چهارشنبه, 15 تیر 1401 - Tuesday, 05 July 2022

سخن مردم : آئین عبادی سیاسی نماز جمعه برازجان توسط حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا مصلح امام جمعه محترم شهرستان برگزار شد . ایشان ابتدا همگان را به رعایت تقوای الهی توصیه نمود و در خطبه اول به اهمیت نماز جمعه از دیدگاه قرآن کریم و سنت پرداختند .

امام جمعه برازجان

به گزارش سخن مردم : گزیده ای از خطبه دوم به شرح زیر اشاره می گردد :

1) نظر به اینکه در آستانه چهلمین سالگرد برگزاری فریضه نماز جمعه در کشور قرار داریم لذا شایسته است به جایگاه و نقش نماز جمعه ها بپردازیم :

یکی از مراسم عبادی سیاسی هفتگی بسیار موثر پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقامه نمازهای جمعه در سطح کشور است که آمار آن از 900 شهر گذشته است ، در عین حال که این مراسم هزینه مالی برای نظام و دولت ندارد و ردیف بودجه برایش تعریف نشده ، لیکن ده ها برابر تمامی مراکز فرهنگی و تبلیغی که بودجه های میلیاردی دارند موثرتر است .

بعنوان مثال مواردی از تاثیرات و کارکردهای نمازهای جمعه را در رشد و توسعه جامعه بصورت فهرست وار یادآوری می کنم :

الف ) هر هفته میلیونها نفر از مردم مومن با انگیزه اعتقادی در این همایش معنوی شرکت می کنند و بهره های لازم را از آن می گیرند .

ب ) بصورت هفتگی تمامی اخبار ، حوادث و اتفاقات کشور و جهان اسلام با تحلیل از طریق تریبون های نماز جمعه به اطلاع مردم می رسد .

ج ) موارد زیر بصورت هفتگی از تریبون های نماز جمعه منعکس می شود :

- دفاع از انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی

- حمایت از مدیران و مسئولان خدوم نظام جمهوری اسلامی

- بیان مطالبات و مشکلات مردم

- تبیین مواضع ، هشدارها و توصیه های ولی امر مسلمین

- انتقاد سازنده از مدیران بخشهای مختلف

- اعلان مواضع مردم نمازگزار در حوادث مهم

- تبیین مناسبت های مهم فرهنگی، سیاسی، تاریخی و اجتماعی

- انعکاس عملکرد نظام و مدیران در بخشهای مختلف

2) هفته گذشته توفیقی نصیبمان شد تا به اتفاق ائمه جمعه سراسر کشور محضر ولی امر مسلمین حضرت آیت ا... العظمی امام خامنه ای برسیم و از فرمایشات گهربار ایشان بهره مند گردیم . این دیدار در آستانه چهلمین سالگرد برپایی مراسم نماز جمعه انجام شد که محورهای مهم بیانات حضرت آقا را به اختصار عرض می نمایم :

الف ) اهمیت مراسم نماز جمعه

ب ) ضرورت سلوک و رفتار مردمی ائمه جمعه که مهمترین تاکید معظم له بر عدم حاضر شدن بر سر سفره اصحاب قدرت و ثروت بود .

ج ) لزوم امید آفرینی در جامعه تا آنجایی که انتقاد کردن با هدف اصلاح امور مطرح و نباید منجر به تفرقه افکنی و اختلاف و تشویش ذهنی مردم شود .

د ) امام جمعه بر همه گروه ها و جناح ها نقش پدری دارد اما تاکید رهبری عزیز بر حمایت از جریان های انقلابی بود .

اما چرا حمایت از حرکت های انقلابی ؟

- برای ماندگاری انقلاب

- جهت افزایش کارآمدی نظام اسلامی

- برای جلوگیری از مخاطرات کاهش روحیه انقلابی در کشور

- جهت شتاب در روند پیشرفت کشور و فاصله گرفتن از سستی و بی عملی

- برای رشد فرهنگ خدمت بدون منت در همه بخشهای نظام

- بسترسازی برای تحقق تمدن نوین اسلامی با ساری و جاری شدن فرهنگ انقلابی در کشور

- جهت تاثیر گذاری جریان انقلابی در پیشبرد اهداف منطقه ای و جهانی انقلاب

3) روزهای گذشته شاهد توقیف یک کشتی در خلیج فارس بودیم ، نیروی دریایی سپاه پاسداران یک شناور خارجی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق در جنوب جزیره لارک را توقیف کرد . این کشتی با پرچم و تحت حمایت انگلیس تردد می کرد ، توقیف آن دقیقا" دو روز پس از وعده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دزدی و راهزنی دریایی انگلیس در جبل الطارق بی پاسخ نخواهد ماند اتفاق افتاد . این اولین واکنش ایران به اقدام خباثت آمیز انگلیس در دزدی نفتکش کشورمان است اما قطعا" آخرین واکنش نخواهد بود .

4) هفته مهارت ملی و آموزش های فنی و حرفه ای را تبریک عرض می نمایم و جوانان عزیز را به فراگیری آموزشهای فنی توصیه جدی می کنم . تذکری هم به مدیران پارس جنوبی در زمینه بکارگیری تمامی جوانان استان می دهم . اینکه بعضی از مسئولین برای نیروهای شهرستان های شمالی و مرکزی استان در بکارگیری آنها در پارس جنوبی مانع تراشی می کنند یک اقدام خودسرانه است ، هیچ مبنای قانونی و منطقی ندارد ، پارس جنوبی متعلق به کل استان و جوانان آن است ، اینکه جوانان ما زحمت بکشند درس بخوانند و آموزشهای فنی و حرفه ای ببینند و مدرک بگیرند و بعد برای اشتغال آنها کارشکنی شود هیچ توجیهی ندارد .

سایر نمایندگان چرا سکوت کرده اند ؟ چرا از اشتغال جوانان در پارس جنوبی حمایت نمی کنند ؟

5) در پایان خطبه ها ضمن آرزوی حجی مقبول برای حجاج بیت ا... الحرام ، همگی این عزیزان را توصیه به برپایی سفره های ساده ولیمه پس از برگشت سفر حج تمتع می نمایم . لازم نیست در این اوضاع اقتصادی سفره های سنگین و تجملاتی گسترانیده شود ، سعی نمائید اقوام و همسایگان نزدیک را دعوت و مابقی را در اختیار خانواده های مستمند و ایتام قرار دهید . همچنین حجاج گرانقدر از خرید سوغاتی هم خودداری کنند زیرا در کشور خودمان همه چیز وجود دارد و لذا بیشتر اوقات خود را به عبادت و زیارت بقاع متبرکه اختصاص دهند .

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه