سه شنبه, 28 اسفند 1397 - Monday, 18 March 2019

یاداشت

سخن مردم"مهندس محمدی شهردار برازجان شهرداری پرتلاش و مردمی است ،که این دو مهم را در طول دوره شهردار بودن خود تاکنون ثابت نموده است.

 

DSC 03621

به گزارش سخن مردم"شهر برازجان از جمله شهر هایی بود که مدت ها مورد بی توجهی قرار گرفته بود ،خبری از توسعه شهری در آن دیده نمی شد یا اگر بود کم رنگ بود، با انتخاب مهندس محمدی به عنوان شهردار برازجان در شورای پنجم و با هفت رای به سمت شهردار انتخاب شد، که در طول سابقه شهرداری بی سابقه است که این حسن اعتماد اعضای پرتلاش شورا را می رساند که در جای خود قابل تقدیر است.

ایشان در طول دوره ای که تاکنون شهردار بوده کارهای بسیار خوبی را برای پیشرفت این شهر باستانی انجام داده است که احداث پیاده رو سلامت و کلنگ سالن هشتصد نفری و اتصال بلوار شریعتی به الفتح و دهها طرح ارزشمند دیگر  همه و همه بیانگر تلاش مستمر شهردار محترم و تیم ایشان است.

بنابراین می توان به جرات گفت ایشان یکی از شهرداران موفق در استان بوشهر است که به تلاش و دست پاکی شهرت دارد.

برازجان به چنین شهرداری نیازمند است تا بتواند مسیر پیشرفت را ادامه دهد، قطعا هستند افرادی که دلسوز شهر برازجان و توسعه آن نیستند.

مردم متدین و با فرهنگ برازجان به خوبی قدر شهردار پرتلاش خود را می دانند و هیچ وقت به صحبت های افرادی که  ضد پیشرفت شهرشان هستند توجه  نمی کنند.
                                                          حبیب قاسمی
                                             مدیر مسئول هفته نامه مردم جنوب
                                                  وپایگاه خبری تحلیلی سخن مردم

سخن مردم"سیده خدیجه حسینی دبیر کار گروره هفته برازجان درپیامی از همه مردم ومسئولین وهمه هنرمندان واصحاب رسانه تقدیر وتشکر کرد.

به گزارش سخن مردم"خداوند سبحان را شاکرم که توفیق خدمت گذاری به مردم فهیم و شریف برازجان را عطا نمود که به سهم خود گامی اندک در ارتقاء جایگاه شهر در حوزه های مختلف و اجرای برنامه هایی فرهنگی و در شور و نشاط اجتماعی بردارم،

با عرض سلام و ارادت به پیشگاه مردم عزیز و فرهیخته شهرم، خداوند سبحان را شاکرم که توفیق خدمت گذاری به مردم فهیم و شریف برازجان را عطا نمود که به سهم خود گامی اندک در ارتقاء جایگاه شهر در حوزه های مختلف و اجرای برنامه هایی فرهنگی و در شور و نشاط اجتماعی بردارم،

IMG 09021

یکی از مناسبت ها که فرصت و بهانه همدلی و درکنار هم بودن را فراهم میسازد، تعیین روزی از سال به نام شهرمان بود که به حمدالله پس از انجام تشریفات قانونی شامل: فراخوان عمومی، تنظیم شیوه نامه، دعوت از صاحب نظران و متخصصان و تشکیل جلسات متعدد النهايه، مناسبت آغاز موسم شکوفایی طبیعت و نخلزارها به تصویب شورای چهارم و سپس شورای فرهنگ عمومی شهرستان رسید و با همت والای شورای پنجم به منصه اجرا درآمد.

IMG 0770

امسال نیز با همه سعی و تلاش ستاد نکوداشت به ریاست شهردار محترم و مشارکت شورا و نهادها و جوانان پویا و خوش ذوق شهر در چهارمین سال برگزاری، بیش از بیست و چهار برنامه در طول یک هفته فرهنگی تدارک و اجرا گردید؛ اما آنچه که همه دلسوزان نقد وانتظار به حق داشتند برگزاری برنامه ها با کثرت و کیفیت مطلوب تری بود، که باید در سال های آینده ضمن تخصیص اعتبارات مالی بیشتر و برنامه ریزی اصولی و دقیق تری از چند ماه قبل و اخذ پیشنهادات همه ی علاقه مندان به شرکت در این گردهمایی عمومى، زمینه اجرایی شدن برنامه هایی شایسته تر و مرتفع نمودن کاستی ها را فراهم آوريم.

IMG 0761

وظیفه خود میدانم از صمیم قلب از همه اقشار به ویژه جوانان پاک سرشت و پُرتوان شهرم که بدون هیچ چشم داشتی پای کار بودند و مفتخریم همه ی این برنامه ها توسط فرزندان همین شهر اجرا گردید، از تمامی مسئولین و مدیران ادارات، مجموعه شهرداری و شورا، رسانه ها، هنرمندان، ورزشکاران، مهمانان و مدعوین ارجمند و همه ی شهروندان عزیزم مراتب سپاس خود را به جای آورم؛ و سال جدید را سالی سرشار از موفقیت، آرامش و برکت برای مردم عزیز شهر و کشور اسلامی ام از خداوند بزرگ مسئلت می نمایم.

2894994 794

به گزارش سخن مردم " نهم آذر ماه با خبر شدیم که اسماعیل حاجیانی خبرنگار پیشکسوت و متدین و انقلابی استان به دیار باقی شتافته است.

فقدان ایشان باعث تالم اینجانب گردید ایشان خبرنگاری دلسوز بودند که توفیق داشتم در سفر راهیان نور منطقه غرب کشور وسفر دیدار با مدیر مسئول روزنامه کیهان با ایشان همسفر باشم. خبرنگاری که واقعا روحیه خبرنگاری داشت و خبرنگاری به تمام معنی و بسیار متواضع و با اخلاص بود روحیه انقلابی همراه با صبر و متانت، ایشان سرمشقی می تواتد برای خبرنگاران استان باشد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده ایشان برای آن خبرنگار سفر کرده آمرزش و برای بازماندگان صبری جزیل از درگاه خداوند بزرگ آرزومندم.

سخن مردم"برازجان مرکز بزرگ ترین شهرستان استان بوشهر از نظر جمعیت است ،این شهر باستانی از قدیم تاکنون با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی همواره مورد توجه ایرانگردان و ایران شناسان و علاقمند به طبیعت بوده است.

305834

در باره وجه تسمیه برازجان نظرات مختلفی بیان شده ولی این نظر شاید به حقیقت نزدیک تر باشد این واژه از دو بخش تشکیل شده
براز+جان
براز واژه ای پهلوی است که به پسوند جان همراه شده و به معنی مکان روشن و درخشنده است.
این شهر از نظر طبیعی موقعیتی بسیار مناسب دارد،در شرق به رشته کوه گیسکان و در جنوب به دشت های سرسبز و با طراوت و در مغرب به نخلستان های سرسبز پیوند دارد.
برازجان دارای آثار دیدنی بسیار زیبایی است که در نوع خود بی نظیر هستند از جمله :منطقه عظیم چرخاب با آثار ارزشمندی چون تل مر، تل پهن ،کاخ زمستانی کوروش و کاروان سرای مشیر الملک که از بی نظیر ترین کاروان سراهای سنگی ایران است و دهها اثر تاریخی و دیدنی و زیارتی دیگر که نیاز به معرفی بیشتر دارند .
بازارهای قدیمی برازجان که محلی برای خرید مردم استان بوشهر است و با توجه به قیمت های مناسب همواره مورد توجه هم استانی ها قرار گرفته است.

IMG 72224

مردم این دیار از قدیم تاکنون در برابر متجاوزان ایستادگی نموده و شجاعت های آنان در تاریخ ثبت شده است .در جنگ جهانی اول و هشت سال دفاع مقدس دلاوران برازجانی همواره از وطن و دین و ناموس خود دفاع نموده و در برابر دشمنان ایستادند و  شهیدان بزرگواری را تقدیم وطن نمودند .
و امروز این شهر با عظمت در تمام زمینه های علمی ورزشی حرف برای گفتن دارد جوانان این شهر هر ساله در کنکور سراسری بیشترین رتبه های تک رقمی و دو رقمی در سطح استان را به خود اختصاص می دهند.
این شهر بیشترین نویسندگان و مولفان در سطح استان را به خود اختصاص داده که در طول تاریخ توانسته اند آثار ارزشمندی را خلق نموده و تقدیم هم وطنان نمایند .
این شهر از نظر تربیت کادر علمی هم توانمند بوده به صورتی که بیشترین فرهنگیان و دانش آموزان و دانشجویان در سطح استان را به خود اختصاص داده و مردم این دیار همواره به کسب علم و دانش توجه داشته اند.
گرچه این شهر در سال های اخیر توسعه یافته و شهرداران پرتلاش با همراهی شورای شهر اقدامات عمرانی انجام داده اند ولی همواره در انتظار عمران و توسعه و پیشرفت است.

12اسفند روز برازجان گرامی باد

سخن مردم"بر اثر بارندگی های شدید شب یک شنبه و روز آن رودخانه فصلی آردو جاری شد

2

حبیب قاسمی

بر اثر بارندگی های شدید شب یک شنبه و روز آن رودخانه فصلی آردو جاری شد و موجب خوشحالی کشاورزان در حاشیه آن رودخانه گردید.

این رودخانه در جنوب شهر برازجان قرار دارد که در فصول وهنگام بارندگی ها به خصوص زمانی که بارندگی شدید باشد جاری می شود.

index

3

البته در هنگام جاری شدن این رودخانه راه عبور محله والفجر غربی به برازجان قطع می شود، این محله سال هاست در انتظار احداث پل ارتباطی هستند ،تا در مواقع بارندگی با مشکل رفت و آمد روبرو نشوند.

این اهالی در انتظار اقدام شورای اسلامی و شهردار پرتلاش برازجان هستند تا این مشکل اساسی را با احداث پل حل نمایند.

4

به گزارش سخن مردم : رییس شورای اسلامی شهر برازجان طی پیامی میلاد حضرت فاطمه(س) و روز زن را تبریک گفت.

بر اساس این گزارش متن پیام چنین است؛

نیکنام

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت فاطمه زهرا (س) شجره طیبه ای است که برکت وجودش، آبشخور دل های شیفته مؤمنانی است که در برهوت هستی در پی آب حیات می گردند.

او عطیه ای الهی است که درکِ ژرفای اقیانوس فضایلش در توان ما نیست. جایگاه رفیع او خیره کننده دیدگان هر صاحب بصیرتی است که توان هر بیان و کلامی را از انسان می ستاند.

مناسبت این فرخنده میلاد که به یمن کلام بنیان‌گذار بزرگ انقلاب به عنوان روز زن و روز تکریم از مقام و منزلت مادر نام‌گذاری شده است، برخود لازم می‌دانم این روز خجسته را خدمت تمامی بانوان سرزمینم به خصوص بانوان تلاشگر استان بوشهر و شهر برازجان تبریک و تهنیت عرض نمایم.

مهدی نیکنام

رییس شورای اسلامی شهر برازجان

سخن مردم"مهندس محمدی شهرداربرازجان درپیامی میلاد حضرت زهرا(س)راتبریک گفت:

به گزارش سخن مردم متن پیام بدین شرح است:

شهردار1237

هفتم اسفند، سالروز میلاد باسعادت زنی است که جهان -از ابتدا تا انتهای تاریخ- افتخار سالهای زندگی آن بزرگ بانو را در سینه خواهد داشت.
وجود مقدس فاطمه الزهرا(س) در پیشگاه حضرت حق از منزلت بی‌بدیلی برخوردار بوده و زندگی درخشان این بانوی بزرگوار، الگویی برای همه‌ انسان‌ها به ‌ویژه زنان مسلمان است و چه افتخار بزرگی نصیب ما مسلمانان گردیده که چنین الگویی از انسان کامل را در قامت یک بانوی بزرگ در فرهنگ و آیین خود داریم.
میلاد فرخنده و با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان اسوه مکارم انسانی و قله رفیع فضایل و هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر را به همه ی همشهریان عزیزم به خصوص بانوان ارجمند و پرتلاش همکار در مجموعه ی شهرداری برازجان و نیز زنان و مادران فداکار برازجانی و دشتستانی تبریک عرض نموده و از درگاه ایزد متعال تندرستی، توفیق و سربلندی روزافزون همه ی شما گرامیان را خواهانم.

محمدحسن محمدی
شهردار برازجان

سخن مردم"مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر طی پیامی آغاز هفته وحدت را تبریک گفت.

متن پیام حمیده ماحوزی به شرح زیر می باشد:

ماحوزی

ربیع الاول یادآور ولادت آخرین پیامبری است که با حضور پر برکت خود به جهان هستی معنایی دیگر بخشید و مردم مظلوم و آزاده سراسر گیتی را از انوار ملکوتی اسلام بهره مند ساخت.

هفته وحدت فرصت بسیار ارزشمندی است که شیعیان و اهل سنت در فضایی آکنده از صمیمیت و همدلی برای تحقق بسترهای تقویت و تعمیق وحدت و تقریب مذاهب اسلامی گامهای جدید و پر حرکتی بر دارند.

امید است در این ایام مبارک که سراسر شادی و سرور در کشور برقرار است بتوانیم با اجرای برنامه های شاد و مفرح در قالب "جشن های بهار مهربانی" در امر خطیر خدمت رسانی به مردم موفق و سربلند باشیم.

اینجانب ضمن تبریک میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و سلاله برومندش حضرت امام جعفر‌صادق(ع)، از خداوند بزرگ خواستارم تا با یکپارچگی و پیروی از رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در جهت خدمت به انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی موفق و ثابت قدم باشیم.

به گزارش سخن مردم" رییس شورای اسلامی شهر برازجان در پیامی شهادت جمعی از نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله تروریستی مزدوران تکفیری در جاده خاش - زاهدان را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر می باشد.

نیک

بسم الله الرحمن الرحیم

دشمنان زبون و سَرخورده این نظام مقدس که انتظار داشتند ایران اسلامی جشن چهل سالگی خود را هیچ گاه نبیند، به وضوح در روز ۲۲ بهمن ماه دیدند که حضور میلیونی مردم غیور و شهادت طلب ایران اسلامی به ویژه حضور گسترده مردم غیور و سلحشور استان سیستان و بلوچستان در حمایت از آرمان‌های اسلام عزیز و رهبری امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی) یک بار دیگر نقشه‌های شوم آنان را نقش بر آب کرد و به خاک مذلتشان نشاند.

در پی این ناکامی‌ها، یک بار دیگر دست آلوده دشمن از آستین خبیث گروهی اسلام ستیز بیرون آمد و در انجام یک عملیات تروریستی منجر به شهادت جمعی از همرزمان عزیز و کارکنان خدوم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

اینجانب ضمن تسلیت به مردم غیور استان سیستان و بلوچستان و ابراز همدردی با خانواده شهدای عزیز، برای مجروحان، سلامتی و شفای عاجل و برای شهدای والامقام، علو درجات از خداوند متعال مسألت می‌کنم.

مهدی نیکنام

رییس شورای اسلامی شهر برازجان

سخن مردم"کتاب، محصول تجربه های بشری و خلاقیت های ذهنی و آموخته های دراز مدت انسان است ، وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند.  

305834

به گزارش سخن مردم"در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها ی کتاب برگزار می‌شود.
پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه های مهم اولیای دین است و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل های آینده ماندگار می شود.
بی گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان است.
کتاب همدمی است که اندوه را می زداید و مطالعه کننده را از تنهایی در می آورد و به او حکمت های جان پرور می آموزد.
یک کتاب خوب، ماندگار و تأثیر گذار، چگونه به یک اثر خاطر آفرین و ماندگار بدل می شودوبرای این که اثری ماندنی بشود، باید خوب باشد. آثار خوب می ماند، در دلها جای می گیرند و کهنه نمیشوند. خوب هم که می گوییم یعنی پاسخ به یک سوال و یک نیاز باشد. خوب فقط معنایش این نیست که از لحاظ هنری خوب تنظیم شده باشد و خیلی عمیق باشد، بلکه ممکن است اینطور نباشد، لیکن پاسخی به یک نیاز باشد.
بی تردید، به همان اندازه که می توانیم از کتاب بهره بگیریم، ممکن است در معرض آفت ها و خطرهای نوشته های سست و بیمار و مسموم و انحرافی هم قرار گیریم. راه دادن کتاب های ناسالم به مدرسه ها و خانه ها، در واقع مسمومیت فکری و اخلاقی نسل ما را به دست خودمان فراهم می آورد. بنابراین، نظارت بر چاپ کتاب و بررسی محتوای آن، در جامعه سلامت خواه و دوراندیش ضروری است.
یکی از مفیدترین اطلاعات برای کتابخوان، شناختن آثار خوب و جدید، شناخت نویسندگان متعهد و سالم و آگاهی از مؤسسات انتشاراتی متعهد است. نشان «استاندارد» به عنوان نشانه مرغوبیت کالا، نباید تنها در فرآورده های خوراکی و مصرفی و کالاهای خانگی و صنعتی مورد نظر باشد، بلکه آثار فرهنگی و فرآورده های علمی و فکری هم باید مطابق استانداردهای عقلانی و دینی و ارزشی تهیه شود تا جامعه را به فساد و تباهی و بیماری نکشد. روشن است که خوانندگان آثار و خریداران کتاب و مشتریان مطبوعات و جراید نیز باید توجه داشته باشند که  هر کتاب را نخرند و نخوانند و به هر نویسنده و ناشر، اطمینان صد در صد نکنند و تا شناخت کافی از سلامت و صحت کتاب خاصی پیدا نکرده اند، در روح و اندیشه خود و فرزندانشان را به روی کالاهای ناسالم و زیان بار فکری نگشایند.
برای ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانی، عوامل متعددی نقش دارند که نخستین آنها «خانواده» است. در واقع نقطه آغازین ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتابخوانی از خانواده آغاز می گردد؛ زیرا طبق دیدگاه روان شناسان، شخصیت و هویت کودک در قدم اول در خانواده شکل می گیرد. به طور طبیعی والدین علاقه مند به کتاب فرزندانی دوستدار مطالعه خواهند داشت و عکس آن نیز صادق است.
تجربه نشان داده است که فرزندانی که در خانواده های اهل دانش بزرگ می شوند، میزان مطالعه و گرایش به کتابخوانی در آنان نسبت به خانواده هایی که تمایلی به کتاب و مطالعه ندارند بسیار بیشتر است. اکثر علما و دانشمندان در خانواده هایی رشد نموده اند که والدین آنان اهل مطالعه و پژوهش بوده اند. زمانی که فرزندی می بیند که کتابخانه ای در خانه هست و پدر و مادر و همگی اعضای خانواده، ساعاتی را به مطالعه اختصاص می دهند، دیگر، حتی نیاز به گفتن این که «باید مطالعه کنی» وجود ندارد.
یکی از مشکلات و کاستی های جامعه ما گریز از کتاب و پایین بودن سطح فرهنگ مطالعه است. این نقیصه، ریشه ها و علت های مختلفی می تواند داشته باشد که شاید در رأس آنها «عدم احساس ضرورت» است. تا وقتی انسان در وضعیت «نیاز» قرار نگیرد، در پی رفع آن نخواهد افتاد.
اگر در پاسخ شبهه های اعتقادی و پرسش های سیاسی دربمانیم، یا در مجلس و محفلی که از موضوع خاصی صحبت به میان می آید، احساس کنیم در آن زمینه بی اطلاعیم و شرمسار شویم و احساس کنیم از چرخه زمان و گردونه پرشتاب مسائل علمی و فکری جامعه عقب مانده ایم، نسبت به خلأ و نیاز آگاه می شویم و این می تواند شوق به مطالعه و کتابخوانی را در ما تقویت کند.

سخن مردم"شهردار برازجان درپیامی شهادت شماری از نیروهای جان برکف سپاه در سیستان و بلوچستان را تسلیت گفت:

6شهردار

متن پیام بدین شرح است.
 انا لله و انا الیه راجعون
شهادت سرداران بی‌ادعای وطن به دست پلید ابن ملجم ها و یزیدیان خون آشام زمان، نشانه‌ای دیگر از واماندگی بدخواهان ملت قهرمان ایران و شاهدی برای خوی پلید کسانی است که عزت و اقتدار نظام اسلامی و مردم بزرگ این مرز و بوم را بر نمی تابند.
اینجانب به نوبه‌ی خود شهادت مظلومانه‌ی قهرمانان وطن در حادثه‌ی تروریستی مرزهای شرقی کشورمان را خدمت مردم شریف ایران، رهبر معظم انقلاب و خانواده های معزز و داغدارشان تسلیت میگویم.

محمدحسن محمدی- شهردار برازجان

سخن مردم"امام جمعه برازجان و فرمانده سپاه جواد الائمه دشتستان درپیامی از مردم شریف دشتستان ودست اندرکاران پیاده روی ولایت تقدیروتشکر کردند.

 پیاده

به گزارش سخن مردم متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

" توکل به خدای متعال و توسل به ائمه اطهار از اعتقادات راسخ مردم شریف دشتستان محسوب می شود "

با سلام و آرزوی قبولی عزاداری و توسلات شما در ماه محرم و صفر از درگاه خداوند متعال و عرض تبریک ماه ربیع الاول.

" پیاده روی بزرگ ولایت " در سالروز شهادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) با حضور اقشار گسترده مردم ایمانی شهرستان دشتستان از نشانه های بارز عشق و محبت مردمان این دیار به اهل البیت عصمت و طهارت (ع) است که با شکوه و عظمت خاصی در آخرین روز از ماه صفر از برازجان تا امام زاده ابراهیم (ع) هر ساله برگزار می شود.

دشمنان خارج نشین و بدخواهان انقلاب اسلامی می بایست چشم و گوش خود را باز کنند و وفاداری مردم همیشه در صحنه ، شهید پرور و ولایت مدار دشتستان به ویژه شهر برازجان به نظام مقدس جمهوری اسلامی و علاقه وافر آنان به اهل بیت (ع) را در این حماسه حضور به نظاره بنشینند.

این پیاده روی با شکوه بیش از یکصد هزار نفری که برگرفته از حرکت عظیم امت اسلام در روز اربعین حسینی است ، هرساله با هیجان و شور و شوق بیشتری در بین عموم مردم نسبت به سال گذشته اجرا می گردد که نشان از ایمان ، اخلاص، وحدت ، همبستگی و ارادت آنان نسبت به ائمه اطهار(ع) ، ارزشها و انقلاب اسلامی است.

این حرکت فوق العاده ، سعادت و توفیق بزرگی است که خداوند سبحان آن را در دل مردم این شهرستان و دیگر نقاط استان بوشهر گذشته تا هر ساله با پای پیاده مسیری ۱۷ کیلومتری را طی نمایند و به زیارت بارگاه ملکوتی یکی از نوادگان باب الحوائج - امام موسی کاظم (ع) - بروند و ضمن عزاداری سالروز شهات امام رضا (ع) را به آن امامزاده لازم التکریم تسلیت و تعزیت بگویند.

این جمعیت بیانگر دلبستگی این مردم به دین مبین اسلام مذهب تشیع و انقلاب اسلامی است.

خداوند سبحان را صمیمانه شاکر و سپاسگزاریم که با عنایت و توجه اهل بیت (ع) و تلاش همه مسئولین ، اعضای محترم شورای تامین ، شهرداری برازجان و شورای اسلامی ، شبکه بهداشت و درمان ، هلال احمر ، سازمان تبلیغات اسلامی ، اداره اوقاف ، راه و شهرسازی ، سایر ادارات و نهادهای مرتبط ، صدا و سیما ، اصحاب رسانه ، بسیجیان همیشه در صحنه ، خبرنگاران ، موکب داران عزیز و بصیر و عموم مردم گرامی شهرستان دشتستان پیاده روی ولایت امسال با آرامش و امنیت کامل در شهر برازجان انجام شد که البته امیدواریم این پدیده کم نظیر با همت مضاعف مسئولین استانی و باحضور حماسی و پرشور مردم مؤمن ، انقلابی و ولایت مدار در سالهای آتی به نحو باشکوه تر و مطلوب تر برگزار شود و با تسهیل شرایط و ایجاد زمینه و فضای مناسب شاهد خدمتگزاری بهتر به زائرین عزیز باشیم و موجبات رضایت الهی را بیش از پیش فراهم نماییم .

ان شاءالله

در پایان از تلاش همه دست اندرکاران این پیاده روی بزرگ به خصوص نیروی انتظامی که از حافظان نظم و امنیت محسوب می شود تشکر و قدردانی داریم.

رضایت خاطرحضرت بقیة الله الاعظم (عج) و صحت و سلامتی ولی امر مسلمین را همچون شما مردم شریف از درگاه پروردگار متعال مسئلت می نماییم .

حسن مصلح - امام جمعه برازجان

نعمت اله غلامپور - فرمانده سپاه جوادالائمه (ع) شهرستان دشتستان

سخن مردم "فاطمیه، نه تنها واقعه ای در دل تاریخ بلکه حقیقتی بزرگ و آموزه ای متعالی در دل و جان انسانهای آزاده است؛ حقیقتی الهی و آسمانی در باب ولایتمداری و دفاع از آرمانهای بلند اسلام ناب محمدی

به گزارش سخن مردم " شهردار برازجان در پیامی شهادت حضرت فاطمه (س) را تسلیت گفت:

متن پیام به این شرح است:

1

فاطمیه، نه تنها واقعه ای در دل تاریخ بلکه حقیقتی بزرگ و آموزه ای متعالی در دل و جان انسانهای آزاده است؛ حقیقتی الهی و آسمانی در باب ولایتمداری و دفاع از آرمانهای بلند اسلام ناب محمدی.

فاطمه همان کسی است که زنان نجیب و شریف ایرانی با الگو قرار دادن حجب و عفت و پایداری اش همواره نام بلندش را در عرصه های مختلف علمی، ورزشی و فرهنگی در سطح جهان طنین انداز کرده اند و به راستی می توان گفت این الگوی بینظیر تاریخ، هویت حقیقی "زن" را از اعماق فرهنگ منحط و جاهلی بیرون آورد و بها و منزلتی دوباره بخشید.

اینجانب به حکم وظیفه فرا رسیدن سالروز شهادت دخت نبوت و مادر امامت، بی بی دو عالم، حضرت فاطمه ی زهرا (س) را به محضر حضرت ولی عصر (عج)، مقام معظم رهبری، عموم هموطنان و بخصوص همشهریان عزیز برازجانی ام تسلیت عرض می نمایم.

با تقدیم احترام

محمدحسن محمدی- شهردار برازجان

سخن مردم"حجت الاسلام سعیدغلامی درپیامی از رسانه های دشتستان تقدیر کرد.

متن پیام بدین شرح است:

 غلامی

ضمن عرض تبریک و شادباش حلول ماه ربیع الاول

اصحاب محترم رسانه های مکتوب ومجازی شهرستان دشتستان و شهر برازجان

بدینوسیله ازباب وظیفه برخود لازم می دانم صمیمانه ازحضرتعالی و همکاران ارجمندتان در پوشش خبری و رسانه ای مراسمات محرم وصفر شهر برازجان و بطور خاص در پیاده روی باشکوه ولایت تقدیر و تشکر نمایم.

درمحضر حضرت زهرا.س. روسفید باشید و عاقبت بخیر.

خادم مردم شریف برازجان،:سعیدغلامی به نمایندگی از هیآت مذهبی و جامعه مبلغین دشتستان 18آبانماه 97 قم المقدسه

سخن مردم""فرمانده بسیج اصناف شهرستان دشتستان به مناسبت دهه فجرپیامی صادرکرد:

به گزارش سخن مردم"متن پیام به شرح زیرمی باشد.

 

دهه فجر انقلاب اسلامی، سرآغاز طلوع خورشید درخشان انقلاب اسلامی و تبلور شکوه و عظمت نهضتی مبتنی بر تعالیم نبوی است که توانست حکومتی الهی را در این مرز و بوم الهی و آسمانی که هر روز درخت اعتبار و شکوهش پربار تر و تنومند تر می‌شود، تثبیت کند.

indصex

در آغاز ایام الله دهه فجر و بهاری دیگر از انقلاب شکوهمند ایران اسلامی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا، چهلمین فجر پیروزی انقلاب اسلامی را به محضر رهبر فرزانه انقلاب و همه مسئولان و خدمتگزاران نظام و بویژه مردم حماسه آفرین  انقلابی و ولایت مدار بخصوص جامعه بزرگ اصناف دشتستان تبریک و تهنیت عرض نموده و از درگاه حضرت دوست، امتداد امید، استمرار یار، تبلور نور و حجت عشق از پگاه ازل تا عشاأ ابد را برای شما شاهدان فجر و نسیم خوش سحرگاه استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تمنا دارم

رحمت اله مصدقی فرد
 فرمانده حوزه اصناف دشتستان

سخن مردم"مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان به مناسبت حلول ماه ربیع الاول پیامی صادرکردند.

55

متن پیام بدین شرح است.

بسم الله الرحمن الرحیم

ربیع، ماه سرور و شادی اهل بیت و نشاط و مسرت مومنین و شیعیان فرا رسید.

ماهی که سرشار از رحمت و لطف خدا و لبریز از برکات و نعمتهای الهی است.

ماهی که "میلاد"، "آغاز هجرت" و "ازدواج" خاتم انبیا و سرور اوصیا حضرت محمد مصطفی (ص)، "آغاز امامت" منجی عالم بشریت و "لیلة المبیت" را در خود دارد و نیز حوادثی که هر کدام فرحبخش و شادی افزای عالم اسلام است.

لازم می دانم خالصانه این ماه عزیز را به همه مسلمانان، به ویژه مردم ولایت مدار برازجان تبریک و تهنیت عرض کنم.

ما پیروان اهل بیت عصمت و طهارتیم و با حزنشان محزون و با شادی اشان مسروریم و بسیار به جاست که به عاشقان حسینی و سوگوارانی که دو ماه محرم و صفر را با عزاداری ها و مراسم باشکوه، بزرگ داشتند، خدا قوت بگوییم و از برگزاری روضه ها و مراسم و شور و شیدایی های تحسین برانگيز هیئت ها و دسته ها و الحان دل انگیز مداحان و هنرمندی هنرمندان عاشورایی، تشکر کنیم و از دست اندرکاران و روساي هیئت ها و حسینیه ها و نیروی انتظامی و صدا و سیما و مسئولان امنیتی و همه کسانی که در خلق حماسه های ماندگار حسینی و پیاده روی ولایت نقش داشته اند، تقدیر و سپاس داشته باشیم. بی شک، ربیع عشق، آرام بخش جان و دل کسانی است که اندوه این شصت روز را به جان خریده اند و دل در غم شهيدان کربلا و آلام دهه آخر صفر، پریشان ساخته اند.

امید که در این ماه عزیز و در سایه تاسی به سیره نبوی و شجره طیبه امامت و بهره مندی از تعالیم ارزشمند دین مبین اسلام شاهد تقویت وحدت و همدلی، پیروزی و سرافرازی مسلمانان و برقرای صلح و عدالت در گوشه و کنار جهان باشیم.

ما به عنوان خدمتگزاران این مردم نجیب و شریف و همیشه در صحنه به ویژه جوانان پر استعداد و برومند، بر آن شديم تا سر حد توان در حفظ آرمان شهيدان و آبادانی این مرز و بوم بکوشیم.

اینجانب به نمایندگی همکارانم در شورای اسلامی شهر برازجان بار دیگر این ایام فرخنده را به شهروندان برازجان تبریک عرض کرده و از خداوند منان برای ملت شریف ایران اسلامی و مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی ) سربلندی و موفقیت روز افزون مسئلت می نمایم.

خادم مردم

مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان

305875

به گزارش سخن مردم" برازجان دومین شهر بزرگ استان بوشهر دارای مردمی مومن و متدین و ولایت مدار است این مردم در پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 نقش مهمی داشتند و با پیروی از رهبر خود همراه و همگام با سایر نقاط کشور برای مبارزه با حکومت طاغوت به پا خاستند امام خمینی(ره)با رهبری و هدایت خالصانه اش توانست نجات بخش مردم باشد که با روش ها و برنامه های خاص خود و با خمیر مایه صداقت و درستی راهی پیش پای مردم گشودکه توانستند به پیروزی برسند او از همان روزهای آغازین مبارزه با مردم همراه شد و رو در رو با مردم صحبت کرد و مخاطب اعلامیه ها و نوشته های خود را ملت قرار داد و هر اقدام دیگر را به اطلاع مردم رساند و با سنت شکنی در رویه معمول با وجود این که در جایگاه مرجعیت قرار داشت، روی منبر رفت و با مردم صحبت کرد و حرف خود را با مردم در میان گذاشت و چنان بذر آگاهی بر جانها کاشت که بعدها به درخت تناور و پر ثمری تبدیل شد که اینک چهلمین سالگردپیروزی انقلاب اسلامی را جشن می گیریم.

یکی از کانون های انقلاب در سال ۵۷ در استان بوشهر شهر برازجان بود مردم انقلابی این شهر با اطاعت از رهبر خود در تظاهرات ها شرکت می کردند از پیشگامان و رهبران مردمی در برازجان زنده یادحاج ماشااله کازرونی بود منزل ایشان یکی از کانون های انقلاب بود که اطلاعیه های مربوط به سخنان امام(ره) بین مردم توزیع می شد.

دانش آموزان در راهپیمایی های بهمن ۵۷ نقش مهمی داشتند.

یکی از راهپیمایی های بزرگ در سال ۵۷ در برازجان که من هم در سن نوجوانی توفیق شرکت در آن را داشتم تا استادیوم تختی ادامه داشت و مردم انقلابی پلاکاردهای متعددی بر دوش داشتند که بر روی هر کدام شعارهای انقلابی مانند:

(( نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی ،مرگ بر شاه ،استقلال آزادی ،جمهوری اسلامی و ..)) .نوشته شده بود

واقعا مردم متحد بودند و همین اتحاد آنان بود که با اطاعت از رهبر فرزانه خود توانستند انقلاب را به پیروزی برسانند.

امروز چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد که وظیفه همه مردم و گروه های سیاسی است که با حفظ اتحاد و انسجام خود از انقلاب اسلامی که حاصل تلاش و مجاهدات انسان های انقلابی است محافظت نمایند.

151034416816020900

سخن مردم " اینک در نوزده ماه صفر قرار گرفته ایم و فردا اربعین حسینی است روزی که کاروان اسرای کربلا پس از چهل روز با سختی های فراوان با زانوهای خسته اما مغرور از رشادت های شیرزن کربلا در برابر یزید به کربلا رسیدند ، و این کاروان معرفت و عشق به ولایت در حالی به کربلا رسیدند که زجر اسارت را تحمل کرده بودند و چقدر ناراحت کننده است زمانی که پس از این همه رنج و محن به سر قبور مطهر شهیدان رسیدند و به ناله و زاری مشغول شدند تاریخ بزرگی و اخلاص و دیانت و پاکی خاندان امامت را در آن لحظه های سخت ثبت نموده است اربعین حسینی یاد آور رشادت و فداکاری حضرت زینب (س)است که با نطق خود یزید و یزیدیان را رسوا نمود به راستی این بانوی فداکار به خوبی توانست پیام عاشورا را به جهانیان برساند او یگانه زنی بود که خوب توانست رسالت خود را انجام دهد.

به گزارش سخن مردم " اربعین حسینی ۲۰ صفر و چهلمین روز واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ ماه صفر سال ۶۱ق در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا آمده‌اند. همچنین در این روز جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین(ع) آمده است. زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است که بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است.

۲۰صفر در ایران تعطیل رسمی است. شیعیان در این روز عزاداری می‌کنند و راهپیمایی شیعیان به سوی کربلا، به یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان جهان، تبدیل شده و در زمره بزرگترین اجتماعات مذهبی جهان قرار گرفته است. بیشترین زائرانی که در اربعین از دیگر کشورها به عراق می‌روند، از ایران‌اند.

حضور جابر در کربلا

جابر بن عبدالله انصاری که از صحابه پیامبر اسلام(ص) است به عنوان نخستین زائر امام حسین(ع) شناخته می‌شود. او در اولین چهلم شهادت امام حسین(ع)، یعنی ۲۰ صفر سال ۶۱ق، به همراه عطیه عوفی به کربلا آمد و قبر امام حسین(ع) را زیارت کرد.

زیارت اربعین

در حدیثی از امام حسن عسکری(ع) پنج نشانه برای مؤمن شمرده شده است. یکی از این پنج نشانه زیارت اربعین است.

هم چنین زیارت‌نامه‌ای برای روز اربعین از امام صادق(ع) نقل شده است.شیخ عباس قمی این زیارت‌نامه را در مفاتیح الجنان در باب سوم بعد از زیارت عاشورا ، با عنوان زیارت اربعین نقل کرده است.

به گفته قاضی طباطبایی زیارت روز اربعین در نزد شیعیان زیارت «‌مَرَدّ الرَّأس‌» نیز خوانده می‌شود.مَرَدُ الرأس یعنی بازگرداندن سر، و منظور آن است که در این روز که اسرای اهل بیت به کربلا بازگشتند سر امام حسین(ع) را نیز به کربلا آوردند و دفن کردند.

قاضی طباطبایی در کتاب تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء می‌نویسد حرکت به سوی کربلا در روز اربعین از زمان امامان معصوم(ع) در بین شیعیان رایج بوده است و شیعیان حتی در زمان بنی‌امیه و بنی‌عباس نیز به این حرکت مقید بوده‌اند.

IMG 1049

به گزارش سخن مردم " اوتک خبرنگاری است که در خدمت انقلاب اسلامی بوده است همیشه دوربین به دست دوربین به دوش در همه راهپیمایی ها حاضر بود.

IMG 1095

گزارش های خبری خود را برای روزنامه‌های کشور و مجلات ارسال می‌کرد.

بعد از پیروزی انقلاب بر خدمت خود برای انقلاب اسلامی افزود در همه جلسات راهپیمایی ها و جلسات اداری وعمومی حاضر وبه تهیه گزارش وخبر پرداخت.

در زمان جنگ تحمیلی صدام و پشتیبانانش علیه ایران اسلامی و اعزام رزمندگان اسلام به جبهه‌ها علی پیرمرادی حضور داشت و به کار عکسبرداری و تهیه خبر و عکس برای مطبوعات کشور می پرداخت.

در سالهای قبل از انقلاب اسلامی و زمان جنگ تحمیلی استان بوشهر فاقد روزنامه و مجله بودفقط استان های همسایه مانند فارس و خوزستان دارای روزنامه و هفته نامه بودند.که این خبرنگار برازجانی خبرها را برای روزنامه های تهران فارس خراسان ارسال می‌کرد.

این خبرنگار هنگام اعزام نیروهای رزمنده دشتستانی که از محل بسیج مستضعفین سابق سپاه پاسداران واقع در خیابان پاسداران مقابل پاساژ کویتی ها قرار داشت و نیز در محل مصلای نماز جمعه حاضر و از رزمندگان عکس و گزارش تهیه می‌کرد.

خبرهای زیادی از وی در روزنامه‌های مختلف کشور از قبیل کیهان آزادگان (ابرار فعلی) رسالت جوان و تعدادی روزنامه‌ها و مجلات دیگر به چاپ می رسید و در روزنامه‌ها و هفته نامه ها فارس( شیراز )خبر جنوب و سایر نشریات

علی پیرمرادی از خردادماه سال ۱۳۶۸ تا حداقل ۱۳۹۴ سمت خبرنگاری صدا و سیمای مرکز بوشهر و کشور را عهده‌دار بود و برای واحد مرکزی خبر صدا و سیمای فعلی خبر و فیلم تهیه و ارسال می نمود.

وی در بعد از انقلاب با اکثر هفته نامه ها و حتی روزنامه های استان از جمله : هفته نامه های صدای بوشهر، مردم جنوب ،دریای جنوب، اتحاد جنوب، به فکرشهر،پیغام جنوب، پیام جنوب،آوای ثوج ،آوای بهارستان،نسیم جنوب و روزنامه های بامداد جنوب ،پیام عسلویه، همکاری داشته است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی این خبرنگار همچنان به همراه خبرنگاران جوان هم استانی دشتستان به انقلاب اسلامی خدمت می کند و در حالی که در مرکز دشتستان مستقر است ،اما در همه جای استان برای تهیه گزارش حضور فعال دارد.او اکنون 65 سال سن دارد.و تاکنون نتوانسته است صاحب خانه و کاشانه ای شود و مجرد است و شایسته حمایت. خبرنگاری انقلابی و فعال و متدین و مردمی و وفادار به آرمانهای انقلاب اسلامی، پس شایسته است مسِئولین محترم در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی این خبرنگار انقلابی را خانه دار نمایند.قطعا خانه دار کردن این خبرنگار متعهد رضایت خداوند را به دنبال خواهد داشت.

سخن مردم"چند سالي است در سالروز شهادت امام رضا (ع) پياده روي ولايت از برازجان تا مرقد مطهر امام زاده ابراهيم (ع)در روستاي ني نيزک برگزار مي شود مردم ولايت مدار با عزاداري اين مسير 17 کيلومتري را طي مي کنند.

305834

به گزارش سخن مردم" چند سالي است در سالروز شهادت امام رضا (ع) پياده روي از برازجان تا مرقد مطهر امام زاده ابراهيم (ع)در روستاي ني نيزک برگزار مي شود مردم ولايت مدار با عزاداري اين مسير 17 کيلومتري را طي مي کنند

گرچه در طول اين چند سال هرساله از طرف دست اندر کاران تمهيداتي انديشيده شده ولي با توجه به حضور جمعيت بالاي يکصد هزار نفري مي طلبد با برنامه ريزي دقيق تر مسئولين شاهد پياده روي با حداقل مشکل در هفده آبان ماه امسال باشيم

اما جهت برگزاري بهتر به چند نکته اشاره مي شود:

1- تهيه سرويس هاي بهداشتي تميز و به اندازه در طول مسير

2- تهيه و تدارک وسيله نقليه مطمئن و به اندازه جمعيت براي برگشت زائرين

3- تهيه آب آشاميدني کافي و بهداشتي براي استفاده زائرين با توجه به گرماي هوا به خصوص در هنگام بازگشت

4- استفاده از فضاي معنوي مراسم براي کارهاي فرهنگي و استفاده مفيد از وقت مقرر

5- نظارت بيشتر شبکه بهداشت بر غذاهاي موکب ها درطول مسير به صورتي که مشکل بهداشتي نداشته باشند

سخن مردم"جامعه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مجازی استان بوشهر در محکومیت بازداشت و شکنجه خانم مرضیه هاشمی بیانه ای صادرکرد.

1026721 258

متن بیاینه بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در دنیایی که سخن از اطلاعات آزاد و تبادل اندیشه‌هاست، آمریکای جهان خوار که خود را مدافع حقوق بشر می‌داند و با تبلیغات دروغین، ادعای مبارزه با تروریست و آدم‌ربایی می‌کند؛ خبرنگار بی‌گناه شبکه تلویزیونی پرس تی وی، خانم مرضیه هاشمی را که برای دیدار بستگانش به این کشور مسافرت کرده بود بازداشت؛ و با بدترین شیوه‌های انسانی مورد شکنجه و اذیت و آزار قرار داده است.
این اقدام وقیحانه که برخلاف قوانین داخلی آمریکا و حقوق بین الملل است، در حالی صورت می‌گیرد که خانم مرضیه هاشمی با اصالت آمریکایی و با استفاده از حق قانونی‌اش به آمریکا سفرکرده بود. جرم خانم مرضیه هاشمی در نگاه ابر جنایت‌کاران، روشنگری و افشای ماهیت جهان سلطه و نظام ظالمانه غربی بوده است.
خانم مرضیه هاشمی خبرنگار متعهدی است که با عمل به میثاق خبرنگاری، شجاعانه از مظلومان و محرومان و مستضعفان جهان حمایت می کند. تداوم بازداشت این بانوی انقلابی و اهانت‌ها و جسارت‌هایی که به ساحت این خانم خبرنگار شده، پرده از ماهیت کریه و کثیف نظام سرمایه‌داری غرب و در رأس آن آمریکای جنایتکار برداشته که به‌دروغ شعار آزادی بیان و حقوق انسان‌ها را سر می‌دهند.
جامعه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مجازی استان بوشهر در راستای وظیفه انسانی خود که همواره مدافع حقوق انسان‌های مظلوم و ستم دیده هستند، ضمن حمایت قاطع خود از خانم مرضیه هاشمی، خواستار آزادی بی‌قیدوشرط و هر چه سریع‌تر این خبرنگار انقلابی از زندان رژیم جنایت‌کار آمریکا است.
از همه مسئولان، خصوصاً متولیان وزارت امور خارجه می‌خواهیم از همه توانمندی‌ها و امکانات و ظرفیت سیاسی و تبلیغاتی خود در جهت آزادی این خبرنگار گرفتار در بند دیوسیرتان استفاده نمایند.
از همه اصحاب رسانه و آزادگان در سراسر استان و کشور می‌خواهیم که با حمایت‌های بی‌دریغ خود در فضای رسانه‌ای و مجازی زمینه آزادی خانم مرضیه هاشمی را فراهم نمایند؛ و اجازه ندهند جهان سلطه با خبرنگاران آزاداندیش و مسئول در قبال جامعه بشری، این برخوردهای غیرانسانی را بنمایند.
جامعه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مجازی استان بوشهر ضمن محکومیت این اقدام غیر انسانی، آمادگی خود را برای هر اقدام صنفی که منجر به آزادی خانم مرضیه هاشمی گردد؛ اعلام می‌دارد.
جامعه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مجازی استان بوشهر

به گزارش سخن مردم"خانم هاشمی به عنوان یک خبرنگار بین المللی و در کسوت یک بانوی سیاهپوست مسلمان و همچنین یک مادر و مادربزرگ با هدف ملاقات با خانواده خود و همچنین عیادت از برادر بیمار خود که دچار سرطان است به آمریکا سفر کرده بود که در بدو ورود و بدون هیچ مقدمه‌ای بازداشت شد.

 

305875

سخن مردم" شیعه با پاسداشت اربعین، پیروزی امام حسین (ع) و یارانش را فریاد می‌زند. زیارت اربعین نزد مسلمانان به خصوص شیعیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است اربعین، شایسته تکریم و بزرگداشت است؛ زیرا اربعین، ثمره عاشوراست و آنچه امام حسین (ع)در عاشورا آغاز کرد در اربعین به بار می‌نشیند.

به گزارش سخن مردم" بزرگداشت اربعین به‌اندازه روز عاشورا با اهمیت و قابل توجه است؛ چراکه در آن معنای انتظار و عدم رضایت نسبت به ظلم‌هایی که بر اهل‌بیت روا داشته شده است بیان می‌شود.

امام صادق(ع) فرمود: خداوند خیر هر کس را بخواهد، دوستی امام حسین(ع) و دوستی زیارت او را در دلش می‌افکند و برای هر کس بد بخواهد، بغض امام حسین(ع) و بغض زیارت او را در قلبش قرار می‌دهد.

امام رضا(ع) فرمود: هر کس اباعبدالله را در کنار نهر فرات زیارت کند، مانند کسی است که خداوند را در بالای عرش زیارت کرده است

تا جهان برقرار است عشق به امام در قلوب مومنین قرار دارد

واژه اربعین به معنی چهل است که عدد چهل در قرآن کریم از ویژگی خاصی برخوردار است ،همچنان که در ادب فارسی هم به این معنا توجه شده است.

پیام اربعین حسینی پیام پیروزی حق بر باطل و خون بر شمشیر است خواندن زیارت اربعین و پاسداشت چنین روزی در میان شیعیان یکی از برجسته ترین عوامل تقویت هویت شیعی است.

هر کس پیاده به زیارت ِامام حسین (ع)برود ِخداوند برای هر گامی که برمی داردحسنه ای برایش نوشته گناهی از او پاک کرده و درجه ای به رتبه او می افزایدتا هنگامی که به آنجا برسد، خداوند دو فرشته بر او می‌گمارد تا آنچه از اعمال خیر در زیارت از او سر می‌زند، بنویسد و هر آنچه شر و زشت از او سر می‌زند ثبت نکنند.‌ وقتی که قصد بازگشت می‌کند، با او وداع می‌کنند و می‌گویند: ای ولی خدا بخشیده شدی! تو از حزب خدا،‌ حزب رسول او و حزب اهل بیت رسول او هستی. به خدا سوگند! هرگز آتش جهنم را نخواهی دید و او هم تو را نمی‌بیند و بدنت هرگز طعمه آتش نخواهد شد.

امام باقر(ع) روایت کرده است که فرمود: اگر مردم می‌دانستند چه برکاتی در زیارت امام حسین(ع) نهفته است، از اشتیاق زیارت او می‌مردند و نفس‌هاشان از حسرت به شماره می‌افتاد! گفتم مگر چه برکاتی در زیارت امام حسین(ع) نهفته است؟ امام(ع) فرمود: هر کس امام حسین(ع) را از روی اشتیاق زیارت کند، خداوند پاداش هزار حج مقبول و هزار عمر پاکیزه و پاداش هزار شهید از شهدای بدر و پاداش هزار روزه‌دار و ثواب هزار صدقه مقبول و پاداش آزادی بنده‌ای که برای خدا آزاد شده باشد، برای او مقرر می‌فرماید!

زیارت آن امام همام از بزرگ‌ترین موجبات قرب الی الله است و هیچ عمل مستحبی در فضیلت به پای آن نمی‌رسد. امامان اهل‌ بیت(ع) هم در گفتار و هم در رفتار بر این موضوع مهم تأکید کرده‌اند، آن بزرگواران از هر فرصت و به هر بهانه‌ بهره می‌جستند تا یاد و خاطره حضرت سیدالشهدا و اصحابش زنده‌تر و پویاتر شود .

در کتاب «کامل‌الزیارات» آمده است که هر شب هفتادهزار فرشته به امر خداوند متعال، در اول غروب به زیارت حرم حضرت می‌آیند و در اول فجر به عرش بازمی‌گردند. تعداد فرشتگان عرش الهی به‌قدری زیاد است که تا روز قیامت، فقط یکبار توفیق زیارت حرم ابی‌عبدالله(ع) نصیب آنان می‌گردد.

اما آن زیارتی که پیغمبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) به آن مکرراً و مؤکداً سفارش کرده‌اند، زیارت امام حسین(ع) در چهلمین روز شهادت آن حضرت و یاران باوفای ایشان است. زیارتی که سال‌هاست مردم با شور و حرارت بسیار در اربعین انجام می‌دهند. به‌راستی که این شور و حال زیارت در این روز و جمعیت گسترده‌ مردم به خواست و هدایت پروردگار متعال صورت گرفته و چنین گردهمایی در هیچ نقطه‌ای از دنیا نمی‌توان یافت.این جمعیت میلیونی هرساله از سراسر جهان درکربلا گردهم می آیند امید است ما هم زائر قبر امام حسین(ع)و یاران باوفایش باشیم.

سخن مردم"خدمت در جایگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی جایگاهی است که در روند توسعه فرهنگ هر استان نقش مهمی دارد.

305875

به گزارش سخن مردم"یکی از مدیران موفق و پرتلاش استان بوشهر که بیش از پنج سال توانست با صبر و متانت و پشتکار و مردمداری به توسعه فرهنگی استان بوشهر کمک نماید سرکار خانم دکتر حمیده ماحوزی بود.

22ماحوزی

او که در حوزه های مختلف فرهنگی از تدریس و مدیریت در مدارس تا شورای اسلامی شهر تجارب بسیار خوبی داشت به خوبی توانست در طول این مدت در خدمت اهالی فرهنگ استان باشد.
خدمات ایشان در حوزه های مختلف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر قابل تقدیر است ایشان به عنوان یک زن موفق به خوبی توانست در پست مدیر کلی وظایف خود را به خوبی انجام دهد و موفقیت ها و خدمت صادقانه ایشان باعث شد تا بتواند پس از موفقیت های بدست آمده در استان و طی کردن ماموریت چند ساله اش راهی وزارت خانه شود تا با تجارب ارزشمندش به هم وطنان خود در حوزه فرهنگی کشور خدمت نماید ایشان در طول این چند سال با صبر و متانت مشکلات و ناملایمات فراوانی را پشت سر گذاشت تا توانست امروز با آبرومندی و موفقیت این پست را تحویل مدیر کل جدید بدهد.
نشریه مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم برای این بانوی پرتلاش فرهنگی آرزوی موفقیت بیش از پیش دارد امید است در پست جدید موفق و پیروز باشد.
اما جانشین ایشان بانویی دیگر به نام دکتر فاطمه کرم پور است، که شخصیتی دانشگاهی است و در حوزه فرهنگی می تواند به خوبی این مسیر را طی نماید که برای ایشان هم آرزوی موفقیت و بهروزی داریم.
امیدوارم با وحدت و همدلی و همراهی فرهنگ دوستان استان این بانوی دانشگاهی در انجام رسالت مهم فرهنگی اش موفق و پیروز باشد.

حبیب قاسمی مدیر مسئول هفته نامه مردم جنوب وپایگاه خبری تحلیلی سخن مردم

 

روز حافظ

سخن مردم " بیستم مهر ماه روز بزرگداشت خواجه شمس الدین محمد معروف به حافظ شیرازی است ایشان یکی از شاعران و عارفان بزرگ ایران در قرن هشتم هجری است پدرش از اصفهان و مادرش کازرونی بوده و حافظ خود در شیراز به دنیا آمده است.

 به گزارش سخن مردم " در کودکی از نعمت پدر محروم می شود و تحت سرپرستی مادر قرار می گیرد از هشت سالگی وارد مکتب می شود و در کنار مکتب سعی می کند کار هم بکند و برای گذران زندگی در یک نانوایی مشغول به کار می شود و پولی که از این طریق به دست می آورده سه قسمت می کرده یک قسمت برای مخارج خانه به مادر می داد و قسمت دیگر برای مخارج مکتبش و قسمت دیگر را در راه اسلام هزینه می نمود تا اینکه به تدریج توانست حافظ قرآن شود و از این زمان بود که لقب حافظ را به خود اختصاص داد گویند در یک ماه رمضان که به بابا کوهی در اطراف شیراز رفته بود در هنگام سحر شخصی به بالینش می آید و کاسه آبی داشته که حافظ از آن آب می نوشد و خودش در این باره می گوید که اولین شعر را از این لحظه سرودم که این غزل بوده است

دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند

واندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند

حافظ از بزرگ ترین شاعران ایران در قرن هشتم هجری است که به خوبی توانسته است شهرت جهانی پیدا کند

و چه زیبا سروده است

از این شعر تر شیرین ز شاهنشه عجب دارم

که سر تا پای حافظ را چرا در زر نمی گیرد

 سخن مردم "سرهنگ رضوی فرمانده نیروی انتظامی دشتستان درپیامی روز پرستارراتبریک گفت:

متن پیام بدین شرح است:

بدون تردید پرستاران اسوه های صبر و عطوفت و متکی به خصایص نیک انسانی هستند که در شرایط طاقت فرسای کاری با روحیه ای برگرفته از خصوصیات والای حضرت زینب کبری(س) تلاش می کنند آلام بیماران را با فداکاری و حس انسان دوستی کاهش دهند و امید به زندگی را به آنان بازگردانند.

images

اینجانب ضمن گرامی داشت ولادت با سعادت دخت گرامی امیر مومنان امام علی(ع) روز پرستار را به جامعه پرستاری و علی الخصوص پرستاران گرانقدر شهرستان دشتستان تبریک و تهنیت عرض نموده و امیدوارم این عزیزان با الگو برداری از حضرت زینب(س) در تمامی مراحل زندگی موفق و موید باشند.

سرهنگ سید جواد رضوی فرمانده انتظامی شهرستان دشتستان 

سخن مردم " چند سالی است مراسم پیاده روی اربعین حسینی از طرف دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت با شکوه خاصی به صورت حضور میلیونی برگزار می شود.

305875

به گزارش سخن مردم " چند سالی است مراسم پیاده روی اربعین حسینی از طرف دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت با شکوه خاصی به صورت حضور میلیونی برگزار می شود که فرصتی برای شیعیان است تا بتوانند وحدت و انسجام خود را به جهانیان نشان دهند.

ارادتمندان ابا عبدالله الحسین (ع) با عشق به امام و یاران باوفایش مسیر پیاده روی را طی می کنند ،بنابر این می طلبد دولتمردان با حمایت از زائران تلاش نمایند تا این عزیزان با کمترین هزینه بتوانند زیارت اربعین را انجام دهند از در اختیار قرار دادن وسیله نقلیه جهت اعزام زائران تا مرز عراق و هماهنگی لازم جهت وسیله نقلیه ارزان و مطمئن تا داخل عراق و رسیدن به شهر نجف اشرف،بدون شک این اقدام ارزشمند رضایت خداوند بزرگ و حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)را به دنبال خواهد داشت.

1759681

به گزارش سخن مردم " با سپری شدن روز های دی ماه بوی خوش بهمن ،ماه پیروزی انقلاب اسلامی به مشام می رسد چهل سال پیش بود که مردم مومن و متدین و شجاع ایران زمین با رهبری رهبر فرزانه خود حضرت امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند.

بهمن ماه بزرگی است ماه پیروزی ماه شادی ماهی که کشور از دست شاهان دیکتاتور   آزاد شد و با جان نثاری مردم انقلاب به پیروزی رسید که هم اکنون چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در حال فرا رسیدن است که باید با شکوه خاص خود امسال دهه مبارک فجر را گرامی بداریم و با وحدت و اتحاد و انسجام کامل در راه حفظ انقلاب و آرمان های مقدسش تلاش نماییم.

سخن مردم"اینک در آستانه عاشورای حسینی قرار داریم و در سوگ شهدای عاشورا سیه پوش شده ایم پرچم عزا و لباس مشکی ما را به یاد کربلا و عاشورا می اندازد.

zzod_index.jpg

به یاد حماسه و شهادت به یاد عدالت و شجاعت به یاد مدینه و کوفه و کربلا به یاد نماز ظهر عاشورا به یاد نیایش و اشک، سجاده، قرآن، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر و تولی و تبری. ای حسین مظلوم تو برای تشنگان حقیقت سیراب کننده جان و الهام بخش ایمانی. در حالی که در جان ما علقمه ای عطش جاری است و تشنه فراتیم.

در خیمه دل هایمان عشق و محبت اهل بیت جاری است و اشک های یتیمان در خرابه ی چشممان بی قراری می کند سینه های ما تکیه ای قدیمی است که با کتیبه های اشعار محتشم کاشانی سیه پوش است و در آن با کلید یا حسین باز می شود. ای حسین ما دل های خود را وقف تو نمودیم. اینک مسلمانان جهان تو شوق کربلا در دل و شور شهادت را در سر دارند.

اینک تربت تو زینت سجاده های ما است. ما هرچه داریم از کربلا و عاشورا است و تمام روزها عاشورا و تمام زمین ها کربلا است.
ما نمک پرورده سفره تو هستیم ای حسین عشق به کربلا و زیارت یک دم از زبانمان نمی افتد  آری زیارت عاشورا ما را به کربلا می برد و بارانی از اشک از دیدگانمان سرازیر می نماید.

و لحظه لحظه افسوس می خوریم که چرا ما آن لحظه نبودیم. ای کاش... ولی تاریخ به عقب برنمی گردد .
تنها چیزی که می توانیم انجام دهیم عزاداری همراه با اشک ماتم است.

به خصوص در استان ولایت مدار و دارالحماسه بوشهر. مردمان این استان از ارادتمندان واقعی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هستند و در ماه محرم و صفر حسینیه ها و مساجد و تکایا با فریاد حزین عزاداران حسینی لبریز می شود.
ای حسین فاطمه داغت درون قلب ماست
                              نهضتت رسواگر روی تمام فتنه هاست

305875

به گزارش سخن مردم " یکی از مشکلات جوامع بشری در دوران حاضر اعتیاد به مواد مخدر است که متاسفانه بعضی از خانواده ها را به فساد و تباهی و فقر کشانده است خداوند بزرگ انسان را اشرف مخلوقات خلق کرده و به او عقل و شعور داده تا از نعمت های خداوند که باعث سلامتی می شوند و برای انسانها حلال شرعی هستند استفاده نمایند این همه نعمت خوب که خداوند به ما عنایت فرموده از میوه های خوب تا غذاهای خوشمزه بنابراین دیگر باعث نادانی است که انسان بخواهد به مواد افیونی پناه ببرد و سرنوست خود را به اعتیاد به مواد مخدر به تباهی بکشاند لذا همه ما موظفیم به جامعه کمک کنیم و جامعه را از اعتیاد به مواد مخدر نجات دهیم امروز بر همه ثابت شده که اعتیاد به مواد مخدر خانمانسوز و خانه خراب کن است بنابراین پدران و مادران عزیز می بایست خیلی دقت کنند و مواظب باشند گل هایشان در محاصره دوستان ناباب قرار نگیرند که باعث افسردگی آنان شود امروز باید دقت کرد که جوانان و حتی نوجوانان ما با چه کسانی دوست هستند و با هدایت عزیزانمان در مسیر درست آنان را از انحراف باز داریم   و مسیر درست زندگی را به آنان نشان دهیم تا اسیر اعتیاد نشوند خیلی باید هوشیار باشیم.

یادداشت؛

سخن مردم"یونس خسروانی، مدیرکل تامین اجتماعی بوشهر:ارائه خدمات را در راستای جلب رضایت حداکثری مخاطبان تامین اجتماعی هدفگذاری کرده ایم

59nt_189935.jpg

سازمان تامین اجتماعی بزرگترین سازمان بیمه گر در ایران است که به موجب اصل ٢٩ قانون اساسی در راستای تامین رفاه و امنیت اجتماعی مردم به ارایه خدمات بیمه ای و درمانی می پردازد؛ این سازمان بزرگ بین نسلی، که مشمول هیچ گونه بودجه و منبع اعتباری از سوی دولت، مالیات، ارزش افزوده و ... نمی شود، اعتبارات مالی خود را تنها از طریق دریافت حق بیمه تامین می کند. لذا موجودیت این سازمان به وجود جامعه شریف کارگری و کارفرمایی بستگی دارد و همه منابع آن متعلق به ایشان است.

حوزه فعالیت و خدمات سازمان تامین اجتماعی بسیار وسیع است و این سازمان در دو حوزه بیمه ای و درمانی در قالب تعهدات کوتاه مدت و بلندمدت به مخاطبان وذینفعان خود، به ارایه خدمت می پردازد و بر اساس رسالت و ماموریتی که بر دوش این سازمان بزرگ گذارده شده، تمام تلاش این مجموعه، ارایه خدمات شایسته به مردم و پاسخگویی و شفافیت درعملکرد است.

از آنجا که بیش از نیمی از جمعیت کشور، تحت پوشش خدمات سازمان تامین اجتماعی هستند، سرعت و دقت در ارایه خدمات با کیفیت به مخاطبان از جمله فاکتورها و پارامترهای مهمی هستند که رعایت آنها، به جلب رضایت ارباب رجوع می انجامد و به همین منظور، سازمان تامین اجتماعی در کل کشور با اجرای طرح خدمات الکترونیکی، به صورت ویژه، گام مهمی را در زمینه توسعه چشمگیر خدمات غیرحضوری برداشته که این مهم در استان بوشهر هم با جدیت دنبال شده است و خدمات سازمان بصورت الکترونیکی و غیرحضوری در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

از جمله اقدامات مهم دیگری که به منظورتسهیل در ارایه خدمات و افزایش رضایت مخاطبان دراستان بوشهر صورت گرفته است، اجرای طرح ساختار نوین خدمات و تعبیه میز خدمت در تمامی شعب تابعه این اداره کل است که از این طریق، مشاوره و راهنمایی لازم در اختیار مراجعه کنندگان به شعب قرار می گیرد تا با آگاهی بیشتر و صرف زمان کمتری، بتوانند از خدمات سازمان برخوردار شوند.

اداره کل تامین اجتماعی استان بوشهر در حال حاضر ١٥ شعبه اصلی، ١٦ شعبه اقماری و شش کارگزاری رسمی دارد و در هفته دولت سالجاری با افتتاح دو کارگزاری دیگر در شهر برازجان و منطقه جنوبی شهر بوشهر، تعداد کارگزاری های تامین اجتماعی در استان به عدد هشت خواهد رسید.

استان بوشهر به لحاظ وجود تاسیسات و صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی اتمی، دریا و کشاورزی و ... از جمله استان های مهم به لحاظ وصول حق بیمه برای سازمان تامین اجتماعی محسوب می شود و به همین نسبت نیز مردم این استان، خواستار دریافت خدمات بهتر و بیشتر در دو حوزه بیمه و بخصوص درمانی هستند که خوشبختانه با نگاه ویژه مدیرعامل محترم سازمان طی سال های دولت تدبیر و امید شاهد افتتاح و کلنگ زنی مراکز درمانی در تمامی شهرهای استان بوشهر بوده ایم و همچنین با افزایش تعداد کارگزاری ها و شعب اقماری در استان، خدمات به صورت بهتر و سریعتری در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

هم اینک نیز اجرای طرح مشوق های بیمه ای و بخشودگی حق بیمه سهم کارفرما در صورت جذب افراد تحصیلکرده را در دستور کار داریم که اجرای این طرح هم به بهبود فضای کسب و کار و حمایت از کالای ایرانی کمک بسیار خوبی خواهد کرد و هم منجر به افزایش رونق اقتصادی و اشتغال در کشور خواهد شد.

لازم به ذکر است طبق آمار لغایت پایان خردادماه سالجاری بیش از ٩٥٥ هزار نفر و معادل بیش از ٨٠ درصد از جمعیت استان بوشهر تحت پوشش بیمه ای سازمان تامین اجتماعی هستند و این اداره کل به بیش از ٨٩٠ هزار نفر بیمه شده اصلی و تبعی و بیش از ٦٤ هزار نفر مستمری بگیر اصلی و تبعی خدمات بیمه ای و درمانی ارایه می دهد.

این اداره کل طی سال های گذشته تلاش کرده با افزایش تعاملات با جامعه و اقشار شریف کارگری، کارفرمایی و بازنشستگان و مستمری بگیران و همچنین مقامات ارشد محلی و ملی و دستگاه های مرتبط با فعالیت سازمان تامین اجتماعی، ارایه خدمات خود را در راستای جلب رضایت حداکثری مخاطبان سازمان هدفگذاری نماید.

سخن مردم"مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان بمناسبت فرا رسیدن روز نهم دی پیامی صادر کرد.

نیک

به گزارش سخن مردم"متن پیام بشرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حماسه نهم دی ماه و حضور عاشورایی مردم حماسه ساز و ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی 9 دی ماه 1388 نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و برگ زریّن دیگری در افتخارات مرد و زن ایرانی به حساب می آید . حماسه 9 دی نماد عزّت، استقلال و بصیرت مردمی است که تا پای جان برای حفظ اصول اسلام و آرمان‌های انقلاب ایستاده اند و با صدای رسا اعلام کردند که اگر دشمن در برابر دین آنها بایستد در برابرتمام دنیای آنها خواهند ایستاد. روز نهم دی ماه در تاریخ انقلاب اسلامی با عنوان روز «بصیرت» تبدیل به یوم الله و ماندگار گردید. در این روز ماندگار و تاریخی ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی، حماسه ای دیگر آفرید و دشمنان خدا و دینش را مأیوس و ناامید ساخت و قلب امام زمان (عج) و نائب بر حقش حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(دامت برکاته) را شاد ساخت.

باشد که ژرفای بصیرت و تداوم همبستگی دولت و مردم، ضامن اقتدار ملی و حافظ باورهای اعتقادی بوده و ایران اسلامی‌ را همواره از گزند دشمنان در امان بدارد و صلح و آرامش و پیشرفت را استمرار بخشد.

اینجانب باگرامیداشت حماسه به یادماندنی 9 دی ماه که روز بصیرت نام نهاده شده است،ضمن توصیه به تلاش توام بابصیرت درعرصه خدمت برای کلیه مردم شریف کشور ایران، استان بوشهر و شهروندان عزیز شهر برازجان آرزوی سلامتی، توفیق وعزت روزافزون دارم.

مهدی نیکنام

رییس شورای اسلامی شهر برازجان

سخن مردم"روز نهم ذی‌الحجه، روز نیایش و عید مسلمانان است، این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است.

kwuj_index.jpg

به گزارش سخن مردم"در روز عرفه حجاج از شهر مکه به صحرای عرفات آمده و در آنجا به راز و نیاز و دعا پرداخته و پس از نماز ظهر و عصر این دعا را در کنار کوه جبل الرحمة می‌خوانند. سپس حجاج به‌سمت سرزمین مشعر الحرام حرکت می‌کنند تا در روز عید قربان در سرزمین منا باشند.
روز نهم ذی‌الحجه، روز نیایش و عید مسلمانان است، این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است،چرا که در این روز درهای احسان و بخشش خداوند برای بندگانش گشوده خواهد شد روز عرفه فرصتی دوباره برای جاماندگان از شب‌های قدر است. در همین باره امام صادق علیه‌السلام فرمودند:«اگر شخصى گناهکار نتواند در شب‌هاى با برکت ماه رمضان به ويژه شب‌هاى قدر، خود را در معرض نسيم رحمت الهى قرار دهد و آمرزيده شود، او تا سال آينده بخشوده نمى‌شود، مگر اينکه عرفه را درک کند و از امتيازات آن روز بهره‌ گيرد.
به گفته امام سجاد علیه‌السلام در روز عرفه حتی برای کودکانی که در رحم مادر خود هستند نیز امید سعادت و خوشبختی می‌رود. در حدیث دیگری از پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله نقل شده است که:«در میان گناهان، گناهانی است که جز در عرفات بخشیده نمی‌شود
از امام صادق علیه‌السلام درباره چرایی نام «عرفات» سوال شد. ایشان فرمودند:«جبرئیل، حضرت ابراهیم را روز عرفه به این مکان آورد، چون ظهر فرا رسید، جبرئیل گفت:«ای ابراهیم! به گناه خود اعتراف کن و مناسکت را بیاموز.» چون جبرئیل گفت اعتراف کن. این سرزمین عرفات نامیده شد.
بنا بر قول دیگری حضرت ابراهیم در سرزمین عرفات خواب دید که اسماعیل را قربانی می‌کند و به خاطر عمل به این وظیفه، عارف شد. بعضی دیگر هم به دلیل صبر و تحملی که برای رسیدن به آن باید متحمل شد آن را عرفات می‌نامند. چون یکی از معانی عرف، صبر و شکیبایی است.
اعمالی که درشب عرفه سفارش شده است،در شب عرفه تمامی دعاهای خیر به اجابت می‌رسد و برای کسی که در این شب به عبادت خداوند بپردازند معادل صد و هفتاد سال اطاعت و عبادت به او پاداش داده می‌شود. احیای شب عرفه و دعا کردن بسیار توصیه شده است. همچنین زیارت امام حسین علیه‌السلام نیز از مواردی است که برای اعمال شب عرفه ذکر شده است.
اعمال روز عرفه:غسل ،روزه،زیارت امام حسین علیه‌السلام ، خواندن دو رکعت نماز بعد از نماز عصر و قبل از خواندن دعای عرفه در زیر آسمان و اقرار به گناهان
خواندن تسبیحات ، ذکر صلوات ،  خواندن دعای عرفه امام حسین علیه‌السلام،خواندن دعای عرفه امام سجاد علیه‌السلام (چهل و هفتمین دعای صحیفه سجادیه)  ،زیارت حضرت ابوالفضل علیه‌السلام ،به جا آوردن دو رکعت نماز
عید قُربان یا عید الأضحی از عیدهای بزرگ مسلمانان است که در روز دهم ذی الحجه واقع شده است. در این روز خدا به ابراهیم خلیل فرمان داد اسماعیل را قربانی کند. او اسماعیل را به قربانگاه برد ولی جبرئیل همراه با «قوچی» فرود آمد و ابراهیم آن را به جای اسماعیل قربانی کرد، مسلمانانی که برای حج، به زیارت خانه خدا می‌روند، وظیفه دارند در منا قربانی کنند.عبادت در شب و روز عید قربان بسیار سفارش شده و احیای شب ،دعا، نماز و نیایش بسیار پر فضیلت است. در روز عید قربان اعمالی مانند غسل، نماز عید قربان، قربانی کردن، زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای ندبه، مستحب است. روزه گرفتن در عید قربان مانند عید فطر حرام است.

سخن مردم"حماسه نهم دی ماه و حضور عاشورایی مردم حماسه ساز و ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی 9 دی ماه 1388 نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و برگ زریّن دیگری در افتخارات مرد و زن ایرانی به حساب می آید

دکتررستم پور

به گزارش سخن مردم"دکتر هوشنگ رستم پور شهردار سابق برازجان و مدیرکل سابق شهری و شوراهای استانداری بوشهر ،استاد دانشگاه های بوشهر و فارس به مناسبت نهم دی ماه پیامی صادر کرد ،متن پیام بدین شرح است:

مردم ما در مقابله‌ی با فتنه، خودشان به پا خاستند. نهم دی در سرتاسر کشور مشت محکمی به دهان فتنه‌گران زد. این کار را خود مردم کردند. این حرکت یک حرکت خودجوش بود؛ این خیلی معنا دارد؛ این نشانه‌ی این است که این مردم بیدارند، هشیارند. مقام معظم رهبري ۱۳۸۹/۱۰/۰۸

هرگاه فتنه‌ها چون مار سمی سر از آشیانه بیرون می‌آورند، ترکیبی از فرصت‌ها و تهدید‌ها رخ‌نمایی می‌کند. تهدید برای قوام و امنیت جامعه و فرصت برای محک زدن عیار خویش و میزان بصیرت. آموزه‌های سیاسی اسلام، سرشار از رهنمودهایی است که تکلیف ما را با فتنه و فتنه‌گر مشخص می‌کند و چالشی را که از این مسیر به دست آمده، با رهیدن همراه با بصیرت و گذار به رفتار مناسب، از میان برمی‌دارد. نهم دی، یکی از نمادهای ماندگار در انتخاب درست مردم است که نبرد با مار خوش‌خط‌وخال فتنه و تزویر را برای همیشه در تاریخ ثبت کرد و حکایتی جانانه از عزم ملی در مدیریت سیاسی کشور را رقم زد. مردم‌سالاری دینی در این خیزش آگاهانه به زیبایی هر چه تمام‌تر قد برافراشت و بدخواهان و کینه‌توزان را رسوای کوی و میدان کرد. یک چنین سرمایه سرشاری، همیشه در صیانت از کیان ایران اسلامی جاری است و تا زمانی که بصیرت هست، پیشرفت و موفقیت نیز هست. مبارزه با فتنه نیازمند شناخت آن و شناخت فتنه، نیازمند فتانت و زیرکی است که از آن به بصیرت یاد می‌کنیم.

حماسه نهم دی ماه و حضور عاشورایی مردم حماسه ساز و ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی 9 دی ماه 1388 نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و برگ زریّن دیگری در افتخارات مرد و زن ایرانی به حساب می آید . حماسه 9 دی نماد عزّت، استقلال و بصیرت مردمی است که تا پای جان برای حفظ اصول اسلام و آرمان‌های انقلاب ایستاده اند و با صدای رسا اعلام کردند که اگر دشمن در برابر دین آنها بایستد در برابرتمام دنیای آنها خواهند ایستاد. روز نهم دی ماه در تاریخ انقلاب اسلامی با عنوان روز «بصیرت» تبدیل به یوم الله و ماندگار گردید. در این روز ماندگار و تاریخی ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی، حماسه ای دیگر آفرید و دشمنان خدا و دینش را مأیوس و ناامید ساخت و قلب امام زمان (عج) و نائب بر حقش رهبري معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای(دامت برکاته) را شاد كرد..

براي این روز می توان گفت نهم دی، روز غلبه جنود الهی بر جنود شیطان است. روز خروش ملت ایران و آشکار ساختن خشم مقدس در برابر اهانت ها و حرمت شکنی های عده ای غافل و یا مزدور وابسته به اجانب نسبت به مقدسات در روز عاشورای حسینی است. روز نهم دی در واقع روز نه گفتن ملت ایران به سران فتنه و آری گفتن به نظام اسلامی و بیعت مجدد مردم با آرمان های والای حضرت امام خمینی(ره) و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه اي است. مردم در این روز، تیر خلاص را به سران فتنه شلیک و پشت پیکر نامبارک فتنه را به خاک مالیدند.

روز نهم دی روزی است که مردم مسلمان و انقلابی ایران نشان دادند که این جمله حضرت امام (ره) را که فرمودند: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت تان آسیب نرسد» به خوبی در عمل به آن معتقد و پایبند هستند. نهم دی ماه یک هزار و سی صد و هشتاد و هشت، جشن بلوغ فکری و شخصیتی نظام اسلامی بود.

لكن امروز و در اين برهه چهل سالگي انقلاب اسلامي احتیاج به این داریم که ملت را دلگرم و امیدوار کنیم . امروز منافع و مصالح ملی و امنیت کشور بر همه چیز ترجیح دارد. شرایط حساس کنونی ایجاب می کند که تمامی حامیان انقلاب به صورت متحد و هماهنگ در صحنه باشند . از آنجايي كه نهم دی ماه مصداق بارز نصرت الهی و روز تجلی نسل سوم انقلاب در میدان حراست از اسلام و انقلاب و نظام مقتدر اصل مترقی ولایت فقیه در تمامي حوزه‌ها و عرصه ها مي باشد ، اينجانب ضمن گرامیداشت حماسه بزرگ یوم الله نهم دی از عموم امت ولایت مدار و آحاد مردم متدين و شريف استان بوشهر دعوت ميكنم در مراسماتي كه به همين منظور برگزار می‌شود فعالانه شركت فرمايند و با حضوری بی سابقه برای خنثی سازی چالش های فتنه انگیزدشمنان

بار دیگر دست رد به سینه جبهه نفوذ و نفاق و اربابان مستکبر آنان بزنند و با همه وجود مقتدرانه و عزتمندانه از اهداف انقلاب و نظام اسلامی دفاع نمايند.

هوشنگ رستم پور

سخن مردم"استاندار بوشهر در پیامی سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی را تبریک گفت.

2w13_img_3007.jpg

به گزارش روابط عمومی استانداری بوشهر، در پیام عبدالکریم گراوند به مناسبت 26 مرداد سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی آمده است: آزادگان سرافراز، راد مردانی هستند که تمام هستی خویش را برای حفظ کیان انقلاب اسلامی و دفاع از اسلام در طبق اخلاص نهادند و با تحمل سخت ترین شرایط و شدیدترین تنگناها و مضایق از باورهای دینی و انقلابی خویش در وفاداری به انقلاب و آرمان های امام راحل دست بر نداشته اند.

این پیام می افزاید: امروز آزادگان از پیشتازان حمایت از ولایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری دام ظله و در تلاش برای ایرانی آباد و سرافراز از هیچ کوششی فروگذار نیستند.

در پیام گراوند استاندار بوشهر آمده است: بیست و ششم مرداد ماه یادآور بازگشت غرورآفرین مردان و زنان آزاده‏ای است که پس از تحمل سال‏‌ها شکنجه و دوری از عزیزان به شرف افتخار آزادگی نائل شدند .

در ادامه این پیام آمده است: آزادگان اسطوره پایمردی بودند و با از خودگذشتگی برای پاسداری و دفاع از عزت،کیان و آبروی میهن اسلامی مردانه جنگیدند و اندوه و رنج دوری از وطن را صبورانه تحمل کردند اما درس عزت و استقلال و سربلندی را برای هموطنان به ارمغان آوردند.

در پایان این پیام آمده است: اینجانب به نوبه خود سالروز ورود تاریخی و فراموش نشدنی آزادگان قهرمان به میهن اسلامی را به مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و هیئت دولت، خانواده معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و ملت شریف ایران تبریک و تهنیت عرض می کنم.

سخن مردم"شب یلدا در استان بوشهر نیز مثل دیگر استان های کشور ایران خانواده ها گرد هم می آیند و تا پاسی از شب، شب‌نشینی  را  در کنار یکدیگر برگزار می کنند.

305834

حبیب قاسمی"
به گزارش سخن مردم"یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است که وقتی در کنار  پیشکسوتان هم استانی هم کلام می شویم اینگونه بیان می کنند که درآن زمان های قدیم نیز چنین رسمی اجرا می کردند و اصل آن از دوران بزرگان آنها شکل گرفته که کشاورزی بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد.
و به گفته برخی کارشناسان و تاریخ دانان کشورمان در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند،که بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.طبق بیان این کارشناسان، ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا پاسی از شب بیدار می  مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می دارند تا از غم و اندوه و ازمشکلات خود دور شوند.
آنها با این دید ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند، این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند.خانواده ها معمولا
در این شب به شعرخوانی و داستان‌خوانی می پردازند؛  آیین شب یلدا یا شب چله در استان بوشهر مثل دیگر شهرهای کشورمان، با خوردن آجیل ، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون همراه است که همه جنبه نمادین دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند،ولی مهم تر از همه در این شب باید شکر خداوند را بجا آورد که نعمت سلامتی را به ما داده و همواره شاکر نعمت هایش باشیم.

سخن مردم مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی پیامی صادر کرد.

متن پیام بدین شرح است.

14ce_img_4408.jpg

به گزارش سخن مردم"دراین پیام آمده است"روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، میهن اسلامى شاهد حضور آزادگان سرافرازى بود که پس از سال‏ها اسارت در زندان‏ها و اسارتگاههاى مخوف رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامى خود گذاشتند.

روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، میهن اسلامى شاهد حضور آزادگان سرافرازى بود که پس از سال‏ها اسارت در زندان‏ها و اسارتگاههاى مخوف رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامى خود گذاشتند. آزادگان، با ایمان راسخ خود در برابر همه فشارهاى جسمى و روحى دشمنان ایستادند و روابط اجتماعى جامعه کوچک اردوگاهى خود را بر پایه اخلاق حسنه بنا نهادند و از شکنجه‏ هاى مزدوران بعث هراسى به خود راه ندادند.

تاریخ دفاع مقدس سرشار از، از خودگذشتگی ها و جانفشانی های رزمندگان غیور است، بزرگمردانی که در این مسیر به اسارت نیروهای دشمن درآمدند و دوران بسیار سختی را تجربه کردند. صبر و استقامت اسرا، گواه شکوه و صلابت مردمانی است که برای احقاق حق خویش از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کنند. آنان شکنجه و درد اسارت را با ایمان راسخ خویش تحمل و اسارت گاه ها را به دانشگاه های تربیت انسان های مجاهد و آزاده تبدیل کردند

اینجانب از طرف خود و همکارانم در شورای اسلامی شهر برازجان با نثار درود به روح بلند و ملکوتی معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره)،شهیدان گرانقدر انقلاب و شهدای مدافع حرم، سالروز این خاطره بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت ا...العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی)، ملت شریف ایران ، ایثارگران ، جانبازان ، خانواده معظم شهدا و تمامی آزادگان سرافراز این سرو قامتان صبر و استقامت تبریک و تهنیت عرض می نمایم .

سلامت و توفیق همگان را در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) و زعامت ولی امر مسلمین جهان مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در راستای خدمت هر چه بیشتر به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از درگاه ایزد منان خواستارم.

مهدی نیکنام

رییس شورای اسلامی شهر برازجان

سخن مردم"مهندس محمدی شهردار برازجان درپیامی روز حمل ونقل را تبریک گفت:

متن پیام بدین شرح است:

شهردار1

امروزه حمل و نقل بعنوان یک صنعت بزرگ و یک خدمت اساسی شناخته می‌شود که نقش غیر قابل انکاری در زندگی شهروندان ایفا می‌کند.
ضرورت توجه به این صنعت زیرساختی سبب شده در کشورمان یک روز خاص بعنوان روز حمل و نقل عمومی نامگذاری شود و چه انتخاب مناسبی است انتخاب روز _۲۶ آذر. روزی که یادآور فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر اعزام کامیونها و تریلی‌ها از اقصی نقاط کشور به جنوب و حمل کالاهای دهها کشتی پهلو گرفته در بنادر جنوب ایران در سال ۶۲ است.
اینک در آستانه‌ی ۲۶ آذر و روز ملی حمل و نقل عمومی قرار داریم.
روز قدردانی از زحمتکشانی که شرایط سخت کار را به جان میخرند تا خدمتی شایسته به هموطنان عزیزمان ارائه کنند.
اینجانب ضمن تبریک این روز به همکاران عزیزم در سازمان اتوبوسرانی و تاکسیرانی شهرداری برازجان و عموم همشهریان ارجمندم، آرزومندم همواره در سایه‌ی الطاف لایزال خداوند، شاد و تندرست باشید.
با تقدیم احترام
شهردار برازجان
محمدحسن محمدی

 4cnu_قاسمی.jpg

سخن مردم"17مرداد سالروز شهادت شهید صارمی را روز خبرنگار نامیده اند.

به گزارش سخن مردم" خبرنگاران،وجدان بیدار جامعه هستند، و هر جامعه‌ای، مدیون تلاش‌های بی وقفه آن‌ها است.

خبرنگار این قشر اطلاع رسان کسانی که روز و شب و در سرما و گرما در تلاشند، تا آخرین اخبار ایران و جهان را در اختیار هم وطنان قرار دهند. در طول سال فقط یک روز به عنوان روز خبرنگار نامیده شده که در این روز هر سال مراسمی هم برای این عزیزان برگزار می شود، ولی دیگر تا سال بعد کسی از این قشر پرتلاش یادی نمی کند و احوالی نمی پرسد ،که بسیار بجا و شایسته است مسئولین محترم و مردم بزرگوار و هم وطنان عزیز در همه ماهها و روزها به خاطر تلاش این عزیزان به یادشان باشند و زحماتشان را ارج نهند.

بدون شک همه از وضعیت مالی این عزیزان باخبرند همه از روی عشق و علاقه مشغول اطلاع رسانی هستند و گرنه با این وضعیت مالی اگر عشق به اطلاع رسانی نباشد کار پیش نمی رود. بنابراین با توجه به تلاش و مجاهدت این عزیزان در مسیر اطلاع رسانی و خبر شایسته است همه به فکرشان باشند و این قشر پرتلاش را فراموش نکنند اما رسالت خبرنگار آن است که خوب بنویسد و مسیرش مسیر حق گویی باشد و اسیر مادیات و گروه بازی های سیاسی نشود.

خبرنگاری می تواند موفق باشد که بر اساس دیده هایش بنویسد نه بر اساس شنیده ها چون شنیده ها نمی توانند ملاکی برای اطلاع رسانی باشند، یک خبرنگار موفق باید از قانون مطبوعات آگاه باشد و به نوشتن بپردازد چون هر چیزی قابل نوشتن نیست، خطوط قرمز را باید در نظر بگیرد آبروی دیگران را آبروی خودش حساب کند و به تخریب دیگران نپردازد.

اسلام به هیچ عنوان تهمت و تهدید و تخریب دیگر انسان ها را جایز نمی داند و حرام می داند، بنابراین باید خیلی دقت کرد وقتی قلم در دست قرار می گیرد باید قیامت را در پیش چشم مشاهده نمود چون آنجاست که باید نسبت به تمام اعمال و رفتار و نوشته ها پاسخ داد .امید است همه ما خوب بنویسیم که فردا که قیامت برپا می شود شرمنده نشویم .

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

نشریه مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم فرا رسیدن روز خبرنگار را به همه این عزیزان تبریک عرض نموده و برایشان از درگاه ایزد منان سلامتی و تندرستی همراه با موفقیت آرزومند است .

حبیب قاسمی 

مدیر مسئول هفته نام مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم

سخن مردم

سخن مردم " مهدی نیکنام رئیس شورای اسلامی شهر برازجان در پیامی شانزده آذر روز دانشجو را تبریک گفت:

متن پیام به این شرح است:

((بسم الله الرحمن الرحیم))

فرا رسیدن شانزدهم آذر ماه یادآور حضور مقتدرانه دانشجویان استکبار ستیز در حماسه های ماندگار ایران اسلامی است.

اکنون اما مهم‌ترین رسالت دانشجویان جهاد علمی، خودسازی معنوی و تلاش برای شکوفایی در تمامی عرصه‌‌های مهم و تأثیرگذار برای اعتلای ایران اسلامی است.

در این روز حرکت، تلاش و استبدادستیزی دانشجویان به ویژه ۳ دانشجوی مبارز مهدی شریعت رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ نیا که خون خود را در این راه نثار کردند، نقطه عطفی برای آگاهی بخشی مردم ایران و آغاز مبارزه با استبداد شد و بی تردید دانشجویان و قشردانشگاهی به عنوان بخش مهمی از مردم، در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تداوم آن، دوران دفاع مقدس، پیشرفت و بالندگی امروز کشور، نقشی اساسی و تعیین کننده در مسیر دهی به اقشار مختلف جامعه را برعهده داشته اند.

اینجانب ضمن تکریم و بزرگداشت روز دانشجو و گرامیداشت یاد و خاطره امام شهیدان و شهدای دانشجو، موفقیت همه دانشجویان تلاشگر و مومن ایرانی به خصوص دانشجویان فعال و پرتلاش شهر برازجان را از خداوند متعال خواهانم.

مهدی نیکنام

رییس شورای اسلامی شهر برازجان

Untitled-1.jpg

حسین قائدی

سخن مردم " نمی دانم چرا هر شب که می خواهم با تو درد دل کنم.

اشکهایم زود سرازیر می شود ولی با وجود این حس آرام می شوم .

به گزارش سخن مردم "زیرا با اشک ریختنم احساس سبکی می کنم و می دانم بسوی صحرای بیکران عشق بال گشوده ام و از گریه کردن و اشک ریختن بی نهایت برایم لذت بخش است و هر شب کلمه دردناکی به نام انتظار را هزاران بار بر آسمان پر ستاره خیالم می نگارم خدا را شاهد باش که در هر زمان منتظر شنیدن صدا و کلامت هستم و از پشت پنجره انتظار به دور دست ها می نگرم و خواهان این هستم که اولین شنونده کلامت و اولین بیننده نگاه مهربان و لبخند دلنشینت باشم که دست نوازش بر قلبم بکشی و مرا تا ساحل مهربانی ها هدایت کنی. اگر بیایی ستاره های سحر در نگاه تو رنگ می بازند اگر بیایی کبوتران امید لانه ها را دوباره می سازند ای کاش از نسیم باد صبا می خواستی تا عطر وجودت را بر بنده حقیر بپاشد تا همیشه از خوشبوترین منتظرانت باشم. یا صاحب الزمان قامتم از انتظار خم شده است از انتظارت این قامت خمیده ام جز به شوق دیدار پسر فاطمه راست نمی شود یا مهدی به روی ندیده ات قسم چشمان عاشقم در پی واژه ای می گردند تا نامت را در جهان طنین انداز کند اما چه کند واژه ها و چه بی معناست هر واژه ای در برابر معنای وجودت، اما گاهی دلم به اندازه تمام غروب های عالم می گیرد کجاست آن یوسف گمگشته مهربانی که چراغ هدایت به دست در زمین دادگری کند کجاست؟یا مهدی مرا دریاب دل شکسته ام را به تو می سپارم، دلدارم باش.

خبرهای ویژه