پنج شنبه, 14 مرداد 1400 - Wednesday, 04 August 2021

سخن مردم" امام جمعه دشتستان پیام آدینه‌ای خود را صادر کرد.

sokhanemardom 260

به گزارش سخن مردم" متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی سیدنا و طبیب نفوسنا وحبیب قلوبنا ابی القاسم مصطفی محمد وعلی اله الطیبین الطاهرین

با سلام و احترام به پیشگاه مقدس حضرت بقیه الله الاعظم روحی و ارواح العالمین لمقدمه الفدا و آرزوی صحت و سلامتی و طول عمر با عزت برای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) و مردم عزیز، شریف و متدین دشتستان

بخش اول

به دنبال مبحث اخلاقی صبر مطالبی اشاره می گردد.

در بین صفات اخلاقی آمده در قرآن، صبر از اهمیّت ویژه‌ای برخوردار است به گونه‌ای که حتی رسول خدا از این قاعده استثنا نشده‏ اند و به داشتن صبر امر شده اند، «فَاصْبِرْ کَما صَبَرَ أُولُوا الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُل» «پس صبر کن آنگونه که پیامبران اولوالعزم صبر کردند».

قرآن برای صابران پاداش‌های بزرگی در نظر گرفته است: «وَ لَنَجْزِیَنَّ الَّذینَ صَبَرُوا أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما کانُوا یَعْمَلُون‏» «و به طور مسلّم به نیکوترین صورت پاداششان را خواهیم داد

امام صادق(ع) فرمود: از پدرم ابی ‌جعفر (ع) شنیدم که می‏فرمود: «من در برابر کارهایی از غلامم و برخی افراد خانواده‌ام صبر می‌کنم که گویی از حنظل در کامم تلخ‌تر است. آری هر کس شکیبایی کند و خویشتندار باشد، بدین پایداری درجه روزه‌گیر شب زنده‌دار و درجه شهیدی که در رکاب پیامبر شمشیر زده است بدست آورد

صبر دارای مراتبی است که ضعیف ‌ترین آنها، صبر برای خداست که به صبر عامّه معروف است. بالاتر از آن، صبر به [حول و قوه] خداست، از این نوع، به صبر مرید تعبیر کرده‏اند. و برتر از هر دو، صبر بر [حکم] خداست، که آن ‏را صبر سالک می‏نامند.

صبر در علم اخلاق اقسام گوناگونی دارد. مشهورترین آنها تقسیم بندی نقل شده از پیامبر اکرم (ص) است که فرمودند: «الصَّبْرُ ثَلَاثَه، صَبْرٌ عِنْدَ الْمُصِیبَه وَ صَبْرٌ عَلَی الطَّاعَه وَ صَبْرٌ عَنِ الْمَعْصِیَه» «صبر بر سه‌ گونه است: صبر در مصیبت، صبر بر طاعت و صبر بر معصیت»

که در پیام های بعدی به تشریح آن می پردازیم.

بخش دوم

روز 16 آذرماه "روز دانشجو"

۱۶آذر در کشورمان روز دانشجو نامگذاری شده است؛ در واقع این روز، به یاد ۳ دانشجویی است که در اعتراض به دیدار رسمی نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا با شاه پهلوی آن هم چندی پس از کودتای ننگین آمریکایی ۲۸ مرداد، توسط رژیم ستمشاهی به شهادت رسیدند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت در روز ۲۴ آذرماه سال ۸۷ تاریخچه‌ای از این واقعه بیان کردند.

ایشان فرمودند: «جالب است توجه کنید که ۱۶ آذر در سال 1332 که در آن سه نفر دانشجو به خاک و خون غلتیدند، تقریباً چهار ماه بعد از ۲۸ مرداد اتفاق افتاده؛ یعنی بعد از کودتای ۲۸ مرداد و آن اختناق عجیب - سرکوب عجیب همه ی نیروها و سکوت همه - ناگهان به وسیله ی دانشجویان در دانشگاه تهران یک انفجار در فضا و در محیط به وجود می آید. چرا؟ چون نیکسون که آن وقت معاون رئیس جمهور آمریکا بود، آمد ایران. به عنوان اعتراض به آمریکا، به عنوان اعتراض به نیکسون که عامل کودتای ۲۸ مرداد بودند، این دانشجوها در محیط دانشگاه اعتصاب و تظاهرات می کنند، که البته با سرکوب مواجه می شوند و سه نفرشان هم کشته می شوند. حالا ۱۶ آذر در همه ی سالها، با این مختصات باید شناخته شود. ۱۶ آذر مال دانشجوی ضد نیکسون است، دانشجوی ضد آمریکاست، دانشجوی ضد سلطه است.

این روز را به همه دانشجویان عزیز بویژه دانشجویان متعهد و انقلابی، تبریک و تهنیت عرض می کنم.

سالروز تشکیل شورای انقلاب فرهنگی

تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی بی‌گمان یکی از دستاوردهای مهم پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به شمار می‌رود که با هدف گسترش و نفوذ فرهنگ اسلامی در جامعه تشکیل شد. همانطور که از نام آن بر می‌آید، این شورا مکانی، برای رایزنی و مشورت پیرامون مسائل مختلف و شامل اعضای حقیقی و حقوقی است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در میان نهادها و سازمان های حکومتی جمهوری اسلامی به عنوان یک مرکز قانون گذاری شناخته می شود که در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۶۳ به فرمان حضرت امام خمینی (ره) تشکیل شد.

سالروز شهادت سومین شهید محراب

سومین شهید محراب در انقلاب اسلامی مرحوم حضرت آیت الله دستغیب هستند.

شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب در دوران حیات، درس‌های اخلاق فراوانی به مردم می‌داد و در دوران پیش از انقلاب، تاثیر چشمگیری در روشنگری مردم داشت که همین امر باعث شد ماموران ساواک بارها او را ممنوع المنبر، بازداشت و تبعید کنند.

ایستادگی ایشان در دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی و شجاعتشان در افشای فتنه های دشمنان علیه انقلاب باعث شد دشمنان نتوانند وجود وی را تحمل کنند و در روز جمعه ۲۰ آذرماه سال ۱۳۶۰ هنگامی که از منزل به همراه تعدادی از یاران همراهش به سمت محل برگزاری نماز جمعه می‌ رفت توسط یک زن تروریست «گوهر ادب آواز» که یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران بود با بمب گزاری انتحاری به فیض شهادت رسید.

به روح بلند آن عالم عارف سلام و درود می فرستیم.

و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و اله الطاهرین

حسن مصلح

امام جمعه دشتستان

۱۴آذر ۱۳۹۹

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه