شنبه, 26 آبان 1397 - Saturday, 17 November 2018

یاداشت

سخن مردم"کتاب، محصول تجربه های بشری و خلاقیت های ذهنی و آموخته های دراز مدت انسان است ، وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند.  

305834

به گزارش سخن مردم"در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها ی کتاب برگزار می‌شود.
پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه های مهم اولیای دین است و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل های آینده ماندگار می شود.
بی گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان است.
کتاب همدمی است که اندوه را می زداید و مطالعه کننده را از تنهایی در می آورد و به او حکمت های جان پرور می آموزد.
یک کتاب خوب، ماندگار و تأثیر گذار، چگونه به یک اثر خاطر آفرین و ماندگار بدل می شودوبرای این که اثری ماندنی بشود، باید خوب باشد. آثار خوب می ماند، در دلها جای می گیرند و کهنه نمیشوند. خوب هم که می گوییم یعنی پاسخ به یک سوال و یک نیاز باشد. خوب فقط معنایش این نیست که از لحاظ هنری خوب تنظیم شده باشد و خیلی عمیق باشد، بلکه ممکن است اینطور نباشد، لیکن پاسخی به یک نیاز باشد.
بی تردید، به همان اندازه که می توانیم از کتاب بهره بگیریم، ممکن است در معرض آفت ها و خطرهای نوشته های سست و بیمار و مسموم و انحرافی هم قرار گیریم. راه دادن کتاب های ناسالم به مدرسه ها و خانه ها، در واقع مسمومیت فکری و اخلاقی نسل ما را به دست خودمان فراهم می آورد. بنابراین، نظارت بر چاپ کتاب و بررسی محتوای آن، در جامعه سلامت خواه و دوراندیش ضروری است.
یکی از مفیدترین اطلاعات برای کتابخوان، شناختن آثار خوب و جدید، شناخت نویسندگان متعهد و سالم و آگاهی از مؤسسات انتشاراتی متعهد است. نشان «استاندارد» به عنوان نشانه مرغوبیت کالا، نباید تنها در فرآورده های خوراکی و مصرفی و کالاهای خانگی و صنعتی مورد نظر باشد، بلکه آثار فرهنگی و فرآورده های علمی و فکری هم باید مطابق استانداردهای عقلانی و دینی و ارزشی تهیه شود تا جامعه را به فساد و تباهی و بیماری نکشد. روشن است که خوانندگان آثار و خریداران کتاب و مشتریان مطبوعات و جراید نیز باید توجه داشته باشند که  هر کتاب را نخرند و نخوانند و به هر نویسنده و ناشر، اطمینان صد در صد نکنند و تا شناخت کافی از سلامت و صحت کتاب خاصی پیدا نکرده اند، در روح و اندیشه خود و فرزندانشان را به روی کالاهای ناسالم و زیان بار فکری نگشایند.
برای ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانی، عوامل متعددی نقش دارند که نخستین آنها «خانواده» است. در واقع نقطه آغازین ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتابخوانی از خانواده آغاز می گردد؛ زیرا طبق دیدگاه روان شناسان، شخصیت و هویت کودک در قدم اول در خانواده شکل می گیرد. به طور طبیعی والدین علاقه مند به کتاب فرزندانی دوستدار مطالعه خواهند داشت و عکس آن نیز صادق است.
تجربه نشان داده است که فرزندانی که در خانواده های اهل دانش بزرگ می شوند، میزان مطالعه و گرایش به کتابخوانی در آنان نسبت به خانواده هایی که تمایلی به کتاب و مطالعه ندارند بسیار بیشتر است. اکثر علما و دانشمندان در خانواده هایی رشد نموده اند که والدین آنان اهل مطالعه و پژوهش بوده اند. زمانی که فرزندی می بیند که کتابخانه ای در خانه هست و پدر و مادر و همگی اعضای خانواده، ساعاتی را به مطالعه اختصاص می دهند، دیگر، حتی نیاز به گفتن این که «باید مطالعه کنی» وجود ندارد.
یکی از مشکلات و کاستی های جامعه ما گریز از کتاب و پایین بودن سطح فرهنگ مطالعه است. این نقیصه، ریشه ها و علت های مختلفی می تواند داشته باشد که شاید در رأس آنها «عدم احساس ضرورت» است. تا وقتی انسان در وضعیت «نیاز» قرار نگیرد، در پی رفع آن نخواهد افتاد.
اگر در پاسخ شبهه های اعتقادی و پرسش های سیاسی دربمانیم، یا در مجلس و محفلی که از موضوع خاصی صحبت به میان می آید، احساس کنیم در آن زمینه بی اطلاعیم و شرمسار شویم و احساس کنیم از چرخه زمان و گردونه پرشتاب مسائل علمی و فکری جامعه عقب مانده ایم، نسبت به خلأ و نیاز آگاه می شویم و این می تواند شوق به مطالعه و کتابخوانی را در ما تقویت کند.

سخن مردم"حجت الاسلام سعیدغلامی درپیامی از رسانه های دشتستان تقدیر کرد.

متن پیام بدین شرح است:

 غلامی

ضمن عرض تبریک و شادباش حلول ماه ربیع الاول

اصحاب محترم رسانه های مکتوب ومجازی شهرستان دشتستان و شهر برازجان

بدینوسیله ازباب وظیفه برخود لازم می دانم صمیمانه ازحضرتعالی و همکاران ارجمندتان در پوشش خبری و رسانه ای مراسمات محرم وصفر شهر برازجان و بطور خاص در پیاده روی باشکوه ولایت تقدیر و تشکر نمایم.

درمحضر حضرت زهرا.س. روسفید باشید و عاقبت بخیر.

خادم مردم شریف برازجان،:سعیدغلامی به نمایندگی از هیآت مذهبی و جامعه مبلغین دشتستان 18آبانماه 97 قم المقدسه

4cnu_قاسمی.jpg

به گزارش سخن مردم" اول تیر ماه سال یکهزار و سیصد و نود هفت هجری شمسی است در تمام صحن های حرم رضوی مسلمانان و عاشقان ولایت و امامت در حال زیارت و عبادت هستند .

نوجوانانی که تازه وارد صحن مطهر رضوی شده اند و اشک شوقشان جاری شده است کاروان هایی که از نقاط مختلف ایران اسلامی و کشورهای همسایه به زیارت هشتمین امام خود آمده اند و در حال راز و نیاز و دعا و نیایش هستند.

کبوتران حرم در حال طواف به دور گنبد طلا و گلدسته ها هستند خادمان پرتلاش حرم رضوی در حال انجام وظایف خود هستند و زائران را راهنمایی می کنند .

تعدادی در حال گستردن فرش ها برای برگزاری نماز جماعت و تعدادی دیگر در حال تمیز کردن فرش ها هستند، صدای قاریانی که در حال تلاوت قرآن هستند، از تمام صحن ها به گوش می رسد و پس از آن صدای روح بخش اذان پس از برگزاری نماز جماعت جهت زیارت ضریح مطهر وارد صحن ... می شویم و به ضریح مطهر امام می رسیم.

دوستداران ولایت ضریح را در بغل گرفته و می بوسند و ارادت قلبی خود را به آن امام همام نشان می دهند ،پس از زیارت در بالای سر برای خود و ملتمسین به دعا نماز را بجا می آوریم.

hn7m_ind66ex.jpg

اما وقت تنگ است و چند روزی که مهمان حرم مطهر رضوی هستیم سعی نمودیم از فرصت جهت عبادت و راز و نیاز با معبود استفاده ببریم امیدوارم عباداتمان مورد رضایت درگاه باریتعالی قرار گیرد.

x4c_ind6ex.jpg

از معبود می خواهیم که دوباره هم زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) را نصیبمان نماید.

بازدید از شهر تاریخی نیشابور

روز شنبه دوم تیرماه جهت با زدید ا ز آثار دیدنی شهر نیشابور عازم این شهر شدیم که فاصله اش حدود نود دقیقه تا مشهد است ابتدا آرامگاه حکیم و ریاضی دان ‌و شاعر و عارف توانمند قرن پنجم خیام نیشابوری را زیارت می کنیم و پس آز آن قبر کمال الملک نقاش را که در این هنر معروف بوده است پس از آن قبر شاعر و عارف بزرگ قرن ششم هجری عطار را که قسمتی از آن در دست تعمیر است خیام در رباعی شهرت دارد و از رباعی سرایان معروف کشور بوده است عطار هم در سرودن مثنوی استاد بوده و کتاب معروف منطق الطیر اثر ارزشمند اوست.

پس از آن از مجموعه مسجد چوبی در دهکده چوبین در نزدیکی شهر نیشابور بازدید نمودیم که بدنه و سقف مسجد کلا از چوب ساخته شده این مسجد سی سال پیش توسط یکی از مهندسان نیشابوری به صورتی بسیار زیبا ساخته شده و امروز یکی از مناطق دیدنی محسوب می شود.

پس از آن قدمگاه امام رضا (ع)را زیارت نمودیم که در ارتفاعات نزدیک نیشابور است و نقش پاهای مبارک امام هشتم(ع)که در یک ضریح قرار دارد امروز زیارتگاه دوستداران ولایت است .

9g7i_in98dex.jpg

kbv2_inde78x.jpg

sm5g_77.jpg

m5sl_in77dex.jpgwefi_untitled-1.jpg

v28l_inde7x.jpg

 

سخن مردم"مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان به مناسبت حلول ماه ربیع الاول پیامی صادرکردند.

55

متن پیام بدین شرح است.

بسم الله الرحمن الرحیم

ربیع، ماه سرور و شادی اهل بیت و نشاط و مسرت مومنین و شیعیان فرا رسید.

ماهی که سرشار از رحمت و لطف خدا و لبریز از برکات و نعمتهای الهی است.

ماهی که "میلاد"، "آغاز هجرت" و "ازدواج" خاتم انبیا و سرور اوصیا حضرت محمد مصطفی (ص)، "آغاز امامت" منجی عالم بشریت و "لیلة المبیت" را در خود دارد و نیز حوادثی که هر کدام فرحبخش و شادی افزای عالم اسلام است.

لازم می دانم خالصانه این ماه عزیز را به همه مسلمانان، به ویژه مردم ولایت مدار برازجان تبریک و تهنیت عرض کنم.

ما پیروان اهل بیت عصمت و طهارتیم و با حزنشان محزون و با شادی اشان مسروریم و بسیار به جاست که به عاشقان حسینی و سوگوارانی که دو ماه محرم و صفر را با عزاداری ها و مراسم باشکوه، بزرگ داشتند، خدا قوت بگوییم و از برگزاری روضه ها و مراسم و شور و شیدایی های تحسین برانگيز هیئت ها و دسته ها و الحان دل انگیز مداحان و هنرمندی هنرمندان عاشورایی، تشکر کنیم و از دست اندرکاران و روساي هیئت ها و حسینیه ها و نیروی انتظامی و صدا و سیما و مسئولان امنیتی و همه کسانی که در خلق حماسه های ماندگار حسینی و پیاده روی ولایت نقش داشته اند، تقدیر و سپاس داشته باشیم. بی شک، ربیع عشق، آرام بخش جان و دل کسانی است که اندوه این شصت روز را به جان خریده اند و دل در غم شهيدان کربلا و آلام دهه آخر صفر، پریشان ساخته اند.

امید که در این ماه عزیز و در سایه تاسی به سیره نبوی و شجره طیبه امامت و بهره مندی از تعالیم ارزشمند دین مبین اسلام شاهد تقویت وحدت و همدلی، پیروزی و سرافرازی مسلمانان و برقرای صلح و عدالت در گوشه و کنار جهان باشیم.

ما به عنوان خدمتگزاران این مردم نجیب و شریف و همیشه در صحنه به ویژه جوانان پر استعداد و برومند، بر آن شديم تا سر حد توان در حفظ آرمان شهيدان و آبادانی این مرز و بوم بکوشیم.

اینجانب به نمایندگی همکارانم در شورای اسلامی شهر برازجان بار دیگر این ایام فرخنده را به شهروندان برازجان تبریک عرض کرده و از خداوند منان برای ملت شریف ایران اسلامی و مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی ) سربلندی و موفقیت روز افزون مسئلت می نمایم.

خادم مردم

مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان

Untitled-1.jpg

به گزارش سخن مردم"طبق نقشه ی جغرافی مندرج در کتاب (از زبان داریوش ) تالیف تاریخ نگر و محقق خانم پروفسور هاید ماری کخ آلمانی که بیشترین آثار باستانی و تاریخی جهان و ایران و خاورمیانه را مورد تحقیق و بازدید و مطالعه قرار داده اند شهر باستانی (تااوکا) نیز مورد نگارش آورده ما هم به خلاصه ای از ره آورد ایشان اشاره ای نموده ایم.وی چنین تئوکا را ستوده است (در محل همین برازجان امروزی بین شیراز و بوشهر )که همان تئوکه ی بطلمیوس جغرافی دان در کتاب ۴ بند ۴ جغرافی ایشان نام برده شده است .تئوکه  تااو کا (tauka)تا اوکه تموکن توکمان و توه نیز نامیده شده است .با چاپ این نقشه که از کتاب (از زبان داریوش) وی تصویر برداشته شده دیگر باید به اختلاف نگری و زیاده اندیشی به دیده ی اغماض بنگریم.
هر چند نامبرده نتوانست به دشتستان بزرگ بیاید و گور اجداد کورش بزرگ را که امروزه به گوردختر شهرت غیر واقعی یافته و یا تابلوی تاریخی دست کم مربوط به ۲۵۵۰ سال پیش را در پیشانی کوه (زرد چه ده)مشاهده نماید لکن محل دقیق تئوکه را تلویحا تعیین نموده است؛ هرتسفلد محققی دیگر گور واقع در بین بلندی های بزپر یا پشت پر را در بخش ارم برازجان از نزدیک مورد رویت قرار داد ؛وی عقیده دارد که،طبق قدمت سنگ های این بنا این گور دست کم یکصد سال پیش از کورش و یا مادرش ماندانا ،دختر آستیاژ(آزیدهاک)مادی بوده است .که مربوط به نیای ویشتاسپ یعنی آریا رمنه ،آسام یا تیس پیس بوده که عقبه ی هخامنس بوده اند هر چند ۱۲۰ کاخ دیگر در اطراف برازجان در عمق ۳ متری زمین سر بر بالش ابدیت گذارده اند که به همان حالت گمنامی و خوابیده دست کم محفوظ تر مانده اند ،لکن کاشکی باستان شناسی نو خاسته و از آن دور دستها بیایند ،تا کاخ کوروش برازجان و باقیمانده ی آپادانا ی داریوش بزرگ را هم در باغات شمالی روستای (دو رود گاه) دشتستان (بردک سیاه)و تخریب شده ی روستای نظر آقا (سنگ سیاه)را که عبرت آموز می باشند بنگرند،و ساتراپی نشین دشتستان بزرگ را مطالعه کنند که از شمال دیلم تا جنوب دشتی بانضمام بنادر جنوبی آن وسعت داشت که اکنون مانند یخی رفته رفته آب رفته و کوچک و کوچکتر شده است.

151034416816020900

سخن مردم " اینک در نوزده ماه صفر قرار گرفته ایم و فردا اربعین حسینی است روزی که کاروان اسرای کربلا پس از چهل روز با سختی های فراوان با زانوهای خسته اما مغرور از رشادت های شیرزن کربلا در برابر یزید به کربلا رسیدند ، و این کاروان معرفت و عشق به ولایت در حالی به کربلا رسیدند که زجر اسارت را تحمل کرده بودند و چقدر ناراحت کننده است زمانی که پس از این همه رنج و محن به سر قبور مطهر شهیدان رسیدند و به ناله و زاری مشغول شدند تاریخ بزرگی و اخلاص و دیانت و پاکی خاندان امامت را در آن لحظه های سخت ثبت نموده است اربعین حسینی یاد آور رشادت و فداکاری حضرت زینب (س)است که با نطق خود یزید و یزیدیان را رسوا نمود به راستی این بانوی فداکار به خوبی توانست پیام عاشورا را به جهانیان برساند او یگانه زنی بود که خوب توانست رسالت خود را انجام دهد.

به گزارش سخن مردم " اربعین حسینی ۲۰ صفر و چهلمین روز واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ ماه صفر سال ۶۱ق در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا آمده‌اند. همچنین در این روز جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین(ع) آمده است. زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است که بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است.

۲۰صفر در ایران تعطیل رسمی است. شیعیان در این روز عزاداری می‌کنند و راهپیمایی شیعیان به سوی کربلا، به یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان جهان، تبدیل شده و در زمره بزرگترین اجتماعات مذهبی جهان قرار گرفته است. بیشترین زائرانی که در اربعین از دیگر کشورها به عراق می‌روند، از ایران‌اند.

حضور جابر در کربلا

جابر بن عبدالله انصاری که از صحابه پیامبر اسلام(ص) است به عنوان نخستین زائر امام حسین(ع) شناخته می‌شود. او در اولین چهلم شهادت امام حسین(ع)، یعنی ۲۰ صفر سال ۶۱ق، به همراه عطیه عوفی به کربلا آمد و قبر امام حسین(ع) را زیارت کرد.

زیارت اربعین

در حدیثی از امام حسن عسکری(ع) پنج نشانه برای مؤمن شمرده شده است. یکی از این پنج نشانه زیارت اربعین است.

هم چنین زیارت‌نامه‌ای برای روز اربعین از امام صادق(ع) نقل شده است.شیخ عباس قمی این زیارت‌نامه را در مفاتیح الجنان در باب سوم بعد از زیارت عاشورا ، با عنوان زیارت اربعین نقل کرده است.

به گفته قاضی طباطبایی زیارت روز اربعین در نزد شیعیان زیارت «‌مَرَدّ الرَّأس‌» نیز خوانده می‌شود.مَرَدُ الرأس یعنی بازگرداندن سر، و منظور آن است که در این روز که اسرای اهل بیت به کربلا بازگشتند سر امام حسین(ع) را نیز به کربلا آوردند و دفن کردند.

قاضی طباطبایی در کتاب تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء می‌نویسد حرکت به سوی کربلا در روز اربعین از زمان امامان معصوم(ع) در بین شیعیان رایج بوده است و شیعیان حتی در زمان بنی‌امیه و بنی‌عباس نیز به این حرکت مقید بوده‌اند.

سخن مردم"چرخاب منطقه ای در جنوب غربی شهر برازجان است که با توجه به زمین مساعد و تلمبه هایی که آب کشاورزی را تامین می نمایند.

4cnu_قاسمی.jpg

به گزارش سخن مردم"چرخاب منطقه ای در جنوب غربی شهر برازجان است که با توجه به زمین مساعد و تلمبه هایی که آب را تامین می نمایند .از قدیم تاکنون یکی از مناطق کشاورزی برازجان محسوب می شود، اما این مکان تنها در زمینه کشاورزی فعال نیست بلکه با توجه به آثار تاریخی که در قلب خود دارد یکی از مناطق بکر تاریخی استان بوشهر است که حرف های فراوانی از تاریخ و تمدن ایران زمین در سینه خود دارد .

6vl_untitled-1.jpg

در سال ۱۳۵۱ که در حال حفر کانال لوله آب برای رساندن به بوشهر بودند، در این منطقه ته ستون های کاخ زمستانی کوروش به دست آمد که در سال ۱۳۸۲ حفاری نهایی صورت گرفت و پس از آن جز آثار ملی به ثبت رسید که آن کاخ به فرمان کوروش در سال ۵۲۸ قبل از میلاد در حال ساخت بوده که با مرگ کوروش ناتمام ماند و امروز ته ستون های آن کاخ مورد بازدید جهانگردان و علاقمندان به آثار تاریخی قرار می گیرد.

stfh_untitled-3.jpg

اما به گفته باستان شناسان این منطقه شهر تاریخی تااوکه را در قلب خود زیر زمین دارد و در هفته های اخیر هم با کاوش های باستان شناسان قسمت دیگری با فاصله از کاخ زمستانی کورش خاک برداری آن صورت گرفت که تخته سنگ بزرگی با تعدادی آجر مربوط به آن دوره  کشف شد.

xix2_12.jpg
این آثار کشف شده و دیگر آثاری که در زیر زمین قرار دارد به خوبی می توانند مبین وجود شهر تااوکه باشند که در دوره های بعد زمینه ساخت شهر برازجان فعلی را به وجود آورده است.

سخن مردم"چند سالي است در سالروز شهادت امام رضا (ع) پياده روي ولايت از برازجان تا مرقد مطهر امام زاده ابراهيم (ع)در روستاي ني نيزک برگزار مي شود مردم ولايت مدار با عزاداري اين مسير 17 کيلومتري را طي مي کنند.

305834

به گزارش سخن مردم" چند سالي است در سالروز شهادت امام رضا (ع) پياده روي از برازجان تا مرقد مطهر امام زاده ابراهيم (ع)در روستاي ني نيزک برگزار مي شود مردم ولايت مدار با عزاداري اين مسير 17 کيلومتري را طي مي کنند

گرچه در طول اين چند سال هرساله از طرف دست اندر کاران تمهيداتي انديشيده شده ولي با توجه به حضور جمعيت بالاي يکصد هزار نفري مي طلبد با برنامه ريزي دقيق تر مسئولين شاهد پياده روي با حداقل مشکل در هفده آبان ماه امسال باشيم

اما جهت برگزاري بهتر به چند نکته اشاره مي شود:

1- تهيه سرويس هاي بهداشتي تميز و به اندازه در طول مسير

2- تهيه و تدارک وسيله نقليه مطمئن و به اندازه جمعيت براي برگشت زائرين

3- تهيه آب آشاميدني کافي و بهداشتي براي استفاده زائرين با توجه به گرماي هوا به خصوص در هنگام بازگشت

4- استفاده از فضاي معنوي مراسم براي کارهاي فرهنگي و استفاده مفيد از وقت مقرر

5- نظارت بيشتر شبکه بهداشت بر غذاهاي موکب ها درطول مسير به صورتي که مشکل بهداشتي نداشته باشند

6401765_323.jpg

به گزارش سخن مردم"هر سال بعد از یک ماه روزه داری در ماه رمضان عید فطر از راه می رسد که نزد مسلمانان از جایگاه ویژه ای برخوردار است در این روز شرکت در نماز عید فطر و دادن فطریه انجام می شود پس از آن دید و بازدید های مومنین است که پس از یک ماه روزه داری به هم می رسند و فرا رسیدن عید فطر و اینکه توانسته اند یک ماه روزه دار باشند به همدیگر تبریک می گویند و از خداوند برای همه مومنین سلامتی و تندرستی و عاقبت به خیری طلب می کنند امید است خداوند بزرگ اعمال ما را در این ماه  قبول فرماید .

305875

سخن مردم" شیعه با پاسداشت اربعین، پیروزی امام حسین (ع) و یارانش را فریاد می‌زند. زیارت اربعین نزد مسلمانان به خصوص شیعیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است اربعین، شایسته تکریم و بزرگداشت است؛ زیرا اربعین، ثمره عاشوراست و آنچه امام حسین (ع)در عاشورا آغاز کرد در اربعین به بار می‌نشیند.

به گزارش سخن مردم" بزرگداشت اربعین به‌اندازه روز عاشورا با اهمیت و قابل توجه است؛ چراکه در آن معنای انتظار و عدم رضایت نسبت به ظلم‌هایی که بر اهل‌بیت روا داشته شده است بیان می‌شود.

امام صادق(ع) فرمود: خداوند خیر هر کس را بخواهد، دوستی امام حسین(ع) و دوستی زیارت او را در دلش می‌افکند و برای هر کس بد بخواهد، بغض امام حسین(ع) و بغض زیارت او را در قلبش قرار می‌دهد.

امام رضا(ع) فرمود: هر کس اباعبدالله را در کنار نهر فرات زیارت کند، مانند کسی است که خداوند را در بالای عرش زیارت کرده است

تا جهان برقرار است عشق به امام در قلوب مومنین قرار دارد

واژه اربعین به معنی چهل است که عدد چهل در قرآن کریم از ویژگی خاصی برخوردار است ،همچنان که در ادب فارسی هم به این معنا توجه شده است.

پیام اربعین حسینی پیام پیروزی حق بر باطل و خون بر شمشیر است خواندن زیارت اربعین و پاسداشت چنین روزی در میان شیعیان یکی از برجسته ترین عوامل تقویت هویت شیعی است.

هر کس پیاده به زیارت ِامام حسین (ع)برود ِخداوند برای هر گامی که برمی داردحسنه ای برایش نوشته گناهی از او پاک کرده و درجه ای به رتبه او می افزایدتا هنگامی که به آنجا برسد، خداوند دو فرشته بر او می‌گمارد تا آنچه از اعمال خیر در زیارت از او سر می‌زند، بنویسد و هر آنچه شر و زشت از او سر می‌زند ثبت نکنند.‌ وقتی که قصد بازگشت می‌کند، با او وداع می‌کنند و می‌گویند: ای ولی خدا بخشیده شدی! تو از حزب خدا،‌ حزب رسول او و حزب اهل بیت رسول او هستی. به خدا سوگند! هرگز آتش جهنم را نخواهی دید و او هم تو را نمی‌بیند و بدنت هرگز طعمه آتش نخواهد شد.

امام باقر(ع) روایت کرده است که فرمود: اگر مردم می‌دانستند چه برکاتی در زیارت امام حسین(ع) نهفته است، از اشتیاق زیارت او می‌مردند و نفس‌هاشان از حسرت به شماره می‌افتاد! گفتم مگر چه برکاتی در زیارت امام حسین(ع) نهفته است؟ امام(ع) فرمود: هر کس امام حسین(ع) را از روی اشتیاق زیارت کند، خداوند پاداش هزار حج مقبول و هزار عمر پاکیزه و پاداش هزار شهید از شهدای بدر و پاداش هزار روزه‌دار و ثواب هزار صدقه مقبول و پاداش آزادی بنده‌ای که برای خدا آزاد شده باشد، برای او مقرر می‌فرماید!

زیارت آن امام همام از بزرگ‌ترین موجبات قرب الی الله است و هیچ عمل مستحبی در فضیلت به پای آن نمی‌رسد. امامان اهل‌ بیت(ع) هم در گفتار و هم در رفتار بر این موضوع مهم تأکید کرده‌اند، آن بزرگواران از هر فرصت و به هر بهانه‌ بهره می‌جستند تا یاد و خاطره حضرت سیدالشهدا و اصحابش زنده‌تر و پویاتر شود .

در کتاب «کامل‌الزیارات» آمده است که هر شب هفتادهزار فرشته به امر خداوند متعال، در اول غروب به زیارت حرم حضرت می‌آیند و در اول فجر به عرش بازمی‌گردند. تعداد فرشتگان عرش الهی به‌قدری زیاد است که تا روز قیامت، فقط یکبار توفیق زیارت حرم ابی‌عبدالله(ع) نصیب آنان می‌گردد.

اما آن زیارتی که پیغمبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) به آن مکرراً و مؤکداً سفارش کرده‌اند، زیارت امام حسین(ع) در چهلمین روز شهادت آن حضرت و یاران باوفای ایشان است. زیارتی که سال‌هاست مردم با شور و حرارت بسیار در اربعین انجام می‌دهند. به‌راستی که این شور و حال زیارت در این روز و جمعیت گسترده‌ مردم به خواست و هدایت پروردگار متعال صورت گرفته و چنین گردهمایی در هیچ نقطه‌ای از دنیا نمی‌توان یافت.این جمعیت میلیونی هرساله از سراسر جهان درکربلا گردهم می آیند امید است ما هم زائر قبر امام حسین(ع)و یاران باوفایش باشیم.

سخن مردم"وحدت و اتحاد بین شورا و شهر داری رمز موفقیت برای پیشرفت برازجان است.

حبیب قاسمی

4cnu_قاسمی.jpg

به گزارش سخن مردم"چند سالی است که شورا در شهرها و روستاهای کشور در حال فعالیت هستند، که نفس کار ارزشمند است.

چند نفر که با رای مردم انتخاب می شوند که به عنوان نمایندگان مردم می توانند برای پیشرفت و عمران شهر برنامه ریزی نمایند.

برازجان این دومین شهر بزرگ استان بوشهر در دوره پنجم دارای هفت نفر عضو شورا است، که این عزیزان اگر به فکر پیشرفت برازجان هستند باید دلسوزانه و با اتحاد لازم برای پیشرفت برازجان تلاش نمایند.

یکی از اقدامات آنها انتخاب شهردار بود که با هفت رای جناب مهندس محمدی را به عنوان شهردار انتخاب نمودند که اقدامی بسیار ارزشمند بود این اقدام شورای شهر رضایت مردمی را به دنبال داشت.

امروز اعضای محترم شورا باید واقف باشند که مردم برازجان این عزیزان را برای پیشرفت شهر انتخاب نموده اند بنابراین نباید به فکر ایجاد دو دستگی در شورا باشند .

امروز شورای شهر به آرامش و تلاش برای ساخت و عمران شهری نیازمند است بنابر این باید از ایجاد حاشیه جلوگیری نمود و همانطور که با هفت رای کامل شهرداری مومن متدین با تجربه و امین را انتخاب نموده اند برای پیشرفت و انجام برنامه ها شهردار را همراهی نمایند.

روز حافظ

سخن مردم " بیستم مهر ماه روز بزرگداشت خواجه شمس الدین محمد معروف به حافظ شیرازی است ایشان یکی از شاعران و عارفان بزرگ ایران در قرن هشتم هجری است پدرش از اصفهان و مادرش کازرونی بوده و حافظ خود در شیراز به دنیا آمده است.

 به گزارش سخن مردم " در کودکی از نعمت پدر محروم می شود و تحت سرپرستی مادر قرار می گیرد از هشت سالگی وارد مکتب می شود و در کنار مکتب سعی می کند کار هم بکند و برای گذران زندگی در یک نانوایی مشغول به کار می شود و پولی که از این طریق به دست می آورده سه قسمت می کرده یک قسمت برای مخارج خانه به مادر می داد و قسمت دیگر برای مخارج مکتبش و قسمت دیگر را در راه اسلام هزینه می نمود تا اینکه به تدریج توانست حافظ قرآن شود و از این زمان بود که لقب حافظ را به خود اختصاص داد گویند در یک ماه رمضان که به بابا کوهی در اطراف شیراز رفته بود در هنگام سحر شخصی به بالینش می آید و کاسه آبی داشته که حافظ از آن آب می نوشد و خودش در این باره می گوید که اولین شعر را از این لحظه سرودم که این غزل بوده است

دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند

واندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند

حافظ از بزرگ ترین شاعران ایران در قرن هشتم هجری است که به خوبی توانسته است شهرت جهانی پیدا کند

و چه زیبا سروده است

از این شعر تر شیرین ز شاهنشه عجب دارم

که سر تا پای حافظ را چرا در زر نمی گیرد

سخن مردم"«روز قدس نشان‌دهنده‌ صف‌بندی حق و باطل و صف‌بندی عدل در مقابل ظلم است». رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)

qnkv_6358578_629.jpg

به گزارش سخن مردم"امروزه جهان شاهد فجیع ترین اقدامات ضد بشری از سوی نظام سلطه (آمریکا، رژیم صیهونیستی و ...) در نقاط مختلف از جمله در فلسطین است. امروز در نوار غزه مردم غیرنظامی و بیگناه از حقوق اولیه خود برای حیات و دسترسی به امکانات اولیه زندگی محرومند و از دسترسی به کاروان های امدادی منع می شوند.

دولت امریکا با انتقال غیرقانونی سفارت خود به بیت المقدس نیز، زمینه های درگیری در این منطقه بحران زده را بحرانی‌تر کرده است.

وطبق فرمایشان امام خمینی (ره) «روز قدس یک روز جهانی است. روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است«من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می‌دانم، و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم؛ و مسلمین از آن انزوایی که آن‌ها را کشانده بودند خارج شوند، و با تمام قدرت و قوّت در مقابل اجانب بایستند.»

»روز مقابله ملت‌هایی است که در زیر فشار ظلم آمریکا و غیر آمریکا بودند، در مقابل ابرقدرت‌هاست. «

»روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند. روزی است که بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد«

»روز قدس روزی است که باید سرنوشت ملت‌های مستضعف معلوم شود، باید ملت‌های مستضعف در مقابل مستکبرین اعلام وجود بکنند«

»روز قدس روز اسلام است. روز قدس روزی است که اسلام را باید احیا کرد و احیا بکنیم، و قوانین اسلام در ممالک اسلامی اجرا بشود«

»روز قدس روزی است که باید به همه ابرقدرتها هشدار بدهیم که اسلام دیگر تحت سیطرهٔ شما، به واسطهٔ عُمّال خبیث شما، واقع نخواهد شدروز قدس، روز حیات اسلام است«

«روز امتیاز حق از باطل است، روز جدایی حق و باطل است.»

امروز بیش از پیش نقش اسرائیل در ناامنی منطقه و حمایت از تروریست‌های وهابی نمایان شده و اراده مردمی در تقابل با این رژیم توطئه‌گر و همپیمانان منطقه‌ای و بین المللی آن، ضروری است.

هر ساله مردم مومن و متدین و شجاع ایران اسلامی برای دفاع از ملت مظلوم فلسطین در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان با برگزاری راهپیمایی باشکوه روز حهانی قدس شعار مرگ بر اسراییل و مرگ بر آمریکا سر خواهند داد و امسال هم در روز جمعه هجدهم خرداد ماه برابر با بیست و سوم ماه مبارک رمضان در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت خواهند کرد و به دفاع از ملت مظلوم فلسطین خواهند پرداخت.پس همه با هم باید با حضور در این راهپیمایی علاوه بر آگاه کردن جهان از این جنایات و محکومیت دد منشی‌های رژیم صهیونیستی، به دفاع از مردم غزه برخیزیم.

همزمان با سراسرکشور"مراسم یوم الله روزجهانی قدس در شهر برازجان از ساعت ۱۱.۳۰روز جمعه ۱۸خرداد ازمیدان شهید چمران روبروی اداره پست تا مصلی جمعه با حضور گسترده مردم روزه دار و ولایی برگزار می گردد.وسخنران این مراسم حجت‌الاسلام عرفان اعزامی از حوزه علمیه قم خواهد بود.

سخن مردم " چند سالی است مراسم پیاده روی اربعین حسینی از طرف دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت با شکوه خاصی به صورت حضور میلیونی برگزار می شود.

305875

به گزارش سخن مردم " چند سالی است مراسم پیاده روی اربعین حسینی از طرف دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت با شکوه خاصی به صورت حضور میلیونی برگزار می شود که فرصتی برای شیعیان است تا بتوانند وحدت و انسجام خود را به جهانیان نشان دهند.

ارادتمندان ابا عبدالله الحسین (ع) با عشق به امام و یاران باوفایش مسیر پیاده روی را طی می کنند ،بنابر این می طلبد دولتمردان با حمایت از زائران تلاش نمایند تا این عزیزان با کمترین هزینه بتوانند زیارت اربعین را انجام دهند از در اختیار قرار دادن وسیله نقلیه جهت اعزام زائران تا مرز عراق و هماهنگی لازم جهت وسیله نقلیه ارزان و مطمئن تا داخل عراق و رسیدن به شهر نجف اشرف،بدون شک این اقدام ارزشمند رضایت خداوند بزرگ و حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)را به دنبال خواهد داشت.

سخن مردم"شب قدر در فرهنگ شیعه از جایگاه ویژه ای برخوردار است زیرا در این شب انسان ها با انجام اعمال نیک می توانند سرنوشت یک ساله خود را رقم بزنند فضيلت شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان از شب نوزدهم بيشتر است و بايد اعمال اين شب را، از غسل و احيا و زيارت و نماز و قرآن بر سر گرفتن و صد ركعت نماز و دعاى جوشن كبير  را انجام داد و درغسل و احيا و سعى در عبادت، در اين شب و شب بيست وسوم اصرار ورزید، در روايات به اين معنى كه شب قدر يكى از اين دو شب مي باشد، تاكيد شده است و شيخ  صدوق در آنچه بر بزرگان در يك مجلس راجع به مذهب اماميه ديكته كرده چنين فرمود: هر كه اين دو شب را با بحثهاى علمى احيا بدارد بهتر است.

hl1x_393968_853.jpg

نوزدهم رمضان سالروز ضربت خوردن امام اول شیعیان جهان حضرت علی ابن ابی طالب (ع)است جانشین و وصی پیامبر(ص) و کسی که در طول عمر خود برای دین اسلام زحمات فراوانی کشید در اکثر نبردها همراه پیامبر(ص) بود و تا پای جان از اسلام دفاع نمود او کسی بود که در شب هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه در بستر پیامبر خواببد و پیامبر(ص) شبانه به مدینه هجرت نمود ایشان در کعبه به دنیا آمد به همین دلیل به او فرزند کعبه لقب داده اند این امام همام برای هدایت مسلمانان کتابی به نام نهج البلاغه که مجموعه خطبه های ایشان است به یادگار گذاشته است در سحرگاه نوزدهم رمضان در حالی که به مسجد کوفه برای نماز صبح رفته بود در هنگام سجود نماز توسط ابن ملجم مرادی ملعون ضربت خورد و در بیست و یکم همان ماه به شهادت رسید و در شهر نجف اشرف به خاک سپرده شد که بارگاه ملکوتی ایشان زیارتگاه عاشقان ولایت است آری تاریخ تاکنون انسانی به شجاعت و دیانت و تواضع و بخشندگی مانند امام علی (ع)ندیده است.
شيخ مفيد فرموده: در اين شب صلوات بسيار فرست و در نفرين بر ستم كنندگان به آل محمّد عليهم السّلام و لعن فرستادن بر قاتل امير المؤمنين عليه السّلام سعى و كوشش كن.
روز بيست ويكم روز شهادت حضرت امير المؤمنین عليه السّلام است و خواندن زيارت آن جناب مناسب است پس بجاست که ما شیعیان آن حضرت قدر شب های قدر را بدانیم
شهریار این شاعر فارسی زبان چه زیبا سروده است:
شب روان مست ولای تو علی
                                               جان عالم به فدای تو علی

سخن مردم"اینک در آستانه عاشورای حسینی قرار داریم و در سوگ شهدای عاشورا سیه پوش شده ایم پرچم عزا و لباس مشکی ما را به یاد کربلا و عاشورا می اندازد.

zzod_index.jpg

به یاد حماسه و شهادت به یاد عدالت و شجاعت به یاد مدینه و کوفه و کربلا به یاد نماز ظهر عاشورا به یاد نیایش و اشک، سجاده، قرآن، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر و تولی و تبری. ای حسین مظلوم تو برای تشنگان حقیقت سیراب کننده جان و الهام بخش ایمانی. در حالی که در جان ما علقمه ای عطش جاری است و تشنه فراتیم.

در خیمه دل هایمان عشق و محبت اهل بیت جاری است و اشک های یتیمان در خرابه ی چشممان بی قراری می کند سینه های ما تکیه ای قدیمی است که با کتیبه های اشعار محتشم کاشانی سیه پوش است و در آن با کلید یا حسین باز می شود. ای حسین ما دل های خود را وقف تو نمودیم. اینک مسلمانان جهان تو شوق کربلا در دل و شور شهادت را در سر دارند.

اینک تربت تو زینت سجاده های ما است. ما هرچه داریم از کربلا و عاشورا است و تمام روزها عاشورا و تمام زمین ها کربلا است.
ما نمک پرورده سفره تو هستیم ای حسین عشق به کربلا و زیارت یک دم از زبانمان نمی افتد  آری زیارت عاشورا ما را به کربلا می برد و بارانی از اشک از دیدگانمان سرازیر می نماید.

و لحظه لحظه افسوس می خوریم که چرا ما آن لحظه نبودیم. ای کاش... ولی تاریخ به عقب برنمی گردد .
تنها چیزی که می توانیم انجام دهیم عزاداری همراه با اشک ماتم است.

به خصوص در استان ولایت مدار و دارالحماسه بوشهر. مردمان این استان از ارادتمندان واقعی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هستند و در ماه محرم و صفر حسینیه ها و مساجد و تکایا با فریاد حزین عزاداران حسینی لبریز می شود.
ای حسین فاطمه داغت درون قلب ماست
                              نهضتت رسواگر روی تمام فتنه هاست


سخن مردم:مردم آن است که دین است وهنر جامه او      نه یکی بی هنر وفضل که دیباش قباست

 

به گزارش سخن مردم"هنر مجموعه ای ازاحساس واداک زیبایی هاوحقایق وتبیین وحقیقتی بسیار فاخر وعطیه ای است ازجانب پروردگار که مانند هر موهبت دیگر الهی مسئولیت ها وتکالیفی رابرای صاحب آن به همراه می آورد .

 

مصاحبه اختصاصی با علی محمد نیا بازیگر وفیلم ساز ازشهر وحدتیه

مصاحبه:زینب خادمی

xtwj_untitled-2.jpg


*ابتدا کمی ازخود بگویید ؟متولد کجا هستید وچطور وارد عرصه هنرشدید؟

علی محمد نیا هستم متولد ۱۳۷۱ساکن شهر وحدتیه به مدت ۷سال است که کارهنری خود رادر رشته بازیگری .ساخت فیلم ،صدابرداری وتصویر برداری به صورت حرفه ای آغاز کردم وکاری که اخیرا درحال  تدوین میباشد بانام مسیر عاشقی به کارگردانی وتهیه کنندگی خودم درحال ساخت است که انشاالله به زودی به روی آنتن می رود .
* چطور شد که وارد عرصه هنر شدید؟
درسن ۲۰سالگی بایک گروه فیلم سازی به طور اتفاقی آشناشدم وطی ارتباطاتی که بااین گروه داشتم وعلاقه قبلی خودم به رشته هنری وشکوفا شدن توانمندی های خوددراین کار سرانجام دعوتی ازبنده شد برای تهیه یک فیلم برای اولین بار استارت کار خود راشروع وجلو دوربین قرارگرفتم ومهارت ها ودوره های متعددی راگذراندم وتجارب مختلفی دراین زمینه کسب کردم .
* دربخش هنروساخت فیلم به کدام بخش وحرفه علاقه دارید؟
میزان علاقه بنده بیشتر درزمینه های فرهنگی .هنری .آموزنده میباشد وپیشنهادم به دوستان وعلاقمندان به رشته هنر وبازیگری این است که پابه این عرصه بگذارند واستعداد های نهفته خود راشکوفا کنند وآینده سازان کشور عزیزمان ایران باشند.
*انگیزه اصلی شما چه بوده است؟
یک مقداراز بزرگترین رویای خودصحبت کنید؟آیااین رویابه حقیقت پیوسته یانه؟ابتداهدفم ازوارد شدن به این رشته هنری وساخت فیلم وبازیگری این است که بتوانم یک گامی درفرهنگ وهنر بردارم وبتوانم ادامه دهنده راه شهداورهبرعزیزمان باشم همانطور که مقام معظم رهبری درزمینه هنر میفرمایند.هنر مجموعه ای ازاحساس واداک زیبایی هاوحقایق وتبیین وحقیقتی بسیار فاخر وعطیه ای است ازجانب پروردگار که مانند هر موهبت دیگر الهی مسوولیت ها وتکالیفی رابرای صاحب آن به همراه می آورد .درخصوص بزرگترین رویاهایم سوال کردید ؛بزرگترین رویایم این است که یک روز بتوانم فیلمی بسازم درقالب نمونه فیلم هایی همچون یوسف پیامبر .محمد رسول الله .مختار نامه و....که به حول وقوه الهی ۵۰درصد از رویاهای من به حقیقت پیوسته است .
* من میخواهم یک حرفه ای باشم باید چیکارکنم ؟
به این سوال چطور پاسخ میدهید؟پیشنهادم به علاقمندان وهنرجویان این است که دراین زمینه مطالعات زیادی داشته باشند وازمحضر اساتید ونویسندگان بزرگ تجارب مختلفی کسب کنند تاانشاالله به هدف نهایی خوددست پیداکنند ودومین پیشنهادم این است فیلم سازی که برای اولین بار پا به این عرصه میگذارد ابتدا باسوژه قراردادن خانواده واطرافیان استفاده کرده تابتواند راحت تر ایده ها وتخیلات ذهنی خود رادرمعرض اجرابگذارد .
*دقیقا تمایل دارید روچه موضوع خاصی کارکنید؟
بیشترتمایل دارم رو موضوع های اجتماعی .آموزنده .داستان های برگرفته از قران کارکنم وفیلم هایی بسازم .
* سه تاپنج سال آینده خود راچگونه ارزیابی می کنید؟

سه تاپنج سال آینده سال هایی هستن که تلاش بنده براین است بتوانم فیلم های متنوعی درقالب اجتماعی .طنزو....بتوانم تحویل بدهم
*تاحالاشده دریک قضاوت اشتباه یااحساس گناه کنید؟نه   
* درپایان اگرصحبتی برای خوانندگان دارید بفرمایید؟
درپایان لازم دانستم درخصوص چگونگی ساخت فیلم مسیر عاشقی که به کارگردانی بنده تهیه وآماده شد مطالبی رامحضر خوانندگان گرامی ارائه کنم.

فیلم نامه روایت گر داستانی است که به صورت یک نمایشنامه باموضوع جبهه وجنگ دراختیار یک گروه تاتر قرارگرفت اماباتوجه به عدم رضایت وبازبینی نمایشنامه تصمیم براین گرفتم که همراه باکاروان راهیان نور سفری به شلمچه جایگاه عشق وایثار وحماسه ورشادت ومردانگی داشته باشم وبادیدن صحنه های واقعی جنگ نمایشنامه رااز سربنویسم وآن چیزی که خواسته قلبی من بود به تصویر کشیده شود .
درپایان جادارد تقدیر وتشکر کنم از جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین سید یعقوب موسوی امام جمعه شهر وحدتیه وجناب آقای حسین جمی وجناب آقای حسین کهن مو رییس بسیج شهروحدتیه وجناب آقای محمدصداقت که درساخت این مجموعه بنده رایاری رساندند.

وتشکر می کنم از هفته نامه مردم جنوب که به هنرمندان توچه خاص دارد.              

یادداشت؛

سخن مردم"یونس خسروانی، مدیرکل تامین اجتماعی بوشهر:ارائه خدمات را در راستای جلب رضایت حداکثری مخاطبان تامین اجتماعی هدفگذاری کرده ایم

59nt_189935.jpg

سازمان تامین اجتماعی بزرگترین سازمان بیمه گر در ایران است که به موجب اصل ٢٩ قانون اساسی در راستای تامین رفاه و امنیت اجتماعی مردم به ارایه خدمات بیمه ای و درمانی می پردازد؛ این سازمان بزرگ بین نسلی، که مشمول هیچ گونه بودجه و منبع اعتباری از سوی دولت، مالیات، ارزش افزوده و ... نمی شود، اعتبارات مالی خود را تنها از طریق دریافت حق بیمه تامین می کند. لذا موجودیت این سازمان به وجود جامعه شریف کارگری و کارفرمایی بستگی دارد و همه منابع آن متعلق به ایشان است.

حوزه فعالیت و خدمات سازمان تامین اجتماعی بسیار وسیع است و این سازمان در دو حوزه بیمه ای و درمانی در قالب تعهدات کوتاه مدت و بلندمدت به مخاطبان وذینفعان خود، به ارایه خدمت می پردازد و بر اساس رسالت و ماموریتی که بر دوش این سازمان بزرگ گذارده شده، تمام تلاش این مجموعه، ارایه خدمات شایسته به مردم و پاسخگویی و شفافیت درعملکرد است.

از آنجا که بیش از نیمی از جمعیت کشور، تحت پوشش خدمات سازمان تامین اجتماعی هستند، سرعت و دقت در ارایه خدمات با کیفیت به مخاطبان از جمله فاکتورها و پارامترهای مهمی هستند که رعایت آنها، به جلب رضایت ارباب رجوع می انجامد و به همین منظور، سازمان تامین اجتماعی در کل کشور با اجرای طرح خدمات الکترونیکی، به صورت ویژه، گام مهمی را در زمینه توسعه چشمگیر خدمات غیرحضوری برداشته که این مهم در استان بوشهر هم با جدیت دنبال شده است و خدمات سازمان بصورت الکترونیکی و غیرحضوری در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

از جمله اقدامات مهم دیگری که به منظورتسهیل در ارایه خدمات و افزایش رضایت مخاطبان دراستان بوشهر صورت گرفته است، اجرای طرح ساختار نوین خدمات و تعبیه میز خدمت در تمامی شعب تابعه این اداره کل است که از این طریق، مشاوره و راهنمایی لازم در اختیار مراجعه کنندگان به شعب قرار می گیرد تا با آگاهی بیشتر و صرف زمان کمتری، بتوانند از خدمات سازمان برخوردار شوند.

اداره کل تامین اجتماعی استان بوشهر در حال حاضر ١٥ شعبه اصلی، ١٦ شعبه اقماری و شش کارگزاری رسمی دارد و در هفته دولت سالجاری با افتتاح دو کارگزاری دیگر در شهر برازجان و منطقه جنوبی شهر بوشهر، تعداد کارگزاری های تامین اجتماعی در استان به عدد هشت خواهد رسید.

استان بوشهر به لحاظ وجود تاسیسات و صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی اتمی، دریا و کشاورزی و ... از جمله استان های مهم به لحاظ وصول حق بیمه برای سازمان تامین اجتماعی محسوب می شود و به همین نسبت نیز مردم این استان، خواستار دریافت خدمات بهتر و بیشتر در دو حوزه بیمه و بخصوص درمانی هستند که خوشبختانه با نگاه ویژه مدیرعامل محترم سازمان طی سال های دولت تدبیر و امید شاهد افتتاح و کلنگ زنی مراکز درمانی در تمامی شهرهای استان بوشهر بوده ایم و همچنین با افزایش تعداد کارگزاری ها و شعب اقماری در استان، خدمات به صورت بهتر و سریعتری در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

هم اینک نیز اجرای طرح مشوق های بیمه ای و بخشودگی حق بیمه سهم کارفرما در صورت جذب افراد تحصیلکرده را در دستور کار داریم که اجرای این طرح هم به بهبود فضای کسب و کار و حمایت از کالای ایرانی کمک بسیار خوبی خواهد کرد و هم منجر به افزایش رونق اقتصادی و اشتغال در کشور خواهد شد.

لازم به ذکر است طبق آمار لغایت پایان خردادماه سالجاری بیش از ٩٥٥ هزار نفر و معادل بیش از ٨٠ درصد از جمعیت استان بوشهر تحت پوشش بیمه ای سازمان تامین اجتماعی هستند و این اداره کل به بیش از ٨٩٠ هزار نفر بیمه شده اصلی و تبعی و بیش از ٦٤ هزار نفر مستمری بگیر اصلی و تبعی خدمات بیمه ای و درمانی ارایه می دهد.

این اداره کل طی سال های گذشته تلاش کرده با افزایش تعاملات با جامعه و اقشار شریف کارگری، کارفرمایی و بازنشستگان و مستمری بگیران و همچنین مقامات ارشد محلی و ملی و دستگاه های مرتبط با فعالیت سازمان تامین اجتماعی، ارایه خدمات خود را در راستای جلب رضایت حداکثری مخاطبان سازمان هدفگذاری نماید.

سخن مردم"از شهر برازجان مرکز شهرستان دشتستان مسیر شهر تنگ ارم را در پیش می گیریم پس از گذر از شهر دالکی و پاسگاه شهید صلاحی وارد جاده بخش ارم می شویم با عبور از روستاهای تنگ درکش و رودفاریاب و ...از این جاده جدا شده و وارد جاده خیرک _شکرک می شویم .

4ccv_inجdex.jpg


یکی از دوستان به اتفاق دهیار روستای شکرک ما را در این سفر همراهی می نمایند پس از طی کردن حدود ربع ساعت که وارد جاده اختصاصی روستا شده ایم به روستای سرسبز و دیدنی و با طراوت شکرک در بخش ارم شهرستان دشتستان می رسیم.
دهیار روستا برایمان توضیح می دهد که در گذشته گیاهی در کنار روستا سبز می شده که بسیار شیرین بوده وبه آن شکرک می گفته اند البته ایشان نظر دیگری هم در مورد وجه تسمیه روستا دارد و می گوید:شاید نام یکی از سرداران ایرانی به همین نام بوده باشد در کنار این روستا با فاصله ی اندکی روستای خیرک قرار دارد که این روستا هم سرسبز و باطراوت است دهیار روستای شکرک می گوید.
 شغل اصلی اهالی این روستا کشاورزی و دامداری است و تعداد زیادی از جوانان روستا که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند در نقاط مختلف استان و حتی کشور در ادارات به خدمت  به هم وطنان مشغولند ایشان جمعیت شکرک را حدود دویست و پنجاه نفر ذکر می نماید و می گوید این روستا با توجه به موقعیت خاص طبیعی خود همواره مورد استفاده طبیعت دوستان قرار می گیرد.
 ایشان می گوید چند سال است که این روستا به عنوان روستای بدون دود معرفی شده و در روستا هیچ کسی از سیگار و قلیان اصلا استفاده نمی کند و مردم روستا از طبیعت سرسبز روستا و هوای دلپذیرش استفاده می کنند.
اهالی روستا با زبان ترکی تکلم می کنند ولی با زبان فارسی هم آشنایی کامل دارند.
 در کنار روستا انواع محصولات درختی از جمله پرتقال نارنگی لیمو شیرین و ترش بکرایی و سیب و زرد آلو و...به دست می آید.
اندک اندک ساعت شش عصر فرا می رسد و ما با خداحافظی با دهیار محترم از شکرک جدا شده و مسیر برازجان را در پیش  می گیریم.
امید است با همکاری مردم فهیم ،همه شهرها و روستا های کشورمان از هوای سالم بهره مند شوند اگر به جای استفاده از وسایل نقلیه شخصی از وسایل عمومی استفاده کنیم به سالم بودن هوای شهر و دیارمان کمک خواهیم نمود .

سخن مردم"روز نهم ذی‌الحجه، روز نیایش و عید مسلمانان است، این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است.

kwuj_index.jpg

به گزارش سخن مردم"در روز عرفه حجاج از شهر مکه به صحرای عرفات آمده و در آنجا به راز و نیاز و دعا پرداخته و پس از نماز ظهر و عصر این دعا را در کنار کوه جبل الرحمة می‌خوانند. سپس حجاج به‌سمت سرزمین مشعر الحرام حرکت می‌کنند تا در روز عید قربان در سرزمین منا باشند.
روز نهم ذی‌الحجه، روز نیایش و عید مسلمانان است، این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است،چرا که در این روز درهای احسان و بخشش خداوند برای بندگانش گشوده خواهد شد روز عرفه فرصتی دوباره برای جاماندگان از شب‌های قدر است. در همین باره امام صادق علیه‌السلام فرمودند:«اگر شخصى گناهکار نتواند در شب‌هاى با برکت ماه رمضان به ويژه شب‌هاى قدر، خود را در معرض نسيم رحمت الهى قرار دهد و آمرزيده شود، او تا سال آينده بخشوده نمى‌شود، مگر اينکه عرفه را درک کند و از امتيازات آن روز بهره‌ گيرد.
به گفته امام سجاد علیه‌السلام در روز عرفه حتی برای کودکانی که در رحم مادر خود هستند نیز امید سعادت و خوشبختی می‌رود. در حدیث دیگری از پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله نقل شده است که:«در میان گناهان، گناهانی است که جز در عرفات بخشیده نمی‌شود
از امام صادق علیه‌السلام درباره چرایی نام «عرفات» سوال شد. ایشان فرمودند:«جبرئیل، حضرت ابراهیم را روز عرفه به این مکان آورد، چون ظهر فرا رسید، جبرئیل گفت:«ای ابراهیم! به گناه خود اعتراف کن و مناسکت را بیاموز.» چون جبرئیل گفت اعتراف کن. این سرزمین عرفات نامیده شد.
بنا بر قول دیگری حضرت ابراهیم در سرزمین عرفات خواب دید که اسماعیل را قربانی می‌کند و به خاطر عمل به این وظیفه، عارف شد. بعضی دیگر هم به دلیل صبر و تحملی که برای رسیدن به آن باید متحمل شد آن را عرفات می‌نامند. چون یکی از معانی عرف، صبر و شکیبایی است.
اعمالی که درشب عرفه سفارش شده است،در شب عرفه تمامی دعاهای خیر به اجابت می‌رسد و برای کسی که در این شب به عبادت خداوند بپردازند معادل صد و هفتاد سال اطاعت و عبادت به او پاداش داده می‌شود. احیای شب عرفه و دعا کردن بسیار توصیه شده است. همچنین زیارت امام حسین علیه‌السلام نیز از مواردی است که برای اعمال شب عرفه ذکر شده است.
اعمال روز عرفه:غسل ،روزه،زیارت امام حسین علیه‌السلام ، خواندن دو رکعت نماز بعد از نماز عصر و قبل از خواندن دعای عرفه در زیر آسمان و اقرار به گناهان
خواندن تسبیحات ، ذکر صلوات ،  خواندن دعای عرفه امام حسین علیه‌السلام،خواندن دعای عرفه امام سجاد علیه‌السلام (چهل و هفتمین دعای صحیفه سجادیه)  ،زیارت حضرت ابوالفضل علیه‌السلام ،به جا آوردن دو رکعت نماز
عید قُربان یا عید الأضحی از عیدهای بزرگ مسلمانان است که در روز دهم ذی الحجه واقع شده است. در این روز خدا به ابراهیم خلیل فرمان داد اسماعیل را قربانی کند. او اسماعیل را به قربانگاه برد ولی جبرئیل همراه با «قوچی» فرود آمد و ابراهیم آن را به جای اسماعیل قربانی کرد، مسلمانانی که برای حج، به زیارت خانه خدا می‌روند، وظیفه دارند در منا قربانی کنند.عبادت در شب و روز عید قربان بسیار سفارش شده و احیای شب ،دعا، نماز و نیایش بسیار پر فضیلت است. در روز عید قربان اعمالی مانند غسل، نماز عید قربان، قربانی کردن، زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای ندبه، مستحب است. روزه گرفتن در عید قربان مانند عید فطر حرام است.

به گزارش سخن مردم"سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر است ،خرمشهری که ماهها در اسارت رژیم بعث عراق بود، عملیات بیت المقدس که در سال ۱۳۶۰توسط نیروهای بسیجی و سپاهی و ارتشی صورت گرفت و بیش از بیست روز به طول انجامید باعث آزاد سازی شهر خون و قیام یعنی خرمشهر شد.

7aob_indexم.jpg

ارتش بعث عراق دیگر در خیال خام خود در این اندیشه بود که پس گیری خرمشهر برای ایران کار آسانی نیست ولی رزمندگان سرافراز ایران اسلامی با نیروی ایمان و با جانفشانی خود خرمشهر را آزاد کردند .

اهمیت عملیات غرور آفرین بیت المقدس تا این حد بود که بنیان گذار انقلاب اسلامی فرمودند:خرمشهر را خدا آزاد کرد بله واقعا همین طور هست نیروی ایمان و شجاعت رزمندگان اسلام با کمک خداوند بزرگ باعث پیروزی آنان شد تا بتوانند خرمشهر را آزاد کنند و بیش از نوزده هزار عراقی را در ابن عملیات بزرگ به اسارت بگیرند.

آری عملیات بیت المقدس در تاریخ هشت سال دفاع مقدس بی نظیر بود و رزمندگان اسلام بزرگی و شجاعت و ایمان راسخ خود به وطن و دین و ناموس را در تاریخ ثبت نمودند و تا تاریخ وجود دارد یاد حماسه سازان بزرگ بیت المقدس جاودانه خواهد ماند.

پایگاه خبری سخن مردم"سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر را به همه ملت بزرگ ایران اسلامی به خصوص رزمندگان عملیات بیت المقدس تبریک عرض نموده و این روز بزرگ را گرامی می داریم.

سخن مردم"استاندار بوشهر در پیامی سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی را تبریک گفت.

2w13_img_3007.jpg

به گزارش روابط عمومی استانداری بوشهر، در پیام عبدالکریم گراوند به مناسبت 26 مرداد سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی آمده است: آزادگان سرافراز، راد مردانی هستند که تمام هستی خویش را برای حفظ کیان انقلاب اسلامی و دفاع از اسلام در طبق اخلاص نهادند و با تحمل سخت ترین شرایط و شدیدترین تنگناها و مضایق از باورهای دینی و انقلابی خویش در وفاداری به انقلاب و آرمان های امام راحل دست بر نداشته اند.

این پیام می افزاید: امروز آزادگان از پیشتازان حمایت از ولایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری دام ظله و در تلاش برای ایرانی آباد و سرافراز از هیچ کوششی فروگذار نیستند.

در پیام گراوند استاندار بوشهر آمده است: بیست و ششم مرداد ماه یادآور بازگشت غرورآفرین مردان و زنان آزاده‏ای است که پس از تحمل سال‏‌ها شکنجه و دوری از عزیزان به شرف افتخار آزادگی نائل شدند .

در ادامه این پیام آمده است: آزادگان اسطوره پایمردی بودند و با از خودگذشتگی برای پاسداری و دفاع از عزت،کیان و آبروی میهن اسلامی مردانه جنگیدند و اندوه و رنج دوری از وطن را صبورانه تحمل کردند اما درس عزت و استقلال و سربلندی را برای هموطنان به ارمغان آوردند.

در پایان این پیام آمده است: اینجانب به نوبه خود سالروز ورود تاریخی و فراموش نشدنی آزادگان قهرمان به میهن اسلامی را به مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و هیئت دولت، خانواده معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و ملت شریف ایران تبریک و تهنیت عرض می کنم.

سخن مردم"در بين ماه هاي سال قمري، ماه رمضان، از قداست و جايگاه ويژه اي برخوردار است چنانكه در دعاي مخصوص آن مي خوانيم:
(و هذا شهر عظمته و كرمته و شرفته و فضلته علي الشهور...)
و رمضان، ماهي است كه او را عظمت و كرامت و شرافت، و فضيلت دادي، نسبت به ماه هاي دیگر
رسول خدا(ص) مي فرمايد: «اگر كسي در اين ماه، يك آيه از قرآن، تلاوت كند، ثوابش مثل كسي است كه در غير ماه رمضان، يك بار قرآن را ختم كرده باشد.»(امالي صدوق/93)

به گزارش سخن مردم"اولين ويژگي و امتياز ماه مبارک رمضان، نزول قرآن كريم بر قلب نازنين پيامبر خدا(ص) براي نجات و هدايت انسان ها در اين ماه پربركت است چنانكه خداي سبحان مي فرمايد: «ماه رمضان، ماهي است كه قرآن به عنوان راهنمايي مردم و نشانه هاي هدايت و فرق ميان حق و باطل در آن، نازل شده است.» (بقره/185) در آيه ديگر مي فرمايد: «ما قرآن را در شب مبارك فرو فرستاديم.»(دخان/2)

unen_قاسمی1.jpg

از امام صادق(ع) نيز درباره ماه رمضان نقل شده است: «هركس در ماه رمضان، صدقه اي بدهد خداوند هفتاد نوع، بلا را از او دور مي كند.» (بحار/ 93/316)
حضرت علي(ع) از پيامبر خاتم(ص) نقل مي فرمايد: «هيچ مؤمني نيست كه ماه رمضان را، به حساب خدا، روزه بگيرد، مگر آن كه خداي تبارك و تعالي، هفت خصلت را براي او لازم گرداند، هرچه حرام در پيكرش باشد محو و ذوب گرداند. به رحمت خداي عزوجل نزديك مي شود. (با روزه خويش) خطاي پدرش حضرت آدم را مي پوشاند. خداوند لحظات جان دادن را، براي او، آسان كند. از گرسنگي و تشنگي روز قيامت در امان است. خداي عزوجل از خوراكي هاي لذيذ بهشتي او را نصيب دهد. و بالاخره خداي عزوجل، برائت و بيزاري از آتش دوزخ را به او عطا فرمايد.
ماه مبارك رمضان علاوه بر اين كه ماه عبوديت و بندگي، و ماه غفران و رحمت الهي است، از جهات ديگر نيز حائز اهميت است:
اولين ويژگي و امتياز ماه مبارک رمضان، نزول قرآن كريم بر قلب نازنين پيامبر خدا(ص) براي نجات و هدايت انسان ها در اين ماه پربركت است چنانكه خداي سبحان مي فرمايد: «ماه رمضان، ماهي است كه قرآن به عنوان راهنمايي مردم و نشانه هاي هدايت و فرق ميان حق و باطل در آن، نازل شده است.» (بقره/185) در آيه ديگر مي فرمايد: «ما قرآن را در شب مبارك فرو فرستاديم.»(دخان/2)
دومين ويژگي كه باعث فضيلت ماه مبارک رمضان شده است، قرارگرفتن شب قدر و تعيين سرنوشت، در ماه رمضان است.چنانكه در سوره قدر مي خوانيم: «ما آن ]قرآن[ را، در شب قدر، نازل كرديم. و تو، چه مي داني شب قدر چيست؟ شب قدر ]در مقام و مرتبه[ از هزار ماه، بهتر و بالاتر است.
ظاهراً مراد از قدر، تقدير و تعيين و اندازه گيري است، خداي تعالي در آن شب، حوادث يكسال ]از آن شب تا شب قدر سال آينده[ را تقدير مي نمايد، زندگي و مرگ، رزق ، سعادت و شقاوت و چيزهايي از اين قبيل را مقدر مي سازد. (تفسير الميزان ذيل آيه)
امام باقر (ع) در جواب سؤال از معناي آيه «انا انزلناه في ليله مباركه » مي فرمايد: «شب قدر كه همه ساله در ماه رمضان در دهه آخرش، تجديد مي شود، شبي است كه قرآن، جز در آن شب، نازل نشده، و آن شبي است كه خداي تعالي درباره اش فرموده:
«فيها يفرق كل امر حكيم» در آن شب، هر حادثه اي كه بايد در طول آن سال، واقع گردد، تقدير مي شود، چه خير و چه شر، چه طاعت و چه معصيت، و چه فرزندي كه قرار است متولد شود، و يا اجلي كه بناست فرا رسد، و يا رزقي كه قرار است (تنگ و يا وسيع) برسد، پس آنچه در اين شب، مقدر شود، و قضايش رانده شود، قضايي حتمي است، ولي در عين حال، مشيت خداي تعالي در آنها محفوظ است.» (كافي /4/751)
منظور امام از اين كه فرمود: «ولي در عين حال مشيت خداي تعالي در آن ها محفوظ است» اين است كه قدرت خداوند هميشه مطلق است، او هر زمان، هر كاري را بخواهد در توانش هست، هر چند قبلا خلاف آن را حتمي كرده باشد، و خلاصه حتمي كردن يك امر، قدرت مطلقه خداوند را مقيد نمي كند، او مي تواند قضاي حتمي خود را نقض نمايد هر چند كه هيچ وقت چنين كاري را نمي كند.
حضرت موسي (ع) در مناجات با خداي سبحان، مي فرمايد: «خداوندا! مي خواهم به تو نزديك شوم، فرمود: قرب من، براي كسي است كه شب قدر، بيدار شود. گفت: خداوندا! رحمتت را مي خواهم، فرمود: رحمتم براي كسي است كه در شب قدر به مسكينان رحمت كند. گفت: خداوندا! جواز گذشتن از صراط را از تومي خواهم، فرمود: جواز صراط براي كسي است كه در شب قدر، صدقه اي بدهد. گفت: خداوندا! از درختان بهشت و از ميوه هايش مي خواهم، فرمود: آن ها براي كسي است كه در شب قدر، تسبيح كند.
گفت: خداوندا! رهايي از جهنم را مي خواهم، فرمود: رهايي از جهنم براي كسي است كه در شب قدر،استغفاركند.گفت: خداوندا! خشنودي تو را مي خواهم، فرمود: خشنودي من براي كسي است كه درشب قدر، دو ركعت نماز بگذارد.» (مستدرك الوسائل نوري 7/754)
 سومين ويژگي ماه مبارک رمضان، نزول ملائكه و روح درشب قدر و ماه مبارک رمضان است.
«فرشتگان و روح درآن شب به اذن پروردگارشان براي ]تقدير[ هركاري نازل مي شوند، شبي است پر از سلامت ] و بركت ورحمت[ تا طلوع صبح.» (قدر 4و5)
نزول قرآن، وقوع شب قدر، نزول ملائكه و روح، تقدير سرنوشت و... هركدام مائده هاي آسماني و غذاهاي معنوي است و سبب شده ماه مبارک رمضان، به عنوان ماه ضيافت و ميهماني الهي، نامگذاري شود، لذا پيامبر اكرم(ص) در آستانه ماه مبارک رمضان، اين گونه مي فرمايد:
«اي مردم! ماه با بركت و رحمت و آمرزش، به شما روي آورده است، اين ماه، نزد خدا بهترين ماه است و روزهايش، بهترين روزها و شب هايش، بهترين شب ها، و ساعاتش بهترين ساعات. دراين ماه، شما به ميهماني خدا، دعوت شده ايد و در زمزه بهره مندان از كرامت خداوند، قرارگرفته ايد. دراين ماه نفس هاي شما، تسبيح خداست، و خواب شما، عبادت است و اعمال شما، پذيرفته، و دعايتان به اجابت مي رسد....»(المصباح كفعمي/ص 336)
امام صادق (ع) نيز به فرزندانش در مورد ماه رمضان اين گونه سفارش مي نمايد:«جان هاي خود را به تلاش و كوشش واداريد؛ زيرا در اين ماه، روزي ها قسمت و اجل ها نوشته مي شود و در آن، نام ميهمانان خدا كه بر او، وارد مي شوند، نوشته مي گردد و درآن، شبي است كه عبادت در آن، از عبادت هزار ماه بهتر است.» (بحار/93/573)
با توجه به بيانات پيامبر (ص)، ماه مبارک رمضان ماه ضيافت و ميهماني است، در اين ضيافت پرشكوه و بي نظير، صاحب خانه و ميزبان، پروردگار جهان و ميهمانان، بندگان فقير و محتاج خداي سبحان، هستند و غذاهاي لذت بخش اين سفره رنگين و منحصر به فرد مائده هاي آسماني: روزه داري وچشم پوشي از لذائذ دنيوي، تلاوت قرآن، احياء و شب زنده داري، دعا و نيايش، طلب غفران و رحمت الهي و... است و ثمره اي كه انتظار مي رود از اين ميهماني پرشكوه و بي سابقه، عايد حال ميهمانان شود، تقواي الهي است چنانكه خدا سبحان مي فرمايد:
«اي افرادي كه ايمان آورده ايد، روزه بر شما نوشته شد، آن چنان كه بر كساني كه قبل از شما بود، نوشته شده بود، باشد كه پرهيزگار شويد.»(بقره/381)

سخن مردم مهدی نیکنام رئیس شورای شهر برازجان به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی پیامی صادر کرد.

متن پیام بدین شرح است.

14ce_img_4408.jpg

به گزارش سخن مردم"دراین پیام آمده است"روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، میهن اسلامى شاهد حضور آزادگان سرافرازى بود که پس از سال‏ها اسارت در زندان‏ها و اسارتگاههاى مخوف رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامى خود گذاشتند.

روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، میهن اسلامى شاهد حضور آزادگان سرافرازى بود که پس از سال‏ها اسارت در زندان‏ها و اسارتگاههاى مخوف رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامى خود گذاشتند. آزادگان، با ایمان راسخ خود در برابر همه فشارهاى جسمى و روحى دشمنان ایستادند و روابط اجتماعى جامعه کوچک اردوگاهى خود را بر پایه اخلاق حسنه بنا نهادند و از شکنجه‏ هاى مزدوران بعث هراسى به خود راه ندادند.

تاریخ دفاع مقدس سرشار از، از خودگذشتگی ها و جانفشانی های رزمندگان غیور است، بزرگمردانی که در این مسیر به اسارت نیروهای دشمن درآمدند و دوران بسیار سختی را تجربه کردند. صبر و استقامت اسرا، گواه شکوه و صلابت مردمانی است که برای احقاق حق خویش از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کنند. آنان شکنجه و درد اسارت را با ایمان راسخ خویش تحمل و اسارت گاه ها را به دانشگاه های تربیت انسان های مجاهد و آزاده تبدیل کردند

اینجانب از طرف خود و همکارانم در شورای اسلامی شهر برازجان با نثار درود به روح بلند و ملکوتی معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره)،شهیدان گرانقدر انقلاب و شهدای مدافع حرم، سالروز این خاطره بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت ا...العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی)، ملت شریف ایران ، ایثارگران ، جانبازان ، خانواده معظم شهدا و تمامی آزادگان سرافراز این سرو قامتان صبر و استقامت تبریک و تهنیت عرض می نمایم .

سلامت و توفیق همگان را در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) و زعامت ولی امر مسلمین جهان مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در راستای خدمت هر چه بیشتر به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از درگاه ایزد منان خواستارم.

مهدی نیکنام

رییس شورای اسلامی شهر برازجان

سخن مردم"پیام تسلیت امام جمعه ی برازجان بمناسبت ارتحال مرحوم آیه الله ایمانی️

vgm_n82908354-72326498.jpg

بسم الله الرحمن الرحیم
خبر رحلت عالم مجاهد و انقلابی مرحوم آیه الله حاج شیخ اسداله ایمانی نماینده ولی فقیه در استان فارس و نماینده مردم آن استان در مجلس خبرگان موجب تأثرو تأسف گردید.

آن روحانی بصیر تا آخرین روزهای حیات و علی رغم بیماری، مشغول هدایتگری در سنگر امامت جمعه و خدمت به مردم ودفاع از اسلام ، انقلاب و ولایت بود. اینجانب ارتحال این عالم فرزانه را محضر حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه ،مقام معظم رهبری، علما و مردم نجیب شیراز و استان فارس و بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده و رحمت واسعه ی الهی را برای آن مرحوم مسألت می نمایم.
حسن مصلح-امام جمعه برازجان

 4cnu_قاسمی.jpg

سخن مردم"17مرداد سالروز شهادت شهید صارمی را روز خبرنگار نامیده اند.

به گزارش سخن مردم" خبرنگاران،وجدان بیدار جامعه هستند، و هر جامعه‌ای، مدیون تلاش‌های بی وقفه آن‌ها است.

خبرنگار این قشر اطلاع رسان کسانی که روز و شب و در سرما و گرما در تلاشند، تا آخرین اخبار ایران و جهان را در اختیار هم وطنان قرار دهند. در طول سال فقط یک روز به عنوان روز خبرنگار نامیده شده که در این روز هر سال مراسمی هم برای این عزیزان برگزار می شود، ولی دیگر تا سال بعد کسی از این قشر پرتلاش یادی نمی کند و احوالی نمی پرسد ،که بسیار بجا و شایسته است مسئولین محترم و مردم بزرگوار و هم وطنان عزیز در همه ماهها و روزها به خاطر تلاش این عزیزان به یادشان باشند و زحماتشان را ارج نهند.

بدون شک همه از وضعیت مالی این عزیزان باخبرند همه از روی عشق و علاقه مشغول اطلاع رسانی هستند و گرنه با این وضعیت مالی اگر عشق به اطلاع رسانی نباشد کار پیش نمی رود. بنابراین با توجه به تلاش و مجاهدت این عزیزان در مسیر اطلاع رسانی و خبر شایسته است همه به فکرشان باشند و این قشر پرتلاش را فراموش نکنند اما رسالت خبرنگار آن است که خوب بنویسد و مسیرش مسیر حق گویی باشد و اسیر مادیات و گروه بازی های سیاسی نشود.

خبرنگاری می تواند موفق باشد که بر اساس دیده هایش بنویسد نه بر اساس شنیده ها چون شنیده ها نمی توانند ملاکی برای اطلاع رسانی باشند، یک خبرنگار موفق باید از قانون مطبوعات آگاه باشد و به نوشتن بپردازد چون هر چیزی قابل نوشتن نیست، خطوط قرمز را باید در نظر بگیرد آبروی دیگران را آبروی خودش حساب کند و به تخریب دیگران نپردازد.

اسلام به هیچ عنوان تهمت و تهدید و تخریب دیگر انسان ها را جایز نمی داند و حرام می داند، بنابراین باید خیلی دقت کرد وقتی قلم در دست قرار می گیرد باید قیامت را در پیش چشم مشاهده نمود چون آنجاست که باید نسبت به تمام اعمال و رفتار و نوشته ها پاسخ داد .امید است همه ما خوب بنویسیم که فردا که قیامت برپا می شود شرمنده نشویم .

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

نشریه مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم فرا رسیدن روز خبرنگار را به همه این عزیزان تبریک عرض نموده و برایشان از درگاه ایزد منان سلامتی و تندرستی همراه با موفقیت آرزومند است .

حبیب قاسمی 

مدیر مسئول هفته نام مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم

سخن مردم"اسناد ملی هر كشور به منزله گنجی گرانبها است كه پلی ارتباطی بین گذشته و آینده هرسرزمینی است و باید از آن محافظت شود.
انسان ها در طی قرن های مختلف با حوادث گوناگون به تجربیات ارزشمندی دست یافته است.لذا می بایست این تجارب به نسل حاضر منتقل شود.

305834.jpg


- تعریف سند از دیدگاه حقوق اسلامی:
در اصطلاح و فقه اسلامی روایت یك حدیث را«سند» گویند. سند به معنی طریق متن است و منظور از متن، متن حدیث است كه آن را لفظ حدیث گویند و معنی سند بطریق متن برای آن است كه دانسته شود حدیث، مأخوذ از قول چه كسی است. (كتاب بایگانی اسناد و مدارك اداری در روش تلفیق علمی، علامه حائری، ص 22 و 23).
- تعریف سند از دیدگاه قانون مدنی ماده 1284:
«سند عبارت است از هر نوشته‌ای كه در مقام دعوی یا دفاع قابل استفاده باشد.»
- تعریف سند از نظر قوانین مالی ایران:
در قوانین مالی ایران سند به صورت كلی تعریف نشده، بلكه بر حسب مورد تعریف گردیده است. ماده 16 قانون محاسبات عمومی مكتوب 21 سفر 1329 می‌گوید بودجه دولت سندی است كه معاملات دخل و خرج مملكتی برای مدت معینی در آن پیش‌بینی و تثبیت می گردد. مدت مزبور را سند مالیه گویند، كه عبارت است از یك سال شمسی(همان كتاب ص 24).
-تعریف سند از دیدگاه اصول حسابداری:
هر نوشته ای كه ذمه سازمان یا شخص حقیقی یا حقوقی را كه به نحوی با سازمان طرف حساب و معامله است مشغول یا بری نماید یا مبین پرداخت وجهی جهت خرید كالا یا خدمات و یا حاكی از انعقاد قرارداد یا وقوع عقدی باشد و یا از آثار ناشی از حقوق خاصی حكایت نماید به شرط وجود اهلیت و دارا بودن امضاء مجاز لازم برای رسیدن به یكی از مقاصد سند محسوب می‌شود(همان كتاب ص 26)
- تعریف سند در قانون سازمان اسناد ملی ایران:
كلیه اوراق، مراسلات، دفاتر، پرونده‌ها، عكس ها، نقشه‌ها، كلیشه ها، نمودارها، فیلم‌ها، نوارهای ضبط صوت و سایر اسنادی كه در دستگاه دولت تهیه شده و یا به دستگاه دولت رسیده است و بطور مداوم در تصرف دولت بوده از لحاظ اداری، مالی، اقتصادی، قضایی، سیاسی، فرهنگی، علمی، فنی و تاریخی به تشخیص سازمان اسناد ملی ایران ارزش نگهداری داشته باشد.(تبصره ماده اول قانون مصوب 17/2/1349)
- تعریف سند از دیدگاه علم كتابداری:
هر نوع نوشته خطی، چاپی، عكسی و یا بصورت های دیگر و هر شیئی مادی را كه بتوان از محتوای آن اطلاعاتی بدست آورد «دبیزه» یا «مدرك» گویند.(اصطلاحات كتابداری)
پس از تجزیه و تحلیل وجوه اشتراك و افتراق تعاریف یاد شده، عبارت زیر به عنوان تعریف سند پیشنهاد می‌گردد: «سند عبارت است از اطلاعات مضبوط اعم از نوشتاری، دیداری، شنیداری كه توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی ایجاد شده و دارای ارزش نگهداری باشد.»
روز اسناد ملی
در دوره قاجاریه از زمان فتحعلی شاه، اسناد و مكاتبات و سواد فرمان ها در دربار نگهداری می شد و آرشیو جزو اداره بیوتات به شمار می رفت. از زمان ناصرالدین شاه، علاوه بر بخش نگهداری اسناد دربار، اسناد سیاسی در وزارت امور خارجه و اسناد مالی در دستگاه میرزا یوسف خان مستوفی الممالك گردآوری می شد اما روش صحیحی برای نگهداری اسناد و نوشته ها وجود نداشت. سرانجام در سال 1278 خورشیدی وزارت خارجه به پیروی از روش بایگانی كشورهای اروپایی، بایگانی خود را مرتب كرد.
پس از انقلاب مشروطه و در طی سال های 1280 تا 1309 خورشیدی اقدام هایی برای به كاربردن روش های نوین بایگانی با استفاده از دانش و تجارت هیأت های فرانسوی و بلژیكی انجام گرفت. سرانجام در اردیبهشت ماه 1309 تأسیس مركزی برای حفظ اسناد دولتی در جلسه هیأت وزیران به تصویب رسید. به این ترتیب تا سال 1345 كه لایحه تأسیس(سازمان اسناد ملی ایران) به هیأت دولت ارائه شد، هرچند وقت، یك بار لوایحی در این باره مورد بررسی قرار می گرفت.پس از طرح لایحه مزبور در 23/8/45 و طی مراحل مختلف رد و قبول، سرانجام در جلسه هفدهم اردیبهشت ماه 1349 مجلس شورای ملی قانون تأسیس سازمان اسناد ملی ایران به تصویب رسید و برای اجرا به دولت ابلاغ شد بدین سان مقدمات تشكیل آرشیو ملی ایران به عنوان پاسدار فرهنگ و هویت تاریخی كشور به وجود آمد.

Untitled-1.jpg

حسین قائدی

سخن مردم " نمی دانم چرا هر شب که می خواهم با تو درد دل کنم.

اشکهایم زود سرازیر می شود ولی با وجود این حس آرام می شوم .

به گزارش سخن مردم "زیرا با اشک ریختنم احساس سبکی می کنم و می دانم بسوی صحرای بیکران عشق بال گشوده ام و از گریه کردن و اشک ریختن بی نهایت برایم لذت بخش است و هر شب کلمه دردناکی به نام انتظار را هزاران بار بر آسمان پر ستاره خیالم می نگارم خدا را شاهد باش که در هر زمان منتظر شنیدن صدا و کلامت هستم و از پشت پنجره انتظار به دور دست ها می نگرم و خواهان این هستم که اولین شنونده کلامت و اولین بیننده نگاه مهربان و لبخند دلنشینت باشم که دست نوازش بر قلبم بکشی و مرا تا ساحل مهربانی ها هدایت کنی. اگر بیایی ستاره های سحر در نگاه تو رنگ می بازند اگر بیایی کبوتران امید لانه ها را دوباره می سازند ای کاش از نسیم باد صبا می خواستی تا عطر وجودت را بر بنده حقیر بپاشد تا همیشه از خوشبوترین منتظرانت باشم. یا صاحب الزمان قامتم از انتظار خم شده است از انتظارت این قامت خمیده ام جز به شوق دیدار پسر فاطمه راست نمی شود یا مهدی به روی ندیده ات قسم چشمان عاشقم در پی واژه ای می گردند تا نامت را در جهان طنین انداز کند اما چه کند واژه ها و چه بی معناست هر واژه ای در برابر معنای وجودت، اما گاهی دلم به اندازه تمام غروب های عالم می گیرد کجاست آن یوسف گمگشته مهربانی که چراغ هدایت به دست در زمین دادگری کند کجاست؟یا مهدی مرا دریاب دل شکسته ام را به تو می سپارم، دلدارم باش.

سخن مردم"مهندس محمدی شهردار برازجان  فرا رسیدن هفته کارگررا تبریک گفت؛ متن پیام به شرح ذیل می باشد.

mrw1_index.jpg

         بسم الله الرحمن الرحیم

کارگران بازوان توانمند جامعه در راستای رشد، تعالی و شکوفایی هستند.
بی شک می توان اذعان نمود که بخش زیادی از پیشرفت های امروز صنعتی و علمی میهن عزیزمان، مرهون زحمات و تلاش های بی وقفه کارگران عزیز و پرتلاش در عرصه های مختلف کار و تولید است لذا هفته کارگر فرصت مغتنمی برای تکریم و نکو داشت مقام رفیع کارگر و بستری برای قدردانی از خدمات صادقانه وچشمگیر کارگران شریف ومتعهد ایران اسلامی است و تجلیل از این خستگی ناپذیران در هفته کارگر می تواند فرصتی شایسته برای ارج نهادن به مقام ارزشمند این عزیزان  باشد.
اینجانب ضمن ارج نهادن به زحمات کارگران و تلاش گران عرصه کار و تولید، فرا رسیدن هفته کارگر را به جامعه کارگری شهربرازجان بویژه همکاران زحمتکش وپرتلاشم درشهرداری برازجان که با تلاش شبانه روزی خود زمینه توسعه و آبادانی همه جانبه شهر را فراهم می نمایند، تبریک و تهنیت گفته و از خداوند متعال توفیق روز افزون این عزیزان راازخداوندمتعال مسئلت می نمایم.
               
                                                   محمدحسن محمدی
                                                   شهرداربرازجان

سخن مردم"چهارشنبه سوم مرداد برابر با یازده ذیقعده سالروز ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت علی ابن  موسی الرضا (ع)است.

4cnu_قاسمی.jpg

محل تولد در شهر مدینه بود شهر جدش ،تنها امامی است که قبر مطهرش در ایران قرار دارد و محل راز و نیاز و ارادت و اجابت دعاهای مسلمانان است. تاکنون افراد فراوانی در کنار بارگاه ملکوتی این امام همام شفا یافته اند در تمام طول سال بارگاه ملکوتی اش محل زیارت علاقمندان و ارادتمندانش است. از سراسر ایران اسلامی از دور یا نزدیک از فاصله ده کیلومتری تا بیش از هزار کیلومتری و حتی خارج از کشور همه و همه پروانه وار دور ضریح مطهر به زیارت مشغولند. شب و روز نمی شناسند و با عشق به ولایت ارادت خالصانه خود را نثار آن امام همام می نمایند. امیدوارم زیارت آن امام رئوف شامل حال همه دلدادگانش شود.
 هفته نامه مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم سالروز ولادت با سعادت امام هشتم (ع)را به همه مسلمانان به خصوص شیعیان تبریک عرض می نماید.

سخن مردم"باز هم نيمه شعباني ديگر از راه رسيد و خيل منتظرانت چشم به راه سپيده مانده اند.

بهگزارش سخن مردم"سال هاي سال است كه دل بيقراران و مشتاقانت در تب و تاب حضور گرانسنگت اي يوسف فاطمه(س) مي تپد و چه شب ها و روزهاي انتظار را طي كرديم و به اميد فرجت دعاي آمدنت را زمزمه نموديم...

305834.jpg
امام مهدي(ع) در سپيده دم روز جمعه، نيمه شعبان سال 255 هجري قمري برابر 869 ميلادي در شهر سامرا در عراق ديده به جهان گشود.

البته در سال تولد ايشان اختلافي مطرح است و سال 254 و 256 نيز گفته شده است كه مي تواند به علت پنهاني بودن تولد ايشان باشد.
در روايات متعددي آمده است كه يك منتظر واقعي بايد آداب و اصولي را رعايت كند تا بتواند در جرگه منتظران واقعي امام مهدي(عج) درآيد.
يك منتظر واقعي كسي است كه گوش به فرمان امام خود باشد و آنچه كه او مي گويد و فرمان مي دهد انجام دهد.
کسانی كه در برابر نايب امام غايب(عج) مي ايستند و مطيع محض و امر او نيستند قطعاً نمي توانند در زمره منتظران واقعي به حساب آيند.روايت است از پيامبر اعظم(ص) كه فرمودند: بالاترين جهاد امت من انتظار فرج است.

او می آید و جهان پر از ظلم وستم را پر از عدل و داد می کند. همه چشمان ندبه خوانان درانتظار این روزند روز موعود  روز جهانی مستضعفان عالم نامیده شده و همه مستضعفان درانتظارند تا آن منجی عالم بشریت بیاید و به آن همه ظلم و جنایت در جهان خاتمه بدهد.
اوخاتم امامان معصوم (ع) است. امروزه تمام شیعیان جهان با برگزاری دعای ندبه در روزهای جمعه هر هفته لحظه به لحظه چشم به راه اویند تا بیاید و التیام بخش دردهای آنان باشداوست که خوب قضاوت می کند، اوست که احکام الهی را به طور کامل اجرا می کند ،اوست جانشین رسول الله (ص)، اوست حامی مستضعفان جهان،اوست فریاد رس بی پناهان و درماندگان، اوست نجات دهنده همه مسلمانان جهان آری امروز ما در آخرالزمان قرار گرفته ایم خیلی باید مواظب باشیم.در میدان گناه نیفتیم .

تمام زمینه ها برای گناه وجود دارد ولی تصمیم نهایی با ما است که بر نفس خود مسلط باشیم، و مسیر را خوب انتخاب کنیم تا شرمنده امام زمانمان نشویم..امسال هم داریم به نیمه شعبان سالروز ولادت با سعادت امام عصر(عج) نزدیک می شویم . که شا یسته است این روز بزرگ رابا برگزاری مراسم جشن و شادی و دعا برای سلامتی و ظهورآن امام هر چه با شکوهتر برگزار شود.

پس همه با هم ازخداوند بزرگ می خواهیم(( الهم عجل لولیک الفرج))

سخن مردم"آب یک منبع ملی و خدادادی است باید آن را برکت الهی بدانیم و از هدر رفتن آن جلوگیری کنیم.

به گزارش سخن مردم"ایران در نوار بیابانی و خشک نیم کره شمالی قرار دارد. با توجه به روند افزایش دمای هوا در ۵۰ سال آینده، نوار بیابانی مورد بحث بیش از پیش گرمتر و خشکتر خواهد شد و نتیجه آن تبخیر شدید آب، کمبود نزولات و گسترش بیابان‌ها و کویرها و خواهد بود.

c0rt_حبیب_قاسمی3.jpg

پیش بینی می‌شود در آینده ۶۰ درصد بارانی که به سطح زمین می‌رود. وقتی به جریان رودخانه تبدیل می‌شود بخار شده و به هوا برود. در عوض با رشد جمعیت مصرف سرانه آب، همراه با بالارفتن سطح بهداشت عمومی و گسترش کشاورزی، نیاز به منابع آبی روز به روز افزایش می‌یابد.

«ما در حال حاضر با بیلان منفی آب در کشور مواجهیم واینکه مکرراً گفته شود که پدیده خشکسالی دوره‌ای است و هر بار ۱۰ تا ۱۵ سال به طول می‌انجامد نا صحیح است.

آب یک منبع ملی و خدادادی است باید آن را برکت الهی بدانیم و از هدر رفتن آن جلوگیری کنیم. آب برای همگان توجیه شود. استفاده از چاه‌های عمیق باید تنها بر اساس مطالعات کارشناسی و با مجوز رسمی باشد.

با توجه به کمبود آب در کشور، پیشنهاد می‌شود دولت با نصب آب شیرین‌کن‌های بزرگ در سواحل کشور و ورود آب آنها به داخل،‌کمبود مصارف خانگی و کشاورزی را تا حدودی جبران کند.لذا باید با مدیریت قوی درصرفه جویی آب به فکر آینده باشیم.

واما چند روزی است مردم دشتستان به خصوص شهر برازجان بامشکل جدی کمبود آب روبرو شده اند ودرهوای گرم تابستان نیاز مبرم به آب است، که مسئولین محترم باید از سالها پیش به فکر امروز می بودند تا چنین بحرانی ایجاد نشود.

آب مایه حیات است و بدون آن نمی توان زندگی نمود، البته تلاش مسئولین درطول این چند روز به خصوص پرسنل خدوم و پرتلاش نیروی انتظامی و فرمانده شجاع آن قابل تقدیر است.

همه ی نیروها از دولتی تا انتظامی و نظامی و نیروهای بسیجی وهیئت رزمندگان اسلام همه و همه دست به دست هم دادند تا بتوانند آب را به هر طریقی حتی با تانکر به مردم برسانند.

اما در این بین کسانی که از فرصت استفاده نموده و شب هنگام در میدان بیمارستان جمع شدند و از حکومت طاغوت حمایت کردند اینها برای مطالبه گری آب نیامده بودند، بلکه هدف دیگری داشتند.

بنابراین این تعداد اندک چه بسا شهروند برازجانی هم نبوده و فقط هدفشان سو استفاده و ایجاد تشنج و فتنه بوده باشد که با حضور به موقع پرسنل خدوم نیروی انتظامی و بسیجیان نقشه شومشان خنثی شد.

مرد م برازجان مردمی ولایت مدار هستند و همین مردم بوده که هم در روزهای پیروزی انقلاب و هم در طول هشت سال جنگ تحمیلی به خوبی از وطن و ناموس و دین مبین اسلام و رهبری پاسداری و حمایت نمودند.

و بیش از دویست و پنجاه شهید مبین روحیه شجاعت و ایثار طلبی مردم این دیار دارد و مردم برازجان توطئه دشمن را خنثی نموده و همواره حمایت خود را از نظام و رهبری اعلام نموده اند .

سخن مردم"اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند...

sgiz_images.jpg


1- توجّه امام مهدى(عليه السلام) به شيعيان خويش
إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا:
ما در رعايت حال شما كوتاهى نمى‌كنيم و ياد شما را از خاطر نبرده ‌يم، كه اگر جز اين بود گرفتارى‌ها به شما روى مى‌آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى‌كردند. از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد.
2- عمل صالح و تقرّب به اهل بيت(عليهم السلام)
فَلْيَعْمَلْ كُلُّ امْرِء مِنْكُمْ بِما يُقَرَّبُ بِهِ مِنْ مَحَبَّتِنا، وَلْيَتَجَنَّبْ ما يُدْنيهِ مِنْ كَراهِيَّتِنا وَ سَخَطِنا، فَإِنَّ امْرَأً يَبْغَتُهُ فُجْأَةً حينَ لا تَنْفَعُهُ تَوْبَةٌ، وَ لا يُنْجيهِ مِنْ عِقابِنا نَدَمٌ عَلى حَوْبَة:
هر يك از شما بايد به آنچه كه او را به دوستى ما نزديك مى‌سازد، عمل كند و از آنچه كه خوشايند ما نبوده و خشم ما در آن است، دورى گزيند، زيرا خداوند به طور ناگهانى انسان را مى‌گيرد، در وقتى كه توبه برايش سودى ندارد و پشيمانى او را از كيفر ما به خاطر گناهش نجات نمى‌دهد.
3- تسليم در مقابل دستورهاى اهل بيت(عليهم السلام)
فَاتَّقُوا اللّهَ، وَ سَلِّمُوا لَنا، وَ رُدُّو الاَْمْرَ إِلَيْنا، فَعَلَيْنَا الاِْصْدارُ، كَما كانَ مِنَّا الاِْيرادُ، وَ لا تَحاوَلُوا كَشْفَ ما غُطِّىَ عَنْكُمْ، وَ اجْعَلُوا قَصْدَكُمْ إِلَيْنا بِالْمَوَدَّةِ عَلَى السُّنَّةِ الْواضِحَةِ:
از خدا بترسيد و تسليم ما شويد و كارها را به ما واگذاريد، بر ماست كه شما را از سرچشمه، سيراب برگردانيم، چنان كه بردن شما به سرچشمه از ما بود، در پى كشف آنچه از شما پوشيده شده نرويد. مقصد خود را با دوستى ما بر اساس راهى كه روشن است به طرف ما قرار دهيد.
4- تحقّق حتمى حقّ
أَبَى اللّهُ عَزَّوَجَلَّ لِلْحَقِّ إِلاّ إِتْمامًا وَ لِلْباطِلِ إِلاّ زَهُوقًا، وَ هُوَ شاهِدٌ عَلَىَّ بِما أَذْكُرُهُ:
خداوند مقدّر فرموده است كه حقّ به مرحله نهايى و كمال خود برسد و باطل از بين برود، و او بر آنچه بيان نمودم گواه است.
5- خلقت هدفدار و هدايت پايدار
إِنَّ اللّهَ تَعالى لَمْ يَخْلُقِ الْخَلْقَ عَبَثًا وَ لا أَهْمَلَهُمْ سُدًى بَلْ خَلَقَهُمْ بِقُدْرَتِهِ وَ جَعَلَ لَهُمْ أَسْماعًا وَ أَبْصارًا وَ قُلُوبًا وَ أَلْبابًا ثُمَّ بَعَثَ إِلَيْهِمُ النَّبِيّينَ عَلَيْهِمُ السَّلامُ مُبَشِّرينَ وَ مُنْذِرينَ، يَأْمُرُونَهُمْ بِطاعَتِهِ وَ يَنْهَوْنَهُمْ عَنْ مَعْصِيَتِهِ وَ يُعَرِّفُونَهُمْ ما جَهِلُوهُ مِنْ أَمْرِ خالِقِهِمْ وَ دينِهِمْ وَ أَنـْزَلَ عَلَيْهِمْ كِتابًا، وَ بَعَثَ إِلَيْهِمْ مَلائِكَةً يَأْتينَ بَيْنَهُمْ وَ بَيْنَ مَنْ بَعَثَهُمْ إِلَيْهِمْ بِالْفَضْلِ الَّذى جَعَلَهُ لَهُمْ عَلَيْهِمْ:
خداوند متعال، خلق را بيهوده نيافريده و آنان را مهمل نگذاشته است، بلكه آنان را به قدرتش آفريده و براى آنها گوش و چشم و دل و عقل قرار داده، آن گاه پيامبران را كه مژده دهنده و ترساننده هستند به سويشان برانگيخت تا به طاعتش دستور دهند و از نافرمانى‌اش جلوگيرى فرمايند و آنچه را از امر خداوند و دينشان نمى‌دانند به آنها بفهمانند و بر آنان كتاب فرستاد و به سويشان فرشتگان برانگيخت تا آنها ميان خدا و پيامبران ـ به واسطه تفضّلى كه بر ايشان روا داشته ـ واسطه باشند.
6- ظهور حقّ
إِذا أَذِنَ اللّهُ لَنا فِى الْقَوْلِ ظَهَرَ الْحَقُّ وَ اضْمَحَلَّ الْباطِلُ، وَ انْحَسَرَ عَنْكُمْ:
هرگاه خداوند به ما اجازه دهد كه سخن گوييم، حقّ ظاهر خواهد شد و باطل از ميان خواهد رفت و خفقان از [سرِ] شما برطرف خواهد شد.
7- تفتيش ناروا
مَنْ بَحَثَ فَقَدْ طَلَبَ، وَ مَنْ طَلَبَ فَقَدْ دَلَّ، وَ مَنْ دَلَّ فَقَدْ أَشاطَ وَ مَنْ أَشاطَ فَقَدْ أَشْرَكَ:

حضرت مهدى(عليه السلام) در خصوص كسانى كه در جستجوى او بوده اند تا به حاكم جور تحويلش دهند فرموده است: آن كه بكاود، بجويد و آن كه بجويد دلالت دهد و آن كه دلالت دهد به هدف رسد و هر كه [در مورد من] چنين كند، شرك ورزيده است.
8- ظهور حقّ به اذن حقّ
فَلا ظُهُورَ إِلاّ بَعْدَ إِذْنِ اللّهِ تَعالى ذِكْرُهُ وَ ذلِكَ بَعْدَ طُولِ الاَْمَدِ وَ قَسْوَةِ الْقُلُوبِ وَ امْتِلاءِ الاَْرْضِ جَوْرًا:
ظهورى نيست، مگر به اجازه خداوند متعال و آن هم پس از زمان طولانى و قساوت دل‌ها و فراگير شدن زمين از جور و ستم.
9- مدّعيان دروغگو
سَيَأْتى إلى شيعَتى مَنْ يَدَّعِى المُشاهَدَةَ. أَلا فَمَنِ ادَّعَى المُشاهَدَةَ قَبْلَ خُرُوجِ السُّفْيانى وَ الصَّيْحَةِ فَهُوَ كَذّابٌ مُفْتَر وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلاّ بِاللّهِ الْعَلِىِّ الْعَظيم:
آگاه باشيد به زودى كسانى ادّعاى مشاهده (نيابت خاصّه) مرا خواهند كرد. آگاه باشيد هر كس قبل از خروج «سفيانى» و شنيدن صداى آسمانى، ادّعاى مشاهده مرا كند دروغگو و افترا زننده است؛ حركت و نيرويى جز به خداى بزرگ نيست.
10- دنيا در سراشيبى زوال
إِنَّ الدُّنْيا قَدْ دَنا فَناؤُها وَ زَوالُها وَ أَذِنَتْ بِالْوِداعِ وَ إِنّى أَدْعُوكُمْ إِلَى اللّهِ وَ رَسُولِهِ(صلى الله عليه وآله وسلم) وَ الْعَمَلِ بِكِتابِهِ وَ إِماتَةِ الْباطِلِ وَ إِحْياءِ السُّنَّةِ:
دنيا فنا و زوالش نزديك گرديده و در حال وداع است، و من شما را به سوى خدا و پيامبرش ـ كه درود خدا بر او و آلش باد ـ و عمل به قرآنش و ميراندن باطل و زنده كردن سنّت، دعوت مى‌كنم.
11- ذخيره بزرگ
أَنَا بَقِيَّةٌ مِنْ آدَمَ وَ ذَخيرَةٌ مِنْ نُوح وَ مُصْطَفى مِنْ إِبْراهيمَ وَ صَفْوَة مِنْ مُحَمَّد(صَلَّى اللّهُ عَلَيْهِمْ أَجْمَعينَ):
من باقيمانده آدم و ذخيره نوح و برگزيده ابراهيم و خلاصه محمّد (درود خدا بر همگى آنان باد) هستم.
12- حجّت خدا
زَعَمَتِ الظَّلَمَةُ أَنَّ حُجَّةَ اللّهِ داحِضَةٌ وَ لَوْ أُذِنَ لَنا فِى الْكَلامِ لَزالَ الشَّكُّ:
ستمگران پنداشتند كه حجّت خدا از بين رفته است، در حالى كه اگر به ما اجازه سخن گفتن داده مى‌شد، هر آينه تمام شكّ‌ها را از بين مى‌برديم.
13- عطسه، نشانه سلامت
أَلا أُبَشِّرُكَ فِى الْعِطاسِ فَقُلْتُ بَلى قالَ: هُوَ أَمانٌ مِنَ الْمَوْتِ ثَلاثَةَ أَيّام:
 خدمتكار حضرت مهدى(عليه السلام) گويد: آن حضرت به من فرمود: آيا تو را در مورد عطسه كردن بشارت دهم؟ گفتم: آرى. فرمود: عطسه، علامتِ امان از مرگ تا سه روز است.
14- نماز، طردكننده شيطان
ما أُرْغِمَ أَنْفُ الشَّيْطانِ بِشَىْء مِثْلِ الصَّلوةِ، فَصَلِّها وَ أَرْغِمْ أَنْفَ الشَّيْطانِ:
هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان را به خاك نمى‌مالد، پس نماز بخوان و بينى شيطان را به خاك بمال.
15- حق الناس
لا يَحِلُّ لاَِحَد أَنْ يَتَصَرَّفَ فى مالِ غَيْرِهِ بِغَيْرِ إِذْنِهِ:
تصرّف در مال هيچ كس بدون اجازه او جايز نيست.
16- پناه بردن به خدا
أَعُوذُ بِاللّهِ مِنَ الْعَمى بَعْدَ الْجَلاءِ وَ مِنَ الضَّلالَهِ بَعْدَ الْهُدى وَ مِنْ مُوبِقاتِ الاَْعْمالِ وَ مُرْدِياتِ الْفِتَنِ:
پناه به خدا مى‌برم از نابينايى بعد از بينايى و از گمراهى بعد از راهيابى و از اعمال ناشايسته و فرو افتادن در فتنه‌ها.
17- اسوه هاى حقيقت
إِنَّ الْحَقَّ مَعَنا وَ فينا، لا يَقُولُ ذلِكَ سِوانا إِلاّ كَذّابٌ مُفْتَر:
حقّ با ما و در ميان ماست، كسى جز ما چنين نگويد، مگر آن كه دروغگو و افترا زننده باشد.
18- ظهور فَرَج به اذن خدا
وَ أَمّا ظُهُورُ الْفَرَجِ فَإِنَّهُ إِلَى اللّهِ عَزَّوَجَلَّ، كَذَبَ الْوَقّاتُونَ. وَ أَمّا قَوْلُ مَنْزَعَمَ أَنَّ الْحُسَيْنَ(عليه السلام) لَمْ يُقْتَلْ، فَكُفْرٌ وَ تَكْذيبٌ وَ ضَلالٌ:
امّا ظهور فرج، موكول به اراده خداوند متعال است و هر كس براى ظهور ما وقت تعيين كند دروغگوست. و امّا گفته كسانى كه پنداشته‌اند امام حسين(عليه السلام) كشته نشده، كفر و دروغ و گمراهى است.
19- شناخت خدا
إِنَّ اللّهَ تَعالى هُوَ الَّذى خَلَقَ الاَْجْسامَ وَ قَسَّمَ الاَْرْزاقَ لاَِنَّهُ لَيْسَ بِجِسْم وَلا حالّ فيجِسْم«لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَىءٌ وَ هُوَالسَّميعُ الْعَليمُ»:
همانا خداوند متعال، كسى است كه اجسام را آفريده و ارزاق را تقسيم فرموده، او جسم نيست و در جسمى هم حلول نكرده، چيزى مثل او نيست و شنوا و داناست.
20- ائمّه(عليهم السلام) دست پرورده‌هاى پروردگار
إِنَّ اللّه مَعَنا و لا فاقَةَ بِنا إِلى غَيْرِهِ وَ الْحَقَّ مَعَنا فَلَنْ يُوحِشَنا مَنْ قَعَدَ عَنّا وَ نَحْنُ صَنائِعُ رَبِّنا وَ الْخَلْقُ بَعْدُ صَنائِعُنا:
خداوند با ماست، و به جز ذات پروردگار به چيزى نياز نداريم، و حقّ با ماست. اگر كسانى با ما نباشند، هرگز در ما وحشتى ايجاد نمى‌شود، ما دست‌پرورده‌هاى پروردگارمان، و مردمان، دست‌پرورده‌هاى ما هستند.
21- دانش حقيقى
أَلْعِلْمُ عِلْمُنا وَ لا شَىْءَ عَلَيْكُمْ مِنْ كُفْرِ مَنْ كَفَرَ:
دانش، دانشِ ماست، از كفرِ كافر، گزندى بر شما نيست.
22- اتّفاق و وفاى به عهد
لَوْ أَنَّ أَشْياعَنا وَفَّقَهُمُ اللّهُ لِطاعَتِهِ عَلَى اجْتِماع مِنَ الْقُلُوبِ فِى الْوَفاءِ بِالْعَهْدِ عَلَيْهِمْ لَما تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الُْيمْنُ بِلِقائِنا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعادَةُ بِمُشاهَدَتِنا:
اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.
23- ما را آزردند
قَدْ آذانا جُهَلاءُ الشّيعَةِ وَ حُمَقاؤُهُمْ، وَ مَنْ دينُهُ جَناحُ الْبَعُوضَةِ أَرْجَحُ مِنْهُ:
حضرت مهدى(عليه السلام) به محمّد بن على بن هلال كرخى فرموده‌اند :نادانان و كم‌خردان شيعه و كسانى كه بال پشه از ديندارى آنان محكمتر است، ما را آزردند.
24- بيزارى از غاليان
أَنـَا بَرىءٌ إِلَى اللّهِ وَ إِلى رَسُولِهِ مِمَّنْ يَقُولُ إِنّا نَعْلَمُ الْغَيْبَ وَ نُشارِكُهُ فيمُلْكِهِ أَوْ يُحِلُّنا مَحَلاًّ سِوَى الَْمحَلِّ الَّذى رَضِيَهُ اللّهُ لَنا:
من از افرادى كه مى‌گويند: ما اهل بيت [مستقلاًّ از پيش خود و بدون دريافت از جانب خداوند] غيب مى‌دانيم و در سلطنت و آفرينش موجودات با خدا شريك هستيم، ما را از مقامى كه خداوند براى ما پسنديده بالاتر مى‌برند، نزد خدا و رسولش، بيزارى مى‌جويم.
25- از واجبات‌ترين مستحبات
سَجْدَةُ الشُّكْرِ مِنْ أَلْزَمِ السُّنَنِ وَ أَوْجَبِها:
سجده شكر از لازم‌ترين و واجب‌ترين مستحبّات است.
26- فضيلت تعقيبات نماز
إِنَّ فَضْلَ الدُّعاءِ وَ التَّسْبيحِ بَعْدَ الْفَرائِضِ عَلَى الدُّعاءِ بِعَقيبِ النَّوافِلِ كَفَضْلِ الْفَرائِضِ عَلَى النَّوافِلِ:
فضيلت دعا و تسبيح بعد از نمازهاى واجب در مقايسه با دعا و تسبيح پس از نمازهاى مستحبى، مانند فضيلت واجبات بر مستحبّات است.
27- سجده، مخصوص خداست
فَأَمّا السُّجُودُ عَلَى الْقَبْرِ فَلا يَجُوزُ:
سجده بر قبر جايز نيست.
28- راه اندازى كار مردم
أَرْخِصْ نَفْسَكَ وَ اجْعَلْ مَجْلِسَكَ فِىَ الدِّهْليزِ وَ اقْضِ حَوائِجَ النّاسِ:
خودت را [براى خدمت] در اختيار مردم بگذار، و محلّ نشستن خويش را درِ ورودى خانه قرار بده، و حوائج مردم را برآور.
29- امنيّت بخش زمين
إِنّى أَمانٌ لاَِهْلِ الاَْرْضِ كَما أَنَّ النُّجُومَ أَمانٌ لاَِهْلِ السَّماءِ:
وجود من براى اهل زمين، سبب امان و آسايش است، همچنان كه ستارگان سبب امان آسمانند.
30- رجوع به راويان حديث
وَ أَمَّا الْحَوادِثُ الْواقِعَةُ فَارْجِعُوا فيها إِلى رُواةِ حَديثِنا فَإِنَّهُمْ حُجَّتى عَلَيْكُم وَ أَنـَا حُجَّةُاللّهِ عَلَيْهِمْ:
در پيشامدهاى مهمّ اجتماعى به راويان حديث ما مراجعه كنيد، زيرا كه آنان حجّت من بر شما هستند و من هم حجّت خدا بر آنان هستم.
31- مطاع، نه مطيع كسى
إِنَّهُ لَمْ يَكُنْ أَحَدٌ مِنْ آبائى إِلاّ وَقَدْ وَقَعَتْ فى عُنُقِهِ بَيْعَةٌ لِطاغِيَةِ زَمانِهِ وَ إِنّى أَخْرُجُ حينَ أَخْرُجُ وَ لا بَيْعَةَ لاَِحَد مِنَ الطَّواغيتِ فى عُنُقى:
هر يك از پدرانم بيعت يكى از طاغوت هاى زمان به گردنشان بود، ولى من در حالى قيام خواهم كرد كه بيعت هيچ طاغوتى به گردنم نباشد.
32- آفتاب پشت ابر
وَ أَمّا وَجْهُ الاِْنْتِفاعِ بى فى غَيْبَتى فَكَالاِْنْتِفاعِ بِالشَّمْسِ إِذا غَيَّبَها عَنِ الاَْبْصارِ السَّحابُ:
كيفيّت بهره‌ورى از من در دوران غيبت، مانند كيفيّت بهره‌ورى از آفتاب است هنگامى كه ابر آن را از چشم‌ها پنهان سازد.
33- سبقت اراده خدا بر همه چيز
وَ لكِنَّ اَقْدارَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ لاتُغالَبُ، وَ إِرادَتُهُ لاتُرَدُّ، وَ تَوْفيقُهُ لايُسْبَقُبه:
راستى كه مقدّرات خداوند متعال، مغلوب نشود و اراده الهى مردود نگردد و چيزى بر توفيق او پيشى نگيرد.
34- علّت اصلى غيبت امام(عليه السلام)
وَ أَمّا عِلَّةُ ما وَقَعَ مِنَ الْغَيْبَةِ، فَإِنَّ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ قالَ: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَسْأَلُوا عَنْ أَشْياءَ إِنْ تُبْدَلَكُمْ تَسُؤْكُمْ:
امّا علّت و فلسفه آنچه از دوران غيبت اتّفاق افتاده [كه درك آن براى شما سنگين است] آن است كه خداوند در قرآن فرموده: اى مؤمنان از چيزهايى نپرسيد كه اگر آشكارتان شود، بدتان آيد.
35- آگاهى امام(عليه السلام)
إِنّا يُحيطُ عِلْمُنا بِأَنْبائِكُمْ، وَ لا يَعْزُبُ عَنّا شَىْءٌ مِنْ أَخْبارِكُمْ:
علم و دانش ما به خبرهاى شما احاطه دارد و چيزى از اخبار شما بر ما پوشيده نمى‌ماند.
36- دعاى فراوان
أَكْثِرُو الدُّعاءَ بِتَعْجيلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُمْ:
براى تعجيل فَرَج زياد دعا كنيد، زيرا همين دعا كردن، فَرَج و گشايش شماست.
37- سؤال نامطلوب
فَأَغْلِقُوا أَبْوابَ السُّؤالِ عَمّا لا يَعْنيكُمْ:
درهاى سؤال را از آنچه كه مطلوب شما نيست ببنديد.
38- آخرين اوصيا
أَنَا خاتَمُ الأَوْصِياءِ وَ بى يَدْفَعُ اللّهُ الْبَلاءَ عَنْ أَهْلى وَ شيعَتى:
من آخرين نفر از اوصيا هستم، خداوند به وسيله من بلا را از خانواده و شيعيانم برطرف مى‌گرداند.
39- حجّت خدا در زمين
إَنَّ الاَْرْضَ لا تَخْلُوا مِنْ حُجَّة إِمّا ظاهِرًا وَ إِمّا مَغْمُورًا:
زمين خالى از حجّت خدا نيست، يا آشكار است و يا نهان.
40- علمدار هدايت در هر زمان
كُلَّما غابَ عَلَمٌ بَدا عَلَمٌ، وَ إِذا أَفَلَ نَجْمٌ طَلَعَ نَجْمٌ.»:
هرگاه عَلَم و نشانه‌اى پنهان شود، عَلَم ديگرى آشكارگردد، و هر زمان كه ستاره‌اى افول كند، ستاره‌اى ديگر طلوع نمايد. منبع : سایت آیت الله  بهجت

سخن مردم"در آستانه سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق‌(ع) آئین عبادی سیاسی نماز جمعه برازجان توسط حجت الاسلام والمسلمین مصلح امام جمعه محترم شهرستان اقامه شد .

tuf_index.jp55g.jpg

به گزارش سخن مردم"گزیده ای از خطبه دوم در زیر اشاره می گردد :

امام جمعه محترم برازجان ضمن تسلیت فرا رسیدن ۲۵ شوال سالروز شهادت ششمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام جعفر صادق‌(ع )گفت:ایشان می فرمایند : کسی که با زبان ادعای تشیع کند ولی با اعمال و برنامه های ما مخالفت ‌ورزد شیعه ما نیست ، بلکه شیعه ما کسی است که با زبان و قلب با ما موافق باشد و پیرو برنامه ما و عامل به اعمال ما باشد .

وی درادامه بیان نمود:۱۹تیر سالروز کشف کودتای نوژه علیه جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۹ می باشد که در همین جا به علل دشمنی آمریکا با نظام اسلامی ایران اشاره می گردد :

پایبندی ملت ما به اسلام ناب محمدی ، استقلال طلبی ملت عزیز ایران و نظام جمهوری اسلامی ، صدور انقلاب اسلامی و ایجاد موج بیداری اسلامی در انواع کشورهای اسلامی، مواضع قاطع جمهوری اسلامی در مسائل منطقه ای و بین المللی و در دفاع از مظلومان عالم و اثربخشی آن در افکار عمومی جهان که در تضاد با منافع نامشروع و اهداف استکباری آمریکاست .

همچنین 21تیرماه بنام روز عفاف و حجاب نامگذاری گردیده است : استعمار پیر انگلیس در جهت اسلام زدایی و مبارزه با مرجعیت و روحانیت رضاشاه را مناسب دیدند و او را مأمور اجرایی سیاستهای ضد اسلامی خود در ایران کردند که فهرست وار به اقدامات پلید رضاشاه برای دین زدایی در ایران اشاره می گردد : تغییر اجباری لباس مردم، کشیدن چادر از سر زنان ، خلع لباس روحانیت ، خلع لباس روحانیت ، خلع لباس روحانیت،بستن درب مساجد ، جلوگیری از عزاداری محرم و صفر ، ترویج فرهنگ فاسد غربی ، کشتار مردم مشهد در مسجد گوهرشاد

امام جمعه برازجان درادامه اظهار داشت:متأسفانه امروزه به عللی شاهد زیر سئوال رفتن ارزشهای دینی و انقلابی در زمینه عفاف و حجاب هستیم و بعضی از مسئولان با سخنان خود نیز به آن دامن می زنند .

ویمطالبی در خصوص اتفاقات و حوادث اخیر کشوررابیان نمود : طی چند هفته اخیر شاهد تجمع و اعتراض برخی از کسبه در تهران بر علیه نوسانات‌ قیمت ارز و سکه بودیم .

ایشان درادامه گفت:علاوه بر مطالبات صنفی، مردم برخی شهرها نیز نسبت به وضعیت آب شرب _ قطع مکرر برق _ گرانی برخی کالاها و خدمات اعتراضاتی داشتند که لازم است چند نکته در مواجهه با این رویدادها ذکر کنیم : هیچ مدیر و مسئولی نمی تواند منکر مشکلات مردم در حوزه های مختلف همچون مسکن، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، برق و آب شود . مطالبات بحق مردم را باید با گوش و جان شنید ، این وظیفه هر مسئول است که با شنیدن مشکلات مردم تا رفع و یا کاهش آن از پای ننشیند و پیگیر حل و فصل آن باشد ، همه ما وظیفه داریم با مردم و در کنار مردم تا حل مشکلات آنها باشیم .

همچنان که در روزهای اخیر شاهد بوده ایم نمایندگان صنوف با هوشمندی و درک شرایط خطیر کنونی اعتراضات و مطالبات خود را صنفی پیگیری کردند و اجازه بهره برداری سیاسی به دشمنان و بدخواهان نظام اسلامی را نداده اند . بدخواهانی که امروزه بیش از هر زمان دیگر به دشمنی با ملت ما برخواسته اند .

حل مشکلات مردم نیازمند مشارکت همه قوا و نهادها و مردم است ، همه باید آستین های همت را بالا بزنیم بویژه صاحبان اصلی انقلاب (مردم ) که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی اگر مردم در صحنه بیایند هیچ مشکل لاینحلی در کشور وجود نخواهد داشت .

امروز فصل یقه گیری و تسویه حساب های سیاسی نیست ، امروز فصل همدلی و مجاهدت برای حل مشکلات کشور است ، باید کمربندها را محکم کنیم چرا که در جنگ اقتصادی دشمنان این مرز و بوم موجودیت ملت ایران و هویت تمدنی ایران را هدف قرار داده اند . به تعبیر حضرت آقا باید با انسجام ملی پاسخ توطئه ها و طراحی های دشمن را بدهیم .

یکی از راههای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن بکارگیری مدیران مؤمن، انقلابی، جهادی، متخصص و دلسوز است . اگر دولت به دلیل انتصاب برخی مدیران ضعیف و ناکارآمد در برخی حوزه های اقتصادی ناموفق عمل کرده می بایست با ترمیم تیم اقتصادی و اجرایی خود این معضل را هر چه زودتر حل و فصل نماید ، ما در چنین شرایطی نیازمند مدیرانی کارآزموده و جسور و انقلابی هستیم که در روزهای سخت و دشوار بتوانند سکاندار کشتی نجات باشند .

حجت الاسلام مصلح امام جمعه محترم برازجان درخصوص وضعیت آب گفت:مسئله آب شهرستان به یک معضل و چالش تبدیل شده و در بحران بی آبی قرار داریم لذا تذکرات زیر را ضروری می دانیم : لزوم تشکیل شورای مدیریت بحران استان در شهرستان جهت بررسی و رسیدگی به معضل کم آبی دشتستان،اخذ تصمیمات فوری و میان مدت برای فائق آمدن بر معضل کم آبی شهرستان،درخواست از مسئولین جهت جدیت بیشتر و از مردم عزیز برای همکاری با دولت و خویشتنداری در برابر مشکلات اخیر،باید به هر طریق ممکن مشکل آب مردم حل شود زیرا آب برای مردم یک امر حیاتی است و بدون آب زندگی ممکن نیست و برخوردار بودن از آب سالم حق مسلم مردم است .

وی افزود:از مسئولین استان فارس بویژه استاندار آنجا که بومی استان بوشهر است، فرماندار کازرون، مدیران آب فارس و کازرون عاجزانه استدعا دارم تا رفع مشکل کم آبی با شهرستان دشتستان همکاری و آب به اندازه کافی در اختیار مردم قرار دهند .

به مسئولین شهرستان هم توصیه می کنم فکری عاجل برای رفع معضل کم آبی نمایند زیرا اجاره کردن چاههای کشاورزی و یا آب رسانی با تانکر برای شهرستان ۲۲۰ هزار نفری جوابگو نمی باشد و حتی مقطعی هم مشکلی برطرف نمی شود .

همچنین مدیران آب استان و شهرستان نسبت به توزیع عادلانه آب در محلات مختلف اهتمام داشته باشند، تغییر در زمانبندی توزیع آب را بموقع اطلاع رسانی کنند تا مردم وقت داشته باشند ذخیره سازی کرده و دچار مشکل نشوند، اداره آب و شهرداری برای همکاری در آب رسانی بوسیله تانکر اقدام نموده و بصورت رایگان آب در اختیار مردم قرار دهند .

بار دیگر از مردم عزیز تقاضا دارم خویشتنداری کنند و مطالبات بحق خود را از طریق قانونی پیگیری نمایند تا خدای نخواسته دشمنان قسم خورده انقلاب نتوانند سوء استفاده کرده و مطالبات بر حق شما را به آشوب تبدیل کنند .

توصیه آخر ما در این خطبه درخواست از مردم برای صرفه جویی در مصرف برق می باشد تا بتوانیم با برنامه ریزی مسئولین مربوطه و راهکارهایی که اندیشیده اند فصل تابستان را سپری نمائیم .

شایان ذکر است آخر خطبه دوم که حاج آقا مصلح امام جمعه محترم برازجان در خصوص معضل کم آبی صحبت می کردند دو نفر از جوانان شهر بلند شدند و به ناعدالتی در توزیع آب از همچنین عدم پاسخگویی مسئولان بویژه فرماندار و مدیر آبفا شهرستان انتقاد شدید نمودند ، حاج آقا مصلح هم حدود ۵ دقیقه به مطالبات آنها گوش دادند و ضمن دعوت این دو به خویشتنداری، بر رسیدگی فوری و جهادی مسئولین تأکید نمودند .

سخن مردم"به روز سوم ماه شعبان سال چهارم هجرت (1) دومین فرزند برومند حضرت علی و فاطمه،که درود خدا بر ایشان باد،در خانه ی وحی و ولایت،چشم به جهان گشود.

چون خبر ولادتش به پیامبر گرامی اسلام (ص) رسید،به خانه ی حضرت علی و فاطمه (ع) آمد و اسماء (2) را فرمود تا کودکش را بیاورد.اسماء او را در پارچه یی سپید پیچید و خدمت رسول اکرم (ص) برد،آن گرامی به گوش راست او اذان و به گوش چپ او اقامه گفت (3).

به روزهای اول یا هفتمین روز ولادت با سعادتش،امین وحی الهی،جبرئیل،فرود آمد و گفت:

سلام خداوند بر تو باد ای رسول خدا،این نوزاد را به نام پسر کوچک هارون «شبیر» (4) که به عربی «حسین »خوانده می شود،نام بگذار. (5) چون علی (ع) برای تو بسان هارون برای موسی بن عمران است جز آنکه تو خاتم پیغمبران هستی.

و به این ترتیب نام پر عظمت «حسین »از جانب پروردگار،برای دومین فرزند فاطمه انتخاب شد.

به روز هفتم ولادتش،فاطمه ی زهراء که سلام خداوند بر او باد،گوسفندی را برای فرزندش به عنوان عقیقه (6) کشت،و سر آن حضرت را تراشید و هم وزن موی سر او نقره صدقه داد. (7)

حسین و پیامبر (ص)

از ولادت حسین بن علی (ع) که در سال چهارم هجرت بود تا رحلت رسول الله (ص) که شش سال و چند ماه بعد اتفاق افتاد، مردم از اظهار محبت و لطفی که پیامبر راستین اسلام (ص) در باره ی حسین (ع) ابراز می داشت،به بزرگواری و مقام شامخ پیشوای سوم آگاه شدند.

سلمان فارسی می گوید:دیدم که رسول خدا (ص) حسین (ع) را بر زانوی خویش نهاده او را می بوسید و می فرمود:

تو بزرگوار و پسر بزرگوار و پدر بزرگوارانی،تو امام و پسر امام و پدر امامان هستی،تو حجت خدا و پسر حجت خدا و پدر حجت های خدایی که نه نفرند و خاتم ایشان،قائم ایشان (امام زمان عج) می باشد.) 8)

انس بن مالک روایت می کند:

وقتی از پیامبر پرسیدند کدامیک از اهل بیت خود را بیشتر دوست می داری،فرمود:حسن و حسین را، (9) بارها رسول گرامی حسن و حسین را به سینه می فشرد و آنان را می بویید و می بوسید. (10)

ابو هریره که از مزدوران معاویه و از دشمنان خاندان امامت است در عین حال اعتراف می کند که:

رسول اکرم (ص) را دیدم که حسن و حسین (ع) را بر شانه های خویش نشانده بود و به سوی ما می آمد،وقتی به ما رسید فرمود: هر کس این دو فرزندم را دوست بدارد مرا دوست داشته و هر که با آنان دشمنی ورزد با من دشمنی نموده است. (11)

عالی ترین،صمیمی ترین و گویاترین رابطه ی معنوی و ملکوتی بین پیامبر و حسین را می توان در این جمله ی رسول گرامی اسلام (ص) خواند که فرمود:

حسین از من و من از حسینم. (12)

پی نوشتها:

1- در سال و ماه و روز ولادت امام حسین (ع) اقوال دیگری هم گفته شده است،ولی ما قول مشهور بین شیعه را نقل کردیم.ر.به. ک.اعلام الوری طبرسی ص 213

2- احتمال دارد منظور از اسماء،دختر یزید بن سکن انصاری باشد.ر.به.ک.اعیان الشیعه جزء 11 ص 167

3- امالی شیخ طوسی ج 1 ص 377

4- شبر بر وزن حسن و شبیر بر وزن حسین و مشبر بر وزن محسن نام پسران هارون بوده است و پیغمبر اسلام (ص) فرزندان خود حسن و حسین و محسن را به این سه نام نامیده است- تاج العروس ج 3 ص 389،این سه کلمه در زبان عبری همان معنی را دارد که حسن و حسین و محسن در زبان عربی دارد- لسان العرب ج 6 ص 60

5- معانی الاخبار ص 57

6- در منابع اسلامی در باره ی عقیقه سفارش فراوان شده و برای سلامتی فرزند بسیار مؤثر دانسته شده است،ر.به.ک.وسائل الشیعه ج 15 ص 143 به بعد.

7- کافی ج 6 ص 33.

8- مقتل خوارزمی ج 1 ص 146- کمال الدین صدوق ص 152.

9- سنن ترمذی ج 5 ص 323.

10- ذخائر العقبی ص 122.

11- الاصابه ج 11 ص 330.

12- سنن ترمذی ج 5 ص 324- در این قسمت روایاتی که در کتابهای اهل تسنن آمده است نقل شد تا برای آنها هم سندیت داشته باشد.

****

نام: عباس بن على بن ابیطالب علیه السلام.

کنیه: ابوالفضل و ...

لقب: قمر بنى هاشم ، باب الحوائج ، طیار، اطلس، سقا و ...

تولد: 4 شعبان سال 26 هجرى در مدینه طیبه (اقوال دیگر نیز در تاریخ آمده است).

پدر: مظهر العجائب، اسد الله الغالب، امیرالمؤ منین على بن ابى طالب (ع).

مادر: فاطمه کلابیه، معروف به ام البنین سلام الله علیه.

نام همسر و سن ازدواج: در سن 20-21 سالگی و برخی روایات 18 سالگی؛ لُبابه، دختر عبدالله بن عباس

فرزندان: پنج یا شش فرزند، فرزندان پسر به نام های: عبیدالله و فضل و حسن و قاسم و محمد و دختری به نامه حدیقه‌النسب یا حدائق الانس.

سمت در کربلا: پرچمدار و فرمانده ارتش سیدالشهداء امام حسین (ع) و سقاى تشنه لبان.

خلیفه غاصب زمان به هنگام شهادت: یزید بن معاویه لعنة الله علیه.

شهادت: محرم الحرام سال 61 هجرى، در کربلاى معلى، کنار نهرعلقمه.

قاتل: حکیم بن طفیل سنبسى.

عمر مبارک: 34 الی 35 سال

در سپیده‌ دم چهارم شعبان سال ۲۶هجری قمری مولود عظیم‌الشأن و سرور فضایل عالمیان حضرت اباالفضل العباس دیده به جهان می‌گشاید .

در بعضى از کتب معتبر نقل شده که در روز ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) ام البنین سلام الله علیه قنداقه او را به دست امیر المؤ منین (ع) داد تا بر وى نامى بگذارد. حضرت زبان مبارک را به دیده و گوش و دهان او گردانید تا حق بگوید و حق ببیند و حق بشنود. سپس در گوش راست وى اذان و در گوش چپش اقامه گفتند و فرمودند: من او را به اسم عمویم عباس، نامیدم. پس دست هاى او را بوسیده و اشک به صورت نازنینش جارى شد (از این پس بود که بوسیدن دست فرزند از راه عطوفت و شفقت مرسوم شد) و فرمود: گویا مى بینم این دست ها در یوم الطف در کنار شریعه فرات در راه یارى دین خدا قطع خواهد شد. ام البنین سلام الله علیه گریست و امام برای تسلای خاطرشان؛ ایشان را بشارت داد که فرزندت عباس (ع) نزد خداى تبارک و تعالى منزلتى عظیم دارد و خداى متعال در عوض دو دستش، دو بال به او مرحمت خواهد کرد که با آنها با ملائکه در بهشت پرواز کند، همان گونه که قبلا این عنایت را به جعفربن ابى طالب (ع) نموده است .

عباس یعنی تا شهادت یکه تازی

عباس یعنی عشق یعنی پاکبازی

عباس یعنی با شهیدان همنوازی

عباس یعنی یک نیستان تکنوازی

عباس یعنی رنگ سرخ پرچم عشق

یعنی مسیر پرپیچ و خم عشق

جوشیدن بحر وفا معنای عباس

لب تشنه رفتن تا خدا معنای عباس

دوران شیرخوارگی و کودکی حضرت عباس در کنار پدر و مادر گرامیش و خواهران و برادران والا مقامش می‌گذشت و از برکات وجودی آنها بهره‌های معنوی و تربیت محمدی و علم احمدی (صلی‌الله علیه و آله) دریافت می‌کرد. فرزند پاکدل علی(ع) در مدت 14 سال و چهل و هفت روز، که با پدر زیست، همیشه در حرب و محراب و غربت و وطن در کنار او حضور داشت .

روزی حضرت امیر(ع) عباسِ خردسال را در کنار خود نشانده بود، حضرت زینب (س) هم حضور داشت. امام به این کودک عزیز گفت: بگو یک. عباس گفت: یک. فرمود: بگو دو. عباس از گفتن خودداری کرد و گفت: شرم می‏کنم با زبانی که خدا را به یگانگی خوانده ‏ام دو بگویم. حضرت از معرفت این فرزند خشنود شد و پیشانی عباس را بوسید .

استعداد ذاتی و تربیت خانوادگی او سبب شد که در کمالات اخلاقی و معنوی، پا به پای رشد جسمانی و نیرومندی عضلانی، پیش برود و جوانی کامل، ممتاز و شایسته گردد. وی نه تنها در فصاحت و زیبا سخن گفتن چهره ای شناخته شده بود بلکه در خرد و فضایل انسانی از برترین جوانان دوران خود بود. او می‏دانست که برای چه روزی عظیم، ذخیره شده است تا در یاری حجّت خدا جان نثاری کند. او برای عاشورا به دنیا آمده بود

***

زمان ولادت

مشهورترين نقل ، در تاريخ ولادت امام سجاد، زين العابدين عليه السلام اين است كه آن حضرت در روز پنجشنبه ، پنجم شعبان المعظم سال 38 هجرى قمرى ديده به جهان گشوده است. در سال تولد آن گرامى جز سال 38 معروفترين و صحيح ترين نظر شناخته مى شود، (1) برخى از مورخان و محدثان به سال 37 (2) و 36 (3) و حتى 35 (4) اشاره كرده اند.

در روز و ماه ولادت آن امام دو قول وجود دارد. بيشتر مورخان چنان كه يادآور شديم پنجشنبه ، پنجم شعبان را ترجيح داده اند. (5) و برخى ديگر جمعه يا يكشنبه نيمه ماه جمادى الاولى را برگزيده اند.

پدر و مادر

پدر ارجمند امام سجاد عليه السلام : امام حسين بن على عليه السلام سيد الشهداء عليه السلام مى باشد.

برخى زين العابدين را بزرگترين فرزند حسين بن على عليه السلام دانسته اند (27) ولى از بيشتر منابع تاريخى چنين استفاده مى شود كه على اكبر - شهيد كربلا - بزرگترين پسر خانواده بوده است و امام سجاد عليه السلام از وى سن كمترى داشته است و بر اين اساس زين العابدين را على اوسط ناميده اند. (28)

مادر بزرگوار آن حضرت ، شهر بان ، دختر يزدگرد - آخرين شاه ساسانى - مى باشد. وى طى فتوحات شهرهاى ايران به دست مسلمانان اسير گشت و از ايران به مدينه برده شد و در پرتو حمايت امير المومنين عليه السلام آزاد گرديد، به همسرى حسين بن على عليه السلام در آمد و افتخار يافت تا مادر امام زين العابدين عليه السلام باشد و نه امام معصوم از نسل او پديد آمد.

على عليه السلام درباره او به فرزندش حسين عليه السلام سفارش فرمود:از همسرت - شهر بانو - خوب محافظت و نگاهدارى كن و به او نيكى نما، چه اين كه در آينده اى نزديك براى تو فرزندى خواهد آورد كه بهترين اهل زمين خواهد بود. (29)

رسالت دينى و اجتماعى امام سجاد عليه السلام

هدف اصلى و نهايى از تحقق و كاوش در زندگى معصومين عليه السلام ، در حقيقت شناخت مواضع دينى و اجتماعى و معرفت پيامها و درسها و شيوه عملى ايشان است . زيرا امام يعنى جلودار قافله صالحان به سوى ارزشها، امام يعنى هدايتگر خلق به سوى خدا. و كسانى مى توانند اهل ولايت و رهپوى مسير صلاح و هدايت باشند كه نخست پيشواى خود را آن گونه كه بايد بشناسند و بر اساس شناخت و معرفت ، وى را الگوى عملى و اعتقادى خود قرار دهند.

مهمترين بعد اين شناخت را در زمينه پيامهاى اعتقادى ، اخلاقى ، اجتماعى ، سياسى و عبادى بايد جستجو كرد و اما شناخت نام ، كنيه و لقب و... امورى است كه جنبه مقدماتى دارد و رهگذرى است براى رسيدن به شناخت هاى اصلى و بنياد دينى كه بايد الگو و برنامه عمل و عقيده قرار گيرد. اكنون ما، در فصل آغازين اين كتاب و در بررسى اجمالى زندگى امام سجاد عليه السلام از ولادت تا رحلت دريغمان آمد كه حتى اشاره اى هم به موضوع اصلى اين تحقيق نداشته باشيم . زيرا بيم آن مى رود كه ساده انديشانى گمان كنند شناخت زندگى امام سجاد - عليه السلام - خلاصه شده است در: شناخت زمان ولادت ، مكان ولادت نام پدر و مادر، همسران و فرزندان و... و بس !

بديهى است كه فصلهاى آينده كتاب ، دقيقا در راستاى شناخت ابعاد اصلى زندگى امام سجاد - عليه السلام - مى باشد و چون در اين بخش ، نظر به ترسيم اجمالى بيوگرافى آن حضرت است ، به همين تذكر و ياد بسنده مى كنيم .

شهادت

امام سجاد، اسوه زهد و تقوا و نمونه صبر شكيبايى و مظهر آميختگى علم و حلم پس از ايفاى وظيفه الهى خود و حفظ ارزشهاى دين و پاسدارى از تشكل شيعى در سخت ترين ادوار سياسى - اجتماعى -، در سال 95 هجرى قمرى به لقاى پروردگار و وصال معبود خويش شتافت .

در تاريخ وفات آن حضرت سال 94، (64) 95 (65) و 96 هجرى قمرى (66) گفته شده است ولى پيشينه دارترين و معتبرترين نقل مربوط به سال 95 هجرى قمرى مى باشد.

 

سخن مردم"یکی از بازار های هفتگی استان بوشهر جمعه بازار برازجان است که محلی برای خرید و فروش اجناس برای مردم استان بوشهر است .

اما با توجه به ازدحام جمعیت مکان فعلی مناسب جمعه بازار نیست و تا حالا چندین بار شهروندان برازجانی از مسئولین تقاضای جابجایی این بازار را نموده اند که متاسفانه تاکنون اقدام عملی برای تحقق این مهم صورت نگرفته است.

xlnw_index.jpg

به گزارش سخن مردم"این گزارش مربوط به عصر جمعه هشتم تیرماه نود و هفت است ،شدت ترافیک از چهار سمت میدان کشاورز که به جمعه بازار منتهی می شود ،مشاهده می شود که در این  روز  رفت و آمد مردم  با مشکل شدید ترافیکی روبرو شده است.
شهر داران قبلی برازجان چندین بار در رسانه ها خبر از جابجایی این بازار هفتگی را دادند ولی متاسفانه عملی نشد، حتی جانمایی مکان جدید هم اعلام شد.
 امروز مردم برازجان انتظار دارند که جابجایی جمعه بازار برازجان توسط شورای اسلامی و شهرداری برازجان در دستور کار قرار گیرد و عملی شود. مسئولین محترم خود تاکنون در روز جمعه شاهد بار ترافیکی سنگین در اطراف میدان کشاورز بوده اند بنابراین امید است  بیش از این مردم برازجان را در انتظار نگذارند و جابجایی تنها بازار هفتگی پرجمعیت استان را در دستور کار قرار دهند.

 fdo3_شهردار.jpg

سخن مردم"مهندس محمدی شهرداربرازجان طی پیامی سالروزبعثت پیامبراعظم(ع) منادی توحیدوپیام آور صلح و دوستی را تبریک گفت‌؛ متن پیام به شرح ذیل می باشد:

            بسم الله الرحمن الرحیم

در حقیقت بعثت روز برکت و رهایی انسان از ظلمت، سرگردانی و جهل و لحظه ظهور آزادی انسان است.
 بعثت پیامبر اعظم (ص) سرآغاز راهی شد تا انسان از شرک، بی عدالتی، تبعیض، جهل و فساد بیرون آمده و به سوی توحید، معنویت، عدالت و کرامت طی طریق نماید. آری محمّد (ص) سفیر خداوند بود بر بندگان تشنه حقیقت و محبّت.

اینجانب فرارسیدن عید سعید مبعث، یادآور تجلی نور الهی بر وجود نازنین حضرت محمد مصطفی(ص) را به همه مسلمانان و پیروان راستین نبوت در سر تا سر جهان به ویژه مردم شریف و متدین شهر برازجان  تبریک عرض نموده، از درگاه ایزد منان عزت، سربلندی و سرافرازی روزافزون اسلام و مسلمین را در پرتو عنایات حضرت ولیعصر (عج) و پیروی از منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مسئلت دارم.
          
          محمدحسن محمدی
            شهرداربرازجان