شنبه, 29 دی 1397 - Saturday, 19 January 2019

یاداشت

سخن مردم"خدمت در جایگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی جایگاهی است که در روند توسعه فرهنگ هر استان نقش مهمی دارد.

305875

به گزارش سخن مردم"یکی از مدیران موفق و پرتلاش استان بوشهر که بیش از پنج سال توانست با صبر و متانت و پشتکار و مردمداری به توسعه فرهنگی استان بوشهر کمک نماید سرکار خانم دکتر حمیده ماحوزی بود.

22ماحوزی

او که در حوزه های مختلف فرهنگی از تدریس و مدیریت در مدارس تا شورای اسلامی شهر تجارب بسیار خوبی داشت به خوبی توانست در طول این مدت در خدمت اهالی فرهنگ استان باشد.
خدمات ایشان در حوزه های مختلف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر قابل تقدیر است ایشان به عنوان یک زن موفق به خوبی توانست در پست مدیر کلی وظایف خود را به خوبی انجام دهد و موفقیت ها و خدمت صادقانه ایشان باعث شد تا بتواند پس از موفقیت های بدست آمده در استان و طی کردن ماموریت چند ساله اش راهی وزارت خانه شود تا با تجارب ارزشمندش به هم وطنان خود در حوزه فرهنگی کشور خدمت نماید ایشان در طول این چند سال با صبر و متانت مشکلات و ناملایمات فراوانی را پشت سر گذاشت تا توانست امروز با آبرومندی و موفقیت این پست را تحویل مدیر کل جدید بدهد.
نشریه مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم برای این بانوی پرتلاش فرهنگی آرزوی موفقیت بیش از پیش دارد امید است در پست جدید موفق و پیروز باشد.
اما جانشین ایشان بانویی دیگر به نام دکتر فاطمه کرم پور است، که شخصیتی دانشگاهی است و در حوزه فرهنگی می تواند به خوبی این مسیر را طی نماید که برای ایشان هم آرزوی موفقیت و بهروزی داریم.
امیدوارم با وحدت و همدلی و همراهی فرهنگ دوستان استان این بانوی دانشگاهی در انجام رسالت مهم فرهنگی اش موفق و پیروز باشد.

حبیب قاسمی مدیر مسئول هفته نامه مردم جنوب وپایگاه خبری تحلیلی سخن مردم

 

 سخن مردم "سرهنگ رضوی فرمانده نیروی انتظامی دشتستان درپیامی روز پرستارراتبریک گفت:

متن پیام بدین شرح است:

بدون تردید پرستاران اسوه های صبر و عطوفت و متکی به خصایص نیک انسانی هستند که در شرایط طاقت فرسای کاری با روحیه ای برگرفته از خصوصیات والای حضرت زینب کبری(س) تلاش می کنند آلام بیماران را با فداکاری و حس انسان دوستی کاهش دهند و امید به زندگی را به آنان بازگردانند.

images

اینجانب ضمن گرامی داشت ولادت با سعادت دخت گرامی امیر مومنان امام علی(ع) روز پرستار را به جامعه پرستاری و علی الخصوص پرستاران گرانقدر شهرستان دشتستان تبریک و تهنیت عرض نموده و امیدوارم این عزیزان با الگو برداری از حضرت زینب(س) در تمامی مراحل زندگی موفق و موید باشند.

سرهنگ سید جواد رضوی فرمانده انتظامی شهرستان دشتستان 

سخن مردم " چند سالی است مراسم پیاده روی اربعین حسینی از طرف دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت با شکوه خاصی به صورت حضور میلیونی برگزار می شود.

305875

به گزارش سخن مردم " چند سالی است مراسم پیاده روی اربعین حسینی از طرف دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت با شکوه خاصی به صورت حضور میلیونی برگزار می شود که فرصتی برای شیعیان است تا بتوانند وحدت و انسجام خود را به جهانیان نشان دهند.

ارادتمندان ابا عبدالله الحسین (ع) با عشق به امام و یاران باوفایش مسیر پیاده روی را طی می کنند ،بنابر این می طلبد دولتمردان با حمایت از زائران تلاش نمایند تا این عزیزان با کمترین هزینه بتوانند زیارت اربعین را انجام دهند از در اختیار قرار دادن وسیله نقلیه جهت اعزام زائران تا مرز عراق و هماهنگی لازم جهت وسیله نقلیه ارزان و مطمئن تا داخل عراق و رسیدن به شهر نجف اشرف،بدون شک این اقدام ارزشمند رضایت خداوند بزرگ و حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)را به دنبال خواهد داشت.

1759681

به گزارش سخن مردم " با سپری شدن روز های دی ماه بوی خوش بهمن ،ماه پیروزی انقلاب اسلامی به مشام می رسد چهل سال پیش بود که مردم مومن و متدین و شجاع ایران زمین با رهبری رهبر فرزانه خود حضرت امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند.

بهمن ماه بزرگی است ماه پیروزی ماه شادی ماهی که کشور از دست شاهان دیکتاتور   آزاد شد و با جان نثاری مردم انقلاب به پیروزی رسید که هم اکنون چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در حال فرا رسیدن است که باید با شکوه خاص خود امسال دهه مبارک فجر را گرامی بداریم و با وحدت و اتحاد و انسجام کامل در راه حفظ انقلاب و آرمان های مقدسش تلاش نماییم.

سخن مردم"اینک در آستانه عاشورای حسینی قرار داریم و در سوگ شهدای عاشورا سیه پوش شده ایم پرچم عزا و لباس مشکی ما را به یاد کربلا و عاشورا می اندازد.

zzod_index.jpg

به یاد حماسه و شهادت به یاد عدالت و شجاعت به یاد مدینه و کوفه و کربلا به یاد نماز ظهر عاشورا به یاد نیایش و اشک، سجاده، قرآن، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر و تولی و تبری. ای حسین مظلوم تو برای تشنگان حقیقت سیراب کننده جان و الهام بخش ایمانی. در حالی که در جان ما علقمه ای عطش جاری است و تشنه فراتیم.

در خیمه دل هایمان عشق و محبت اهل بیت جاری است و اشک های یتیمان در خرابه ی چشممان بی قراری می کند سینه های ما تکیه ای قدیمی است که با کتیبه های اشعار محتشم کاشانی سیه پوش است و در آن با کلید یا حسین باز می شود. ای حسین ما دل های خود را وقف تو نمودیم. اینک مسلمانان جهان تو شوق کربلا در دل و شور شهادت را در سر دارند.

اینک تربت تو زینت سجاده های ما است. ما هرچه داریم از کربلا و عاشورا است و تمام روزها عاشورا و تمام زمین ها کربلا است.
ما نمک پرورده سفره تو هستیم ای حسین عشق به کربلا و زیارت یک دم از زبانمان نمی افتد  آری زیارت عاشورا ما را به کربلا می برد و بارانی از اشک از دیدگانمان سرازیر می نماید.

و لحظه لحظه افسوس می خوریم که چرا ما آن لحظه نبودیم. ای کاش... ولی تاریخ به عقب برنمی گردد .
تنها چیزی که می توانیم انجام دهیم عزاداری همراه با اشک ماتم است.

به خصوص در استان ولایت مدار و دارالحماسه بوشهر. مردمان این استان از ارادتمندان واقعی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هستند و در ماه محرم و صفر حسینیه ها و مساجد و تکایا با فریاد حزین عزاداران حسینی لبریز می شود.
ای حسین فاطمه داغت درون قلب ماست
                              نهضتت رسواگر روی تمام فتنه هاست

305875

به گزارش سخن مردم " یکی از مشکلات جوامع بشری در دوران حاضر اعتیاد به مواد مخدر است که متاسفانه بعضی از خانواده ها را به فساد و تباهی و فقر کشانده است خداوند بزرگ انسان را اشرف مخلوقات خلق کرده و به او عقل و شعور داده تا از نعمت های خداوند که باعث سلامتی می شوند و برای انسانها حلال شرعی هستند استفاده نمایند این همه نعمت خوب که خداوند به ما عنایت فرموده از میوه های خوب تا غذاهای خوشمزه بنابراین دیگر باعث نادانی است که انسان بخواهد به مواد افیونی پناه ببرد و سرنوست خود را به اعتیاد به مواد مخدر به تباهی بکشاند لذا همه ما موظفیم به جامعه کمک کنیم و جامعه را از اعتیاد به مواد مخدر نجات دهیم امروز بر همه ثابت شده که اعتیاد به مواد مخدر خانمانسوز و خانه خراب کن است بنابراین پدران و مادران عزیز می بایست خیلی دقت کنند و مواظب باشند گل هایشان در محاصره دوستان ناباب قرار نگیرند که باعث افسردگی آنان شود امروز باید دقت کرد که جوانان و حتی نوجوانان ما با چه کسانی دوست هستند و با هدایت عزیزانمان در مسیر درست آنان را از انحراف باز داریم   و مسیر درست زندگی را به آنان نشان دهیم تا اسیر اعتیاد نشوند خیلی باید هوشیار باشیم.

یادداشت؛

سخن مردم"یونس خسروانی، مدیرکل تامین اجتماعی بوشهر:ارائه خدمات را در راستای جلب رضایت حداکثری مخاطبان تامین اجتماعی هدفگذاری کرده ایم

59nt_189935.jpg

سازمان تامین اجتماعی بزرگترین سازمان بیمه گر در ایران است که به موجب اصل ٢٩ قانون اساسی در راستای تامین رفاه و امنیت اجتماعی مردم به ارایه خدمات بیمه ای و درمانی می پردازد؛ این سازمان بزرگ بین نسلی، که مشمول هیچ گونه بودجه و منبع اعتباری از سوی دولت، مالیات، ارزش افزوده و ... نمی شود، اعتبارات مالی خود را تنها از طریق دریافت حق بیمه تامین می کند. لذا موجودیت این سازمان به وجود جامعه شریف کارگری و کارفرمایی بستگی دارد و همه منابع آن متعلق به ایشان است.

حوزه فعالیت و خدمات سازمان تامین اجتماعی بسیار وسیع است و این سازمان در دو حوزه بیمه ای و درمانی در قالب تعهدات کوتاه مدت و بلندمدت به مخاطبان وذینفعان خود، به ارایه خدمت می پردازد و بر اساس رسالت و ماموریتی که بر دوش این سازمان بزرگ گذارده شده، تمام تلاش این مجموعه، ارایه خدمات شایسته به مردم و پاسخگویی و شفافیت درعملکرد است.

از آنجا که بیش از نیمی از جمعیت کشور، تحت پوشش خدمات سازمان تامین اجتماعی هستند، سرعت و دقت در ارایه خدمات با کیفیت به مخاطبان از جمله فاکتورها و پارامترهای مهمی هستند که رعایت آنها، به جلب رضایت ارباب رجوع می انجامد و به همین منظور، سازمان تامین اجتماعی در کل کشور با اجرای طرح خدمات الکترونیکی، به صورت ویژه، گام مهمی را در زمینه توسعه چشمگیر خدمات غیرحضوری برداشته که این مهم در استان بوشهر هم با جدیت دنبال شده است و خدمات سازمان بصورت الکترونیکی و غیرحضوری در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

از جمله اقدامات مهم دیگری که به منظورتسهیل در ارایه خدمات و افزایش رضایت مخاطبان دراستان بوشهر صورت گرفته است، اجرای طرح ساختار نوین خدمات و تعبیه میز خدمت در تمامی شعب تابعه این اداره کل است که از این طریق، مشاوره و راهنمایی لازم در اختیار مراجعه کنندگان به شعب قرار می گیرد تا با آگاهی بیشتر و صرف زمان کمتری، بتوانند از خدمات سازمان برخوردار شوند.

اداره کل تامین اجتماعی استان بوشهر در حال حاضر ١٥ شعبه اصلی، ١٦ شعبه اقماری و شش کارگزاری رسمی دارد و در هفته دولت سالجاری با افتتاح دو کارگزاری دیگر در شهر برازجان و منطقه جنوبی شهر بوشهر، تعداد کارگزاری های تامین اجتماعی در استان به عدد هشت خواهد رسید.

استان بوشهر به لحاظ وجود تاسیسات و صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی اتمی، دریا و کشاورزی و ... از جمله استان های مهم به لحاظ وصول حق بیمه برای سازمان تامین اجتماعی محسوب می شود و به همین نسبت نیز مردم این استان، خواستار دریافت خدمات بهتر و بیشتر در دو حوزه بیمه و بخصوص درمانی هستند که خوشبختانه با نگاه ویژه مدیرعامل محترم سازمان طی سال های دولت تدبیر و امید شاهد افتتاح و کلنگ زنی مراکز درمانی در تمامی شهرهای استان بوشهر بوده ایم و همچنین با افزایش تعداد کارگزاری ها و شعب اقماری در استان، خدمات به صورت بهتر و سریعتری در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

هم اینک نیز اجرای طرح مشوق های بیمه ای و بخشودگی حق بیمه سهم کارفرما در صورت جذب افراد تحصیلکرده را در دستور کار داریم که اجرای این طرح هم به بهبود فضای کسب و کار و حمایت از کالای ایرانی کمک بسیار خوبی خواهد کرد و هم منجر به افزایش رونق اقتصادی و اشتغال در کشور خواهد شد.

لازم به ذکر است طبق آمار لغایت پایان خردادماه سالجاری بیش از ٩٥٥ هزار نفر و معادل بیش از ٨٠ درصد از جمعیت استان بوشهر تحت پوشش بیمه ای سازمان تامین اجتماعی هستند و این اداره کل به بیش از ٨٩٠ هزار نفر بیمه شده اصلی و تبعی و بیش از ٦٤ هزار نفر مستمری بگیر اصلی و تبعی خدمات بیمه ای و درمانی ارایه می دهد.

این اداره کل طی سال های گذشته تلاش کرده با افزایش تعاملات با جامعه و اقشار شریف کارگری، کارفرمایی و بازنشستگان و مستمری بگیران و همچنین مقامات ارشد محلی و ملی و دستگاه های مرتبط با فعالیت سازمان تامین اجتماعی، ارایه خدمات خود را در راستای جلب رضایت حداکثری مخاطبان سازمان هدفگذاری نماید.

سخن مردم"مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان بمناسبت فرا رسیدن روز نهم دی پیامی صادر کرد.

نیک

به گزارش سخن مردم"متن پیام بشرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حماسه نهم دی ماه و حضور عاشورایی مردم حماسه ساز و ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی 9 دی ماه 1388 نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و برگ زریّن دیگری در افتخارات مرد و زن ایرانی به حساب می آید . حماسه 9 دی نماد عزّت، استقلال و بصیرت مردمی است که تا پای جان برای حفظ اصول اسلام و آرمان‌های انقلاب ایستاده اند و با صدای رسا اعلام کردند که اگر دشمن در برابر دین آنها بایستد در برابرتمام دنیای آنها خواهند ایستاد. روز نهم دی ماه در تاریخ انقلاب اسلامی با عنوان روز «بصیرت» تبدیل به یوم الله و ماندگار گردید. در این روز ماندگار و تاریخی ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی، حماسه ای دیگر آفرید و دشمنان خدا و دینش را مأیوس و ناامید ساخت و قلب امام زمان (عج) و نائب بر حقش حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(دامت برکاته) را شاد ساخت.

باشد که ژرفای بصیرت و تداوم همبستگی دولت و مردم، ضامن اقتدار ملی و حافظ باورهای اعتقادی بوده و ایران اسلامی‌ را همواره از گزند دشمنان در امان بدارد و صلح و آرامش و پیشرفت را استمرار بخشد.

اینجانب باگرامیداشت حماسه به یادماندنی 9 دی ماه که روز بصیرت نام نهاده شده است،ضمن توصیه به تلاش توام بابصیرت درعرصه خدمت برای کلیه مردم شریف کشور ایران، استان بوشهر و شهروندان عزیز شهر برازجان آرزوی سلامتی، توفیق وعزت روزافزون دارم.

مهدی نیکنام

رییس شورای اسلامی شهر برازجان

سخن مردم"روز نهم ذی‌الحجه، روز نیایش و عید مسلمانان است، این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است.

kwuj_index.jpg

به گزارش سخن مردم"در روز عرفه حجاج از شهر مکه به صحرای عرفات آمده و در آنجا به راز و نیاز و دعا پرداخته و پس از نماز ظهر و عصر این دعا را در کنار کوه جبل الرحمة می‌خوانند. سپس حجاج به‌سمت سرزمین مشعر الحرام حرکت می‌کنند تا در روز عید قربان در سرزمین منا باشند.
روز نهم ذی‌الحجه، روز نیایش و عید مسلمانان است، این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است،چرا که در این روز درهای احسان و بخشش خداوند برای بندگانش گشوده خواهد شد روز عرفه فرصتی دوباره برای جاماندگان از شب‌های قدر است. در همین باره امام صادق علیه‌السلام فرمودند:«اگر شخصى گناهکار نتواند در شب‌هاى با برکت ماه رمضان به ويژه شب‌هاى قدر، خود را در معرض نسيم رحمت الهى قرار دهد و آمرزيده شود، او تا سال آينده بخشوده نمى‌شود، مگر اينکه عرفه را درک کند و از امتيازات آن روز بهره‌ گيرد.
به گفته امام سجاد علیه‌السلام در روز عرفه حتی برای کودکانی که در رحم مادر خود هستند نیز امید سعادت و خوشبختی می‌رود. در حدیث دیگری از پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله نقل شده است که:«در میان گناهان، گناهانی است که جز در عرفات بخشیده نمی‌شود
از امام صادق علیه‌السلام درباره چرایی نام «عرفات» سوال شد. ایشان فرمودند:«جبرئیل، حضرت ابراهیم را روز عرفه به این مکان آورد، چون ظهر فرا رسید، جبرئیل گفت:«ای ابراهیم! به گناه خود اعتراف کن و مناسکت را بیاموز.» چون جبرئیل گفت اعتراف کن. این سرزمین عرفات نامیده شد.
بنا بر قول دیگری حضرت ابراهیم در سرزمین عرفات خواب دید که اسماعیل را قربانی می‌کند و به خاطر عمل به این وظیفه، عارف شد. بعضی دیگر هم به دلیل صبر و تحملی که برای رسیدن به آن باید متحمل شد آن را عرفات می‌نامند. چون یکی از معانی عرف، صبر و شکیبایی است.
اعمالی که درشب عرفه سفارش شده است،در شب عرفه تمامی دعاهای خیر به اجابت می‌رسد و برای کسی که در این شب به عبادت خداوند بپردازند معادل صد و هفتاد سال اطاعت و عبادت به او پاداش داده می‌شود. احیای شب عرفه و دعا کردن بسیار توصیه شده است. همچنین زیارت امام حسین علیه‌السلام نیز از مواردی است که برای اعمال شب عرفه ذکر شده است.
اعمال روز عرفه:غسل ،روزه،زیارت امام حسین علیه‌السلام ، خواندن دو رکعت نماز بعد از نماز عصر و قبل از خواندن دعای عرفه در زیر آسمان و اقرار به گناهان
خواندن تسبیحات ، ذکر صلوات ،  خواندن دعای عرفه امام حسین علیه‌السلام،خواندن دعای عرفه امام سجاد علیه‌السلام (چهل و هفتمین دعای صحیفه سجادیه)  ،زیارت حضرت ابوالفضل علیه‌السلام ،به جا آوردن دو رکعت نماز
عید قُربان یا عید الأضحی از عیدهای بزرگ مسلمانان است که در روز دهم ذی الحجه واقع شده است. در این روز خدا به ابراهیم خلیل فرمان داد اسماعیل را قربانی کند. او اسماعیل را به قربانگاه برد ولی جبرئیل همراه با «قوچی» فرود آمد و ابراهیم آن را به جای اسماعیل قربانی کرد، مسلمانانی که برای حج، به زیارت خانه خدا می‌روند، وظیفه دارند در منا قربانی کنند.عبادت در شب و روز عید قربان بسیار سفارش شده و احیای شب ،دعا، نماز و نیایش بسیار پر فضیلت است. در روز عید قربان اعمالی مانند غسل، نماز عید قربان، قربانی کردن، زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای ندبه، مستحب است. روزه گرفتن در عید قربان مانند عید فطر حرام است.

سخن مردم"حماسه نهم دی ماه و حضور عاشورایی مردم حماسه ساز و ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی 9 دی ماه 1388 نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و برگ زریّن دیگری در افتخارات مرد و زن ایرانی به حساب می آید

دکتررستم پور

به گزارش سخن مردم"دکتر هوشنگ رستم پور شهردار سابق برازجان و مدیرکل سابق شهری و شوراهای استانداری بوشهر ،استاد دانشگاه های بوشهر و فارس به مناسبت نهم دی ماه پیامی صادر کرد ،متن پیام بدین شرح است:

مردم ما در مقابله‌ی با فتنه، خودشان به پا خاستند. نهم دی در سرتاسر کشور مشت محکمی به دهان فتنه‌گران زد. این کار را خود مردم کردند. این حرکت یک حرکت خودجوش بود؛ این خیلی معنا دارد؛ این نشانه‌ی این است که این مردم بیدارند، هشیارند. مقام معظم رهبري ۱۳۸۹/۱۰/۰۸

هرگاه فتنه‌ها چون مار سمی سر از آشیانه بیرون می‌آورند، ترکیبی از فرصت‌ها و تهدید‌ها رخ‌نمایی می‌کند. تهدید برای قوام و امنیت جامعه و فرصت برای محک زدن عیار خویش و میزان بصیرت. آموزه‌های سیاسی اسلام، سرشار از رهنمودهایی است که تکلیف ما را با فتنه و فتنه‌گر مشخص می‌کند و چالشی را که از این مسیر به دست آمده، با رهیدن همراه با بصیرت و گذار به رفتار مناسب، از میان برمی‌دارد. نهم دی، یکی از نمادهای ماندگار در انتخاب درست مردم است که نبرد با مار خوش‌خط‌وخال فتنه و تزویر را برای همیشه در تاریخ ثبت کرد و حکایتی جانانه از عزم ملی در مدیریت سیاسی کشور را رقم زد. مردم‌سالاری دینی در این خیزش آگاهانه به زیبایی هر چه تمام‌تر قد برافراشت و بدخواهان و کینه‌توزان را رسوای کوی و میدان کرد. یک چنین سرمایه سرشاری، همیشه در صیانت از کیان ایران اسلامی جاری است و تا زمانی که بصیرت هست، پیشرفت و موفقیت نیز هست. مبارزه با فتنه نیازمند شناخت آن و شناخت فتنه، نیازمند فتانت و زیرکی است که از آن به بصیرت یاد می‌کنیم.

حماسه نهم دی ماه و حضور عاشورایی مردم حماسه ساز و ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی 9 دی ماه 1388 نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و برگ زریّن دیگری در افتخارات مرد و زن ایرانی به حساب می آید . حماسه 9 دی نماد عزّت، استقلال و بصیرت مردمی است که تا پای جان برای حفظ اصول اسلام و آرمان‌های انقلاب ایستاده اند و با صدای رسا اعلام کردند که اگر دشمن در برابر دین آنها بایستد در برابرتمام دنیای آنها خواهند ایستاد. روز نهم دی ماه در تاریخ انقلاب اسلامی با عنوان روز «بصیرت» تبدیل به یوم الله و ماندگار گردید. در این روز ماندگار و تاریخی ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی، حماسه ای دیگر آفرید و دشمنان خدا و دینش را مأیوس و ناامید ساخت و قلب امام زمان (عج) و نائب بر حقش رهبري معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای(دامت برکاته) را شاد كرد..

براي این روز می توان گفت نهم دی، روز غلبه جنود الهی بر جنود شیطان است. روز خروش ملت ایران و آشکار ساختن خشم مقدس در برابر اهانت ها و حرمت شکنی های عده ای غافل و یا مزدور وابسته به اجانب نسبت به مقدسات در روز عاشورای حسینی است. روز نهم دی در واقع روز نه گفتن ملت ایران به سران فتنه و آری گفتن به نظام اسلامی و بیعت مجدد مردم با آرمان های والای حضرت امام خمینی(ره) و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه اي است. مردم در این روز، تیر خلاص را به سران فتنه شلیک و پشت پیکر نامبارک فتنه را به خاک مالیدند.

روز نهم دی روزی است که مردم مسلمان و انقلابی ایران نشان دادند که این جمله حضرت امام (ره) را که فرمودند: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت تان آسیب نرسد» به خوبی در عمل به آن معتقد و پایبند هستند. نهم دی ماه یک هزار و سی صد و هشتاد و هشت، جشن بلوغ فکری و شخصیتی نظام اسلامی بود.

لكن امروز و در اين برهه چهل سالگي انقلاب اسلامي احتیاج به این داریم که ملت را دلگرم و امیدوار کنیم . امروز منافع و مصالح ملی و امنیت کشور بر همه چیز ترجیح دارد. شرایط حساس کنونی ایجاب می کند که تمامی حامیان انقلاب به صورت متحد و هماهنگ در صحنه باشند . از آنجايي كه نهم دی ماه مصداق بارز نصرت الهی و روز تجلی نسل سوم انقلاب در میدان حراست از اسلام و انقلاب و نظام مقتدر اصل مترقی ولایت فقیه در تمامي حوزه‌ها و عرصه ها مي باشد ، اينجانب ضمن گرامیداشت حماسه بزرگ یوم الله نهم دی از عموم امت ولایت مدار و آحاد مردم متدين و شريف استان بوشهر دعوت ميكنم در مراسماتي كه به همين منظور برگزار می‌شود فعالانه شركت فرمايند و با حضوری بی سابقه برای خنثی سازی چالش های فتنه انگیزدشمنان

بار دیگر دست رد به سینه جبهه نفوذ و نفاق و اربابان مستکبر آنان بزنند و با همه وجود مقتدرانه و عزتمندانه از اهداف انقلاب و نظام اسلامی دفاع نمايند.

هوشنگ رستم پور

سخن مردم"استاندار بوشهر در پیامی سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی را تبریک گفت.

2w13_img_3007.jpg

به گزارش روابط عمومی استانداری بوشهر، در پیام عبدالکریم گراوند به مناسبت 26 مرداد سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی آمده است: آزادگان سرافراز، راد مردانی هستند که تمام هستی خویش را برای حفظ کیان انقلاب اسلامی و دفاع از اسلام در طبق اخلاص نهادند و با تحمل سخت ترین شرایط و شدیدترین تنگناها و مضایق از باورهای دینی و انقلابی خویش در وفاداری به انقلاب و آرمان های امام راحل دست بر نداشته اند.

این پیام می افزاید: امروز آزادگان از پیشتازان حمایت از ولایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری دام ظله و در تلاش برای ایرانی آباد و سرافراز از هیچ کوششی فروگذار نیستند.

در پیام گراوند استاندار بوشهر آمده است: بیست و ششم مرداد ماه یادآور بازگشت غرورآفرین مردان و زنان آزاده‏ای است که پس از تحمل سال‏‌ها شکنجه و دوری از عزیزان به شرف افتخار آزادگی نائل شدند .

در ادامه این پیام آمده است: آزادگان اسطوره پایمردی بودند و با از خودگذشتگی برای پاسداری و دفاع از عزت،کیان و آبروی میهن اسلامی مردانه جنگیدند و اندوه و رنج دوری از وطن را صبورانه تحمل کردند اما درس عزت و استقلال و سربلندی را برای هموطنان به ارمغان آوردند.

در پایان این پیام آمده است: اینجانب به نوبه خود سالروز ورود تاریخی و فراموش نشدنی آزادگان قهرمان به میهن اسلامی را به مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و هیئت دولت، خانواده معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و ملت شریف ایران تبریک و تهنیت عرض می کنم.

سخن مردم"شب یلدا در استان بوشهر نیز مثل دیگر استان های کشور ایران خانواده ها گرد هم می آیند و تا پاسی از شب، شب‌نشینی  را  در کنار یکدیگر برگزار می کنند.

305834

حبیب قاسمی"
به گزارش سخن مردم"یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است که وقتی در کنار  پیشکسوتان هم استانی هم کلام می شویم اینگونه بیان می کنند که درآن زمان های قدیم نیز چنین رسمی اجرا می کردند و اصل آن از دوران بزرگان آنها شکل گرفته که کشاورزی بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد.
و به گفته برخی کارشناسان و تاریخ دانان کشورمان در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند،که بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.طبق بیان این کارشناسان، ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا پاسی از شب بیدار می  مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می دارند تا از غم و اندوه و ازمشکلات خود دور شوند.
آنها با این دید ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند، این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند.خانواده ها معمولا
در این شب به شعرخوانی و داستان‌خوانی می پردازند؛  آیین شب یلدا یا شب چله در استان بوشهر مثل دیگر شهرهای کشورمان، با خوردن آجیل ، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون همراه است که همه جنبه نمادین دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند،ولی مهم تر از همه در این شب باید شکر خداوند را بجا آورد که نعمت سلامتی را به ما داده و همواره شاکر نعمت هایش باشیم.

سخن مردم مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی پیامی صادر کرد.

متن پیام بدین شرح است.

14ce_img_4408.jpg

به گزارش سخن مردم"دراین پیام آمده است"روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، میهن اسلامى شاهد حضور آزادگان سرافرازى بود که پس از سال‏ها اسارت در زندان‏ها و اسارتگاههاى مخوف رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامى خود گذاشتند.

روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، میهن اسلامى شاهد حضور آزادگان سرافرازى بود که پس از سال‏ها اسارت در زندان‏ها و اسارتگاههاى مخوف رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامى خود گذاشتند. آزادگان، با ایمان راسخ خود در برابر همه فشارهاى جسمى و روحى دشمنان ایستادند و روابط اجتماعى جامعه کوچک اردوگاهى خود را بر پایه اخلاق حسنه بنا نهادند و از شکنجه‏ هاى مزدوران بعث هراسى به خود راه ندادند.

تاریخ دفاع مقدس سرشار از، از خودگذشتگی ها و جانفشانی های رزمندگان غیور است، بزرگمردانی که در این مسیر به اسارت نیروهای دشمن درآمدند و دوران بسیار سختی را تجربه کردند. صبر و استقامت اسرا، گواه شکوه و صلابت مردمانی است که برای احقاق حق خویش از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کنند. آنان شکنجه و درد اسارت را با ایمان راسخ خویش تحمل و اسارت گاه ها را به دانشگاه های تربیت انسان های مجاهد و آزاده تبدیل کردند

اینجانب از طرف خود و همکارانم در شورای اسلامی شهر برازجان با نثار درود به روح بلند و ملکوتی معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره)،شهیدان گرانقدر انقلاب و شهدای مدافع حرم، سالروز این خاطره بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت ا...العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی)، ملت شریف ایران ، ایثارگران ، جانبازان ، خانواده معظم شهدا و تمامی آزادگان سرافراز این سرو قامتان صبر و استقامت تبریک و تهنیت عرض می نمایم .

سلامت و توفیق همگان را در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) و زعامت ولی امر مسلمین جهان مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در راستای خدمت هر چه بیشتر به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از درگاه ایزد منان خواستارم.

مهدی نیکنام

رییس شورای اسلامی شهر برازجان

سخن مردم"مهندس محمدی شهردار برازجان درپیامی روز حمل ونقل را تبریک گفت:

متن پیام بدین شرح است:

شهردار1

امروزه حمل و نقل بعنوان یک صنعت بزرگ و یک خدمت اساسی شناخته می‌شود که نقش غیر قابل انکاری در زندگی شهروندان ایفا می‌کند.
ضرورت توجه به این صنعت زیرساختی سبب شده در کشورمان یک روز خاص بعنوان روز حمل و نقل عمومی نامگذاری شود و چه انتخاب مناسبی است انتخاب روز _۲۶ آذر. روزی که یادآور فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر اعزام کامیونها و تریلی‌ها از اقصی نقاط کشور به جنوب و حمل کالاهای دهها کشتی پهلو گرفته در بنادر جنوب ایران در سال ۶۲ است.
اینک در آستانه‌ی ۲۶ آذر و روز ملی حمل و نقل عمومی قرار داریم.
روز قدردانی از زحمتکشانی که شرایط سخت کار را به جان میخرند تا خدمتی شایسته به هموطنان عزیزمان ارائه کنند.
اینجانب ضمن تبریک این روز به همکاران عزیزم در سازمان اتوبوسرانی و تاکسیرانی شهرداری برازجان و عموم همشهریان ارجمندم، آرزومندم همواره در سایه‌ی الطاف لایزال خداوند، شاد و تندرست باشید.
با تقدیم احترام
شهردار برازجان
محمدحسن محمدی

 4cnu_قاسمی.jpg

سخن مردم"17مرداد سالروز شهادت شهید صارمی را روز خبرنگار نامیده اند.

به گزارش سخن مردم" خبرنگاران،وجدان بیدار جامعه هستند، و هر جامعه‌ای، مدیون تلاش‌های بی وقفه آن‌ها است.

خبرنگار این قشر اطلاع رسان کسانی که روز و شب و در سرما و گرما در تلاشند، تا آخرین اخبار ایران و جهان را در اختیار هم وطنان قرار دهند. در طول سال فقط یک روز به عنوان روز خبرنگار نامیده شده که در این روز هر سال مراسمی هم برای این عزیزان برگزار می شود، ولی دیگر تا سال بعد کسی از این قشر پرتلاش یادی نمی کند و احوالی نمی پرسد ،که بسیار بجا و شایسته است مسئولین محترم و مردم بزرگوار و هم وطنان عزیز در همه ماهها و روزها به خاطر تلاش این عزیزان به یادشان باشند و زحماتشان را ارج نهند.

بدون شک همه از وضعیت مالی این عزیزان باخبرند همه از روی عشق و علاقه مشغول اطلاع رسانی هستند و گرنه با این وضعیت مالی اگر عشق به اطلاع رسانی نباشد کار پیش نمی رود. بنابراین با توجه به تلاش و مجاهدت این عزیزان در مسیر اطلاع رسانی و خبر شایسته است همه به فکرشان باشند و این قشر پرتلاش را فراموش نکنند اما رسالت خبرنگار آن است که خوب بنویسد و مسیرش مسیر حق گویی باشد و اسیر مادیات و گروه بازی های سیاسی نشود.

خبرنگاری می تواند موفق باشد که بر اساس دیده هایش بنویسد نه بر اساس شنیده ها چون شنیده ها نمی توانند ملاکی برای اطلاع رسانی باشند، یک خبرنگار موفق باید از قانون مطبوعات آگاه باشد و به نوشتن بپردازد چون هر چیزی قابل نوشتن نیست، خطوط قرمز را باید در نظر بگیرد آبروی دیگران را آبروی خودش حساب کند و به تخریب دیگران نپردازد.

اسلام به هیچ عنوان تهمت و تهدید و تخریب دیگر انسان ها را جایز نمی داند و حرام می داند، بنابراین باید خیلی دقت کرد وقتی قلم در دست قرار می گیرد باید قیامت را در پیش چشم مشاهده نمود چون آنجاست که باید نسبت به تمام اعمال و رفتار و نوشته ها پاسخ داد .امید است همه ما خوب بنویسیم که فردا که قیامت برپا می شود شرمنده نشویم .

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

نشریه مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم فرا رسیدن روز خبرنگار را به همه این عزیزان تبریک عرض نموده و برایشان از درگاه ایزد منان سلامتی و تندرستی همراه با موفقیت آرزومند است .

حبیب قاسمی 

مدیر مسئول هفته نام مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم

سخن مردم

سخن مردم " مهدی نیکنام رئیس شورای اسلامی شهر برازجان در پیامی شانزده آذر روز دانشجو را تبریک گفت:

متن پیام به این شرح است:

((بسم الله الرحمن الرحیم))

فرا رسیدن شانزدهم آذر ماه یادآور حضور مقتدرانه دانشجویان استکبار ستیز در حماسه های ماندگار ایران اسلامی است.

اکنون اما مهم‌ترین رسالت دانشجویان جهاد علمی، خودسازی معنوی و تلاش برای شکوفایی در تمامی عرصه‌‌های مهم و تأثیرگذار برای اعتلای ایران اسلامی است.

در این روز حرکت، تلاش و استبدادستیزی دانشجویان به ویژه ۳ دانشجوی مبارز مهدی شریعت رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ نیا که خون خود را در این راه نثار کردند، نقطه عطفی برای آگاهی بخشی مردم ایران و آغاز مبارزه با استبداد شد و بی تردید دانشجویان و قشردانشگاهی به عنوان بخش مهمی از مردم، در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تداوم آن، دوران دفاع مقدس، پیشرفت و بالندگی امروز کشور، نقشی اساسی و تعیین کننده در مسیر دهی به اقشار مختلف جامعه را برعهده داشته اند.

اینجانب ضمن تکریم و بزرگداشت روز دانشجو و گرامیداشت یاد و خاطره امام شهیدان و شهدای دانشجو، موفقیت همه دانشجویان تلاشگر و مومن ایرانی به خصوص دانشجویان فعال و پرتلاش شهر برازجان را از خداوند متعال خواهانم.

مهدی نیکنام

رییس شورای اسلامی شهر برازجان

Untitled-1.jpg

حسین قائدی

سخن مردم " نمی دانم چرا هر شب که می خواهم با تو درد دل کنم.

اشکهایم زود سرازیر می شود ولی با وجود این حس آرام می شوم .

به گزارش سخن مردم "زیرا با اشک ریختنم احساس سبکی می کنم و می دانم بسوی صحرای بیکران عشق بال گشوده ام و از گریه کردن و اشک ریختن بی نهایت برایم لذت بخش است و هر شب کلمه دردناکی به نام انتظار را هزاران بار بر آسمان پر ستاره خیالم می نگارم خدا را شاهد باش که در هر زمان منتظر شنیدن صدا و کلامت هستم و از پشت پنجره انتظار به دور دست ها می نگرم و خواهان این هستم که اولین شنونده کلامت و اولین بیننده نگاه مهربان و لبخند دلنشینت باشم که دست نوازش بر قلبم بکشی و مرا تا ساحل مهربانی ها هدایت کنی. اگر بیایی ستاره های سحر در نگاه تو رنگ می بازند اگر بیایی کبوتران امید لانه ها را دوباره می سازند ای کاش از نسیم باد صبا می خواستی تا عطر وجودت را بر بنده حقیر بپاشد تا همیشه از خوشبوترین منتظرانت باشم. یا صاحب الزمان قامتم از انتظار خم شده است از انتظارت این قامت خمیده ام جز به شوق دیدار پسر فاطمه راست نمی شود یا مهدی به روی ندیده ات قسم چشمان عاشقم در پی واژه ای می گردند تا نامت را در جهان طنین انداز کند اما چه کند واژه ها و چه بی معناست هر واژه ای در برابر معنای وجودت، اما گاهی دلم به اندازه تمام غروب های عالم می گیرد کجاست آن یوسف گمگشته مهربانی که چراغ هدایت به دست در زمین دادگری کند کجاست؟یا مهدی مرا دریاب دل شکسته ام را به تو می سپارم، دلدارم باش.

2894994 794

به گزارش سخن مردم " نهم آذر ماه با خبر شدیم که اسماعیل حاجیانی خبرنگار پیشکسوت و متدین و انقلابی استان به دیار باقی شتافته است.

فقدان ایشان باعث تالم اینجانب گردید ایشان خبرنگاری دلسوز بودند که توفیق داشتم در سفر راهیان نور منطقه غرب کشور وسفر دیدار با مدیر مسئول روزنامه کیهان با ایشان همسفر باشم. خبرنگاری که واقعا روحیه خبرنگاری داشت و خبرنگاری به تمام معنی و بسیار متواضع و با اخلاص بود روحیه انقلابی همراه با صبر و متانت، ایشان سرمشقی می تواتد برای خبرنگاران استان باشد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده ایشان برای آن خبرنگار سفر کرده آمرزش و برای بازماندگان صبری جزیل از درگاه خداوند بزرگ آرزومندم.

سخن مردم"چهارشنبه سوم مرداد برابر با یازده ذیقعده سالروز ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت علی ابن  موسی الرضا (ع)است.

4cnu_قاسمی.jpg

محل تولد در شهر مدینه بود شهر جدش ،تنها امامی است که قبر مطهرش در ایران قرار دارد و محل راز و نیاز و ارادت و اجابت دعاهای مسلمانان است. تاکنون افراد فراوانی در کنار بارگاه ملکوتی این امام همام شفا یافته اند در تمام طول سال بارگاه ملکوتی اش محل زیارت علاقمندان و ارادتمندانش است. از سراسر ایران اسلامی از دور یا نزدیک از فاصله ده کیلومتری تا بیش از هزار کیلومتری و حتی خارج از کشور همه و همه پروانه وار دور ضریح مطهر به زیارت مشغولند. شب و روز نمی شناسند و با عشق به ولایت ارادت خالصانه خود را نثار آن امام همام می نمایند. امیدوارم زیارت آن امام رئوف شامل حال همه دلدادگانش شود.
 هفته نامه مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم سالروز ولادت با سعادت امام هشتم (ع)را به همه مسلمانان به خصوص شیعیان تبریک عرض می نماید.

سخن مردم"بر اثر بارندگی های شدید شب یک شنبه و روز آن رودخانه فصلی آردو جاری شد

2

حبیب قاسمی

بر اثر بارندگی های شدید شب یک شنبه و روز آن رودخانه فصلی آردو جاری شد و موجب خوشحالی کشاورزان در حاشیه آن رودخانه گردید.

این رودخانه در جنوب شهر برازجان قرار دارد که در فصول وهنگام بارندگی ها به خصوص زمانی که بارندگی شدید باشد جاری می شود.

index

3

البته در هنگام جاری شدن این رودخانه راه عبور محله والفجر غربی به برازجان قطع می شود، این محله سال هاست در انتظار احداث پل ارتباطی هستند ،تا در مواقع بارندگی با مشکل رفت و آمد روبرو نشوند.

این اهالی در انتظار اقدام شورای اسلامی و شهردار پرتلاش برازجان هستند تا این مشکل اساسی را با احداث پل حل نمایند.

4

سخن مردم"آب یک منبع ملی و خدادادی است باید آن را برکت الهی بدانیم و از هدر رفتن آن جلوگیری کنیم.

به گزارش سخن مردم"ایران در نوار بیابانی و خشک نیم کره شمالی قرار دارد. با توجه به روند افزایش دمای هوا در ۵۰ سال آینده، نوار بیابانی مورد بحث بیش از پیش گرمتر و خشکتر خواهد شد و نتیجه آن تبخیر شدید آب، کمبود نزولات و گسترش بیابان‌ها و کویرها و خواهد بود.

c0rt_حبیب_قاسمی3.jpg

پیش بینی می‌شود در آینده ۶۰ درصد بارانی که به سطح زمین می‌رود. وقتی به جریان رودخانه تبدیل می‌شود بخار شده و به هوا برود. در عوض با رشد جمعیت مصرف سرانه آب، همراه با بالارفتن سطح بهداشت عمومی و گسترش کشاورزی، نیاز به منابع آبی روز به روز افزایش می‌یابد.

«ما در حال حاضر با بیلان منفی آب در کشور مواجهیم واینکه مکرراً گفته شود که پدیده خشکسالی دوره‌ای است و هر بار ۱۰ تا ۱۵ سال به طول می‌انجامد نا صحیح است.

آب یک منبع ملی و خدادادی است باید آن را برکت الهی بدانیم و از هدر رفتن آن جلوگیری کنیم. آب برای همگان توجیه شود. استفاده از چاه‌های عمیق باید تنها بر اساس مطالعات کارشناسی و با مجوز رسمی باشد.

با توجه به کمبود آب در کشور، پیشنهاد می‌شود دولت با نصب آب شیرین‌کن‌های بزرگ در سواحل کشور و ورود آب آنها به داخل،‌کمبود مصارف خانگی و کشاورزی را تا حدودی جبران کند.لذا باید با مدیریت قوی درصرفه جویی آب به فکر آینده باشیم.

واما چند روزی است مردم دشتستان به خصوص شهر برازجان بامشکل جدی کمبود آب روبرو شده اند ودرهوای گرم تابستان نیاز مبرم به آب است، که مسئولین محترم باید از سالها پیش به فکر امروز می بودند تا چنین بحرانی ایجاد نشود.

آب مایه حیات است و بدون آن نمی توان زندگی نمود، البته تلاش مسئولین درطول این چند روز به خصوص پرسنل خدوم و پرتلاش نیروی انتظامی و فرمانده شجاع آن قابل تقدیر است.

همه ی نیروها از دولتی تا انتظامی و نظامی و نیروهای بسیجی وهیئت رزمندگان اسلام همه و همه دست به دست هم دادند تا بتوانند آب را به هر طریقی حتی با تانکر به مردم برسانند.

اما در این بین کسانی که از فرصت استفاده نموده و شب هنگام در میدان بیمارستان جمع شدند و از حکومت طاغوت حمایت کردند اینها برای مطالبه گری آب نیامده بودند، بلکه هدف دیگری داشتند.

بنابراین این تعداد اندک چه بسا شهروند برازجانی هم نبوده و فقط هدفشان سو استفاده و ایجاد تشنج و فتنه بوده باشد که با حضور به موقع پرسنل خدوم نیروی انتظامی و بسیجیان نقشه شومشان خنثی شد.

مرد م برازجان مردمی ولایت مدار هستند و همین مردم بوده که هم در روزهای پیروزی انقلاب و هم در طول هشت سال جنگ تحمیلی به خوبی از وطن و ناموس و دین مبین اسلام و رهبری پاسداری و حمایت نمودند.

و بیش از دویست و پنجاه شهید مبین روحیه شجاعت و ایثار طلبی مردم این دیار دارد و مردم برازجان توطئه دشمن را خنثی نموده و همواره حمایت خود را از نظام و رهبری اعلام نموده اند .

سخن مردم"در آستانه سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق‌(ع) آئین عبادی سیاسی نماز جمعه برازجان توسط حجت الاسلام والمسلمین مصلح امام جمعه محترم شهرستان اقامه شد .

tuf_index.jp55g.jpg

به گزارش سخن مردم"گزیده ای از خطبه دوم در زیر اشاره می گردد :

امام جمعه محترم برازجان ضمن تسلیت فرا رسیدن ۲۵ شوال سالروز شهادت ششمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام جعفر صادق‌(ع )گفت:ایشان می فرمایند : کسی که با زبان ادعای تشیع کند ولی با اعمال و برنامه های ما مخالفت ‌ورزد شیعه ما نیست ، بلکه شیعه ما کسی است که با زبان و قلب با ما موافق باشد و پیرو برنامه ما و عامل به اعمال ما باشد .

وی درادامه بیان نمود:۱۹تیر سالروز کشف کودتای نوژه علیه جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۹ می باشد که در همین جا به علل دشمنی آمریکا با نظام اسلامی ایران اشاره می گردد :

پایبندی ملت ما به اسلام ناب محمدی ، استقلال طلبی ملت عزیز ایران و نظام جمهوری اسلامی ، صدور انقلاب اسلامی و ایجاد موج بیداری اسلامی در انواع کشورهای اسلامی، مواضع قاطع جمهوری اسلامی در مسائل منطقه ای و بین المللی و در دفاع از مظلومان عالم و اثربخشی آن در افکار عمومی جهان که در تضاد با منافع نامشروع و اهداف استکباری آمریکاست .

همچنین 21تیرماه بنام روز عفاف و حجاب نامگذاری گردیده است : استعمار پیر انگلیس در جهت اسلام زدایی و مبارزه با مرجعیت و روحانیت رضاشاه را مناسب دیدند و او را مأمور اجرایی سیاستهای ضد اسلامی خود در ایران کردند که فهرست وار به اقدامات پلید رضاشاه برای دین زدایی در ایران اشاره می گردد : تغییر اجباری لباس مردم، کشیدن چادر از سر زنان ، خلع لباس روحانیت ، خلع لباس روحانیت ، خلع لباس روحانیت،بستن درب مساجد ، جلوگیری از عزاداری محرم و صفر ، ترویج فرهنگ فاسد غربی ، کشتار مردم مشهد در مسجد گوهرشاد

امام جمعه برازجان درادامه اظهار داشت:متأسفانه امروزه به عللی شاهد زیر سئوال رفتن ارزشهای دینی و انقلابی در زمینه عفاف و حجاب هستیم و بعضی از مسئولان با سخنان خود نیز به آن دامن می زنند .

ویمطالبی در خصوص اتفاقات و حوادث اخیر کشوررابیان نمود : طی چند هفته اخیر شاهد تجمع و اعتراض برخی از کسبه در تهران بر علیه نوسانات‌ قیمت ارز و سکه بودیم .

ایشان درادامه گفت:علاوه بر مطالبات صنفی، مردم برخی شهرها نیز نسبت به وضعیت آب شرب _ قطع مکرر برق _ گرانی برخی کالاها و خدمات اعتراضاتی داشتند که لازم است چند نکته در مواجهه با این رویدادها ذکر کنیم : هیچ مدیر و مسئولی نمی تواند منکر مشکلات مردم در حوزه های مختلف همچون مسکن، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، برق و آب شود . مطالبات بحق مردم را باید با گوش و جان شنید ، این وظیفه هر مسئول است که با شنیدن مشکلات مردم تا رفع و یا کاهش آن از پای ننشیند و پیگیر حل و فصل آن باشد ، همه ما وظیفه داریم با مردم و در کنار مردم تا حل مشکلات آنها باشیم .

همچنان که در روزهای اخیر شاهد بوده ایم نمایندگان صنوف با هوشمندی و درک شرایط خطیر کنونی اعتراضات و مطالبات خود را صنفی پیگیری کردند و اجازه بهره برداری سیاسی به دشمنان و بدخواهان نظام اسلامی را نداده اند . بدخواهانی که امروزه بیش از هر زمان دیگر به دشمنی با ملت ما برخواسته اند .

حل مشکلات مردم نیازمند مشارکت همه قوا و نهادها و مردم است ، همه باید آستین های همت را بالا بزنیم بویژه صاحبان اصلی انقلاب (مردم ) که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی اگر مردم در صحنه بیایند هیچ مشکل لاینحلی در کشور وجود نخواهد داشت .

امروز فصل یقه گیری و تسویه حساب های سیاسی نیست ، امروز فصل همدلی و مجاهدت برای حل مشکلات کشور است ، باید کمربندها را محکم کنیم چرا که در جنگ اقتصادی دشمنان این مرز و بوم موجودیت ملت ایران و هویت تمدنی ایران را هدف قرار داده اند . به تعبیر حضرت آقا باید با انسجام ملی پاسخ توطئه ها و طراحی های دشمن را بدهیم .

یکی از راههای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن بکارگیری مدیران مؤمن، انقلابی، جهادی، متخصص و دلسوز است . اگر دولت به دلیل انتصاب برخی مدیران ضعیف و ناکارآمد در برخی حوزه های اقتصادی ناموفق عمل کرده می بایست با ترمیم تیم اقتصادی و اجرایی خود این معضل را هر چه زودتر حل و فصل نماید ، ما در چنین شرایطی نیازمند مدیرانی کارآزموده و جسور و انقلابی هستیم که در روزهای سخت و دشوار بتوانند سکاندار کشتی نجات باشند .

حجت الاسلام مصلح امام جمعه محترم برازجان درخصوص وضعیت آب گفت:مسئله آب شهرستان به یک معضل و چالش تبدیل شده و در بحران بی آبی قرار داریم لذا تذکرات زیر را ضروری می دانیم : لزوم تشکیل شورای مدیریت بحران استان در شهرستان جهت بررسی و رسیدگی به معضل کم آبی دشتستان،اخذ تصمیمات فوری و میان مدت برای فائق آمدن بر معضل کم آبی شهرستان،درخواست از مسئولین جهت جدیت بیشتر و از مردم عزیز برای همکاری با دولت و خویشتنداری در برابر مشکلات اخیر،باید به هر طریق ممکن مشکل آب مردم حل شود زیرا آب برای مردم یک امر حیاتی است و بدون آب زندگی ممکن نیست و برخوردار بودن از آب سالم حق مسلم مردم است .

وی افزود:از مسئولین استان فارس بویژه استاندار آنجا که بومی استان بوشهر است، فرماندار کازرون، مدیران آب فارس و کازرون عاجزانه استدعا دارم تا رفع مشکل کم آبی با شهرستان دشتستان همکاری و آب به اندازه کافی در اختیار مردم قرار دهند .

به مسئولین شهرستان هم توصیه می کنم فکری عاجل برای رفع معضل کم آبی نمایند زیرا اجاره کردن چاههای کشاورزی و یا آب رسانی با تانکر برای شهرستان ۲۲۰ هزار نفری جوابگو نمی باشد و حتی مقطعی هم مشکلی برطرف نمی شود .

همچنین مدیران آب استان و شهرستان نسبت به توزیع عادلانه آب در محلات مختلف اهتمام داشته باشند، تغییر در زمانبندی توزیع آب را بموقع اطلاع رسانی کنند تا مردم وقت داشته باشند ذخیره سازی کرده و دچار مشکل نشوند، اداره آب و شهرداری برای همکاری در آب رسانی بوسیله تانکر اقدام نموده و بصورت رایگان آب در اختیار مردم قرار دهند .

بار دیگر از مردم عزیز تقاضا دارم خویشتنداری کنند و مطالبات بحق خود را از طریق قانونی پیگیری نمایند تا خدای نخواسته دشمنان قسم خورده انقلاب نتوانند سوء استفاده کرده و مطالبات بر حق شما را به آشوب تبدیل کنند .

توصیه آخر ما در این خطبه درخواست از مردم برای صرفه جویی در مصرف برق می باشد تا بتوانیم با برنامه ریزی مسئولین مربوطه و راهکارهایی که اندیشیده اند فصل تابستان را سپری نمائیم .

شایان ذکر است آخر خطبه دوم که حاج آقا مصلح امام جمعه محترم برازجان در خصوص معضل کم آبی صحبت می کردند دو نفر از جوانان شهر بلند شدند و به ناعدالتی در توزیع آب از همچنین عدم پاسخگویی مسئولان بویژه فرماندار و مدیر آبفا شهرستان انتقاد شدید نمودند ، حاج آقا مصلح هم حدود ۵ دقیقه به مطالبات آنها گوش دادند و ضمن دعوت این دو به خویشتنداری، بر رسیدگی فوری و جهادی مسئولین تأکید نمودند .

سخن مردم"مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر طی پیامی آغاز هفته وحدت را تبریک گفت.

متن پیام حمیده ماحوزی به شرح زیر می باشد:

ماحوزی

ربیع الاول یادآور ولادت آخرین پیامبری است که با حضور پر برکت خود به جهان هستی معنایی دیگر بخشید و مردم مظلوم و آزاده سراسر گیتی را از انوار ملکوتی اسلام بهره مند ساخت.

هفته وحدت فرصت بسیار ارزشمندی است که شیعیان و اهل سنت در فضایی آکنده از صمیمیت و همدلی برای تحقق بسترهای تقویت و تعمیق وحدت و تقریب مذاهب اسلامی گامهای جدید و پر حرکتی بر دارند.

امید است در این ایام مبارک که سراسر شادی و سرور در کشور برقرار است بتوانیم با اجرای برنامه های شاد و مفرح در قالب "جشن های بهار مهربانی" در امر خطیر خدمت رسانی به مردم موفق و سربلند باشیم.

اینجانب ضمن تبریک میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و سلاله برومندش حضرت امام جعفر‌صادق(ع)، از خداوند بزرگ خواستارم تا با یکپارچگی و پیروی از رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در جهت خدمت به انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی موفق و ثابت قدم باشیم.

سخن مردم"یکی از بازار های هفتگی استان بوشهر جمعه بازار برازجان است که محلی برای خرید و فروش اجناس برای مردم استان بوشهر است .

اما با توجه به ازدحام جمعیت مکان فعلی مناسب جمعه بازار نیست و تا حالا چندین بار شهروندان برازجانی از مسئولین تقاضای جابجایی این بازار را نموده اند که متاسفانه تاکنون اقدام عملی برای تحقق این مهم صورت نگرفته است.

xlnw_index.jpg

به گزارش سخن مردم"این گزارش مربوط به عصر جمعه هشتم تیرماه نود و هفت است ،شدت ترافیک از چهار سمت میدان کشاورز که به جمعه بازار منتهی می شود ،مشاهده می شود که در این  روز  رفت و آمد مردم  با مشکل شدید ترافیکی روبرو شده است.
شهر داران قبلی برازجان چندین بار در رسانه ها خبر از جابجایی این بازار هفتگی را دادند ولی متاسفانه عملی نشد، حتی جانمایی مکان جدید هم اعلام شد.
 امروز مردم برازجان انتظار دارند که جابجایی جمعه بازار برازجان توسط شورای اسلامی و شهرداری برازجان در دستور کار قرار گیرد و عملی شود. مسئولین محترم خود تاکنون در روز جمعه شاهد بار ترافیکی سنگین در اطراف میدان کشاورز بوده اند بنابراین امید است  بیش از این مردم برازجان را در انتظار نگذارند و جابجایی تنها بازار هفتگی پرجمعیت استان را در دستور کار قرار دهند.

سخن مردم"کتاب، محصول تجربه های بشری و خلاقیت های ذهنی و آموخته های دراز مدت انسان است ، وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند.  

305834

به گزارش سخن مردم"در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها ی کتاب برگزار می‌شود.
پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه های مهم اولیای دین است و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل های آینده ماندگار می شود.
بی گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان است.
کتاب همدمی است که اندوه را می زداید و مطالعه کننده را از تنهایی در می آورد و به او حکمت های جان پرور می آموزد.
یک کتاب خوب، ماندگار و تأثیر گذار، چگونه به یک اثر خاطر آفرین و ماندگار بدل می شودوبرای این که اثری ماندنی بشود، باید خوب باشد. آثار خوب می ماند، در دلها جای می گیرند و کهنه نمیشوند. خوب هم که می گوییم یعنی پاسخ به یک سوال و یک نیاز باشد. خوب فقط معنایش این نیست که از لحاظ هنری خوب تنظیم شده باشد و خیلی عمیق باشد، بلکه ممکن است اینطور نباشد، لیکن پاسخی به یک نیاز باشد.
بی تردید، به همان اندازه که می توانیم از کتاب بهره بگیریم، ممکن است در معرض آفت ها و خطرهای نوشته های سست و بیمار و مسموم و انحرافی هم قرار گیریم. راه دادن کتاب های ناسالم به مدرسه ها و خانه ها، در واقع مسمومیت فکری و اخلاقی نسل ما را به دست خودمان فراهم می آورد. بنابراین، نظارت بر چاپ کتاب و بررسی محتوای آن، در جامعه سلامت خواه و دوراندیش ضروری است.
یکی از مفیدترین اطلاعات برای کتابخوان، شناختن آثار خوب و جدید، شناخت نویسندگان متعهد و سالم و آگاهی از مؤسسات انتشاراتی متعهد است. نشان «استاندارد» به عنوان نشانه مرغوبیت کالا، نباید تنها در فرآورده های خوراکی و مصرفی و کالاهای خانگی و صنعتی مورد نظر باشد، بلکه آثار فرهنگی و فرآورده های علمی و فکری هم باید مطابق استانداردهای عقلانی و دینی و ارزشی تهیه شود تا جامعه را به فساد و تباهی و بیماری نکشد. روشن است که خوانندگان آثار و خریداران کتاب و مشتریان مطبوعات و جراید نیز باید توجه داشته باشند که  هر کتاب را نخرند و نخوانند و به هر نویسنده و ناشر، اطمینان صد در صد نکنند و تا شناخت کافی از سلامت و صحت کتاب خاصی پیدا نکرده اند، در روح و اندیشه خود و فرزندانشان را به روی کالاهای ناسالم و زیان بار فکری نگشایند.
برای ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانی، عوامل متعددی نقش دارند که نخستین آنها «خانواده» است. در واقع نقطه آغازین ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتابخوانی از خانواده آغاز می گردد؛ زیرا طبق دیدگاه روان شناسان، شخصیت و هویت کودک در قدم اول در خانواده شکل می گیرد. به طور طبیعی والدین علاقه مند به کتاب فرزندانی دوستدار مطالعه خواهند داشت و عکس آن نیز صادق است.
تجربه نشان داده است که فرزندانی که در خانواده های اهل دانش بزرگ می شوند، میزان مطالعه و گرایش به کتابخوانی در آنان نسبت به خانواده هایی که تمایلی به کتاب و مطالعه ندارند بسیار بیشتر است. اکثر علما و دانشمندان در خانواده هایی رشد نموده اند که والدین آنان اهل مطالعه و پژوهش بوده اند. زمانی که فرزندی می بیند که کتابخانه ای در خانه هست و پدر و مادر و همگی اعضای خانواده، ساعاتی را به مطالعه اختصاص می دهند، دیگر، حتی نیاز به گفتن این که «باید مطالعه کنی» وجود ندارد.
یکی از مشکلات و کاستی های جامعه ما گریز از کتاب و پایین بودن سطح فرهنگ مطالعه است. این نقیصه، ریشه ها و علت های مختلفی می تواند داشته باشد که شاید در رأس آنها «عدم احساس ضرورت» است. تا وقتی انسان در وضعیت «نیاز» قرار نگیرد، در پی رفع آن نخواهد افتاد.
اگر در پاسخ شبهه های اعتقادی و پرسش های سیاسی دربمانیم، یا در مجلس و محفلی که از موضوع خاصی صحبت به میان می آید، احساس کنیم در آن زمینه بی اطلاعیم و شرمسار شویم و احساس کنیم از چرخه زمان و گردونه پرشتاب مسائل علمی و فکری جامعه عقب مانده ایم، نسبت به خلأ و نیاز آگاه می شویم و این می تواند شوق به مطالعه و کتابخوانی را در ما تقویت کند.

4cnu_قاسمی.jpg

به گزارش سخن مردم" اول تیر ماه سال یکهزار و سیصد و نود هفت هجری شمسی است در تمام صحن های حرم رضوی مسلمانان و عاشقان ولایت و امامت در حال زیارت و عبادت هستند .

نوجوانانی که تازه وارد صحن مطهر رضوی شده اند و اشک شوقشان جاری شده است کاروان هایی که از نقاط مختلف ایران اسلامی و کشورهای همسایه به زیارت هشتمین امام خود آمده اند و در حال راز و نیاز و دعا و نیایش هستند.

کبوتران حرم در حال طواف به دور گنبد طلا و گلدسته ها هستند خادمان پرتلاش حرم رضوی در حال انجام وظایف خود هستند و زائران را راهنمایی می کنند .

تعدادی در حال گستردن فرش ها برای برگزاری نماز جماعت و تعدادی دیگر در حال تمیز کردن فرش ها هستند، صدای قاریانی که در حال تلاوت قرآن هستند، از تمام صحن ها به گوش می رسد و پس از آن صدای روح بخش اذان پس از برگزاری نماز جماعت جهت زیارت ضریح مطهر وارد صحن ... می شویم و به ضریح مطهر امام می رسیم.

دوستداران ولایت ضریح را در بغل گرفته و می بوسند و ارادت قلبی خود را به آن امام همام نشان می دهند ،پس از زیارت در بالای سر برای خود و ملتمسین به دعا نماز را بجا می آوریم.

hn7m_ind66ex.jpg

اما وقت تنگ است و چند روزی که مهمان حرم مطهر رضوی هستیم سعی نمودیم از فرصت جهت عبادت و راز و نیاز با معبود استفاده ببریم امیدوارم عباداتمان مورد رضایت درگاه باریتعالی قرار گیرد.

x4c_ind6ex.jpg

از معبود می خواهیم که دوباره هم زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) را نصیبمان نماید.

بازدید از شهر تاریخی نیشابور

روز شنبه دوم تیرماه جهت با زدید ا ز آثار دیدنی شهر نیشابور عازم این شهر شدیم که فاصله اش حدود نود دقیقه تا مشهد است ابتدا آرامگاه حکیم و ریاضی دان ‌و شاعر و عارف توانمند قرن پنجم خیام نیشابوری را زیارت می کنیم و پس آز آن قبر کمال الملک نقاش را که در این هنر معروف بوده است پس از آن قبر شاعر و عارف بزرگ قرن ششم هجری عطار را که قسمتی از آن در دست تعمیر است خیام در رباعی شهرت دارد و از رباعی سرایان معروف کشور بوده است عطار هم در سرودن مثنوی استاد بوده و کتاب معروف منطق الطیر اثر ارزشمند اوست.

پس از آن از مجموعه مسجد چوبی در دهکده چوبین در نزدیکی شهر نیشابور بازدید نمودیم که بدنه و سقف مسجد کلا از چوب ساخته شده این مسجد سی سال پیش توسط یکی از مهندسان نیشابوری به صورتی بسیار زیبا ساخته شده و امروز یکی از مناطق دیدنی محسوب می شود.

پس از آن قدمگاه امام رضا (ع)را زیارت نمودیم که در ارتفاعات نزدیک نیشابور است و نقش پاهای مبارک امام هشتم(ع)که در یک ضریح قرار دارد امروز زیارتگاه دوستداران ولایت است .

9g7i_in98dex.jpg

kbv2_inde78x.jpg

sm5g_77.jpg

m5sl_in77dex.jpgwefi_untitled-1.jpg

v28l_inde7x.jpg

 

سخن مردم"امام جمعه برازجان و فرمانده سپاه جواد الائمه دشتستان درپیامی از مردم شریف دشتستان ودست اندرکاران پیاده روی ولایت تقدیروتشکر کردند.

 پیاده

به گزارش سخن مردم متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

" توکل به خدای متعال و توسل به ائمه اطهار از اعتقادات راسخ مردم شریف دشتستان محسوب می شود "

با سلام و آرزوی قبولی عزاداری و توسلات شما در ماه محرم و صفر از درگاه خداوند متعال و عرض تبریک ماه ربیع الاول.

" پیاده روی بزرگ ولایت " در سالروز شهادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) با حضور اقشار گسترده مردم ایمانی شهرستان دشتستان از نشانه های بارز عشق و محبت مردمان این دیار به اهل البیت عصمت و طهارت (ع) است که با شکوه و عظمت خاصی در آخرین روز از ماه صفر از برازجان تا امام زاده ابراهیم (ع) هر ساله برگزار می شود.

دشمنان خارج نشین و بدخواهان انقلاب اسلامی می بایست چشم و گوش خود را باز کنند و وفاداری مردم همیشه در صحنه ، شهید پرور و ولایت مدار دشتستان به ویژه شهر برازجان به نظام مقدس جمهوری اسلامی و علاقه وافر آنان به اهل بیت (ع) را در این حماسه حضور به نظاره بنشینند.

این پیاده روی با شکوه بیش از یکصد هزار نفری که برگرفته از حرکت عظیم امت اسلام در روز اربعین حسینی است ، هرساله با هیجان و شور و شوق بیشتری در بین عموم مردم نسبت به سال گذشته اجرا می گردد که نشان از ایمان ، اخلاص، وحدت ، همبستگی و ارادت آنان نسبت به ائمه اطهار(ع) ، ارزشها و انقلاب اسلامی است.

این حرکت فوق العاده ، سعادت و توفیق بزرگی است که خداوند سبحان آن را در دل مردم این شهرستان و دیگر نقاط استان بوشهر گذشته تا هر ساله با پای پیاده مسیری ۱۷ کیلومتری را طی نمایند و به زیارت بارگاه ملکوتی یکی از نوادگان باب الحوائج - امام موسی کاظم (ع) - بروند و ضمن عزاداری سالروز شهات امام رضا (ع) را به آن امامزاده لازم التکریم تسلیت و تعزیت بگویند.

این جمعیت بیانگر دلبستگی این مردم به دین مبین اسلام مذهب تشیع و انقلاب اسلامی است.

خداوند سبحان را صمیمانه شاکر و سپاسگزاریم که با عنایت و توجه اهل بیت (ع) و تلاش همه مسئولین ، اعضای محترم شورای تامین ، شهرداری برازجان و شورای اسلامی ، شبکه بهداشت و درمان ، هلال احمر ، سازمان تبلیغات اسلامی ، اداره اوقاف ، راه و شهرسازی ، سایر ادارات و نهادهای مرتبط ، صدا و سیما ، اصحاب رسانه ، بسیجیان همیشه در صحنه ، خبرنگاران ، موکب داران عزیز و بصیر و عموم مردم گرامی شهرستان دشتستان پیاده روی ولایت امسال با آرامش و امنیت کامل در شهر برازجان انجام شد که البته امیدواریم این پدیده کم نظیر با همت مضاعف مسئولین استانی و باحضور حماسی و پرشور مردم مؤمن ، انقلابی و ولایت مدار در سالهای آتی به نحو باشکوه تر و مطلوب تر برگزار شود و با تسهیل شرایط و ایجاد زمینه و فضای مناسب شاهد خدمتگزاری بهتر به زائرین عزیز باشیم و موجبات رضایت الهی را بیش از پیش فراهم نماییم .

ان شاءالله

در پایان از تلاش همه دست اندرکاران این پیاده روی بزرگ به خصوص نیروی انتظامی که از حافظان نظم و امنیت محسوب می شود تشکر و قدردانی داریم.

رضایت خاطرحضرت بقیة الله الاعظم (عج) و صحت و سلامتی ولی امر مسلمین را همچون شما مردم شریف از درگاه پروردگار متعال مسئلت می نماییم .

حسن مصلح - امام جمعه برازجان

نعمت اله غلامپور - فرمانده سپاه جوادالائمه (ع) شهرستان دشتستان

Untitled-1.jpg

به گزارش سخن مردم"طبق نقشه ی جغرافی مندرج در کتاب (از زبان داریوش ) تالیف تاریخ نگر و محقق خانم پروفسور هاید ماری کخ آلمانی که بیشترین آثار باستانی و تاریخی جهان و ایران و خاورمیانه را مورد تحقیق و بازدید و مطالعه قرار داده اند شهر باستانی (تااوکا) نیز مورد نگارش آورده ما هم به خلاصه ای از ره آورد ایشان اشاره ای نموده ایم.وی چنین تئوکا را ستوده است (در محل همین برازجان امروزی بین شیراز و بوشهر )که همان تئوکه ی بطلمیوس جغرافی دان در کتاب ۴ بند ۴ جغرافی ایشان نام برده شده است .تئوکه  تااو کا (tauka)تا اوکه تموکن توکمان و توه نیز نامیده شده است .با چاپ این نقشه که از کتاب (از زبان داریوش) وی تصویر برداشته شده دیگر باید به اختلاف نگری و زیاده اندیشی به دیده ی اغماض بنگریم.
هر چند نامبرده نتوانست به دشتستان بزرگ بیاید و گور اجداد کورش بزرگ را که امروزه به گوردختر شهرت غیر واقعی یافته و یا تابلوی تاریخی دست کم مربوط به ۲۵۵۰ سال پیش را در پیشانی کوه (زرد چه ده)مشاهده نماید لکن محل دقیق تئوکه را تلویحا تعیین نموده است؛ هرتسفلد محققی دیگر گور واقع در بین بلندی های بزپر یا پشت پر را در بخش ارم برازجان از نزدیک مورد رویت قرار داد ؛وی عقیده دارد که،طبق قدمت سنگ های این بنا این گور دست کم یکصد سال پیش از کورش و یا مادرش ماندانا ،دختر آستیاژ(آزیدهاک)مادی بوده است .که مربوط به نیای ویشتاسپ یعنی آریا رمنه ،آسام یا تیس پیس بوده که عقبه ی هخامنس بوده اند هر چند ۱۲۰ کاخ دیگر در اطراف برازجان در عمق ۳ متری زمین سر بر بالش ابدیت گذارده اند که به همان حالت گمنامی و خوابیده دست کم محفوظ تر مانده اند ،لکن کاشکی باستان شناسی نو خاسته و از آن دور دستها بیایند ،تا کاخ کوروش برازجان و باقیمانده ی آپادانا ی داریوش بزرگ را هم در باغات شمالی روستای (دو رود گاه) دشتستان (بردک سیاه)و تخریب شده ی روستای نظر آقا (سنگ سیاه)را که عبرت آموز می باشند بنگرند،و ساتراپی نشین دشتستان بزرگ را مطالعه کنند که از شمال دیلم تا جنوب دشتی بانضمام بنادر جنوبی آن وسعت داشت که اکنون مانند یخی رفته رفته آب رفته و کوچک و کوچکتر شده است.

سخن مردم"حجت الاسلام سعیدغلامی درپیامی از رسانه های دشتستان تقدیر کرد.

متن پیام بدین شرح است:

 غلامی

ضمن عرض تبریک و شادباش حلول ماه ربیع الاول

اصحاب محترم رسانه های مکتوب ومجازی شهرستان دشتستان و شهر برازجان

بدینوسیله ازباب وظیفه برخود لازم می دانم صمیمانه ازحضرتعالی و همکاران ارجمندتان در پوشش خبری و رسانه ای مراسمات محرم وصفر شهر برازجان و بطور خاص در پیاده روی باشکوه ولایت تقدیر و تشکر نمایم.

درمحضر حضرت زهرا.س. روسفید باشید و عاقبت بخیر.

خادم مردم شریف برازجان،:سعیدغلامی به نمایندگی از هیآت مذهبی و جامعه مبلغین دشتستان 18آبانماه 97 قم المقدسه

سخن مردم"چرخاب منطقه ای در جنوب غربی شهر برازجان است که با توجه به زمین مساعد و تلمبه هایی که آب کشاورزی را تامین می نمایند.

4cnu_قاسمی.jpg

به گزارش سخن مردم"چرخاب منطقه ای در جنوب غربی شهر برازجان است که با توجه به زمین مساعد و تلمبه هایی که آب را تامین می نمایند .از قدیم تاکنون یکی از مناطق کشاورزی برازجان محسوب می شود، اما این مکان تنها در زمینه کشاورزی فعال نیست بلکه با توجه به آثار تاریخی که در قلب خود دارد یکی از مناطق بکر تاریخی استان بوشهر است که حرف های فراوانی از تاریخ و تمدن ایران زمین در سینه خود دارد .

6vl_untitled-1.jpg

در سال ۱۳۵۱ که در حال حفر کانال لوله آب برای رساندن به بوشهر بودند، در این منطقه ته ستون های کاخ زمستانی کوروش به دست آمد که در سال ۱۳۸۲ حفاری نهایی صورت گرفت و پس از آن جز آثار ملی به ثبت رسید که آن کاخ به فرمان کوروش در سال ۵۲۸ قبل از میلاد در حال ساخت بوده که با مرگ کوروش ناتمام ماند و امروز ته ستون های آن کاخ مورد بازدید جهانگردان و علاقمندان به آثار تاریخی قرار می گیرد.

stfh_untitled-3.jpg

اما به گفته باستان شناسان این منطقه شهر تاریخی تااوکه را در قلب خود زیر زمین دارد و در هفته های اخیر هم با کاوش های باستان شناسان قسمت دیگری با فاصله از کاخ زمستانی کورش خاک برداری آن صورت گرفت که تخته سنگ بزرگی با تعدادی آجر مربوط به آن دوره  کشف شد.

xix2_12.jpg
این آثار کشف شده و دیگر آثاری که در زیر زمین قرار دارد به خوبی می توانند مبین وجود شهر تااوکه باشند که در دوره های بعد زمینه ساخت شهر برازجان فعلی را به وجود آورده است.

سخن مردم"مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان به مناسبت حلول ماه ربیع الاول پیامی صادرکردند.

55

متن پیام بدین شرح است.

بسم الله الرحمن الرحیم

ربیع، ماه سرور و شادی اهل بیت و نشاط و مسرت مومنین و شیعیان فرا رسید.

ماهی که سرشار از رحمت و لطف خدا و لبریز از برکات و نعمتهای الهی است.

ماهی که "میلاد"، "آغاز هجرت" و "ازدواج" خاتم انبیا و سرور اوصیا حضرت محمد مصطفی (ص)، "آغاز امامت" منجی عالم بشریت و "لیلة المبیت" را در خود دارد و نیز حوادثی که هر کدام فرحبخش و شادی افزای عالم اسلام است.

لازم می دانم خالصانه این ماه عزیز را به همه مسلمانان، به ویژه مردم ولایت مدار برازجان تبریک و تهنیت عرض کنم.

ما پیروان اهل بیت عصمت و طهارتیم و با حزنشان محزون و با شادی اشان مسروریم و بسیار به جاست که به عاشقان حسینی و سوگوارانی که دو ماه محرم و صفر را با عزاداری ها و مراسم باشکوه، بزرگ داشتند، خدا قوت بگوییم و از برگزاری روضه ها و مراسم و شور و شیدایی های تحسین برانگيز هیئت ها و دسته ها و الحان دل انگیز مداحان و هنرمندی هنرمندان عاشورایی، تشکر کنیم و از دست اندرکاران و روساي هیئت ها و حسینیه ها و نیروی انتظامی و صدا و سیما و مسئولان امنیتی و همه کسانی که در خلق حماسه های ماندگار حسینی و پیاده روی ولایت نقش داشته اند، تقدیر و سپاس داشته باشیم. بی شک، ربیع عشق، آرام بخش جان و دل کسانی است که اندوه این شصت روز را به جان خریده اند و دل در غم شهيدان کربلا و آلام دهه آخر صفر، پریشان ساخته اند.

امید که در این ماه عزیز و در سایه تاسی به سیره نبوی و شجره طیبه امامت و بهره مندی از تعالیم ارزشمند دین مبین اسلام شاهد تقویت وحدت و همدلی، پیروزی و سرافرازی مسلمانان و برقرای صلح و عدالت در گوشه و کنار جهان باشیم.

ما به عنوان خدمتگزاران این مردم نجیب و شریف و همیشه در صحنه به ویژه جوانان پر استعداد و برومند، بر آن شديم تا سر حد توان در حفظ آرمان شهيدان و آبادانی این مرز و بوم بکوشیم.

اینجانب به نمایندگی همکارانم در شورای اسلامی شهر برازجان بار دیگر این ایام فرخنده را به شهروندان برازجان تبریک عرض کرده و از خداوند منان برای ملت شریف ایران اسلامی و مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی ) سربلندی و موفقیت روز افزون مسئلت می نمایم.

خادم مردم

مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان

6401765_323.jpg

به گزارش سخن مردم"هر سال بعد از یک ماه روزه داری در ماه رمضان عید فطر از راه می رسد که نزد مسلمانان از جایگاه ویژه ای برخوردار است در این روز شرکت در نماز عید فطر و دادن فطریه انجام می شود پس از آن دید و بازدید های مومنین است که پس از یک ماه روزه داری به هم می رسند و فرا رسیدن عید فطر و اینکه توانسته اند یک ماه روزه دار باشند به همدیگر تبریک می گویند و از خداوند برای همه مومنین سلامتی و تندرستی و عاقبت به خیری طلب می کنند امید است خداوند بزرگ اعمال ما را در این ماه  قبول فرماید .

151034416816020900

سخن مردم " اینک در نوزده ماه صفر قرار گرفته ایم و فردا اربعین حسینی است روزی که کاروان اسرای کربلا پس از چهل روز با سختی های فراوان با زانوهای خسته اما مغرور از رشادت های شیرزن کربلا در برابر یزید به کربلا رسیدند ، و این کاروان معرفت و عشق به ولایت در حالی به کربلا رسیدند که زجر اسارت را تحمل کرده بودند و چقدر ناراحت کننده است زمانی که پس از این همه رنج و محن به سر قبور مطهر شهیدان رسیدند و به ناله و زاری مشغول شدند تاریخ بزرگی و اخلاص و دیانت و پاکی خاندان امامت را در آن لحظه های سخت ثبت نموده است اربعین حسینی یاد آور رشادت و فداکاری حضرت زینب (س)است که با نطق خود یزید و یزیدیان را رسوا نمود به راستی این بانوی فداکار به خوبی توانست پیام عاشورا را به جهانیان برساند او یگانه زنی بود که خوب توانست رسالت خود را انجام دهد.

به گزارش سخن مردم " اربعین حسینی ۲۰ صفر و چهلمین روز واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ ماه صفر سال ۶۱ق در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا آمده‌اند. همچنین در این روز جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین(ع) آمده است. زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است که بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است.

۲۰صفر در ایران تعطیل رسمی است. شیعیان در این روز عزاداری می‌کنند و راهپیمایی شیعیان به سوی کربلا، به یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان جهان، تبدیل شده و در زمره بزرگترین اجتماعات مذهبی جهان قرار گرفته است. بیشترین زائرانی که در اربعین از دیگر کشورها به عراق می‌روند، از ایران‌اند.

حضور جابر در کربلا

جابر بن عبدالله انصاری که از صحابه پیامبر اسلام(ص) است به عنوان نخستین زائر امام حسین(ع) شناخته می‌شود. او در اولین چهلم شهادت امام حسین(ع)، یعنی ۲۰ صفر سال ۶۱ق، به همراه عطیه عوفی به کربلا آمد و قبر امام حسین(ع) را زیارت کرد.

زیارت اربعین

در حدیثی از امام حسن عسکری(ع) پنج نشانه برای مؤمن شمرده شده است. یکی از این پنج نشانه زیارت اربعین است.

هم چنین زیارت‌نامه‌ای برای روز اربعین از امام صادق(ع) نقل شده است.شیخ عباس قمی این زیارت‌نامه را در مفاتیح الجنان در باب سوم بعد از زیارت عاشورا ، با عنوان زیارت اربعین نقل کرده است.

به گفته قاضی طباطبایی زیارت روز اربعین در نزد شیعیان زیارت «‌مَرَدّ الرَّأس‌» نیز خوانده می‌شود.مَرَدُ الرأس یعنی بازگرداندن سر، و منظور آن است که در این روز که اسرای اهل بیت به کربلا بازگشتند سر امام حسین(ع) را نیز به کربلا آوردند و دفن کردند.

قاضی طباطبایی در کتاب تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء می‌نویسد حرکت به سوی کربلا در روز اربعین از زمان امامان معصوم(ع) در بین شیعیان رایج بوده است و شیعیان حتی در زمان بنی‌امیه و بنی‌عباس نیز به این حرکت مقید بوده‌اند.

سخن مردم"وحدت و اتحاد بین شورا و شهر داری رمز موفقیت برای پیشرفت برازجان است.

حبیب قاسمی

4cnu_قاسمی.jpg

به گزارش سخن مردم"چند سالی است که شورا در شهرها و روستاهای کشور در حال فعالیت هستند، که نفس کار ارزشمند است.

چند نفر که با رای مردم انتخاب می شوند که به عنوان نمایندگان مردم می توانند برای پیشرفت و عمران شهر برنامه ریزی نمایند.

برازجان این دومین شهر بزرگ استان بوشهر در دوره پنجم دارای هفت نفر عضو شورا است، که این عزیزان اگر به فکر پیشرفت برازجان هستند باید دلسوزانه و با اتحاد لازم برای پیشرفت برازجان تلاش نمایند.

یکی از اقدامات آنها انتخاب شهردار بود که با هفت رای جناب مهندس محمدی را به عنوان شهردار انتخاب نمودند که اقدامی بسیار ارزشمند بود این اقدام شورای شهر رضایت مردمی را به دنبال داشت.

امروز اعضای محترم شورا باید واقف باشند که مردم برازجان این عزیزان را برای پیشرفت شهر انتخاب نموده اند بنابراین نباید به فکر ایجاد دو دستگی در شورا باشند .

امروز شورای شهر به آرامش و تلاش برای ساخت و عمران شهری نیازمند است بنابر این باید از ایجاد حاشیه جلوگیری نمود و همانطور که با هفت رای کامل شهرداری مومن متدین با تجربه و امین را انتخاب نموده اند برای پیشرفت و انجام برنامه ها شهردار را همراهی نمایند.

سخن مردم"چند سالي است در سالروز شهادت امام رضا (ع) پياده روي ولايت از برازجان تا مرقد مطهر امام زاده ابراهيم (ع)در روستاي ني نيزک برگزار مي شود مردم ولايت مدار با عزاداري اين مسير 17 کيلومتري را طي مي کنند.

305834

به گزارش سخن مردم" چند سالي است در سالروز شهادت امام رضا (ع) پياده روي از برازجان تا مرقد مطهر امام زاده ابراهيم (ع)در روستاي ني نيزک برگزار مي شود مردم ولايت مدار با عزاداري اين مسير 17 کيلومتري را طي مي کنند

گرچه در طول اين چند سال هرساله از طرف دست اندر کاران تمهيداتي انديشيده شده ولي با توجه به حضور جمعيت بالاي يکصد هزار نفري مي طلبد با برنامه ريزي دقيق تر مسئولين شاهد پياده روي با حداقل مشکل در هفده آبان ماه امسال باشيم

اما جهت برگزاري بهتر به چند نکته اشاره مي شود:

1- تهيه سرويس هاي بهداشتي تميز و به اندازه در طول مسير

2- تهيه و تدارک وسيله نقليه مطمئن و به اندازه جمعيت براي برگشت زائرين

3- تهيه آب آشاميدني کافي و بهداشتي براي استفاده زائرين با توجه به گرماي هوا به خصوص در هنگام بازگشت

4- استفاده از فضاي معنوي مراسم براي کارهاي فرهنگي و استفاده مفيد از وقت مقرر

5- نظارت بيشتر شبکه بهداشت بر غذاهاي موکب ها درطول مسير به صورتي که مشکل بهداشتي نداشته باشند

سخن مردم"«روز قدس نشان‌دهنده‌ صف‌بندی حق و باطل و صف‌بندی عدل در مقابل ظلم است». رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)

qnkv_6358578_629.jpg

به گزارش سخن مردم"امروزه جهان شاهد فجیع ترین اقدامات ضد بشری از سوی نظام سلطه (آمریکا، رژیم صیهونیستی و ...) در نقاط مختلف از جمله در فلسطین است. امروز در نوار غزه مردم غیرنظامی و بیگناه از حقوق اولیه خود برای حیات و دسترسی به امکانات اولیه زندگی محرومند و از دسترسی به کاروان های امدادی منع می شوند.

دولت امریکا با انتقال غیرقانونی سفارت خود به بیت المقدس نیز، زمینه های درگیری در این منطقه بحران زده را بحرانی‌تر کرده است.

وطبق فرمایشان امام خمینی (ره) «روز قدس یک روز جهانی است. روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است«من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می‌دانم، و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم؛ و مسلمین از آن انزوایی که آن‌ها را کشانده بودند خارج شوند، و با تمام قدرت و قوّت در مقابل اجانب بایستند.»

»روز مقابله ملت‌هایی است که در زیر فشار ظلم آمریکا و غیر آمریکا بودند، در مقابل ابرقدرت‌هاست. «

»روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند. روزی است که بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد«

»روز قدس روزی است که باید سرنوشت ملت‌های مستضعف معلوم شود، باید ملت‌های مستضعف در مقابل مستکبرین اعلام وجود بکنند«

»روز قدس روز اسلام است. روز قدس روزی است که اسلام را باید احیا کرد و احیا بکنیم، و قوانین اسلام در ممالک اسلامی اجرا بشود«

»روز قدس روزی است که باید به همه ابرقدرتها هشدار بدهیم که اسلام دیگر تحت سیطرهٔ شما، به واسطهٔ عُمّال خبیث شما، واقع نخواهد شدروز قدس، روز حیات اسلام است«

«روز امتیاز حق از باطل است، روز جدایی حق و باطل است.»

امروز بیش از پیش نقش اسرائیل در ناامنی منطقه و حمایت از تروریست‌های وهابی نمایان شده و اراده مردمی در تقابل با این رژیم توطئه‌گر و همپیمانان منطقه‌ای و بین المللی آن، ضروری است.

هر ساله مردم مومن و متدین و شجاع ایران اسلامی برای دفاع از ملت مظلوم فلسطین در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان با برگزاری راهپیمایی باشکوه روز حهانی قدس شعار مرگ بر اسراییل و مرگ بر آمریکا سر خواهند داد و امسال هم در روز جمعه هجدهم خرداد ماه برابر با بیست و سوم ماه مبارک رمضان در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت خواهند کرد و به دفاع از ملت مظلوم فلسطین خواهند پرداخت.پس همه با هم باید با حضور در این راهپیمایی علاوه بر آگاه کردن جهان از این جنایات و محکومیت دد منشی‌های رژیم صهیونیستی، به دفاع از مردم غزه برخیزیم.

همزمان با سراسرکشور"مراسم یوم الله روزجهانی قدس در شهر برازجان از ساعت ۱۱.۳۰روز جمعه ۱۸خرداد ازمیدان شهید چمران روبروی اداره پست تا مصلی جمعه با حضور گسترده مردم روزه دار و ولایی برگزار می گردد.وسخنران این مراسم حجت‌الاسلام عرفان اعزامی از حوزه علمیه قم خواهد بود.

305875

سخن مردم" شیعه با پاسداشت اربعین، پیروزی امام حسین (ع) و یارانش را فریاد می‌زند. زیارت اربعین نزد مسلمانان به خصوص شیعیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است اربعین، شایسته تکریم و بزرگداشت است؛ زیرا اربعین، ثمره عاشوراست و آنچه امام حسین (ع)در عاشورا آغاز کرد در اربعین به بار می‌نشیند.

به گزارش سخن مردم" بزرگداشت اربعین به‌اندازه روز عاشورا با اهمیت و قابل توجه است؛ چراکه در آن معنای انتظار و عدم رضایت نسبت به ظلم‌هایی که بر اهل‌بیت روا داشته شده است بیان می‌شود.

امام صادق(ع) فرمود: خداوند خیر هر کس را بخواهد، دوستی امام حسین(ع) و دوستی زیارت او را در دلش می‌افکند و برای هر کس بد بخواهد، بغض امام حسین(ع) و بغض زیارت او را در قلبش قرار می‌دهد.

امام رضا(ع) فرمود: هر کس اباعبدالله را در کنار نهر فرات زیارت کند، مانند کسی است که خداوند را در بالای عرش زیارت کرده است

تا جهان برقرار است عشق به امام در قلوب مومنین قرار دارد

واژه اربعین به معنی چهل است که عدد چهل در قرآن کریم از ویژگی خاصی برخوردار است ،همچنان که در ادب فارسی هم به این معنا توجه شده است.

پیام اربعین حسینی پیام پیروزی حق بر باطل و خون بر شمشیر است خواندن زیارت اربعین و پاسداشت چنین روزی در میان شیعیان یکی از برجسته ترین عوامل تقویت هویت شیعی است.

هر کس پیاده به زیارت ِامام حسین (ع)برود ِخداوند برای هر گامی که برمی داردحسنه ای برایش نوشته گناهی از او پاک کرده و درجه ای به رتبه او می افزایدتا هنگامی که به آنجا برسد، خداوند دو فرشته بر او می‌گمارد تا آنچه از اعمال خیر در زیارت از او سر می‌زند، بنویسد و هر آنچه شر و زشت از او سر می‌زند ثبت نکنند.‌ وقتی که قصد بازگشت می‌کند، با او وداع می‌کنند و می‌گویند: ای ولی خدا بخشیده شدی! تو از حزب خدا،‌ حزب رسول او و حزب اهل بیت رسول او هستی. به خدا سوگند! هرگز آتش جهنم را نخواهی دید و او هم تو را نمی‌بیند و بدنت هرگز طعمه آتش نخواهد شد.

امام باقر(ع) روایت کرده است که فرمود: اگر مردم می‌دانستند چه برکاتی در زیارت امام حسین(ع) نهفته است، از اشتیاق زیارت او می‌مردند و نفس‌هاشان از حسرت به شماره می‌افتاد! گفتم مگر چه برکاتی در زیارت امام حسین(ع) نهفته است؟ امام(ع) فرمود: هر کس امام حسین(ع) را از روی اشتیاق زیارت کند، خداوند پاداش هزار حج مقبول و هزار عمر پاکیزه و پاداش هزار شهید از شهدای بدر و پاداش هزار روزه‌دار و ثواب هزار صدقه مقبول و پاداش آزادی بنده‌ای که برای خدا آزاد شده باشد، برای او مقرر می‌فرماید!

زیارت آن امام همام از بزرگ‌ترین موجبات قرب الی الله است و هیچ عمل مستحبی در فضیلت به پای آن نمی‌رسد. امامان اهل‌ بیت(ع) هم در گفتار و هم در رفتار بر این موضوع مهم تأکید کرده‌اند، آن بزرگواران از هر فرصت و به هر بهانه‌ بهره می‌جستند تا یاد و خاطره حضرت سیدالشهدا و اصحابش زنده‌تر و پویاتر شود .

در کتاب «کامل‌الزیارات» آمده است که هر شب هفتادهزار فرشته به امر خداوند متعال، در اول غروب به زیارت حرم حضرت می‌آیند و در اول فجر به عرش بازمی‌گردند. تعداد فرشتگان عرش الهی به‌قدری زیاد است که تا روز قیامت، فقط یکبار توفیق زیارت حرم ابی‌عبدالله(ع) نصیب آنان می‌گردد.

اما آن زیارتی که پیغمبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) به آن مکرراً و مؤکداً سفارش کرده‌اند، زیارت امام حسین(ع) در چهلمین روز شهادت آن حضرت و یاران باوفای ایشان است. زیارتی که سال‌هاست مردم با شور و حرارت بسیار در اربعین انجام می‌دهند. به‌راستی که این شور و حال زیارت در این روز و جمعیت گسترده‌ مردم به خواست و هدایت پروردگار متعال صورت گرفته و چنین گردهمایی در هیچ نقطه‌ای از دنیا نمی‌توان یافت.این جمعیت میلیونی هرساله از سراسر جهان درکربلا گردهم می آیند امید است ما هم زائر قبر امام حسین(ع)و یاران باوفایش باشیم.

سخن مردم"شب قدر در فرهنگ شیعه از جایگاه ویژه ای برخوردار است زیرا در این شب انسان ها با انجام اعمال نیک می توانند سرنوشت یک ساله خود را رقم بزنند فضيلت شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان از شب نوزدهم بيشتر است و بايد اعمال اين شب را، از غسل و احيا و زيارت و نماز و قرآن بر سر گرفتن و صد ركعت نماز و دعاى جوشن كبير  را انجام داد و درغسل و احيا و سعى در عبادت، در اين شب و شب بيست وسوم اصرار ورزید، در روايات به اين معنى كه شب قدر يكى از اين دو شب مي باشد، تاكيد شده است و شيخ  صدوق در آنچه بر بزرگان در يك مجلس راجع به مذهب اماميه ديكته كرده چنين فرمود: هر كه اين دو شب را با بحثهاى علمى احيا بدارد بهتر است.

hl1x_393968_853.jpg

نوزدهم رمضان سالروز ضربت خوردن امام اول شیعیان جهان حضرت علی ابن ابی طالب (ع)است جانشین و وصی پیامبر(ص) و کسی که در طول عمر خود برای دین اسلام زحمات فراوانی کشید در اکثر نبردها همراه پیامبر(ص) بود و تا پای جان از اسلام دفاع نمود او کسی بود که در شب هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه در بستر پیامبر خواببد و پیامبر(ص) شبانه به مدینه هجرت نمود ایشان در کعبه به دنیا آمد به همین دلیل به او فرزند کعبه لقب داده اند این امام همام برای هدایت مسلمانان کتابی به نام نهج البلاغه که مجموعه خطبه های ایشان است به یادگار گذاشته است در سحرگاه نوزدهم رمضان در حالی که به مسجد کوفه برای نماز صبح رفته بود در هنگام سجود نماز توسط ابن ملجم مرادی ملعون ضربت خورد و در بیست و یکم همان ماه به شهادت رسید و در شهر نجف اشرف به خاک سپرده شد که بارگاه ملکوتی ایشان زیارتگاه عاشقان ولایت است آری تاریخ تاکنون انسانی به شجاعت و دیانت و تواضع و بخشندگی مانند امام علی (ع)ندیده است.
شيخ مفيد فرموده: در اين شب صلوات بسيار فرست و در نفرين بر ستم كنندگان به آل محمّد عليهم السّلام و لعن فرستادن بر قاتل امير المؤمنين عليه السّلام سعى و كوشش كن.
روز بيست ويكم روز شهادت حضرت امير المؤمنین عليه السّلام است و خواندن زيارت آن جناب مناسب است پس بجاست که ما شیعیان آن حضرت قدر شب های قدر را بدانیم
شهریار این شاعر فارسی زبان چه زیبا سروده است:
شب روان مست ولای تو علی
                                               جان عالم به فدای تو علی

روز حافظ

سخن مردم " بیستم مهر ماه روز بزرگداشت خواجه شمس الدین محمد معروف به حافظ شیرازی است ایشان یکی از شاعران و عارفان بزرگ ایران در قرن هشتم هجری است پدرش از اصفهان و مادرش کازرونی بوده و حافظ خود در شیراز به دنیا آمده است.

 به گزارش سخن مردم " در کودکی از نعمت پدر محروم می شود و تحت سرپرستی مادر قرار می گیرد از هشت سالگی وارد مکتب می شود و در کنار مکتب سعی می کند کار هم بکند و برای گذران زندگی در یک نانوایی مشغول به کار می شود و پولی که از این طریق به دست می آورده سه قسمت می کرده یک قسمت برای مخارج خانه به مادر می داد و قسمت دیگر برای مخارج مکتبش و قسمت دیگر را در راه اسلام هزینه می نمود تا اینکه به تدریج توانست حافظ قرآن شود و از این زمان بود که لقب حافظ را به خود اختصاص داد گویند در یک ماه رمضان که به بابا کوهی در اطراف شیراز رفته بود در هنگام سحر شخصی به بالینش می آید و کاسه آبی داشته که حافظ از آن آب می نوشد و خودش در این باره می گوید که اولین شعر را از این لحظه سرودم که این غزل بوده است

دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند

واندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند

حافظ از بزرگ ترین شاعران ایران در قرن هشتم هجری است که به خوبی توانسته است شهرت جهانی پیدا کند

و چه زیبا سروده است

از این شعر تر شیرین ز شاهنشه عجب دارم

که سر تا پای حافظ را چرا در زر نمی گیرد


سخن مردم:مردم آن است که دین است وهنر جامه او      نه یکی بی هنر وفضل که دیباش قباست

 

به گزارش سخن مردم"هنر مجموعه ای ازاحساس واداک زیبایی هاوحقایق وتبیین وحقیقتی بسیار فاخر وعطیه ای است ازجانب پروردگار که مانند هر موهبت دیگر الهی مسئولیت ها وتکالیفی رابرای صاحب آن به همراه می آورد .

 

مصاحبه اختصاصی با علی محمد نیا بازیگر وفیلم ساز ازشهر وحدتیه

مصاحبه:زینب خادمی

xtwj_untitled-2.jpg


*ابتدا کمی ازخود بگویید ؟متولد کجا هستید وچطور وارد عرصه هنرشدید؟

علی محمد نیا هستم متولد ۱۳۷۱ساکن شهر وحدتیه به مدت ۷سال است که کارهنری خود رادر رشته بازیگری .ساخت فیلم ،صدابرداری وتصویر برداری به صورت حرفه ای آغاز کردم وکاری که اخیرا درحال  تدوین میباشد بانام مسیر عاشقی به کارگردانی وتهیه کنندگی خودم درحال ساخت است که انشاالله به زودی به روی آنتن می رود .
* چطور شد که وارد عرصه هنر شدید؟
درسن ۲۰سالگی بایک گروه فیلم سازی به طور اتفاقی آشناشدم وطی ارتباطاتی که بااین گروه داشتم وعلاقه قبلی خودم به رشته هنری وشکوفا شدن توانمندی های خوددراین کار سرانجام دعوتی ازبنده شد برای تهیه یک فیلم برای اولین بار استارت کار خود راشروع وجلو دوربین قرارگرفتم ومهارت ها ودوره های متعددی راگذراندم وتجارب مختلفی دراین زمینه کسب کردم .
* دربخش هنروساخت فیلم به کدام بخش وحرفه علاقه دارید؟
میزان علاقه بنده بیشتر درزمینه های فرهنگی .هنری .آموزنده میباشد وپیشنهادم به دوستان وعلاقمندان به رشته هنر وبازیگری این است که پابه این عرصه بگذارند واستعداد های نهفته خود راشکوفا کنند وآینده سازان کشور عزیزمان ایران باشند.
*انگیزه اصلی شما چه بوده است؟
یک مقداراز بزرگترین رویای خودصحبت کنید؟آیااین رویابه حقیقت پیوسته یانه؟ابتداهدفم ازوارد شدن به این رشته هنری وساخت فیلم وبازیگری این است که بتوانم یک گامی درفرهنگ وهنر بردارم وبتوانم ادامه دهنده راه شهداورهبرعزیزمان باشم همانطور که مقام معظم رهبری درزمینه هنر میفرمایند.هنر مجموعه ای ازاحساس واداک زیبایی هاوحقایق وتبیین وحقیقتی بسیار فاخر وعطیه ای است ازجانب پروردگار که مانند هر موهبت دیگر الهی مسوولیت ها وتکالیفی رابرای صاحب آن به همراه می آورد .درخصوص بزرگترین رویاهایم سوال کردید ؛بزرگترین رویایم این است که یک روز بتوانم فیلمی بسازم درقالب نمونه فیلم هایی همچون یوسف پیامبر .محمد رسول الله .مختار نامه و....که به حول وقوه الهی ۵۰درصد از رویاهای من به حقیقت پیوسته است .
* من میخواهم یک حرفه ای باشم باید چیکارکنم ؟
به این سوال چطور پاسخ میدهید؟پیشنهادم به علاقمندان وهنرجویان این است که دراین زمینه مطالعات زیادی داشته باشند وازمحضر اساتید ونویسندگان بزرگ تجارب مختلفی کسب کنند تاانشاالله به هدف نهایی خوددست پیداکنند ودومین پیشنهادم این است فیلم سازی که برای اولین بار پا به این عرصه میگذارد ابتدا باسوژه قراردادن خانواده واطرافیان استفاده کرده تابتواند راحت تر ایده ها وتخیلات ذهنی خود رادرمعرض اجرابگذارد .
*دقیقا تمایل دارید روچه موضوع خاصی کارکنید؟
بیشترتمایل دارم رو موضوع های اجتماعی .آموزنده .داستان های برگرفته از قران کارکنم وفیلم هایی بسازم .
* سه تاپنج سال آینده خود راچگونه ارزیابی می کنید؟

سه تاپنج سال آینده سال هایی هستن که تلاش بنده براین است بتوانم فیلم های متنوعی درقالب اجتماعی .طنزو....بتوانم تحویل بدهم
*تاحالاشده دریک قضاوت اشتباه یااحساس گناه کنید؟نه   
* درپایان اگرصحبتی برای خوانندگان دارید بفرمایید؟
درپایان لازم دانستم درخصوص چگونگی ساخت فیلم مسیر عاشقی که به کارگردانی بنده تهیه وآماده شد مطالبی رامحضر خوانندگان گرامی ارائه کنم.

فیلم نامه روایت گر داستانی است که به صورت یک نمایشنامه باموضوع جبهه وجنگ دراختیار یک گروه تاتر قرارگرفت اماباتوجه به عدم رضایت وبازبینی نمایشنامه تصمیم براین گرفتم که همراه باکاروان راهیان نور سفری به شلمچه جایگاه عشق وایثار وحماسه ورشادت ومردانگی داشته باشم وبادیدن صحنه های واقعی جنگ نمایشنامه رااز سربنویسم وآن چیزی که خواسته قلبی من بود به تصویر کشیده شود .
درپایان جادارد تقدیر وتشکر کنم از جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین سید یعقوب موسوی امام جمعه شهر وحدتیه وجناب آقای حسین جمی وجناب آقای حسین کهن مو رییس بسیج شهروحدتیه وجناب آقای محمدصداقت که درساخت این مجموعه بنده رایاری رساندند.

وتشکر می کنم از هفته نامه مردم جنوب که به هنرمندان توچه خاص دارد.