شنبه, 16 اسفند 1399 - Saturday, 06 March 2021

سخن مردم" مصاحبه با عباس خوش نیت سخنران شب شهادت حضرت فاطمه الزهرا (ع) هیئت دانش آموزی حضرت علی اکبر (ع) برازجان

sokhanemardom 2345

به گزارش سخن مردم" در خدمت عباس خوش نیت هستیم ، سخنران دانش آموز مراسم هیئت تشکیلاتی دانش آموزی حضرت علی اکبر(ع) برازجان ، در ادامه گفتگوی ما را در خصوص راه های شناختن بیشتر اسلام ، قرآن و انقلاب با ایشان بخوانید.

چرا موضوع شما برای سخنرانی بررسی آثار و شخصیت شهید مطهری بود؟

در ابتدا عرض سلام ادب و احترام در خدمت حضرتعالی و مخاطبان شما . این شهید بزرگوار برای انقلاب زحمت های بسیاری کشیدند و باید درباره این شهید و جایگاه آن کتاب ها نوشت. من هم به منظور شناساندن این شخصیت بزرگ موضوع بررسی آثار شهید مطهری را انتخاب کردم تا بچه های هیئت با نگاه و شناخت عمیق تری به کار فرهنگی بپردازند.

شهید مطهری چگونه شخصیتی دارد؟

این شهید عزیز با تقوا، خوشرو، راستگو و انقلابی بودند البته این شهید عزیز صفات بسیاری دارند زیرا نمونه ای از یک انسان کامل و انقلابی هستند. ولی چیزی که شهید مطهری را به این جایگاه رسانده حوزه تفکر ایشان است ، آثار شهید مطهری در زمان خودش و حال حاضر در تقابل و مبارزه با فلاسفه گذشته ، حال و آینده است. لذا به نظر من بجای پرداختن به اسم و شخصیت این شهید بیشتر لازم است به آثار و تفکر این شهید بپردازیم.

لزوم شناخت آثار و شخصیت شهید مطهری چیست؟

خب باید در باره ی این موضوع بگم برای شناختن بیشتر اسلام و قرآن خصوصا انقلاب لازم است آثار وی را مطالعه کرد و این شهید را شناخت و همچنین میتوان از سبک ها و روش های ایشان برای جامعه اسلامی الگو برداری کرد ایشان الگوی بسیار خوبی حتی برای زندگی شخصی ما هستند.

اگر ما میخواهیم مقابل شبهات عمیق که حاصل اتاق های فکر دشمنان اسلام است، بایستیم یکی از راها استفاده از دریای علوم سیاسی ، بینشی و فلسفی این شهید بزرگوار است

sokhanemardom 2347

لطفا چند سخن مهم شهید مطهری را اگر ممکن هست مطرح کنید؟

برای پاسخ به این سئوال فکنم بهتر این شهید بزرگوار جمله ای زیبا در باره ی حدیثی از پیامبر (ص) می فرمایند: رسول خدا (ص) با آنکه پيغمبربود و مردم توقع نداشتند رأي و نظر آنها را بخواهد براي اين که به مردم شخصيت دهد ، همواره با آنان مشورت مي کرد .

این نگاه شهید یعنی نگاه دموکراسی حقیقی و نظام مردم سالاری دینی . این نگاه شهید یکی از راهبردهای اساسی انقلاب اسلامی است.

چندتا توصیه در رابطه با آثار شهید مطهری بخواهید بگوئید به چه چیزهایی اشاره می کنید؟

شهید مطهری آثار زیاد و مفیدی دارد

یکی از این آثار کتاب جهاد است

این كتاب حاصل چهار جلسه سخنرانی استاد شهید كه در سال 1350 در مسجد الجواد ایراد شده است كه به شرح ذیل می‌باشد. 1-جنگ با اهل كتاب: جنگ با اهل كتاب مطلق است یا مقید؟ آیا با همه اهل كتاب می‌توان جنگید؟‌ تفاوت میان شرك و غیر شرك، جنگ یا تجاوز؟ اسلام و صلح؟،

2-دفاع یا تجاوز: انتقاد مسیحیت بر اسلام آیات مطلق درباره جهاد ،جنگ‌های صدر اسلام، لا اکراه فی الدین،‌ صلح و سازش و.....

کتاب بعدی احیای تفکر اسلامی است

که این كتاب مشتمل بر پنج سخنرانی استاد شهید در سال 1349 می‌باشد كه به شرح ذیل می‌باشد: 1-اقبال و احیای فكر دینی (این سخنرانی به مناسبت یادبود مصلح اسلامی، اقبال لاهوری برگزار شد) 2-تفكر دیروز و امروز مسلمین درباره میزان تأثیر عمل در سعادت انسان 3-تفكر زنده و تفكر مرده 4-تفكر اسلامی درباره زهد و ترك دنیا 5-فلسفه زهد در تفكر اسلامی.

و کتاب های بسیار زیاد دیگر که همه انها مفید هستند و می توان از آنها اموخت.

سخن پایانی؟

باید یک تشکر ویژه کنم از مدیران ، هدایتگران و خادمان هیئت دانش آموزی حضرت علی اکبر(ع) برازجان و بسیج دانش آموزی شهرستان که الحق کار تشکیلاتی را به صورت عمیق و ریشه ای دارند دنبال میکنند تشکر میکنم. هیئت این فرصت را به من داد که بتوانم استعداد خودم را نمایان کنم. کلاس های فن بیان هیئت و بررسی و ارزیابی سخنرانی های من در هیئت باعث پیشرفت من و همسالان من شده و می شود.

از هم نوعان خودم درخواست دارم که به هیئت دانش آموزی بپیوندند و از این سبک جدید که واقعا سبکی در جهت پرورش جوان مومن انقلابی پای کار است حمایت کنند. از این هیئت میتوان برطرف کردن مشکلات مردم را رقم زد.

با تشکر از بابت فرصتی که در اختیار ما گذاشتید.

IMG 7106

مصاحبه : علی عسکری

تهیه و تنظیم : ابوالفضل قاسمی

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه