دوشنبه, 01 مرداد 1397 - Monday, 23 July 2018

سخن مردم" کرمعلی قندآلی در نشست با استاندار بوشهر با اشاره به آمار جمعیتی عشایر کشور که 1.8 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند اظهار داشت: براساس گزارش مرکز آمار ایران، یک میلیون و 230 هزار نفر عشایر در قالب 213 هزار خانوار در نقاط مختلف کشور زندگی می کنند.

قندآلی گفت: اگر بناست جمعیتی را به عنوان الگو، شجاعت، نجابت، شرافت و کم توقعی و کم هزینه بودن در کشور معرفی کنیم بدون شک باید از عشایر نام ببریم.

وی با اشاره به 15 هزار مناطق استقرار فصل عشایر در کشور افزود: تولید سالانه 190 هزار تن گوشت، وجود 28 درصد دام سبک کشور، تولید 35 درصد صنایع دستی و فعالیت های گردشگری، گیاهان دارویی و ... بخشی از خدمات عشایر به کشور است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور تصریح کرد: با وجود فعالیت‌های تاثیرگذار عشایر در کشور، اما برای تعادل زیست محیطی، نوع فعالیت و معیشت ایشان باید تدابیری اندیشیده شود ضمن اینکه زندگی عشایری هم نباید فراموش شود.

قندآلی با اشاره به وضعیت عشایر در استان بوشهر بیان کرد: استان بوشهر از جمله استان‌هایی است که 7 الی 8 ماه از سال را عشایر در قشلاق بوده و در این استان زندگی می کنند وهم افزایی خوبی بین مردم و عشایر در استان بوشهر وجود دارد.

وی با بیان اینکه دولت خدمات ارزشمندی را برای عشایر انجام داده و در دستور کار دارد، اظهار داشت: شورای عالی عشایر بعد از 10 سال مجددا احیا و بسیاری از مشکلات عشایر در این شورا بررسی و مرتفع شد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به پرداخت 400 میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد برای عشایر در سال گذشته گفت: از این میزان یک میلیارد تومان اعتبار سهم عشایر استان بوشهر بوده است.

وی با اشاره به آیین نامه ساماندهی امور عشایر کشور بیان کرد: یکی از نقاط قوت سازمان امور عشایر همین آیین نامه است که 17 ماده دارد و هر ماده به وضوح وظایف دستگاه‌های اجرایی را مشخص کرده و اجرای این آیین نامه بسیاری از مشکلات عشایر را حل می کند.

رئیس سازمان امور عشایر کشور تاکید کرد: یکی از دغدغه های مهم در سازمان امور عشایر آموزش رسمی و مهارتی و پژوهش است که با جدیت این موضوع را دنبال می کنیم.

مدیر امور عشایر استان بوشهر هم گفت: در سال جاری در مرحله اول یک میلیارد و 560میلیون تومان تسهیلات به 77 نفر از عشایر استان پرداخت شده است.

فرهمند آقایی اظهار داشت: 5200 خانوار عشایر در استان بوشهر زندگی می کنند و 790 هزار هکتار اراضی کشاورزی این استان هم متعلق به عشایر است.

وی با بیان اینکه 5 طایفه مهم عشایر در 8 شهرستان استان بوشهر در طول 7 ماه سال زندگی می کنند، اضافه کرد: جمعیت کل عشایر استان بوشهر 31 هزار نفر است که سالانه 6500 تن گوشت قرمز تولیدی استان بوشهر توسط عشایر تامین می شود.

مدیر امور عشایر استان بوشهر افزود: آبرسانی سیار، مرمت راه‌ها، توزع سیلندر گاز، خرید مولد انرژی خورشیدی و.. از جمله نیازمندی‌های عشایر در استان بوشهر است.

آقایی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در زمینه بیمه اجتماعی و بیمه دام عشایر و آموزش عشایر گفت: در این بخش‌های فعالیت های خوبی در دست انجام است که در سال جاری و سال آینده با جدیت دنبال خواهد شد.

وی با بیان اینکه از محل اعتبارات بسیج سازندگی در سال گذشته 307 میلیون تومان برای عشایر استان هزینه شد، خاطرنشان کرد: در سال گذشته 2 میلیارد و 20 میلیون تومان تسهیلات با سود 4 درصد به عشایر استان پرداخت شد و در سال جاری هم در مرحله اول یک میلیارد و 560میلیون تومان تسهیلات به 77 نفر پرداخت شده است.

مدیر امور عشایر استان بوشهر ادامه داد: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 100 نفر از عشایر استان بوشهر برای دریافت تسهیلات معرفی شده است که تاکنون 500 میلیون تومان از کل اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون تومانی این تسهیلات به استان ابلاغ شده است.

آقایی با بیان اینکه اعتبارات عشایر استان در مقایسه با سال 94، 3.4 برابر شده است، گفت: از محل اعتبارات ملی هم در سال جاری 900 میلیون تومان تخصیص یافته که 886 میلیون تومان از این اعتبار در اختیار استان قرار گرفته است.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه

محل تبلیغات شما