پنج شنبه, 07 مرداد 1400 - Thursday, 29 July 2021

سخن مردم" پیام آدینه امام جمعه دشتستان مورخ ۷ آذر ۱۳۹۹

sokhanemardom 260

به گزارش سخن مردم" مجلس شورای اسلامی، اختیارات و وظایف قانونی فراوانی دارد، از جمله وضع قانون در عموم مسائل، تصویب بودجه عمومی، حق تحقیق و تفحص در تمام امور كشور، تصویب عهدنامه ها، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی، مسوؤلیت در برابر ملت و حق اظهارنظر در همه مسائل داخلی و خارجی و رأی اعتماد به هیأت وزیران و استیضاح آنان شكی نیست كه به سامان رساندن وظایف یاد شده، رسالتی بس سنگین است كه در سایه آینده نگری، برنامه ریزی و همه جانبه اندیشی قابل تحقق است.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی سیدنا و طبیب نفوسنا و حبیب قلوبنا ابی القاسم مصطفی محمد و علی اله الطیبین الطاهرین

با سلام و احترام به پیشگاه مقدس حضرت بقیه الله الاعظم روحی و ارواح العالمین لمقدمه الفدا و آرزوی صحت و سلامتی و طول عمر با عزت برای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) و مردم عزیز، شریف و متدین دشتستان

بخش اول

موضوع اخلاقی این هفته را به مبحث صبر و آثار تربیتی آن در زندگی انسان اختصاص می‌دهیم و به تاثیرات مختلف این مقوله در بخش های مختلف زندگی و در رشد معنوی و دینی انسان در جامعه می پردازیم.

فلسفه صبر، رسیدن به هدف های عالی و تکامل انسان است. در سایه سار بردباری، تلاش فرد برای بروز علاقه و استعدادش بالا می رود. صبر جوهره همه خوبی هاست. صبر، آدمی را از هر نوع خودباختگی و شکست روحی در امان می دارد و جلو سرکشی و کجروی او را می گیرد. صبر نشان از اراده قوی آدمی است، ولی چون گاهی برخلاف خواست و احساسات درونی اوست، بسیار ناگوار می نماید. صبر، دلالت بر تحمل مشکلات و رضا به قضای الهی و پذیرش رنج برخویشتن در آزمون ظرفیت وجودی خویش است.

صبر تلخ آمد ولیکن عاقبت

میوه شیرین دهد پرمنفعت

گندمی را زیر خاک انداختند

پس ز خاکش خوشه ها برساختند

(مولوی)

صبر به معنای شکیبایی است و صبور کسی است که، در برابر رخدادهای زشت و زیبای زندگی، پایداری خود را از دست نمی دهد و ناخوشی ها وی را از میدان آزمایش خارج نمی سازد.

صبر، سرآمد صفات پسندیده انسانی است و با صبر می توان به جمیع کمالات دست یافت. بنابراین، آدمی باید در کسب هر صفت پسندیده ای بکوشد و چنانچه با کوشش و صبر گوهر گران بهایی به دست آورد، در حفظ آن کوتاهی نکند تا به آسانی از دستش ندهد.

صابری کردیم تا بند فرج بگشاد صبر

راست گفت آن کس که گفت الصبر مِفتاح الفرج

(مولوی)

بخش دوم

سالروز شهادت آیت الله مدرس و روز مجلس

شهید آیت الله مدرس مجتهدی با درایت، متقی، ساده زیست، شجاع، بیگانه ستیز، مرد سیاست و کسی بود که خدمت به مردم را از وظایف شرعی خود می دانست. پس از سالها آزار، تبعید و زندان، توسط مزدوران رضاخان به شهادت رسید. سالروز شهادت ایشان (10 آذر) روز مجلس نامگذاری شده است.

مجلس، خانه ملت

مجلس شورای اسلامی، اختیارات و وظایف قانونی فراوانی دارد، از جمله وضع قانون در عموم مسائل، تصویب بودجه عمومی، حق تحقیق و تفحص در تمام امور كشور، تصویب عهدنامه ها، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی، مسوؤلیت در برابر ملت و حق اظهارنظر در همه مسائل داخلی و خارجی و رأی اعتماد به هیأت وزیران و استیضاح آنان شكی نیست كه به سامان رساندن وظایف یاد شده، رسالتی بس سنگین است كه در سایه آینده نگری، برنامه ریزی و همه جانبه اندیشی قابل تحقق است.

به عنوان نمونه، اجرای برنامه های توسعه كشور، باید از مسیر تصویب مجلس شورای اسلامی بگذرد. هم چنین حُسن اجرای آن نیز تنها در گرو نظارت و هدایت قوه مقننه است. پس نقش مجلس در رویكرد به بهینه سازیِ روند توسعه یا تضعیف و توقف آن، بس روشن است. از این رو، نمایندگان مجلس باید بتوانند با نقد و ارزیابی مسوؤلانه و كارشناسانه، برنامه های دولت را تصحیح، تكمیل و اصلاح كنند.

سالروز شهادت آیت الله مدرس ، آن فقیه عالیقدر را گرامی میدارم و روز مجلس شورای اسلامی را به همه نمایندگان عزیز و دلسوز تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

روز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

در دوازدهم آذر ماه 1358 نخستین قانون اساسی نظام بر پایه پیوند دین و سیاست در جمهوری اسلامی به تصویب ملت ایران رسید. در تاریخ انقلاب های جهان هیچ انقلابی را نمی توان یافت که به فاصله کمتر از دو ماه از پیروزی انقلاب و سقوط رژیم سابق، شکل نظام سیاسی جدید با همه پرسی ملت آن هم با رای قاطع 98/2 درصدی رسمیت یابد.

بلافاصله انتخابات تعیین خبرگان قانون اساسی برگزار شد و جمعی از دانشمندان و اسلام شناسان ایران از مرداد سال 58 قانون اساسی را تصویب کردند که در تاریخ معاصر کشورهای اسلامی بی نظیر است.

قانون اساسی عالی‌ترین سند حقوقی یک کشور و راهنمایی برای تنظیم قوانین دیگر است. قانون اساسی تعریف کننده اصول سیاسی، ساختار، سلسله مراتب، جایگاه و حدود قدرت سیاسی دولت یک کشور و تعیین و تضمین کننده حقوق شهروندان کشور است.

قانون اساسی، اساسی ترین دستاویز مردمی برای اداره و مدیریت سالم یک کشور است. کسانی که در تدوین این قانون ممتاز، همه سرمایه های فکری و معنوی خود را به کار انداختند. در شمار بزرگان انقلاب در سراسر کشور و چهره های موثر حوزه و دانشگاه بودند.

بسیاری از خبرگانی که در روح و الفاظ قانون اساسی جمهوری اسلامی، سهمی دارند، اینک اساطیر انقلاب و پشتوانه های معنوی نهضتِ رو به گسترش اسلام در جهانند.

این روز را به ملت شریف و متدین و انقلابی ایران تبریک عرض می کنم و توفیق همگان را در خدمت به این نظام و انقلاب از خداوند متعال مسألت می نمایم.

و صلّی الله علی سیدنا و نبینا محمّد و آله الطاهرین

حسن مصلح

امام جمعه دشتستان

۷آذر ۱۳۹۹

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه