سه شنبه, 18 مرداد 1401 - Tuesday, 09 August 2022

سخن مردم"سهیلا کرمپورنیا"کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد. لازمه خبرنگار خوب بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت، که سه اصل مهم در کار خبری است بتواند موفق عمل کند.

به گزارش سخن مردم"در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید ، به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

به خاطر این روز بزرگ وفراموش نشدنی به سراغ خبرنگاران فعال عرصه رسانه استان رفتیم درادامه گفتگوی ما را با بهاره مسعودی خبر نگارخبر گزاری صدا و سیمای بوشهربخوانید:

WhatsApp Image 2020 08 03 at 21.59

ازسال ۱۳۸۰با علاقه وذوقی که نسبت به حرفه ی خبر نگاری داشتم وارد باشگاه خبر نگاران جوان بوشهر شدم و پس از گذراندن یک دوره ی آموزشی تخصصی و کسب نمره ی عالی کارم را به مدت ۵ سال در باشگاه خبر نگاران ادامه دادم،تا اینکه درشهریور ماه ۱۳۸۵ ازطریق آزمون های تخصصی وارد سازمان صدا وسیمای مرکز بوشهر شدم.شاید آن چیزی که باعث شد این حرفه را دنبال کنم اول علاقه ،ذوق،استعداد وبعد جذابیت های خبر نگاری بود.

به نظر من کسی که وارد این عرصه ی جذاب و در عین حال پر مخاطره می شود باید با پرهیز از احساسات ،رویدادها را انعکاس و کمترین تعلل را در انعکاس اخبار داشته باشد وچیزی که در شغل خبر نگاری بسیار مهم است علاوه بر داشتن علم ،تجربه، جسارت، خلاقیت، جلو گیری از دروغ پرا کنی ، نا امیدی وایجاد رعب ووحشت برای مردم است.

یکی از ویژگی های مهم یک خبر نگارحق طلبی ، مطالبه گری و جلب اعتماد مخاطبان است.

WhatsApp Image 2020 08 03 at 22.00

اگر خبر نگار و رسانه حق گو، حق بین و حق طلب نباشد در میان مردم بی اعتماد و این علم به دست کسانی می افتد که به نفع نظام جمهوری اسلامی نخواهد بود.

خبر نگار باید ذهنی پژوهشگرداشته واز تحقیق وبررسی موضوعات مختلف لذت ببرد.معمولا داشتن تحصیلات دانشگاهی برای این حرفه لازم است اما باید همیشه درذهنمان یک جستجو گر باشیم وبه دنبال جواب وارائه راهکار آن هم از زبان کار شناسان .

فراموش نکنیم ما تصمیم گیر و برنامه ساز نیستیم، ما می توانیم یک حلقه ی واسط میان جامعه ی هدف وتصمیم گیران باشیم وراه درست را نشان دهیم.

حرفه ی ما ساعت کاری ندارد،شب و روز نمی شناسد و فرقی میان خبر نگار زن و مرد وجود ندارد.

در ۱۴سالی که تلخی و شیرینی های حرفه ی خبر نگاری را چشیده ام خوب می دانم مردم خبر نگاری را دوست دارند که چشم ، گوش وزبان آنها باشند وپیگیر مسائل ومشکلا تشان باشد.

یک خبر نگار، کارمند اداری وپشت میز نشین نیست باید درصحنه حاضر شود تا به موضوع عینیت ببخشد .

گاهی ممکن است صحنه ی تصادف ،زلزله و یا آتش سوزی باشد وگاه در راهپیما یی ها ومراسم های ویژه .

WhatsApp Image 2020 08 03 at 22

از همه سخت تر زمانی است که در صحنه و جایی حاضر می شوی که برای خودت نیز سخت است مانند حضور در صحنه ی تصادف و اتاق جراحی.

در چند ماهی که سایه ویروس کرونا بر جهان ،کشور و استان ما سنگین شده وجامعه را مجبور به خانه نشینی کرده ولی ما جزء کسانی هستیم که با وجود سختی ها ومخاطرات باید به فعالیت خود ادامه دهیم تا روند اطلاع رسانی دچار وقفه نشود.

در وضعیت کرونایی خبر نگاران از جمله اقشاری هستند که بایستی جهت اطلاع رسانی درقلب جامعه حضور داشته باشند و این حضور اغلب در مکان ها وفضا های پر ریسک انجام می شود.

خبر نگار وظیفه ی خود می داند که همچون پزشکان و پرستاران که متعهدانه و فدا کارانه در حفظ سلامت جامعه و شکست کرونا می کوشند در سنگر خود که اطلاع رسانی شفاف است به یاری جامعه بشتابد.

مهم ترین وظیفه ی مدیران و مسئولان در قبال خبر نگاران پاسخ گویی است.

WhatsApp Image 2020 08 03 at 22.33

خبر نگار اگر چه ممکن است با مشکلاتی مانند بیمه،امنیت شغلی و...مواجه باشد اما از ویژگی پرسش گری و مطالبه گری برخوردار است.

هیچ مسئولی با تمام اختیارات خود نمیتواند مانند خبر نگار آزادانه،پرسشگر و مطالبه گر باشد،البته خبر نگاران باید هوشیار باشند تا از این فرصت به صورت بهینه ودر راه درست استفاده کنند .

ماخبر نگاران در ارتقاءفرهنگ عمومی ،مسئولیت پذیری و قانون مداری نقش موثری داریم وباید در انعکاس مطالبات مردم به مسئولان ودر جهت کاهش مشکلات موجود گام بر داریم .

درپایان از شما همکاررسانه ای درپایگاه خبری سخن مردم وهفته نامه مردم جنوب که به یاد ما بودیدتشکرمی کنم.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه