یکشنبه, 28 دی 1399 - Sunday, 17 January 2021

سخن مردم : فرمانده بسیج دانش آموزی باقرالعلوم (ع) شهرستان دشتستان در گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی سخن مردم  افزود: در خصوص حمایت از دانش آموزان بسیجی، حال نوبت مسئولین شهرستان دشتستان است.

IMG 9973

گفتگو: ابوالفضل قاسمی

به گزارش سخن مردم "از روزهای نخست شیوع ویروس منحوس کرونا بسیج دانش آموزی اقدام به تاسیس و فعالسازی گروه جهادی نمود و حدود ۱۶ شبانه روز اقدام به ضدعفونی معابر عمومی ، بانک ها ، فروشگاه ها، درمانگاها نمود و حدود ۱۵ شبانه روز اقدام به برپایی ایستگاه ضدعفونی خودروها ورودی های شهر برازجان در محورهای شیراز - برازجان و بوشهر -برازجان نمود.

درادامه گفتگوی مارا باحیدر بردبارنسب  فرمانده حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی باقرالعلوم (ع) شهرستان دشتستان تقدیم شما بزرگواران می شود.

1- بسیج دانش آموزی در برازجان از چه سالی راه اندازی شده است؟

باسلام و عرض قبولی طاعات و عبادات و آرزو و دعای فرج به استحضار می رسانم : با صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در پنجم آذر ماه سال 1358 مبنی بر تشكیل بسیج مستضعفین، پایگاه های مقاومت در مساجد، حسینیه ها، ادارات، كارخانه ها، مدارس و... به صورت خود جوش و مردمی شكل گرفت و با واگذاری مسئوولیت بسیج به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی، پایگاه های مقاومت بسیج دانش آموزی در مدارس شهر برازجان نیز همچون دیگر اقشار بسیج برای جذب، آموزش و اعزام دانش آموزان واجد شرایط به جبهه های جنگ حق علیه باطل فعال شدند كه در این میان نقش دانش آموزان ،معلمان و فرهنگیان شجاع بسیجی ستودنی است.

در دوران هشت ساله دفاع مقدس بیش از 550 هزار نفر از دانش آموزان به دفعات مكرر به جبهه ها اعزام شدند كه در این میان بیش از 36000 نفرشهید و مفقود الاثر و 2853 جانباز و 2433 آزاده تقدیم دفاع از انقلاب اسلامی و ارزش های اسلامی نموده اند. در شهرستان دشتستان نیز ۱۶۳ نفر از دانش آموزان مجاهد و انقلابیدر جبهه های حق علیه باطل حضور یافته و به درجه رفیع شهادت نائل گردیدند.

با انسجام واحد بسیج مستضعفین و شكل گیری ساختار و تشكیلات آن، دفتر بسیج دانش آموزی به عنوان رده ای مستقل در واحد بسیج مستضعفین ایجاد شد وبا شكل گیری معاونت اقشار در بسیج بعنوان بسیج دانش آموزی به ادامه فعالیت خود پرداخت .

در سال 1363 با تصویب تبصره 2 از ماده یك قانون نظام وظیفه كشوری كه به موجب آن وزرات آموزش و پرورش موظف گردید با هماهنگی و همكاری واحد بسیج مستضعفین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آموزش آمادگی دفاعی را برای دانش آموزان اجرا نماید، پایگاه های مقاومت بسیج دانش آموزی در مدارس از استحكام بیشتر برخوردار گشت.

با توسعه واحد بسیج مستضعفین از سطح یك معاونت در ستاد مركزی سپاه به یك نیروی مستقل با عنوان نیروی مقاومت بسیج سپاه، بسیج دانش آموزی نیز به عنوان یك مدیریت مستقل در مجموعه ستاد نیرو تشكیل و به كار خود ادامه داد.

در سال 1371 با تلاش مدیریت مستقل بسیج دانش آموزی، ستاد ایثارگران وزارت آموزش و پرورش و معاونت پرورشی آن وزرات توافق نامه ای تنظیم و به امضای فرمانده نیروی مقاومت بسیج و وزیر آموزش و پرورش رسید.

با امضای این توافق نامه و ابلاغ به رده های ذیربط دو دستگاه و تشكیل كمیته های هماهنگی در سطوح مركز، استان و شهرستان، تحركی وسیع در تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی به وجود آمد به گونه ای كه در پایان سال تحصیلی 74-73 بیش از 12 هزار دفتر بسیج دانش آموزی در مدارس راهنمایی و متوسطه كشور تشكیل شده و نزدیك به 5/1 میلیون نفر دانش آموز به عضویت بسیج دانش آموزی در آمدند.

در سال 1373 با ابلاغ سردار فرمانده محترم كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به منظور به كارگیری توان مجموعه معاونت های نیروی مقاومت بسیج در امر تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی، دفتر مشاورت، بسیج دانش آموزی تشكیل شد، تا با یاری فرماندهی نیرو، به تقویت اصولی بسیج دانش آموزی همت گمارده شود.

مجلس محترم شورای اسلامی به منظور بسط و گسترش فرهنگی بسیجی در میان دانش آموزان و تقویت بسیج دانش آموزی، در سال 1375 ماده واحده ای به تصویب رساند كه به موجب آن وزارت آموزش و پرورش موظف به حمایت و پشتیبانی و تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی گردید. با تصویب این قانون فعالیتها و برنامه های بسیج دانش آموزی از قوام و استحكام بیشتری برخوردارگشت، به گونه ای كه در پایان سال تحصیلی 78-77 تعداد واحدهای مقاومت

پویندگان و پیشگامان بسیج دانش آموزی به بیش از22 هزار واحد در مدارس راهنمایی و متوسطه رسید و بیش از 5/2 ملیون نفر از دختران و پسران دانش آموز به عضویت بسیج دانش آموزی در آمدند.

متعاقب مصوبه مجلس شورای اسلامی و با پیگیری های به عمل آمده سطح تشكیلاتی بسیج دانش آموزی نیز به منظور فراهم كردن امكان موفقیت بیشتر در تحقق اهداف و مأموریتهای محوله ارتقا یافت و در سال 77 به عنوان سازمان بسیج دانش آموزی ادامه مأموریت داد.

امروز سازمان بسیج دانش آموزی به حول قوه الهی با برخورداری از مدیران و كارشناسان مجرب در سطح مركز و 28 رده استانی و بیش از 600 حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی در قریب 26 هزار مدرسه راهنمائی و متوسطه كشور واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی را گسترش داده و تاكنون بیش از 3 میلیون نفر از دانش آموزان دختر و پسر میهن اسلامی به عضویت در این تشكل دانش آموزی و نهاد برگرفته از متن ملت قهرمان ایران در آمده اند.

2-هدف از تاسیس بسیج دانش آموزی چیست؟

هدف از تاسیس بسیج دانش آموزی؛ جذب ، آموزش ، سازماندهی دانش آموزان با هدف تربیت جوان مومن انقلابی پای کار که تاکید رهبر معظم انقلاب نیز است، می باشد.فعالیت ها و تلاش ها در بسیج دانش آموزی باید زمینه ساز تشکیل دولت اسلامی و در ادامه جامعه اسلامی و در نهایت تمدن اسلامی گردد. تعیین ساختار ، سازمان و شرح وظایف بسیج دانش آموزی در مدارس، ضابطه مند كردن ارتباطات گروهی و تشكیلاتی، ایجاد واحدهای امیدان ، پویندگان و پیشگامان به تناسب مقاطع تحصیلی راهنمایی و متوسطه، همچنین طراحی دسته های سازمان یافته برای فعالیت های فرهنگی، امدادی، علمی و سازندگی , تقویت روحیه جهادی و آموزش آمادگی دفاعی مدارس به همراه آموزش های نظامی بسیج از دیگر اهداف این سازمان است.

3-نقش بسیج دانش آموزی در جامعه امروزی چیست؟

با توجه به شرایط ویژه اجتماعی حال حاضر کشور، بسیج دانش آموزی می تواند با تقویت روحیه تشکیلاتی دانش آموزان و بالا بردن سطح سلامت معرفتی و اخلاقی آنان زمینه ساز یک‌جامعه پویا را فراهم کند. دانش آموزان با تقویت روحیه معنوی خود از اسیب های روزمره در مسئولیت ها و شغل هایی که آینده در آن مشغول می شوند، ایمن می شوند و با یادگیری نکات تشکیلاتی میتوانند در پیشبرد اهداف انقلاب موفق باشند. با توجه به اهمیت جایگاه خانواده در بسیج دانش آموزی در این جا از اعتماد همه خانواده های دانش آموزان شهرستان دشتستان به مجموعه بسیج دانش آموزی که واقعا همراه همیشگی ما هستند تقدیر و تشکر میکنم.

4-چه دانش آموزانی می توانند جذب بسیج دانش آموزی شوند؟

ما در هر سه مقطع تحصیلی، واحدهای بسیج دانش آموزی داریم واحدهای مقاومت مثل پایگاه های مقاومت بسیج مساجد هستند. دانش آموزان مقاطع دبستان که در تشکیلات به واحدهای امیدان معروف هستند ، دبیرستان متوسطه اول یا همان مدارس راهنمایی گذشته که به پویندگان و متوسطه دوم یا همان دبیرستان به واحدهای پیشگام معروف هستند. دانش آموزان دوره دوم دبستان یعنی پایه چهارم دبستان میتوانند با عضویت عادی فعالیت خود را در بسیج دانش آموزی آغاز نموده و دانش اموزان پایه دهم در واحدهای پیشگام (دبیرستان متوسطه دوم) بعد از گذراندن دوره آمادگی دفاعی و اجرای اردوی عملی میدان تیر می توانند با عضویت فعال در بسیج دانش آموزی به ایفای نقش بپردازند.

دانش آموزان بسیج فعال بعد از اتمام تحصیل و اخذ گواهی دیپلم به واحدهای دانشجویی یا پایگاه های مساجد محلات انتقال داده می شوند.

IMG 9969

5-بسیج دانش آموزی چه حمایت هایی می تواند از دانش آموزان انجام دهد؟

حوزه بسیج دانش آموزی با همکاری مدیریت آموزش و‌پرورش و معاونین آن اداره بعنوان کمیته پشتیبانی بسیج دانش آموزی مدارس شهرستان در موارد مختلفی زمینه رشد و شکوفایی دانش آموزان را در زمینه های علمی ، تحصیلی ، فرهنگی ، ورزشی و تربیتی فراهم می کنند.

بسیج دانش آموزی بجز خدمات از قبیل امتیازات کسر از خدمت سربازی و معرفی دانش آموزان نخبه به مراکز مختلف جهت اشتغال وامتیازات از این قبیل نسبت به برگزاری کلاس مختلفی از قبیل کلاس های فنی و حرفه ای ، فن بیان ، آموزش های تخصصی فضای مجازی ، کلیپ سازی ، طراحی وبرگزار اردوهای جهادی با هدف رشد و پیشرفت دانش آموزان در عرصه های مختلف اجتماعی اقدام می نماید.

6-یکی از برنامه هایی که اعضای بسیج دانش آموزی حضور بسیار پر رنگی داشتند بحث بیماری کرونا بود چه اقداماتی دراین مدت انجام شد،نقش بسیج دانش آموزی در ماههای اخیر در وضعیت کرونایی چگونه بوده است؟

از روزهای نخست شیوع ویروس منحوس کرونا بسیج دانش آموزی اقدام به تاسیس و فعالسازی گروه جهادی نمود و حدود ۱۶ شبانه روز اقدام به ضدعفونی معابر عمومی ، بانک ها ، فروشگاه ها، درمانگاها نمود و حدود ۱۵ شبانه روز اقدام به برپایی ایستگاه ضدعفونی خودروها ورودی های شهر برازجان در محورهای شیراز - برازجان و بوشهر -برازجان نمود.

گروه جهادی همزمان با این فعالیت ها اقدام به جمع آوری کمک های مردمی برای گروهای جهادی نیز نمود.

بسیج دانش آموزی با همکاری مسجد الغدیر برازجان اقدام به راه اندازی کارگاه تولید ماسک و کارگاه ضدعفونی ماسک نمود که در این کارگاها حدکد ۱۲ هزار ماسک‌تولید و بین مراکزی که در خط مقدم ویروس کرونا از جمله درمانگاه ها ، تورهای ایست بازرسی توزیع نمود.

همچنین بسیج دانش آموزی با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و دستور مقام معظم رهبری در راستای برگزاری رزمایش کمک مومنانه اقدام به تاسیس ایستگاه ثابت جمع آوری کمک به آسیب دیدگان متاثر از ویروس کرونا در خیابان فردوسی شهر برازجان و در دو مرحله اقدام به توزیع بسته های معیشتی در بین خانواده های دانش آموزان نیازمند نمود.و این اقدام تاکنون نیز ادامه دارد.

7-هدف شما از برگزاری رزمایش همدلی چه بود ودراین برنامه به چه خانوادهای کمک شد ؟

با توجه گستردگی قشر دانش آموزان بسیج دانش آموزی با کمک فرماندهان واحد و مدیران مدارس افراد نیازمند را شناسایی و بسته های معیشتی را بین این افراد توزیع نمود. ان شاء الله که هیچ دانش آموزی به دلیل فقر از ادامه تحصیل باز نماند.

گروه جهادی ایستگاه کمک های مردمی نیز برگزار کرد استقبال مردم 8-دراین زمینه چگونه ارزیابی می کنید ؟

بعضی از صحنه ها را نمی شود با زبان قاصر خود بیان کرد واقعا مردم در زمینه کمک به هم نوعانشان سنگ تمام گذاشتند و در اینجا از تمامی مردمی که به صورت گمنام به مجموعه بسیج دانش اموزی اعتماد و کمک نمودند تشکر می کنم.

9- دربحث ضدعفونی معابر ومجتمع ها و مساجد گروه‌های بسیج دانش آموزی به طور فعال پای کار بودند دراین خصوص با آمدن برای ضدعفونی خانوادها مشکلی نداشتند؟

بسیاری از خانواده ها با توجه به اهمیت و جدیت موضوع نگرانی هایی داشتند ولی واقعا بعضی از خانوادها جهاد کردند و فرزندان خود را به جبهه جهت مبارزه با این ویروس فرستاند.

بسیاری از دانش آموزان‌نیز با علاقه خود به کار جهادی و با رعایت اصول و نکات بهداشتی خانواده های خود را برای فعالیت در گروه جهادی راضی و به جمع گروه جهادی پیوستند.

بعضی از دانش آموزان در پاسخ به همین سوال میگفتند سلامتی مردم مهمتر از سلامتی خودمان است که فقط خدا و ائمه اطهار (علیه السلام) عجر این مجاهدت ها را در روزهای سخت به آنها بدهند. من هم برای همه بچه های گروه جهادی طلب عاقبت بخیری از خداوند متعال را خواستارم.

10-نقش رسانه ها در بسیج دانش آموزی چیست ؟

هر تشکیلاتی برای پیش برد برنامه های خود نیاز به یک‌سیستم روابط عمومی قوی و فعال دارد.

ماهم در بسیج دانش آموزی با فعال کردن تیم های رسانه ای و فضای مجازی متشکل از دانش آموزان سعی در پوشش فعالیت های جهادی دانش آموزان را فراهم نمودیم، و با ارتباط با رسانه های مختلف فعالیت های دانش آموزان را جهت اطلاع مردم منعکس نمودیم.

در اینجا از همه رسانه ها و مدیران کانال ها و فعالان اجتماعی که اخبار فعالیت های گروه جهادی بسیج دانش آموزی را پوشش دادند تشکر می کنم.

11-سخن پایانی؟

حرف پایانی باید عرض کنم بسیج دانش آموزی بزرگترین قشر از لحاظ جامعه آماری قلمداد می شود و انتظار ما از مسئولین توجه بیشتر به این نهاد انقلابی است. در حال حاضر با تلاش اعضای بسیج دانش آموزی ، هییت دانش آموزی حضرت علی اکبر(ع) ، گروه جهادی بسیج دانش آموزی و مردم شریف دشتستان یک مکان برای برگزاری جلسات ، مراسمات ، کلاس ای این سه گروه ساخته شده است که اکثر هزینه ها را خود بچه ها و دانش آموزان تهیه نموده اند .

حال برای اجرای برنامه های خود نیاز به یک سری تجهیزات از قبیل کولر ، سیستم صوتی ، صندلی و غیره دارند که باید عرض کنم حالا دیگر نوبت مسئولین شهرستان است که دست جوانان و دانش آموزان را بگیرند و با تهیه اقلام فوق زمینه رشد و شکوفایی فرزندان خود را در مجموعه بسیج دانش آموزی فراهم نمایند.

با توکل به خدا طی هفته آینده به صورت جداگانه خدمت مسئولین شهرستان جهت ارائه گزارش فعالیت های بسیج دانش آموزی رسیده و نیازمندیهای دانش آموزان را به آنان اعلام و گزارش کمک ها و پشتیبانی مسئولین را از طریق روابط عمومی هیئت دانش آموزی حضرت علی اکبر (ع) به اطلاع شما خواهیم رساند.

درضمن ازمدیرمسئول هفته نامه مردم جنوب وپایگاه خبری سخن مردم تشکر می کنم که اخبارومراسمات شهرستان را پوشش می دهند.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه