دوشنبه, 05 آبان 1399 - Monday, 26 October 2020

سخن مردم : قنبر فایضی یکی از هنرمندان و بازیگر پیشکسوت هنرهای نمایشی شبیه خوانی (تعزیه) و معین البکا (سرپرست) گروه خورشید عاشورا شهر برازجان بشمار می رود.

sokhanemardom 416

علیرضا رهسپار/به گزارش سخن مردم : شما رادعوت می کنیم به خواندن زندگینامه و سوابق هنری آقای قنبر فایضی که  یکی از هنرمندان و پیشکسوتان شبیه خوانی (تعزیه) شهرستان دشتستان است.

ایشان نقش به سزایی درتوسعه آیین شبیه خوانی این شهرستان دارد.

به گفته پیشکسوتان تعزیه زیارت ، قدمت تعزیه خوانی در روستای زیارت ، به بیش از 250 سال می رسد. متون تعزیه زیارت برگرفته ازمتون تعزیه کربلا می باشد.

قنبر فایضی فرزند محمد درتاریخ 1/8/1336 ه ش در روستای زیارت از توابع شهرستان دشتستان در خانواده ای مذهبی ومتوسط چشم به دنیا گشود.

فایضی تحصیلات ابتدایی را در روستای زیارت گذرانید و به علت شغل وهجرت پدروخانواده درسال 1351 ازروستا به شهر برازجان نقل مکان کردند و در محله کلیجا ساکن شدند ، تحصیلات خود را درمقطع راهنمایی و متوسطه در دبیرستان (25 شهریور) امام خمینی (ره) با موفقیت گذرانید و پس از اخذ مدرک دیپلم علوم انسانی در سال 1355 وارد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در بوشهرگردید.

وی از دوران کودکی شوق فراوانی برای حضور درگروه های تعزیه داشت،و به خاطر همین اشتیاق زیاد و قرار گرفتن در محیط مناسب ، از سن 9 سالگی فعالیت خود را در گروه تعزیه حضرت ابوالفضل العباس (ع) روستا ی زیارت با نقش آفرینی در نقش عبدالله بن امام حسن (ع) آغاز نمود.

و از همان سال تاکنون بازی در گروه های تعزیه ادامه دارد ، و از سال 1374 با همکاری برادران و فرزندان بزرگوارش و تعدادی از علاقمندان ، گروه تعزیه (خورشید عاشورا) را با استفاده از متون تعزیه زیارت ، تاسیس و به ثبت رسانید ، و خود به عنوان معین البکا (سرپرست) و اولیا خوان فعالیت دارد.

وی دارای هشت فرزند می باشد که همگی به همراه همسر فداکارش دراین گروه وبه صورت خانوادگی درراه اعتلای فرهنگ عاشورا وخط سرخ امام حسین (ع) فعالیت مستمردارند.

وی بیشتر در نقش شبیه خوانی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ایفای نقش می نماید. وی هشت سال در جبهه های حق علیه باطل حضور مستمر داشته و در سال 1385 به بازنشستگی نایل گردید.

وی در دوران فعالیت در ارتش هم ،کار تعزیه خوانی انجام می داد و با تشکیل گروه تعزیه (ابالفضل العباس) از بین نیروهای پرسنل ارتش ، در محل سینمای پادگان نیروی هوایی بوشهر با همکاری آقای علی کاسه ساز به فعالیت تعزیه مشغول بودند.

ایشان تعزیه را زیر نظر اساتید مجرب تعزیه خوانی ، زنده یاد شیخ حسن خزایی و زنده یاد مشهدی ابراهیم ابراهیمی از روستای زیارت و بنارآب شیرین آغاز و فراگرفت .

هر سال از اول تا سیزدهم محرم در زمین اختصاصی تعزیه درپارک رودکی برازجان که به لطف و همکاری شهرداری محترم ، در اختیارگروه قرار گرفته است . به اجرای تعزیه خوانی مشغول می باشد. از اعضا فعال این گروه می توان به آقایان : علیکرم بوستانی- محمدرضا قادری- اسماعیل فایضی- محمدرضا فایضی - مسعود تنگستانی - حفظ الله قادری- محمد صابردوست و ... اشاره کرد.

sokhanemardom 417

سوابق حضوردرسوگواره ها:

1-حضور درسوگواره استانی تنگستان درسال 1389 وکسب مقام های متعدد توسط گروه

2-حضور درسوگواره استانی شهرستان جم وریز درسال 1392

3-حضور درسوگواره استانی شهرستان دشتستان در روستای دورود گاه درسال 1395

4-حضور درسوگواره استانی جزیره خارگ درسال 1396 وکسب مقام های متعدد

5-حضور درسوگواره استانی بوشهر درسال1398

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

دیدگاه‌ها  

0 #1 امید غریب زاده 1399-05-03 17:19
بسیار عالی و سپاس از تلاش شما در معرفی هنرمندان شهرستان دشتستان
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه