چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1400 - Wednesday, 21 April 2021

سخن مردم : متن پیام آدینه امام جمعه دشتستان مورخ ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ بدین شرح است:

مصلح امام جمعه

به گزارش سخن مردم : ماه شعبان در شُرُف انقضاست به استقبال ماه مبارك رمضان بايد برويم. مستحضريد يك سال طبيعي است كه اول فروردين، گياهان و درخت‌ها سرسبز مي‌شوند، اول سال است؛ اما بر اساس ادعيه، بر اساس روايات، اول سال براي كسي كه بحث‌هاي اخلاقي دارد، اهل سير و سلوك است، اول ماه مبارك رمضان است.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی سیدنا و طبیب نفوسنا وحبیب قلوبنا ابی القاسم مصطفی محمد وعلی اله الطیبین الطاهرین

با سلام و احترام به پیشگاه مقدس حضرت بقیه الله الاعظم روحی و ارواح العالمین لمقدمه الفدا و آرزوی صحت و سلامتی و طول عمر با عزت برای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) و مردم عزیز ، شریف و متدین دشتستان

بخش اول

دهه آخر شعبان المعظم

ما شعبان در شُرُف انقضاست به استقبال ماه مبارك رمضان بايد برويم. مستحضريد يك سال طبيعي است كه اول فروردين، گياهان و درخت‌ها سرسبز مي‌شوند، اول سال است؛ اما بر اساس ادعيه، بر اساس روايات، اول سال براي كسي كه بحث‌هاي اخلاقي دارد، اهل سير و سلوك است، اول ماه مبارك رمضان است.

در دعاها, در روايات «غرّةالشّهور» است، «غرّةالسنة» است، «رأس‌السنة» است دعاهايي كه در اول ماه مبارك رمضان است تعبيرات فراواني دارد كه اين اول سال است, آغاز سال است و مانند آن. براي كسي كه مي‌خواهد بر اساس علوم انساني و انسانيّت خودش ارزيابي كند، اول ماه مبارك رمضان خودش را آماده مي‌كند و آخر ماه شعبان هم آخر سال است.

و اگر جناب حافظ و امثال حافظ گفت: ماه شعبان نده از دست قدح كاين خورشيد

از نظر تا شب عيد رمضان خواهد شد

يعني چند روز بيشتر فرصت نداريد كسي كه حساب مالي دارد يك تاجر بالأخره آخر سال بايد سود و زيان خودش را حساب كند. ماه شعبان, آخر سال ماست؛ يعني سال اخلاقي ما, سال اعمال ما, سال اعتقاد ما كه اين سال چه كار كرديم. اينكه در دعاهاي ماه شعبان است: «اللَّهُمَّ إِنْ‏ لَمْ‏ تَكُنْ‏ غَفَرْتَ‏ لَنَا فِيمَا مَضَی‏ مِنْ‏ شَعْبَانَ‏ فَاغْفِرْ لَنَا فِيمَا بَقِيَ مِنْهُ» همين است.

دعاهاي ماه شعبان اين است خدايا! اگر تاكنون ما مورد لطف تو نبوديم آمرزيده نشده بوديم از اين به بعد ديگر ما را بيامرز؛ الان اگر رفتيم, رفتيم، اگر ـ معاذ الله ـ مرگ, پوسيدن بود و از بين رفتن بود حساب و كتابي نبود، اما مرگ از پوست به در آمدن است. اوّلين سؤالي كه از ما مي‌كنند مي‌گويند عمرت را در چه راهي صرف كردي؟ ما بايد جواب نقد داشته باشيم چون مرگ, زندگي است و مرگ, از پوست به در آمدن است نه پوسيدن، بايد جواب نقد داشته باشيم كه چه كار كرديم.

اين است كه بسياري از بزرگان اين دهه آخر شعبان كه مي‌شود تمام تلاش و كوشش آنها اين است كه سود و زيانشان را مشخص كنند كه من اين يك سال چه كردم با چه وضعي مي‌خواهم مهمان خداي سبحان بشوم، چون در ماه پربركت رمضان که ماه «ضيافت‌الرحمان» است انسان يا در آن زمين مهمان خداست به نام سرزمين وحي يا در اين زمان مهمان خدا به نام ماه مبارك رمضان است. ما بايد قابلیت مهمانی خدا را در خود ایجاد کنیم در اين دو مقطع يا ميزبان خداي سبحان باشيم كه جمع هر دو را شايد.

چه وقت ما ميزبان خدا هستيم و چه وقت خدا مهمان ماست فرمود: «أَنَا عِندَ المُنكَسِرَة قُلُوبُهُم» كسي كه قلب شكسته دارد با خدا اهل مناجات است با خدا راز و نياز دارد، مي‌گويد: «من الهي هو الله گويم»، به تعبير استاد حكيم الهي قمشه‌اي (رضوان الله عليه)، با قلب شكسته هميشه تا مظهر او بشود اين ميزبان خداست. اگر كسي اين توفيق را داشت كه خدا میزبان اوست، يعني لطف و نظر خدا شامل حال اوست و اگر اين را نداشت لااقل در آن سرزمين يا در اين زمان، خودش را دريابد، پايان ماه شريف شعبان بهترين فرصت برای انس با قرآن کریم؛ تدبر و آشنایی با مفاهیم آن و عمل به دستورات قرآن مبین است,

بخش دوم

شیوع فزاینده ویروس کرونا و لزوم مراقبت ها

متاسفانه شاهد هستیم در اثر برخی بی ملاحظگی ها و عدم رعایت اصول بهداشتی از برخی کسانی که سلامت مردم و مهمتر از آن سلامت خودشان برایشان مهم نیست، بیماری کرونا شیوع فزاینده ای پیدا کرده و برای چندمین بار خیز برداشته است به همین دلیل نمازجمعه این هفته نیز توسط ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا لغو گردید.

انتظار می رود مردم شریف، مومن و متدین اصول بهداشتی و دستورالعمل ها را به خوبی رعایت کنند و از جان خودشان و سلامتی عزیزانشان مراقبت کنند تا ان شاءالله با واکسینه شدن همه مردم این بیماری ریشه کن شود.

دهه نکوداشت و بهداشت مساجد

همانطور که مومنين، نظافت و پاکيزگي را براي خانه خود مي پسندند محيط مقدس مسجد را که عبادتگاه بندگان خالص خداست، مي بايست پاک نگه دارند. فضيلت اين عمل به قدري است که رسول اکرم (ص) فرموده اند « هر کس مسجدي را جاروب کند، خداوند برايش ثواب آزاد کردن برده اي را مي نويسد و هر کس از مسجد ذرات ريز و گرد و خاک را که در چشم مي رود بيرون کند خداوند بزرگ و بلند مرتبه برايش دوبرابر از رحمتش را مي نويسد

از آن جا که مسجد محل عبادت و نور الهي است و از آن جا که مومن به هنگام نيايش و راز و نياز با خدا خانه دلش به نور معرفت الهي روشن مي شود بهتراست که ظاهر خانه خدا را نيز در شبها با برافروختن چراغ روشن نگاه داريم و نگذاريم که مسجد حالتي خاموش و ظلماني به خود بگيرد. روشن نگه داشتن چراغ مسجد به منزله پايداري کانون توجه مؤمنين در جامعه اسلامي است.

مسجد خانه خداست. نبايد اموري را که جنبه بي احترامي و هتک حرمت دارند در آن انجام داد.

به همین منظور دهه آخر ماه شعبان ، دهه نکوداشت و بهداشت مساجد نامگذاری شده و هر ساله در دهه پایانی ماه شعبان مردم مومن و متدین به غبارروبی و نظافت مساجد می پردازند و فضای مساجد را مهیای برگزاری مراسمات ماه مبارک رمضان می کنند.

شعار سال ، بایدها و نباید ها

رهبر فرزانه انقلاب درباره‌ی عوامل عدم تحقّق کامل «جهش تولید» در سال ۹۹، فرمودند: «به‌خاطر وجود موانع از طرفی، و حمایت‌نشدن تولید در همه‌ی بخش‌ها از طرف دیگر. یعنی تولید، هم احتیاج دارد به حمایت‌های لازم قانونی و حکومتی و هم احتیاج دارد به اینکه موانع سر راه تولید برداشته بشود

دراین رابطه به اجمال و اختصار مطالبی عرض می کنم:

پشتیبانی از تولید، مستلزم فهرستی از اقدامات سلبی است به این معنا که سیاست‌گذاران نباید مرتکب چنین تصمیمات و رفتارهایی شوند که مخل انگیزه‌ی تولید است.

از سوی دیگر، پشتیبانی از تولید مستلزم فهرستی از سیاست‌های ایجابی است که تجارب توسعه‌ی صنعتی در شرق و غرب مؤید آن است.

متأسفانه این فهرست از سوی سیاست‌گذاران در سال‌های اخیر مورد غفلت، حتی مورد انکار لیبرال‌های اقتصادی قرار گرفته است.

درباب این موضوع بیشتر سخن خواهیم گفت. ان شاءالله

اللهم اغفر للمومنین والمومنات والمسلمین والمسلمات و لاحیاء منهم والاموات تابع بیننا وبینهم بالخیرات انک مجیب الدعوات انک علی کل شیء قدیر

حسن مصلح

امام جمعه دشتستان

۱۳فروردین ۱۴۰۰

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه