دوشنبه, 04 شهریور 1398 - Sunday, 25 August 2019

151034416816020900

سخن مردم " اینک در نوزده ماه صفر قرار گرفته ایم و فردا اربعین حسینی است روزی که کاروان اسرای کربلا پس از چهل روز با سختی های فراوان با زانوهای خسته اما مغرور از رشادت های شیرزن کربلا در برابر یزید به کربلا رسیدند ، و این کاروان معرفت و عشق به ولایت در حالی به کربلا رسیدند که زجر اسارت را تحمل کرده بودند و چقدر ناراحت کننده است زمانی که پس از این همه رنج و محن به سر قبور مطهر شهیدان رسیدند و به ناله و زاری مشغول شدند تاریخ بزرگی و اخلاص و دیانت و پاکی خاندان امامت را در آن لحظه های سخت ثبت نموده است اربعین حسینی یاد آور رشادت و فداکاری حضرت زینب (س)است که با نطق خود یزید و یزیدیان را رسوا نمود به راستی این بانوی فداکار به خوبی توانست پیام عاشورا را به جهانیان برساند او یگانه زنی بود که خوب توانست رسالت خود را انجام دهد.

به گزارش سخن مردم " اربعین حسینی ۲۰ صفر و چهلمین روز واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ ماه صفر سال ۶۱ق در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا آمده‌اند. همچنین در این روز جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین(ع) آمده است. زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است که بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است.

۲۰صفر در ایران تعطیل رسمی است. شیعیان در این روز عزاداری می‌کنند و راهپیمایی شیعیان به سوی کربلا، به یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان جهان، تبدیل شده و در زمره بزرگترین اجتماعات مذهبی جهان قرار گرفته است. بیشترین زائرانی که در اربعین از دیگر کشورها به عراق می‌روند، از ایران‌اند.

حضور جابر در کربلا

جابر بن عبدالله انصاری که از صحابه پیامبر اسلام(ص) است به عنوان نخستین زائر امام حسین(ع) شناخته می‌شود. او در اولین چهلم شهادت امام حسین(ع)، یعنی ۲۰ صفر سال ۶۱ق، به همراه عطیه عوفی به کربلا آمد و قبر امام حسین(ع) را زیارت کرد.

زیارت اربعین

در حدیثی از امام حسن عسکری(ع) پنج نشانه برای مؤمن شمرده شده است. یکی از این پنج نشانه زیارت اربعین است.

هم چنین زیارت‌نامه‌ای برای روز اربعین از امام صادق(ع) نقل شده است.شیخ عباس قمی این زیارت‌نامه را در مفاتیح الجنان در باب سوم بعد از زیارت عاشورا ، با عنوان زیارت اربعین نقل کرده است.

به گفته قاضی طباطبایی زیارت روز اربعین در نزد شیعیان زیارت «‌مَرَدّ الرَّأس‌» نیز خوانده می‌شود.مَرَدُ الرأس یعنی بازگرداندن سر، و منظور آن است که در این روز که اسرای اهل بیت به کربلا بازگشتند سر امام حسین(ع) را نیز به کربلا آوردند و دفن کردند.

قاضی طباطبایی در کتاب تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء می‌نویسد حرکت به سوی کربلا در روز اربعین از زمان امامان معصوم(ع) در بین شیعیان رایج بوده است و شیعیان حتی در زمان بنی‌امیه و بنی‌عباس نیز به این حرکت مقید بوده‌اند.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه