دوشنبه, 31 شهریور 1399 - Monday, 21 September 2020

سخن مردم : به مناسبت دهه کرامت: گفتگوی اختصاصی با استاد عبدالرحیم شاه حسینی از خوشنویسان برجسته برازجان که عضو مرکز چاپ و نشر قرآن کریم ایران است.

IMG 9924

به گزارش سخن مردم : در خصوص دهه کرامت هر کس به نوعی هر چه در توان دارد در این ۱۰ روز به کار می بندد تا دین خود را نسبت به ائمه و معصومین ادا کند و هنرمندان هم در این فرصت کار های در خور تحسین انجام می دهند به سراغ یکی از فعالان این عرصه رفتیم و در گپ و گفتی صمیمی از فعالیت‌های ایشان مطلع می شویم .

استاد عبدالرحیم شاه حسینی از خوشنویسان برجسته برازجان که عضو مرکز چاپ و نشر قرآن کریم ایران هستند.

استاد بفرمایید در دهه کرامت چه فعالیت هایی انجام داده اید؟

به نام خدا،حقیر هنر خدادادی خود را همواره در جهت نشر معارف اهل بیت و قرآن کریم به کار گرفتند و در بیشتر مناسبت های اسلامی و دینی آثار ناقابلم را تقدیم نموده ام.

جشنواره خوشنویسی کریمه اهل بیت(س) در استان قم، اول دهه کرامت از آثار خوشنویسان برتر کشور نمایشگاهی برپا می‌کند و طی فراخوانی برای راه یافتگان به این نمایشگاه مسابقه و جوایزی در نظر می‌گیرد.

حقیر چندین دوره در این نمایشگاه حضور داشته ام که از مقبول حق باشد قدم کوچکی در راه تکریم دهه کرامت بوده است.

جشنواره های دیگری در همین رابطه برگزار می‌شود که شاخص‌ترین آنها جشنواره خوشنویسی رضوی است که چند سالی در استان یزد مستقر بود و در سال‌های اخیر به مشهد مقدس منتقل شده است حقیر افتخار شرکت در این جشنواره بین المللی را بارها داشته ام و به حمدالله خط ناقابل بنده بارها در نمایشگاه خوشنویسان نامی ایران در این همایش عظیم مورد بازدید قرار گرفته است.

WhatsApp Image 2020 06 29 at 12.08.23 PM 1

شما در طرح حکمت رضوی هم شرکت کرده و تنها نماینده استان در این طرح بوده از این طرح بگویید؟

در سال ۹۲ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرحی جهت هنرمندان کشور در مسجد مقدس اجرا کرد به نام طرح حکمت رضوی که به موجب این طرح هنرمندان باید تلاش کنند مسیر هنری شان را جهت اهداف والای امام رضا سوق دهند بدین منظور گلچینی از هنرمندان نخبه رشته‌های مختلف هنری را در کشور انتخاب و طی یک هفته در مشهد به صورت خیلی مفصل و عالی این طرح اجرا شد، بنده از استان بوشهر به اتفاق حدود یکصد نفر هنرمندان شاخص کشوری پس از اتمام طرح آزمون داده و با هدایای ویژه به استان ها و شهرهای خود بازگشتیم.

از مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ میلادی هم توضیح توضیحاتی بفرماییدچون مطلع شدیم تنها شما از استان بوشهر با اساتید و خوشنویسان مرکز چاپ آنجا برنامه داشته‌اید؟

در سال ۲۰۱۷ میلادی از سوی سازمان بین المللی آیسسکومشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام قلمداد شد و این افتخاربزرگ نصیب جهان اسلام گردید، و طی یک هفته با حضور مهمانانی از ۴۵ کشور جهان برنامه‌های متعددی در این شهر مقدس برگزار شد بنده حقیربا خوشنویسان دارالکتابه در این برنامه شرکت فعالی داشتیم و از حضور مهمانان و مسئولین کشورهای خارجی مسیر کتابت قرآن کریم و فعالیت‌های خوشنویسی ایران را به نمایش گذاشتیم.

در جایی گفته اید که دائم االکتابه هستید و قلم را زمین نمی گذارید تا زنده آیا اخیراً فعالیت تازه‌ای داشته اید؟

بله دعای کمیل با خط نسخ که رمضان پارسال نوشتن با لطافت و مساعدت دوستان عزیزم زیر چاپ است و به زودی منتشر می شود.

شرکت در کارگاه خوشنویس رمضان امسال که توسط شهرداری تهران و موزه خوشنویسی ایران برگزار شد اثرم را که کتابت سوره قدر بود انتخاب کرده اند و آن را به تهران جهت داوری نهایی ارسال کرده‌ام.

مجموعه ای اخیرا در دست دارم به نام کسب و کار از منظر آیات و احادیث که حدودا ۴۰ تابلو خوشنویسی در خصوص کسب و کار است هر صفحه اش یک اثر نفیس هنری است.

IMG 9930

سخن پایانی اگر موردی هست بفرمایید؟

حاضرم با مساعدت شهرداری به سازمان تبلیغات با دیوار نویسی های زیبا و فاخری چهره بزرگ برازجان را تغییر دهیم و با اجرای چند اثر ناب هنری در مورد آیات و احادیث هم فضای شهری را معنوی کنم و مضامین دینی را وارد زندگی مردم و در دهه کرامت راه امام رضا (ع)و حضرت معصومه سلام الله را نرم آهسته به مردم شریف برازجان در قالب هنر والای خوشنویسی نشان دهم و کمافی سابق از لطف و بزرگواری های استاد حبیب قاسمی در نشریه مردم جنوب قلباً سپاسگزارم.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه

عضویت در خبر نامه