چهارشنبه, 10 آذر 1400 - Wednesday, 01 December 2021

سخن مردم: پیام آدینه امام جمعه برازجان مورخ ۴ مهرماه99

sokhanemardom 260

سخن مردم5مهرماه سالروز شکست حصر آبادان به دستور امام راحل انقلاب، خمینی کبیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی سیدنا و طبیب نفوسنا وحبیب قلوبنا ابی القاسم مصطفی محمد وعلی اله الطیبین الطاهرین

با سلام و احترام به پیشگاه مقدس حضرت بقیه الله الاعظم روحی و ارواح العالمین لمقدمه الفدا و آرزوی صحت و سلامتی و طول عمر با عزت برای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) و مردم عزیز ، شریف و متدین دشتستان

بخش اول

در ادامه مبحث اخلاقی هفته گذشته با موضوع اعتقاد به معاد و نقش تربیتی آن در زندگی انسان، این هفته نیز مطالبی عرض می کنم.

اعتقاد به معاد، آثار سازنده و مثبت فراوانى در زندگى فردى و اجتماعى بر جاى مى گذارد و زمینه را براى تربیت انسان هاى مومن و تحقق جامعه توحیدى فراهم می آورد. پرورش فضایل اخلاقى، جلوگیرى از رذایل روحى، مبارزه با هواها و هوس ها، ایجاد آرامش و اطمینان، تعدیل علایق مادى و دنیوى، تغییر بینش نسبت به دنیا، پرورش روحیه ایثار و شهامت، تقویت روحیه تفاهم و مجاهدت براى برقرارى عدالت و قسط، از جمله آثار ارزشمندى است که در پرتو باور به قیامت و زندگى اخروى به وجود می آید.

به بیان دیگر، اعتقاد به معاد هم هدف رسالت الهى است و هم زمینه را براى تحکیم پیام الهى در بینش و گرایش مومنان فراهم می آورد و اجراى فرمان هاى پیامبران را تضمین مى کند. به همین دلیل، در کلام مفسران پیام آسمانى و ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ نیز تبیین و تشریح این اعتقاد، از جایگاهى ویژه برخوردار بوده و احادیث و روایات متواتر و فراوانى در این باره به دست ما رسیده است.

در بررسى سیر نزول آیات قرآن کریم و پیام ائمه هدى ـ علیهم السلام ـ نکته زیر قابل تأمل و توجه است: ((هر زمان که جامعه در آستانه تحول عظیم فرهنگى و اجتماعى قرار داشته و مومنان باید رسالت فردى و اجتماعى سنگینى را به عهده مى گرفتند، در چنین شرایطى تبلیغ و ترویج اعتقاد به قیامت و زندگى اخروى از شدت و گستردگى بیشترى برخوردار شده است، زیرا تشریح ناپایدار بودن زندگى دنیوى و گذرا بودن لذات و سختى هاى مادى و تأکید بر پایدارى حیات اخروى و مواهب آن، زمینه را براى پذیرش مسوؤلیت هاى خطیر دینى و تلاش در راستاى تحقق آرمان هاى الهى فراهم می آورده است. به همین دلیل، بیش از 47 درصد از آیات نازله درباره معاد، در سه سال اول بعثت پیامبر اکرم (ص) و در آستانه علنى شدن رسالت رسول گرامى و در نتیجه سنگین شدن مسوؤلیت مومنان و یاران او نازل شده است.))

بخش دوم

شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام

4 مهر ماه برابر با ۷ صفر به روایتی مصادف است با شهادت سبط اکبر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام

امام بزرگواری که هم در طول حیات با برکت خود و هم پس از شهادت در بین پیروان اهل البیت علیهم السلام با نهایت مظلومیت زندگی کرد و در اوج غربت و مظلومیت به خاک سپرده سپرده شد.

امام مظلومی که در بین پیروان خود امنیت نداشت و از سوی آنان بارها تهدید به قتل گردید. امام حسن علیه السلام به فرموده رهبر معظم انقلاب: شجاعانه ترین و بهترین تصمیم را برای دوران خود در خصوص صلح با معاویه اتخاذ نمود. شهادت آن امام مظلوم را محضر همه شیعیان و پیروان راستین اهل البیت علیهم السلام تسلیت و تعزیت عرض می نمایم.

شکست حصر آبادان

۵مهرماه سالروز شکست حصر آبادان به دستور امام راحل انقلاب، خمینی کبیر است. یکی از حماسه های عظیم دفاع مقدس شکسته شدن محاصره شهر آبادان بود، که معادلات جنگ را درهم ریخت و توازن قدرت در عرصه بین المللی را تغییر داد و این واقعه از قدرت ایمان و اخلاص رزمندگان اسلام بود.

سالروز این حماسه بزرگ را گرامی میداریم.

روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس - روز آتش نشانی و ایمنی

۷مهرماه سالروز شهادت سرداران اسلام؛ شهیدان فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا است.

شهدایی که همگی از فرماندهان جنگ بودند و با جانفشانی، اخلاص و اعتقاد راسخ به انقلاب و نظام در دوران حماسه و ایثار نقش آفرینی کرده و در نهایت مزد عمل خالصانه خود را دریافت نمودند و به فیض عظمای شهادت نائل آمدند.

به روح پاک و بلند آنان سلام و صلوات می فرستیم.

۷مهر همچنین با هدف تجلیل و تکریم از آتش نشانان عزیز روز آتش نشانی و ایمنی نامگذاری گردیده است.

حقیقتاً عزیزان آتش نشان با جانفشانی خود در خط مقدم نجات جان و مال انسانها از آتش و خسارت‌های زیانبار آن هستند اینجانب این روز را به همه این عزیزان که به نوعی به جامعه انسانی ایثارگرانه خدمت می‌کنند تبریک عرض می‌کنم و بر این عقیده و باورم که خدمات آنها در نزد خدای تبارک و تعالی ماجور و مثاب خواهد بود.

همدردی با کودکان فلسطینی

۹مهرماه را به نام روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی نام گذاری کرده اند.

کودکان و نوجوانانی که در جامعه به اصطلاح متمدن و مدرنیته امروز در بدترین شرایط روحی، روانی و اجتماعی زندگی می کنند و در حقیقت فراموش شده اند. این نامگذاری ها حداقل های ممکن است که می بایست برای همدردی و همبستگی و رسیدگی به وضعیت اسفبار این کودکان انجام شود. غفلت و بی تفاوتی به مسئله فلسطین و مردم رنج کشیده آن با اصول اسلامی سازگار نیست و از هیچ فرد مسلمانی پذیرفته نخواهد شد.

خرید تضمینی خرما

در پایان می خواهم به موضوع مشکلات کشاورزان و باغداران اشاره ای داشته باشم.

همانطور که همه مسوؤلین محترم استحضار دارند اشتغال عموم مردم شهرستان دشتستان به کار کشاورزی و آن هم نخل داری و تولید خرما است. محصولی که به رغم ارزش و اهمیت استراتژیکی که در کشور و منطقه و حتی بازارهای بین‌المللی می‌تواند داشته باشد به دلیل عدم برنامه‌ریزی مناسب از سوی مسوؤلین از جایگاه مناسبی در بازارهای داخلی برخوردار نیست.

توصیه اینجانب به مسوؤلین محترم این است که ضمن خرید تضمینی این محصول از کشاورزان و باغداران منطقه نسبت به تهیه و تدوین برنامه منظم و چشم انداز کوتاه ‌مدت جهت تمرکز بر روی محصول استراتژیک خرما و ارتقای جایگاه آن در محصولات کشاورزی در بازارهای داخلی و بین المللی به ویژه برنامه ریزی در خصوص فروش و تسهیل صادرات این محصول اقدامات لازم را عملیاتی و اجرایی نمایند.

و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین

حسن مصلح

امام جمعه برازجان

۴مهرماه ۱۳۹۹

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه