سه شنبه, 29 مهر 1399 - Tuesday, 20 October 2020

سخن مردم"یک قلاده پلنگ که دیشب وارد محل نگهداری دامها در روستای شکرک دشتستان گردید.

photo 2018 10 12 07 11 11

به گزارش سخن مردم" اهالی روستا شکرک با اطلاع رسانی به موقع به ماموران یگان حفاظت محیط زیست دشتستان با فراهم سازی شرایط و از بین بردن ترس و وحشت برای  این پلنگ ایرانی باعث شدند به  دامان طبیعت برگردد.

 فرهاد قلی نژاد سرپرست این  اداره کل با اعلام این خبر افزود این عملیات زنده گیری پلنگ و سپس رهاسازی در زیستگاهی دیگر ازجمله معدود عملیاتهای مشابه در کشور می باشد که خوشبختانه با موفقیت کامل نیز همراه شد.   

اهالی روستای شکرک  چند روز قبل به پورسالم رییس اداره محیط زیست دشتستان اطلاع دادند که یک قلاده پلنگ در شب های یکی دو هفته پیشتر به آغل دام ها رفته و به دام ها حمله می کند. پس از اطلاع از موضوع، یگان حفاظت این اداره  به محل رفتند و چند شبانه روز وضعیت منطقه را تحت پایش و کنترل داشتند.پس از اطمینان از حضور پلنگ در منطقه که از جنس نر و جوان می باشد، قفس زنده گیری در محل مستقر شد و سازو کارهای لازم جهت جلب توجه پلنگ برای ورود به قفس اندیشیده شد. سرانجام  در سومین شب (سه شنبه شب مورخ 17 مهرماه 97 ) ، این پلنگ ایرانی با تلاش پرسنل تلاشگر و ساعی اداره محیط زیست دشتستان و همکاری مردم محلی زنده گیری گردید.

d8b9daa9d8b311

پس از زنده گیری، پلنگ از منطقه ارم و روستای شکرک، به منطقه شکار ممنوع در بخش بوشکان انتقال داده شد و با حضور کارشناسان اداره کل محیط زیست و شهرستان دشتستان و همچنین  بخشدار محترم  بوشکان و برخی دیگر از مسوولین محلی، صبح روز بعد در طبیعت رها شد.علت انتخاب این منطقه برای رهاسازی پلنگ ایرانی، وجود طعمه های باکیفیت و شکار طبیعی برای این گونه نادر و حفاظت شده ایرانی بوده است.

 قلی نژاد اشاره نمودند کوههای دشتستان از جمله در مناطق بوشکان، تنگ ارم و گیسکان، کوههای تنگستان بخصوص در منطقه خاییز، کوه مند و کوه سیاه در شهرستان دشتی، ارتفاعات دیر، کنگان و جم از مناطقی هستند که یا بصورت مستند( دوربین تله ای و یا مشاهده پرسنل محیط زیست) و یا غیر مستند (گزارش افراد بومی و دامداران) این گونه مهم در آنجا زیست می کند.

photo 2018 10 12 10 33 37

ایشان باتشکر از اهالی روستای شکرک که از قشقایی های عزیز کشورمان هستند برای اطلاع رسانی از حملات پلنگ به محیط زیست و آسیب نرساندن به این پلنگ ایرانی واز جمله آقایان مسلم جهاندیده و مهدی پوررستمی قدردانی نمود .

ایشان در پایان ضمن اشاره به برنامه های آموزشی و ترویجی پیشین طرح حفاظت از گونه نادر پلنگ ایرانی در استان و بویژه شهرستان دشتستان و برنامه ریزی این اداره کل جهت تداوم این برنامه ها که درافزایش تعداد و ضریب امنیتی آنها مؤثر بوده است، از سایر دامداران و اهالی این منطقه  و روستاییان و عشایر در مجاورت مناطق کوهستانی و زیستگاههای پلنگ ایرانی نیز درخواست کرد در صورت مشاهده چنین رخدادهایی و حمله پلنگ به دام هایشان، از آسیب رساندن به آن اجتناب کرده و موضوع را به محیط زیست اطلاع دهندو این اداره کل نیز تمام تلاش خود را در پیگیری جبران خسارت وارده به این عزیزان بکار خواهد گرفت.

in1

شایان ذکر است که پلنگ ایرانی یکی از گونه های مهم  حیات وحش ایران است که به دلیل تخریب زیستگاه و کاهش طعمه و غذا نیازمند حفاظت است.

  روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه