شنبه, 06 آذر 1400 - Saturday, 27 November 2021

سخن مردم : عرفان حبیب زاده متولد شهر برازجان است وی در خانواده ای مذهبی متولد شد ، اولین الگویش در این مسیر داییش بوده است.

IMG 8404

به گزارش سخن مردم : در ادامه گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری سخن مردم (مردم جنوب) را با یکی از مداحان اهل بیت (ع) شهر برازجان ((کربلایی عرفان حبیب زاده)) بخوانید:

((گفتگو:ابوتراب قاسمی))

به نام خدا

صل الله علیک یا رسول الله و آله الطاهرین

باعرض سلام و تسیلت به مناسبت دهه آخر ماه صفر به هم استانی ها و همشهریان عزیزم

حقیر عرفان حبیب زاده متولد شهر برازجان و بحمدالله در خانواده ای مذهبی متولد شده ام.

اکنون در پایه دهم متوسطه در مدرسه شاهد وارثان حسین (ع) استان تهران مشغول به تحصیل هستم.

تا جایی که به یاد دارم عشق به مداحی در خانواده مادری بنده جاری بوده و اولین الگویم در این مسیر حاج هادی کفاش دایی بنده بوده است و ایشان بودند که در سن پنج ، شش سالگی در مراسم زنجیرزنی شب تاسوعای حسینی مرا تشویق و میکرفون در اختیارم گذاشتند و البته که حمایت‌ها و آموزشهای مادرم و دوست و برادرم علیرضا نبوی مسیری تازه به رویم گشود و چند سالیست جهت استفاده از محضر اساتید فن به همراه خانواده ام ساکن تهران شده ایم.

بدون مبالغه نور اهلبیت (ع)همواره زندگی شخصی و نوکریم را روشن ساخته و از خیلی جهات باعث دورماندن از حواشی و ابتلائات خاص جوانی شده ٫ حضور در مسجد و هیئت واقعا مسیر یافتن دوستان و بردارانی پاک رو برایم فراهم کرد که همواره بلحاظ معنوی کمک حالم بوده اند.

به دوستان خودم عرض میکنم مسیر ،مسیر درستی است با تمام سختی ها ‌و بالا و پایین هایش درابتدای راه مداحی هرگز نا امید نشوید و اهمیت زیادی دارد خواندن کتب معروف مقاتل نظیر لهوف سید ابن طاووس یا کامل الزیارات و نیز کتب اشعار و سبکها.

مداحی شامل سبک های مختلفی هست که از قدیم تغییراتی درآن ایجاد شده است.

برای مثال ما در سال‌های قدیم تر مشاهده می‌کنیم که مداحان بیشتر در راستای روضه خوانی و مرثیه های با مفهوم و سوزناک قدم برمی داشتند.

اما باگذشت زمان سبک های مداحی دچار تغییراتی شد که در برخی موارد به این عرصه ضربه هایی وارد کرد و دربعضی کمک حال آن بوده است . اما باید به این موضوع توجه داشت که ما مداحان نوجوان و جوان باید سبک ها و اشعار بزرگان این عرصه را سرلوحه برای کار خودمون قرار بدیم.

استاد عزیز بنده حاج سعید خرازی همیشه این موضوع رو به من یادآوری می‌کردند که مداحی ، مداح کاملی است که روضه خوان باشد و بتواند علاوه بر خواندن سبک های سینه زنی ،مدح و مرثیه اهلبیت راهم بخواند.

موضوعاتی که امروزه اساتید مداحی به آن ایراد میگیرند ، مضامینی هست که در اشعار سروده شده برای اهلبیت استفاده می‌شود که یا این سروده ها درشأن اهلبیت نیست ‌یا از مفهوم رسایی برخوردار نیستند اما ناگفته نماند که ما درحال حاضر هم شاعرانی قوی وخوش ذوق هم داریم که اشعار فاخر و ماندگاری از خو به جا گذاشته اند . هنر مداحی شامل سبک های متنوعی از قبیل روضه خوانی ، زمینه ، شور ، واحد و مناجات و خواندن ادعیه می‌باشد که هر کدام ازین شاخه ها درون خود زیرشاخه های بسیاری دارندبرای مثال در روضه خوانی ، مواردی چون غزل مرثیه ، زمزمه های احساسی ، روضه های کلامی و .......غیره جای گرفته است.

تجسم وقایع عاشورای سال ۶۱هجری آتشی در دل دوستداران سرور و سالار شهیدان عالم می اندازد ، برای من کمترین صحنه عصر عاشورا بیانگر غربت و مظلومیت نوه رسول خدا و یارانش می‌باشد بنحوی که پیرمردهای کوفه هم بقصد صواب و رضای خدا با عصا و سنگ به امام حسین ع زدند و با کنایه حضرت زینب س را خارجی و کنیز معرفی کردند ، تا قیام قیامت این آتش در دل شیعیان خاموش نخواهد شد.

ابتدای مداحی بنده در سنین پایین در دسته های زنجیرزنی هییت عزاداری مسجد سیدالشهدا و برخی جلسات دیگر مساجد و تکایای برازجان بود ، پس از آن آشنایی و ارتباط با هیئت محبان علی بن ابیطالب (ع) پیدا کردم و با توجه به روحیات برادران و دوستان عزیزم در این مجموعه ارزشی و انقلابی که انصافا خون تازه ای در رگ شهرستان دشتستان و استان می‌باشد و جلسات پربار و پرشوری بجهت تکریم ارزش‌های اسلام و انقلاب برگزار نموده و جوانان و نوجوانان زیادی چون حقیر در آن پرورش یافته اند.

تلخ ترین برایم عصر روزی بود که خبر فوت مداح خوش اخلاق و مردمی و دایی جان ما شادروان قاسم کفاش رو شنیدم و شبهای محرم و صفر چقدر جای خالی اش را حس می‌کنیم . و البته آن صبح سرد تهران که خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی را شنیدم ، روحشون شاد.

و خاطره شیرین هم زیاده که اینجا نمیشه گفت،بهترین قسمتش برمی گرده به وقتایی که با دوستان هیئتی پا به پای زوارالحسین اربعین تو مسیر بهشت قدم می زدم و چای عراقی خوردم ، ان شاء الله دوباره روزی بنده و پدرومادرم و همه آرزومندان کربلای حسین بشه.

اینجا لازم میدونم از نشریه وزین مردم جنوب تشکر کنم که حقیر رو قابل دونستن ، پیروز و سربلند باشید.

و از همه کسانیکه حمایتم کردند و راهنمایی هاشون چراغ راهم بوده تشکرکنم ، از جانباز و یادگار جنگ پدربزرگ عزیزم کربلایی جلیل حیدری که همیشه تشویقم کرده تا علیرضا نبوی که همیشه رفیق راهم بوده و از استاد مسلم روضه حاج سعید خرازی بزرگوار و در آخر پدرم که پای کارم ایستاد و هوامو داشت و اولین استادم مادر عزیزتر از جانم.

«از عناوین جهان مرثیه خوان مارا بس»

یاعلی - حق علی

التماس دعا

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه