یکشنبه, 09 آذر 1399 - Sunday, 29 November 2020

یاداشت

سخن مردم : جابجایی فرودگاه و پایگاههای نظامی بوشهر؛ مهمترین اقدامات مغفول مانده از منظر پدافند غیرعامل

sokhanemardom 1661

به گزارش سخن مردم : همانگونه که می دانیم مهمترین هدف از اجرای اصول پدافند غیرعامل، حفاظت از جان مردم و در مراحل بعدی، کاهش آسیب پذیری ها، بازدارندگی های دفاعی، افزایش پایداری، تداوم خدمات ضروری و تسهیل در مدیریت بحران است.

از طرفی، مکان یابی مهمترین اصل از اصول پدافند غیرعامل و مهمترین اقدام پدافند غیرعامل در کاهش آسیب پذیری مراکز حیاتی و حساس کشور و افزایش بازدارندگی دفاعی است، به طوری که اگر این اصل فراموش شده و یا جدی گرفته نشود، هر چقدر بر روی دیگر اصول پدافند غیر عامل نظیر استتار، اختفا، فریب، مقام سازی و ... به خوبی کار کرده باشیم، یقینا مشکلات پیچیده ی دفاعی و هزینه های هنگفتی در انتظار این عدم توجه جدی به اصل مکان یابی مراکز حیاتی و حساس خواهد بود.

متاسفانه وجود فرودگاه بوشهر و پایگاه های نظامی این شهر در دل محیط بافت شهری و مجاورت مجتمع های مسکونی، نه تنها از باب آلاینده ها و ناهنجاریهای صوتی و ریسک های ایمنی مغایر با اصول و ضوابط HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) است بلکه از منظر پدافند غیر عامل نیز حاوی پتانسیل تهدید و خطر برای مردمان محلات مسکونی مجاور است. چرا که در صورت تجاوز و حمله ی دشمن، این بهانه برای دشمن فراهم است که اهداف خود را به جای فرودگاه و پایگاه های نظامی، با درصد خطای هدف گیری قابل قبول، محلات مسکونی مجاور قرارداده و بدین طریق هم تلفات جانی مردم و غیر نظامیان را افزایش داده و هم با ایجاد رعب و وحشت، بر روحیه و اراده ی مردم برای ادامه ی جنگ تاثیر منفی خواهد گذاشت.

بنابراین همانطور که در تعریف ساده ی پدافند غیرعامل اشاره می کنیم که پدافند غیر عامل یعنی دفاع در مقابل تهدید دشمن بدون استفاده از سلاح، ضروری است با یک اقدام منطقی و مهندسی و جابجایی فرودگاه بوشهر و پایگاه های نظامی به خارج از شهر و رعایت اصل مکان یابی صحیح برای این دو مرکز حیاتی و حساس، ضمن کاهش آسیب پذیری و افزایش بازدارندگی دفاعی این دو مرکز، از تلفات زیاد مردمی در صورت حمله ی احتمالی نیز جلوگیری نماییم.

جلال محمدی باغملایی

کارشناس مدیریت بحران و پدافند غیرعامل

۸ آبان ۹۹

سخن مردم" رضائی؛ الگوی نمایندگی جوان، مومن و انقلابی است و قضاوت در مورد دکتر ابراهیم رضائی زود است، فراموش نکنیم که ۱ سال اول نمایندگی او مصادف با سال آخر فعالیت دولت است.

sokhanemardom 1612

به گزارش سخن مردم"رضائی نماینده جوان، مومن و انقلابی دشتستان در همین چند ماه نشان داده اهل شفافیت است، تا کنون ۴ گزارش عملکرد ارائه داده است.

الله کرم مشتاقی؛ دانشجوی دکتری روابط بین الملل

دوست و برادر عزیزم آقای عبدالخالق عبدالهی یادداشتی با عنوان «این ره که تو می روی به ترکستان است» را در نقد برخی از مواضع نماینده جوان دشتستان در مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی منتشر نموده اند.

ابتدا باید گفت نقد نه تنها نکوهیده نیست بلکه اگر در چارچوب انصاف، صداقت و دلسوزی باشد موجب رشد و تعالی شخص و جامعه می شود.

من به شخصه با شناختی که از آقای عبدالهی دارم ایشان را منصف، صادق و دلسوز می دانم اما معتقدم در قضاوت رویکرد نماینده دشتستان دچار اشتباه محاسباتی شده‌اند، با توجه به تخصص نصف و نیمه ای که در روابط بین الملل دارم و البته بار اصلی انتقادات آقای عبدالهی نیز بر این محور استوار است، تلاش نموده‌ام به زعم خود به بندهای اصلی انتقادات ایشان پاسخ دهم؛

لازم به توضیح است در یادداشت خود قصد پرداختن به مسائل شکلی نقد برادر خوبم آقای عبدالهی را ندارم چه آنکه معتقدم ایشان در انتخاب تیتر، شیوه تهاجمی ورود به موضوع و استفاده از برخی تعابیر می توانستند روش دوستانه تری اتخاذ کنند حتی معتقدم در برخی جاها با توهین و استفاده از القاب ناشایست نقد خود را از جاده رفتار برادرانه خارج کرده‌اند اما بحث من صرفا پرداختن فنی به نقدهائی است که در یادداشت ایشان در مورد مواضع نماینده دشتستان یعنی آقای دکتر ابراهیم رضائی بیان شده است؛

آقای عبدالهی سه مورد از مواضع نماینده دشتستان را به چالش کشیده‌اند و بیان داشته‌اند که «مردم امروز غم نان دارند و کارد گرانی تا مغز استخوانشان رسیده به آنها نمی شود گفت در یخچال را باز کنید، شعار بردارید، لای نان بگذارید و گَم بزنید.»

آقای عبدالهی همچنین به سه مورد از مواضع نماینده دشتستان انتقاد وارد نموده و آنرا «جزئیاتی» دانسته‌اند که «دردی از مردم دوا نمی‌کند»، ایشان همچنین توصیه کرده‌اند که «پی و شالوده امور بر آب است و شما در بند ظاهر و نقش ایوان هستید».

به عنوان کارشناس روابط بین الملل به جرات و با صدای بلند عرض می‌کنم مواضع نماینده دشتستان نه تنها شعار نیست بلکه راهکارهای عملی برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و کشور است.

تحریم کره جنوبی

ایراد گرفته‌اند که چرا نماینده دشتستان گفته: «از نفوذمان در جهان اسلام برای تحریم کره جنوبی استفاده می کنیم» ، شما می‌دانید که حدود ۴۰ میلیارد دلار پول حاصل از فروش نفت جمهوری اسلامی ایران به بهانه تحریم های یکجانبه آمریکا از آبان ۱۳۹۷ نزد چند کشور بلوکه شده است، ۸ میلیارد دلار از این مبلغ، نزد کره جنوبی است!

ابراهیم رضائی به عنوان عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی و نماینده مجلس شورای اسلامی در اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که شامل ۵۲ کشور می‌شود می‌بایست چه واکنشی برای اخذ طلب ایران کند؟

آیا می‌تواند ساکت بنشیند و بگوید نمایندگان شهرستانها باید به مسائل داخلی حوزه انتخابی خود بپردازند و احقاق حقوق سایر ملت ایران در عرصه بین‌المللی بر عهده نماینده کلان شهرهاست!! اتفاقا اگر رضائی اهل عوامفریبی بود چنین می‌گفت. واقعیت آن است که او به درستی هشدار داده است که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از نفوذ خود برای فشار به کره جنوبی استفاده کند.

چه آنکه پیش از او نیز عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی به کره‌ای‌ها هشدار داده بود. علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و شهریار حیدری نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی نیز هشدارهای بسیار تندی را متوجه سئول کردند و تحریم لوازم خانگی کره‌ایها را یکی از راه های فشار به این کشور برای آزاد نمودن دارائی‌های ایران اعلام نمودند.

به عنوان عضوی از وزارت امور خارجه عرض می‌کنم در جلسات مختلفی که مقامات این وزارتخانه به کره‌ای‌ها داشته‌اند؛ از «مواضع نمایندگان مجلس» به عنوان یکی از ابزارهای فشار به کره‌ای‌ها استفاده شده است.

شاید به همین جهت بود که محمود واعظی در اوایل مهر ماه گفت: «اخیراً شاهد علامت‌های مثبتی از سوی کره جنوبی هستیم و منتظریم تا به آنچه گفته‌اند عمل کنند

گره زدن رفع مشکلات داخلی به انتخابات آمریکا

برادر خوش‌قلم و عزیز ما آقای عبدالهی نسبت به این موضع نماینده دشتستان که گفته است: «گره زدن رفع مشکلات داخلی به انتخابات دیگر کشورها توهین به ملت ایران است» ، نیز موضع منفی اتخاذ کرده است.

از این برادر بزرگوار سوال می‌کنم که آیا مفهوم بیان دکتر رضائی غیر از آن است که دولت باید به توانمندی‌های داخلی توجه کند؟ غیر از آن است که دولت باید به داشته های خود متکی باشد؟ غیر از آن است که باید به شهرک‌های صنعتی، کارخانه‌ها، بنگاه‌های تولیدی، کشاورزی، صنعت و معدن و منابع داخلی توجه نماید؟

امور رسانه ای یکی از تخصص های ابراهیم رضائی است و خوب می‌داند نباید به دشمن گرای بدهد، اتفاقا از آقای عبدالهی انتظار داشتیم یقه وزیر دولت اصلاحات و استاندار اسبق بوشهر یعنی جناب علی صوفی را بگیرد که گفته است: «اوضاع ما به انتخابات آمریکا وابسته است.»

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم در مصاحبه‌ای به درستی گفته بود: «اینکه از کلان‌ترین مسائل کشور تا قیمت تخم‌مرغ را به انتخابات آمریکا گره بزنیم اشتباهی بزرگ است». حتی محمدرضا باهنر، نماینده سابق مجلس که با وجود انتقادات جدی که به او وارد است معمولا در رسانه‌ها به عنوان کم گوئی و نکته سنجی شهرت دارد در یک مصاحبه گفته است: «اصلا چشممان نباید به نتیجه انتخابات آمریکا باشد. حزب دموکرات و جمهوری‌خواه به رغم تفاوت در تاکتیک‌ها، اهداف بلندمدت و راهبردی مشابهی را دنبال می‌کنند. بنابراین منطقی نیست سرنوشت کشور را به انتخابات سایر کشورها گره بزنیم.»

در واقع تذکر ابراهیم رضائی بازمعنای فرمایشی است که مقام معظم رهبری در تیر ماه ۱۳۹۷ در هیات دولت داشتند و فرمودند: «ما کارهایی در کشور داریم، مقدوراتی در کشور داریم، این مقدورات بایستی تحقّق پیدا کند؛ دنبال این مقدورات بروید؛ بهبود اقتصاد کشور را به چیزی که از اختیار ما خارج است گره نزنید ».

مقام معظم رهبری در دیدار مجازی با هیئت وزیران در شهریور ۱۳۹۹ نیز فرمودند: "اقتصاد کشور نباید با تحولات خارجی پیوند بخورد.»

توجه رضائی به این نکته نه تنها نقش به ایوان زدن نیست بلکه نشانگر توجه دقیق او به عوامل اصلی مشکلات مردم است. رضائی به عنوان نماینده ملت می گوید مردم را معطل انتخابات آمریکا نکنید، توانمندی جوان ایرانی که در بنگاه های کوچک خود در حال تولد است را به ترامپ و بایدن گره نزنید.

رضائی تمام تلاش خود را در مجلس و رسانه ها می‌کند که این دو اتفاق به همدیگر وابسته نشوند، کجای این عمل و بیان اشتباه است؟

خرما به جای نفت

عجیب ترین انتقاد برادر عزیزم آقای عبدالهی به دکتر رضائی آنجاست که موضع نماینده جوان دشتستان در مورد لزوم جایگزینی محصولات و تولیدات داخلی از جمله خرما به جای خام‌فروشی و نفت فروشی را به چالش کشیده است! و آنرا «ناپخته، پرت و نامربوط» دانسته است!.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در سال ۲۰۰۰ در گزارشی مفصل با عنوان مطالعه ای در بازارهای اصلی اروپا برای خرما، ایران را بزرگترین صادرکننده و صاحب بهترین خرماهای جهان دانسته است که به دلیل قیمت ارزان پتانسیل تبدیل شدن به صادرکننده اول خرما به اروپا را دارد.

پس از مصر، ایران با تولید سالانه یک میلیون تن خرما در جایگاه دوم بزرگترین صادر کننده خرمای جهان قرار دارد. اما با وجود میزان بالای تولید، تقریبا ۷_ ۱۰% از کل صادرات جهان را به خود اختصاص داده است. استان عزیزمان بوشهر ۱۴% از تولیدی خرمای ایران را در اختیار دارد.

قیمت هر کیلو خرما در بازارهای جهانی به طور متوسط ۳ دلار یعنی تقریبا ۱۰۰هزار تومان است! رونق مساله خرما مستقیما به معیشت مردم باز می‌گردد و موجب افزایش اشتغال، رونق بنگاه‌های اقتصادی فراورده‌های خرما و جذب سرمایه گذار می‌شود.

جالب آنکه جناب آقای عبدالهی این ایده را «بی ربط ترین» ایده خوانده است! و به نماینده دشتستان توصیه نموده‌اند به فکر معیشت مردم باشد! گوئی آقای عبدالهی عزیز تصورشان این است که نماینده باید هر روز صبح به میدان تره بار بهارستان برود و اقلام خوراکی را با خاور به بوشهر بفرستد!

خرمای جنوب و اهمیت صادرات آن به اندازه‌ای مهم است رهبر معظم انقلاب در دیدار مجازی با هیات دولت حتی نسبت به صادرات آن به صورت خام گلایه کرده اند.

رهبر معظم انقلاب بارها به لزوم جلوگیری از تکیه به نفت هشدار داده اند؛ در سخنرانی تلویزیونی عید قربان ۱۳۹۹، پیام به مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم و دیدار مجازی با نمایندگان این مجلس در تیر ماه سال جاری، حضرت آقا حتی در سخنرانی به مناسبت سالگرد رحلت امام و البته در چند سخنرانی دیگر ایده اقتصاد بدون نفت را مطرح کرده اند.

اگر نفت حذف شود چه جایگزینی بهتر از محصولات تکنولوژیک، پزشکی و مواد کشاورزی است؟

رضائی؛ الگوی نمایندگی جوان، مومن و انقلابی

قضاوت در مورد دکتر ابراهیم رضائی زود است، فراموش نکنیم که ۱ سال اول نمایندگی او مصادف با سال آخر فعالیت دولت است، دولتی که به خودی خود تنبل و فرسوده است چه رسد به سال آخر که مملکت را تقریبا به حال خود رها ساخته است.

فراموش نکنیم که او در دوره‌ای به نمایندگی مردم رسید که کرونا در اوج شیوع خود قرار دارد اما رضائی خود را از مردم مخفی نکرده است و بازدیدهای مردمی وی ادامه دارد، فراموش نکنیم که رضائی در دوره ای به نمایندگی انتخاب شده است که وضعیت اقتصادی مردم به دلایل متعدد از جمله بی تدبیری دستگاه اجرائی در یکی از سخت ترین شرایط پس از انقلاب قرار دارد.

رضائی نماینده جوان، مومن و انقلابی دشتستان در همین چند ماه نشان داده اهل شفافیت است، تا کنون ۴ گزارش عملکرد ارائه داده است.

او وارد حواشی نمی شود و در اموری مانند عزل و نصب ها که اتفاقا نماینده ها علاقه مند به ورد به آن هستند دخالت نمی کند. با وجود انتقاد به دولت اما آراسته به اخلاق و ادب است، همین منطق، ادب و رفتار استدلالی او موجب شد که باسابقه ترین وزیر تاریخ جمهوری اسلامی ایران یعنی بیژن زنگنه از سوی مجلس کارت زرد بگیرد.

رضائی مشکلات را بنیانی می بیند و از رفتارهای عوام فریبانه و گاه عامه پسند خودداری کرده است، مشکلات را به صورت عام می نگرد و صرفا به فکر تجویز قرص آرامبخش نیست از همه مهمتر اینکه خود را اسیر دستگاه ها و متنفذین زر و ثروت نکرده است تا بتواند به نحو بهتر و صادقانه تری به مردم خدمت کند.

به نظر می‌رسید آقای عبدالهی عزیز مخاطب خود را اشتباه انتخاب کرده است و اشاره ایشان نه نماینده مجلس که اساساً اختیارات کمی در حل مشکلات مردم به شیوه مورد نظر آقای عبدالهی دارد بلکه باید هیات اجرای و مقامات سیاسی-اقتصادی استان می بود.

سخن مردم"حجت الا سلام مصلح  امام جمعه برازجان به مناسبت گرامیداشت روز قدس پیامی صادرنمود.

به گزارش سخن مردم" متن پیام به شرح زیراست:

اما جمعه مصلح

 

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز مسئله فلسطین، مسئله اول دنیای اسلام است. (امام خامنه ای)

روز قدس نماد تقابل همه حق در مقابل همه باطل همه عدل در مقابل همه ظلم است و بر همین اساس همه مسلمین و آزادی خواهان عالم می بایست به هر طریق ممکن که می‌توانند در موضوع فلسطین و رهایی مردم ستمدیده آن تلاش و فعالیت نمایند.

روز قدس، روز رهایی قدس شریف از غل و زنجیر استکبار ، ظلم و خفقان است.

معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در تصمیمی هوشمندانه و ژرف نگرانه آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را برای حمایت و نجات مردم مظلوم و رنج کشیده فلسطین از چنگال وحشی گری های رژیم غاصب صهیونیست به نام روز قدس نامگذاری نمودند و امروز ۴۱ سال پس از این ابتکار امام راحل، نه تنها در ایران اسلامی بلکه در اقصی نقاط جهان همه آزادی خواهان و عدالت طلبان فریاد دفاع از قدس و آرمان های قدس شریف و انزجار و تنفر از رژیم ظالم و کودک کش صهیونیستی را سر می‌دهند.

لازم میدانم یادی کنم از فرمانده شهید محور مقاومت _ سردار حاج قاسم سلیمانی _ که سالیان طولانی عمر خود را در راه مجاهدت و مبارزه برای پیروزی آرمان و اهداف مردم فلسطین و قدس شریف و درهم شکستن جرثومه فساد و تباهی ، صهیونیسم غاصب صرف نمود.

با توجه به محدودیت های کرونایی، انتظار می رود فعالان رسانه ای و افسران جنگ نرم در عرصه مجازی طی رزمایشی، این روز بزرگ را در فضای مجازی گرامی بدارند تا دشمنان اسلام و قدس شریف بدانند هیچ عاملی موجب نخواهد گردید آرمان های ترسیم شده امام خمینی (ره) و اسلام عزیز در گذر زمان کمرنگ شده و از یادها فراموش شود.

حسن مصلح

امام جمعه برازجان

سخن مردم"به عشق سامرای تو، دلم شده هواییت/شهادت جانسوز امام حسن عسکری(ع) را بر شیعیان و ساحت مقدس امام عصر(عج) تسلیت عرض می کنیم.

حبیب قاسمی"به گزارش سخن مردم"حسن بن علی بن محمد مشهور به امام حسن عسکری(ع)،یازدهمین امام شیعیان ، فرزند امام هادی(ع) و پدر امام زمان(عج) است ومشهورترین لقب وی، عسکری است که ۶ سال امامت مسلمانان را عهده‌ دار بودند.

106031849 talab org

امام عسکری(ع) با شیعیان، از طریق نمایندگانی در ارتباط بود،عثمان بن سعید از نمایندگان خاص وی بود که پس از شهادت امام، به‌عنوان نخستین نایب خاص امام زمان(عج) نیز ایفای نقش نمود.

از زمانی که ایشان با فشار‌های متوکل عباسی به سامرا منتقل شدند، ارتباط حضرت با شیعیان در این شهر بسیار محدود شد و تنها از طریق تعدادی وکلای خاص‌شان امکان پذیر بود.

امام عسکری (ع)با شیعیان، از طریق نمایندگانی در ارتباط بود،عثمان بن سعید از نمایندگان خاص وی بود که پس از وفات امام، به‌عنوان نخستین نایب خاص امام زمان(عج) نیز ایفای نقش نمود.

اما با این حال، در همان فشار و خفقان شاگردانی تربیت کردند که هر یک در نشر و گسترش معارف اسلام و رفع شبهات دشمنان نقش مؤثری داشتند.

شیخ طوسی (ره) شاگردان حضرت را بالغ بر صد نفر ثبت کرده است که در میان آن‌ها می‌توان به شخصیت‌های برجسته‌ای چون احمد اشعری قمی، عثمان بن سعید عَمْری، علی بن جعفر و محمد بن حسن صفّار اشاره کرد.

احادیثی از امام عسکری (ع)در موضوعات تفسیر قرآن، اخلاق، فقه، امور اعتقادی، ادعیه و زیارت نقل شده است.

لقب‌های وی را هادی، نقی، زکی، رفیق و صامت ذکر کرده‌اند.

«ابن الرضا» نیز لقبی است که امام جواد(ع)، امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) به آن شهرت یافته‌اند.

در سنین کودکیِ امام حسن عسکری(ع)، پدرش امام هادی(ع) به اجبار به عراق فراخوانده شد و در سامرا، پایتخت آن روز عباسیان، تحت‌الحفظ قرار گرفت، در این سفر امام نیز همراه پدر بود، زمان این سفر در برخی منابع سال ۲۳۶ق و در برخی دیگر سال ۲۳۳ق ذکر شده است.

امام حسن عسکری(ع) بیشتر عمر خود را در سامرا گذراند.

دوره امامت امام عسکری(ع) همزمان با سه خلیفه عباسی بود: معتز عباسی(۲۵۲-۲۵۵ق)، مهتدی (۲۵۵-۲۵۶ق) و معتمد (۲۵۶-۲۷۹ق).

در دوره زندگی امام عسکری(ع)، دستگاه عباسی به ابزار دستی برای امیران رقیب تبدیل شده بود و بخصوص فرماندهان نظامی ترک نقش مؤثری در نظام حکومتی داشتند.

شاید نخستین موضع سیاسی ثبت شده در زندگی امام حسن عسکری(ع) مربوط به زمانی باشد که امام حدود ۲۰ سال داشت و پدرش هنوز زنده بود.

ایشان در نامه‌ای به عبدالله بن عبدالله بن طاهر(از امیران صاحب نفوذ در دستگاه عباسی، که از دشمنان مستعین، خلیفه وقت به شمار می‌آمد)، خلیفه را فردی طغیان‌گر خواند و ساقط شدن او را از خدا خواست.

این ماجرا چند روز پیش از سقوط مستعین بود.

امام حسن عسکری (ع) پدر بزرگوار مهدی موعود(عج) پیشوای غائب شیعیان است در ۱ ربیع‌الاول سال ۲۶۰ق بیمار شد و در هشتم همان ماه، در ۲۸ سالگی در حالی که یگانه پسرشان در جایگاه آخرین حجت الهی در سن پنج سالگی قرار داشت، به شهادت رسید و در خانه خود در سامرا، کنار مرقد مطهر پدرشان به خاک سپرده شد.

مدفن آن دو به حرم عسکریین مشهور است و از زیارتگاه‌های شیعیان در عراق به شمار می‌آید.

حرم امامین عسکریین(ع) دو بار به دست ترویستها تخریب شد،اولین حمله در ۳ اسفند ۱۳۸۴ و دومین حمله پس از گذشت شانزده ماه در ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ رخ داد.

در نخستین تخریب، بمب‌گذاران با به کارگیری بیش از دویست کیلوگرم تی‌ان‌تی، گنبد و بخشی از گلدسته‌های طلایی حرم را فروریختند.

در حمله دوم نیز گلدسته‌های طلایی تخریب شد،پس از این حملات تروریستی، بارگاه دو امام، در دست بازسازی و نوسازی قرار گرفت.

سخن مردم :ناحیه مقاومت بسیج سپاه جوادالائمه (ع) شهرستان دشتستان به مناسبت روز جهانی قدس بیانیه ای صادر نمود .

 بیانیه

به گزارش سخن مردم دراین بیانیه آمده است :روز قدس امسال با نام و یاد علمدار آزادی سرافراز حاج قاسم سلیمانی پیوند خورده است

روز قدس روز حیات اسلام است. امام خمینی (ره)

ازنخستین سال هایی که صهیونیست‌ها به سرزمین فلسطین هجوم آورده‌اند، املاک و اموال مسلمانان را تصاحب نمودند و هزاران نفر را به خاک و خون کشیده و از سرزمین مادری خود آواره کردند تا تشکیل دولت غاصب صهیونیستی در بیش از نیم قرن پیش، شاهد جنگ ها و تجاوزات ظالمانه بسیاری از این رژیم جعلی و غدد سرطانی با همراهی شیطان بزرگ بوده ایم که هر کدام برگ ننگینی از انواع بد اخلاقی ها و قانون شکنی های تاریخ شوم رژیم غاصب صهیونیستی را رقم زده است.

بنیانگذار کبیر انقلاب شکوهمند اسلامی در سال ۱۳۵۸ آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس و روز حیات اسلام بر تارک تاریخ به یادگار گذاشت تا ملت‌های آزاده و مسلمانان جهان از ظلم و ستمی که اسرائیل غاصب با حمایت آمریکایی جنایتکار بر ملت مظلوم فلسطین اشغالی روا می دارند ،غافل نمانند .

اکنون که سال‌ها از سخنان پیامبر گونه امام امت رحمت (ره)می‌گذرد شاهد جهانی‌شدن یوم الله قدس هستیم به نحوی که مرزها را درنوردیده و در اعماق دل و جان ملت‌های آزاد اندیش دنیا نفوذ کرده است.

روز قدس امسال با نام و یاد علمدار آزادی سردار سرافراز سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی پیوند خورده است.

هرچند درپی محدودیت های ناشی از ویروس کرونا امسال راهپیمایی سراسری نخواهیم داشت لیکن به حول و قوه الهی ،ملت قدرشناس و شهید پرور دشتستان بزرگ به ویژه بسیجیان ز و با بصیرت، ضمن تجدید میثاق با آرمان های والای حضرت امام (ره) و شهدای گرانقدر، بیعت مجدد و آمادگی خود را برای تحقق فرامین و رهنمودهای حکیمانه مقتدای عظیم ‌الشأن امت اسلامی حضرت امام خامنه ای حفظه الله در روز قدس اعلام می‌داریم.

به امید اینکه آحاد مردم به ویژه جوانان مومن انقلابی با حضور و فعالیت در فضای مجازی پیام روز قدس را رساتر و باشکوه تر از گذشته به گوش جهانیان برسانند و این روز بزرگ را گرامی بدارند .انشاالله

روابط عمومی ناحیه مقاومت بسیج سپاه جوادالائمه علیه السلام شهرستان دشتستان

 

 .

سخن مردم" به یاد پیاده روی ولایت

sokhanemardom 1528

به گزارش سخن مردم" هر سال در سالروز شهادت هشتمین اختر آسمان امامت و ولایت مردم ولایت مدار برازجان از پل والفجر برازجان تا امام زاده ابراهیم ابن موسی به پیاده روی می پرداختند.

حبیب قاسمی

هر سال در سالروز شهادت هشتمین اختر آسمان امامت و ولایت مردم ولایت مدار برازجان از پل والفجر برازجان تا امام زاده ابراهیم ابن موسی به پیاده روی می پرداختند و این روز را با طی نمودن مسیر پانزده کیلومتری به عزاداری می پرداختند.

موکب داران از چند روز پیش موکب های خود را آماده پذیرایی از زائران و ارادتمندان به اهل بیت عصمت و طهارت می نمودند ، جمعیت بیش از یکصد هزار نفری این مسیر را طی می نمودند و با عزاداری و عرض ارادت به امام هشتم (ع) و زیارت بارگاه ملکوتی برادرش امام زاده ابراهیم (ع) به شهر و دیار خود بر می گشتند.

این پیاده روی در سطح استان حتی در جنوب کشور بی نظیر بود امسال به خاطر شیوع ویروس منحوس کرونا همه مردم نتوانستند به پیاده روی بپردازند ، ولی تعدادی از این مردم با گرفتن علم سیاه در دست این مسیر را مانند سال های گذشته طی کرده و به عزاداری مشغول شدند.

sokhanemardom 1527

sokhanemardom 1526

sokhanemardom 1525

سخن مردم"فرمانده انتظامی استان حادثه ناوچه کنارک و شهادت تعدادی از دریادلان نیروی دریایی ارتش را به ملت ایران و مردم استان بوشهر تسلیت گفت.

image 2020 5 13 8 19 24 352 aRx

 

به گزارش سخن مردم:متن پیام تسلیت سردار " خلیل واعظی " به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ولا تحسبن الذین قتلو فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون

حادثه غم انگیز ناوچه کنارک که منجر به شهادت و زخمی شدن تعدادی از نیروهای جان بر کف و دریادل نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران شد، قلب ملت را جریحه دار و دل ها را اندوهگین ساخت.

امنیت امروز مرزهایمان در جزیره بی ثباتی و درگیری ها و نا امنی هایی که پیرامون ماست، مرهون دریادلان نیروی دریایی ارتش، سپاه، مرزبانی و دریابانی نیروی انتظامی است که دست در دست هم از حریم خاکی و آبی ایران اسلامی دفاع و صیانت می کنند.

میهن، امروز وامدار "مردان بی ادعا و کیاندارانی" است که در دور افتاده ترین نقاط مرزهای آبی و خاکی وظیفه خود را انجام می دهند و پیش دستانه در راه افزایش امنیت با قلبی که دعاهای مردم ایران زمین به آن گرمی می بخشند، خدمت می کنند.

دستی به نشانه احترام بلند می کنیم و درود می فرستیم بر همه دریادلان نیروی دریایی که لباس رزم بر تن دارند و نشان مهربانی بر دل.

ملت قدرشناس ایران همواره از این غیورمردان فداکار خود که در راه تأمین امنیت و آرامش هموطنان شان از جان عزیز و خون پاک خود گذشتند با بزرگی و افتخار یاد خواهد کرد.

اینجانب شهادت عزیزانمان در این حادثه غمناک را به خانواده های گرامی و بزرگوارشان، ملت ایران به خصوص استان بوشهر تسلیت عرض می کنم، از خداوند متعال علو درجات و همنشینی با حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در جوار رحمت پروردگار را خواستار و برای مجروحان نیز شفای عاجل را مسئلت دارم.

فرمانده انتظامی استان بوشهر

سرتیپ دوم خلیل واعظی

 سخن مردم"اربعین حسینی، چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) می باشد که با ۲۰ صفر مصادف است

5689

حبیب قاسمی"به گزارش سخن مردم"اربعین حسینی، چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) می باشد که با ۲۰ صفر مصادف است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ صفر سال ۶۱ق در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا آمده‌اند.

305875

زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است و بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است.

زیارت امام حسین علیه السلام و زیارت اربعین از مهمترین اعمالی است که در کتب ادعیه بر خواندن آنها در روز بیستم صفر تأکید شده است..

اشک امان نمی‌دهد. شیعه بعد از چهل روز حزن و اندوه، اینک در روز اربعین داغ دلش تازه شده است. شعر محتشم را باز می‌خواند:«گویا عزای اشرف اولاد آدم است» علم‌ها هنوز در کوچه‌ها برپا هستند. پرچم‌های روضه در گوشه و کنار شهر دیده می‌شوند.

به یاد روزی که سخت‌ترین روز برای آدم و عالم بود، شیعه آتش می‌گیرد.

مگر مصیبتی بالاتر از آن تصور می‌شود؟ عاشورا روزی که سر نوه رسول خدا بر سر نیزه رفت. همان سر مطهر و مبارکی که منزل به منزل به کوفه و شام رفت تا به مجلس یزید رسید. و لب و خیزران و قلمی که از نوشتن این واقعه شرم دارد. برای این اتفاق و این جسارت، اگر همه انسان‌ها تا آخر عالم اشک بریزند کم است.

اگر تا آخر عمر بر سر مقتل‌ها گریه کنم تا به روز چهلم برسم، از دیده‌ها خون می‌چکد.

آری اربعین حسینی فرا رسیده است و شیعیان بر سر زنان عزاداری می نمایند و چه زیبا مداحان استان بوشهر مداحی می نمایند

                            اربعین آمد و اشکم زبصر می آید

                                                                             گوئیا زینب نالان ز سفر می آید

جابر بن عبدالله انصاری که از صحابه پیامبر اسلام(ص) است به عنوان نخستین زائر امام حسین(ع) شناخته می‌شود. او در اولین چهلم شهادت امام حسین(ع)، یعنی ۲۰ صفر سال ۶۱ق، به همراه عطیه عوفی به کربلا آمد و قبر امام حسین(ع) را زیارت کرد.

سید ابن طاووس در لهوف نقل کرده است هنگامی که اسیران کربلا در راه بازگشت از شام، به عراق رسیدند، به راهنمایشان گفتند «ما را از راه کربلا ببر». پس هنگامی که آنها به قتلگاه رسیدند، جابر بن عبدالله انصاری و برخی از بنی‌هاشم را دیدند که برای زیارت قبر امام حسین(ع) آمده بودند. پس با گریه و اندوه مجلس عزایی برپا کردند و پس از چند روز به مدینه بازگشتند.

سخن مردم فرماندهی انتظامی شهرستان فرارسیدن روز معلم راتبریک گفت:

به گزارش سخن مردم :متن پیام بدین شرح است:

سرهنگ آراوند

دوازدهم اردیبهشت سالروز شهادت علّامه شهید آیت الله مرتضی مطهری (ره) و آغاز هفته معلم یاد آور جایگاه رفیع علم و معرفت و مقام والای معلم در تفکر اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و شکوه و عظمت مردان و زنان فرهیخته ای است که در تاریخ پر افتخار این سرزمین و در حریم مقدس و فضای آسمانی تعلیم و تربیت زیباترین جلوه های عشق و ایثار را به تصویر کشیده اند. روز معلم مناسبت ارزشمندی برای یاد آوری مسئولیت خطیر فرهنگیان در امر تعلیم و تربیت است و این مهم بیانگر لزوم توجه ویژه به آموزش وپرورش بعنوان زیر ساخت فرهنگی ،تربیتی و علمی جامعه می باشد.

فرماندهی انتظامی شهرستان دشتستان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری ، فرا رسیدن روز معلم را به مدیریت محترم آموزش و پرورش ، معلمان گرانقدر ، مدیران ، کارشناسان عرصه تعلیم و تربیت و جامعه فرهنگیان شهرستان دشتستان تبریک و تهنیت عرض نموده و از درگاه ایزد منان سلامتی و توفیق روز افزون این عزیزان را مسئلت می نماید .

 سرهنگ فرهاد آراوند

فرمانده انتظامی شهرستان دشتستان 

سخن مردم : نقش کتاب در زندگی انسان ها

sokhanemardom 1284

حبیب قاسمی

به گزارش سخن مردم : کتاب از قدیم تاکنون یار و مونس انسان ها بوده است و همواره هدایتگر انسان ها در طول قرون بوده است.

WhatsApp Image 2020 03 02 at 05.01.16

در جوامع امروزی، انسان به دانش‌های نوین و علوم گسترده‌ای دست یافته، تا آنجا که پیشرفت علمی بشر از حد خود خارج شده و به فناوری‌های‌ عظیمی دست یافته است. به وضوح روشن است که انسان دست به کارهای خارق‌العاده‌ای می‌زند و پدیدآورنده زیباترین آثار می‌‌شود. مطالعه، انسان را از هویت خود با خبر می‌کند و راه درست زیستن را به او می‌آموزد. کتاب همواره در تمامی دوره‌ها و زمان‌ها کمک حال بشر بوده است، تا آدمی با اندیشه‌های سالم در مسیر درست زندگی گام بر دارد. اگر خوب دقت کنیم می‌توان اندیشه‌های درست را از درون یک کتاب بیرون کشید و آن رابه عنوان یک الگوی درست در زندگی، قرار داد. این که چرا اکثریت افراد با کتاب بیگانه‌اند، باید پاسخ را در ریشه و هویت افراد جستجو کرد. برخی افراد در خانواده‌‌هایی تربیت شده‌اند که با کتاب بیگانه‌اند، یعنی ذره‌ای از فعالیت‌های مغزی آنها به سمت اندیشیدن و تفکر نمی‌رود و این معضل بزرگی است که بعدها گریبانگیر یک جامعه خواهد شد. متأسفانه فرهنگ کتاب و کتابخوانی آنقدر پایین آمده است که حتی بعضی از فرهیختگان هم کمتر به سراغ مطالعه می‌روند و در شبکه‌های مجازی به دنبال عقاید خود می‌گردند! از اینرو یکی از عواملی که باعث شده است انسان کمتر در راه کتاب و مطالعه گام بردارد، شبکه‌های مجازی است که جای خود را به مطالعات سنتی داده و به تدریج ما را از روش‌های مطالعه کتاب، دور کرده است. اگر بدانیم کتاب چه زیبایی‌هایی را در وجود ما می‌آفریند، هرگز از آن دوری نمی‌کنیم.

کتاب به ما می‌آموزد که اندیشه‌های انسان باید سرشار از آموزه‌های معنوی،منطقی، عرفانی و حقیقی باشد ؛ مطالعه، ذهن را پر بار می‌کند و درخت اندیشه را رونق می‌بخشد. کتاب در زندگی ما می‌تواند یک معلم باشد، تا اصول زندگی را به ما بیاموزدو اخلاق انسانی و معرفت را در وجود ما نهادینه کند. بشر نیاز دارد تفکر کند و از ژرفای خیال خود، به باطن جان فرو رود و به حقایق خلقت و وجود خود، آگاهی یابد. مطالعه انسان را به پرواز در می‌آورد تا کمی از پستی‌ و بلندی‌های روزگار فاصله بگیرد و در آسمان علم و اندیشه که منشأ آرامش است، سیر کند. دلیل اکثر فکر‌های ناآرام و بیماری‌های روحی و تعصبات بیجا، از عدم مطالعه است، زیرا انسان دشمن چیزی است که نمی‌فهمد و فهم غلط است که درخت تفکر را می‌خشکاند و تعصبات نادرستی که بر بعضی افراد حاکم است، ناشی از نفهمیدن و دانش کم است.

یار و مونس بهر ما باشد کتاب

همره و همراه ما با نوش و تاب

به گزارش سخن مردم " زکات بعد از شناخت دین و نماز بالاترین ارزشها است.

WhatsApp Image 2020 03 28 at 20.11.27

بسم الله الرحمن الرحیم

الف) آثار فردی زکات

1- درمان بخل

بخل عیبی است که عیوب دیگر را به دنبال می آورد. بی اعتنایی به مردم، سنگدلی، عذر تراشی، دروغ پنداشتن ادعای فقرا، از دست دادن دوستان خوب، سخت گیری نسبت به خود و بستگان، سوءظن به وعده های خداوند، تحقیر شخصیت خود در جامعه، به جای توکل بر خدا توکل بر مال خود، گوشه ای از آثار بخل است.

قرآن می فرماید: افرادی که به فکر رستگاری خود هستند، باید خود را از این عیب دور بدارند. (فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَاسْمَعُوا وَأَطِيعُوا وَأَنْفِقُوا خَيْرًا لِأَنْفُسِكُمْ وَمَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ) (سوره تغابن آیه 16) (پس تا می‌توانید تقوای الهی پیشه کنید و گوش دهید و اطاعت نمایید و انفاق کنید که برای شما بهتر است؛ و کسانی که از بخل و حرص خویشتن مصون بمانند رستگارانند.)

شاید منظور از آیه 103 سوره ی توبه پاک کردن مردم از بخل و حب دنیا باشد آنجا که به پیامبر (ص) دستور می دهد: (خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكِّيهِمْ بِهَا وَصَلِّ عَلَيْهِمْ إِنَّ صَلَاتَكَ سَكَنٌ لَهُمْ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ) (سوره توبه آیه 103) (از اموال آنها صدقه‌ای (بعنوان زکات) بگیر، تا بوسیله آن، آنها را پاک سازی و پرورش دهی! و (به هنگام گرفتن زکات،) به آنها دعا کن؛ که دعای تو، مایه آرامش آنهاست؛ و خداوند شنوا و داناست.)

امام صادق (ع): ((مَنْ اَدَّی الزَّکاةَ فَقَدْ وُقِیَ مِنَ الشُّح)) ((هر کس زکات [مال خود را] بپردازد، قطعا از بخل حفظ شده است.))

2- زکات، وسیله تقرب انسان به خداوند است.

امام علی (ع): ((إنّ الزّكاةَ جُعِلَتْ مَع الصَّلاةِ قُربانا لأهلِ الإسلامِ)) (نهج البلاغة : الخطبة 199) ((همانا زكات در كنار نماز قرار داده شده است، تا سبب نزديكى مسلمانان به خداوند باشد))

3- زکات، پل اسلام است.

رسول خدا (ص) می فرماید: ((الزَّكاةُ قَنطَرَةُ الإسلامِ، فَمَن أدّاها جازَ القَنطَرةَ و مَن مَنَعَها احتَبَسَ دُونَها ، و هِي تُطفِئُ غَضَبَ الرَّبِّ)) (الأمالي للطوسي : 522/1157) ((زكات، پُل اسلام است ؛ كسى كه آن را بپردازد، از پل بگذرد و هركه آن را نپردازد از عبور او جلوگيرى شود . زكات ، خشم پروردگار را فرو مى نشاند .))

4- زکات بعد از شناخت دین و نماز بالاترین ارزشها است.

(مَجَالِسُ الشَّيْخِ، بِإِسْنَادِهِ عَنْ زُرَيْقٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: قُلْتُ لَهُ أَيُّ الْأَعْمَالِ أَفْضَلُ بَعْدَ الْمَعْرِفَةِ قَالَ مَا مِنْ شَيْ‌ءٍ بَعْدَ الْمَعْرِفَةِ يَعْدِلُ هَذِهِ الصَّلَاةَ وَ لَا بَعْدَ الْمَعْرِفَةِ وَ الصَّلَاةِ شَيْ‌ءٌ يَعْدِلُ الزَّكَاةَ وَ لَا بَعْدَ ذَلِكَ شَيْ‌ءٌ يَعْدِلُ الصَّوْمَ وَ لَا بَعْدَ ذَلِكَ شَيْ‌ءٌ يَعْدِلُ الْحَجَّ وَ فَاتِحَةُ ذَلِكَ كُلِّهِ مَعْرِفَتُنَا وَ خَاتِمَتُهُ مَعْرِفَتُنَا الْخَبَرَ.) (أمالي الطوسيّ : 694 / 1478) (از امام صادق عليه السلام سؤال شد: كدام عمل پس از معرفت خدا بالاتر است؟ فرمود: پس از معرفت خدا، چيزى با نماز برابرى نمى‌كند، و پس از اين دو، چيزى با زكات برابرى نمى‌كند، و پس از آن چيزى به روزه نمی رسد و پس از آن چیزی به حجّ نمى‌رسد، و آغاز و پایان همه اينها، معرفت ما اهل بیت است.)

5- زکات، نشانه بندگی خداست.

امام علی (ع): ((لِلْعَابِدِ ثَلاَثُ عَلاَمَاتٍ اَلصَّلاَةُ وَ اَلصَّوْمُ وَ اَلزَّكَاةُ)) (بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم السلام , جلد۹۳, صفحه۲۷) ((برای عابد سه نشانه است: نماز و روزه و زکات))

6- زکات موجب رستگاری است.

قرآن می فرماید: (قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَكَّى) (سوره اعلی آیه 14) (بی تردید کسی که خود را [از زشتی های باطن و ظاهر] پاک کرد، رستگار شد.)

7- برکت رزق

هر یک از کلمات زکات و برکت و واژه های مربوط به آن دو، 32 بار در قرآن آمده است و این نشانه آن است که زکات، مساوی برکت است.

در قرآن می خوانیم: (يَمْحَقُ اللَّهُ الرِّبَا وَيُرْبِي الصَّدَقَاتِ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ كُلَّ كَفَّارٍ أَثِيمٍ) (سوره بقره آیه 276) (خداوند، ربا را نابود می‌کند؛ و صدقات را افزایش می‌دهد! و خداوند، هیچ انسانِ ناسپاسِ گنهکاری را دوست نمی‌دارد.)

امام باقر (ع): ((الزَّكاةُ تَزِيدُ في الرِّزقِ)) (بحار الأنوار: 78/183/8) ((زكات دادن ، روزى را زياد مى كند.))

8- بیمه مال

امام کاظم (ع): ((حَصِّنُوا أَمْوَالَكُمْ بِالزَّكَاةِ)) (الکافي, جلد۴ , صفحه۶۱) ((اموال خود را با زكات بیمه كنيد.))

9- محبوبیت

امام صادق (ع): محبوب ترین فرد نزد خدا، سخاوتمندترین است و سخاوتمندترین مردم کسی است که زکات مال خود را بدهد و از آنچه که خدا در مال او واجب نموده است، در مورد مؤمنین بخل نکند.

10- تقرب به خدا

امام صادق (ع): خداوند زکات را همراه با نماز وسیله تقرب به خود قرار داد.

11- دریافت رحمت خاص خداوند

در قرآن می خوانیم: (وَاكْتُبْ لَنَا فِي هَٰذِهِ الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْآخِرَةِ إِنَّا هُدْنَا إِلَيْكَ قَالَ عَذَابِي أُصِيبُ بِهِ مَنْ أَشَاءُ وَ رَحْمَتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْءٍ فَسَأَكْتُبُهَا لِلَّذِينَ يَتَّقُونَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَالَّذِينَ هُمْ بِآيَاتِنَا يُؤْمِنُونَ) (سوره اعراف آیه 156) (و برای ما، در این دنیا و سرای دیگر، نیکی مقرّر فرما؛ چه اینکه ما به سوی تو بازگشت کرده‌ایم! «(خداوند در برابر این تقاضا، به موسی) گفت:» مجازاتم را به هر کس بخواهم می‌رسانم؛ و رحمتم همه چیز را فرا گرفته؛ و آن را برای آنها که تقوا پیشه کنند، و زکات را بپردازند، و آنها که به آیات ما ایمان می‌آورند، مقرّر خواهم داشت.)

(وَلَقَدْ أَخَذَ اللَّهُ مِيثَاقَ بَنِي إِسْرَائِيلَ وَبَعَثْنَا مِنْهُمُ اثْنَيْ عَشَرَ نَقِيبًا وَقَالَ اللَّهُ إِنِّي مَعَكُمْ لَئِنْ أَقَمْتُمُ الصَّلَاةَ وَآتَيْتُمُ الزَّكَاةَ وَآمَنْتُمْ بِرُسُلِي وَعَزَّرْتُمُوهُمْ وَأَقْرَضْتُمُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا لَأُكَفِّرَنَّ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَلَأُدْخِلَنَّكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ فَمَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذَٰلِكَ مِنْكُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَوَاءَ السَّبِيلِ) (سوره مائده آیه 12) (در حقيقت، خدا از فرزندان اسرائيل پيمان گرفت. و از آنان دوازده سركرده برانگيختيم. و خدا فرمود: «من با شما هستم.» اگر نماز برپا داريد و زكات بدهيد و به فرستادگانم ايمان بياوريد و ياريشان كنيد و وام نيكويى به خدا بدهيد، قطعاً گناهانتان را از شما مى‌زدايم، و شما را به باغهايى كه از زير [درختان‌] آن نهرها روان است در مى‌آورم. پس هر كس از شما بعد از اين كفر ورزد، در حقيقت از راه راست گمراه شده است.)

12- باز شدن گره ها

قرآن می فرماید: (فَأَمَّا مَنْ أَعْطَىٰ وَاتَّقَىٰ وَصَدَّقَ بِالْحُسْنَىٰ فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرَىٰ) (سوره لیل آیات 5 تا 7) (امّا آن کس که (در راه خدا) انفاق کند و پرهیزگاری پیش گیرد و جزای نیک (الهی) را تصدیق کند، ما او را در مسیر آسانی قرار می‌دهیم.)

13- کفاره گناهان

امير مؤمنان (عليه السّلام) در وصيت خود فرمود: ((اَللَّهَ اَللَّهَ فِي اَلزَّكَاةِ فَإِنَّهَا تُطْفِئُ غَضَبَ رَبِّكُمْ)) (ثواب الأعمال و عقاب الأعمال/ ترجمه انصاری; ج ۱ ص ۹۳) ((در مورد زكات، خدا را، خدا را در نظر داشته باشيد، زيرا زكات خشم پروردگارتان را خاموش مى‌كند))

14- رهایی از کیفر

کفار با توبه و نماز و زکات می توانند خود را از کیفر برهانند.

قرآن می فرماید: (فَإِذَا انْسَلَخَ الْأَشْهُرُ الْحُرُمُ فَاقْتُلُوا الْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ وَخُذُوهُمْ وَاحْصُرُوهُمْ وَاقْعُدُوا لَهُمْ كُلَّ مَرْصَدٍ فَإِنْ تَابُوا وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ فَخَلُّوا سَبِيلَهُمْ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ) (سوره توبه آیه 5) ((امّا) وقتی ماه‌های حرام پایان گرفت، مشرکان را هر جا یافتید به قتل برسانید؛ و آنها را اسیر سازید؛ و محاصره کنید؛ و در هر کمینگاه، بر سر راه آنها بنشینید! هرگاه توبه کنند، و نماز را برپا دارند، و زکات را بپردازند، آنها را رها سازید؛ زیرا خداوند آمرزنده و مهربان است.)

15- گشایش

شخصی به امام صادق (ع) گفت: برادرم از دنیا رفته و زکات زیادی به عهده اش بود من آنها را پرداخت کردم، امام فرمود: با این عمل مشکل او برطرف می شود.

16- استجابت دعا

روایت: هر کس می خواهد دعای او مستجاب شود لقمه خود را حلال کند. یکی از راه های حلال کردن لقمه، پرداخت حق خدا از خمس و زکات است.

17- قبولی نماز

پیامبر (ص): ((زکوا اموالکم تقبل صلاتکم)) (من لایحضره الفقیه ج2 ص 14) ((زکات اموال خود را بپردازید تا نمازتان قبول شود))

18- جاودانگی اموال

قرآن می فرماید: (مَا عِنْدَكُمْ يَنْفَدُ وَمَا عِنْدَ اللَّهِ بَاقٍ وَلَنَجْزِيَنَّ الَّذِينَ صَبَرُوا أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ) (سوره نحل آیه 96) (آنچه نزد شماست فانی می‌شود؛ امّا آنچه نزد خداست باقی است؛ و به کسانی که صبر و استقامت پیشه کنند، مطابق بهترین اعمالی که انجام می‌دادند پاداش خواهیم داد.)

19- زندگی شیرین

امام صادق (ع): ((لوان الناس ادوا حقوقهم لکانوا عایشین بخیر)) (تهذیب الاحکام،ج4،ص49) ((اگر مردم حقوق خود را ادا کنند، قطعا در زندگی شیرینی به سر خواهند برد.))

ب) آثار اجتماعی زکات

1- برادری

قرآن می فرماید: (إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ) (سوره حجرات آیه 10) (مؤمنان برادر یکدیگرند؛ پس دو برادر خود را صلح و آشتی دهید و تقوای الهی پیشه کنید، باشد که مشمول رحمت او شوید)

(فَإِنْ تَابُوا وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ فَإِخْوَانُكُمْ فِي الدِّينِ وَنُفَصِّلُ الْآيَاتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ) (سوره توبه آیه 11) ((ولی) اگر توبه کنند، نماز را برپا دارند، و زکات را بپردازند، برادر دینی شما هستند؛ و ما آیات خود را برای گروهی که می‌دانند (و می‌اندیشند)، شرح می‌دهیم)

2- ایجاد یا تعمیق روابط

آنچه که سبب ایجاد یا تعمیق روابط می‌شود، خوش‌نیتی، خوش‌رفتاری، انصاف، کرم، ایثار، سخاوت، احسان، محبت، زهد، صله‌رحم، هدیه و تفقد از یکدیگر می‌باشد که در پرداخت زکات همه آن آثار به روشنی نهفته است.

3- کینه زدایی

4- به صحنه کشاندن واماندگان

5- تقویت بنیه دینی مردم

6- ایجاد همدلی در مردم

7- تربیت نسل پاک

8- دفع بلا از امت

9- فقر زدایی

10- ایجاد اشتغال

11- وسیله اقتدار امت

12- کم شدن مفاسد اجتماعی

13- حفظ آبروی فقرا

14- تعدیل ثروت

15- جذب دیگران (مؤلفه قلوبهم)

حسن مصلح

امام جمعه برازجان

11 اردیبهشت 1399

سخن مردم : 31 شهریور آغاز هفته دفاع مقدس

WhatsApp Image 2020 03 02 at 05.01.16

حبیب قاسمی

به گزارش سخن مردم : در 31 شهريور 1359 رژيم بعثي عراق با تصميم و طرح قبلي و با هدف برانداختن نظام نوپاي جمهوري اسلامي جنگي تمام عيار را عليه ايران اسلامي آغاز کرد. صدام حسين رييس جمهور عراق با ظاهر شدن در برابر دوربين‌هاي تلويزيون عراق با پاره کردن قرارداد 1975 الجزاير، آغاز تجاوز رژيم بعثي به خاک ايران را اعلام کرد.

آن روزها نام و نان بهایی نداشت و آنچه میدان دار بود، قیام بود و عروج. آن ماندن بی معنا بود و مردن در بستر، ننگی بزرگ. آن روزها شهادت، شاهراهی به وسعت افق داشت. آن روزها فاصله خاک تا افلاک و کویر تا بهشت، یک میدان مین بود. خاکریزها، بوی بهشتِ مردانی را گرفته بود که سر به سر، تن به مرگ می سپردند تا مبادا وجبی از کیان دین و وطن، به دست کفتاران حریص و متجاوز بیفتد؛ چرا که دفاع مقدس، رساترین واژه در قاموس ایستادگی این ملّت قهرمان است. مردان این دیار در پی تجاوز کفتار صفتان ننگ و نفرین، در هفت شهر عشق، هشت بهار، آزادگی را پیمودند و حماسه آفریدند.

هفته دفاع مقدس

۳۱شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است و از ۳۱ شهریور تا 6 مهر ادامه دارد.

برانداختن نظام نوپاي جمهوري اسلامي جنگي /تمام عيار را عليه ايران اسلامي آغاز کرد. صدام حسين رييس جمهور عراق با ظاهر .

جنگي نابرابر در شرايطي به ايران تحميل شد که از جانب استکبار جهاني بويژه آمريکا تحت فشار شديدي قرار داشت و در داخل کشور نيز جناح ‌هاي وابسته به غرب و شرق، با ايجاد هياهوي تبليغاتي و ايجاد درگيري‌هاي نظامي در صدد تضعيف نظام بودند و نيروهاي نظامي نيز به خاطر تبعات قهري انقلاب، هنوز مراحل بازسازي و ساماندهي را به طور کامل پشت سررر ننهاده بودند.

آمريکا براي به سازش کشاندن جمهوري اسلامي و در نهايت تسليم آن‌ها حمايت پنهان و آشکار خود را در کليه زمينه‌هاي سياسي، نظامي‌، ‌اقتصادي و ... از رژيم بعثي عراق به اجرا گذاشت. رر مي‌شد، خصومتش را با نظام اسلامي که شعار نه شرقي و نه غربي را سرلوحه کار خود قرار داده بود و در جريان اشغال افغانستان توسط شوروي، اين تجاوز را محکوم کرده بود، بيش از پيش نمود.

به گزارش سخن مردم : با توجه به آیه۱۸۳سوره بقره، روزه در ادیان پیش از اسلام وجود داشت.

WhatsApp Image 2020 03 02 at 05.01.16

حبیب قاسمی

با توجه به آیه۱۸۳سوره بقره، روزه در ادیان پیش از اسلام وجود داشت.

در تورات و انجیل گزارش‌هایی از روزه گرفتن امت‌ های پیشین ذکر شده است.

به تصریح تورات،حضرت موسی(ع)پیش از دریافت الواح، چهل شبانه روز روزه گرفت و از خوردن و آشامیدن خودداری کرد.

درقرآن از روزه گرفتن زکریا (ع) و مریم (س) و در روایات از روزه در ادیان پیش از اسلام نیز سخن به میان آمده است.

گفته شده روزه در دیگر اقوام پیش از اسلام همچون مصریان، یونانیان، رومیان و هندیان قدیم نیز وجود داشت.

بر اساس منابع اسلامی،وجوب روزه ماه رمضان در۲۸  شعبان سال ۲ هجری قمری، ۱۳ روز پس ازتغییر قبله تشریع شد.

دستور روزه گرفتن در ماه رمضان و برخی از احکام مربوط به آن در سوره بقره آمده است.

روزه، یکی از با فضیلت‌ترین عبادات و یکی ازستون‌های پنج گانه اسلام و گونه‌ای ازجهاد شمرده شده و دارای آثار فراوانی است که برخی از آنها عبارتند از:

 1. کسب تقوا
 2. کفارهبرخی گناهان
 3. عامل مساوات بین غنی و فقیر
 4. وسیله امتحان و تثبیت اخلاص
 5. زکات بدن
 6. یادآوری گرسنگی و تشنگی قیامت
 7. رهایی از درد گرسنگی و تشنگی قیامت
 8. سپری در برابر آتش آخرت
 9. عامل شادی در قیامت
 10. یاری‌دهنده در مشکلات دنیا و آخرت
 11. عامل استجابت دعاهنگام افطار
 12. عامل تندرستی بدن
 13. عامل تقویت حافظه
 14. سپری از آفات دنیا
 15. آرام بخش دلها
 16. عامل دوری شیطان
 17. دربرگیرنده پاداش ویژه الهی (یا اینکه خود خدا پاداش خاص روزه‌دار است)
 18. عامل اشتیاقبهشت
 19. ترک روزه عامل خروج ازایمان.

سخن مردم" بگذارید شهردار برازجان برنامه هایش را به پیش ببرد.

شهردار برازجان 1

به گزارش سخن مردم" برازجان به چنین شهرداری نیاز دارد که به صورت جهادی با تیم جوان و قوی خود به خوبی می توانند برای پیشرفت و آبادانی بیش از پیش شهر برازجان تلاش نمایند.

WhatsApp Image 2020 03 02 at 05.01.16

حبیب قاسمی

برازجان طبق سرشماری سال ١٣٩۵ دومین شهر بزرگ استان بوشهر و شاید هم اولین بزرگ شهر استان، مرکز دشتستان بزرگ است.

یکی از دلایل عدم پیشرفت و توسعه عمرانی این شهر عمر کوتاه شهرداران آن در طول سال های گذشته بوده است ، شهردار فعلی برازجان یکی از شهرداران پرتلاش و موفقی بوده است که با دستان خالی بودجه ای تاکنون کارهای سترگی رادر حوزه عمرانی و پیشرفت شهر برازجان انجام داده است.

یکی از پروژه های مهم در زمان ایشان باز نمودن مسیر بلوار شریعتی به الفتح بوده است که سالها این طرح مسکوت مانده بود و اگر تلاش شهردار فعلی نبود قطعا این مهم جنبه عملی پیدا نمی کرد چند روز پیش بود که خبر آغاز بازگشایی خیابان دلگشا را شنیدیم که این طرح هم به نوبه خود نقش مهمی در پیشرفت برازجان دارد و از شدت ترافیک خیابان های شلوغ ازجمله خیابان های شهید چمران و بازار خواهد کاست و طرح های متعدد دیگری که در دوره این شهردار پرتلاش انجام شده است.

بنابراین برازجان به چنین شهردا ری نیاز دارد که به صورت جهادی با تیم جوان و قوی خود به خوبی می توانند برای پیشرفت و آبادانی بیش از پیش شهر برازجان تلاش نمایند.

مردم ولایت مدار برازجان طی تماس هایی که با دفتر مردم جنوب داشته اند از منتخبان خود در شورای شهر می خواهند به شهردار اجازه دهند به اجرای برنامه هایش ادامه دهد.

 

سخن مردم : ناهید دشتی (بخشدار مرکزی دشتستان) در پیامی روز ملی شوراها را تبریک گفت.

ناهید دشتی بخشدار

به گزارش سخن مردم : متن پیام وی بدین شرح است:

باسمه تعالی

از والا ترین برکات انقلاب اسلامی ایران، واگذاری مسئولیت ها به مردم و مشارکت آنها در اداره امور کشور بوده است. در این راستا، بی تردید نهم اردیبهشت ماه یعنی سالروز تأسیس نهاد شورای اسلامی شهر و روستا و تعمیق مردم سالاری دینی،یکی از مهم ترین آنها می باشد.

بدین وسیله و در بیست و دومین سال استقرار نظام شورایی، روز ملی شوراها را خدمت اعضای محترم شوراهای اسلامی شهر و روستاهای بخش مرکزی دشتستان تبریک گفته و آرزو می کنم در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری، سال جهش تولید نامگذاری شده است، با جدیت هر چه تمام تر و در عین قانون مداری در جهت تحقق و شکوفایی اهداف والای کشور عزیزمان ایران و توسعه پایدار و متوازن آن گام بردارند.

ناهید دشتی

بخشدار مرکزی دشتستان

سخن مردم"مدیر کل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری تاسوعا و عاشورای حسینی طی پیامی این ایام را به همه ی عاشقان و وارثان مکتب شهادت تسلیت گفت.

به گزارش سخن مردم" در متن پیام فاطمه کرمپور آمده است:

اى که دل ها همه از داغ غمت غمگین است

وى که از خون تو صحراى بلا رنگین است

نرود یاد لب تشنه ات از خاطره ها

هر که را مى نگرم از غم تو غمگین است

مکتب حضرت اباعبدالله علیه‌السلام انسان‌سازترین مکتب تاریخ بشریت است.

نهم و دهم محرم الحرام سال ۶۱هجری قمری قیام امام حسین علیه السلام به وقوع پیوست که درس های عاشورا همواره بحثی زنده، حیات‌بخش و حرکت‌آفرین است.

محرّم، درسی بزرگ است برای انسان امروز که تشنه عدالت و آزادی است؛ ماه ابراز محبت شیعیان به مقام ولایت و امامت است.

محرّم، زیباترین نگارخانه در قلب هستی است که زمین و آسمان و ملک و ملکوت و عرش و فرش را شگفت زده کرده است.

عدالت‌خواهی و ستم‌ستیزی، عزت، پاسداری از اسلام و ارزش‌های اسلامی، شهادت در راه خدا، جمع میان سیاست و معنویت و امر به معروف و نهی از منکر از جمله درس‌های مهم در عرصه رفتار سیاسی رویداد عاشورا است.

واقعه عظیم تاسوعا و عاشورای حسینی به عنوان حقیقتی همیشه جاودان و درسی بزرگ برای حق طلبان است و شیعیان و عاشقان سالار شهیدان با عزاداری و مدیحه سرایی ارادت خود به امام خویش و انزجار از ظلم و تباهی را به جهانیان نشان می دهند.

اینجانب ضمن آرزوی توفیق درک راستین پیام عاشورا و سرمشق قرار دادن آموزه های سراسر انسانی قیام ماندگار کربلا، فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی و سالروز شهادت حضرت آقا اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش را به مقام معظم رهبری، مسلمانان و آزادی خواهان جهان، همه ی عاشقان این مکتب، محبان اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، مردم متدین و ولایتمدار استان بوشهر، اصحاب فرهنگ و هنر و کارمندان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر تسلیت و تعزیت عرض می نمایم.

به امید آنکه این عزاداری ها مقدمات برپایی نظام جهانی مبتنی بر عدالت و بر پایه تعالیم جهان شمول اسلام را فراهم و راه را برای حکومت جهانی مهدی موعود(عج) هموار کند و همگان رهرو راستین سید و سالار شهیدان باشیم.

سخن مردم : فرماندار دشتستان با صدور پیامی نهم اردیبهشت ماه روز شوراها را تبریک گفت.

27.15

به گزارش سخن مردم : به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان متن پيام صادره از سوي نوروزی فرماندار دشتستان به شرح ذيل مي باشد:

بسمه تعالی

شکل گیری نهاد شورا در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که ریشه در قرآن و مبانی دین مبین اسلام دارد نشان دهنده تعمیق مردم سالاری دینی در جامعه و عینیت بخشیدن فرایند واگذاری امور به مردم است ، که به بركت این اتفاق ، نقش آفرینی مردم در تعیین سرنوشت خود و جامعه ای كه در آن زندگی می كنند، دوچندان شده است و شوراها نيز با دارا بودن ماهيتي مردمي مي توانند نقش بسزايي در تداوم حرکت رو به رشد اين نظام الهي و مردمي داشته باشند.

با عنایت به سیاست های دولت تدبیر وامید مبنی بر پررنگ شدن نقش مردم در اداره جامعهاميد است به حول و قوه الهي و همت عالي مردم و مسئولين روز به روز اين نهاد،بالنده تر و با تجربه تر از پيش در جهت ارائه«خدمت خالصانه » و تصميم گيري در حوزه وظايف و اختيارات خود بر اساس آيه «و امرهم شوري بينهم» گام بردارد.

اینجانب ضمن تبريک فرارسيدن نهم ارديبهشت سالروز تأسيس شوراهاي اسلامي شهر و روستا ، از زحمات ، همراهی ها ،خدمات ارزنده و گرانقدر اعضاي محترم شوراهاي اسلامي شهر و روستاهاي تابعه شهرستان دشتستان صميمانه تقدير و تشکر نموده ، توفيق تمامي اين عزيزان را در راستاي انجام رسالت بزرگ شوراها و خدمت به مردم بزرگوار و شريف این شهرستان، از درگاه ايزدمتعال خواستاریم

فتح الله نوروزی

فرماندار شهرستان دشتستان

سخن مردم"مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: غدیر معنای واقعی عظمت دین اسلام در جهان هستی است.

به گزارش سخن مردم"، فاطمه کرمپور به مناسبت واقعه غدیر خم پیامی صادر کرد که به شرح زیر است:

unnamed

دین اسلام بر سه پایه وحدانیت خداوند، نبوت و معاد می باشد که شیعیان علاوه بر این سه اصل به امامت که همان جانشینی پیامبر (ص) است، اهمیت زیادی قائل هستند. امامت به معنای رهبری جامعه اسلامی در امور دینی و دنیوی است.

عید غدیر مهمترین و بزرگترین عید اسلامی ‏است که علاوه بر حکایت از تداوم خط نبوّت، نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه داران امامت نیز می باشد. واقعه غدیر یک جریان تاریخی است که مدینه ابتدای آن، میانه اش در کربلا و انتهایش به ظهور آخرین منجی عالم بشریت ختم می شود.

غدیر، بهانه ای برای تجدید پیمان با مسیر و جریان ولایت است که زیر پرچم ولایت فقیه به رهبری مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سید علی خامنه ای با عزمی راسخ تر از پیش در راه تحقق آرمانهای والای این نظام مقدس گام نهیم.

اینجانب ضمن گرامیداشت هفته امامت و ولایت، 18 ذی الحجه عید غدیر خم را به عموم مسلمین جهان تبریک و تهنیت عرض نموده، از خداوند متعال، رستگاری و عزت و کرامت همگان را مسئلت می نمایم

سخن مردم : آداب روزه داری در ماه مبارک رمضان (نسیم رمضان)

WhatsApp Image 2020 03 28 at 20.11.27

به گزارش سخن مردم در روایات از ماه مبارک رمضان تحت عنوان ضیافة الله تعبیر شده است. رسول خدا (ص) می فرماید: ... هُوَ شَهْرٌ دُعِیتُمْ فِیهِ إِلَی ضِیَافَةِ الله ... (مجلسی، بحارالانوار، ج۹۶، صص۱۵۷ و ۳۵۸) رمضان، ماهی است که در آن به مهمانی خدا دعوت شده اید.

قطعا هر ضیافتی آداب و رسومی دارد که باید از طرف مهمانان مورد توجه قرار گیرد. آداب مهمانی خداوند در بیان اهل البیت (علیهم السلام) به زیبایی آمده است، از جمله:

1-اجتناب از محرمات

رسول خدا (ص) فرمود: ...أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِی هَذَا الشَّهْرِ الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ... (مجلسی، بحارالانوار، ج۹۶، صص۱۵۷ و ۳۵۸) با ارزش ترین اعمال در این ماه اجتناب از محرمات خداست.

حضرت علی (ع) فرمود: اَلصّیامُ اجْتِنابُ الْمحارِمِ، کَما یَمْتَنِعُ الرَّجُلُ مِنَ الطَّعامِ وَ الشَّرابِ؛ (بحارالانوار، ج 93 ص 249) روزه پرهیز از حرام ها است همچنانکه شخص از خوردن و نوشیدن پرهیز می کند.

حضرت زهرا علیها السلام فرمود: ما یصنع الصائم بصیامه اذا لم یصن لسانه و سمعه و بصره و جوارحه (مجلسی، بحارالانوار، ج 93 ص 295) چه ارزشی دارد روزه روزه دار اگر زبان، گوش، چشم و سایر جوارح خود را از گناه حفظ نکند.

از جمله در باب غیبت رسول خدا (ص) فرمود: مَنِ اغتابَ امرَأً مُسلِماً بَطَلَ صَومُهُ، و نُقِضَ وُضوؤُهُ (بحار الأنوار: 75/247/10) هر کس غیبت فردی را بکند روزه اش باطل و وضویش شکسته می شود. یعنی غیبت موجب عدم قبولی روزه و ضربه به طهارت باطنی انسان می گردد.

در موضوع دروغ که یکی دیگر از محرمات الهی است حضرت امیرمومنان (ع) فرمود: ...شَرُّ اَلْقَوْلِ اَلْكَذِبُ... (نهج البلاغة، جلد۱،صفحه۱۱۵) بدترین سخن، دروغ است.

امام محمد باقر (ع) فرمود: ان الکذبه لیفطر الصیام... دروغ موجب بطلان روزه می شود.

2- در تعدادی از احادیث محرمات دیگری نیز نام برده شده است که روزه دار از ارتکاب آنها نهی شده و عامل فاسد شدن روزه می شود از قبیل:

 1. سخن چینی
 2. نگاه به نامحرم
 3. فحش به دیگران
 4. شر رساندن به همنوعان
 5. ریاکاری در روزه داری
 6. گوش دادن به محرمات
 7. نزاع و درگیری با دیگران
 8. حسد ورزیدن
 9. ارتباط با افراد شرور
 10. سوءظن نسبت به دیگران

خداوند توفیق انجام واجبات و ترک محرمات را در این ماه عظیم به همه ی ما عنایت فرماید.

حسن مصلح

امام جمعه برازجان

8 اردیبهشت 99

علیرضا رهسپار/ سخن مردم : کامران دشتی یکی ازهنرمندان فعال رشته عکس وفیلمسازی شهرستان دشتستان به شمارمی آیند.

sokhanemardom 584

به گزارش سخن مردم : شمارابه خواندن خلاصه زندگینامه و سوابق هنری آقای کامران دشتی یکی از هنرمندان فعال وبرتر رشته عکاسی وفیلمسازی عضو انجمن سینمای جوان برازجان دعوت می کنیم.

کامران دشتی، فرزند عبدالحسین متولد 30 بهمن 1367 در روستای محمدی از توابع بخش ریگ شهرستان گناوه. از یک سالگی تا 6 سالگی در گناوه زندگی کرد. 7 سال داشت که به همراه خانواده به برازجان آمد.

sokhanemardom 585

دوره ابتدایی را کامل در دبستان "ابن سینا" در محله علی آباد برازجان گذراند. دوره راهنمایی را در مدرسه خوارزمی به اتمام رساند. در همان دوران راهنمایی علاقه به سینما در وی شکل گرفت ولی فقط به عنوان بیننده فیلم و مطالعه مجلات سینمایی .بعدازاتمام دوره راهنمایی، محل سکونتشان را از محله علی آباد به محله شهید اسدی تغییر دادند و پس از گذراندن اول دبیرستان در دبیرستان طالقانی، ما بقی دوره متوسطه را در رشته الکترونیک هنرستان علامه طباطبایی برازجان به اتمام رساند.

پس از اتمام دوره متوسطه درسال 1385 و شرکت در یک کنکور نا موفق با توجه به اینکه یک سال فرجه داشت به صورت داوطلب یک سال زودتردرسال 1386 به خدمت سربازی درنیروی دریایی سپاه احمدابن موسی شیراز رفت وبقیه دوره مقدس خدمت رادرآمادگاه شهیدتجاره برازجان گذراند .

بعد از اتمام دوره سربازی، همزمان در کنکور رشته الکترونیک دوره کاردانی درسال 1388 در دانشکده فنی امام خامنه ای بوشهر و آزمون دوره یکساله فیلمسازی انجمن سینمای جوان برازجان پذیرفته شد. و به طور همزمان به یادگیری هر دو ادامه داد.

sokhanemardom 586

وی درسال 1390موفق به کسب مدرک کاردانی الکترونیک گردید وبلافاصله تحصیلات خودرادرمقطع کارشناسی همان رشته دردانشکده امام خامنه ای بوشهر آغاز ودرسال 1393 موفق به دریافت مدرک کارشناسی گردید.

وی در دوره یکساله فیلمسازی درانجمن سینمای جوان برازجان ، مجذوب درس عکاسی آقایان محمد جنگی و مهدی فاضل گردید و این دو استاد بزرگوار تاثیر بسیار زیادی در ایجاد علاقه ایشان نسبت به عکاسی داشتند ،و در همان سالها با مشکلات بسیار زیاد موفق شد اولین دوربین عکاسی خود را بخرد و عکاسی را در شاخه مستند اجتماعی آغاز کند.

پس از اتمام دوره فیلمسازی پروژه پایانی دوره ، فیلمی کوتاه در ژانر کودک بود به نام "حباب". بعد از فیلم حباب فیلم کوتاه "آتروپین" را ساخت که فیلمنامه آن را آقای حمید علیزاده نوشته بود و همان سال در بخش مسابقه جشنواره فیلم کوتاه تهران پذیرفته شد.

sokhanemardom 587

بعد از آتروپین فیلم های کوتاه "اتاقی از مخمل سرخ" و "انبساط ابدی" را کارگردانی کرد و هم اکنون در حال پیش تولید فیلم کوتاه "در دست­های یک چمدان" به تهیه کنندگی انجمن سینمای جوان برازجان هست .

آقای دشتی هم اکنون درروابط عمومی پتروشیمی مروارید بندر عسلویه مشغول به کارمی باشند.

sokhanemardom 588

خلاصه فعالیت ها در حوزه عکاسی و فیلمسازی :

1-         کسب مقام اول در رشته عکاسی در ششمین جشنواره هنرهای تجسمی استان بوشهر- 1390

2-         کسب مقام اول در بخش عکس در هشتمین جشنواره استانی تئاتر دشتستان- 1389

3-         کسب مقام اول در بخش عکس در جشنواره آیین شهروندی شهرستان دشتستان- 1391

4-         نماینده استان بوشهر در نوزدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان - 1390

5-         نماینده استان بوشهر در نوزدهمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری دانشجویان آموزشکده های فنی - 1391

6-         پذیرش یک اثر در نخستین فراخوان سالانه عکس ایران

7-         حضور در بخش فیلمنامه در یازدهمین جشنواره منطقه ای سینمای جوانان ایران - 1390

8-         کارگردان فیلم کوتاه "حباب"

9-         کارگردان فیلم کوتاه "آتروپین"

10-     کارگردان فیلم کوتاه "اتاقی از مخمل سرخ"

11-     کارگردانی فیلم کوتاه "انبساط ابدی"

12-     کارگردانی فیلم کوتاه "در دست های یک چمدان"

13-     مدیرتولید مستند کوتاه "آب" به کارگردانی حسین یگانه

14-     صدابردار فیلم کوتاه "باچی" به کارگردانی محمد جواد حیدری

15-     صدابردار فیلم کوتاه" قورمه سبزی برای اوه" به کارگردانی رحیم محدثی نژاد

16-     پذیرش دو اثر در چهارمین دوره جشنواره بین المللی VICTOR PLYNSKY 2016 کشور قرقیزستان

17-     پذیرش یک اثر در چهارمین دوره جشنواره بین المللی PERSPECTIVE PHOTOGRAPHY 2016 کشور هند

18-     پذیرش یک اثر در جشنواره بین المللی PSA INTERNATIONAL EXHIBITATION PID2016 کشور آمریکا

19-     پذیرش یک اثر در سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی SHANGHAI INTERNATIONAL ART EXHIBITATION کشور چین

20-     پذیرش سه اثر در جشنواره بین المللی GRADAC 2016 کشور مونته نگرو

21-     پذیرش دو اثر در چهل و دومین دوره جشنواره بین المللی SMETHWICK INTERNATIONAL EXHIBITATION کشور انگلستان

22-     پذیرش سه اثر درمجموعه جشنواره بین المللیCIRCUIT CHILD 2017 کشورهای روسیه - صربستان

23-     پذیرش یک اثر دردومین دورهمجموعه جشنواره بین المللیGRAND M.S.M CIRCUIT 2017 کشورهای مقدونیه صربستان مونته نگرو

24-     پذیرش یک اثر در جشنواره بین المللی PSA INTERNATIONAL EXHIBITATION - TRAVEL 2017 کشور آمریکا

25-     پذیرش یک اثر در پنجمین دوره جشنواره بین المللی PERSPECTIVE PHOTOGRAPHY 2017 کشور هند

26-     حضور در سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران با فیلم کوتاه "آتروپین"

27-     حضور در جشنواره بین المللی فیم رشد به عنوان صدابردار فیلم کوتاه "باچی" به کارگردانی محمد جواد حیدری- 1398

28-     راهیابی به جشنواره بین المللی "dytiatko" اوکراینبهعنوان صدابردار فیلم کوتاه "باچی" به کارگردانی محمد جواد حیدری - 2018

29-  راهیابی به جشنواره جهانی فیلم سَن خوزهبا فیلم کوتاه "اتاقی از مخمل سرخ" SAN JOSÉ INTERNATIONAL FILM AWARD 2017  

30-  راهیابی به جشنواره فیلم "wrpn.tv" آمریکا با فیلم "اتاقی از مخمل سرخ" و کسب تقدیر - 2018

31-  راهیابی به جشنواره فیلم "lift-off sessions 2018" انگلستان با فیلم "انبساط ابدی" - 2018

32-  راهیابی به جشنواره فیلم "las vegas global filmfest" آمریکا با فیلم "انبساط ابدی" - 2019

33-  راهیابی به یازدهمین دوره جشنواره فیلم "lobo fest " برزیل با فیلم "انبساط ابدی" - 2019

به گزارش سخن مردم : دکتر ابراهیم رضایی در پیامی شهادت اولین شهید سلامت استان بوشهر را تسلیت گفت

84517960 593064577945455 7693670942787991929 n

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیه فَمِنهُم مَن قَضی نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِر وَما بَدَّلوا تَبدیلًا

دیار دشتستان بار دیگر شاهد پرکشیدن فرزندی فرهیخته به سوی لقاء الله است. عروج آسمانی شهید دکتر غلامرضا فخری اولین شهید سلامت استان بوشهر موجب تاثر و تالم گردید.

چه نیکو و ماناست که فردی زندگیش مشق ایثار و فداکاری و فرجامش بهره مندی و متنعم شدن از رزق الهی باشد و بی شک پرچم این عزیزان بر زمین نخواهد ماند.

اینجانب به نوبه خود این عروج آسمانی را به خانواده ایشان و مدافعان سلامت تبریک و تسلیت عرض می نمایم. رجاء واثق دارم که این شهید عزیز در جوار سرور و سالار شهیدان و برادر شهیدشان عزتی جاودانه خواهند یافت.

ابراهیم رضایی

منتخب مردم شریف دشتستان در مجلس شورای اسلامی

سخن مردم : قنبر فایضی یکی از هنرمندان و بازیگر پیشکسوت هنرهای نمایشی شبیه خوانی (تعزیه) و معین البکا (سرپرست) گروه خورشید عاشورا شهر برازجان بشمار می رود.

sokhanemardom 416

علیرضا رهسپار/به گزارش سخن مردم : شما رادعوت می کنیم به خواندن زندگینامه و سوابق هنری آقای قنبر فایضی که  یکی از هنرمندان و پیشکسوتان شبیه خوانی (تعزیه) شهرستان دشتستان است.

ایشان نقش به سزایی درتوسعه آیین شبیه خوانی این شهرستان دارد.

به گفته پیشکسوتان تعزیه زیارت ، قدمت تعزیه خوانی در روستای زیارت ، به بیش از 250 سال می رسد. متون تعزیه زیارت برگرفته ازمتون تعزیه کربلا می باشد.

قنبر فایضی فرزند محمد درتاریخ 1/8/1336 ه ش در روستای زیارت از توابع شهرستان دشتستان در خانواده ای مذهبی ومتوسط چشم به دنیا گشود.

فایضی تحصیلات ابتدایی را در روستای زیارت گذرانید و به علت شغل وهجرت پدروخانواده درسال 1351 ازروستا به شهر برازجان نقل مکان کردند و در محله کلیجا ساکن شدند ، تحصیلات خود را درمقطع راهنمایی و متوسطه در دبیرستان (25 شهریور) امام خمینی (ره) با موفقیت گذرانید و پس از اخذ مدرک دیپلم علوم انسانی در سال 1355 وارد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در بوشهرگردید.

وی از دوران کودکی شوق فراوانی برای حضور درگروه های تعزیه داشت،و به خاطر همین اشتیاق زیاد و قرار گرفتن در محیط مناسب ، از سن 9 سالگی فعالیت خود را در گروه تعزیه حضرت ابوالفضل العباس (ع) روستا ی زیارت با نقش آفرینی در نقش عبدالله بن امام حسن (ع) آغاز نمود.

و از همان سال تاکنون بازی در گروه های تعزیه ادامه دارد ، و از سال 1374 با همکاری برادران و فرزندان بزرگوارش و تعدادی از علاقمندان ، گروه تعزیه (خورشید عاشورا) را با استفاده از متون تعزیه زیارت ، تاسیس و به ثبت رسانید ، و خود به عنوان معین البکا (سرپرست) و اولیا خوان فعالیت دارد.

وی دارای هشت فرزند می باشد که همگی به همراه همسر فداکارش دراین گروه وبه صورت خانوادگی درراه اعتلای فرهنگ عاشورا وخط سرخ امام حسین (ع) فعالیت مستمردارند.

وی بیشتر در نقش شبیه خوانی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ایفای نقش می نماید. وی هشت سال در جبهه های حق علیه باطل حضور مستمر داشته و در سال 1385 به بازنشستگی نایل گردید.

وی در دوران فعالیت در ارتش هم ،کار تعزیه خوانی انجام می داد و با تشکیل گروه تعزیه (ابالفضل العباس) از بین نیروهای پرسنل ارتش ، در محل سینمای پادگان نیروی هوایی بوشهر با همکاری آقای علی کاسه ساز به فعالیت تعزیه مشغول بودند.

ایشان تعزیه را زیر نظر اساتید مجرب تعزیه خوانی ، زنده یاد شیخ حسن خزایی و زنده یاد مشهدی ابراهیم ابراهیمی از روستای زیارت و بنارآب شیرین آغاز و فراگرفت .

هر سال از اول تا سیزدهم محرم در زمین اختصاصی تعزیه درپارک رودکی برازجان که به لطف و همکاری شهرداری محترم ، در اختیارگروه قرار گرفته است . به اجرای تعزیه خوانی مشغول می باشد. از اعضا فعال این گروه می توان به آقایان : علیکرم بوستانی- محمدرضا قادری- اسماعیل فایضی- محمدرضا فایضی - مسعود تنگستانی - حفظ الله قادری- محمد صابردوست و ... اشاره کرد.

sokhanemardom 417

سوابق حضوردرسوگواره ها:

1-حضور درسوگواره استانی تنگستان درسال 1389 وکسب مقام های متعدد توسط گروه

2-حضور درسوگواره استانی شهرستان جم وریز درسال 1392

3-حضور درسوگواره استانی شهرستان دشتستان در روستای دورود گاه درسال 1395

4-حضور درسوگواره استانی جزیره خارگ درسال 1396 وکسب مقام های متعدد

5-حضور درسوگواره استانی بوشهر درسال1398

غلامرضا قایدی

غلامرضا قایدی

قسمت دوم و پایانی

نوروز در اسارت با انـدوه و شـادی همـراه بود، اندوهش به خاطــر این بود که سالی دیگـــر بر فـراق و دوری از میهـن اسـلامی و خانواده افـزوده شـده بود و شادی آن به این سبب بود که یکسال دیگـــر توانسته بودیم در برابر توطئه هــای دشمـن خبیث و متجاوز محکم بایستیم و به آ نها اجازه ندهیم کمترین انحرافی در عـقیده پاک و خالصانه دلیـرمردان را ه حق و حقیقت ایجـــاد کنند.

حساسیت عراقی ها به نوروز کمتر بود

چون عـراقی ها در ایام عیـد نوروز حساسیت کمتری نشـــان می دادند، بنابراین فرصت و بهانه خوبی به دست می آمـد تا اردوگاه غـــرق در شادی و دید و بازدید شـود.

عـلت این مسئله هم این بــود که عــراقی هــا بر این باور بودند که عــیـد نوروز نه مــذهبی و نه سیاسی است.

خانه تکانی دردسر چندانی نداشت.

در مورد خانه تکانی های آن روزها نیز چند روز مـانده به عـید نوروز، خانه تکانی اسـرا شـروع می شد.

البتــه آن خانه تکانی زحمت زیادی نداشت چون ما از این دنیا و ما فیها به جـــز شست و شـوی دو پتوی مندرس و کهنه، کار دیگری نداشتیم.

البته عده ای از برادران برای شــاد کــردن اسـرا زحمات زیادی می کشیدند، از تهیه و تدارک برنامه های کمـــدی و شــاد تا پخت و پــز شیــرینیجــات اســارتی که در وصف آنهـا می توان ده هــا صفحــه را به رشته تحریردر آورد.

اسرای ایرانی در سالهای سخت اسارت همواره می کوشیدند تا شـور و نشاط و امید به زندگی ؛ را در خود زنده نگهدارند.

پس از پناه بردن به خداوند منان، قـرآن کریم و توسـل به ائمه اطهار(ع)، گرامیداشت مراسم و مناسبتهای مذهبی و ملــی، شـور و نشـاط خاصی در اسرا ایجادمی کرد

هفت سین! جور کردن هفت تا چیز که سین دارد آنقدرها هم کار ساده ای نیست ،سین اول سنگ، سین دوم، سیم خاردار، سین سوم یک نفر که اسمش با سین شروع می شود، و سین و سین و سین.نمی دانم ما در بند بودیم یا نوروز هم به اسارت درآمده بود که هر کاری می کردیم روزمان نو نمی شد.

توی آسایشگاه جایی که توی دید همه باشم ایستادم و با صدای رسایی گفتم سال نو شده و یک سری مذاکرات انجام شده و تا چند ماه دیگر به خانه برمی گردیم ، خانواده هایتان آنجا ناراحت هستند و شما هم اینجا و ان شاء الله سال بعد خانه هستیم ، اسارت همین است ، زمانی باید پیش خانواده باشیم و زمانی دور از آنها، جنگ است و باید سختی ها را به جان خرید. نگاه ها کمی آرام شد و حقیقت این بود که آنها سختی را به جان خریده بودند و راهی شده بودند.

یک روز، یک ماه و یکسال هم گذشت و سال دیگر تحویل شد و باز همان آش و همان کاسه ، یکی از دوستان گفت: فکری بکن همه دارند گریه می کنند.

بلند شدم و بعد از صحبت کوتاهی گفتم انشاءالله سال بعد نوروز را درکنار خانواده هایتان جشن می گیرید، یکی بلند شد و گفت: سال قبل هم شما همین را گفتی مادرم چشم انتظار من است و بغض گلو را فرو خورد و نشست.دیگری گفت: من پدر پیری دارم و بچه هایی که منتظر من هستند.

سکوت کردم. من داشتم به آنها امید می دادم و امیدم چه پشتوانه ای داشت؟!عید بود و خواه ناخواه تمام خاطرات با خانواده بودن برای بچه ها زنده می شد و جان می گرفت و دلتنگی ها را چند برابر می کرد

فردای آن روز عراقی ها گفتند عید نوروز است و می توانید برای دید و بازدید به آسایشگاههای دیگر بروید.با یاران دربند دید و بازدید کردیم. دل هایمان به دیدار هم شاد شد و امیدوار شدیم به سالی که پیش رو داشتیم امیدی که همان سال به ثمر نشست.

سخن مردم : میلاد شده اینک قلب همگی شادان

WhatsApp Image 2020 03 02 at 05.01.16

حبیب قاسمی

به گزارش سخن مردم : سلام بر تو اى امام هشتم، اى فرزند پيامبر و على، اى پاره تن فاطمه اى جگر گوشه حضرت موسى بن جعفر، و اى امامى كه هر لحظه دل هاى ما به شوق ديدار حرم مطهّرت مى تپد، سلام بر تو اى على بن موسى الرضا، و سلام بر پدران بزرگوارت و فرزندان پاك و معصومت.

فرارسيدن يازدهم ذى القعده سالروز ولادت هشتمين امام معصوم، خورشيد فروزان خراسان، مايه بركت و افتخار كشور ايران، محبوب دلهاى شيعيان، حضرت ابى الحسن على بن موسى الرضا (ع) را به همه مسلمانان جهان بالأخصّ شيعيان تبريك مى گوييم.

میلاد شده اینک قلب همگی شادان

از بهر رضای دل خورشید شده تابان

در شهر مدینه شد روشن ز وجود تو

تو مهر و صفا باشی ای ستاره رخشان

چون سلسله را گفتی تکبیر فرستادند

از دیدن آن محبوب دلها شده نور باران

تو مظهر ایمانی تو گوهر نایابی

خورشید جهان تابی جای تو بود رضوان

ایران همه سرتاسر از جنوب تا خاور

سرمست وصال تو ای امید هر جانان

آن ضریح نورانی مشهد خراسانی

هم امید ایرانی جان من بود قربان

گفتم سخن از عشقت روز و شب ایرانی

قلبم به فدایت باد ای مهر تو چون باران

تو ضامن آهویی هم رئوف و هم جودی

از رافت خود بنما قلب ما کمی خندان

هر لحظه دلم میل ایوان طلا دارد

چون آینه نورت در دلم شده تابان

ای امام خوبی ها ای رئوف هر دلها

عاجزانه می خواهم تا دهی به غم پایان

از خدا بخواه اینک تا کمک کند ما را

بر زمین زند کرونا تا جهان شود درمان


سخن مردم"سید هاشم موسوی نیا رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش بوشکان و مشاور رئیس شورای هیئات مذهبی در جنوب کشوردرپیامی درگذشت مداح اهل بیت (ع) کربلایی حسن توزی را تسلیت گفت:

موسوی

به گزارش سخن مردم متن پیام بدین شرح است:

 

انَّالِلَه وَاِنَّااِلَیْهِ رَاجِعُوْنَ

در آن نفس که بمیرم در آروزی تو باشم                به آن امید  دهم جان که خاک کوی تو باشم

در گذشت مداح با اخلاص اهل‌بیت علیه‌السلام، کربلایی حسن توزی را به خانواده آن محروم و جامعه مداحان و ستایشگران  اهل بیت(علیهم السلام) به خصوص مداحان استان بوشهر  تسلیت عرض می‌کنم.

1397410353511

این مداح بصیر و ولایت‌مدار همواره با اجراهای اثربخش و معرفت‌افزا تأثیر شگرف در مخاطبین خود و تحولی عمیق ایجاد می‌کرد . ضایعه درگذشت این مداح ولایت‌مدار غیرقابل جبران و تأسف برانگیز است. ان‌شاءلله پروردگار متعال روح این ستایشگر ارزشی و انقلابی را با ارواح مطهر حضرات معصومین علیه‌السلام و به‌ویژه سید و سالار شهیدان اباعبدالله‌الحسین محشور فرماید.

همچنین برای بازماندگان آن مرحوم اجر جزیل و صبر جمیل آرزومندیم .

سید هاشم موسوی نیا

رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش بوشکان و مشاور رئیس شورای هیئات مذهبی در جنوب کشور

سخن مردم : به مناسبت دهه کرامت: گفتگوی اختصاصی با استاد عبدالرحیم شاه حسینی از خوشنویسان برجسته برازجان که عضو مرکز چاپ و نشر قرآن کریم ایران است.

IMG 9924

به گزارش سخن مردم : در خصوص دهه کرامت هر کس به نوعی هر چه در توان دارد در این ۱۰ روز به کار می بندد تا دین خود را نسبت به ائمه و معصومین ادا کند و هنرمندان هم در این فرصت کار های در خور تحسین انجام می دهند به سراغ یکی از فعالان این عرصه رفتیم و در گپ و گفتی صمیمی از فعالیت‌های ایشان مطلع می شویم .

استاد عبدالرحیم شاه حسینی از خوشنویسان برجسته برازجان که عضو مرکز چاپ و نشر قرآن کریم ایران هستند.

استاد بفرمایید در دهه کرامت چه فعالیت هایی انجام داده اید؟

به نام خدا،حقیر هنر خدادادی خود را همواره در جهت نشر معارف اهل بیت و قرآن کریم به کار گرفتند و در بیشتر مناسبت های اسلامی و دینی آثار ناقابلم را تقدیم نموده ام.

جشنواره خوشنویسی کریمه اهل بیت(س) در استان قم، اول دهه کرامت از آثار خوشنویسان برتر کشور نمایشگاهی برپا می‌کند و طی فراخوانی برای راه یافتگان به این نمایشگاه مسابقه و جوایزی در نظر می‌گیرد.

حقیر چندین دوره در این نمایشگاه حضور داشته ام که از مقبول حق باشد قدم کوچکی در راه تکریم دهه کرامت بوده است.

جشنواره های دیگری در همین رابطه برگزار می‌شود که شاخص‌ترین آنها جشنواره خوشنویسی رضوی است که چند سالی در استان یزد مستقر بود و در سال‌های اخیر به مشهد مقدس منتقل شده است حقیر افتخار شرکت در این جشنواره بین المللی را بارها داشته ام و به حمدالله خط ناقابل بنده بارها در نمایشگاه خوشنویسان نامی ایران در این همایش عظیم مورد بازدید قرار گرفته است.

WhatsApp Image 2020 06 29 at 12.08.23 PM 1

شما در طرح حکمت رضوی هم شرکت کرده و تنها نماینده استان در این طرح بوده از این طرح بگویید؟

در سال ۹۲ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرحی جهت هنرمندان کشور در مسجد مقدس اجرا کرد به نام طرح حکمت رضوی که به موجب این طرح هنرمندان باید تلاش کنند مسیر هنری شان را جهت اهداف والای امام رضا سوق دهند بدین منظور گلچینی از هنرمندان نخبه رشته‌های مختلف هنری را در کشور انتخاب و طی یک هفته در مشهد به صورت خیلی مفصل و عالی این طرح اجرا شد، بنده از استان بوشهر به اتفاق حدود یکصد نفر هنرمندان شاخص کشوری پس از اتمام طرح آزمون داده و با هدایای ویژه به استان ها و شهرهای خود بازگشتیم.

از مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ میلادی هم توضیح توضیحاتی بفرماییدچون مطلع شدیم تنها شما از استان بوشهر با اساتید و خوشنویسان مرکز چاپ آنجا برنامه داشته‌اید؟

در سال ۲۰۱۷ میلادی از سوی سازمان بین المللی آیسسکومشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام قلمداد شد و این افتخاربزرگ نصیب جهان اسلام گردید، و طی یک هفته با حضور مهمانانی از ۴۵ کشور جهان برنامه‌های متعددی در این شهر مقدس برگزار شد بنده حقیربا خوشنویسان دارالکتابه در این برنامه شرکت فعالی داشتیم و از حضور مهمانان و مسئولین کشورهای خارجی مسیر کتابت قرآن کریم و فعالیت‌های خوشنویسی ایران را به نمایش گذاشتیم.

در جایی گفته اید که دائم االکتابه هستید و قلم را زمین نمی گذارید تا زنده آیا اخیراً فعالیت تازه‌ای داشته اید؟

بله دعای کمیل با خط نسخ که رمضان پارسال نوشتن با لطافت و مساعدت دوستان عزیزم زیر چاپ است و به زودی منتشر می شود.

شرکت در کارگاه خوشنویس رمضان امسال که توسط شهرداری تهران و موزه خوشنویسی ایران برگزار شد اثرم را که کتابت سوره قدر بود انتخاب کرده اند و آن را به تهران جهت داوری نهایی ارسال کرده‌ام.

مجموعه ای اخیرا در دست دارم به نام کسب و کار از منظر آیات و احادیث که حدودا ۴۰ تابلو خوشنویسی در خصوص کسب و کار است هر صفحه اش یک اثر نفیس هنری است.

IMG 9930

سخن پایانی اگر موردی هست بفرمایید؟

حاضرم با مساعدت شهرداری به سازمان تبلیغات با دیوار نویسی های زیبا و فاخری چهره بزرگ برازجان را تغییر دهیم و با اجرای چند اثر ناب هنری در مورد آیات و احادیث هم فضای شهری را معنوی کنم و مضامین دینی را وارد زندگی مردم و در دهه کرامت راه امام رضا (ع)و حضرت معصومه سلام الله را نرم آهسته به مردم شریف برازجان در قالب هنر والای خوشنویسی نشان دهم و کمافی سابق از لطف و بزرگواری های استاد حبیب قاسمی در نشریه مردم جنوب قلباً سپاسگزارم.

غلامرضا قایدی

غلامرضا قایدی

قسمت اول

آخرین ماه سال 67 به سرعت می‌گذشت. حدود ده نفر از برادران، مسئول تهیه سبزه شب عید بودند. یکی از آن‌ها مقداری بذر از آشپزخانه گرفت و بین بقیه تقسیم کرد. روز بعد موقع برگشت به آسایشگاه هر کدام از آن‌ها مقداری خاک از حیاط براشتند و داخل آسایشگاه آوردند. هرکس بذر خودش را کاشت و مقداری آب رویش ریخت. اما این کارها کافی نبود.

بذرها برای رشد به نور آفتاب احتیاج داشتند. از فردا موقع آزادباش هرکس بذرش را زیر لباسش مخفی می‌کرد و با خود به حیاط می‌برد و به دور از چشم نگهبانان زیر نور آفتاب می‌گرفت. گاهی هم چند نفری دور تا دور بذرها را در حیاط می‌گرفتند تا چشم عراقی‌ها به آن‌ها نیفتند.

چیزی نگذشت که بذرها جوانه زدند. داخل آسایشگاه هر کدام از بچه‌ها بذرش را به نه نفر دیگر نشان می‌داد تا پیشرفت خوب مأموریتش را به رخ بقیه بکشد. همه چیز گرچه سخت بود اما به خوبی جلو می‌رفت. بالأخره شب عید نوروز فرارسید.

بچه‌ها سبزی‌هایشان را یکی کردند و سبزه زیبایی را جلوی چشم همه اسرای آسایشگاه به نمایش گذاشتند. اسرای دیگری هم که مسئول فراهم کردند سین‌های دیگر سفره بودند، وسایل خود را آوردند. اما هنوز سفره را نچیده بودیم که گروهبان عراقی وارد آسایشگاه شد. تا چشمش به سبزه پربار ما افتاد، عصبانی شد و آن را شکست و مانع از چیدن سفره توسط بچه‌ها شد.

نوشتن آیه امن یجیب و خشم عراقی‌ها

با بچه‌ها تصمیم گرفتیم تا برای برگزاری جشن نوروز، آسایشگاهمان را تزیین کنیم. بعد از اینکه ارشد آسایشگاه از عراقی‌ها اجازه گرفت، دست به کار شدیم و از هر وسیله‌ای که به کارمان می‌آمد، استفاده کردیم تا به محیط یکنواخت آسایشگاه سروسامانی بدهیم. دیوارهای خاکستری آسایشگاه با زرورق سیگار، کاغذهای رنگی و کمی هم رنگ، کاملاً جان گرفته‌ بودند.

سعی کردیم روی دیوارها عبارت‌های زیبایی بنویسیم و اطرافشان را تزیین کنیم. از میان تمامی آن‌ها عبارت قرآنی «امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء» بسیار چشمگیر بود. آن را برای قوت قلب بچه‌ها نوشته بودیم.

بهار هر روز نزدیکتر می‌شد و همه اسرا انتظارش را می‌کشیدند. اما قبل از تحویل سال یکی از مسئولین عراقی وارد آسایشگاه شد و نگاهی به دسترنج اسرا انداخت. تا چشمش به نوشته قرآنی «امن یجیب...» افتاد، بسیار برافروخته شد و با صدای بلند و زمخت خود شروع به داد و بیداد کرد و گفت: «مگر ما به شما ظلم کرده‌ایم که شما این آیه را نوشته‌اید؟ ما به شما پتو، لباس و کفش دادیم،‌ حالا ظالم هستیم؟» در این حال یکی از بچه‌ها به خود جرأت داد و گفت: «سیدی این آیه که بد نیست. فقط خواستیم آیه‌ای از قرآن را نوشته‌ باشیم.»

عراقی با شنیدن این حرف بیشتر عصبانی شد و گفت: «اگر شما می‌خواهید قرآن بنویسید، باید چیزی باشد که در آن خیر باشد نه آیه‌ای که مایه شر و بدی است.» از شدت عصبانیت عراقی دیگر کسی حرفی نزد. اما گویی اینگونه آتش خشم او فروکش نداشت. سریع به بچه‌ها دستور داد تا آن آیه را پاک کنند و بعد هم تعدادی از اسرا که در این خصوص فعالیت داشتند را تنبیه کرد.

 سخن مردم : سعدالله قاسمی یکی از هنرمندان پیشگام و فعال هنر خوشنویسی شهرستان دشتستان بشمار می‌رود.

معرفی هنرمندان دشتستان 1

علیرضا رهسپار : به گزارش سخن مردم : شما رادعوت می کنیم به خواندن خلاصه زندگینامه وسوابق هنری آقای سعدالله قاسمی، که ازاساتید فعال ومتعهد هنرخوشنویسی شهرستان می باشد.

سعدالله قاسمی یکی از هنرمندان پیشگام و فعال هنر خوشنویسی شهرستان دشتستان بشمار می‌رود. وی نقش مهمی در آموزش خوشنویسی به نوجوانان و جوانان و ارتقای این هنر در شهرستان دارد.

وی در سال 1349 در شهر برازجان و در محله معروف به محله امام رضا علیه‌السلام (حوالی مجتمع ورزشی شهدا)محله‌ای که خاستگاه بسیاری از هنرمندان خوشنویس شهر مثل استاد رحیم و رضا شاه‌حسینی و استاد اکبر صیادی بوده است متولد شد.

قاسمی دوران تحصیلات ابتدایی تا متوسطه رادرزادگاهش گذراند.

یکی از خاطرات به‌یادماندنی وی مربوط به کلاس پنجم ابتدایی است که کلمه شهید را با قلم نی نوشت و آموزگار مهربانش جناب آقای شکرالله دهقانی وقتی آن خط را دید یک کلمه گفت: «جالبه» و این باعث انگیزه بیشتر وی شد.

با توجه به عدم امکانات و کلاس‌های آموزش خوشنویسی در سطح شهر، وی به‌صورت انفرادی و خودجوش اقدام به تمرین می‌کرد و باوجود پیشرفت خیلی کند چون به‌عنوان عضو انجمن اسلامی مدرسه بود، جهت کارهای تبلیغاتی می‌نوشت.

معرفی هنرمندان دشتستان 6

وی در دوران راهنمایی عضو حزب جمهوری اسلامی دفتر برازجان شد و از محضر استادانی مانند جناب آقای نصرالله کهنسال بهره‌مند گردید.

در دوران دبیرستان نیز فعالیت‌های ایشان ادامه داشت و مسئول امور تبلیغات بسیج دانش‌آموزی شهرستان شد.

پس از اخذ مدرک دیپلم، راهی مرکز تربیت‌معلم بوشهر شد و در آنجا مقوله خوشنویسی و ارتباطش با رشته تحصیلی‌اش (امور تربیتی) بیشتر لازم شد.

پس از فراغت از تحصیل در سال 1370 به امور تربیتی آموزش‌وپرورش دشتستان دعوت‌شده و در واحد فرهنگی وهنری مشغول خدمت گردیدواز محضر استاد عبدالکریم دانش‌پژوه که خود یکی از خوشنویسان مجرب و همکار وی بود بهره‌ها گرفت و به انجمن خوشنویسی برازجان معرفی شد ودراین دوران بود که از محضر استاد حمید شاه‌حسینی و استاد مجید عوض فرد بهره‌مند شد و خط وی، شکل و شمایل و قوام پیدا کرد؛ و تا مرحله ممتاز آزمون داده و موفق به اخذ مدرک ممتاز گردید.

در سال 74/ 75 و در غیاب استاد حمید شاه‌حسینی به مدت یک سال سرپرست انجمن خوشنویسان برازجان بود که از نکات جالبی که پیش آمد، شاهد قبولی تعداد قابل‌توجهی از هنرجویان انجمن در دوره‌های مختلف آزمون‌ها بود که با توجه به سختگیری‌های آن سال‌ها بسیار ارزشمند بود.

معرفی هنرمندان دشتستان 3

در طی سال‌های خدمت از سال 71 به مدت 20 سال مدرس خوشنویسی در کانون‌های فرهنگی تربیتی به‌ویژه کانون فاطمیه برازجان بود که موفق گردید شاگردان زیادی در سنین ابتدایی تا بزرگسال را با هنرخوشنویسی مأنوس کند که تعدادی از ایشان خود از استادان بنام امروز شهرستان هستند.

همچنین به مدت 30 سال با امور تربیتی، مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان را برگزار کرده و از مدرسین و داوران مسابقات مختلف ازجمله خوشنویسی، تئاتر و سرود، قرآن ونهج البلاغه و تواشیح بود و سال‌هایی هم به‌عنوان مدرس ضمن خدمت فرهنگیان افتخار خدمت به همکاران آموزش‌وپرورشی داشت. وی همچنین تدریس درس هنر در مدارس شهر رانیز در کارنامه خود دارد.

قاسمی همچنین دریکی از مسابقات هنرهای تجسمی استانی در دهه هشتاد به میزبانی برازجان نفر برتر مسابقات نستعلیق شد. و در سال‌های 80 و 81 هم به‌عنوان دانشجوی برتر دانشگاه‌های فرهنگیان استان به مسابقات کشوری در شیراز و مشهد اعزام شد که در مشهد از محضر استاد رسول مرادی و استاد واشقانی فراهانی بهره‌مند گردید.

در کنار این فعالیت‌ها به اموری مانند اجرای صحنه‌ای مراسمات و همایش‌ها و مسابقات پرداخته و همچنین به اموری چون مداحی در مراسمات دعوت می‌شد.

با توجه به تجربه سی‌ساله‌ی اجرای برنامه‌ها، مراسمات و همایش‌های شهرستان و استان هم‌اکنون برخی دوره‌های فن بیان و اجرا را برای علاقه‌مندان انجام می‌دهد و داوری برخی جشنواره‌ها ازجمله زنگ سخن را در کنار سایرین دارد.

معرفی هنرمندان دشتستان 4

البته در زمینه ورزشی نیز عضو تیم‌های والیبال تابان و همچنین عضوتیم منتخب فرهنگیان دشتستان بوده است؛ که چندین مقام اول تا سوم را طی چند سال کسب کرد.

وی به مدت سه سال مسئول انجمن هنرهای تجسمی و خوشنویسی کانون امام خمینی (ره) برازجان بوده و به همراه استاد جهاندیده و خانم استاد اقتداری به آموزش علاقه‌مندان می‌پردازند.

همچنین در برگزاری ایستگاه‌های خوشنویسی به مناسبت‌های مختلف در برازجان و سایر شهرهای استان همکاری و شرکت داشته است.

معرفی هنرمندان دشتستان 5

اهم فعالیت‌های ایشان:

1- مسئول امور تبلیغاتی بسیج دانش‌آموزی شهرستان از سال 65 تا 68

2- مدرس، مربی و داور مسابقات فرهنگی هنری

3- کارشناس امور فرهنگی و هنری آموزش‌وپرورش

4- مسئول انتشارات و امور کتابخانه‌ها و برگزاری نمایشگاه‌های کتاب دانش‌آموزی طی چندین سال

5- سرپرست و مربی دانش آموزان منتخب شهرستان و استان در مسابقات کشوری

6- مدرس خوشنویسی کانون‌های شهید باهنر و فاطمیه و امام خمینی (ره) به مدت 25 سال7.دبیر هنر مدارس شهرستان

7- معاون تربیتی مدارس نمونه و تیزهوشان به مدت 17 سال

8- مسئول انجمن هنرهای تجسمی و خوشنویسی کانون امام خمینی (ره) برازجان

9- کسب مقام برتر استانی خوشنویسی نستعلیق و مقام برتر دانشجویان فرهنگی استان (طی سه سال)

10- مجری مراسمات، مسابقات، همایش‌های فرهنگی، هنری، مذهبی در شهرستان و استان

11- مدرس و مربی فن بیان و اجرا و گویندگی

12- حضور در چندین نمایشگاه جمعی در شهرستان

13- مربی و مدرس پیشکسوت فعالیت‌های تشکیلات پیشتازان سازمان دانش‌آموزی شهرستان و استان

 

سخن مردم : در خانه بمانید کرونا در همه جا حضور دارد.

WhatsApp Image 2020 03 02 at 05.01.16

حبیب قاسمی

به گزارش سخن مردم : متاسفانه بیش از یک ماه است که کشور عزیزمان درگیر هجوم کرونا شده است و این ویروس پرخطر هر روز تعدادی را مبتلا و تعدادی را از بین می برد که بنا به گزارش وزارت بهداشت حدود سه هزار نفر از هم وطنانمان توسط ویروس کرونا از بین رفته اند.

در استان بوشهر شهرستان دشتستان به خصوص شهر برازجان در خطر جدی قرار دارد و باید خیلی مواظب بود که شایسته است از تلاش پزشکان پرستاران و همه کادر پرتلاش پزشکی و هلال احمر و سپاه و نیروهای بسیجی و مردمی ونیروی انتظامی و همه دست اندر کاران مبارزه با کرونا تقدیر و تشکر نمود.

با توجه به سفارشات انجام شده مبنی بر در خانه ماندن بهترین راه و گزینه محفوظ ماندن از این ویروس خطرناک در خانه ماندن است بنابراین با صبر و استقامت و در خانه ماندن از خدای بزرگ بخواهیم که هر چه زودتر این ویروس را از کشور عزیزمان بیرون و سلامتی و تندرستی را برایمان هدیه دهد.

قطعا با رعایت این موارد می توان از خطر جدی کرونا در امان ماند .پس باید خوب دقت نمود تا برای خود و دیگران مشکلی ایجاد نکنیم.

سخن مردم" فرمانده انتظامی شهرستان دشتستان در پیامی فرا رسیدن هفته قوه قضائیه را تبریک گفت:

Untitled 1

به گزارش سخن مردم" متن پیام وی بدین شرح است:

هفتم تير، سالروز فاجعه جانسوز و دردناک شهادت شهيد دكتربهشتي و72 تن از ياران وفادار انقلاب، فرصتی مغتنم براي تکريم تلاش خالصانه قشر خدوم و متعهددر قوه قضائيه و بويژه تجليل و پاسداشت بزرگ معمار دستگاه قضايي ، مجاهد نستوه و مجتهد متفکر ، شهيد مظلوم "دکتر بهشتي" و شهيدان والامقام اين عرصه است.

خادمان مردم و نظام اسلامي در قوه قضائيه بايد بر خود ببالند که گام در عرصه اي نهاده و مي نهند که صبغه اي الهي دارد و مسير و حاصل تلاش شهيدان گلگون کفني چون "بهشتي" مظلوم است.

پرواضح است،همکاري مشترک نيروي انتظامي با قوه قضائيه براي پاسداري از قانون اساسي و سرلوحه قرار دادن رهنمودهاي مقام عظمای ولایت به عنوان ركن اساسي نظام، ايفاي حقوق فردي و اجتماعي عامه مردم و محقق شدن عدالت اجتماعي را در پي خواهد داشت.

فرماندهي انتظامی شهرستان دشتستان ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيد آيت الله دکتر بهشتي و72تن از ياران باوفايش ،هفته قوه قضائيه رابه کارکنان خدوم مجموعه قضایی شهرستان دشتستان تبريک و تهنیت عرض نموده واز درگاه ایزد منّان سلامتی وتوفیق روز افزون این عزیزان را مسئلت می نماید.

سرهنگ فرهاد آراوند

فرمانده انتظامی شهرستان دشتستان

سخن مردم"حجت الاسلام والمسلمین مصلح امام جمعه محترم برازجان در خصوص فضائل ماه شعبان مطالبی را بیان نمود.

اما جمعه مصلح

به گزارش سخن مردم"بر اساس روایات شعبان از جمله با فضیلت ترین ماه های قمری است.

از رسول خدا نقل شده: (اِنَّما سُمّیَ شعبانَ لِأَنّهُ یَتَشَعَّبُ فِیهِ أرزاقُ الْمُؤمِنینَ) شعبان نامیده شد چون روزی مؤمنان در این ماه قسمت می شود.

بر اساس روایات شعبان از جمله با فضیلت ترین ماه های قمری است.

از رسول خدا نقل شده: (اِنَّما سُمّیَ شعبانَ لِأَنّهُ یَتَشَعَّبُ فِیهِ أرزاقُ الْمُؤمِنینَ) شعبان نامیده شد چون روزی مؤمنان در این ماه قسمت می شود .

از امام صادق سئوال شد: چه عملی در ماه شعبان افضل است؟

فرمود: (الصدقه و الاستغفار) صدقه دادن و استغفار کردن.

این هفته مصادف است با میلاد سراسر نور حضرت امام حسین (ع) ، حضرت امام زین العابدین (ع) ، حضرت ابوالفضل (ع) و رسالت اعتقادی و اخلاقی هر شیعه این است که در حزن و اندوه و شادی های اهل البیت علیهم السلام عکس العمل داشته باشد . در روایات هم به این موضوع اشاره شده است:

امام صادق (ع) می فرماید: شیعیان ما جزیی از ما بوده و از ناراحتی ما ناراحت و با خوشی ما خوشحال می شوند.

امام رضا (ع) فرمود: ابن شبیب، اگر شادمانی تو در این است که با ما در درجات بالای بهشت باشی به اندوه ما اندوهگین باش و به شادی ما شادمان باش و بر تو باد به ولایت ما .

از جمله مصادیق شادی کردن در شادی اهل البیت علیهم السلام عبارتند از :

۱- اعلان مناسبت های شاد اهل البیت به خانواده و شاد کردن آنان

۲- حضور پیدا کردن در مجالس شادی مربوط به اهل البیت

۳- پخش شیرینی در محل کار به همکاران و در میان خانواده

۴- ترویج و بیان فضایل و مناقب اهل البیت در حد توان

۵- سرودن شعر و شعرخوانی در مدح اهل البیت علیهم السلام

۶- تبریک گفتن به مؤمنان

اینجانب با تبریک اعیاد خجسته شعبانیه به همه ی همشهریان عزیز، توصیه می کنم در این روزها و شبها که بیشتر اوقات در منزل هستید با مطالعه در سیره بزرگان دین با آموزه های مذهبی و سبک زندگی آنان آشنا شوید.

قطعاً در این شرایط ثواب مطالعه ی زندگی اهل البیت علیهم السلام کمتر از حضور در مجالس آنان نخواهد بود.

در پایان از همه ی مؤمنین و مؤمنات خاضعانه می خواهم در این ماه مبارک و شبها و روزهای با برکت آن برای رفع بلاها و گرفتاریها و برقراری سلامت و آسایش دست دعا به درگاه باریتعالی بلند کنند .

حسن مصلح

امام جمعه برازجان

۱۳۹۹/۰۱/۰۷


سخن مردم"مدیر مسئول هفته نامه مردم جنوب ازرييس اتاق اصناف دشتستان و فرمانده حوزه بسيج اصناف به مناسبت یکم تیر ماه روز ملی اصناف تقدیر کرد.

رييس اتاق اصناف دشتستان:اصناف سهم بسزايي در حوزه اشتغال دارد

photo ۲۰۲۰ ۰۶ ۲۲ ۱۴ ۴۲ 

فاطمه قاسمی –به گزارش سخن مردم"روح‌الله اسماعیلی ضمن تشکر ازحبیب قاسمی مدیرمسئول هفته نامه مردم جنوب وپایگاه خبری سخن مردم گفت : اتاق اصناف شهرستان دشتستان متشكل از ٢٤ اتحاديه صنفي و با دارا بودن ٩١٦٤ واحد صنفي داراي پروانه كسب و تعداد ٢٢٩١٠ شاغل در حوزه اصناف سهم بسزايي در حوزه اشتغال دارد.

وجا دارد دولتمردان از كسبه و بازاريان جهت داشتن اقتصادي سالم و پويا، به بخش صنوف كشور توجه بيشتري داشته باشند.

photo 2020 06 22 15 47 43

ایشان درادامه به بیماری کرونا اشاره کرد وافزود متاسفانه این بیماری که چندماهی است مهمان ناخوانده کشورمان شده است، تاثير مستقيم وخیلی بدی برروی كسب و كار و ورشكستگي تعدادي از واحدهاي صنفي گذاشته است.

وقطعا اگراین بیماری ادامه پیداکند، در روزهاي اخير، اصناف به دليل نوع ارتباط كاري مستقيم با مشتريان بيشتر در معرض ابتلا هستند .

رييس اتاق اصناف دشتستان بیان نمود:ما دراین راستا به کسبه هشدار داده ایم که بیشتر براي حفظ سلامتي خود و شهروندان با اصناف ، شبكه بهداشت و درمان شهرستان همکاری کنند و نکات بهداشتي را رعايت کنند.

رحمت اله مصدقی فرد فرمانده حوزه بسيج اصناف: افتخار دارم که در کنار همه ی کاسبان هستم 

photo ۲۰۲۰ ۰۶ ۲۲ ۱۴ ۴۱

فرمانده حوزه اصناف هم ضمن تشکر از مدیرمسئول هفته نامه مردم جنوب وپایگاه خبری سخن مردم گفت : از زمان شیوع ویروس کرونا بسیج اصناف پای کار آمد، که جا دارد تشکر کنم از واحدهای صنفی و‌عموم مردم که با تیم های عملیات گندزدایی در سطح شهر همکاری کردند.

ایشان درادامه گفت:به منظور پیشگیری از شیوع ویروس بیماری کووید ۱۹ (کرونا ) عملیات جهادی گندزدایی واحدهای صنفی ( سوپرمارکتها و لبنیات ،میوه و‌تره بار، بازارچه ماهی و میگو، بازار روز، بازار سرپوشیده شمالی و جنوبی، پاساژهای سطح شهر) و‌حتی صنوفی که در حال فعالیت در سطح شهربودند انجام شد.

وی درپایان گفت:تنها مردم هستند که می توانند بارعایت نکات بهداشتی وفاصله گذاری اجتماعی واز همه مهمتراستفاده از ماسک ودستکش درجاهای که واجب است رفت وآمد کنند،حافظ جان خود وعزیزانشان باشندوهرچه زودتر شاهدریشه کن شدن این بیماری در شهرستان باشیم.

مدیرمسئول هفته نامه مردم جنوب وپایگاه خبری سخن مردم"اصناف در بطن جامعه نیز نقش‌آفرینی داشته و دارند

همچنین مدیر مسئول مردم جنوب هم ضمن تبریک روزملی اصناف گفت:یکی از بزرگترین نهادهای مدنی در هر کشور اصناف هستند که جایگاه بسیار خاصی در اقتصاد عمومی دارندوهمواره در بطن جامعه نیز نقش‌آفرینی داشته و دارند.

حبیب قاسمی بیان نمود:این روز را به تمامی اصناف، کسبه، بازاریان و اتحادیه‌های صنفی تبریک می‌گویم.امید است همان‌طور که امام راحل فرمودند، اصناف همواره بازوان اصلی انقلاب اسلامی باشند.

وی افزود :اکنون هم که استان بوشهر از جمله استانهای است که وضعیت قرمز دارد، اگر مردم رعایت نکنند تعداد مبتلایان بیشتر هم می شود که بیشتر پرسنل بهداشتی وپزشکی وهم کودکان درمعرض خطر هستند .

photo ۲۰

photo ۲۰۲۰ ۰۶ ۲۲ ۱۴ ۴۱ ۱۵

ایشان درپایان گفت:تمام گروهای فعال، از همان روز این بیماری پای کار آمدند وبا تولید ماسک وبسته های ضد عفونی به مردم وبیمارستانها کمک بزرگی کردند واکنون با دوری از تجمعات ورفت وآمد کمتر، می توانند خود کمک بزرگی جهت ازبین رفتن این بیماری کنند.

سخن مردم"سید هاشم موسوی نیا رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش بوشکان درپیامی سال نو را به تمامی هم وطنان و همشهریان عزیز در بخش بوشکانتبریک گفت:

به گزارش سخن مردم متن پیام بدین شرح است:

موسوی


بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یابن رسول الله،  السلام علیک یا موسی بن جعفر،  یا حجه الله علی خلقه ، یا سیدنا و مولانا انا توجهنا و استشفعنا و توسلنا بک الی الله
 حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت است را ذیل سایه امام موسی بن جعفر علیهما السلام ، به تمامی هم وطنان و همشهریان عزیزم در بخش بوشکان تبریک عرض نموده و سالی سرشار از برکات و معنویات را از درگاه خداوند متعال مسئلت می نمایم .
امسال با بقیه سالها کمی متفاوت تر است و کشور در گیر ویروسی منحوسی شده که همه ما را به مبارزه طلبیده و تنها راه مقابله با این ویروس رعایت مسائل بهداشتی ، در خانه ماندن و توسل به درگاه الهی است .

ان شاء الله به همت مردم شریف ایران عزیز این ویروس را هم شکست خواهیم داد .
در پایان سلامتی شما ، ظهور حضرت حجت،  عزت و سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری را از ایزد منان خواستارم .


سید هاشم موسوی نیا
رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش بوشکان

سخن مردم : کانون خبر و رسانه آستان قدس رضوی دشتستان پیرامون برنامه های دهه کرامت با حضورخادمیاران برگزارشد.

کانون خبر و رسانه آستان قدس رضوی دشتستان روز یک شنبه یکم تیرماه در دفتر هفته نامه مردم جنوب تشکیل جلسه داد.

IMG 9826

به گزارش سخن مردم : در ابتدا حبیب قاسمی خادمیار رسانه  ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین در جلسه نکاتی را در باره کانون خبر و رسانه بیان نمود.

درادامه جلسه ایشان پیرامون دهه کرامت و برنامه هایی که از طرف بوشهر ارسال شده بود توضیحاتی داده شد.

پس از آن آقایان ایمان خوش قدم و احمد بحرینی خادمیاران رسانه دشتستان آمادگی خود را جهت همکاری برنامه های دهه کرامت اعلام نمودند.

آقای قاسمی در پایان تاکید نمود به امید خدا با اتحاد و همدلی بتوانیم خادمیاران موفق در شهرستان باشیم و برنامه ها را به صورت ویژه انعکاس رسانه ای دهیم.

در ادامه جلسه عکس هایی از اعضای کانون رسانه توسط ابوالفضل قاسمی عکاس کانون رسانه رضوی در شهرستان دشتستان گرفته شد.

IMG 9831

سخن مردم"فرمانداردشتستان درپیامی سال نو را به عموم هموطنان گرامی به ویژه مردم شریف شهرستان دشتستان تبریک گفت:

به گزارش سخن مردم متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یا مقلّب قلب ما در دست توست

یا محوّل حال ما سرمست توست

کن تو تدبیری که در لیل و نهار

حال قلب ما شود همچون بهار

فرا رسیدن سال ۱۳۹۹ خورشیدی را به عموم هموطنان گرامی به ویژه مردم شریف شهرستان دشتستان تبریک می گویم و در این نوروز از درگاه قادر مطلق برای همگی شما عزیزان سلامتی و شادکامی توأم با توفیق و سربلندی مسألت می دارم. در سالی که گذشت مردم ما آزمون های سختی را با عزمی استوار و استقامتی مثال زدنی از سر گذراندند و بیرقی از صبر و ایمان بر فراز حوادث گوناگون برافراشتند تا خادمانشان بتوانند به پشتوانه ی این ایستادگی و همراهی در مسیر خدمتگزاری قدم بردارند و سعی و همت خود را به قدر استطاعت صرف تدبیر امور کنند. این روزها با وجود طلیعه ی عزت و امیدی که به کوشش و ایثار فرزندان ایران اسلامی در دل ها درخشیدن آغاز کرده است، بلایای طبیعی و تنگناهای معیشتی ناشی از تحریم های ناجوانمردانه، شرایط ویژه ای را بر مردم صبور و فداکارمان تحمیل کرده تا یک بار دیگر عزم پولادین ملت را در کوره ی مصائب گوناگون بیازماید. بی تردید صبر و ایثار مردم در مقابله با مشکلات در کنار وحدت و همدلی مسئولان خدمتگزار همچنان عامل اساسی موفقیت در سال پیشِ رو خواهد بود. در شرایط حساس کنونی که خطر شیوع بیماری کرونا نیز جامعه را تهدید می کند، درخواست این فرزند خدمتگزار شما مردم شریف دشتستان کمک به مسئولان فعال در این عرصه با عمل به توصیه های بهداشتی - درمانی و به حداقل رساندن مراودات و دید و بازدیدهای نوروزی است. بی تردید تمام تدابیر لازم برای حفظ سلامت و ایمنی شهرستان دشتستان از سوی خادمان شما به کار گرفته خواهد شد اما این مهم جز به مدد و مساعدت دستان پرتوان شما عزیزان به تحقق نخواهد پیوست. تعطیلات سال نو را در خانه های خود و در جمع محدود و مطمئن خانواده مبارک بداریم و صبر را کلید پیروزی بر دشواری ها بدانیم و به این شعر حافظ تفأل و اقتفا کنیم که :

صبر و ظفر هر دو دوستان قدیمند               بر اثر صبر نوبت ظفر آید

برای تک تک شما عزیزان آرزوی سالی نیکو و طراوتی ماندگار در جسم و جان و اندیشه دارم.

خداوند نگاهبان و پشت و پناهتان باد

 

پیام نوروزی فرماندار دشتستان

سخن مردم :  امام جمعه برازجان در پیامی 14 خرداد سالروز رحلت امام خمینی (ره) را تسلیت گفت.

photo363204609

به گزارش سخن مردم : متن پیام وی بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

(عَنْ أَبِی عَبْدِ اَللَّهِ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ: إِذَا مَاتَ اَلْمُؤْمِنُ اَلْفَقِیهُ ثُلِمَ فِی اَلْإِسْلاَمِ ثُلْمَهٌ لاَ یَسُدُّهَا شَیْءٌ) (اصول کافی/کلینی ج۱ ص۳۸)

(امام صادق (ع) فرمود: چون مؤمن عالمى بمیرد، رخنه اى در اسلام افتد که چیزى آن را نبندد.)

سی و یکمین سالگرد رحلت رهـبر کـبیر انـقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) را به عموم مسلمانان بویژه ملت شریف ایران اسلامی تسلیت می گویم. به همین مناسبت لازم دانستم مروری داشته باشم بر میراث گرانقدر آن امام راحل که پیشرفت و توسعه همه جانبه ایران اسلامی و گسترش فرهنگ اسلام ناب محمدی در گرو رعایت کردن و حراست از این میراث جاودان است.

الف) امام خمینی (ره) جامع اضداد بود

همه کسانی که با افکار و اندیشه های امام خمینی (ره) آشنایی داشته اند عقیده دارند ایـشان همانند جد بزرگوار خویش جـامع اضداد بود و بخش مهمی از میراث گرانبهای ایشان از این ویژگی ناشی می شود.

۱- فقیه زمان شناس

۲- فیلسوف متبحر

۳- عارف اجتماعی

۴- سیاستمدار مسلط

۵- مجاهد در راه خدا

۶- رهبر و مدیر موفق

ب) میراث امام خمینی (ره)

افکار و اندیشه های ابتکاری امام خمینی (ره) مدل جدیدی از مدیریت و حکومت داری و تعامل با جهانیان را به بشریت ارائه کرد که امروز در قالب میراث فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در اختیار ملل جهان قرار دارد. به نمونه هایی از این میراث اشاره می کنم:

۱- اصل انقلاب اسلامی

۲- نظام جمهوری اسلامی

۳- ولایت مطلقه فقیه

۴- رهبری مقام معظم رهبری

۵- وحدت و بیداری اسلامی

۶- ایجاد اعتماد به نفس

۷- روحیه استکبار ستیزی

۸- موسوعه ۵۰ جلدی

۹- موسوعه صحیفه نور

۱۰- وصیت نامه الهی - سیاسی

رسالت های ملت انقلابی ایران در قبال این میراث گران بها

۱- اطاعت و پیروی کامل و عملی از ولایت فقیه و فرامین ولی فقیه زمان حضرت امام خامنه ای (مد‌ظله‌ العالی)

۲- حفظ روحیه استکبار ستیزی و قطع امید از اجانب

۳- عملی ساختن اقتصاد مقاومتی و جدا شدن از اقتصاد نفتی

۴- حمایت و دفاع از مظلومان، محرومان و آزادی خواهان جهان

۵- انتخاب کارگزاران لایق، کارآمد و معتقد به مبانی امام و رهبری

حسن مصلح

امام جمعه برازجان

13خرداد 1399

سخن مردم: روزهایی که در آن قرار داریم را شاید بتوان یکی از مهمترین مواردی دانست که طی دهه‌های اخیر دامنگیر ایران سرفرازمان شده و جامعه را در بهتی بزرگ فرو برده است.

شهردار برازجان 2

به گزارش سخن مردم: متن پیام بدین شرح است:

در این روزهای سخت نباید نشاط و شادابی شهر فراموش شود...

روزهایی که در آن قرار داریم را شاید بتوان یکی از مهمترین مواردی دانست که طی دهه‌های اخیر دامنگیر ایران سرفرازمان شده و جامعه را در بهتی بزرگ فرو برده است.

شیوع ویروس ناشناخته‌ای که هر روز سایه‌ی شومش را گسترده تر می‌کند و شمار بیشتری از هموطنانمان را درگیر خود می‌سازد. این روزها حال هیچکداممان خوب نیست؛ همه‌ی ما متاثر از شرایطی که پیش آمده، نگران و نگران و نگرانیم و به شدت دغدغه‌ی هموطنان عزیزی را داریم که مظلومانه در دامگه کرونا گرفتار آمده‌اند.

شرایط جامعه‌ی ما بحرانی و سخت است اما آنچه مسلم است این است که ایران عزیز ما، بوشهر و دشتستان سرفراز ما و برازجان زیبا و دوست داشتنی ما هنوز زنده، پابرجا و استوار ایستاده است و به حول و قوه‌ی الهی از این آزمون سخت و تلخ نیز همچون همیشه با سربلندی خارج خواهد شد.

این روزها همانگونه که سربازان رشید اسلام در خط مقدم جبهه‌های حق علیه باطل سرافرازانه ایستادند و مبارزه کردند، همانگونه که پزشکان و پرستاران و کادر درمانی و خدماتی و مدیریتی بیمارستانها و مراکز درمانی در خط اول مبارزه با کرونا، جان عزیزشان را در دست گرفته و به مبارزه ادامه می‌دهند، همانگونه که هزاران نفر در همین شهر و شهرستان و استان مشغول خدمت صادقانه و خداپسندانه به مردم عزیزمان هستند، مجموعه‌ی همکاران زحمتکش و شرافتمند ما در شهرداری نیز در کنار مردم عزیزمان ایستاده‌ایم.

مگر می‌شود مهربانی و بزرگ‌منشی این مردم گرانقدر را دید و تا پای جان برای امنیت و آرامششان مبارزه نکرد؟؟ مگر می‌شود برای این مردم کم گذاشت؟؟ در این روزهای سخت و سنگین، همه‌ی ما به تبعیت از دستور کارشناسان و متخصصین حوزه‌ی بهداشت و درمان بارها و بارها به همدیگر توصیه کرده‌ایم که هرگز نباید از منزل خارج شد مگر در موارد بسیار ضروری! همه‌ی ما قائل به قرنطینه‌ی خانگی خود و خانواده‌هایمان هستیم اما مگر کاری ضرورتی‌تر از خدمت به مردم شریف و نجیب برازجان در زندگی ما شهرداری‌چی‌ها تعریف شده؟؟ صادقانه باید اعتراف کرد که نه! برای همکاران عزیزمان در مجموعه‌ی شهرداری هیچ چیزی مهم‌تر از خدمت صادقانه وجود ندارد.

منکر کاستی‌ها، خطاها و مشکلات نیستیم اما سوگند میخوریم که هدفمان فقط و فقط یک چیز است: برازجان زیبا و مردمانی که از زندگی در این شهر عزیز خشنود باشند.

آری! این روزها بارها گفته‌ایم در خانه بمانید و فقط در موارد ضروری از منزل خارج شوید؛ باز هم تاکید می‌کنیم: برای محافظت از تندرستی خودتان و عزیزانتان در خانه بمانید...

اما باید اعتراف کرد که ما برای محافظت از سلامتی، شادابی و نشاط شما عزیزان محکوم به کار و خدمتیم. ما باید هر روز و هر ساعت برای پاکیزگی شهرمان تلاش کنیم؛ باید برای زیباتر شدن شهرمان کار کنیم؛ باید شهرمان را سرزنده و بانشاط و پویا نگه‌داریم و از پای ننشینیم.

مطمئن باشید حتی اگر خدای ناکرده تمام مردم شهر بطور موقت ناچار به ماندن در خانه شوند تا از این بحران بگذریم، باز هم ما تمام تلاشمان را به کار می‌بندیم که شهرمان سرزنده و باطراوت بماند تا دستکم پرستار و پزشک قهرمانمان که پس از ساعتها تلاش خداپسندانه قصد بازگشت از محل کار و رفتن به آغوش خانواده را دارد، کادر درمانی و خدماتی عزیز، پرسنل جان بر کف نیروهای انتظامی و نظامی و هر خدمتگزار دیگری که بنا به ضرورت وظیفه نمی‌تواند در خانه بماند، از دیدن چهره‌ی سرزنده‌ی شهرمان هوایی تازه کند و نفسی به آرامش بکشد.

قدردان همت والا، لطف فراوان و مهربانی بی‌حد شما همشهریان عزیزتر از جانمان هستیم و تا آخرین نفس با شما و کنار شما خواهیم ایستاد. برای فردایی که دوباره شادمانانه روزهای خوب زندگی را تجربه کنیم.

محمدحسن محمدی

شهردار برازجان

سخن مردم" امام خمینی (ره)بارزترین الگوهای ایمان و زهدو تقوی در جهان بود.

4bmxc101022059r9w2 800C450

رزمنده هشت سال دفاع مقدس: اکبرناصحی

به گزارش سخن مردم" در آستانه سالگردرحلت آن یگانه دوران قرار داریم و به روح بلند پیشوای آزادگان جهان حضرت امام خمینی درود می فرستیم و یاد و نام آن عبدصالح و خاضع خدا را گرامی می داریم و وصایا و توصیه هایش را دردفاع از انقلاب اسلامی ایران جدی می گیریم و از نظامی که او بنیان نهاد تا سرحد جان دفاع وحمایت می کنیم خردادماه عجین شده با نام امام و دفاع از امام و حضور و دفاع جانانه از خط امام از خرداد 42 تا کنون نام امام برتارک این کشور درخشیده و خواهد درخشید.

روز به روز بر نظامی که بنیان نهاد برعزتش و اقتدارش در سطح جهان افزوده می شود و امروز نام او و انقلاب او درجهان عالمگیر شده و در بین ملل جهان حرکت ایجاد کرده و مقاومت ملت ها درجهان و روحیه استکبار ستیزی و قیام بر علیه ظلم و ستم و تبعیض و دفاع از مظلوم ملهم از ایده و تفکر آن عبد صالح خداست او را می شناسیم و در ایام سالگرد رحلتش او را از زبان شخصیت های مطرح جهان بهتر بشناسیم.

امروز در رأس شخصیت ها که محور مقاومت و بیداری اسلامی است یادی هم کنیم ازحافظ اسد که در رابطه با حضرت امام فرمود: امام خمینی باعظمت زیست و با عظمت دارفانی را به سوی ابدیت درحالی ترک کرد که بارزترین الگوهای ایمان و زهدو تقوی را در جهان امروز باقی گذاشت او با اقتدار تمام از ارزش های اسلام دفاع کرد.

و در جای دیگری رئیس جمهور الجزایر گفت: امام خمینی این فقید نابغه حیات خود را وقف اسلام حنیف کرد.

یا رهبر مسلمانان غنا: امام خمینی تا ابد زنده است و انفاس قدسیه اش در سراسرجهان طنین انداز خواهد شد.

رئیس جمهور اوگاندا درمصاحبه ای : امام رهبر و روحانی بزرگی بود که نه تنها مسلمانان ایران بلکه تمام جهان از ایشان الهام گرفته اند.

و هم چنین پاپ در اظهار نظری: در مورد امام و آنچه او در بخش وسیعی از جهان انجام داده باید با احترامی عظیم وتفکری عمیق اظهارنظر کرد.

و شیخ سعید شعبان : خداوند امام خمینی را از مزایای بی مانندی برخوردار کرد و او را در عصرکفر و جاهلیت به جهان اسلام اهدا نمود ، تا اسلام را تجدید حیات بخشید و درجایی رهبر غنا گفت: من اطمینان دارم که روح انقلابی که امام در دوران رهبری در دل و اذهان میلیون ها مردم سراسر جهان دمیده فروکش نخواهد شد اظهار نظرها و دیدگاه های زیادی از شخصیت های جهان در مورد امام موجود است که در این مقال نمی گنجد و این اظهار نظر امروز در جهان به وقوع پیوسته و شاهد رشد روز افزون اسلام و حرکت های اسلام خواهانه در سراسر دنیا هستیم و روزی که امام فریاد مرگ بر اسرائیل را بلندکرد و در دفاع از ملت مظلوم فلسطین چه سختی های را متحمل شد.

آن روز اسرائیل ادعای نیل تا فرات را داشت ولی امروز محور مقاومت عرصه رابه رژیم کودک کش تنگ کرده اند که به دورخود حصارکشیده اند و از ترس جوانان فلسطین خواب ندارند و امام فرمود: به کمک جوانان جهان اسلام خواب راحت را از چشم جهان خواران خواهم ربود که محقق شده است و یکی از اعضای جهاد اسلامی فلسطین گفت فرزندان فلسطین آرزو داشتند که همراه امام خمینی در قدس نماز به پای دارند که این وعده نیز ان شاالله به زودی محقق خواهد شد.

و نمازجماعت پشت سر مولا و مقتدایمان به زودی در قدس اقامه خواهد شد و دور نخواهد بود و پیش بینی مولایمان در نابودی اسرائیل غاصب محقق خواهد شد اما امام ومقتدایمان در رحلت آن یگانه دوران امام را چنین توصیف فرمودند :که به چند جمله اکتفا می کنم فرمود: امام خمینی مصداق ایمان و عمل صالح بود و من شاگرد حضرت امام خمینی و کسی هستم که افتخارم به این بوده و هست که اصول انقلاب را ازآن بزرگوار فراگرفته ام.

امام شخصیتی آن چنان بزرگ بود که در میان بزرگان و رهبران جهان و تاریخ به جز انبیاء و اولیای معصومین به دشواری می توان کسی را با این ابعاد و خصوصیات تصورکرد.

شخصیت آن عزیز دوران شخصیتی دست نیافتنی و جایگاه والای انسانی او جایگاهی دور از تصور و اساطیرگونه بود او عبدصالح خدا بود او به همه فهماند که انسان کامل شدن و علی و ارزیستن و تان زدیکی مرزهای عصمت پیش رفتن افسانه نیست خمینی عزیزما را کیست که نشناسد وکیست که به شایستگی بشناسد.

شخصیت امام برای دشمنان او هم حتی درخشید. ابر قدرت ها این بت های جدید جهانی امروز از نهیب آن مردلرزیده اند و او بت ها را شکست و باورهای شرک آلودرا زدود.

در اینجا مجددایاد آن یگانه دوران را گرامی می داریم و ارتحال ملکوتیش را تسلیت می گوییم و پرچمی را که او برافراشت در اهتزازخواهیم داشت و سالروز آغاز امامت مقام معظم و معزز رهبری حضرت امام خامنه ای را به همه عزیزان و مسلمانان و مجاهدان و آزادی خواهان جهان تبریک عرض نموده و ازخداوند برای ایشان عزت و سربلندی و اقتدار روزافزون و سلامتی و تندرستی از ایزدمنان مسئلت می نماییم.

سخن مردم : رئیس شورای شهر برازجان در پیامی به خیرین بزرگوار از آن ها خواست هر چه در توان دارید به کمک بیمارستانها بشتابند.

بنافی

به گزارش سخن مردم : بنافی رئیس شورای شهر برازجان طی پیامی به خیرین شهرستان دشتستان ونقاط مختلف کشورافزودند: درشرایط حساس کنونی که مردم نگران سلامت خودباخانوادههایشان هستندوبیماری کرونا هم روح و روان مردم رادچارآسیب نموده مدافعان خط مقدم سلامت نیازبه همراهی و کمک دارند.

لذادست خیرین عزیز را با گرمی می فشاریم و نیازمند کمک آنان می باشیم خیرین عزیز امروز همه ما در محضرالهی در یک امتحان سخت روبرو هستیم چرا که جان و سلامتی مردم در میان است خطر را جدی بگیریم و به مدافعان سلامت کمک کنیم.

امیدوارم از این آزمون هم با سربلندی بیرون بیاییم انشالله

سخن مردم" مهمان عزیزی که یک ماه عطر معنویت و ملکوت را در کوچه پس کوچه های جان ما می پراکند و شهر را مژده آبادانی می داد، اینک آماده رفتن است.

WhatsApp Image 2020 03 02 at 05.01.16

حبیب قاسمی

به گزارش سخن مردم" وداع با ماه رمضان، هرگز به معنای وداع با ویژگی های ارزشمند این ماه نیست،اگرقرآن، شب زنده داری حفظ کنیم، می توانیم همواره تا رمضان بعد، از پی آمدهای معنوی آن بهره ببریم.

کم کم به لحظات پایانی ماه مبارک رمضان رسیدیم، انگار همین دیروز بود که چشم های اشتیاقمان را به پهنه آسمان دوخته بودیم و آمدن ماه نو را انتظار می کشیدیم؛

ماهی که زمین را به آسمان پیوند می دهد و انسان را از تعلقات تن می کَنَد و به حقیقت ایمان نزدیک می کند.

ماهی که آدمی را به میهمانی حضرت دوست دعوت می کند و او را بر کنار سفره بی پایان رحمت می نشاند.

ماهی که با نور نماز و نیایش و با ریسمان روزه و پرستش و در سایه سار قرآن، تو را از چاه بردگی به ستیغ بلند بندگی می رساند. اینک آن ماه دلربا، آهنگ رفتن دارد و ما مانده ایم با یک دنیا انس و دل سپردگی و رنج تنهایی و بی تابی فراق.

باید بسوزیم و بسازیم ودوباره چشم به راه آمدنش باشیم، تازه اگر نفسی از عمر باقی باشد و قافله مرگ، ما را با خود نبرد.

آری، مهمان عزیزی که یک ماه عطر معنویت و ملکوت را در کوچه پس کوچه های جان ما می پراکند و شهر را مژده آبادانی می داد، اینک آماده رفتن است.

دریغا که ماه رمضان، دامن کشان می رود و دل های شیفته آنان که روزهایش را روزه داشتند و شب هایش را با قرآن و نیایش خوش بودند، با خود می برد.

ماه رمضان می رود و ما حیرانیم که شب قدر را جز در این ماه مبارک در کدام پاره زمان و در کجای روزگاران سراغ بگیریم! چه سخت می گذرد غروب های پس از این تا طلوع رمضانی دیگر!

اگر پی آمدهای معنوی رمضان را در غیر این ماه هم حفظ کنیم، گویا ماه پربرکت رمضان پایانی نخواهد داشت.

یادش بخیر قرآن به سر گرفتن شب قدر، زانوزدن کنار سفره افطار، دعای سحر، بی قراری لحظه های اذان.

یادش به خیر روزهای روزه و شب های افطار و اشک های دم سحر.

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه داران در این ماه پر خیر و برکت.

فرازهایی از وداع حضرت زین العابدین با ماه رمضان

ای ماه رمضان! دوری توبرایم سخت است، ای مونس من

امام سجاد(ع) با بیانی زیبا و حسرت آمیز به وداع با ماه رمضان پرداخته و می فرماید:خداحافظ ای ماه بزرگ خدا و عید بزرگ اولیای خدا!

خداحافظ ای بزرگ‏ترین همراه از میان زمان‏ها و اوقات؛ و بهترین ماه‏ها در ایّام و ساعات.

خداحافظ ای ماهی که آرزوهایمان در تو نزدیک شد؛ خداحافظ ای ماهی که اعمال نیک در تو منتشر شد.

خداحافظ ای همراه من که ارزش تو بالا بود و اکنون که می‏ روی دلم را به درد می‏ آوری.

فراق تو برای من بسیار دردناک است.

خداحافظ ای مونس من، که وقتی آمدی مرا خوشحال ‏کردی، و اکنون که می‏ روی، مرا به وحشت می ‏اندازی، که بدون تو چه کنم.

ما سودی که در این ماه بردیم هیچ تاجری در هیچ گوشه دنیا نبرده است. این ماه بعد از آن که پایانش فرارسید، از ما مفارقت و هجرت کرد و ما را تنها گذاشت .

پس ما هم با ماه خدا وداع می کنیم وداع با دوست عزیزی که مفارقتش برای ما توانفرساست، «و غمنا و اوحشنا انصرافه عنا» ما کسی را وداع می کنیم که رفتنش برای ما بسیار گران و سخت است و ما را غمگین می کند و به وحشت و ترس می اندازد.

فرازهایی از وداع حضرت زین العابدین با ماه رمضان

حضرت در ادامه به عنوان خداحافظی با ماه مبارک رمضان تعبیر "السلام علیک" را به کار می برند؛ در محاورات عربی و نیز در آداب شرعیه هم این‏طور است که در هنگام ورود به شخص سلام می ‏کنند و هم هنگام خروج و وداع نیز سلام می‏ کنند.

حضرت سجاد(ع) در فرازهایی از دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه می فرماید: خداحافظ ای همراه من که تا بودی، دل من رقیق بود و از آن سر سختی هایش، بیرون آمده بود و وقتی که تو آمدی، گناهانم کم شد.

خداحافظ ای یاوری که کمک کردی تا من بر شیطان غلبه کنم و ای همراهی که راه‏های نیکی را بر من آسان کردی.

خداحافظ ای ماهی که تعداد آزادشدگان از آتش جهنم در تو زیاد شد

خداحافظ ای ماهی که گناهان را پاک کردی و محو نمودی و همه عیب‏ها را پوشاندی.

خداحافظ ای ماه! چه‏قدر برای گناه‏کاران طولانی بودی و چه‏قدر برای مؤمنین عظمت داشتی!

خداحافظ اى ماهى که هیچ ماه دیگری از تو برتر نیست.

خداحافظ اى ماهى که تا تو بودى، امن و سلامت بود.

خداحافظ اى ماهی که نه در همنشینی با تو ناراحتی وجود داشت و نه بدی و ناپسندی در حضور تو بود.

ای ماه رمضان خداحافظ و به سلامت! همان‏گونه که تو بر ما با برکات فراوان و سلامتی فرود آمدی و ناپاکی ‏های گناه را از ما زدودی و ما را از خطاها شست و شو دادی!

ناراحت از رفتن تو و چشم انتظار آمدن دوباره ‏ات

خداحافظ که در این وقت وداع، نه از تو ناراحتیم و نه از روزه‏ داری‏ ات خسته شده ‏ایم.

خداحافظ از جانب من که خواستار تو بودم و پیش از آمدنت خوشحال بودم که تو خواهی آمد و اکنون هم که می‏ خواهی بروی، اندوهگین شده‏ ام که از دوری‏ات چه کنم!

خداحافظ که چه بدی‏هایی را از ما دور کردی و چه خیراتی را با آمدنت نصیبمان کردی!

خداحافظ ای ماه مبارک! خداحافظ شب قدر!

خداحافظ و درود بر تو و شب قدر که از هزار ماه برتر است.

خداحافظ که تا بودی، مشتاق آن بودیم که بیشتر بمانی و اکنون که می‏ روی، دل‏هایمان برای دیدار دوباره ‏ات پَر می ‏کشد.

خداحافظ و درود بر تو و درود بر فضل و کرمت که از آن محروم گشتیم و برکات گذشته‏ ات را از کف دادیم.

این ماه بودیم و تو ما را به آن شرافت بخشیدی و با آن، بر سر ما منّت گذاشتی! ...

جملات عجیبی که از امام زین‏ العابدین(ع) در این دعا نقل شده است، همه بر عظمت این ماه دلالت می‏ کند چنانکه امام صادق (ع) فرمودند: اگر کسی در ماه رمضان مورد غفران قرار نگیرد، بعید است که بعد از این ماه مشمول لطف و رحمت خدا قرار گیرد...

امام سجاد در فرازهای پایانی این دعا می فرماید: پروردگارا هجران ماه مبارک را که مصیبت ماست برای ما در روز عید فطر با برکت جبران فرما و ثواب همه کسانی که تا روز قیامت در این ماه روزه، روزه می گیرند یا عبادت می کنند برای ما نیز مقرر فرما

سخن مردم : چند هفته ای است که بیماری پرخطر کرونا اکثر کشورهای جهان را فر گرفته که این ویروس خطرناک متاسفانه به کشور عزیزمان هم وارد شده و تاکنون تعدادی را مبتلا به بیماری نموده است.

WhatsApp Image 2020 03 02 at 05.01.16

به گزارش سخن مردم : مدیر مسئول پایگاه خبری سخن مردم در خصوص بیماری کرونا گفت:کرونا بیماری ای است که تاکنون متاسفانه دارویش کشف نشده است و همین امر باعث شده که تعدادی از کسانی که مبتلا به این ویروس شده اند جان خود را از دست بدهند.

طبق نظر پزشکان بهترین راه پیشگیری از این بیماری ماندن در خانه و دوری کردن از اجتماعات است.

وقتی جان در خطر باشد چاره ای جز از این نیست بنابراین خانواده های محترم با برنامه ریزی درون خانه برای فرزندان خود می توانند در خانه بمانند و از شر این ویروس خطرناک در امان باشند.

یکی از راههای پر کردن اوقات فراغت در این روزها مطالعه است، مطالعه کتاب ،روزنامه ، فرصت مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت و افزایش معلومات باشد.

امروز خوشبختانه در تمام خانواده ها کتاب برای مطالعه موجود است از کتب درسی تا دانشگاهی و کمک درسی و علمی و آموزشی بنابراین بهترین راه در امان ماندن از این ویروس بیرون نیامدن از خانه و در خانه ماندن است.

البته تاکنون این مهم از طرف مردم با فرهنگ استان بوشهر به خوبی رعایت شده که امید است با تداوم در خانه ماندن بتوانیم باعث ریشه کن شدن این ویروس خطرناک و مرگبار شویم.

جا دارد از زحمات پزشکان و پرستاران و کادر درمانی که جهت معالجه و درمان بیماران مبتلا به کرونا در حال تلاش شبانه روزی هستند، تقدیر و تشکر به عمل آورد.

از خدا می خواهیم هر چه زودتر این بیماری را از کشور عزیزمان دور نماید.

آمین یا رب العالمین

((حبیب قاسمی مدیرمسئول هفته نامه مردم جنوب وپایگاه خبری تحلیلی سخن مردم))