شنبه, 08 آذر 1399 - Saturday, 28 November 2020

گفتگوی اختصاصی با یکی از تعزیه خوانان استان بوشهر:من عشق به امام حسین(ع) و تعزیه را مدیون پدر و مادرم هستم.

سخن مردم :تعزیه به معنای متعارف، نمایشی است که در آن واقعهٔ کربلا به دست افرادی که هر یک نقشی از شخصیت‌های اصلی را بر دوش دارند، نشان داده می‌شود.

به گزارش سخن مردم"درادامه گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری سخن مردم (مردم جنوب )را با یکی از تعزیه خوانان استان بوشهر((فضل الله بارانی زیارتی))بخوانید:

گفتگو :زینب خادمی

فضل الله بارانی زیارتی هستم، اهل روستای زیارت، متولد 1354شمسی، متاهل و دارای 4 فرزند، 2 تا دختر و2 تا هم پسر، در حال حاضر ساکن برازجان هستم.

WhatsApp Image 2020 08 28 at 08.48.44

اولین باری که تعزیه خواندم، دقیقا در خاطرم مانده، سال 1373 روز 13محرم بود و می خواستند تعزیه بنی اسد را بخوانند، من 19ساله بودم و به همراه پدرم که یکی از تعزیه خوانان بنام روستا بود به آنجا رفته بودیم، نسخه ها را که تقسیم کردند یک نسخه کوچک اضافه ماند، کارگردان تعزیه به من گفت میتوانی بخوانی و من بلافاصله گفتم بله، بعد از اجراهمه تعریف کردند ومن بعد از آن دیگه کم و بیش نسخه می خواندم، و همان سال هم نوحه خوانی داخل مسجد را آغاز کردم.

آشنایی من با تعزیه همان طور که عرض کردم پدرم تعزیه خوان بود و مادرم هم به تعزیه بسیار علاقه داشت بطوری که اکثر مواقع سخنش با تعزیه بود، من عشق به امام حسین(ع) و تعزیه را مدیون پدر و مادرم هستم.

چرا به تعزیه شبیه خوانی می گویند؟خوب تعزیه ی واقعه ای هست که قبلا اتفاق افتاده و تعزیه خوان باید خود را به شکل و شمایل افراد آن واقعه در بیاورد و حد المقدور از الفاظ و سخنان احتمالی پیش آمده بین طرفین استفاده نماید، به همین خاطر به تعزیه شبیه خوانی می گویند.

WhatsApp Image 2020 08 28 at 08.48

تعزیه خوان همیشه مورد احترام بوده و هست به شرط اینکه مواظب رفتار و کردارش باشد و کاری نکند که از چشم مردم بیفتد.

تعزیه حال حاضر با تعزیه قدیم باهم متفاوتند، امکانات الان را نمیشه با قدیم مقایسه کرد، امکانات بسیار خوب هست و می تواند به تعزیه خوان و تعزیه گردان کمک فراوانی بکند،ولی چیزی که نگران کننده هست و می تواند از تغییرات تعزیه قدیم نسبت به تعزیه الان باشد گرایش تعزیه به سمت تئاتر است که باید به آن توجه داشت.

به شدت دوست دارم بچه هایم هم وارد این کارشوند ، گرچه فعلا خیلی کوچکند ولی من از همین الان آموزش دادنشان را شروع کرده ام، امید که از رهروان آن حضرت باشند.

می توان گفت تعزیه هم یک نوع رسانه هست ،یکی از وظایف رسانه آگاهی دادن است، تعزیه هم آگاهی می دهد.

درقدیم شغل آموزش دادن تعزیه خوانها چگونه بوده است؟ معمولا بانیان و کارگردانهای تعزیه به مکتب ها سر کشی می کردند. و بچه هایی را که صدای خوبی داشتند با خود به هیئت برده و آموزش می دادند.

خاطره ها زیادند و اغلب غیر قابل بازگو، ولی   همین اندازه بدانید که هر کس قدم در این راه نهاد به وضوح دست اهل بیت (ع)و حضورشان را احساس خواهد کرد، دوسال پیش روز شهادت حربن یزید ریاحی فردی که دختر مریضی داشت سجاده نماز امام را به خانه برد و دخترش شفا گرفت، روز بعد با چشمانی پر از اشک برگشت و ماجرا را تعریف کرد، حال عجیبی داشت،،،

صداوسیما می تواند با پخش کردن مراسمات تعزیه، مصاحبه، عکس و تصویر، همه جوره می شود به تعزیه کمک کند.

در پایان من فقط از آقا ابا عبدالله الحسین (ع) یک انتظار دارم وآن هم اینکه ما را به غلامی خودش قبول بکند.

از خداوند. تبارک و تعالی هم می خواهم که مزد زحمات ما را توفیق شهادت در راه خودش قرار بدهد.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه