جمعه, 01 بهمن 1400 - Friday, 21 January 2022

سخن مردم""پیام رئیس شورای فرهنگ عمومی دشتستان بمناسبت روز فرهنگ عمومی

 photo ۲۰۲۰ ۱۱ ۰۴ ۲۱ ۰۹ ۳۳

به گزارش سخن مردم"درپیام رئیس شورای فرهنگ عمومی دشتستان بمناسبت روز فرهنگ عمومی آمده است:فرهنگ، تعيين كننده چگونگي تفكر و احساس اعضاي جامعه است.

بسم الله الرحمن الرحیم

شورای فرهنگ عمومی 14 آبان‌ماه را در تقویم ملی به نام "روز فرهنگ عمومی" نامگذاری کرده است.

فرهنگ عمومي به معناي فرهنگ غالب و گسترده‌اي است كه در ميان عموم جامعه رواج و رسوخ دارد و حوزه‌اي از عقايد،‌ ارزشها، جلوه‌هاي احساسي و هنجارهاست كه اجبار اجتماعي غير رسمي از آن حمايت مي‌كند و فراتر از گروهها و اقشار خاص در كليت جامعه مورد قبول است.

فرهنگ، تعيين كننده چگونگي تفكر و احساس اعضاي جامعه، وراهنماي اعمال انسانها و معرف جهان بيني‌هاي آنها در زندگي است،نیاز جامعه امروز اصلاح ساختار فرهنگ عمومی است.

دست کم به سه دلیل اصلاح فرهنگ عمومی ضروری است که اجمالاً به آن اشاره می شود:

اول: نسل جدید هر ملت باید راه و رسم زندگی را فرا گیرند و این امر از طریق «انتقال» فرهنگ رخ می دهد. انتقال فرهنگ جریانی است که طی آن نسل جدید با شیوه زندگی نسل قدیم آشنا می شود و چگونگی زندگی کردن به شیوه آنان را می آموزد.

دوم : انتظار پذیرش بی چون و چرای تجربه گذشتگان توسط نسلهای جدید، خارج از طبیعت آدمی است .

پس می توان گفت: که فرهنگ عمومی هر ملتی همواره در معرض ارزیابی نسلهای تازه است و در این جریان نقد و بررسی، کاستی ها و راستی ها رخ می نمایانند.

سوم: مسائل و نیازهای زندگی، اموری متغیر هستند و پاسخگویی به آنها ضرورت دارد. تلاش برای پاسخ گویی به نیازهای تازه و در عین حال رفع کاستی های مکشوفه در جریان ارزیابی فرهنگ، به ایجاد شیوه های زندگی یا فرهنگ عمومی منجر می شود.

حرکت در جهت رشد و توسعه فرهنگ زمانی می تواند یک حرکت پویا و تحول ساز باشد که شناخت درست و ارزیابی دقیق، بنیادهای آن را تشکیل داده باشند.

بنابراین مسئله فرهنگ آنچنان از ارزش و اهمیتی برخوردار است که بارها مورد نگرانی رهبر عزیز انقلاب قرار گرفته در بیانات خود به آن اشاره نموده است.

ایشان در بخشی از فرمایشات خود در دیدار با مسوؤلین مربوطه عنوان کردند:

اما در عرصه فرهنگ، بنده به معنای واقعی کلمه، احساس نگرانی می کنم و حقیقتاً دغدغه دارم.

این دغدغه، از آن دغدغه هایی است که آدمی به خاطر آن، گاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند.

من چنین دغدغه ای دارم. البته در سخنرانی ها، از این دغدغه با مردم نخواهم گفت اما نمی شود که به شما نگویم. شما خودتان دست اندرکاران مسائل فرهنگی هستید و باید از این دغدغه من خبر داشته باشید.

خود من هم، آدمی بی اطلاع از مسائل فرهنگی نیستم؛ همان طور که از مسائل کشور هم هیچ گاه بی خبر نبوده ام. لذا حقیقتا در باب فرهنگ، احساس نگرانی عمیقی دارم.

و در همین راستا فرمان آتش به اختیار در جهاد فرهنگی صادر نمودند تا وظایف همگان در حوزه فرهنگ مشخص گردد.

حجت الاسلام حسن مصلح

امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دشتستان

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه