شنبه, 09 مهر 1401 - Friday, 30 September 2022

سخن مردم : ماریا خویش دوست در نشست رسانه ای خود که به مناسبت بسیج ملی کنترل فشار خون بالا برگزار کرد، با اشاره به اینکه حساسیت مردم نیز باعث افزایش اطلاعات آنان می شود، افزود: نیاز است که سواد سلامت مردم ارتقاء پیدا کند.

DSC 0029

به گزارش سخن مردم : خویش دوست اظهار داشت : معیار اصلی بیمارهای قلبی-عروقی، فشار خون می باشد و بر اساس شاخصهای استخراج شده در سالهای گذشته ، اولین علت مرگ میردر شهرستان دشتستان بیماری های قلبی و عروقی بخصوص فشار خون می باشد .

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان علت اجرای طرح بسیج کنترل فشار خون را شیوع این بیماری در کشور برشمرد و اذعان داشت: برخی افراد هستند که متاسفانه از فشار خون بالای خود بی خبرند، همچنین افرادی نیز وجود دارند که از این بیماری خود اطلاع داشته و آن را کنترل نمی کنند.

خویش دوست تصریح کرد: این طرح ملی، در دو فاز اجرایی شده که فاز اول آن آموزشی بوده و از 27اردیبهشت لغایت 17خرداد انجام شد، فاز دوم طرح نیز اجرایی بوده که از 18خرداد آغاز شده و تا 15تیرماه ادامه دارد.

وی اظهار داشت : به طور کل، فشار خون سه گروه مهم باید بررسی شود، بانوان باردار، بیماران کلیوی و افرادی که سن بالای 30سال دارند، این سه گروه در دشتستان مجموعا 118هزار نفر بوده که طبق اهداف مورد نظر، باید 59 هزار نفر از این افراد باید غربالگری شوند .

ماریا خویشدوست گفت : تاکنون فشارخون 65 هزار نفر توسط بهورزان و مراقبین سلامت در خانه های بهداشت ، مراکز و پایگاه های بهداشتی و همچنین پایگاه های ثابت و سیار اندازه گیری شده که بیش از 50 درصد جمعیت مورد انتظار می باشد و امید است که با همکاری رسانه ها در فاصله زمانی باقی مانده افراد بیشتری غربالگری شوند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان خاطرنشان کرد: در طرح اندازه گیری فشار خون سه سامانه خود اظهاری، سامانه سلامت (بیمارستان ها، درمانگاه ها، کلینیک های سیار و...) و سامانه سیب فعال بوده است.

خویش دوست ضمن بیان این که از 65 هزار نفر غربالگری شده ، 10هزار نفر مبتلا به فشار خون بوده، اضافه کرد: این اقدام غربال گری اولیه بوده و بعد از 15تیر باید با افراد تماس گرفته تا حضور یافته و دوباره فشار خون آنها گرفته شود، در صورت دارا بودن فشار خون بالا نیز در سامانه ثبت و و به پزشک ارجاع و روند درمان اجرا و پیگیری می شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار داشت: یکی از علت های شروع فشار خون مصرف نمک و غذای شور است، طبق بررسی های علمی آمار سه برابری مصرف نمک بین مردم در 5سال اخیر مشاهده شده است و فردی که فشار خون بالا داشته با رژیم غذایی و ورزش تنها توانایی کنترل آن را داشته اما برطرف نمی شود و فرد مذکور باید زیر نظر پزشک باشد.

وی استرس را دلیل دوم فشار خون بالا عنوان کرده و ادامه داد: حضور در جامعه ای که به دنبال چالش بوده و یا به علایق پاسخ مثبت داده نشده از علائم استرس است و کم تحرکی، استفاده زیاد از تلفنهای همراه ، لب تاب، موتور سواری، ماشین و... جامعه را به سمت کم تحرکی برده است و رسانه ها می توانند با ایجاد چالش مردم را حساس کرده و به عنوان یکی از بازوان آموزشی ارتقاء سلامت در سطح ملی عمل نمایند

DSC 0033

DSC 0035

DSC 0036

DSC 0038

DSC 0057

DSC 0068

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه