دوشنبه, 29 دی 1399 - Monday, 18 January 2021

سخن مردم"درواقع آنژیوگرافی روشی است که برای تشخیص بیماری های انسدادی عروق، به خصوص عروق خون رسان قلب استفاده می ‌شود.

IMAGE

به گزارش سخن مردم"در این روش تشخیصی، با تزریق ماده حاجب با استفاده از لوله‌های نازک مخصوص و به کارگیری اشعه ایکس، مشاهده جریان خون و گرفتگی رگ‌های قلب و اندام ها امکان‌پذیر می‌شود.
شب قبل از آنژیوگرافی باید از ساعت ۱۲ شب چیزی خورده نشود، همچنین تخلیه مثانه قبل از رفتن به آنژیوگرافی لازم است.
 ممکن است بیمار حین عمل، احساس گرما یا تهوع داشته باشد که این به علت تزریق ماده حاجب است و اگر بیمار در ناحیه سینه درد دارد باید حتما گزارش شود.
* روش انجام آنژیوگرافی
در آنژیوگرافی بیمار روی تخت راحت و آرام دراز کشیده و یک ماده بی‌حس کننده موضعی در کشاله ران وی تزریق می‌شود، در این حالت هیچ دردی احساس نشده و پزشک کار خود را انجام می‌دهد.
پزشک یک لوله‌ سیمی بسیار نازک را از کشاله ران وارد شریان‌های بدن بیمار می‌کند تا زمانیکه این لوله سیمی نازک به رگ‌های قلب برسد، سپس ماده حاجب جهت واضح‌تر شدن عکس‌ها به داخل لوله تزریق می‌شود.
بعد از آن از مسیر سیم عکس گرفته می‌شود تا مشخص شود که رنگ چگونه در طول رگ منتشر می‌شود و به این ترتیب اگر در عروق قلب و یا اندام ها گرفتگی وجود داشته باشد، می‌توان آن را تشخیص داد، پس از آن لوله به آرامی از محل خارج شده و با اعمال فشار، محل ورود آن بسته می‌شود. معمولا در ابتدا این فشار با انگشتان دست اعمال میشود و در مواردی که از راه دست آنژیو انجام شده نیاز به گذاشتن کیسه شن بعد از فشار دست نیست و با یک تورنیکه (بانداژ فشاری ) این کار انجام میشود.
جنس ماده حاجب تزریق شده جهت عکسبرداری معمولا از جنس ید است و برای بدن ضرری ندارد، مگر اینکه فرد بیماری کلیوی یا سابقه حساسیت داشته باشد که در کلیه نارسا سبب تشدید نارسایی و یا نیاز موقت به دیالیز میشود و در افراد دیالیزی میبایست قبل و بعد از آنژیو بیمار دیالیز شود.و در افراد سالم بعد از آنژیوگرافی ماده حاجب بدون هیچ مشکلی از طریق کلیه‌ها توسط ادرار دفع می شود.
بعد از آنژیوگرافی محل عمل در ناحیه کشاله ران توسط گاز استریل پانسمان شده و کیسه شن (به مدت دو الی چهار ساعت، بسته به شرایط انجام آنژیوگرافی) بالای محل عمل قرار می‌گیرد تا خونریزی کاملا قطع شود و پس از اتمام عمل نیز بیمار باید به مدت شش تا هشت ساعت کاملا استراحت کند ولی بعد از ۴ الی ۶ ساعت میتواند پاها را روی تخت تکان دهد.
بعد از آنژیوگرافی هر زمان که بیمار وارد بخش شود به مدت یک ساعت باید از خوردن خودداری کند، اما بعد از یک ساعت اگر بیمار به راحتی بتواند آب دهان خود را قورت دهد و می‌تواند از مواد آبکی استفاده کرده و اگر مشکلی وجود نداشته باشد خوردن مواد دیگر را آغاز کند.
بعد از آنژیوگرافی از بلندکردن اجسام سنگین در چند روز اول پس از انجام عمل، افزایش مصرف آب و مایعات در طی دو روز پس از انجام آنژیوگرافی و عدم استفاده از وان حمام یا نشستن در لگن در طی دو روز پس از انجام آن توصیه میشود اما دوش گرفتن پس از ۲۴ ساعت اشکالی ندارد. در صورت مشاهده علائمی همچون احساس گرمی در محل آنژیوگرافی که می‌تواند دلیل خونریزی باشد، احساس سردی و گزگز در پای مربوطه، احساس سردی و بی‌حالی و اگر در هنگام خوردن، حالت تهوع به بیمار دست دهد، باید حتما پرستار بخش در جریان قرار گیرد.
آنژیوگرافی از راه دست علی رغم خطر خونریزی کمتر بعلت کوچک بودن عروق دست و نیاز به دستکاری آنها ممکن است تا یک الی دو هفته با درد در محل ساعد حین کار کردن همراه باشد.
در صورتی که به صورت سهوی کتتر یا لوله محل کشاله ران را نکشیده باشند و بیمار مرخص شده باشد به هیچ عنوان فرد اقدام به خروج آن نکند و به مرکز مربوطه مراجعه کند و خروج آن توسط فرد سبب خونریزی شدید و مرگ میشود.
آنژیوگرافی زمانی که اتمام می یابد، شما حدود ۱ ساعت در بخش ویژه ای در کت لب تحت مراقبت خواهید بود و پس از حدود ۳۰ دقیقه به بخش منتقل می شوید.
چند ساعت در بخش باید به پشت دراز کشیده و در مراقبتهای بعد از آنژیوگرافی برای کاهش خطر خونریزی به موارد زیر ترجه کنید:
۱- سر و گردن خود را بالا نیاورید یا دست خود را زیر سرتان قرار ندهید.
۲- پا یا دستی را که آنژیو از طریق آن انجام شده را خم نکنید.
۳- پاهای خود را روی هم نیاندازید.
۴- در صورت عطسه، سرفه و خنده شدید در ساعات اول جهت جلوگیری از خونریزی روی پانسمان را فشار دهید.
۲ الی ۴ ساعت پس از ورود به بخش برای شما غذای سبک و مایعات آورده می شود. توصیه می شود جهت سریعتر پاک شدن ماده حاجب از خون، مایعات به میزان کافی استفاده کنید.
روز پس از آنژیوگرافی شما از بیمارستان ترخیص خواهید شد اما لازم است نکات زیر را به خاطر بسپارید:
۱- قبل از ترخیص از بیمارستان، محل آنژیوگرافی برداشته می شود و نیاز به پانسمان مجدد نیست. اما لازم است این محل را تمیز و خشک نگه دارید ( از مالیدن کرم و مواد گیاهی و غیره روی آن خودداری کنید).
۲- در مراقبت بعد از آنژیوگرافی شما می توانید از روز سوم فعالیت های جنسی نرمال خود را از سر بگیرید.
۳- توصیه می شود روز ترخیص از رانندگی طولانی مدت پرهیز نمایید و چنانچه اجبار به رانندگی مسافت طولانی دارید هر ۲ ساعت یکبار ماشین را پاک کرده کمی قدم زده و پای خود را کشیده و به آن استراحت دهید.
۴- در صورتی که سفر هوایی دارید با پزشک خود مشورت کنید.
۵- حتما ۱ تا ۲ روز بعد از ترخیص به مطب پزشک معالج مراجعه کنید.
۶- از انجام ورزش های سنگین و کشیدن و هل دادن اجسام ( بخصوص اگر از رگ دست آنژیوگرافی شده اید) تا یک هفته خودداری کنید.
۷- از دویدن، کوهنوردی و یا راه رفتن سربالایی یا سرازیری تا یک هفته خودداری کنید.
علائم خطرناک پس از آنژیوگرافی چیست؟
در صورتی که هر یک از علائم زیر را داشتید سریعا ه اورژانس (۱۱۵) تماس گرفته و یا به نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کنید:
خونریزی ناگهانی از محل آنژیوگرافی
تورم ناگهانی در محل
تغییر در بینایی و یا گفتار
درد سینه
توجه: در صورتی که دچار خونریزی یا تورم ناگهانی محل آنژِیوگرافی شدید، تا انتقال به بیمارستان روی زخم را فشار دهید.
در صورت بروز هر یک از علائم زیر در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید:
-درد متوسط تا شدید در محل آنژیوگرافی
-احساس ضعف، گرفتگی یا بی حسی در عضوی که آنژیوگرافی شده ( آنژیوگرافی از راه دست یا پا).
-درد عضوی که آنژیوگرافی شده
-قرمزی، گرمی و ترشح در محل آنژیوگرافی
-تب بالای ۳۸ درجه
-ضایعات پوستی
عوارض آنژیو قلب چیست؟
آنژیو عروق تغذیه کننده قلب در شرایط فعلی یا از طریق شریان فمورال ( کشاله ران) و یا شریان رادیال ( مچ دست) انجام می شود. هر کدام از این دو روش مزایا و معایب خاص خود را دارد که در مقاله آنژیوگرافی رادیال به ذکر آن پرداخته ایم.
از جمله عوارض بعد از آنژیو از طریق ران این است که چون برای حدود ۶ ساعت چند کیسه شن روی محل سوزن زدن بر روی کشاله ران قرار داده می شود، ممکن است در اثر جابجایی کیسه شن ها، این منطقه دچار خونریزی شود. گاهی آثار خون ریزی و کبودی بعد از آنژیوگرافی تا بالای زانو گسترش می یابد و تا یک ماه نیز ممکن است وجود داشته باشد. به بیماران توصیه می کنم بطور متوالی از دستمال گرم شده برای کمپرس منطقه دچار خون ریزی استفاده کنند تا طول دوره درمان کوتاه تر شود.
از عوارض بعد از آنژیوگرافی این است که بسیاری از بیماران دچار درد کمر پس از قرار دادن کیسه شن و عدم تحرک به مدت ۶ ساعت، از دردهای کمر شکایت می کنند؛ به هر حال طبیعی است که برای بند آوردن خون راهی جز این کار وجود ندارد.
در طولانی مدت ممکن است عوارض دیگری نیز در روش کشاله ران (فمورال) به وجود آید از جمله ایجاد فیستول شریان های وریدی. این بیماران از ایجاد یک ناحیه متورم که هنگام لمس، دچار لرزش عبور خون است، شاکی می باشند. اگر بیمار دچار این عارضه بشود، باید با مشورت پزشک جهت بستن فیستول اقدام نماید.
خون ریزی های داخل شکمی نیز می تواند از عوارض آنژیوگرافی باشد!
گاهی بعلت صدمه به دیواره خلفی شریانی که از طریق آنژیوگرافی انجام می شود، خون وارد فضای شکم می شود. این نوع عارضه بیماران اغلب از طریق سونوگرافی و مشاهده مایع داخل شکمی تشخیص داده می شوند. اغلب این بیماران با روش های نگهدارنده مانند تزریق خون و داروهای انعقادی درمان می شوند.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه