یکشنبه, 06 آذر 1401 - Sunday, 27 November 2022

سخن مردم"پنجم ماه می‌مصادف با 15 اردیبهشت، روز جهانی ماما نامگذاری شده است.

IMG 34441

به گزارش سخن مردم"به مناسبت ۱۵اردیبهشت روز ماما فرصتی دست داد تا به سراغ یکی از عزیزانی  برویم که شب وروز خودرا با گریه های نوزدان تازه متولد شده  سپری نموده که قطعا باید برااین دستان پاک بوسه زده که لایق بهترینها هستند.

درادامه گفتگوی  با خانم زیراهی انجام داده ایم.
لطفا خودتان رابرای خوانندگان نشریه مردم جنوب  معرفی کنید ؟                 
بانام  و یاد خدا و سلام و درود به شهیدان و رهبر انقلاب  
نجمه زیراهی هستم اهل برازجان  که خداوند سعادت را نصیب بنده کرده تا در شغل شریف و مقدس و پرمشقت مامایی مشغول به کار هستم .
چند سال است مشغول به این کار مقدس هستید؟
من دانشجوی ورودی سال ۸۰ دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هستم دوره کاردانی خودم را در دانشگاه یاد شده گذراندم سپس در آزمون کارشناسی ناپیوسته سال 83 شرکت کردم و مدرک کارشناسی خود را در سال ۸۵ از دانشگاه علوم پزشکی شیراز دریافت نمودم.
در کجاها خدمت نموده اید؟
 سال ۸۶ دوران طرح نیروی انسانی خودم را در مرکز بهداشتی امام رضا (ع)برازجان به مدت ۱۸ ماه گذراندم و بعد از آن یک سال و نیم در مرکز بهداشتی درمانی طلحه از توابع کلمه مشغول به کار شدم و در سال ۹۰ به صورت رسمی در بیمارستان مهر برازجان مشغول به کار هستم.    
از خاطرات شیرین وتلخ دوران خدمت خود بگوئید؟
شیرین ترین لحظات کاری من باید بگویم  تمام لحظاتی که نوزاد متولد شده و صدای گریه نوزاد را می‌شنوم به دنبال آن گریه شوق مادرها را می‌بینم شیرین ترین لحظات کاری من  هستند و تلخ ترین  لحظات مواقعی است که ما در ی نه ماه  انتظار کشیده ولی بنا به دلایلی جنین و نوزاد را از دست داده و نهایتادست خالی از بیمارستان بیرون می رود.
ازاینکه فرزندان زیادی تاکنون با دستان شما متولد شده اند چه حسی دارید ؟
از اینکه یک ماما شده ام خوشحالم شاید بگویم اگرهر  شغل دیگری غیر مامایی داشتم  تا این اندازه از کارم لذت نمی بردم ماما با بند بند انگشتان دستش نحوه  ضربان قلب حرکات جنین میزان فشارو درد زائو و القای آرامش در بیماران را ایجاد می کند و نهایتا نوید بخش خبر خوبی به یک خانواده است که نه ماه انتظار کشیده است ما ما اولین کسی است که دست به دست فرشته های اسمانی فرشته های زمینی را متولد می کند.
دریک کلام ماما چگونه انسانی است؟
در یک کلمه باید گفت ماما چیزی نیست به جز عشق
توصیه شما به کسانی که دوست دارند این رشته را ادامه دهند ؟
مامایی فعالیت‌های شامل آموزشی بهداشتی ارائه خدمات خدمات مامایی در سنین بارداری مشاوره و تنظیم خانواده مراقبت های دوران بارداری زایمان و پس  از زایمان و...‌‌‌‌....... است و در واقع حیطه فعالیت آن  گسترده است توصیه من به علاقه مندان رشته مامایی این است که اگر واقعا عاشق بچه ها نوزادان زنان و مادران و کمک کردن به این نسل هستند  مامایی می‌تواند شغل  عالی برای آنها باشد.
توصیه به مراقبت های که مادران دردوران بارداری نیاز دارند؟
مادران در دوران بارداری نیازمند مراقبت ها و یژه هستند، باید تحت نظر باشند تا از سلامت خود و جنین اطمینان حاصل کرده و بتوانند دوران بارداری را با کمترین مشکل سپری کرده و فرزندان سالم ‌تری به دنیا می‌آورند لذا لازم است که حتماً خانم های باردار در این دوران مراقبت های لازم را انجام دهند.
آیا مادران همکاری دارند با شما ماماهای عزیز؟
به حمدا... این آگاهی از طرف خانواده ها است و امروزه خانم های باردار به محض  اطلاع از بارداری وحتی گاهی  قبل از آن جهت مشاوره و ارائه خدمات مامایی مراجعه کرده و این مراقبتها را دریافت می‌کنند.
برخورد خانواده با این شغل شریف شما؟
خانواده من از همان ابتدای تحصیل در این رشته مشوق من بودند همکاری لازم را جهت فراهم آوردن بهترین امکانات و بستر مناسب برای پیشرفت من  داشته اند پس از تشکیل خانواده نیز همسر من با توجه به سختی هایی که شغل مامایی دارد همکاری لازم را داشته ودر نگهداری از فرزندان و رسیدگی به امور منزل به من کمک کرده تا بتوانم باارامش  بیشتری به کار خود ادامه دهم.
 دریک کلام مادر را تعریف کنید ؟
مادر یعنی ایثار و از خودگذ شتگی خدا را شاکرم
جمله ای درقدردانی از پدرومادر وهمسرتان؟
که پدرومادر و همسری مهربان و دلسوز به من داده و دست تک تک آنها را می‌بوسم.
آیا کار سختی است؟
در این که مامایی رشته سختی است باید بگویم قطعاً هست وبا توجه به شیفت های  کاری و محیط کاری استرس‌زا مامایی جزو مشاغل سخت است مامایی  حرفه ای است که  همواره با جان دو انسان سروکار دارد کوچکترین خطایی ممکن است به مادر و نوزاد و یک خانواده بزند و باید دقت لازم در این عرصه داشت.
خودتان  این کار رادوست داشتید؟
من از بچگی همیشه دوست داشتم در رشته درمان و خدمت به بیماران مشغول به کار شوم و انتخاب  های من برای کنکور فقط مشاغل درمان بوده و خدا توفیق داده که رشته مامایی را قبول شده و ادامه تحصیل بدهم و در حال حاضر نیز افتخار می‌کنم که یک ماما هستم.
افتخاراتی که بدست آورده اید؟
من در سال ۹۳ در سالروز میلاد حضرت زهرا به عنوان همکار زن نمونه و همچنین در سال ۹۵ به عنوان مامای  نمونه بیمارستان مهر انتخاب شده ام
تاریخچه کوتاهی از مامایی؟
مامایی تاریخچه به قدمت بشر دارد زمانی که هر کدام از ما به دنیا آمده ایم دستانی بوده تا ما را لمس کرده متولد شده ایم قدمت این رشته در ایران به ۸۰ سال قبل بر می گردد اولین آموزشگاه مامایی و مدرسه قابلگی در تهران تاسیس شد و پس از آن کم کم مدارس عالی مامایی و بعد از آن دانشکده های پرستاری و مامایی شروع به فعالیت کردند.
سخن پایانی
روز ماما را به همه دوستان اساتید همکاران وزحمت کشان  در این رشته به خصوصا همکاران عزیز خودم در بیمارستان مهر تبریک می‌گویم و امیدوارم سالهای سال تجربه این کار دوست داشتنی را به تجربه کار یشان اضافه کنند و از بودن در این فضای کاری لذت ببرند.
از مسئول زایشگاه بیمارستان مهر سرکار خانم سالمی عزیزنیز  کمال تشکروقدردانی دارم که واقعا با تمام تلاش‌ خود را جهت ارائه بهترین خدمات و داشتن زایشگاهی خوب و برتر را دارند، انشالله همیشه شاد و پرتوان باشند.  
نظرتان دررابطه با نشریه مردم جنوب؟
هفته‌نامه مردم جنوب یک نشریه  فرهنگی و هنری فعال است و توانسته درحوزه  مشکلات فرهنگی و اجتماعی اطلاع رسانی لازم را در سطح شهر داشته باشد، از شما تشکر و قدردانی می‌کنم که به مناسبت ۱۵ اردیبهشت روز جهانی ماما این افتخار نصیب بنده شد که گفتگویی با شما داشته باشم .

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه