چهارشنبه, 25 فروردين 1400 - Wednesday, 14 April 2021

سخن مردم"کتاب و کتابخوانی با طعم خاطرات چند نسل! ایده‌ی جالب شهرداری برازجان برای زنده کردن کیوسکهای قدیمی!

 IMG 7286

به گزارش سخن مردم"پیشرفتهای تکنولوژیک جامعه‌ی ایرانی طی دو دهه‌ی اخیر و تسخیر زندگی شهروندان توسط وسایل الکترونیک همچون تلفن‌های همراه، تبلت، انواع کامپیوتر و نیز شبکه‌های تلویزیونی و فضای مجازی سبب شده بسیاری از جلوه‌های زندگی سنتی و حتی تجهیزات مدرن دهه‌های گذشته به فراموشی سپرده شده، جایگاه خود را کاملا از دست بدهند.

IMG 7274

یکی از تجهیزات مدرن شهری در چند دهه پیش که تا سالها جایگاه ویژه‌ای نزد شهروندان داشت و خاطرات بی‌نظیری را برای چند نسل از مردم رقم زد، کیوسکهای تلفن شهری و بین شهری بود که تا چند سال پیش نیز در گوشه و کنار شهر خودنمایی می‌کرد اما طی سالیان اخیر جای خود را به تلفنهای خانگی، باجه‌های تلفن راه دور و نهایتا گوشی‌های تلفن همراه داد و برای همیشه از زندگی مردم کنار رفت.

IMG 7267

حالا شهرداری برازجان با ایده‌ای جدید به دنبال احیای خاطرات نسلهای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ خورشیدی است تا با بهره‌گیری از این حس نوستالژیک، تلاشی جدید در جهت رشد فکری و فرهنگی جامعه آغاز نماید.

شهردار برازجان درخصوص این طرح ابتکاری میگوید: از آنجا که کتابخوانی و افزایش سرانه‌ی مطالعه‌ی شهروندان نقش مستقیم و موثری در توسعه‌ی فکری و فرهنگی جامعه دارد، استفاده از راهکارهای مختلف جهت ترغیب شهروندان به مطالعه و آشتی با کتاب می‌تواند به عنوان یک ظرفیت بزرگ فرهنگی و اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

مهندس محمدی با اشاره به این نکته که نسلهای گذشته حس نوستالژیکی نسبت به کیوسکهای تلفن قدیمی دارند افزود: به نظر می‌رسد احیای کیوسکهای تلفن قدیمی و بهره‌گیری از آنها به‌عنوان المانهای فرهنگی و تلفیق آن با تلاش برای توسعه‌ی فرهنگ کتاب و کتابخوانی کمک خواهد کرد موقعیت جدیدی برای ترویج فرهنگ مطالعه در میان نسلهای مختلف جامعه پیش‌ روی شهر عزیزمان قرار بگیرد.

IMG 7305

مهندس محمدی افزود: در همین راستا تصمیم گرفتیم ۴ فقره کیوسک تلفن را با کاربری کتابخانه‌های کوچک و جدید شهری احیا کنیم و با توجه بیشتر به آثار نویسندگان بومی دشتستان، این آثار ارزشمند در دسترس عموم شهروندان قرار گیرد.

محمدحسن محمدی شهردار برازجان در پایان ابراز امیدواری کرد از یکسو شهروندان عزیز برازجانی در حفظ این سرمایه‌ی عمومی که متعلق به همه‌ی مردم است خدمتگزاران خود در شهرداری را یاری کنند و از دیگر سو از نویسندگان و اهالی فرهنگ دعوت کرد با اهدای تعدادی از آثار ارزشمند خود به این کتابخانه‌های کوچک، به غنای ببشتر این طرح فرهنگی کمک کنند.

IMG 7314

IMG 7294IMG 7310IMG 7344

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه