دوشنبه, 11 مهر 1401 - Monday, 03 October 2022

سخن مردم:رییس جهاددانشگاهی استان درنشست خبری با اصحاب رسانه افزود: در یک سال گذشته دفتر مرکزی جهاددانشگاهی استان، مرکز آموزش شماره یک بوشهر، مرکز افکار سنجی شعبه بوشهر، مرکز خون بند ناف استان، مرکز آموزش نفت و گاز در منطقه پارس جنوبی، مرکز آموزش الکترونیکی راه‌اندازی شد که در سال 97 نیز آزمایشگاه تشخیص طبی و ژنتیک، درمانگاه عمومی تخصصی، مرکز مشاوره و 2 مرکز آموزش شهرستانی و..... در استان راه‌اندازی خواهد شد.

1533625163 06e656e6 bfdc 4e90 9e3a edc18cd79605

به گزارش سخن مردم"نشست خبری به مناسبت سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی با علی احمدزاده رئیس جهاددانشگاهی استان بوشهر برگزارشد، وی هدف از برگزاری این نشست با حضور اصحاب رسانه، یکی بزرگداشت روز خبرنگار درروز هفدهم مرداد و همچنین سالگرد سی امین سالگرد جهاد دانشگاهی درروز شانزدهم مردادماه بود که مارا برآن داشت تا نشستی با اصحاب رسانه داشته باشیم.

گزارش:بوشهر فرخ قاسمیان خبرنگار سخن مردم"

وی با اشاره به تعریف جامعه هدف جهاد دانشگاهی دراستان بوشهر گفت: اکثر مراکز فرهنگی وپژوهشی ‌جوانان جامعه هدف جهاد دانشگاهی می باشند، جهاد دانشگاهی در استان بوشهر از سال 96 فعالیت خود را آغاز کردکه این نهاد در چهار حوزه پژوهشی، ‌اشتغال وفرهنگی وآموزش که درحوزه فرهنگی تمام هدفمان این است که یک الگوی اسلامی وایرانی هم در استان بوشهر مخصوصا در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم،ومراکزی راکه جهاد دانشگاهی درزیر مجموعه خود قرارداده فعال نماییم.

البته بعضی ازآنها را فعال کرده ایم مثلا مرکز افکارسنجی دانشجویان استان بوشهر که فعال شده است ‌مشغول به کار است و بالغ بر30 کار افکارسنجی را تاکنون انجام داده اند از افکار سنجی انتخابات گرفته تا افکار سنجی سرمایه فرهنگی و ارزیابی تکریم ارباب رجوع در دستگاههای اجرایی

ایشان درخصوص حوزه فرهنگی چه فعالیتهایی صورت گرفته است تصریح نمود:درحوزه فرهنگی یکی خبرگزاری ایکنا وخبرگزاری ایسنا داریم که خبرگزاری ایسنا را فعال کرده ایم وهدف ما بیش‌تر توسعه استان بوشهر هست ومشکلاتی که در استان هست ازاین طریق برطرف شود وبتوانیم بوشهررابه کشور وجهان معرفی کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهردرخصوص گزینش ‌انتخاب افراد به منظور افکار سنجی در جامعه که به چه صورت انجام می شودافزود:دراین زمینه تیم پرسشگری داریم که یک دوره آموزشی را می گذرانند وبعد به کار پرسشگری. وافکار سنجی می پردازند.

وشاخص اصلی برای جذب پرسشگر این است که ما بیش‌تر در حوزه علوم اجتماعی وکارپژوهشگری هست واگر این رشته ها هم نباشند هم این اندازه که بتواند کار نظر سنجی را برای ما انجام دهد و پرسشنامه را پرکند برای ما کافی است،مادر شهرستانها هم پرسشگرداریم وتیم پرسشگری هم جذب می کنیم.

احمدزاده درخصوص ‌حمایت مالی از پژوهشگران وپرسشگران گفت: مااگرطرحی رابخواهیم تدوین کنیم نیاز به افکار سنجی دارد،مثلا اگر طرح سند اجتماعی استان را بخواهیم تدوین کنیم بایستی افکار سنجی و‌نظرسنجی صورت بگیرد که ماازافراد متخصص و عموم مردم نظر سنجی می کنیم واز زمان تأسیس تا کنون بالغ بر 30 طرح نظرسنجی در موضوعات مخلتف انجام شده و زمینه اشتغال تعداد 30 نفر از افراد در تیم پرسشگری فراهم شده است.

ایشان درخصوص کارهای فرهنگی دیگری که جهاد دانشگاهی انجام داده است اظهارداشت: خبرگزاری ایسنا را راه اندازی کرده ایم ودر آینده نزدیک دفتر خبرگزاری ایکنا نیز در بوشهر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد، وتنهاخبرگزاری بین المللی قرآنی است که به 43 زبان قلم می زند که به زودی آن را فعال خواهیم کرد.

ایشان درادامه گفت:سازمان انتشاراتمان فعال است و قابلیت پذیرش چاپ کتاب در استان داردوبه دنبال تأسیس این مرکز در استان هستیم، سازمان دانشجویان بالغ. بر 2000دانشجو را تحت پوشش دارد و کانونهای فرهنگی و کانونهای گردشگری. و. کانون فیلم و عکس و کانون خبرنگاری فعالیت دارند،که این کانونها فعالیتشان را زیر نظر سازمان دانشجویان انجام می دهند و هر ترم عضو گیری می کند.

ودر حوزه گردشگری نیز تورهای استان گردی وایرانگردی اجرا می کنیم که دانشجویان بامباحث تاریخی وصنعتی آشنا می شوند گروه علوم اجتماعی و جامعه شناسی مان نیز خیلی فعال است.

علی احمدزاده درخصوص فعالیت های پژوهشی جهاد دانشگاهی گفت:در حوزه پژوهش، تاسیس اولین بانک سلولهای بنیادی را انجام دادیم که این معطلی را که در استان داشتیم تاحدودی توانسته ایم برطرف کنیم که سالانه بالغ بر 400الی500نفر براي مراجعه به بانك سلولهاي بنيادي به شيراز مي روند،در همين يك سالي كه اين بانك سلولهاي بنيادين را تأسيس كرده ايم500نمونه را راه اندازي كرده ايم،سلولهاي بنيادين تنها راه علاج بيماريهاي خاص ،مثل سرطان ،تالاسمي ،كم خوني و بيماريهاي إرثي است،وتنها راه پيوند مي باشد كه آن هم تنها از طريق سلولهاي بنيادين امكان پذير مي باشدومتاسفانه در بوشهراين قضيه نسبت بهاستانهاي ديگر هنوز آن طور بايد مورد استقبال مردم واقع نشده است.

در استانهاي ديگر از هر سه تولد يك تولد ذخيره سازي انجام مي شود ولي در استان ما هر پانزده تولد يك ذخيره سازي انجام مي گيردكه متاسفانه به دليل تبليغات ضعيف و نبود فرهنگ سازي كافي در اين زمينه وكمبود آزمايشگاه ماهنوز با موانع ومشكلات زيادي رو برو هستيم.

يكي ديگر از طرح هايي كه به ما واگذار شده است طرح فن آوارانه مجلس ونهاد رياست جمهوري هست كسب دانش پرورش وتوليد بچه ماهي. سيباس استكه اين ماهي از استرالياوكشورهاي تايلند ودبي وارد كشور مَي شود كه ما به دنبال كسب دانش فني. آن هستيم كه خودمان آن را توليد كنيمتا سالانه بتوانيم 500 قطعه ماهی در قفس پرورش وتولید کنیم

وی از نبود آزمایشگاه ژنتیک دراستان افزود: گرفتن مجوز آزمایشگاه ژنتیک از دانشگاه هست که ما در استان بوشهر آزمایشگاه ژنتیک نداریم و نیاز به تجهیز این آزمایشگاه داریم ، وانشاالله آزمایشگاه‌های فوق با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر راه‌اندازی می‌شود،چون این آزمایشگاه در صورت راه اندازی به سود اقشار کم درأمد خواهد بودو باتعرفه دولتی اداره خواهد شد.

که برای تجهیز آزمایشگاه 50 درصد تهران حاضرشده است سرمایه گذاری و‌تامین کند و50درصد دیگر راجهاد دانشگاهی تامین می کند واین یک اتفاق خاصی است که می افتد،چون تمام تعرفه های ما دولتی هست .

مثلا یک کارمند بخواهد یک چکاب ساده انجام دهد دویست هزارتومان بایستی پرداخت کند وچون امکان دارد بعد ازمدتی چکاب انجام ندهد، ‌شاید یک سال یک بیماری را باخود به همراه داشته باشد که فقط ‌فقط به دلیل هزینه های بالا بوده که نتوانسته پرداخت کند وچکابش را انجام دهدولی تعرفه های ما دولتی است و برای حمایت از اقشار بی بضاعت وکم درآمد جامعه هست که نهایت یک چکاب باتعرفه دولتی حدود30الی 40 هزارتومان می شود،وبرای کسانی که در خط فقر هستند ‌ومشکلات هزینه دارند خیلی تاثیر گذار خواهد بود.

درخصوص بحث پژوهشی همگ گفت: یکی دیگر از بحث های پژوهشی که درحال کسب دانش فنی آن هستیم پنل های خورشیدی تولید برق هست که این کارباتفاهم استانداری ‌مصوبه سفر ریاست جمهوری به تصویب رسیده که درحال پیگیری آن هستیم،ویکی دیگر محیط زیست عسلویه است که شروع کردیم.

در حوزه های آموزشی و دوره های ضمن خدمت اشتغال زا برنامه ریزی ‌و اجرا داریم پارسال 6000هزارنفر کارآفرین داشتیم که 2000هزارنفر ازآنهادرادارات دولتی وبخش های خصوصی به کارگیری شده اندازجمله درمنطقه پارس جنوبی ،مخصوصا درحوزهای پزشکی ‌مطب های خصوصی دندانپزشکی ودامپزشکی. ،در حوزه های آموزش وپرورش ،نهضت سواد آموزی......اشتغال زایی ومشغول به کار شده اند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر از اخذ مجوز تاسیس مرکز علمی و کاربردی جهاد دانشگاهی در بوشهر خبر داد و گفت: مامجوز دانشگاه علمی کاربردی را گرفته ایم که بتوانیم مرکزیت همه رشته های تحصیلی را در آن اختصاص دهیم   البته هنوز هیچ گونه بودجه استانی به جهاددانشگاهی اختصاص داده نشده است،درحالیکه استان خوزستان 16 میلیارد تومان جذب بودجه داشته است.

وما معضل پذیرش جهاد دانشگاهی بوشهررادرکنار دانشگاه داریم در صورتی که در دیگراستانها دانشگاه‌ها از پتانسیل جهاد دانشگاهی برای پیشرفت خود استفاده وبهره مند می شوند ولی در استان ما تازه درسال 96راه اندازی شده ‌شروع به کار کرده است.

در30استان دیگر دفتر جهاد دانشگاهی در خود دانشگاه است ولی در بوشهر اینطور نیست.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه