سه شنبه, 14 تیر 1401 - Tuesday, 05 July 2022

سخن مردم - اسماء بوستانی: رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: از مهرماه تاکنون ۱۴ مورد مسمومیت و ۳ فوتی در دشتستان به دلیل استفاده از قرص برنج داشته ایم.

IMG 09361

به گزارش سخن مردم،دکتر ماریا خویشدوست با بیان اینکه طبق اطلاعات دریافتی از بیماران مسموم شده در بیمارستان از ۵۰ کارگاه سنتی بدون مجوز خرمای خانگی در شهرستان بازدید کردیم اظهار کرد: طی این بازدید متوجه شدیم بیش از ۹۰ درصد از این کارگاه ها از قرص برنج جهت گرم زدایی محصولات خود استفاده می کنند؛ خطرات قرص برنج را به این کارگاه ها اعلام و تراکت های آموزشی را جهت آگاهی و اطلاع بیشتر آن ها در خصوص سمی بودن این قرص در اختیار آن ها قرار و آموزش های لازم به آن ها داده شد.

آلومینیوم فسفید قرص برنج 196x200

خویشدوست با اعلام اینکه استفاده از قرص برنج به دلیل سمی و بسیار خطرناک بودن از سال ۸۴ در جهاد کشاورزی ممنوع شد ادامه داد: متاسفانه به دلیل قوی بودن این قرص در خصوص نابود کردن آفت و حشرات محصولات کشاورزی و ارزان قیمت بودن آن مردم برای حفاظت از محصولات خود خصوصا خرما از این قرص سمی و خطرناک استفاده می کنند.

IMG 09371

وی با تاکید بر اینکه در هر مواردی نباید از قرص برنج استفاده شود افزود: این قرص در سم فروشی های دشتستان وجود ندارد و متاسفانه مردم این قرص را از جمعه بازار و مکان های دیگر تهیه می کنند، افرادی که اقدام به فروش این مواد می کنند به مراجع قضایی معرفی و با آن ها برخورد خواهد شد.

رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: افرادی که از قرص برنج در محصولات خود استفاده کرده اند به سامانه 190 شبکه بهداشت، مراکز جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی اطلاع دهند تا با آزمایش های لازم از مسمومیت های افراد جلوگیری و بهداشت از نظر مسمومیت افراد را مورد بررسی قرار دهد.

تراکت زیر موارد مسمومیت این قرص را اعلام و شگل این قرص را به شما نشان می دهد که از آن استفاده نکنید .

برنج به هیچ عنوان استفاده ننمایند 1024x661قرص برنج 1 1قرص برنج 1 2قرص برنج 1 4قرص برنج 5 3

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه