جمعه, 09 آبان 1399 - Thursday, 29 October 2020

در سوگ استاد

 به قلم حبیب قاسمی

 سخن مردم"سال ۱۳۶۶ بود که برای معلم شدن در دانشسرای شهید شهریاری خورموج درس می خواندیم دوستان از سراسر استان بوشهر بودند از جنوب تا شمال استان ،همه مهمان شهر علم و ادب جنوب استان یعنی خورموج بودیم .

استادان بسیار دلسوز و مهربان و باسوادی داشتیم رئیس دانشسرا استاد حاج سید کوچک هاشمی زاده بود ایشان و همه اساتید دیگر در پرورش ما برای معلمی بسیار زحمت کشیدند.

یکی از اساتید دلسوز و ادیب و متعهد و باسواد  استاد سید محمد رضا هاشمی زاده بود.

index

استادی به تمام معنا بود روش تدریس به ما یاد می داد و در حین تدریس گاها شعری از شاعران بزرگ پارسی زبان به خصوص حافظ از حفظ برایمان قرائت می نمود و همین شعر خواندن ها بود که مرا به رشته ادبیات فارسی علاقمند نمود و این مسیر را از همان زمان آغاز نمودم.

استاد هاشمی زاده از فنون معلمی برایمان سخن می گفت: او که خود استادی نمونه بود و فنون معلمی را خوب می دانست و خوب به ما یاد می داد که پس از آن هنگامی که معلم شدیم به خوبی از توصیه ها ی استاد استفاده نمودیم .

روز شنبه بیست و یکم اردیبهشت بود که با خبر شدیم آن استاد فرزانه امان به دیار حق شتافته است.

در طول عمر هفته نامه چند بار به رسم ادب اشعار ارزشمند ایشان را در صفحه ادبی نشریه به چاپ رساندیم که بسیار مورد استقبال ادب دوستان قرار گرفت.

استاد هاشمی زاده شاعر و نویسنده ای دلسوز و متعهد بود که در طول عمر خود خدمات ارزشمندی را به جامعه ادبی و فرهنگی استان بوشهر به خصوص دیار ادب پرور شهرستان دشتی انجام داد.

گرچه روح ایشان به دیار حق شتافته ولی یاد و خاطر آن استاد شیرین سخن همیشه همراه ما خواهد بود.

به گزارش سخن مردم"سیدمحمدرضا هاشمی زاده، شاعر و پژوهشگر ادبی در سال ۱۳۳۰ در خورموج به دنیا آمد. او در دانشگاه شیراز جامعه شناسی خواند و بعدها به تدریس در مدارس روی آورد و در سال ۱۳۸۰ بازنشسته شد. او همچنین عضو سازمان میراث فرهنگی استان بوشهر، مسئول شعر انجمن فایز دشتی بود و به عنوان کارشناس ادبیات و تاریخ و علوم اجتماعی نیز با صدای و سیمای مرکز بوشهر به همکاری پرداخت.

نخستین مجموعه شعر هاشمی زاده با عنوان «درنگه» در سال ۱۳۶۹ منتشر شد. مجموعه شعر آئینی «از خاک تا افلاک»، «سوز و ساز»، «ساحت سرخ اجابت: شهدای روحانی استان بوشهر»، «همصدا با نخل‌های تشنه»، «شقایق‌های ساحل» و… از دیگر کتاب‌های منتشر شده زنده یاد هاشمی زاده است.

سیدمحمدرضا هاشمی زاده، شاعر و پژوهشگر ادبی صبح روز شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ بر اثر سکته قلبی در منزل خود درگذشت.

مدیریت یایگاه خبری سخن مردم وهفته نامه مردم جنوب"با نهایت تاثر و تاسف درگذشت شاعر توانااستاد سید محمدرضا هاشمی زاده را خدمت خانواده محترم تسلیت و تعزیت عرض نموده ،از خداوند تبارک و تعالی برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه