شنبه, 22 مرداد 1401 - Friday, 12 August 2022

سخن مردم"به مناسبت ماه محرم نمایشگاه نقاشی رستاخیز آثار عاشورایی توسط استادعلی بحرینی" 5 شهریورماه" درحسینیه مصلای جمعه برازجان توسط امام جمعه برازجان افتتاح وتا "9 شهریورماه "پذیرای عموم بازدیدکنندگان می باشد.

به گزارش سخن مردم"تابلوهای استاد بحرینی درخصوص وقایع عاشورا ترسیم شده است که بادیدن آنها  دل هر بازدیدکننده ای را غمگین می کندودر واقع ایشان به واسطه هنری که خلق نموده مخاطب را به درون آثار خود کشانده و اثرگذاری لازم را در درون آنها به وجود می آورد.

IMG 4673

دراين نمايشگاه حوادث قيام عاشورا که برای امام حسین (ع)ویاران باوفایش اتفاق افتاده است به تصوير كشيده شده است که دعوت می شودتا وقت باقی است ازاین نمایشگاه دیدن کنید.

ضمن تقدیر از زحمات این استاد متعهد به دیدارشان رفتیم ودرخصوص این نمایشگاه با ایشان گفتگوکردیم.

گفتگو:ابوالفضل قاسمی

علی بحرینی هستم حدود ۳۰ سال هست بصورت حرفه ای نقاشی می کنم و یک دهه هست که تقریبا رویکرد کارهای هنریم پرداختن به مذهب هست.

IMG 4710

صاحب آثار مجموعه نقاشی «رستاخیز» درادامه می گوید:سه مجموعه دینی فصل سرخ که ۲۰ تابلوی رنگ روغن در قطع ۱۰۰×۷۰و روایتگر واقع عاشورا بود.مجموعه مهر و ماه ۲۰ تابلوی رنگ روغن در اندازه ۱۲۰×۸۰ با موضوع زندگی نورانی حضرت امام علی ع و حضرت زهرا س از تولد تا شهادت را انعکاس داده و اکنون مجموعه ده تابلویی در قطع بزرگ ۲ ×۳متر و باز واقعه عاشورا تبلور پیدا کرده است.در این میان‌چندین مجموعه غیر دینی نیز اجرا کرده ام و آثاری برای رویدتدهای هنری و جشنواره ها.

IMG 4713

ایشان افزود:درخصوص نقاشی.خوشنویسی.گهگاهی نیز مطالبی می نویسم که اولین مجموعه ام تحت عنوان شاید صدا کنی مرا سال ۸۴ به چاپ رسید و مجموعه ای تحت برکه آیینه ها آماده چاپ دارم،وبیشتر نمایشگاهایم در شهرهای تهران.شیراز و استان بوشهر بوده است.

در واقع من مشوقی نداشتم ،حتی مرحوم پدر شدید مخالف نقاشی کردن من بود، و نظرش این بود که با نقاشی کسی به جایی نرسید،که البته حق هم داشت اگر از نظر مالی حساب کنی نقاشی توی استان ‌ما چندان اقبالی ندارد، و من که دراین راه ثابت قدم مانده ام یک نوع دلداگی به نقاشی دارم و دوست دارم هنر ارزشی رو با جدیت دنبال کنم.

نمی شود گفت: انتظار از مردم.مردم خوشان‌مشخص می کنند چگونه باشند، تا یک مجموعه دیده شود باید خیلی تبلیغ کرد،و ما در نمایشگاه اخیر بجز فضای مجازی تبلیغی دیگر نداشتیم از طرفی کرونا هم بود و در صد استقبال کنندها چشمگیر نبود.

از طرفی هنوز فرهنگ جامعه به غنای لازم نرسیده که هنر و اثر هنری را خریداری کنند،هنوز خیلی ها فکر می کنند یک تابلو فرش از یک اثر هنری باارزشتر هست و تا این دیدگاه حاکم هست ما کلی عقبیم،هیچ رسانه ای هم برای تفهیم فرهنگ بالنده وارد میدان نمیشود،پس تغییر سبک رفتاری جامعه با کندی زیاد اتفاق می افتد و حتی کمتر بچشم می آید.باید نهادهای فرهنگی بستر لازم را فراهم کنند.

مسئولین باید هنرهایی که ارزش مدارند را با نگاه ویژه بنگرند و از هنرهای عمومی جدا کنند،هنرهای ارزش مدار سطح فکری و دیدگاه جامعه را تغییرمی دهد، پس حتی برای تولید و پس از ان برای انتشار و معرفی آن حمایت های جدی بعمل آورند.

هنرمندی که می تواند محتوای ارزشی تولید کندباید از هر نظر حمایت شود،نه اینکه هنرمند در گیر و دار اجرتی پروژه خود آن قدر درگیر جزییات شود که حس و حال اجرا ازش گرفته شود.

یک اثر هنری دینی متعلق به همه جامعه است باید دیده شود و این کار هنرمند نیست بلکه برعهده اهالی فرهنگی جامعه است.

استاد علی بحرینی درخصوص نمایشگاه نقاشی روزرستاخیز توضیح داد:مجموعه رستاخیز با وسواس بالا اجرا شد و در این آثار سعی کردم کارها به شیوه ای اجرا شود که مخاطب احساس کند قبلا صحنه هارا در ذهن خود دیده است،سعی کردم حس قرابت مخاطب به موضوع زیادباشد.

ایشان درادامه گفت:به یاری خدا پس از اتمام نمایشگاه ها.مجموعه رستاخیز شماره ۲ را استارت خواهم زد و از این دریچه از مسئولین و محبان اهلبیت (ع ) می خواهم چنانچه از این طرح حمایت کنند زودتر شاهد برپایی نمایشگاه رستاخیز شماره ۲ خواهیم بود.

امروزه فصای مجازی برای تبادل اطلاعات حرف اول را می زند،نشریات چه بصورت فیزیکی و چه در فضای مجازی می توانند روی مخاطبین خود اثر بسیار بالا داشته باشند آن هم در زمان بسیار کوتاه.

از دوستان هنرمند و مسئولینی که در برپایی نمایشگاه دغدغه مند حضور یافتند صمیمانه تشکر می کنم.

اما از حوزه هنری انقلاب اسلامی که متولی هنر ارزشی و هنر انقلاب است شدیدا گله مندم،علی رغم تقاضای حمایت از مجموعه هیچ نوع حمایتی نکردند و حتی از چند ناحیه دوستانه و رسمی دعوت شدند برای دیدن نمایشگاه به خودشان زحمت ندادن برای دیدن نمایشگاه هم بیایند.

سوال بنده از مسئول حوزه هنری این است :جناب رییس !شما در عرصه هنر تجسمی کجای کارید ؟بودجه ای که در اختیار دارید چرا سهم هنرهای تجسمی را حذف کرده اید و بسنده کرده اید به چند شوی تبلیعاتی و هنر را نصف نیمه و دست و پا شکسته و فقط برای بیلان کاری استفاده می کنید،ما که از خیر شما دل بریده ایم لااقل حرمت هنر انقلاب اسلامی را پاس بدارید.

استاد بحرینی درپایان اظهارداشت: از نشریه خوب مردم جنوب (پایگاه خبری سخن مردم) که دغدغه مندانه در پی انعکاس این رویداد مهم هنری بودند سپاسگزارم.

درپایان ضمن آرزوی موفقیت برای استاد بحرینی هنرمند ونقاش متعهد شهرمان برازجان واستان بوشهر از همه دوستداران دعوت می شود تا وقت باقی است ازاین نمایشگاه دیدن فرمائید.

IMG 4675IMG 4677IMG 4680IMG 4682IMG 4697IMG 4699IMG 4708IMG 4711

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه