چهارشنبه, 02 مهر 1399 - Wednesday, 23 September 2020

سخن مردم"چرخاب منطقه ای در جنوب غربی شهر برازجان است که با توجه به زمین مساعد و تلمبه هایی که آب کشاورزی را تامین می نمایند.

4cnu_قاسمی.jpg

به گزارش سخن مردم"چرخاب منطقه ای در جنوب غربی شهر برازجان است که با توجه به زمین مساعد و تلمبه هایی که آب را تامین می نمایند .از قدیم تاکنون یکی از مناطق کشاورزی برازجان محسوب می شود، اما این مکان تنها در زمینه کشاورزی فعال نیست بلکه با توجه به آثار تاریخی که در قلب خود دارد یکی از مناطق بکر تاریخی استان بوشهر است که حرف های فراوانی از تاریخ و تمدن ایران زمین در سینه خود دارد .

6vl_untitled-1.jpg

در سال ۱۳۵۱ که در حال حفر کانال لوله آب برای رساندن به بوشهر بودند، در این منطقه ته ستون های کاخ زمستانی کوروش به دست آمد که در سال ۱۳۸۲ حفاری نهایی صورت گرفت و پس از آن جز آثار ملی به ثبت رسید که آن کاخ به فرمان کوروش در سال ۵۲۸ قبل از میلاد در حال ساخت بوده که با مرگ کوروش ناتمام ماند و امروز ته ستون های آن کاخ مورد بازدید جهانگردان و علاقمندان به آثار تاریخی قرار می گیرد.

stfh_untitled-3.jpg

اما به گفته باستان شناسان این منطقه شهر تاریخی تااوکه را در قلب خود زیر زمین دارد و در هفته های اخیر هم با کاوش های باستان شناسان قسمت دیگری با فاصله از کاخ زمستانی کورش خاک برداری آن صورت گرفت که تخته سنگ بزرگی با تعدادی آجر مربوط به آن دوره  کشف شد.

xix2_12.jpg
این آثار کشف شده و دیگر آثاری که در زیر زمین قرار دارد به خوبی می توانند مبین وجود شهر تااوکه باشند که در دوره های بعد زمینه ساخت شهر برازجان فعلی را به وجود آورده است.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه

عضویت در خبر نامه