این است صحنه های سراسر شور و شعور عاشورا وچه زیبا فرمودند حضرت زینب سلام الله علیها که) ومارئیت الا جمیلا) (چیزی جززیبائی نمی بینم)

به لطف خداوند وائمه اطهار(س) وبه برکت انقلاب اسلامی وخون شهیدان هیئات زیادی درسطح شهر فعالند که می بایست انشاالله در خصوص کیفیت اجرای برنامه ها وایجاد تنوع جهت جذب حداکثری جوانان و نوجوانان تلاش مضاعف نمایند.

اما در خصوص دیگر  فعالیت های فرهنگی همانطور که در بالا اشار کردم باتوجه به شور و شوق کودکی وجو مذهبی خونه همچنین مصادف شدن اون باپیروزی انقلاب اسلامی، شورانقلابی هم به اون افزوده شد ودراکثرفعالیتهای فرهنگی حضور گسترده داشتم تا جایی که تا قبل از دوران مقدس سربازی درسن ۱۴ سالگی به جبهه رفتم وبعداز آن در مراکزمهم فرهنگی قرآنی شهرستان مسئولیت هایی به من محول شد و به لطف خداوند به رتبه های برتر قرآنی در سطح استان و کشور نائل گردیدم.

که اهم آنها عبارتنداز : نفراول مسابقات قرآنی در دوران تحصیل - نفراول مسابقات استانی تبلیغات اسلامی دررشته قرائت - نفراول مسابقات اوقاف وامورخیریه استان بمدت سه سال دررشته قرائت و اعزام به مسابقات سراسری به نمایندگی از قاریان استان-موسس ورئیس مجمع مردمی قاریان وحافظان قرآن کریم برازجان

مسئول کانون قرآن تبلیغات اسلامی استان وشهرستان - نفراول مسابقات کشوری دریائی سپاه دردوران مقدس سربازی - مدیرطرح مستند سازی ۵۰۰ ایثاگر وخانواده شهدای استان

تفکیک الحان قرآنی بصورت آموزشی وارسال به دانشگاه تهران - نائب رئیس شورای کانون مداحان و اکنون دبیرستادکشوری و مجری طرح دستاوردهای قرآنی درحوزه پژهش های سازمان برنامه و بودجه

صحنه های زیبای مراسم وعزاداری برای سالارشهیدا ن ومعصومین (س) سراسر خاطره است ولی به اختصاربه یک خاطره آموزنده اشاره خواهم کرد . محرم سال۹۰ بود روزهای اول عزاداری متوجه شدیم سیستم صوتی هیئت مشکل داره . چون هزینه خرید نداشتیم مجبور شدیم سبستم اجاره کنیم .

هرجا می رفتیم قیمت بالا می گفتن که در توان هیئت نبود و تاکید هم براین بود که از افراد موجه سیستم اجاره بشه چون باید باسیستم بیاد تومسجد جهت راه اندازی . خلاصه بناچار چندجا تماس گرفتیم بصورت اتفاقی یکی پیشنهاد ما را پذیرفت و ما هم چون وقت نداشتیم قبول کردیم که عصر بیاد سیستم رو نصب کند.

بعدازظهر بچه های هیئت زنگ زدند گفتند سید این کیه آوردی برای سیستم صوتی گفتم مگه چشه ؟ گفت بابا این تو عروسی سیستم میبره و....گفتم مهم نیست همین که به دلش نسشته که بیاد هیئت کمکی کنه معلومه انسان به راهیه وامام حسین (ع) نظری بهش کرده . خلاصه آقا این بنده خدا تواین فاصله چند شب به برکت این مراسمات و عزاداری ها چنان سینه میزد و اشک میریخت که همه متعجب شده بودند لباسهای رنگیشو از شب پنجم در آورد و مشکی پوشید .

شبهای پایانی دهه اول محرم با حالت گریان بعد از مراسم سینه زنی به سمتم آمد سرم و بوسید گفت سید امسال محرم برام یه رنگ وبوی دیگه داره من هم تحسینش کردم وتودلم بهش گفتم خوش به حالت تولدت مبارک .

واقعا متحول ومتولد شده بود ، نکته این خاطره اینه که درب مراسم عزای سالارشهیدان باید به روی همه باز باشه ، احترام همه را حفظ کنیم ، هرکس وارد این وادی شد به دعوت و کمک خداوند ومعصومین (س) اومده و خود برتربینی را دور بریزیم وسخاوتمندانه همه را سر این سفره معنوی و برکت گسترده دعوت کنیم.

درپایان ازخداوند سحان می خواهم به عظمت وآبروی سیدوسلارشهیدان آقااباعبدالله الحسین (ع) آخر و عاقبت همه ماراختم به خیر بگرداند و ما را از عزاداران واقعی حضرتش قراردهد .

همچنین از نشریه مردم جنوب که همیشه در فعالیت های و پوشش مراسمات مذهبی همکاری دارد تشکر می کنم.

خدایاچنان کن سرانجام کار توخوشنودباشی ومارستگار . آمین یارب العالمین

امانوحه های آهنگ گذاری شده توسط این حقیر عبارتنداز همرهان ای همرهان این زمین کربلاست

ای علی اکبرمن شبه پیغمبرمن

درخیمه ها عزاشد

سکینه درنواشد

کنارنهرعلقمه ماه ام البنین

شرحه شرحه جسم تودرزمین کربلا

مداحان وذاکران اهل بیت (ع) جهت مصاحبه درپایگاه خبری سخن مردم بااین شماره ها تماس بگیرند:09171735869 ،09120045869

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه